Karpovop wegnaar toernooiwinst Vultink: Nog zo sterk als 10 jaar geleden Rus omzeilt in Tilburg twee lastige klippen Hennie Pleizier naar het WK-judo Woodcock naar Köln voor recordbedrag WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 SPORT PAGINA 17 Amateurploeg geeft profs het voorbeeld SNEEK - Het Nederlands ama teurelftal heeft de professio nele collega's een mentaal steuntje in de rug gegeven voor de grote krachtmeting met de DDR, volgende week in Leipzig. De door Arie de Vroet gecoachte 'liefhebbers' versloegen het Olympisch elf tal van Oost Duitsland met 4-3. Dit team van de DDR, dat mag worden beschouwd als de na tionale B-selectie, verzorgde gisteravond in Sneek het be tere voetbal maar begingen niettemin bij tijd en wijle on vergeeflijke fouten. Het ge zelschap van Arie de Vroet, waar vooral RBB-speler Mar tin Toet zich in positieve zin onderscheidde, profiteerde kundig van de Oostduitse fla ters. Na amper drie minuten mocht Oranje al feestvieren, toen de sterkspelende spits Gienus Meyerink (Emmen) een diep tepass van Blanken (FC Am sterdam) naar juiste waarde wist te schatten: 1-0. De Oostduitsers reageerden fu rieus op die openingsgoal, zette de nationale amateuré quipe op eigen helft vast en vonden vier minuten later via een vrije schop van Terlezki al de gelijkmaker. Doelman Drost behoedde na dat 'inci dent' met knap keeperswerk zijn ploegmaten voor een ach terstand en mocht vervolgens tot zijn genoegen constateren dat Meyerink na een voorzet van Piet Struik zelfs de 2-1 binnenkopte. Ook in het tweede bedrijf V V*' v- v De openingsgoal van het Nederlands amateurelftal, dat gisteravond in Sneek de B-selectie van de DDR verrassend met 4-3 versloeg. Gienus Meyerink (links op de foto) is aangespeeld door de niet zichtbare Blanken. De Emmen-speler laat verdediger Uhlig en doelman Rudwaleit kansloos. slaagde de DDR-ploeg er niet in de technische suprematie in voldoende rendement om te zetten. Want weliswaar liet Müller al spoedig de 2-2 het licht zien en wist Steinbach in de 24 ste minuut met een kopbal zijn elftal aan de voor delige kant van de score te brengen, maar nadat nog geen minuut later Brau de brigade van De Vroet onge wild de helpende hand had toegestoken, lag Nederland nog steeds in de race. De thuisformatie bleek in de slotfase zelfs over de scherp ste eindsprint te beschikken. Na een vrije schop van Vene- boer mocht Hakkens (Hapert) zich als maker van de win nende Nederlandse treffer la ten huldigen. GROENLO - Sinds Hans Vultink ruim vier jaar geleden in Rotterdam voor de derde en (voorlopig?) laatste maal in zijn carrière de wereldtitel veroverde, is de biljarter uit Groenlo het bewust kalmer aan gaan doen. Zijn trainings frequentie werd aanzienlijk teruggeschroefd, zijn maat schappelijke carrière prevaleerde. Vrij i m spe *1 Niettemin sleepte hij daarna nog menig nationaal kampioenschap in de wacht, maar de grens van zijn mogelijkheden werd niet meer benaderd. Totdat Hans Vul tink zich door de biljartbond en kele maanden geleden op een ont zettende manier in de boot geno men voelde omdat zijn inschrij ving voor het NK vijfkamp niet werd gehonoreerd. Tot het uiter ste getergd, zinde de Grollenaar op wraak. Vultink kwam al gauw tot de conclusie dat de biljarttafel hem daartoe de beste mogelijkheden bood. En de 42-jarige sloeg weer aan het trainen. Tot de stukken eraf vlogen. Niets werd aan het toeval overgelaten. Zijn privéma- teriaal werd aan een grondige in spectie onderworpen. Zijn condi tie werd opgevoerd, de dokter geconsulteerd. Een gedeelte van zijn werkzaamheden werd door zijn personeel overgenomen. Het resultaat is inmiddels bekend. Op 42-jarige leeftijd verbijsterde Hans Vultink de binnen- en bui tenlandse concurrentie door het recente nationaal kaderkam pioenschap 47-1 met een onwaar schijnlijk hoog algemeen moyenne van ruim 60 gemiddeld te beëindigen. Novum Morgen