Kerken gaan praten grote ondernemingen met Massief eiken bank stellen... dan zit iet best bij Meubelfabriek Oistenvijk. WU WORDEN AL GENOEG BEVOOGD Meubelfabriek Oisteirwijk Kom ideeën opladen! Bewustmakingsprogrammabezinning en actie De Beurs Eigenhandig is zó! Keukens van klasse. poggenpohl toonaangevend in eiken VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 Zwarte Zuidafrikaan tot Nederlandse christenen: "Uw kerk moet in elk geval niet proberen onze problemen te helpen oplos sen. Zit dat namelijk bij u voor, dan kunt u in de be voogdende hoek terecht komen. En daar hebben wij al genoeg mee te ma ken". Die raad geeft de Zuidafrikaanse dominee E. J. Manikkam uit Ga- tesville (Kaapprovincie) de Ne derlandse gereformeerden. Hij zit in het bestuur van de Refor med Church in Africa - de vroe gere Indian Reformed Church - een van de drie zwarte kerken die uit het zendingswerk van de blanke Nederduits-Gerefor- meerde Kerk zijn voortgekomen, en bracht laatst namens zijn kerk een bezoek aan de synode van de Gereformeerde Kerken (Lunte- ren). De Zuidafrikaanse kerken hebben meer behoefte aan een "profe tisch getuigenis" van Nederland se kant. "Wij hopen op uw be trokkenheid, gevoed uit uw christelijke hoop en toewijding. Niet op uw oordeel. De oplossin gen zelf zullen in Zuid-Afrika moeten worden gevonden. Wij willen uw begrip, van situatie tot situatie" Geen gesprek Ds. Manikkam, ditmaal gast schrijver in "Kerkinformatie", houdt de Nederlandse gerefor meerden voor, dat het niet een voudig is aan bevoogding te ontkomen. Vorig jaar nog is er in Lunteren een gesprek geweest met de blanke Nederduits-Gere- formeerde Kerk over de rassen- problematiek in Zuid-Afrika, maar wel zónder mensen van de zwarte kerken. "Daar ging het over óns en dus hadden wij daar bij moeten zijn". De kerk van ds. Manikkam heeft toen protest daartegen aangetekend bij het gereformeerde synodebestuur. "Wij hopen nu maar dat deze dingen niet meer zullen voor komen". Het bestuur van de nog jonge Re formed Church in Africa heeft, als ds. Manikkam zich goed her innert, nog maar één keer met het bestuur van de blanke Zuidafri- Zelfde traditie kaanse kerk over rassenverhou dingen gesproken. "Tussen de Ds. Manikkam is blij met de relatie moederkerk en de jonge kerken tot de Gereformeerde Kerken is geen gesprek mogelijk over de hier. "Omdat we immers beide grote problemen van ons land, zo uit dezelfde traditie stammen en blijkt voortdurend" de Nederlandse kerken zo duide- De Zuidafrikaanse predikant ken- lijk hebben getoond naast ons te schetst zijn kerk als "klein en willen staan in onze zware strijd. zwak". Ze bevindt zich in een moeilijke situatie. "Maar de bui tenwereld ziet wel degelijk dat wij in eigen land een strategische positie hebben in de beweging naar verandering, die Zuid-Afri ka hoe langer hoe meer onder ogen moet zien". Deze kerk on derhoudt een omvangrijke inter nationale correspondentie. Daarin gaat het over vragen als: hoe handelen jullie in dit of dat geval als zwarte kerk, wat is jullie theologische houding, hoe zou den jullie die houding praktisch willen uitwerken? "Wij worden eenvoudig gedwongen op al deze en nog vele andere punten onze mening te geven. Uitermate ver antwoordelijk, maar ook heel kwetsbaar" Profetische woorden hebben zij ook in het verleden gesproken" Woorden waarvan ds. Manikkam meent dat de blanke kerk in Zuid-Afrika die niet, of althans onvoldoende heeft geanalyseerd. Hij ziet nog wel meer mogelijkhe den om als Nederlandse en Zuid afrikaanse kerken voor elkaar wat te betekenen, zoals eikaars predikanten op de kansel toela ten en eikaars opleidingen er kennen. Ook projecten ter hand nemen. "Maar vooral samen. Dus niet als gever en ontvanger, want dat roept weer spanningen op, misschien ook wel omdat wij daar zo gevoelig voor zijn gewor den". Het belangrijkste project vindt ds. Manikkam "om samen te probe ren veel meer van het totale evangelie te getuigen. Dus niet op de manier van horizontaal óf ver tikaal. Zelfs niet op de manier van horizontaal én vertikaal. Maar op de manier van: horizontaal is ver tikaal. En omgekeerd". (Met "ho rizontaal" wordt een maatschap pij-gerichte prediking bedoeld, met "vertikaal" een verkondi- Regerende Jezus Manikkam wijt de huidige situatie in Zuid-Afrika hieraan dat heer sende christenen de, wat hij noemt "regerende Jezus" hebben veronachtzaamd. "Het probleem waarvoor wij als zwarte kerken staan is hoe wij el kaar zo kunnen helpen dat de kerken in hun geheel het volge lingschap van de totale Christus duidelijk voor ogen krijgen. En van daaruit: hoe kunnen wij de kerken lateh weten