OUDERS LEGGEN ASHRAM PLAT Ook proef met middenschool in gevaar" Katwijk heeft pand Mallegat op oog Dreigende "motie van wantrouwen" van school tegen bestuur Meeste leraren Ashram achter eisen Lissese molen zal weer gaan draaien OUDERS LICHTEN BUITENWACHT IN OVER SITUATIE Verkeersdode Schaatsplanken op kunststof Eindelijk betere verlichting Rijndijk in Hazerswoude WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het conflict binnen het Ashram college in Alphen aan den Rijn (1400 leerlingen) is gisteren verder verscherpt. De zo geheten "plenaire vergadering" van de school (waarin schoolleiding, alle leraren, alle overige medewerkers en de leerlingenraad zitten) dreigt het vertrouwen in het 5-koppige bestuur op te zeggen. Verontruste ouders hielden gisteren een manifestatie binnen de school, waarbij het lesprogramma gro tendeels in het honderd werd gestuurd. In een stampvolle aula trad de toneelgroep Proloog op met een programma over "democratisering". In een andere eveneens afgela den aula gaf een theater groep van oud-Ashram- leerlingen een voorstel ling aan de laagste klas sen over de problemen binnen de school. Verrassend De dag begon gisteren met een ver rassende en een minder verras sende mededeling. De verontrus te ouders, die het bestuur per brief dringend hadden gevraagd om de straffen tegen twee leden van de schooldirectie in te trek ken en een overgangs bevoegd orgaan in het leven te roepen, kregen van dat bestuur nul op re kest. Bovendien lieten de beroepsadvi seurs hun eis vallen dat de straf fen tegen twee directieleden eerst zouden moeten worden in getrokken. Eind vorige maand nog hadden die adviseurs te kennen gegeven hun handen van de zaak af te trekken als die eis niet zou worden ingewilligd. Ook stemden de beroepsadvi seurs gisteren in met een door het bestuur voorgestelde "over gangs bevoegd orgaan" met een meer beperkte bevoegdheid. De "opzienbarend" genoemde standpuntswijziging van de advi seurs werd in de gisteren gehou den plenaire vergadering scherp bekritiseerd. Het nieuwe be stuursvoorstel werd nagenoeg eenstemmig van tafel geveegd. Niet verwonderlijk, want het eer ste advies was vrijwel eenstem mig aanvaard. De plenaire verga dering besloot die oorsponkelijk voorstellen opnieuw aan het be stuur voor te leggen. Als die voor stellen niet worden aangenomen, dan zal het vertrouwen in het be stuur worden opgezegd en zal het schoolbestuur van schoolleiding, leraren en leerlingenraad het ad vies krijgen om op te stappen. Gesprekken tussen het bestuur en de plenaire vergadering zou den dan moeten verlopen via de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel. Een voorstel dat volgens zegslieden vanuit de commissie verontruste ouders (directie en leerkrachten houden nadrukkelijk hun mond, evenals het bestuur) met een meerder heid van "ruim twee-derde" werd genomen. Steunbetuiging Omdat het bestuur maandagavond de eisen niet inwilligde hielden de 37 verontruste ouders, die zeggen inmiddels een kleine 200 bijvalsbetuigingen binnen te hebben, gisteren een manifesta tie van de 1400 leerlingen tellende school. Uitdrukkelijk werd niet gesproken van een bezetting. "We willen alleen maar, dat er in formatie gegeven wordt en dat er gediscussieerd wordt over waar het nu naar toe moet. Op deze manier willen we het bestuur duidelijk maken dat we het met zijn standpunt niet eens zijn" Tijdens de manifestatie werden alle leerlingen en leraren opgetrom meld en werden verklaringen en steunbetuigingen voorgelezen en getekend. Het was de bedoeling, dat eindexamenkandidaten niet zouden worden gestoord. Voor het feit, dat dit voornemen voor een belangrijk deel schipbreuk leed werd op een 's avonds ge houden bijeenkomst van ouders Een met leerlingen afgeladen aula van het Ashram college in Alphenkijkend naar een optreden van "Proloog". Het was een onderdeel van de actie van een groep van ongeveer 200 "verontruste ouders", die de school gisteren een dag lang in haar greep hield met een manifestatie tegen de opstelling van het schoolbestuur uitvoerig excuus aangeboden. "We zijn maar amateurs", werd er