Wandplanken onzichtbaar bevestigen Zoomlens: veel mogelijkheden en gemakkelijk Een werkbank zelf maken of kopen? Aanlegthermostaat stuurt cv-pomp Frisse bal in auto !:i;: fL GLAS VERSPANEN Wereldontvangers vaak zwak bereik THERMOS FLESSEN ZIJN NIET ALTIJD ZO BEST Boorstandaard voor machine zonder boor Koeler en limonadekan VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 Om, ook als foto-amateur, alle bijzondere mogelijkheden van een zoomlens te kun nen uitbuiten, hoeft niemand tegenwoor dig nog rond te sjouwen met een hele bat terij aan apparatuur. Veel amateurfoto grafen hebben de zoomlens nog altijd niet in hun arsenaal opgenomen, omdat zo'n ding pittig van prijs was en ook niet vol doende aan hun eisen voldeed. Ze houden het daarom op die koffer vol groot hoeklenzen, telelenzen en „dichtbij hulpmiddelen" die dan afwisselend op hun spiegelreflexcamera gebruikt wor den. Intussen is echter de zoomlens aanzienlijk verbeterd. De kwaliteit van de moderne, met de hulp van computers gecon strueerde zoomlens, is vergelijkbaar met een vaste-brandpuntslens. Hij is veel lich ter van gewicht (ook niet meer zo mon sterachtig groot) en is bovendien betaal baar geworden. Het telkens verwisselen van lens is veelal overbodig geworden en dat maakt sneller reageren op de „fotosituatie" mogelijk. Ook dia-makers kunnen veel plezier heb ben van een zoomlens. Een eenmaal ge maakte dia kan immers later niet uitver groot worden. De zoomlens maakt het mogelijk bij de opname precies te bepalen hoe groot of hoe klein het onderwerp op het plaatje wordt afgebeeld. Maar ook voor het „gewone fotowerk", zoals de reportage van de vakantie, hetzij in kleur, hetzij in zwart-wit, is de zoomlens een middel om fraaier werk te leveren. Het negatief kan volledig gebruikt worden... dus scherper vergrotingen en minder kor relstructuur. Er is een grote keuze in zoomlenzen. In het groothoekbereik zijn er types die van 24 tot 28 mm of van 24 tot 48 brandpuntsaf stand gaan. Daarnaast zijn er die van „licht groothoek" tot „matig" tele gaan, dus in het gebied van de standaardlens. Ook van „matig tele" tot normaal tele, van 70 tot 200 mm, zelfs van 100 tot 300 mm. Sommige zijn voorzien van een macro-in stelling, waarmee onderwerpen van zeer dichtbij kunnen worden gefotografeerd: bloemen, insecten enz. Wie met de vakantie in het vooruitzicht aan een nieuwe camera denkt, moet de vraag of zo'n moderne zoomlens niet iets voor hem of haar is, zeker eens overwegen. Het is financieel een haalbare zaak geworden en het fotoplezier kan er aanzienlijk mee worden vergroot. - Thermoskannen en -flessen kun nen handig zijn, maar een eeuwig leven is ze niet beschoren. Tot de ze bevinding komt Test Aankoop van de Belgische Verbruikersu nie na een test. Een ervaring die menige consument ook zonder onderzoek heeft kunnen vast stellen. Sommige zijn slecht tegen schok ken bestand en andere lekken vrij snel, vindt de Belgische or ganisatie. Kannen met pomp waarmee geschonken kan wor den zonder de kan op te tillen, lijken alleen maar handig. Schenken zonder morsen is bij sommige pompkannen vrijwel onmogelijk. Ze zijn bovendien niet waterdicht. Meegenomen in een tas maken ze er stuk voor stuk een natte boel van. Aan hetzelfde euvel lijden gewone thermoskannen met schroefdop en schenkopening. Zelfs een aan tal gewone thermoskannen met schroefdop of rubberen stop zijn niét geheel waterdicht. Dadelijk na aankoop van een ther mosfles moet u controleren of de fles goed isoleert. Daartoe vult