Een tweede huis in Frankrijk? ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 PAGINA 25 vroegere Zuidlimburgse ba- zareigenaar Ludwig Krab- huis. Als ik het kampement in okto ber bezoek, is de rust er te ruggekeerd, een enkele late vogel rust nog terzijde van zijn caravan, de lucht is door schijnend blauw, de druiven hangen zwaar. Toch is de kor te historie van dit „Rosarium" symbolisch voor een combi natie van halve oplichterij en hele onkunde, die talloze vakantiegangers tot wanhoop en razernij heeft gebracht, en niet alleen hier. Ik word ontvangen door Krab- huis' schoonzoon Wim Hof stede en zijn vrouw Ellis in een wat zorgelijke woonkeu ken, die bewijst dat de Rose- raie niet alleen rozegeur heeft verspreid. Nadat het gezin Krabhuis de bazar vaarwel had gezegd, kocht vader het stuk bij Argelès om er een bungalowkamp te beginnen, in de veronderstelling dat dat wel allemaal vanzelf zou gaan. Sta-caravans Krabhuis liet zich inpalmen door de firma Hopecombe, die vanuit Engeland sta-cara- vans leverde, die ook poogde te verhuren en ook in Nice en Cannes ziin praktijken uitoe fende. Sta-caravans zijn in fei te huizen, hun ondervoede wieltjes dienen er alleen toe verslepen mogelijk te maken. En ze kunnen tot gigantische afmetingen uitgroeien. Als de caravans van Hopecom be werkelijk in Argelès arri veren, ontbreekt er meestal wel het een en ander aan. De eerste kopers zijn Britse art sen en intellectuelen die het thuis moeten doen met het inkomen van een grutter in Nederland en niet rijp zijn voor projecten als „Vast goed" in St.-Raphaël. Dan komen ook de Nederlanders zonder geld en de Nederlan ders op zoek naar avontuur. De sta-caravans kosten zo'n 18.000 gulden en verhuur tot een flink bedrag wordt in uit zicht gesteld. Maar er klopt geen barst van. De familie Krabhuis, die juri disch alleen met het terrein en niets met de caravans te ma ken heeft, loopt toch ge schrokken als tovenaarsleer lingen heen en weer om het ergste leed te verzachten van gezinnen die na een reis van -1500 kilometer hun onderdak niet vinden. Na een jaar „Hopecombe" weet Krabhuis zich van de desa streuze firma te distantiëren. Het tweede bedrijf van de tra gikomedie zet in met de komst van meneer Van Zeist uit Twisk. Een van de Neder landers die ik, nog nagenie tend van de zomer, naast zijn sta-caravan (overigens zit tend) aantref, vertelt me dat Van Zeist kaartjes met be schikbare caravan plaatsen liet circuleren terwijl er voor die plaatsen geen sta-vergun- ning bestond. Bovendien be ging Van Zeist de slordigheid de door hem voor de caravan- bezitters geïnde huur niet door te geven. Mijn zegsman wachtte na jaren nog steeds op dit in uitzicht gestelde rendement. De in mensenkennis en organisa tiekunde te kort schietende Krabhuis ontdeed zich ook weer van Van Zeist, terwijl Ellis Hofstede-Krabhuis nog de wijsheid heeft veront schuldigend, doch hoofd schuddend uit te brengen dat „maar weinigen de weelde van het geld dragen kun- Ook de door Van Zeist gelever de sta-caravans - ditmaal van de firma Harryvan in Boven- karspel - blonken uit door onvolledigheid, of in het erg ste geval door totale afwezig heid. Van Zeist had evenmin een hoge dunk van de nood zakelijke invoerdocumenten, waarover een aantal van zijn klanten dankzij zijn nalatig heid nog steeds niet beschik ken, wat van een latere ver koop in Frankrijk een du bieuze zaak maakt Geur De Roseraie verspreidde de du bieuze geur van namaak-op- timisme die ook in bepaalde door avonturiers geleide reis bureaus hangt en waarvan de klandizie wachtend op duis tere luchthavens overnacht. Het verband is niet ver met het overigens Nederlandse „Sunline Holiday System", dat even verderop in het kamp Costa Rouge stukjes grond aan caravanbezitters heeft verkocht op plaatsen waar een openbare weg is uit gezet. De meest recente fase in het drama-Krabhuis is ingeleid met de komst van een oud medewerker van Hopecom be, meneer Van de Glind. Van de Glind heeft een kantoortje in Argelès geopend waar hij „verkoop en huur van cara vans" aanprijst. De bezoeker wordt er ontvangen door een onbedorven kijkende blon- dinette en het arbeidsterrein is er groter dan dat van het