ToonHermans Chemische oorlogvoering Fluiten naar de overkant groter dreiging dan SS-20 -fluiten BIJZONDER AANBODVAN PANDER. Pander naa[ de overkant HENK VAN DER MEYDEN WEGENS SMAAD VOOR HOF Van Lent stoort zich niet aan de scherpe kritiek op z'n beleid IOOSUVKM^S 149° Elsevier© Verzorgde koorzang LEZERS SCHRIJVEN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 ADVERTENTIE Bevelhebber Amerikaanse luchtmacht T>T> RAMSTEIN (GPD) - Niet de SS-20-raket maar de intensie ve training van elke Sowjet-soldaat in het voeren van een oorlog met chemische middelen is op het ogenblik de grootste dreiging vanuit de Sowjet-Unie. Dat heeft de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa (Usafe), generaal John W. Pauly, gisteren verklaard op zijn hoofdkwartier in Ramstein bij Kaiserslautern. De generaal, die tevens comman- dant is van de geallieerde lucht strijdkrachten in de centrale sec tor van Europa, gaf desgevraagd een overzicht van de zaken die hem de meeste zorg baren, en de maatregelen die hij genomen had om de inzetbaarheid van de be schikbare middelen, voorname lijk vliegtuigen, te verbeteren. Met dit laatste kan de slagkracht worden vergroot en hoeft pas in een later stadium nieuw mate rieel te worden aangeschaft. Pauly wees erop dat chemische oorlogvoering een wezenlijk on derdeel vormt van de Sowj et- strategie. „De Russen beschik ken over ten minste 100.000 in structeurs voor chemische oor logvoering. Ook hebben zij zowel raketten als vliegtuigen waarmee chemicaliën kunnen worden ge deponeerd, en gebruiken zowel vluchtige als persistente chemi caliën. Het Westen heeft in het geheel geen chemische aanvals- kracht", aldus Pauly. Volgens de generaal moet daarbij tevens worden bedacht dat de Sowjet-strategie al sinds de Tweede Wereldoorlog is geba seerd op de inzet van zeer om vangrijke mensenmassa's. „Te genover dit alles staat dat in het Westen, zowel de Amerikanen als de Europese bondgenoten, niet of amper op chemische oorlog voering zijn getraind. Weliswaar komt er op het ogenblik enige verandering in, maar zelfs in de fensieve zin is het Westen op dit punt bij lange na niet opgewas sen tegen de Sowjet-strijdkrach- ten" Snelle modernisering Generaal Pauly wees verder op wat hij noemde de dreigende ont wikkeling vanuit het Warschau Pact-gebied, door de snelle mo dernisering van hun aanvals- luchtmachten. Aan de hand van tabellen bleek evenwel dat met de modernisering van de Oostblok-raketten en aan- valsvliegtuigen hun aantal af neemt, zij het in mindere mate, terwijl die van de westerse luchtmachten zowel kwantitatief als kwalitatief gelijk blijft. Wel omvat het Oostblok-potentieel een veelvoud van dat in het Wes ten: naar schatting drie a vier maal. ADVERTENTIE Voor mensen die van boeken houden en bergruimte nodig hebben heeft Pander een beperkte serie eike houten, warmbruin getinte boekenkasten. Royaal genoeg want de vijf robuuste legplanken en de bodem samen bieden plaats aan ruim 5/4 meter boeken. De afmetingen zijn 200x90x30 cm Naast elkaar geplaatst vormen de kasten een fraaie boekenwand. De speciale prijs voor dit pracht meubel is f795,-- Let wel: zolang de voorraad strekt. Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22 SINAÏ ReuterIUPI) - Een Egyptische officier hijst de vlag van zijn land in het gebied van het St-Katherine-kloosterdat Israël gisteren aan Egypte overdroeg .Het gebied op en rond de berg Sinai beslaat zo'n 1500 vierkante kilometer De overdracht vond plaats twee maanden vóór de in maart afgesproken datum. Dit zal president Sadat in staat stellen maandag, de tweede ver jaardag van zijn historische bezoek aan Jeruzalem, naar de berg te gaan DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Van Lent van defensie (perso neelszaken) heeft donderdag in de Tweede Kamer de scherpe kri tiek die vorige week door vrijwel alle fracties op zijn beleid was uitgeoefend, naast zich neerge