u de fles voor de helft met kokend water. Kunt u na zes uur wachten uw vinger nog niet in het water houden omdat het te warm is, dan isoleert de fles goed. Is het water al afgekoeld, ga dan naar de winkel terug. De inhoud warm houden kunnen de ther mosflessen en -kannen door gaans wel, ontdekte Test Aan koop. Konsumenten fcontakt gaf deze wetenschap door in het ei gen blad Koopkracht. U hoeft geen „professionele doe-het-zelver" te zijn om aan een handig werkbankje plezier te beleven. De hobby meesterwerkbank Om een boormachine zonder vol doende brede hals in een stan daard te zetten, is een speciaal spanraam nodig. Dat is bijvoor beeld het geval bij Skil en Black and Decker-machines, waarvan er vele honderdduizenden in ge bruik zijn. Het werken met een spanraam is altijd wat lastiger dan wanneer je Er zijn diverse systemen om de wa tertemperatuur in de cv-installa- tie naar wens te laten regelen. Dat kan gebeuren door de kamer thermostaat (die dan dikwijls te weinig rekening kan houden met variërende temperatuureisen in andere vertrekken) of, zoals bij installaties met radiatorthermos taten, via de ketelthermostaat. Er zijn intussen al talloze cv-installa- ties met zulke radiatorthermosta ten (ofwel thermostatische ven tielen) uitgerust. Een nadeel daarvan kan zijn dat men vergeet dat de ketelthermo staat af en toe moet worden ver steld om een aan het weertype aangepaste temperatuur van het aanvoerwater te verkrijgen. Ve len weten niet eens dat zoiets ei genlijk noodzakelijk is. Er is nu een apparaatje in de handei i dit „bijsturen" van de aanvoerwatertemperatuur kan automatiseren. Niet alleen een kwestie van gemak(zucht) maar ook van economischer sto ken, want die zogeheten „aanleg thermostaat" dringt de stil- standsverliezen terug. Het ene deel van het apparaat (Wat I geheten) wordt met een klem bandje op de aanvoerleiding be vestigd en met een kabeltje ver bonden met de buitentempera tuurvoeler. De temperatuur van het aanvoerwater wordt voortdu rend vergeleken met de waarde die de buitenvoeler meet, en op grond daarvan schakelt de Wat I de brander in of uit. De Wat I, die op de markt gebracht wordt door Itho in Schiedam (verkrijgbaar bij cv-installateurs), kan eenvou dig zelf worden aangebracht. Hij kost f277,30. de machine zonder meer op één punt (de hals) kunt inklemmen. Voor boorstandaards neemt de belangstelling van de doe-het- zelver toe, omdat het een uitste kend hulpmiddel is om zeer pre cies te boren, of te frezen enz. Voor de bezitters van de halsloze machines is er nu een speciale standaard van Wolfcraft geko men. Daarin kunnen de bewuste boormachines zonder verdere hulpmiddelen worden ingespan nen, door middel van een in ver ticale richting verstelbare draad spindel met klemdop. De standaard heeft een zware zes kante kolom, 24 dik, met een ver- tanding waarlangs het bewegen de deel wordt bewogen. Dat maakt zuiver werken mogelijk; van „slag" op de machine is vrij wel geen sprake. Verder is de standaard voorzien van een diep te-aanslag en een mm-schaal. die vooral bij frezen de exactheid bevordert. De uitlading (dat is de afstand tus sen het hart van de boorkop en de kolom) is behoorlijk ruim: 9,5 cm. Op de royale voetplaat kan even tueel een speciaal voor deze stan daard ontworpen snelspanklem worden bevestigd die vooral ge makkelijk is voor het inspannen van rond materiaal. De adviesprijs van de standaard is f78,95. De snelspanklem kost f 38,60. Een dergelijke uitrusting maakt van uw „boortol" een (bij