Nederland staat geïsoleerd in nucleair overleg weTzmln S Moskou nerveus o plannen van NAVO LICHTPUNTJE IN GIJZELING levert niets op EXPLOSIE IN PARMA Aanslag op ambassadeur Israël WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 TEL AVIV (DPA) - Ondanks be middelingspogingen van de Is raëlische minister van defensie Wiezman hebben gisteravond 17 burgemeesters op de bezette westelijke Jordaanoever hun ontslag aangeboden. Ze doen dit uit protest tegen de arrestatie van hun collega in Nabloes, Bassam Shaka. Volgens een woordvoer der van het Israëlische militaire bestuur in dit gebied heeft de mi litaire gouverneur echter nog geen besluit genomen over de ontslag-aanvragen. "Formeel zijn deze burgemeester allen nog volledig in functie", aldus de woordvoerder. Minister Weizman poogde gisteren in een gesprek van een uur met vier vooraanstaande burgemees ters uit de bezette gebieden de crisis, die na de arrestatie van Shaka is ontstaan, te verzachten. Shaka was in hechtenis genomen wegens zijn uitlatingen over ter reuraanslagen in Israël en wordt vermoedelijk uitgewezen. De burgemeester van Gaza, Rasjed El-Shawa, vertelde na het ge sprek met de bewindsman dat Weizman heeft beloofd vandaag op een besluit van premier Begin te zullen aansturen over een eventuele vrijlating van Shaka, hangende een uitspraak over zijn uitwijzing. "Mocht dat antwoord negatief zijn dan treden ook wij terug", zo zei El-Shawa. Het Israëlische hooggerechtshof beslist in de komende dagen of de regering-Begin Shaka mag uit wijzen. Nabloes was ook gisteren, twee da gen na de arrestatie van Shaka, volledig verlamd door een alge mene staking. Vijf Arabische studenten werden opgepakt otn- dat ze met stenen gooiden naar Israëlische militaire voertuigen. Geen concessies LONDEN (Reuter) - De Britse mi nister van buitenlandse zaken Lord Carrington heeft gisteren de leiders van het Patriottisch Front onomwonden laten weten dat hij hun op de conferentie over Rho- desië geen concessies meer zal doen. Het Patriottisch Front zal nu moeten beslissen of het zijn vredesplannen aanvaardt. In een toespraak tot het Hogerhuis in Londen zei Carrington dat na meer dan negen weken van wijdlopige discussies de vredes besprekingen in Londen het punt hebben bereikt waarop besluiten moeten worden genomen. postcodes van fa milie, vrienden en kennissen noteren bij hun adressen. Adreslijst op een vast plekje opber gen, nooit meer hoeven zoeken. Zo simpel is dat! pttpost (Van onze correspondent) MOSKOU - „In Den Haag zijn deze dagen de vijanden van de ont spanning bijeen", aldus de Rus sische staatspers over de verga dering van de Nuclear Planning Group (NPG) van de NAVO in de Nederlandse residentie. De pro pagandacampagne via de So wjet- media loopt op volle toeren en in tussen zwermen ook allerlei de legaties uit om aan wie het maar horen wil te verkondigen dat een NAVO-besluit om middellange- afstandsraketten te gaan produ ceren positieve resultaten bij toekomstige onderhandelingen hierover in gevaar zou brengen. Dat de installering van de Russi sche SS-20-raket de aanleiding vormt voor de huidige debatten binnen de NAVO, wordt door Moskou van de hand gewe- In een propagandacampagne die alle argumenten op z'n kop zet, wordt de vervanging van de ver ouderde SS-4 en SS-5 door de sterkere en nauwkeuriger SS-20, die bovendien is uitgerust met drievoudige kernkoppen (MIRV) voorgesteld als een alleszins be grijpelijke en gerechtvaardigde maatregel binnen het kader van het Russische defensiesysteem. Deze uitbreiding van de defen siecapaciteit wordt in de propa ganda als noodzakelijk voorge steld in