legd. Van Lent ontkent ten stel ligste dat alles op de lange baan wordt geschoven en dat er geen beleidsvisie zou zijn. Toch bleek de Tweede Kamer ook gisteren op tal van punten onte vreden over het personeelsbeleid van defensie. Dat komt bijvoor beeld tot uitdrukking in het georganiseerd overleg van de militaire belangenverenigingen met de staatssecretaris, waar gro te problemen leven. De D'66'er Brinkhorst sprak van de „moe deloosheid, ademloosheid en sprakeloosheid waartoe het be leid van de staatssecretaris ons voert" Die problemen werden door de bewindsman niet ontkend. Hij zei zich te zullen inspannen om de moeilijkheden te verkleinen. De socialist De Vries (PvdA) had Van Lent gevraagd alle prioritei ten in het personeelsbeleid op een rijtje te zetten en daaraan be leidsconclusies te verbinden. Dit stuk zou vóór 1 april klaar moeten zijn. De staatssecretaris zegde zelf al toe in die richting te zullen werken. Hetzelfde gold de motie om de klachten over het functio neren van het georganiseerd overleg te laten onderzoeken. De Vries (PvdA) hield zijn motié aan waarin gevraagd wordt de vrijstelling van militaire dienst voor bekleders van een geestelijk ambt te laten vervallen. Van Lent wacht nog op een advies hierover van het Interkerkelijk Contact Overheidsbeleid. Dat wordt in januari verwacht. Maar de Vries, die al een jaar geleden zijn motie had ingediend, klaagde wel over het langzame tempo. Dat deed ook de VVD'er Blaauw die de bewindsman in zijn beleid met betrekking tot de werk- en rusttijdenregeling, een ook al ja ren slepende zaak, „een snelheid, nog lager dan het groeien van gras" toeschreef. De staatssecre taris kwam ook nog niet tege moet aan de wens van de Kamer om de voedingsregeling in de militaire dienst te verbete- De Kamer vraagt al jaren om een ander systeem, waarbij de vaste inhouding wordt afgeschaft en ieder betaalt voor wat hij eet. Maar het kredietkaartensysteem waar al veelvuldig om is ge vraagd, komt er voorlopig nog niet. Eerst moet daarmee een proef worden genomen, aldus Van Lent. Humor, satin' i n bezinning in vcrsjfs, verhaaltjes en besehouwinifen. Het >nmisbare vervi iljf op Toon's „gouden" Lijflfen in 't m-as' Paperback Bij elke boekhandel. AMSTERDAM (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. A. Josephus Jitta, heeft gisteren tegen de journalist Henk van der Meyden wegens smaad een boete geëist van 2500 gulden of vijftig dagen hechtenis. Van der Meyden stond in hoger beroep terecht in ver band met een intervieuw dat hij in 1977 afdrukte in het weekblad Privé, en waarin de filmstpr Sil via Kristel "onthulde" dat zij op 19-jarige leeftijd door haar vader zou zijn verkracht. Het feit dat Van der Meyden indertijd door de rechtbank werd vrijgesproken (de conclusie was dat hij niet aan sprakelijk kon worden gesteld omdat hij de beschuldiging ge heel voor rekening van de Film ster had gelaten) was voor het openbaar ministerie aanleiding het hoger op te zoeken. Mr. Josephus Jitta zette zich giste ren fel af tegen dit rechtbank- vonnis, dat hij "een totale ont kenning" noemde van de functie van de pers en de verantwoorde lijkheid van de journalist. Hij signaleerde dat de vrijspraak maatschappelijke onrust heeft verwekt, omdat de boulevard pers er de vrijheid aan kan ontle nen om ongestoord door te gaan met publiceren van roddelver halen en kwaadsprekerij. Vol gens mr. Josephus Jitta is het daarom van groot belang dat dui delijk wordt vastgesteld of Van der Meydens handelwijze nu wel of niet onder de strafwet valt, vooral omdat zijn inziens alle an dere middelen om dit soort jour nalistiek aan banden te leggen tekort schieten. Nederland kent namelijk geen tuchtrecht voor journalisten. Een orgaan als de raad voor de jour nalistiek kan slechts toetsen of er bepaalde normen overschreden zijn zonder daaraan sancties te kunnen verbinden. Een civiel rechtelijke procedure (bijvoor beeld een