na) professionele kolomboorma chine. annex freestafel. De „echte" werkbank, zo'n ding van bijv. dik beukehout, zware poten, gereedschapslade, mis schien zelfs een kastje onder het blad, voorzien van „voor- en zij tang" (klemmen aan de voorkant en rechts opzij) lokt u misschien verleidelijk toe. Aanschaf heeft echter alleen zin wanneer u over een permanente ruime werk plaats beschikt. In de meeste gevallen is een wat eenvoudiger werkbank een aan trekkelijker oplossing. Niet al leen omdat u daarmee veel goed koper uit bent, maar ook omdat hij veel „flexibeler" is. U kunt hem neerzetten waar u wilt; u hoeft dus niet altijd het werkstuk naar de werkbank te brengen. Stevigheid vereist Voor veel doe-het-zelvers is het zelf-maken van een werkbank een uitdaging. Het is echter niet zo eenvoudig om een goede (ste vige!) werkbank te maken: het vergt althans enige ervaring in houtbewerking. Het maken van een wegklapbare werktafel vereist het monteren van een scharnierend pootstel. Er zijn, afhankelijk van de indivi duele situatie, vele verschillende oplossingen voor te bedenken. De fout die bij het zelf-fabriceren van een werkbankje of werktafel vaak wordt gemaakt, is dat het werkbankblad te licht wordt uit gevoerd. Een stuk spaanderplaat is beslist onvoldoende; dat gaat „veren", doorbuigen. Twee van die stukken spaanderplaat op el kaar lijkt heel wat beter, maar dan blij kt het blad al snel krom te trekken. Het is daarom zeker niet overdreven om een blad van een zelfgemaakte werkbank, wan neer dat van spaanderplaat wordt vervaardigd, uit drie op elkaar gelijmde stukken spaanderplaat te construeren. Het struikelblok bij het maken van een werkbank is verder veelal de constructie van het onderstel. Aan de „stijfheid" van een werk bank moeten heel wat zwaarder eisen worden gesteld dan bij een tafel; zomaar een stel poten eron der is niet voldoende. Wordt het een aan de muur gemonteerde, wegklapbare werkbank, dan is een uitermate stevige, scharnie rende constructie nodig. Hobby-meester De kant-en-klaar verkrijgbare inklapbare werkbank heeft dan ook veel opgang gemaakt. In het algemeen kan men echter nau welijks van een „werkbank" spreken; wie redelijke eisen aan zo'n ding stelt, verlangt toch een normale werkhoogte. en dat mankeert nu juist aan de populai re inklapbare werkbanken. Onlangs zagen we in Duitsland een nieuwe inklapbare werkbank, waarvan een der bekendste dhz- experts in dat land vertelde: „Dat is nu een echte werkbank, maar met alle gemakken van het inklapbare type. Wunder- bar". Wat we nog wel het meest „wun- derbar" vonden, was dat het een Nederlands produkt bleek te zijn. In Duitsland al heel populair, hier in Nederland in slechts enkele dhz-zaken verkrijgbaar. We hebben de uitvinder en fabri kant van die bank, de heer Sege- rink, gevraagd hoe dat nu zit. Zijn verhaal kwam erop neer dat de detaillist in het algemeen geneigd is om „probleemloze" dingen te verkopen: produkten waarvoor hij niet hoeft te praten, die ge woon verkocht worden omdat er immers zo'n enorme reclame voor wordt gemaakt. Als constructeur van die werkbank (Hobby-Meester geheten) is hij natuurlijk niet onbevooroor deeld. Daarom hebben we die Hobby-Meester zelf eens aan de tand gevoeld. Conclusie: inder daad een „echte" werkbank, hoogte 83 cm, heel gemakkelijk in- en uitklapbaar, stevig op de poten, werkbankblad 120x45 cm (3 cm dik gestoomd beuken mul tiplex). zware klem. voorzien van gereedschapsvak, geleverd met twee „ouderwetse", maar prima werkende klemhaken, waarmee