Rein Brouwer is weer geëxplodeerd Genezing van Hagenaar unicum in duikwereld Creatieve laatbloeiers KEQQB sneltreinvaart geschreven Nieuwste streekroman in Duikarts Schrier: "Je moet weten wat er met je lichaam gebeurt onder water" VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 27 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Stuk voor stuk zijn het laatbloeiers, die op don derdag-en vrijdagochtend tussen tien en twaalf uur in gebouw Staalwijk aan de Leidse Heren straat creatief bezig zijn. Onder deskundige lei ding van tekendocent Johan Timmers kan men daar naar hartelust schilderen, tekenen en wat dies meer zij. Ezel, kwast en verf staan er voor. „Het is echt een gezelligheidsclubje", zegt één van de trouwe bezoekers. Docent Johan Timmers: „Het nuttige wordt hier met het aangename ver enigd. Al koffieleutend, al babbelend met elkaar komt er toch iets uit je handen. En het is prak tisch kosteloos. Het gaat uit van de stichting gecoördineerd bejaardenwerk." De creatieve ochtendtjes zijn volgens Johan Tim mers zelfs zo aangeslagen, dat er binnenkort in Leiden Zuid-West ook mee van start wordt ge gaan. Rein Brouwer is opnieuw geëxplodeerd. Nog geen zes weken geleden vond de 69-ja- rige Oegstgeester het weer eens hoog tijd geworden om achter z'n elektrische schrijfmachine te kruipen. Hij nam er se dertdien elke middag achter plaats en gis teren kon hij, met een dikke stapel papier in zijn handen, verklappen dat z'n nieuwste pennevrucht over pakweg twee weekjes gereed is om naar de uitgever te gaan. „Een boerenroman over Drente. Naar nieuwe tijden? denk ik, dat-ie gaat heten". Over de titel mag Brouwer het dan nog niet helemaal eens zijn, over de dikte wel. Het wordt, aan de omvang van z'n manuscript te zien, net zo'n gezellige pil als z'n Groningse streekromans \y« werken waarmee wer bewees, dat e onvervalst 'noordelijk' bloed door z'n aderen stroomt. „Ik heb er 41 jaar van m'n leven gesleten. In die jaren heb ik zo veel stof in me opgeslagen, dat de woorden en zinnen er bij mij gewoon uitrafelen als ik op z'n tijd achter de type machine ga zitten en me leeg Boek- Rein Brou- nog altijd Docent Johan Timmers (vooraan) geeft aanwijzingen. de noordelijke dreven. „Gro ningen en Drente zullen me altijd na aan het hart blijven liggen. Doch naar m'n ge boortegrond teruggaan, doe ik maar niet. Laatst ben ik er na 40 jaar weer lange tijd ge weest. Al die trieste verhalen „Nee...", mompelt Rein, „na alle ellende die ik toen op m'n nek heb gekregen, heb ik maar besloten hier in het westen te blijven...." laat lopen. Me dus echt weer eens ga ontladen." Siddeburen „Als ik eenmaal weer vol in drukken over vroeger zit, over m'n jeugd in Siddeburen en zo, en over Assen waar ik ook vele jaren heb gewoond, dan komt zo'n roman vanzelf tot stand. Zoeken naar woor den, dat hoef ik dan nauwe lijks. Zoiets krijg je ook een beetje van thuis mee, denk ik. M'n broer heeft toevallig zo juist zo'n turf over Overijssel geschreven." „Maar wanneer ik schrijf, wil ik iets te zeggen hebbep. M'n nieuwe roman bijvoorbeeld gaat over de doorbraak van Drente van oud naar nieuw Over het Drente van voor de eerste wereldoorlog, toen hij, geregeerd door de vrije boe ren, het misdeelde kind was in de rij der andere gewesten. De hoofdpersoon in dit boek, bovenmeester Crone, pro beert de Drenten met dat verleden te laten afrekenen." Historie Volgens Rein Brouwer, overi gens ook auteur van be schouwende boeken, is dat een heel interessante tijd ge weest. Hij kan het weten, want in de jaren dat hij er woonde heeft hij z'n neus in menig gemeentelijk archief gestoken. Is trouwens een liefhebberij van hem. Ook van de historie van Oegst- geest en Leiden weet Rein Brouwer het nodige In de jaren vijftig schreef hij voor deze krant historische es says onder de titel 'Bewogen Levens'. Heeft hij vijf jaar volgehouden. Gebrek aan tijd noopte hem er een punt achter te zetten. Nadien zijn z'n 'Be wogen Levens' wel in boek vorm verschenen. Rein Brouwer, lid van verdien ste van zowel de Groninger Beweging als het Drents Ge nootschap, schrijft z'n stree kromans in het Nederlands. Wat niet wil zeggen dat het dialect in zijn boeken een on dergeschikte rol speelt. Be paald niet. Brouwer: „Onbe wust voeg ik het authentieke dialect er tussen." Niet terug Om met het hedendaagse dia lect op de hoogte te blijven, vertoeft Brouwer geregeld in DEN HELDER - „Die man kwam hier de trap van het gebouw op met steun van anderen en liep na de behande ling zo goed als fit weg". Bij het duiktechnisch- en me disch centrum van de marine in Den Helder zien ze het zo weer voor zich. Hoe de Haagse sportduiker Van Asten onlangs kreupel binnenkwam en na hun uitgebreide zorg weer helemaal cle oude werd. Tijdens een vakantie, afgelopen zomer aan de Middelland se Zee, ging er wat mis bij het duiken. Van Asten liep de decompressieziekte op, werd daarna meteen in een zie kenhuis behandeld en onderging ook medische verzor ging bij terugkeer in ons land, maar de resultaten bleven uit. Tot een neuroloog de Hagenaar „aanbood" bij de ma rine, die er aanvankelijk sceptisch tegenover stond. Het was namelijk nog nooit voorgekomen dat daar duikers werden behandeld lange tijd nadat de