Krabhuis-rosarium al leen. De Nederlandse caravanbezit ters daar probeert hij ertoe over ie halen hun verhuur en onderhoud aan hem over te laten, maar de Nederlanders zijn niet ten onrechte wat schichtig. Wellicht wekt Van de Glind ook te veel de indruk dat hij de enige uitweg biedt. Toch wordt over zijn persoon in het contact tussen de Ne derlanders en Krabhuis met geen woord gerept De geteis terde familie houdt nu de adem in: „Misschien wordt het toch nog wat ten slot te". In het kantoortje met medede lingen aan de geachte cliën- tèle in drie vreemde, maar ui terst krom ges'chreven talen, kan de schoonzoon van Krabhuis een standaardcon tract niet meer voor me pro duceren. Buiten spelen de laatste kinderen in het zwem bad, dat na jaren modderen eindelijk met water is gevuld, en dat er niet op een of andere manier weer uitloopt. De Ho- pecombe-caravans staan keu rig onder het lover. Vele van de Nederlandse Harryvan- produkten zijn geheel bloot gesteld aan de blauwe lucht. Toch merkte men in het Van de Glind-kantoortje op: „Het is hier zo warm dat je op een caravanterrein onmogelijk zonder bomen kunt". De moraal is hier ook weer sim pel, en de raad niet duur te ken nooit iets zonder ter plaatse te hebben onderzocht, zonder de consul te hebben geraadpleegd, of in ons land de ANWB. De beste bron blij ven toch lotgenoten, die uit schaamte hun grootste ver gissingen ook niet meteen aan de grote klok zullen han gen. Langs de Middellandse Zee zijn overal de rozen echt en de zon schijnt er voor iedereen. Bo nafide bouwers, maar ook knoeiers en oplichters staan overal klaar om de vluchte lingen voor de Nederlandse regen en de Nederlandse be lastingen op te vangen. Voor wie werkelijk in de val trapt, geldt meedogenloos het mo derne Nederlandse gezegde: „Eigen schuld, dikke bult", wie aan de val ontsnapte, luis terde naar de wat belegen kreet Rustig aan, dan breekt het lijntje niet" Ouk morgen schijnt immers de zon nog, van Argelès tot Cannes. ST.-RAPH AEL - De man Twee van de luxueuze appartementsgebouwen langs de boulevard in St.-Raphaël worden gefinan cierd door „Vastgoed", een dochteronderneming van de Fries-Groningse Hypotheekbank, samen met de „Fortress"-groep. Vanuit ons land wordt de verkoop van deze complexen - „Beau Rivage" en „Le Mexico" geheten - geregeld door de zgn.Kokgroep in Rotterdam. Ter plaatse is de verkoop in handen van makelaar Charles Omédée. Kok meldt in zijn brochure trots: „Wij regelen uw bezichtig ingsreis en staan u ter zijde bij de vervulling van de formaliteitengeven advies over fiscale, juridische en hypothecaire aspecten". Nu is meneer Omédée dichter bij de bron dan meneer Kok en die kan dan ook niet alles weten. Als de. trommelende Nederlander het kantoortje heeft verlaten, hoor ik de achtergrond van de opwin ding. Kok had de man een aparte garage beloofd en in ruil daarvoor verteld dat de bij het appartement behorende garage in het souterrain makkelijk zou kunnen worden verkocht. Maar dat kon nu juist niet, want hij maakt onverbrekelijk deel van het appartement uit. Man boos. Een incident dat kenmerkend is voor het doen van zaken op de lange afstand.Inhet bureel van meneer Omédée geeft een voortreffelijk Nederlands sprekende mevrouw me de eerste serie raadgevingen die alle Nederlandse aspirant-kopers uit hun hoofd moeten leren (en niet alleen voor het geval ze in Frankrijk kopen). Juan les Pins, de appartementsgebouwen rijzen uit de boulevard trommelde met zijn vuisten op de maquette en herhaalde op dram merige toon: „Ik wil de notaris nu!" De me vrouw van het huizen verkoopkantoortje bleef uiterlijk kalm en antwoordde als een ge duldige verpleegster dat zelfs in St.-Raphaël notarissen niet zomaar uit de lucht komen val len. Wilde meneer niet tot na de lunch wach ten? „Toch word ik hier voor de gek gehouden", sprak de verontwaar digde Nederlander; hij nam de welgevulde arm van zijn vrouw en wan delde naar buiten, om na een lawaaiige start in zijn Mercedes om de hoek te verdwijnen. Daar scheen de zon op de zee en de palmen en de terrasjes. St.