kort geding) kan hoog uit een rectificatie of schadever goeding achteraf opleveren, een preventieve werking gaat er ech ter niet van uit, zo meent mr. Jo sephus Jitta. Hij betoogde dat het strafrecht een bijdrage zou kun nen leveren aan het afbakenen van de grenzen waaraan de jour nalistiek zich te houden heeft. "Ik wacht dan ook met grote belang stelling de uitspraak van het hof af', aldus de procureur-generaal. Van der Meydens raadsman, mr. W. Russel, verweet de procureur- generaal dat hij civielrechtelijke normen hanteerde om in deze strafzaak zijn gelijk te bepleiten. "Als de heer Kristel een kort ge ding tegen Van der Meyden had aangespannen zou hij dit onge twijfeld gewonnen hebben", al dus mr. Russel. "Dat er hier spra ke is van een onrechtmatige daad staat wel vast. Maar volgens de strafwet komt alleen Sylvia zelf als dader in aanmerking. Als Van der Meyden voor de publikatie van haar woorden aansprakelijk is, dan zou dat evenzeer moeten gelden voor de drukker en de uit gever van het weekblad Privé" Mr. Russel vond de vraag of de wet in deze, gezien de ongebrei delde groei van de boulevard- journalistiek, wellicht moet wor den verruimd niet van belang: "Het is de taak van wetgever en niet van de rechter om daarin te voorzien" Uitspraak 29 novem ber. Bij Noord wij kerhouts 'Concordia' NOORD WIJKERHOUT - De christelijke gemengde zangver eniging "Concordia" gaf, met de tenor Cees Borger en de sopraan Ans Poppe, een concert in het "Witte Kerkje" van Noordwij- kerhout. Piet van Zoen begeleid de aan de piano. Rob de Vogel bespeelde twee keer het orgel. Onder leiding van Nanne de Vries werd over het algemeen gevoelig gezongen. De dirigent hield de stemmen goed bijeen en waakte tegen vrijbuiterij. Het viel op, dat ook de (te weinige) mannen stemmen een verzorgde klank voortbrachten. Dit sympathieke koor heeft echter tégen, dat het te klein is. Wie nog niets heeft ge hoord, verwacht een kamer-en semble te zullen meemaken. Maar hiervoor zijn de afzonder lijke stemmen, althans groten deels, vocaal niet ver genoeg gevorderd. Zo hoort men ver schillen van instelling en vast heid, die bij een groot koor niet of nauwelijks uitkomen. Een geluk is, dat een paar sopranen zo zui ver zingen. Op de algemene zui verheid was trouwens weinig of niets aan te merken. De dirigent zal er goed aan doen, het vibre ren, voor zover nog aanwezig, ge heel en al tegen te gaan en eerder de objectiviteit dan de, al gauw te sterke gevoelsuitdrukking, te bevorderen. Het goede begrip bleek onder meer uit een "Adoramus te" van Pale- strina, niet minder uit de negros piritual "Nobody knows". Het (bekende) "Gebed" uit Von Glucks opera "Iphigenia in Tau- ris" heeft echt wel een groter koor nodig. Uit dezelfde opera, maar nu in het Frans ("Iphigénie en Tauride") zong de tenor met zijn klankrijke stem en levendige voordracht een aria. Af en toe bleef hij een paar trillingen onder de toon. Minder levendig, maar toch ook wel goed aangevoeld zong de so praan, o.a. het Domine Deus uit het "Gloria" van Vivaldi. Piet van Zoen zorgde voor betrouwbare pianobegeleidingen. De organist was te horen in een fuga (in g- moll) van Krebs. Hij speelde heel correct, maar het orgel, in de tijd na Krebs geboren, gaf de grond stem geen voldoende diepte. Dan was een Fantasie van Telemann veel geschikter. Na de koffie zocht het volijverige koor het in lichtere genres, zotüs Wiegeliederen van Schubert en Brahms en een selectie uit "Der Zigeunerbaron". JOHAN VAN WOLFSWINKEL |Het plaatsen van brieven van§= ven mening onderschrijft.: lezers betekent niet dat de= Brieven kunnen van redac-f redactie de daarin weergege-^= tiewege worden ingekort IJshockey Naar aanleiding van de reportage betreffende het ijshockey in Lei den meen ik als ex-lid van het ca féteam respectievelijk bierteam, zoals de heer van Halem zegt, sterk te moeten tegenspreken, hetgeen hij beweert en sugge reert. Het is