elk werkstuk snel kan worden ingeklemd op het werkbankvlak. De adviesprijs van de Hobby- Meester is f 270. Nu loopt u de kans dat uw dhz-win- kelier er nog nooit van heeft ge hoord. Vraag dan, als u er wat meer van wilt weten, maar infor matie aan de fabrikant, Segerink, Denekamp, 05413-1436. Algemeen in gebruik zijn de be kende wandplaten, op dragers gelegd. Die dragers zijn dan weer bevestigd in wandrails met gaatjes of sleuven. De waardering voor dergelijke systemen is niet bij iedereen even groot. De rails en de dragers vormen in een strak en modieus interieur toch een ze kere verstoring. Sommige fabri kanten van dergelijke systemen hebben gepoogd dit zo goed mo gelijk te ondervangen door de rails wat minder opvallend te maken, dus zonder gaatjes maar met een lange doorlopende heel smalle gleuf. De rails en de dra gers blijven niettemin zicht baar. Er is een uitstekende doe-het-zelf- methode om wandplanken voor boeken e.d., weliswaar tot een maximum breedte van ca 30 cm, te bevestigen zonder dat er iets anders zichtbaar is dan die plan ken zelf. Die methode heeft nog andere voordelen: in plaats van de normaal gebruikelijke ca 18 mm dikke panelen, die vooral bij wat langere lengten nogal „iel" aandoen, kunnen schappen van forse diktematen worden toege past. Het hele kunstje komt hierop neer: voor elke schap neemt u twee stroken spaanderplaat van 18 mm dik, dat is samen 36 mm. Die lijmt (schroeft, spijkert) u met een tussenlaagje van bijvoor beeld 4 mm dik triplex op elkaar. Langs beide lange zijden komt zo'n strookje; ofwel u neemt een strook triplex van dezelfde breedte als de schappen zelf. Dat levert een totale dikte van 4 cm op. Zet op de wand een zuiver horizon tale lijn uit, op de plaats waar de boekenplank moet komen. Kruis op onderlinge afstanden van ca 50 cm de plaatsen voor boorgaten af. Boor daar gaten tot ca 9 cm diep (in een halfsteensmuur: tot ca 7 cm diep) en zorg ervoor dat deze in beide richtingen haaks geboord worden. Een geschikte boordiameter is 8 mm. Zuig de gaten stofvrij. Zet in die gaten op maat gezaagd betonijzer met een diameter van 8 mmr. De lengte van de stukjes betonijzer hangt af van twee factoren: de diepte van de boorgaten en de breedte van de planken.-Stel dat de gatdiepte 8 cm is en u wilt planken van 25 cm breed bevestigen. Dan is een geschikte lengte 8 plus 15 is 23 Sla de stukjes betonijzer in de ga ten. Kijk of ze inderdaad goed recht uit de muur steken; vooral hun horizontale stand in de leng terichting is van belang. Het is daarom verstandig om tijdens het boren van de gaten een helper met een „zuiver oog" te laten kij ken of u de boormachine in de juiste stand hebt. Leg nu de inmiddels geconstrueer de plank (de twee stroken plaat materiaal met een tusselaag van triplex) op de uit de muur ste kende stukken betonijzer. Schrijf nauwkeurig de positie van de be tonijzers af op de plank. Neem die over op de zijkant (achter) van de plank en boor precies in het mid den van de dikte gaten in de plank. Het is wel handig om de diameter van die gaten 1 mm gro ter te nemen, dus bij betonijzer van 8 mm, gaten van 9 mm in de planken. Maak de gaten in de planken ca 1 cm dieper dan de uit de muur stekende lengte van de betonijzers. Zuig de gaten stof vrij. U kunt nu de planken eenvoudig op de stukken betonijzer steken. Controleer eerst of alles past (met name: of de achterkant van de planken strak tegen de wand aansluit) en dan haalt u ze er weer af om ze af te werken. Schilderen, bekleden