dat het nü hun dure roeping is om naar een an dere, betere maatschappij toe te werken?" Dominee Manikkam wil liever maar vergeten wat achter ligt. Blanken en zwarten moeten vanuit de totale Jezus samen een land gaan herbouwen en her scheppen, door verbroken ver houdingen weer verbonden ver houdingen te doen zijn en door het te bevrijden van het onrecht dat er nu nog heerst" Verder veel nieuws over doe - het- zelf materialen en-gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoudenergiebesparing binnen- en buitentuinen handwerken, handenarbeid, modelbouw, hobbies. Grote sanitairpresentatie! Trein toegangsbewijzen op vele stations. De beurs is open van 1l.00-l7.00uenl9.00-22.30u. Zat. en zon.1l.00-17.00u. Een afvaardiging van de Raad van Kerken in Ne derland zal de komende anderhalf jaar namens de leden-kerken gesprekken openen met raden van be stuur (de hoogste beleids organen) van Nederland se "trans-nationale om dernemingen" (multina tionals). Leidraad voor deze gesprekken is een discussienota, waaraan de Raad van Kerken in zijn vergadering van deze week goedkeuring heeft gehecht. Lid van de interkerkelijke delega tie zijn: H.J. ter Bals Amsterdam, D. Feil, Enschede, H.A.M. Fiolet Bilthoven, B. Goudzwaard Am sterdam, H.M. de Lange Den Haag, F.P. Sweens Zeist en G.H. Terpstra Utrecht. De aanleiding tot deze gesprekken is een verzoek van dr. Potter; se cretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, om met dit "proces van actie" nu in zoveel mogelijk landen een begin te ma ken. Vanuit de Derde Wereld werd op de laatstgehouden alge mene vergadering van de We reldraad (irt Nairobi, Afrika) het thema "transnationale onderne mingen en machtsuitoefening" ter sprake gebracht. Geen remmingen Dr. De Lange, lid van de sectie "so ciale zaken" van de Raad van Kerken, waar het discussiestuk is gemaakt, maakte in een toe lichting duidelijk dat het hier een "bewustmakingsprogram ma" geldt, waarin bezinning aan actie moet voorafgaan. Over gedragingen van transnatio nale ondernemingen is namelijk nog geen oordeel te vormen om dat daarvoor te weinig gegevens beschikbaar zijn. Het zal in deze dialoog niet alleen over deze on dernemingen en de Derde Wereld moeten gaan maar ook over hun positie in de industrielanden. Dr. De Lange zei ook, dat er bij de ondernemingen meestal geen remmingen zijn om "pottekij- kers" te ontvangen. Sommige zijn er juist op gebrand, aan ont moetingen als deze mee te doen. Van de 650 grootste transnationale ondernemingen ter wereld heb ben, aldus de discussienota, de meeste hun hoofdkantoren in Noord-Amerika, West-Europa en Japan. Zonder veranderingen in de huidige ontwikkeling zullen zij vóór het eind van de jaren 80 meer dan veertig procent van de wereldproduktie beheersen. "Hun kennis en besluitvorming zullen, tenzij ze worden beheerst door het algemeen belang, steeds meer gaan botsen met menselijke en sociale ontwikkelingen die overal in de rijke en arme wereld naar voren komen. Om hun win sten te laten stijgen moeten ze onvermijdelijk produceren voor de koopkrachtigen en niet voor de behoeftigen. Daardoor heb ben ze de neiging de inkomens- ongelijkheid xn de arme maat schappijen eerder te accentueren dan te verkleinen. Deze samenle vingen wordt immers een con sumptiepatroon opgedrongen dat in geen enkel opzicht beant woordt aan de eerste levensbe hoeften in de Derde Wereld" Dat staat in de nota. Gespreksronden In de eerste gespreksronde met Nederlandse ondernemingen zal worden nagegaan hoe mensen die in deze ondernemingen wer ken de kritiek van de discussie nota ervaren. Daarna zullen de kerken bij zichzelf te rade moeten gaan over verdere stappen. Im mers, zij maken deel uit van de westerse wereld waar deze on dernemingen zijn gevestigd. De vraag of en zo ja hoé verande ringen moeten worden doorge voerd zal daarbij centraal staan DR. DE LANGE heeft de ervaring dat er bij de ondernemingen meestal geen remmingen zijn "pottekijkers" toe te laten. Sommige zijn er juist op gebrand aan kritische ontmoetingen mee te doen. t/m 18 november Ahoy' Rotterdam Dominees: seen o partijpolitiek Gemeentepredikanten moeten zich onthouden van opvallende poli tieke activiteiten. Niet dat zij geen leiding mogen geven aan de meningsvorming van hun ge meenteleden, maar zij moeten niet de weg op gaan van de poli tieke vormgeving in het kader van een partij. Dat hebben de provinciale "visita toren" van de Hervormde Kerk in Zuid-Holland geantwoord aan een kerklid dat een uitspraak vroeg over de verenigbaarheid van het predikantsambt met het voorzitterschap van een politieke partij. Het ging hier om ds. K. van der Sluijs