verband met de zogehe ten „oorlogsvoorbereidingen" van het Westen. De installering van nieuwe raketten is hiervan In een open brief aan de secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Kurt Waldheim, heeft de Iraanse minister van buitenland se zaken, Bani Sadr, bovendien gevraagd om een bijzondere zit ting van de Veiligheidsraad. Ook uit deze brief valt op te maken dat van een verzachting van de Iraanse voorwaarden sprake is. De minister van buitenlandse za ken wijst op de „oorlogssfeer" die in Amerika aan het ontstaan is en PARMA (Reuter) - In de ruïne van het ziekenhuis in Parma, waar zich gisteren een zware explosie heeft voorgedaan, zitten nog overlevenden. Men heeft kreten om hulp gehoord. Volgens de politie zijn er zeker zeven doden. weer een „voorbeeld", waarbij de „westerse propaganda" de SS-20 slechts als „voorwendsel" ge bruikt. Ziedaar de structuur van een pro pagandacampagne vanuit Mos kou, waarin overigens een enkele maal elementen te ontdekken zijn die duiden op tekenen van verontrusting. Deze verontrus ting wordt niet veroorzaakt door de huidige westerse bewapening of door de beraadslagingen over de plannen voor installering van nieuwe raketten. Ofschoon de staatspers de slecht voorgelichte Russische burger namelijk dage lijks de boze bedoelingen van het Westen voorhoudt, weten de machthebbers in het Kremlin niettemin dat geen van de lidsta ten van de NAVO plannen koes tert voor een of andere vorm van een invasie of een overval op de Sowjet-Unie of op een van haar bondgenoten. De bezorgdheid richt zich op een conflict-situatie waarin het wa pengeweld juist losbarst. Een NAVO-beslissing tot produktie en installering van nieuwe mid- dellange-afstandsraketten zou in Europa wapens introduceren „waarvan het begin van het ge bruik moeilijk te ontdekken zou zijn" (Prawda 3 november). Vol gens politieke waarnemers in de Sowjet-hoofdstad slaat deze op merking op de kruis-raket (Crui se-missile), waartegen het lucht verdedigingssysteem van het Warschau Pact nog geen afdoen de verdediging heeft weten te vinden. Wel hebben de Sowjets JERUZALEM, LISSABON (AFP DPA/Reuter) - Zowel Israël als Portugal hebben gisteren een aanslag op de Israëlische ambas sadeur in Lissabon scherp ver oordeeld. Het aantal vermisten, onder wie patiënten, verplegend personeel en bezoekers, be draagt eenentwintig. De ex plosie is volgens de brand weer veroorzaakt door een lekkende gasleiding of door zuurstofcilinders. De reddingswerkzaamheden worden belemmerd door enorme blokken beton. Het leger probeert deze met hijswerktuigen weg te halen. hun research-programma sterk uitgebreid om zo snel mogelijk een afdoende afweer te kunnen ontwikkelen. Er is nog een ander aspect dat mis schien een deel van de Russische nervositeit kan verklaren. Dat is het feit dat de nieuwe middellan- ge-afstandsraketten vanuit West- Europa Russisch grondgebied kunnen bestrijken. Dat betekent, dat NAVO-eenheden in Europa bij het uitbreken van een militair conflict van beperkte omvang (waarbij dus nog niet de Ameri kaanse „strategische" intercon tinentale wapens op de Sowjet- Unie worden afgevuurd) hun wapens niet alleen kunnen rich ten op de aanstormende vijand, maar ook op concentraties van troepen en bevoorradingen in het Russische achterland. Moskou wordt hierdoor voor het eerst geconfronteerd met de mo gelijkheid dat ook een conflict van beperkte omvang directe militaire gevolgen kan hebben voor het Sowjet-territorium. Het Europese „slagveld" dat geloka liseerd was rondom het IJzeren Gordijn met de beide Duitse sta ten als concentratiegebied blijkt nu uitgebreid te