met hardplastic of vi nyl, fineren, alles is mogelijk. Dan brengt u ze aan. De betonij zers dragen elke plank volstrekt onzichtbaar. Ze zijn zo nodig ook weer te verwijderen. In de auto hangt altijd een geurtje (meestal een weinig appetijtelij ke mix van diverse luchtjes, waaronder die van uitlaatgassen van het overige verkeer) en dat kan hinderlijk zijn. Om een frisse atmosfeer in de auto te bewerkstelligen, is er sinds kort een „freshball" te koop, een miniatuurvoetballetje dat vol zit met een extract van appelgeur. De ventilatieluchtstroom ver spreidt die geur door het hele compartiment. Het werkt zo'n maand of drie en zowel de uitlaatgas- als de eigen sigaretten- luchtjes worden erdoor verdreven, althans onderdrukt. In Engeland gebruiken automobilisten de „frisse bal" al een tijdje, maar daar is hij uiteraard uitgevoerd als golfbal. In de autoshops is de Freshball te koop voor f 4,95. Wat niemand ooit voor mogelijk had gehouden: glas k;in net als hout, metaal enz. op een draaibank worden gedraaid! In het Phi lips Natuurkundig Laboratorium in Eindhoven is dat onlangs bewezen. Het glas moet daarvoor op een verhoogde temperatuur worden gebracht. Net als bij mctaaldraaien komt er dan een keurige, lang-gekrulde „spaan" af. Deze nieuwe techniek ligt helaas niet binnen he't bereik van de amateur-draaier. Maar wie weet komt ook dat nog een keer. Vol komen nieuwe hobbymogelijkheden zouden dan in het verschiet liggen! Een van de nieuwtjes van de Najaarsbeurs in Utrecht was de Cool- can van Curver, een dubbele ring van kunststof, waarin twee flessen passen. Het is echter tegelijkertijd een reservoir, met een inhoud van een liter. Thuis doe je er. daags voor een picnic of een dagje naar het strand, een lekker drankje (niet koolzuurhoudend) in en dan leg je hem in de diepvries. De volgende dag twee flessen limonade in de nngen.en die blijven dan een hele tijd lekker koel. Tegen dat de inhoud geconsumeerd is, is de limonade in de Cool-can ontdooid en dan heb je dus nog een liter frisse frisdrank. De Cool-can, die f 6,95 kost. is intussen verkrijgbaar op de campingafdeling van V en D-filialen. Lang niet alle korte-golfradio's brengen de wereld binnen bereik. Van negentien onderzochte wereldontvangers kregen er maar vier het predikaat „goed" mee. Slechts zeven radio's gaven op de korte golf ook zwakke zenders onder ongunstige omstandighe den weer. De slechtere radio's ontvangen alleen sterke zenders, maar ook dan met ruis en bijgeluiden. Tot deze conclusie komt de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek na een test van wereldontvangers. Deze radio's, vanerend in prijs van f150 tot f1600, /'in speciaal bedoeld voor nieuws uit verre landen en bijvoorbeeld ontvangst van Radio Nederland Wereldomroep in het buitenland. Uit het onderzoek is gebleken dat de verstaanbaarheid geen problemen gaf. Wel werd muziek op de FM-golf door een aantal radio's niet zo best weergegeven. Een van de onderzochte toe stellen bleek elektrisch onveilig. Alle radio's spelen zowel op lichtnet als op batterij. Batterijen verslinden echter aanmerkelijk meer energie. Bij som mige korte-golfradio's was het gebruik van batterijen honderd keer duurder dan gebruik via het lichtnet. Aan de gebruiksaan wijzingen schort nog veel, terwijl dat bij dergelijke ingewikkelde radio's van essentieel belang is. Bij drie van de onderzochte we reldontvangers ontbrak zelfs een gebruiksaanwijzing in het Ne derlands.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23