verontschuldigend bijgezegd. Met daaraan toegevoegd: "En we hopen het te blijven, want wat ons betreft hoeven er nooit meer acties op het Ashram-college te komen" Verklaring Tijdens de avondvergadering te kenden 174 ouders een verkla ring. Daarin werd het bestuur verzocht om de genomen disci plinaire maatregelen tegen rector Chaumuleau en conrector van Casteren (voorwaardelijk ontsla gen, respectievelijk voorwaarde lijk geschorst) in te trekken "ten einde de voorwaarden te schep pen voor een open gesprek tus sen bestuur en de plenaire verga dering betreffende het conflict" De ouders vroegen vroegen ver der nadrukkelijk om informatie voor de leerlingen en henzelf. Tot nu toe hadden ze het moeten stellen met perspublikaties en de- korte "schoolverklaring" (ook onderschreven door het bestuur) nadat via deze krant het Ashram- conflict bekend werd. Twijfel In de verklaring werd bovendien gevraagd om de vrijdag op te richten oudervereniging onmid dellijk in het overleg te betrek ken. Tijdens dezelfde vergade ring bleek er echter grote twijfel te bestaan over het al dan niet van de grond komen van die ouder vereniging in oprichting. (De voorzitter van die oudervereni ging in oprichting bleek voor commentaar onbereikbaar, red). Volgens de "verontruste ouders" werden toegezegde statuten en dergelijke niet voor de afgespro ken datum verzonden. Staande de vergadering kondigde daarop één van de ouders aan, dat er vrij dagavond in de school in elk ge val een oudervereniging zal wor den opgericht. Van het bestuur van de officiéle oudervereniging in oprichting was niemand aan wezig. Overigens stemden 7 ou ders niet in met de verklaring. De verontruste ouders hebben trouwens voor vanavond (20 uur) een bijeenkomst in de Marana- thakerk belegd voor de ouders die van hun instemming lieten blijken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een ruime meerderheid van de lera ren aan het Ashram-college in Alphen aan den Rijn heeft zich gisteren solidair verklaard met de actie die verontruste ouders binnen de school hielden. De leraren verklaarden achter de eisen van de ouders te kunnen staan. Eisen, die neerkomen op: intrekken van de straffen tegen rector Chamuleau (voorwaarde lijk ontslagen door het school bestuur) en conrector Van Cas teren (voorwaardelijk ge schorst) én de instelling van een zogenaamd "overgangs bevoegd orgaan", dat een uitweg moet zoeken voor de problemen. "Wij vinden dat we niet langer aan de kant kunnen blijven staan. Wij vinden deze eisen ge rechtvaardigd. Als deze eisen worden ingewilligd is dat vol gens ons ook de beste garantie om via overleg uit de problemen te komen en zo spoedig mogelijk de noodzakelijke rust in het on derwijs terug brengen. Alleen op deze manier kunnen gegroei de tegenstellingen overbrugd worden op een wijze die ligt in de lijn van de Ashram-gedachte. We kunnen niet toestaan, dat het bestuur onze gegroeide interne democratische structuur niet erkend. Wij zijn bereid ons hier voor tot het uiterste in te zetten, omdat het naar ons idee de enige mogelijkheid is om een werke lijke middenschool te realise ren". Aldus de, volgens de "verontruste ouders", door "de meerderheid van de leraren" onderschreven verklaring. De molen in de Poelpolder. Voor de opknapbeurt zou de gemeente Lisse 5000 op tafel moeten leggen. LISSE - De molen in de Poelpolder in Lisse wordt waarschijnlijk opgeknapt. De zogenaamde fokken van de molen krijgen een grote onderhoudsbeurt waardoor in de toekomst op de wind kan worden bemaald. Nu wordt in hoofdzaak gebruik gemaakt van een elektrisch aangedreven gemaal. Het waterschap De Oude Veenen, die de molen in beheer heeft, stelt dat, mocht de reparatie uitblijven, de waarde van de molen snel zal teruglopen. Het schap heeft nu zowel de gemeente Lisse als de provincie ver zocht een bijdrage te leveren in de totale kosten die de opknap beurt met zich mee zal brengen (20.000 gulden). Burgemeester en wethouders van Lisse onderschrijven het land schappelijke belang van de molen en zeggen "positief' te staan achter het plan om de molen gedeeltelijk te repareren. De ge