Karpov winnaar geslaagd Tilburgs schaaktoernooi Doordra m mert je9 vecht tot bittere einde KNWU WIL FUSIE METNRTU Ceulemans onderuit tegen landgenoot DDR-coach Buschner rommelt met selectie IMON POOPLOOS MAKELOOS VRIJDAG 18 NOVEMBER 1979 SPORT PAGINA 19 TORHOUT (GPD) - Het protest van Hans Vultink had succes. Als degene die de eerste ron de van het Europees kam pioenschap 71-2 met het beste partijmoyenne was doorge komen, maakte de 42-jarige Groenloër gisteren in Tor hout terecht aanspraak op een vrije avond. Al heeft het wel veel voeten in aarde ge had om de Belgische organi satoren te overtuigen dat er van de oorspronkelijk vastge stelde confrontatie tussen Vultink en titelverdediger Ceulemans geen sprake kon zijn. Die tweestrijd werd zo doende uitgesteld, maar de vraag rees wel of de Neder landse representant er niet beter aan had gedaan het tweegevecht met de Belgi sche vedette in dit vroege sta dium toch maar aan te Raymond Ceulemans hulde zich in de openings séance nog alles behalve in zijn normale doen. Het was juist zijn jonge landgenoot Mare de Sutter die daarvan gebruik maakte. De 24-jarige debutant presteerde het, evenals trouwens tijdens het Belgische kampioenschap, om de Mechelse caféhouder in zeven beurten voor het blok te zetten: 300-255. Een interessante ontwikkeling, temeer omdat het tienkoppi ge deelnemersveld in Tor hout in twee poules is ver deeld en alleen de eerste twee uit iedere groep komend weekeinde om de ereprijzen gaan strijden. Vanzelfspre kend dus dat volgens dit sys teem één of meerdere neder lagen in de aanvangsfase van het titeltoernooi zwaarder wegen dan volgens het ge bruikelijke Ave-regle ment. Eigenlijk had het voorshands Vultink in die aanvangsronde niet beter kunnen gaan. De Nederlandse titelhouder, in de poule met Ceulemans in gedeeld, zag de Belg niet al leen met genoegen onderuit gaan, maar slaagde er boven dien tegen zijn rechtstreekse opponent Kurt Mastny de voor hem altijd lastige ope ningspartij met een goed uit gangsmoyenne af te werken. Drie beurten had Vultink no dig om aan standigheden te aanpassingsperiode die mis schien tegen een gerenom- meerder tegenstander fataal zou zijn geweest. De Oosten rijker profiteerde echter on voldoende en was daarna di rect een geslagen man: Vul tink verdween in de vierde beurt uit het zicht via een ver fijnde reeks van 181 en moest daarna nog twee keer naar de tafel voordat hij de 300 had volgemaakt. Meer nog dan het bevredigende openingsresultaat op zich sprak de wijze waarop Hans Vultink zich presenteerde in Torhout, tot de verbeelding. Uiterlijk zelfverzekerd en De Belgische topbiljarter Raymond Ceulemans ging in het Euro pees kampioenschap ankerkader 71/2 onderuit tegen zijn landge noot Mare de Sutter. ontspannen heeft het er alle schijn van dat de Achterhoe ker de grote vorm waarvan hij tijdens het recente NK 47-1 in Middelburg blijk gaf nog niet kwijt is geraakt. Het was tij dens zijn partij tegen Matny aan alles te merken: Hans Vultink voelt zich sterk. Zijn speelwijze grensde aan het overmoedige, het kleine werk op het snijpunt van de kale lijnen, was onovertroffen. Hans Vultink in deze vorm be hoort zeker tot de kansheb bers. Temeer omdat de ge doodverfde favorieten Ceu lemans en Connesson in de eerste aanleg een nogal zwakke indruk achterlieten. Ook de Franse vegetariër toonde zich al allesbehalve ingespeeld tegen de jonge Luxemburger Fonsy Gre- then. Weliswaar bereikte Connesson als eerste de eind streep, maar diens moyenne was voor zijn doen ronduit zwak. Vandaar ook dat de twee West- duitse coryfeën, Dieter Mül- ler en Claus Hose, die toeval ligerwijze beiden in de eerste ronde vrij waren, de verrich tingen van Hans Vultink met argusogen volgden. Hose durfde zelfs zover te gaan de Nederlander als een van de voornaamste titelfavorieten en meest gevreesde tegen stander af te schilderen: „Dat Vultink in vorm is, hoeft men ons niet te vertellen. Wie meer dan 60 gemiddeld in het 47-1 speelt..." De nare smaak die Raymond Ceulemans aan de partij te gen De Sutter had overge houden, werd door de Me chelse titelverdediger in de tweede ronde volledig weg gewerkt. De nog niet inge speelde Klaus Hose was het slachtoffer van de