te Papendrecht, voor zitter van de twee jaar geleden opgerichte Evangelische Pro gressieve Volkspartij. Ds. Van der Sluijs betwist het pro vinciale toezicht de bevoegdheid een algemeen oordeel te geven over een zo principiële zaak waarmee, naar zijn opvatting, het belijden van de kerk en de vrij heid van de predikant zijn ge moeid. Hij heeft dan ook een be zwaarschrift tegen de uitspraak ingediend. Ook de argumentatie van de visitatoren vindt hij bij zonder aanvechtbaar. Juist het ontwijken van een profetisch ge tuigenis en een duidelijke keuze tegenover de samenlevings problemen ontkrachten het evangelie en het geloof, aldus ds. Van der Sluijs in zijn ADVERTENTIE ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolffs Handelmij. Tel. 071-899206 Minder werken. Bij de gebrui kelijke jaarlijkse medische con trole kreeg bisschop Bluyssen van Den Bosch te horen dat hij zijn manier van leven iets moet bijstellen, met andere woorden: hij moet zijn werkzaamheden beperken. Mgr. Bluyssen zal nu enkele afspraken afzeggen en zo min mogelijk nieuwe verplich tingen aannemen. Met deze mededeling wilde de dienst "pers en publiciteit" van het bisdom een eind maken aan de geruchten over de gezond heidstoestand van de bisschop. Schillebeeckx. De reacties op het proces in Rome tegen de Nij meegse theoloog professor Schillebeeckx houden onver minderd aan. Nu heeft de Ne derlandse commissie "Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede)' een stem in het kapittel laten ho ren. Zij wil dat de pauselijke commissie "Justitia et Pax" alles in het werk stelt om te bevorde ren dat in deze zaak gerechtig heid wordt betracht en dat de aangeklaagde volledig inzicht krijgt in alle kanten van de kwes tie. De Nederlandse commissie acht de Romeinse procedure in strijd met het document "De rechtvaardigheid in de wereld" van de bisschoppensynode van 1971. De procedure voor het on derzoek van leerstellingen moet, zo meent zij, daaraan worden aangepast. In het document zeggen de bis schoppen dat de kerk alleen dan van rechtvaardigheid kan getui gen als zij eerst zelf hiervan blijk geeft. "De kerk erkent het recht van allen op passende vrijheid van spreken en denken. Dit houdt ook het recht in om, met behoud van de gewettigde ver scheidenheid in de kerk, in een geest van dialoog te worden be luisterd. Een juridische proces voering moet de beklaagde het recht waarborgen zijn aanklagers te kennen en zich op passende wijze te verdedigen". Aldus het bisschoppelijke stuk van 1971. Schillebeeckx kent de namen van zijn aanklagers en verdediger niet. Deze geheimhouding doet hem onrecht, zo meent "Justitia et Pax" Nederland. Veiling. Volgende week woens dag en donderdag worden bij Ton Bolland in Amsterdam (Prinsen gracht) de bibliotheken geveild van de theologen prof. dr. W.H. Gispen, prof. dr. K.H. Miskotte, ds. F.S. Kloosterman (Breda) en ds. A. Vroegindewey (Veenen- daal). De catalogus is 112 pagina's groot. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Leiden (vaca ture ds. Boogert) G.G.S. van Hoogstraten Pijnacker; aangenomen naar Drach ten M. Jansen Hengelo (Ueld). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Zuidhorn J. Geersing Hengelo (Ov). Neder lands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Kampen J.C Schaeffer Emmeloord. Verslaving. Op maandag 19 no vember om 8 uur verzorgt de tv- werkgroep van de Leidse Stu- dentenekklesia op Rapenburg 100-102 een uitzending van een documentaire over het centrum voor drugverslaafden De Emilie- hoeve te Loosduinen. Dat cen trum bestaat sinds 1972. Jonge mensen proberen daar van hun verslaving af te komen. Gedu rende de behandeling, die twee a driejaar duurt, worden geen ver vangende middelen verstrekt. Na afloop van de uitzending kan met deskundigen worden nage praat. EEN HUIS METmassiefeiken meubelen... daar woont warmte, rust, gastvrijheid. En dat is niet alleen 't materiaal maar ook de hand van de vakmanZoals je zo duidelijk ziet bij de collectie van Meubelfabriek Oisterwijk. Alles eigen werk, eigen ontwerpen, eigen vaktrots Bankstellen die Welkom zeggen, fauteuils en 2- of 3-zits banken met uitgekiend zitcomfort. In vele modellen en uitvoeringen. met een rijke keus aan bekledingen, waarop wij altijd een voor Nederland uil ieke sch rif tel i jke $a ran lie ge ve n Naar uw wens: warme stoffen of nobel leer van de beste soort. ELKMEUBELvan Meubelfabriek Oisterwijk draagt ons eigen brandmerk. En wordt bij u thuis geplaatst door eigen vakmensen. Met 12 jaar garantie zwart-op-wit, op hout en constructie. Meubelfabriek Oisterwijk! Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13