meenteraad wordt nu voorgesteld om tijdens de raadsvergade ring (a.s. woensdag) goedkeuring te verlenen aan een gemeente lijke subsidie van 5000 gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Door het optreden van het bestuur worden de wezenlijke doelstel lingen van het Ashram-college in gevaar gebracht. Ook de mo gelijkheid om te komen tot een nieuwe vorm van onderwijs (middenschool) wordt geblok keerd. Dat stelt de groep verontruste ouders van het Ashram-college in een uitvoerig pakket informatie, dat gisteren naar tal van instanties werd verzonden met de bedoeling om bijval en publiciteit te krijgen. Het schoolbestuur wordt verweten dat het de democratische ontwikkelingen bin nen het Ashram-college een halt wil toe roepen. Het bestuur probeert, aldus de ouders, via allerlei wegen die afwijken van de afgesproken wegen (directie, projectleiding, en dergelijke) indivi duele leraren of groepen leraren te be naderen. Volgens de ouders zou het daarbij gaan om allerlei zaken als be voegdheid, benoemingen, sollicitaties maar ook interne onderwijskundige aangelegenheden als materiaal van pro jecten en de beoordeling van leerlingen. De ouders stellen voorts dat uit alles wat de laatste maanden is gebeurd op te ma ken valt, dat het bestuur contacten op bouwt met andere instanties die hun macht tegen het Ashram-college kunnen gebruiken. In een gisteren gehouden vergadering werd ondermeer de onder- wijs-inspectie genoemd. De ouders ver wijten het bestuur bovendien dat "kri tiek" wordt opgeslagen, zonder dat de school erop in kan gaan. "Zo ontstaat er een stemmingmakerij, die zó kan aan groeien, dat het middenschoolexperi ment in gevaar kan komen". (Het Ash ram in Alphen is door het rijk aangewe zen om in 1980 met een middenschool- proef te beginnen, red.). Uit de door de verontruste ouders naar buiten gebrachte achtergrondinforma tie (zowel schooldirectie en leraren als schoolbestuur doen er nog steeds het zwijgen toe) blijkt ook dat de democrati sering een rol speelt in het conflict. Een praatstuk voor een nieuw bestuursmo del werd door het bestuur sterk afgewe zen, nog vóór er over gepraat kon wor den, aldus de ouders. Volgens dat nieu we bestuursmodel zouden de plenaire vergadering (schoolwerknemers en leerlingen) en de oudervereniging (er is er minimaal één in oprichting) samen de centrale bestuurskern vormen. Externe deskundigen zouden alleen nog maar adviserend lid mogen zijn. KATWIJK - De gemeente Katwijk heeft een ander gebouw op het oog waarin zij het open jongeren centrum 't Mallegat wil onder brengen. Welk gebouw dat is wil de noch wethouder Bergman, noch wethouder Parlevliet gis teravond kwijt tijdens een fo rumavond van het CDA in de Triumfatorkerk. Parlevliet "Het is nog in te pril stadium om daar Droogtromincl voor raden gewicht van J. Bergman (130 kg) KATWIJK - Mevrouw K. Ou wehand-de Niet (Margriet- laan) uit Katwijk heeft een droogtrommel gewonnen omdat zij het gewicht van wethouder drs. J. Bergman (130 kg) goed heeft geraden. Een kleine duizend Katwijkers deden mee aan het raden van het gewicht van de wethou der, die voorzitter is van het Katwijkse actiecomité "Kat wijk helpt Ulcinj". Het lot wees mevrouw Ouwehand als winnares aan, want er waren 12 mensen die het juiste ge wicht raadden. In het kader van de actie loopt nog een loterij. De trekkings datum daarvan is verschoven naar december. Aanvankelijk zouden de winnende lot nummers op 9 november worden getrokken. nadere mededelingen over te doen" Over de huisvesting van 't Gat" kwamen de tongen los naar aan leiding van de opmerking van oud-wethouder Van der Plas, dat "het een domme fout is dat het Mallegat in het pand aan de Voor straat is gekomen". Omdat Voor straat 83, waarin het jongeren centrum zit wordt gesloopt, zal er, aldus Parlevliet, een ander onderkomen voor 't Mallegat moeten komen. Wat betreft de geluidsoverlast, waarover Van der Plas klaagde, liet Parlevliet weten, dat er geluidsmetingen worden verricht. "We proberen die hinder in te dammen. We doen wat we kunnen" Energie Op het forum onder leiding van CDA-fractievoorzitter Jan Vink