verbeten heid waarmee Ceulemans vooral revanche op zichzelf nam. Slechts twee beurten kreeg de Westduitser de kans caramboles te verzamelen. Hij kwam niet verder dan een schamel totaal van 42. Na een hopeloos lijkende ach terstand tegen de ontzettend rap gestarte Belg Wesenbeek, tenslotte, kon Dieter Müller op de late avond een dreigen de nederlaag op het nippertje afwenden. De produktie van Wesenbeek stokte in de vijfde beurt, 16 caramboles voor het einde. Met een slotserie van 72 voltrok Müller .het von- AMSTERDAM (GPD) - Henk van Necks strijd duurt voor lopig nog wel even voort. Hij is een eenling in de strijd tegen de clubbestuurders, die van de ene op de andere dag de trainer de straat op kunnen schoppen. „In het gunstigste geval", zegt Van commissie van de KNVB te stap- Neck „krijgt dm trainer dan een gen; ma" d!rect.naar de Preus'- beetje salaris mee. Maar hij kan dcn'van ^Amsterdamse recht- zijn werk niet afmaken. Zo gaat bank' 'f? VVA mij op staande het in het betaalde voetbal, zo voet ontslag aanzegde Op deze gaat het bij de amateurs. Daarom manier heb ik et probleem ben ik een van de weinigen bin nen de wereld van oefenmeesters die opkomt voor zijn rech ten" Henk van Neck is wat dat aangaat een doordrammertje. Erkent dat, maar voegt er vrijwel onmiddel lijk aan toe: „In ons land worden oefenmeesters nog te weinig ge zien als werknemers. Wij worden van de ene op de andere dag aan de dijk gezet alsof we oud vuil zijn. Ik ben nu eenmaal iemand die dat niet pikt. Misschien heb ik wel een precedent geschapen door niet eerst naar de arbitrage- len aanpakken. Dat die ontwik keling, omdat ze in een stroom versnelling terecht is gekomen, heeft geleid tot een aantal juridi sche gevechten is triest. De affai re-VVA kan echter morgen al de wereld uit zijn, als we maar als volwassen mensen om de tafel gaan zitten", zo stelt de Amster dammer. Eerder deze week stelde het be stuur van de Amsterdamse afde lingsclub, die Van Neck als trai ner in maart vorig jaar op non-ac tief stelde, dat Henk van Neck de club naar een faillissement drijft. Beslag „Ach, als Van Breemen, de voorzit ter van VVA, dat stelt, zal het wel zo zijn. Ik zie dat duidelijk an ders. Ik heb beslag laten leggen omdat dat de enige manier was om mijn schadevergoeding, die door de arbitragecommissie was bepaald op f 16.000, zeker te stel len. De rekeningen van de ver eniging waren vlak daarvoor al leeggehaald en omdat het be stuur van WA zich niet heeft ge houden aan de uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank. Deze immers had be paald dat WA mij weer in dienst moest nemen, dit op straffe van een dwangsom van f1000 per dag", aldus Van Neck. „Als het bestuur van WA mij weer als trainer had aangesteld, was er niets meer aan de hand geweest. Dan hadden ze nu ook geen f79.000 hoeven te betalen. Nu komt het over alsof ik VVA wil vernietigen uit wraak, het tegen deel is eerder waar. Want wat was er op tegen om mij weer aan het werk te laten? Niets. Ik heb hier de brieven waaruit blijkt dat de selectiespelers altijd achter mij zijn blijven staan en ook met mij als trainer verder wilden. Dat zegt voldoende", aldus Henk van Neck. makkelijke trainer, maar om mij nu de schuld te geven van het faillissement van de club, daar heb ik geen woorden voor", aldus Van Neck. Rechtspositie Geschil Het geschil tussen het bestuur van WA enerzijds en de ontslagen oefenmeester Van Neck ander zijds, dat zo langzamerhand geëscaleerd is, moet volgende week bij het derde korte geding dat WA tegen zijn trainer aan spant, duidelijkheid brengen. Henk van Neck wacht de behan deling gelaten af, wil er niet of nauwelijks over praten. „Het gaat mij in de eerste plaats om het principe. Ik vind dat het be stuur van VVA een uitspraak van én de president van de Amster damse rechtbank én de uitspraak van de arbitragecommis sie van de KNVB zo maar naast zich neer heeft gelegd. De enige manier om dat principe dan te bereiken, is het in geld te vertalen. Ik wil geen faillissement van WA, ik wil al leen maar duidelijk maken dat het in Nederland uit moet zijn met het gemanipuleer bestuurders rond het werken met trainers", aldus Van Neck. „Ook een trainer heeft recht op ar beid. En