kunnen worden tot de Sowjet-Unie en tegen deze mogelijkheid biedt het cordon van Oosteuropese satellietstaten niet meer voldoende bescher ming. Dat is een nieuw perspec tief dat volgens politieke waar nemers voor sommigen onder de (oude) Sowjet-leiders - gezien hun persoonlijke oorlogserva- De ambassadeur zelf raakte licht gewond. De Israëlische regering zegt in haar communiqué voorts te hopen dat de Portugese regering alles in het werk zal stellen om de daders te vinden en aan de justitie over te leveren. De1 aanslag vond gisterochtend voor de Israëlische ambassade plaats toen de auto van de ambas sadeur voorreed. Vanuit een wit te auto werd het vuur geopend en werden handgranaten gegooid. De politieman, die als lijfwacht fungeerde, was vrijwel op slag dood en vier mensen, onder wie de ambassadeur, werden ge wond. Een van de gewonden was een toevallig passerende vrouw. De andere twee gewonden waren een voor het gebouw op wacht ringen - een traumatisch denk beeld kan zijn. Hieruit zou voor een deel de drei gende toon van partijleider Breznjnev te verklaren zijn ge weest, toen hij tijdens zijn Oost- berlijnse rede waarschuwde voor de „gevolgen" van het in gebruik nemen van nieuwe westerse wa pens voor die staten waar die wa pens zouden worden geïnstal leerd (in geval van oorlog - red.). Een ongebruikelijke bedreiging van Sowjet-kant waar men ge woonlijk goochelt met tactische en strategische argumenten die op basis van gunstige voorstel lingen en omkeringen natuurlijk altijd de „goede bedoelingen' van het Kremlin in schrille tegen stelling doen staan tot de plannen van de westerse „oorlogshitsers" Zou Moskou dit territoriale as pect over het hoofd gezien heb ben, toen werd besloten tot in stallering van de nieuwe SS- 20? Dat is nauwelijks aan te nemen. Het is wel mogelijk, dat het Moskouse propaganda-apparaat zijn capaci teiten voor het beïnvloeden van de westerse besluitvorming heeft overschat na de succesvolle anti- neutronenbomcampagne van vo rig jaar. Nu de politieke druk op regeringen en parlementen on voldoende effect sorteert - de af loop van het debat in de Tweede Kamer was een teleurstelling voor Moskou - richt men zijn aandacht op het „verontruste publiek" in het Westen, dat bij voorbeeld in Amerika al „dui zenden" brieven aan president (Van onze correspondent) DEN HAAG - Minister Scholten (defensie) heeft gisteren in het overleg met zijn NAVO-collega's in Den Haag de mogelijkheid opengehouden, dat Ne derland in december toch akkoord zal gaan met een principe-besluit van de NAVO over de statione ring van nieuwe kernwa pens in Europa. staande politieman en de chauf feur van de ambassadeur. De officiële vertegenwoordiging van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) in Madrid heeft zich officieel 'krachtig gedistan- cieerd' van de aanslag. Een onbekende heeft de Portugese- radio telefonisch meegedeeld dat de aanslag het werk is van de af deling (tot nog toe onbekend) Lissabon van de "militanten in ternationalistische arbeiders4' Volgens de mededeling ging het om de eerste actie van omvang tegen "de vertegenwoordigers van het imperialisme die zich verzetten tegen de opbouw van een waardige maatschappij waarin geen plaats meer zal zijn voor uitbuiting van de mens dooi de mens" Carter zou hebben gestuurd met het verzoek om af te zien van zijn plannen om in West-Europa nieuwe middellange afstandsra ketten te installeren. Hier manifesteert zich een ander aspect dat naar voren komt m de Russische propagandacampag ne. Men wekt de indruk alsof Washington heeft besloten om nieuwe wapens te installeren in West-Europa. De