namelijk beslist niet zo, dat er werkelijk niemand was op de voorbereidingsavond voor het nieuwe seizoen. Trouwens, moet een lid dan elk jaar weer gaan zeggen, dat hij volgend seizoen weer van de partij is? Wel is het zo, dat niet alle spelers aanwezig waren. In aanmerking genomen echter de gebrekkige communi catie tussen het bestuur en de spelers van het seniorenteam kan men rustig van een goede op komst spreken. Ik heb helaas het wrange idee, dat het bestuur wel van het seniorenteam af wilde! Waarom anders werd de brief, be treffende de voorbereidings avond. in de vakantietijd ver stuurd en de bovengenoemde avond gehouden op een tijdstip, dat men kan verwachten, dat de helft van de mensen nog op vakantie is? Bovendien vind ik, dat de heer van Halem bepaald te ver gaat, wan neer hij het hele team wegvaagt als zijnde een bierteam. Dit ty peert de houding van de heer van Halem tegenover dit team. Ik ben er namelijk van overtuigd, dat 90% van de spelers gemotiveerd bezig was met ijshockey als RE- KREATIESPORT. Hij heeft toch niet de illusie gehad dat een groep gewone Leidse jongens, die tot voor een jaar of twee nog nooit van ijshockey hadden ge hoord, dezelfde motieven en rou tine hebben, als de te duur geble ken Canadezen, Tsjechen en an dere prominente spelers van het eerste team van "Leiden" Lions. Ik ben er ook zeker van, dat wan neer de hr. van Halem ons niet uit de competitie zou hebben terug getrokken, wij nog steeds met een behoorlijke groep enthou siaste amateurijshockcyers in de derde divisie op redelijk neveau mee zouden kunnen draaien. Edoch, wij zijn gelukkig nog in staat onze sport te beoefenen dankzij de hr. van der Heiden die, met de moed der wanhoop, als nog een groep bijeen heeft kun nen krijgen, die tegen geredu ceerde prijs nog twee uurtjes per week van de ijsbaan van de heer Menken gebruik mogen maken Iedere maandag en woensdag zijn wij met een steeds groeiende groep bezig onze conditie op pijl te houden in de hoop dat wij het volgend jaar weer als leden van vereniging aan de competitie deel kunnen nemen. Namens 14 enthousiaste ijshoc keyers, Paul van Delft, Milanenhorst 77, Leiden. Wielerbaan Jaren lang hebben wij kunnen "ge nieten" van de vrachtwagens die hun vuil en puin kwamen storten op de vuilstortplaats in de wijk Meren burg. Wij hebben "genoten" van de her rie, het vuil en de stank. Menige zomer hebben wij in onze wijk met de ramen dicht moeten zit ten, omdat er maar weer eens een brandje was uitgebroken. Nu zijn we verlost van dit alles en we dachten en hoopten, dat we nu binnenkort konden genieten, wij met onze kleinkinderen en ande ren met hun kinderen, van de bult om te wandelen, de kinderen op de rolschaatsbaan of skelter baan, maar nee hoorer komt een wielerbaan. Overleg schijnt alleen maar een mooi woord te zijn voor onze stadsbestuurders tijdens verkiezingen. In de prak tijk komt er geen lor van terecht. Wanneer er voor onze wijk ge vraagd wordt om een behoorlijk buurthuis gaat dat niet. Plaats gebrek en geldgebrek zijn de eeuwige dooddoeners, maar een wielerbaan, die ook weer overlast en geen plezier voor onze wijk zal brengen, schijnt wel mogelijk te zijn. C. v.d. Bogaard- v.d. Zweth, IJsselkade 18, Leiden. Rijnland Ik wilde via uw krant negatief rea geren op ons energiebedrijf "Rijnland". Ik heb namelijk het vaste bedrag ontvangen, dat ik maandelijks moet gaan betalen. Ik moet maar liefst 50 tot 60 gul den per maand meer betalen. Goed. je krijgt het eventueel te veel betaalde dan wel weer. terug, maar voor de minder dan modale inkomens is dit toch te gék! Ik ben heus. dat weet ik wel, niet de enige. WAO-ers en AOW-ers moe ten ook zoveel meer betalen, dat heb ik hier en daar geïnformeerd. Alleen van de rente al kunnen ze daar drie direkteuren hun jaars alaris van betalen. Schande, schande E. Molenaar, Ger Brandtstraat 4, 2332 AL Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15