omdat ik een vakman ben, stel ik daar bepaalde eisen aan. Ik wil een professionele aan pak, duidelijke afspraken met spelers. Dat heb ik destijds bij het Zaanse WFC gedaan, waar ik ook werd ontslagen, dat is ook bij WA gebeurd. Ik ben geen ge- De Amsterdammer hoopt op deze manier een stap gezet te hebben om de rechtspositie van de trai ners in Nederland verbeterd te krijgen. In zijn visie zou dat het voetbal in zijn totaliteit ten goede komen. „Soms", zegt Van Neck „vraag ik me weieens af waar ik mee bezig ben. Na WFC nu de problemen bij WA, echt ik ben er doodziek van geweest. Maar mijn principes zijn met geld niet te koop. Mijn vertrek bij WA, mijn ontslag bij de Amsterdam mers, is niet afkoopbaar. Het gaat om het principe". Ook Jaap van der Leek - de secreta ris-generaal van de WON - heeft zich hard gemaakt voor de strijd die Henk van Neck voert. Ook hij waarschuwde Van Neck voor de gevolgen. De Amsterdammer is er al mee geconfronteerd. Zijn naam als trainer is bezoedeld. „Ik zal het moeilijk krijgen om aan de slag te komen; moeilijker dan in het verleden. Maar tot dusver heb ik de zaak van VVA gewonnen. Terug naar VVA kan niet meer. En dat is het vervelende van de hele geschiedenis", aldus Henk van Neck, club- Voorlopig heeft de president v Amsterdamse rechtbank laatste woord op 20 november Dan namelijk zal beslist worden of het beslag zal worden opgehe ven dat Henk van Neck heeft in gediend bij de rechtbank. Een beslag dat zou moeten leiden tot het faillissement van WA en waarvoor Van Neck verantwoor delijk wordt gesteld. De toe komst zal het leren. "TB ""TB TILBURG (ANP) - De laatste ronde van een schaaktoer nooi biedt vaak een treurige aanblik. Vaak zijn alle stoelen na een uur of twee reeds verlaten. In de elfde en laatste ronde van het derde Interpolistoernooi was de situatie echter heel anders. Er werd aan alle borden volop strijd geleverd en drie partijen werden afgebroken. Eén van die drie, Karpov - Smyslov ging in de tweede zitting niet meer van start: Smyslov gaf zonder verder te spelen de partij gewonnen. Eén en ander betekende dat wereldkampioen Karpov de winnaar was van het internationale toernooi van Tilburg UTRECHT (GPD) - De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) is „in principe" bereid eeft volldige fusie aan te gaan met de Nederlandse Rijwiel Toer Unie (NRTU) om samen in één nieuwe organisatie de wieler- belangen (wedstrijdsport, prestatiesport en recreatiefiet- sen) te gaan behartigen. Slechts twee districten (Overijssel en Midden-Brabant) bleken op de al gemene ledenvergadering van de KNWU tégen het samensmeltings plan. Zij spraken zich uit voor een tussenfase, waarover de door beide bonden ingestelde studiecommissie SOG (Samenwerkings Overleg Groep) niet zo enthousiast was. Voorzitter dr. W. de Heer (NSF) van de SOG: „Die procedure is zo omslachtig, dat er in een dergelijke aanloop periode tot mogelijke definitieve samenwerking, té grote spanningen gaan optreden". Ook een federatief samenwerkingsmodel waarbinnen dé KNWU en NRTU als zelfstandig rechtspersoon blijven voortbestaan, zag de SOG niet zitten. Vandaar de stevige aanbeveling om volledig samen te gaan. Binnenskamers namen beide hoofdbesturen die suggestie inmiddels Bij de KNWU ging dat vlotter (slechts één bestuurslid tegen) dan bij de NRTU (stemmenverhouding 55 procent-45 procent), waar men sinds er sprake is van toenaderingen op nogal wat weerstanden stuitte. Immers: jarenlang stelden de officiële, gevestigde organisaties zich nogal star op tegen deze „wilde" concurrent. Zo heeft de ANWB, bij wie de NRTU jaren geleden graag onderdak wilde, deze groepering op de stoep laten staan en ook de KNWU was tot voor kort niet zo NRTU-gezind. De omstandigheden echter dwongen de KNWU als „dé wielerbond" tot een andere opstelling, omdat net tourrijden als prestatiesport en het recrea- tiefietsen een enorme vlucht namen. De beslissing van de KNWU-ledenvergadering om samen te willen gaan met de NRTU, is een uiterst belangrijke stap, maar die betekent bij lange nog niet een garantie voor een goede afloop. Daarvoor moet er nog teveel gebeuren. Om te beginnen dient de NRTU-ledenvergadering zich nog uit te spreken (op 15 