Westeuropese regeringen worden door de Ame rikanen nu onder „zware druk" gezet om aan dit spelletje mee te doen. Aldus de Sowjet-propa- ganda. Dit streven om een wig te drijven tussen Washington en de Westeu ropese bondgenoten, wordt ver sterkt door de dreigementen met de gevolgen van het eventuele gebruik van de nieuw te installe ren wapens waarbij Amerika on gedeerd zou blijven. Washington zou de nieuwe wapens in West- Europa willen installeren om on der de beperkingen uit te komen die worden opgelegd door het Amerikaans-Russische (strategi sche) Salt-2-verdrag. Deze mening wordt tenminste ver kondigd door Prawda-commen- tator Joeri Zjoekov (Prawda 30.10). Dat er over Salt-2 juist twijfels in West-Europa bestaan, wordt uiteraard niet vermeld in de vele Sowjet-verhalen en commentaren. Wanneer namelijk na Salt-2 de „kernparaplu" van Amerika boven West-Europa verder wordt ingekrompen, dan wordt de bedreiging van West- Europa door de mogelijke inzet van de SS-20 en ook door de tot plaatsing akkoord zal gaan, weigerde Scholten gisteren ten enenmale in te gaan. „Ik heb al leen het standpunt uitgedragen dat vorige week in de Tweede Kamer is ingenomen. Ik heb ge daan wat ik de Tweede Kamer heb toegezegd", was alles wat Scholten kwijt wilde. Geïsoleerd In de Tweede Kamer vindt men (CDA) dat ook een principebe sluit in december uitgesloten moet zijn. Maar Scholten bleek gisteren in de NPG met zijn hui dige standpunt zo geïsoleerd te staan, dat een openlijke uitspraak tegen zelfs een principe-besluit hem nu al in grote problemen zou hebben gebracht. De gekozen formulering komt aar dig overeen met wat de NAVO al tijd al heeft gezegd, namelijk dat het aantal nieuwe NAVO-raket- ten kan worden verminderd als de ontwapeningsgesprekken met de Russen succes hebben. Door het innemen van juist dit - beperkte - standpunt ontloopt Scholten vandaag in de NPG een openlijke afkeuring van de ande re partners, die al hebben laten blijken niets te voelen voor een gescheiden beslissing over pro duktie en plaatsing. Die confron tatie komt nu pas op 11 en 12 de cember in Brussel, wanneer de NAVO-landen definitief over de introduktie van nieuwe kernwa pens moeten beslissen. Onuitvoerbaar De Amerikanen waren gisteren het stelligst in hun afwijzing van de Nederlandse ideeën. „Zo'n scheiding is niet uitvoerbaar", aldus Amerikaanse functionaris sen. „Het Amerikaanse Congres zal geen geld ter beschikking stellen voor de produktie van wapens die bedoeld zijn voor on ze gemeenschappelijke veilig heid, als de Europese landen niet bereid zijn deze wapens ook op hun grondgebied te plaatsen" aldus een woordvoerder. Ook de Britse minister van defen sie, Sir Francis Pym, liet gisteren ondubbelzinnig weten niets te voelen voor de Nederlandse ideeën. Pym ondersteunde de NAVO-plannen voor modernise ring van de tactische kernwapens in Europa krachtig, zo verklaarde zijn woordvoerder. De Duitse minister van defensie. Hans Apel, noemde Scholtens standpunt „niet realistisch". Apel benadrukte, evenals de an dere ministers, het belang van een gemeenschappelijke beslis sing. Ook Noorwegen en Denemarken, die beide in vredestijd geen kernwapens op hun grondgebied toelaten, onthielden zich van eni gerlei steunbetuiging aan minis ter Scholten. De Deense regering gaat bij voor baat akkoord met de beslissing nieuwe Russische Backfire- bommenwerper alleen maar gro ter. Ook deze omkering van alle redeneringen en van oorzaak en gevolg is een van de opvallende kenmerken van de huidige Rus sische propaganda-campagne. Wat kunnen de bedoelingen van het Kremlin zijn met de eenzijdi ge uitbreiding van het