zal Hans Vultink zich voor de eerste maal in dit seizoen in ternationaal gaan meten. En pas sant immers had de vaderlandse biljartcrack eerder dit jaar op gemiddelde ook al de nationale titel in het 71-2 voor de jeugd weggekaapt, hetgeen hem een reis naar het Belgische Toorhout opleverde. Daar wordt deze week het Europees kampioenschap in het moeilijkste tweestootskader betwist door een tiental spelers, een novum in het internationale Hij remiseerde met Kavalek. Bo kaalverdediger Portisch mocht aan de tweede plaats ruiken. Te genstander Huebner wist op het nippertje met een remise te ont snappen. Karpov zit zodoende al op rozen, want hij heeft een half punt voorsprong op Romanishin, die nog tegen remisekoning Spasski moet. TILBURG (GPD) - De kansen op een eindzege in het internationale schaaktoernooi van Tilburg zijn voor Anatoli Karpov aanzienlijk gestegen. Met een remise tegen Tirnman omzeilde de wereldkampioen gisteren een laatste lastige klip. Een winstpunt in de hangpartij met Hort deed Karpov vervolgens in volle kracht naar een ongedeelde eerste plaats opstomen. In de slotronde moet Karpov aantreden tegen zijn landgenoot Smyslov. Smyslov boekte gisteren zijn eerste winstpunt (Larsen was het slachtoffer), maar het ligt niet in de lijn der verwachting dat hij dit staaltje tegen de oerdegelijke Karpov zal kunnen herhalen. Een score van 6 tot 10 heeft Oleg Romanishin. Romanishin speelt een uitstekend toernooi en is nu bezig zijn positie te consolideren. AMERSFOORT (GPD) - Neder land zal volgende maand op de Voor het treffen Timman-Karpov wereldkampioenschappen judo in Parijs slechts in vijf van de acht klassen zijn vertegenwoordigd. Voor de klasse tot 60 kg, tot 71 kg en tot 86 kg heeft bondscoach Pe ter Snijders om redenen van kwaliteitsarmoede geen judoka's aangewezen. De vijf judoka's die van 6 tot en met 9 december op de mat zullen ver schijnen zijn: tot 65 kg Hans Hoogendijk (Vlaardingen); tot 78 kg Rik Bakker (Den Briel); tot 95 Het kg Henk Numan (Amsterdam); boven 95 kg Peter Adelaar (Am sterdam) en in de open klasse Hennie Pleizier (Wassenaar). Het bondsbestuur van de Budo- bond Nederland zal naar wordt verwacht vrijdagavond het sein voor de vijf op groen zetten. "Vechten" gisteren de verwachtingen hoog gespannen. Jan Timman is nooit vies van een robbertje „vechten" en verklaarde boven dien tevoren er zin in te hebben Inderdaad bereikte hij met wit een Spaanse variant, een voor deeltje. Langdurig werd daarbij Hubner-Kavalek uit de tweede ronde gevolgd. Timman die nu met een actievere voortzetting voor de dag kwam. Op de 17e zet speelde Karpov g7-g6, een minder geluk kige greep, want dit kwam uit eindelijk op tempoverlies neer VOETBAL - Everton heeft gister avond een competitiewedstrijd in de Engelse league met 5-1 van Leeds United gewonnen. De overgespeelde wedstrijd voor de vierde ronde van de FA-cup le verde Arsenal een 4-0 overwin ning op Brighton and Hove Al bion op. ZAALHANDBAL - Op de eerste dag van het toernooi om de we reldbeker zaalhandbal voor he ren heeft wereldkampioen West- Duitsland een moeizame zege behaald op gastland Zweden. Andere resultaten waren: DDR- Polen 16-19; Joegoslavië-Dene- marken 12-17; Sowjet-Unie- Hongarije 24-19. Hij moest immers al snel c7-c6 spelen, wat later gevolgd werd door c6-c5. Het hierna verworven ruimtevoordeel van Timman ging toch teloor. Hij verzuimde op de 25e zet met de doorbraak e5 te komen, waarna een afwikke ling het witte voordeel minimali seerde. Voor de Nederlander had het toen weinig zin meer om door te ploeteren: remise. Ook Kavalek komt in deze twaalf kamp stellig niet in aanmerking voor het predikaat „vechtlustig- ste speler". De puntendeling te gen Romanishin was echter on vermijdelijk. De ex-Tsjech kreeg enig initiatief, maar zijn jeugdige opponent verdedigde zich loep zuiver. De stelling kwam pot dicht te zitten. Bent Larsen is na de