december) over de samenwerkingsmogelijkheden en gezien de meningsverschillen binnen het eigen hoofdbestuur belooft die discussie beduidend moeilijker te worden dan donderdagavond bij de KNWU, waar voorzitter mr. K. J. Hylkema in ruim een kwartier dit agendaon derdeel verwerkte. Mocht de NRTU, net als de KNWU, kiezen voor een samensmeltingsmodel, dan geeft ook dat geen zekerheid, omdat dan nog het detailplan uitgewerkt moet worden. Tot die werkzaamheden behoren tere zaken als financiën en bestuursze tels. Met name op dat laatste punt - zo heeft NRTU-voorzitter Rood al laten merken kan de KNWU pittige onderhandelingen verwach ten. Genna Sosonko, die in de vorige ronde zijn kansen op de eind overwinning reeds had verspeeld (verlies tegen Hort), viel ver terug door te verliezen van Jan Tim- Laatstgenoemde is het toernooi begonnen met de gedachten bij de tegenvaller tijdens het inter zonale toernooi in Rio de Janeiro In de tweede helft van het toer nooi kwam hij redelijk terug. Mede door zijn overwinning op Sosonko slaagde Timman erin nog op een score van vijftig pro cent uit te komen. Na de opening, een Catalaan, had Sosonko duidelijk voordeel. Het zou voor Timman erg moeilijk zijn geworden, indien Sosonko niet met een twijfelachtige pio noffer te snel had willen toehap pen. Timman kwam nu beter te staan en won tenslotte in een felle aanval na een zwakke verdedi ging van de ietwat verbaasde So sonko Van de overige partijen had die tus sen Karpov en Smyslov een merkwaardig verloop. De we reldkampioen maakte een geens zins serieuze indruk. Na de ope ning, een Caro-kann (de 'mode' in dit toernooi), ging Karpov een wandelingetje maken buiten het gebouw. Iets wat voor een gewo ne sterveling natuurlijk een on geoorloofde handeling zou bete kenen, echter van een wereld kampioen wordt blijkbaar het een en ander door de vingers (van de organisatoren) gezien. Vervolgens werd in het middenspel wat rondgeschoven, hetgeen toch resulteerde in een voordeli ge stand voor Karpov. In eerste instantie werd de partij afgebro ken. Vlak voordat de partij om acht uur hervat zou worden gaf Smyslov tegen Karpov op. Hoe wel er geen directe winst voor Karpov aanwezig was was het eindspel voor Smyslov inder daad op den duur onhoudbaar s Karpov alleen toer- geworden. Hoewel hij af en toe wat heeft laten zitten was deze overwinning toch heel overtuigend. Karpov was geen enkele keer in gevaar en had bij iets nauwkeuriger spel tegen Sax en Kavalek nog meer punten kunnen hebben dan de toch al fraaie score van nu Daarna speelden Romanisjin en Portisch voor de Tweede prijs Het grote materiële overwicht dat Portisch tegen Kavalek had, bracht de overwinning zonder veel moeite Bij Romanisjin - Spasski duurde het langer. Spasski zag zich ge dwongen een kwaliteit te offeren om de pluspion van Romanisjin te verwijderen. Het eindspel van toren tegen loper won Romanis jin op elegante wijze en zo besloot hij een bijzonder fraai en specta culair gespeeld toernooi met een zeer verdiende tweede plaats. Eindstand De uitslagen uit de twaalfde en laatste ronde zijn: Karpov (Sow)- Smyslov (Sow) 1-0, Sosonko (Ned) - Timman (Ned) 0-1, Sax (Hon) - Hort (Tsj) 1l2-1k, Romanis jin (Sow) - Spasski (Sow) 1-0, Protisch (Hon) - Kavalek (Vst) 1-0, Larsen (Den) - Hübner (Wdl) 1/2-1/2. De eindstand luidt als volgt: 1Kar pov 7.5 punten, 2. Romanisjin 7,3. Portisch 6.5, 4. Sax 6, 5. Spasski, Timman, sosonko en Larsen 5.5, 9. Hübner en Hort 5, 11. Kavalek 4.5, 12. Smyslov 2.5. OOST-BERLIJN (ANP) - De Oostduitse bondscoach Georg Buschner heeft voor de beslissende wedstrijd in groep vier van het toernooi om het Europees voetbal kampioenschap, komende woensdag tussen Oost- Duitsland en Nederland in Leipzig zeventien spelers opgeroepen. In de groep zijn ook de drie geblesseerde spelers Linde- mann, Pommerenke en Hoffmann opgenomen. Het is echter lang niet zeker of Buschner inderdaad over het drietal zal kunnen be schikken. De volgende spelers vormen de Oostduitse selectie: Croy en Grapenthin, Kische, Doer- ner, Weise, Brauer, Schnu- phase, Kurbjuweit, Pomme renke, Haefner, Weber, Schade, Lindemann, Streich, Kofte, Kuehn en Hoffmann.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19