middel- lange-afstandsrakettenarsenaal dat West-Europa bedreigt? Die bedoelingen kunnen parallel lopen met de bedoelingen van de NAVO om sterke troefkaarten te hebben voor toekomstige onder handelingen. Maar dat was zon der installering van de SS-20 he lemaal niet nodig geweest. In elk geval wijst de huidige campagne van opgeblazen „vredesvoor stellen" en dreigementen erop, dat Moskou meer vertrouwen heeft in een politiek van druk dan van redelijk overleg. Eenzijdige ontwapeningsvoorstellen zullen dientengevolge door het Kremlin in dank worden aanvaard, waar na men zal proberen om elkaar daarna „halverwege" tegemoet te komen. Westerse politici die menen dat men met dit soort van vriendelij ke voorschotten het onderhan delingsklimaat gunstig kan beïn vloeden blijken weinig kaas ge geten te hebben van de Russische manier van onderhandelen die traditioneel uit is op een oneven wichtige verdeling van de buit. KOEN CORVER die in december genomen zal worden, aldus Deense waarne mers. De Noorse defensieminis ter zei in Den Haag dat ook zijn land nog geen formeel standpunt heeft ingenomen. Datzelfde geldt voor België. Aantallen Minister Scholten heeft gisteren als een van de weinige ministers vraagtekens gezet bij het door de NAVO gewenste aantal nieuwe raketten. De NAVO wil dat in Eu ropa 572 nieuwe Pershing II- en kruisraketten komen (waarvan 48 in Nederland), als reactie op de Russische SS 20. ,Wij moeten een maximale inspan ning doen om door wapenbe- heersmgsgesprekken te komen tot een zo beperkt mogelijke in voering van nieuwe wapens' hield Scholten zijn collega's voor „We moeten proberen bij de wa penbeheersing zover te gaan als maar mogelijk is. Het uiteindelij ke doel moet zijn dat de NAVO deze wapens geheel achterwege kan laten" De invoering van nieuwe wapens mag volgens Scholten ook niet leiden tot vergroting van de rol van de kernwapens of tot uitbrei ding van het aantal kernkoppen van de NAVO. Hij herhaalde nog eens dat een Nederlands ,ja" te gen modernisering gepaard moet gaan met vermindering van het aantal (nu vijf) Nederlandse atoomtaken. Scholten benadrukte in het NPG- beraad voorts dat Nederland „niet onvoorwaardelijk" met een moderniseringsbesluit akkoord zal gaan, zolang het SALT 2-ak- koord over de beperking van zware massavernietigingswa pens niet door de Amerikaanse Senaat is goedgekeurd. ADVERTENTIE I raanse soldaten marcheren met gebalde vuisten langs het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Teheran om zo hun steun te betuigen aan de studenten die daar de gijzelingsactie uitvoeren. YS moeten aan drie voorwaarden voldoen TEHERAN-WASHINGTON (GPD) - Tussen de vierhonderd revolutionaire gardisten die in de Iraanse hoofdstad Teheran ruim zestig functionarissen van de Amerikaanse ambassade gijzelen en leden van de Revolutionaire Raad van ajatollah Chomeini, dreigt onenigheid. De studenten in het ambassadegebouw houden onverkort vast aan hun eis dat ADVERTENTIE Postcodeboek uit de kast en voor eens en altijd de pas kan worden gesproken over bevrijding van de gegijzelden als de Verenigde Staten de sjah - die momenteel in een ziekenhuis in New York wordt behandeld voor kanker - onverwijld uitleveren. Maar woordvoerders van de Re volutionaire Raad - die sinds vo rige week de regering-Bazargan aftrad de macht in handen heeft - lijken af te willen zien van uitle vering van de verdreven mo narch. Sadegh Ghobdzadeh, hoofd van de Iraanse televisie en invloedrijk lid van de Revolutionaire Raad, formuleerde gisteren drie voor waarden, waaraan de VS moeten voldoen, wil men dat vrijlating van de gegijzelden wordt „over