desastreuze nederlaag tegen Portisch ineen gestort. De op Las Palmas woon achtige Deen legde Smyslov geen strobreed in de weg voor zijn eer ste winstpunt. Na een nonchalan te openingsaanpak van Larsen kon de Rus immers met gemak een zwakke b-pion ophalen. On danks tijdnood rolde Smyslov zijn tegenstander vervolgens te gen de 40e zet volledig op Klassieke draak Helemaal mis ging het met de zo goed geklasseerde Genna So- sonko. Vlastimil Hort leverde in de klassieke draak met 13. g4-g5 een versterking, waarmee hij zijn aanvalskansen weliswaar tijde lijk vastlegde, doch daar stond tegenover dat de Tsjech in strate gisch opzicht een stuk beter kwam te staan. Sosonko restte toen niets anders dan met de zware stukken op de damesvleugel tot actie over te gaan. Dit leek veel dreigender dan het in werkelijkheid was. Het was immers Hort die met een (door Sosonko geweigerd) stu koffer de knuppel in het hoen derhok kon gooien. De positie van de zwartspeler was meteen uitzichtloos. Op de 29e zet beging de onfortuinlijke Genna boven dien nog een kolossale blunder, maar meer dan verkorting van het lijden was dit niet. Hübner-Portisch was de partij van de dag. In een Najdorf-variant volgde de Hongaar de stijl van Fisher door op de achtste zet met de dame op b2 in te slaan. Vervol gens werden de theoretische ba nen braaf gevolgd. Met het stu koffer 18. Pxf6 hield Hübner zich aan de nieuwste mode, conform Harandi-Portisch in Rio de Ja neiro (vroeger rocheerde wit eerst). Met 20. Le7 kwam Portisch met iets nieuws voor de dag. De clou kwam op de 25e zet aan het licht. Portisch gaf met Dxdl de dame en krijgt hierna een ijzersterk Anatoly Karpov (rechts) omzeilde gisteren in Tilburg een lastige klip op weg i remiseerde met Jan Timman (op rug gezien). De Tsjech Kavalek denkt er het zijnt r zijn toernooiwinst. Hij Hans Vultink wedstrijdwezen. Alleen de twee eersten uit iedere ploeg van vijf deelnemers komen daarna nog komend weekeinde in actie voor de strijd om de ereplaatsen. Onder de tien deelnemers in Toor hout merkwaardig genoeg drie Belgen en slechts één Nederlan der. Dat is een zaak die Hans Vul tink totaal niet zint en die, naar diens mening eens ernstig door de KNBB aan dc kaak zou moe ten worden gesteld: „Ik begrijp er niets van. Iedere keer versieren die Belgen het weer om met twee of meer spelers vertegenwoor digd te zijn. Oké, de titelhouder, Ceulemans, is zogenaamd sta- tenloos. Dat betekent dat de na tionale kampioen van België ook meedoet. Maar die derde Belg dan? Als de Nederlandse bond er niet gauw iets aan doet, zijn ze volgend jaar met z'n vieren". De vaderlandse biljartjeugd, naar de top geleid door de Belg Tony Schrauwen, heeft het nodige per spectief. Ook volgens Hans Vul tink, die een aantal jaren geleden zelf door de KNBB is benaderd met het verzoek bondscoach te worden, maar wegens tijdgebrek de aanbieding moest afslaan. Nederland heeft wat achter de hand als Vultink definitief is uitge raasd, dat is duidelijk. Het is ver leidelijk, maar tegelijkertijd ook ietwat te vroegtijdig om, zoals de afgelopen jaren is gebeurd, met de nieuwe lichting zo open en bloot te pronken. Slechts Christ van der Smissen heeft de laatste seizoenen af en toe internationaal potten kunnen breken. "Belazerd" De verhoudingen blijken dan ook niet veel te zijn veranderd. Grimmig stelt Hans Vultink zelf vast „De bond had mij al afge schreven, dat bleek wel met die inschrijvingskwestie voor Amersfoort. Ik voelde me bela zerd en bestolen „Leeftijd? Dat speelt geen rol zo lang je voelt dat je conditie goed is. Tijdens de partij voel ik echt nog geen vermoeidheidsver schijnselen. Wat dat betreft kan ik die concentratie nog net zo op brengen als, pakweg tien of vijf tienjaar geleden. Ieder jaar laat ik me medisch keuren, ieder jaar zijn dc resultaten erg positief. De laatste keer dot ik bij de dokter geweest ben, zei hij, kom jij over een