decompressieziek te toesloeg. Kort geleden werd de op Van Asten toegepas te methode met succes afgesloten. „Geen medisch wonder", noemt duikarts L. A. Schrier het, „wel een unicum in de duikwereld. Bij een decompressieziekte'vertelt de duikarts, „komt de door de duik in het bloed opgeloste stik stof vrij in de vorm van stikstof bellen. In ernstige gevallen kun nen overal in het lichaam weef sels beschadigen en bloedvaten afsluiten. In een decompressie- tank worden de stikstofbellen weer opgelost in het bloed door toediening van zuurstof'. Bij de marine zelf is het alweer ja ren geleden dat zich een geval van decompressieziekte voor deed. Voor de honderden dui kers, voor wie het centru m werkt, gelden strenge voorschriften. De marineduikers zelf zijn een selec te groep, die constant wordt doorgelicht, waardoor, zo vertelt men, zich tot nu toe weinig problemen voordeden. In het team dat de Haagse sport duiker zou behandelen, is eerst dagen gepraat over de voor- en nadelen. Duikarts Schrier: „We hebben de risico's die eraan vast zaten lang overwogen. De conclusie was, dat het risico dat hij bij de eerste behandeling liep, niet zo groot zou zijn. Bovendien had de verzekering zich voor zijn persoon garant gesteld". „De eerste dag is Van Asten zes uur en vijftien minuten in de tank be handeld, terwijl we hem ook me dicamenten hadden toegediend. Tijdens het proces werd alles goed bewaakt. Toen hij uit de tank kwam, waren er aanzienlijke verbeteringen opgetreden. De volgende dag gaven we hem een zuurstofspoeling van twee uur en vijftien minuten, evenals de der de dag. De klachten kwamen niet terug. We besloten daarop de be handeling niet voort te zetten. Van Asten is weer helemaal in orde en werkt ook normaal. Wel moet hij voor een driemaande lijkse medische controle hier te rugkomen". Het uitzonderlijke bij de genezing van de Haagse sportduiker is de lange tijd die er tussen het onge val en behandeling zit. Schrier: „We helpen hier wel eens burger duikers, maar dan is het direct nadat het is misgegaan. We kun nen nu eigenlijk niet helemaal verklaren waarom we er toch in slaagden om Van Asten met suc ces te behandelen. Het plan is er een wetenschappelijke publika- tie van te maken. Collega's zullen hier zeker op reageren. Met hen zullen we ons ook over dit geval moeten beraden. Volgend jaar hopen we de congressen van de European Underwater Biomedi cal Society en van de Amerikaan se Underwater Medical Society te bezoeken en daar over de bevin dingen van ons te praten. Ook binnen de NAVO moet hierover worden gesproken. Misschien dat andere medici namelijk met de oplossing komen van wat er nu bij ons gebeurde". Schrier vindt hel triest dat anderen nu meteen op het geval Van As ten reageren alsof het medisch duikcentrum wonderen kan ver richten. Hij wijst op een telefoon Marinemensen van hetjiuiktechnisch- en medisch centrum in Den Helder bij de decompressietank. tje dat binnenkwam van iemand die vroeg of men een verlam- mingsgeval wilde behandelen. „We weten helemaal niet welke mogelijkheden we hebben voor de toekomst wat betreft de be handelingen. Verder weet je na tuurlijk ook niet of je iedereen met de methode, die we op Van Asten toepasten, kunt helpen", zegt de duikarts van het duik technisch en medisch centrum, dat volgens hem het enige in Ne derland is met „deze know how". Niet alleen marineduikers onder gaan er hun keuringen, ook dui kers van bedrijven als Weismul- ler, Smit-Tak en buitenlandse ondernemingen worden er na gelopen. Om in het buitenland als duiker te werken, moeten ze veelal, niet in elk land, papieren hebben voor de duikwetgeving. Vooral de werkzaamheden in de off-shore hebben volgens Schrier een grote vlucht gegeven aan het duikgebeuren. Onder water wordt veel werk verricht. Zo is het bijvoorbeeld veel duurder een schip in het dok te halen dan het door een duiker te laten be kijken. Bij de marine zelf oper.- ren duikteams, die 24 uur per dag klaar staan voor calamiteiten. Wanneer er ergens een ongeval plaatsheeft, waarbij auto's te wa ter raken en waarbij duikers dringend gewenst zijn wordt de marine ook nogal eens ingescha keld. Hoewel dat volgens Schrier veel minder is dan vroeger, toen de service van de marine nog gra- tis was. Tegenwoordig presen teert defensie de rekening voor duikkarweien. De kennis van het centrum in Den Helder wordt ook gebruikt bij het samenstellen van een wet, die moet zijn en die aangeeft dat je het bezit bent van papieren. Schrier: „Leden die aangesloten zijn bij de NederlandseOnd< i w tersportbond geven weinig problemen. Vaak hebben deze mensen goéd materiaal en bo vendien is daar wel controle, maar verder bestaat er niets. Een man van 88 kan bijvoorbeeld bij een zaak op de hoek een duiksetje kopen en duiken. Kijk, duiken is lichaam gebeurt onder water. Wat doe je als je van een grote vis schrikt, raak je in paniek of niet? Vooral in het Veerse Meer gaat het wel eens fout met sportdui- kers en aan de Middellandse Zee Mooi helder water daar natuur lijk. Je hebt daar cursussen waarbij je zogenaamd "i drie da gen kunt duiken. Hier in ons land mag je niet autorijden zonder rij bewijs, maar duiken zonder pa- CEES KRAMER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27