wogen". De VS moeten toegeven dat de sjah een misdadiger is, ak koord gaan met een internatio naal onderzoek naar de misdaden van de sjah en hem uitleveren als hij door een internationale com missie schuldig wordt bevonden. Daarenboven wil men dat alle be zittingen van de sjah in de VS - die een waarde van ruim acht miljard dollar vertegenwoordi gen - aan Iran worden overge dragen. waarover de Revolutionaire Raad zich grote zorgen maakt. Westerse diplomaten in Teheran en kringen rond het Witte Huis ho pen dat de nieuwe eisen van de Iraniërs een doorbraak opleveren in de gijzelingszaak, die gisteren zijn tiende dag in ging. Import-stop Voorlopig is het evenwel de vraag of de Amerikaanse president Car ter zal zwichten voor het nieuwe Iraanse eisenpakket. Carters be slissing van maandag om de olie import uit Iran te stoppen is hem in binnen- en buitenland in dank afgenomen. Woordvoerders van zowel de Europese Commissie in Brussel als de Britse regering spraken van een moedige stap, maar het vermaarde Londense Instituut voor Strategische Stu dies merkte wel op dat de import stop van Washington alleen zin heeft wanneer die door een groot aantal andere landen wordt ge volgd. En zelfs dan is het nog de vraag of Iran niet voldoende nieuwe klanten voor zijn olie vindt. In een vraaggesprek met het Franse dagblad Le Monde waarschuwde Bani Sadr tegen een massaal im port-embargo tegen Iran. "Dat zou een internationale chaos op leveren", zei hij, "waardoor Iran gedwongen wordt de OPEC-lan- den te vragen een algemeen olie embargo af te kondigen". Ook dreigde hij de Iraanse tegoeden op Amerikaanse banken te ge bruiken om de westelijke geld markten te frustreren; "We kun nen het makkelijk een jaar uit houden zonder inkomsten uit olie. Bovendien heeft Iran meer dan 12 miljard dollar op Ameri kaanse banken staan" De studenten in de Amerikaanse ambassade piekeren er voorlopig niet over met minder akkoord te gaan dan uitlevering van de sjah. Nadat het voorstel van Ghobd Zadeh gisteren door radio Tehe ran was bekendgemaakt riepen de studenten een aantal buiten landse verslaggevers binnen de hekken van de ambassade en verklaarden: "Wij zeggen wat de Imam (Chomeini) zegt. Er zullen geen onderhandelingen zijn tot de sjah is teruggekeerd". Zij worden gesterkt in hun stand punt door het met de dag groeiende aantal Perzen - inclu sief de strijdkrachten - die dage lijks hun steun betuigen. Scholten heeft wel met nadruk ge vraagd om in december niet ver der te gaan dan een produktiebe- sluit en de plaatsing afhankelijk te maken van ontwapeningsbe sprekingen met de Russen. Maar tot een verdergaand standpunt was hij duidelijk niet bereid. Dat had ook weinig zin, want in de vergadering van de Nuclear Planning Group (NPG) bleek dat Nederland met dit standpunt binnen de NAVO volstrekt geï soleerd staat. Alle andere defen sieministers wezen gisteren een scheiding tussen produktie en plaatsing zonder meer van de hand. Vooral Amerika, Engeland en Duitsland lieten een krachtig „neen" horen. Na afloop van het overleg verklaar de Scholten met klem het vorige week in de Tweede Kamer door het CDA verwoorde standpunt te hebben uitgedragen. „Ik heb een dringend beroep gedaan op de bondgenoten om zich positief op te stellen tegenover de gedachte dat wij de besluitvorming in de cember beperken tot de ontwik keling en produktie en de feite lijke stationering afhankelijk maken van het overleg over wa penbeheersing". Maar op de vraag of dit betekent dat Nederland in december wellicht toch wel met een principebesluit In Lissabon

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9