werden verschillende vragen af gevuurd. Het forum bestond naast Vink uit beide wethouders van het CDA. Een bewoner van de Piet Heinlaan sneed de energiebesparing aan. Hij vond de schijnwerpers die het raadhuis verlichten te veel van het goede. De Piet Heinlaan stel de hij ten voorbeeld. Daar is het 's avonds door de weinige lantaarns HAARLEMMERMEER - De 20-ja- rige C. H. Hogenboom uit Roelo- farendsveen is gisteren bij een verkeersongeluk in Haarlem mermeer om het leven gekomen. Toen hij een plotseling ovei te kende fietser probeerde te ont wijken, botste hij met zijn auto tegen een boom zo donker, dat er eens naaktlo pers liepen, zo wist een mevrouw te vertellen. Waarop Bergman grapte: "Als we bij het raadhuis de lichten uit doen, komen de naaktlopers misschien daar". Overigens toonde hij zich bepaald geen voorstander van het ver minderen van de straatverlich ting. "We leven niet in oorlogs tijd, en we moeten ook de gezel- KATWIJK - De skate-boardbaan die de gemeente Katwijk aan de Groen van Prinstererweg wil aanleggen zou niet van beton moeten worden, maar van kunst stof. Dit omdat de kosten anders te hoog worden. De wijziging van de plannen viel bij enkele leden van de raadscom missie van cultuur en recreatie uit de gemeenteraad niet in goede aarde. Raadslid G. J. Minnee (D'66/Gem. Bel.) vreest lawaai overlast door het rijden op de kunststofbaan. Ook raadslid C. Oskam (SGP/GPV) was tegen het gekozen materiaal. De suggestie van burgemeester en wethouders om de skate-boardbaan bij de Boekhorststraat aan te leggen, werd eveneens verworpen. De commissie ging ermee akkoord dat het aantal vertegenwoordi gers van verenigingen in de ad viescommissie welzijnsplanning op vier wordt gehandhaafd. Al leen Ria de la Haye (PvdA PPR) was voor uitbreiding van dit aan tal. ligheid niet uit het oog verliezen. Moeten de kerstbomen dan ook niet branden"?, aldus Bergman, die toelichtte dat de gemeente een werkgroep heeft ingesteld die bezig is met het maken van een energienota. PvdA Behalve de energiebesparing kreeg ook de samenwerking in het col lege van burgemeester en wet houders de aandacht. Dit naar aanleiding van een bericht in het Leidsch Dagblad van 6 november jl over de ledenvergadering van het PvdA. De kop was: "Heeft het wel zin een wethouder te leve ren? Een aanwezige haakte hier op in: "Ik krijg de indruk dat de PvdA vindt dat haar idealen niet tot hun recht komen. Hoe liggen nu de verhoudingen"? Wethouder Parlevliet zei daarop dat er sprake is van een goede samenwerking. "Maar de PvdA moet beseffendat ze niet groot is. De PvdA heeft 4 van de 25 raads- zetels. Met provoceren werkt zij eerder polariserend dan opbou wend en dat is wel eens jammer" Verkeer Ook over verkeersproblemen werd uitvoerig gepraat. Het invoeren van een maximumsnelheid (30 km/uur) op de boulevard, zoals door een vragenstelster werd be pleit, is volgens de forumvoorzit- ter geen oplossing. Wat de aanleg van de SW 4 betreft (omleidings- weg om Valkenburg) deed wet houder Bergman de suggestie met spandoeken naar Den Haag te gaan. "Alleen maar vragen om die weg helpt niet". Andere zaken die naar voren wer den gebracht waren het toerisme (Vink: "We moeten er alles aan doen om de stroom toeristen naar Katwijk te bevorderen), en de winkels in het nieuwe badcen- trum (Bergman: "Daar komt geen Hema. In de omgeving van het badcentrum zou het wel kun- HAZERSWOUDE - Het al ja ren bestaande plan om de straatverlichting van de Rijndijk te herzien, zal het komende jaar worden uitge voerd. In hun toelichting op het ge meentelijk huishoudboekje voor 1980 delen burgemees ter en wethouders van Ha zerswoude mee dat de on derhandelingen met Rijks waterstaat zich thans in een dusdanig stadium bevinden dat mag worden verwacht dat al aan het begin van 1980 met de werkzaamheden wordt begonnen. Werkzaamheden, die een ver betering én een uitbreiding betekenen van de straatver lichting. die. zoals vele ver- keersgebruikers weten, aan de Rijndijk op een laag pitje staat. De verbetering van de verlich ting kost 288.000.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23