jaar Of vijf nog maar eens te rug. Een groter compliment is toch niet denkbaar?" stukkenspel, waarbij de koning geheel in veiligheid is. Wellicht was 30. c4-c5 niet zo sterk van Hübner.Deze actie kost een pion zonder dat dit iets oplevert. Bij het afbreken leek de winst voor Portisch in het verschiet te liggen. De Duitser verdedigde zich evenwel met veel vernuft te gen een dreigende pionnenop- mars. Het eind van het liedje is dat de Hongaar toch met een re mise genoegen neemt door de to ren en loper tegen de dame te ruilen. De derde zitting tussen Karpov en Hort was een kwestie van tech niek. Schaakcomputer Karpov maakte geen fout meer, al dacht men even dat Hort toch kon ont snappen. De wereldkampioen had echter alles piekfijn bere kend en won zoals het hoorde. Hübner gaf Sax zonder verder spelen remise. RUUD DOBBELAAR De uitslagen van de partijen voor de Smyslov (Sow>-Larsen (Den) 1-0, Hüb ner (Wdl)-Portisch (Hon) Kava lek (Vsti-Romanisjin (Sow) '/ï-'/i, Spasski (Sow)-Sax (Hon) 'ii-'lt, Hort (TsjESosonko (Ned) 1-0, Timman (Ned)-Karpov (Sov) 'fe-'ü. Afgebroken partijen: achtste ronde: Hübner-Sax l/a-1/a, negende ronde: Karpov-Hort 1-0. De stand: 1. Karpov 6'/i ppt, 2. Romanisjin 6 pnt, 3. Spasski, Sosonko, Sax en Portisch allen 5'/2 pnt, 7. Larsen 5 pnt, 8. Hort, Timman, Kavalek en Hübner allen 4'/ï pnt, 12. Smyslov 2'/2 pnt. De partij Hort-Sosonko verliep als volgt: Wit Hort; Zwart Sosonko. I.e2-e4 c7-c5 2,Pgl-fJ d7-d6 3.d2-d4 c5xd4 4.Pf3xd4 Pg8-f6 5.Pbl-c3 g7-g6 6T2-f3 Lf8-g7 7.Lcl-e3 Pb8-c6 8.Ddl-d2 0-0 9.0-0-0 Pc6xd4 10.Le3xd4 Lc8-c6 1 l.Kcl-bl Dd8-c7 12.g2-g4 TfB-c8 13.g4- g5 Pf6-h5 14.Pc3-b5 Dc7-d8 15.Ld4xg7 Ph5xg7 16.Pb5-d4 Tc8-c5 17.h2-h4 Ta8- c8 18.Tdl-cl Dd8-b6 19.Pd4xe6 I7xe6 20.Lfl-h3 Db6-a5 21.c2-c3 Tc5-c6 22.Lh3- g4Tc6-a6 23.a2-a3 Da5-b5 24.Kbl-al Tc8- c4 25.h4-h5 Tc4-a4 26.Tcl-c2 g6xh5 27.Lg4xh5 Ta6-a5 28.Dd2-h2 Db6xg5 29.Lh5-e8 Pg7xe8 30.Tc2-g2 Pe8-f6 31.Thl-gl. Zwart geeft het op. Commissie wijze mannen licht Amersfoort voor AMERSFOORT (GPD) - De KNVB heeft een commissie van wijze mannen benoemd, die zal moeten proberen om SC Amersfoort uit de bestuursmoeilijkheden te helpen. Op 22 november is het eerste gesprek tussen deze commissie en het huidige Amers- loortbestuur. De commissie wil voor 31 januari van volgend jaar met afgeronde plannen ter tafel komen. De commissie staat onder leiding van Henk Timman, die als pen ningmeestervan Ajax op bestuurlijk gebied zijn sporen wel heeft verdiend. Verder hebben in de commissie zitting de heren Dick Boering (oud-bestuurslid van Ajax), Abbenhues en Kamphorst, voorzitter afdeling Utrecht van de KNVB. „Het bewerkstelligen van een oplossing voor de problemen welke op dit moment op bestuursniveau bij de stichting bestaan" is de voornaamste opdracht die de commissie van wijze mannen heeft meegekregen. De huidige, zittende bestuursleden van SC Amersfoort hebben al hun bevoegdheden aan dit viertal overge dragen. NOTTINGHAM (SID/ANP) - Tony Woodcock, de 24-jarige Engelse international gaat Nottingham Forest verlaten. Gisteren tekende hij een contract dat hem voor twee jaar bindt aan de Bundesli- gaclub FC Köln. Met deze trans fer van Woodcock is een bedrag gemoeid van 2.6 miljoen gulden. Deze som is de hoogste die in de Bundesliga ooit voor een speler is neergeteld. Twee jaar geleden be taalde HSV iets meer dan twee miljoen gulden voor Kevin Kee- gan aan Liverpool. Woodcock is een jaarsalaris van ruim 50U.0U0 gulden gegarandeerd. Hennes Weisweiler, trainer van FC Köln, was zeer verheugd dat de transfer rond was. "Sinds de Eu ropacupfinale tussen Notting ham Forest en Malmö heb ik Woodcock willen hebben. De toekomst van Köln hangt hem af. Met het aantrekken van Woodcock is Köln in het bezit gekomen van een derde buitenlander. Weis weiler kan ook beschikken over de Japanner Okudera en de Belg Van Gooi.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17