-Raphaël haalt ver licht adem in oktober, al blijven ook dan nog de Duitsers komen. Te gen de blauwe lucht draaien oranje kranen boven grijze betonske- letten. In het haventje, zijn de plezierjachten aan de winter overgela ten. Ook Nederlanders zoeken hier een plaatsje in de zon, weg van Ne derland, weg van de fis cus. Toch is lang niet iedereen meteen tevre den met wat hij heeft gekocht. Reclamebord in St. Raphael voor o.m. Beaurivage en Le Mexico, in aanbouw voor 'Yastgoed'. Naïeve aanprijzing van de werkelijkheid: een nieuw Manhattan aan de Middellandse Zee. Omdat in vele gevallen meer dan één verkoopkantoor zich met een nieuw project bezig houden en ieder voor zich zo veel mogelijk opdrachten in de wacht wil slepen, probeert men de klant wel eens over te halen in plaats van hem te overtuigen. De Kokgroep or ganiseert bijvoorbeeld vlieg tochten van een dag op en neer naar St.-Raphaël, waar de aspirant-kopers op een wellicht wat al te feestelijk filmpje worden getracteerd en op een te snelle tocht langs de bouwprojecten. Iedere kenner van het probleem zal een koop-enthousiast ech ter bezweren op eigen houtje en minstens een week in de buurt van zijn keus rond te dwalen en eerst alle stenen om te keren alvorens tot een beslissing over te gaan. Wie vijf ton kan besteden aan eni ge bescheiden ruimtes met balkon in een betontoren, heeft ook de middelen zich zo te informeren dat hij later op niemand anders meer boos kan zijn dan op zichzelf. In dit verband wijst de me vrouw in het kantoortje van de heer Omédée me ook op het taalprobleem. Er zijn nu eenmaal Nederlanders die niet willen weten dat ze de helft niet verstaan van wat de Fransen hen vertellen. Ze knikken dan maar uit wan hoop ,ja", tekenen, en het kwaad is geschied. De meeste Nederlandse consulaten kunnen zorgen voor uitste kende vertalers, en een bona fide Franse notaris zal ook be slist niet tot voorlezing van de koopakte overgaan als hij er niet zeker van is dat de Ne derlandse koper zijn potjesla tijn begrijpt. Moord Op de bouwprojecten van Vast- goed-Fortress is overigens niets aan te merken. Men kan er sentimentele bezwaren te gen hebben dat we bijdragen aan de moord op St.-Raphaël, dat over enkele jaren nog voornamelijk uit luxe wol kenkrabbers zal bestaan, maar de gunstige uitzonde ringspositie van de projecten „Beau Rivage" en „Le Mexi co" is dat ze werkelijk langs de boulevard liggen. Als de bewoners de route nationale nr. 98 zijn overgestoken zon der verpletterd te worden, kunnen ze de hele dag met hun voeten in de zee blijven zitten. De bouwwerken zijn bovendien het produkt van Franse aan nemers en architecten die uitgaan van de voorschriften voor elektrisch verwarmde appartementen. Dat wil zeg gen dubbele beglazing en ex tra dikke muren. St.-Raphaël is „een plaats Ln de zon waar u zich thuis zult voelen" (in het Kok-proza) en {ie via zwarte bronnen opgewelde luxe van de Nederlandse welvaarts staat glinstert er moeiteloos in de blauwe zee. Oorzaak van oprecht verdriet zijn niet bonafide bouwers. Het zijn vooral de Nederlan ders die geen tonnen kunnen laten rollen en niet in een Mercedes rijden, en die extra moeten uitkijken met het ko pen van onroerend goed in Frankrijk (en waar ook niet). De keus valt al gauw op iets dat niet meer is dan een vakan tiehuis, en wie de principiële raad niet opvolgt eerst zelf te gaan kijken, komt dan al gauw in de verkeerde boot. Omdat in vele gevallen de contracten al op de tekening alleen worden afgesloten, dient het eigen onderzoek grondiger te zijn, waarbij men zich niet door welklinkende namen om de tuin moet laten leiden. Een triest voorbeeld van een bedrieglijk spel met namen was de zgn. samenwerking tussen „Vlakland" en de Hei demaatschappij, zo vertelt me een Nederlander die een Vlakland-huis voor perma nente bewoning gekocht heeft in St.-Jacques even bui ten Grasse, ten noorden van Cannes. Ook deze zegsman voer uitsluitend op de teke ning en op het vertrouwen inboezemende baken van de Heidemaatschappij, die „met Vlakland de oplevering vol gens overeenkomst garan deert" (aldus de folder). Mijn al jaren in Frankrijk gesta tioneerde zegsman schrok al enigszins tijdens een dinertje „a titre privé" met de Vlak- landbaas, die er bij het des sert, wat loslippig geworden, uitflapte dat hij „binnen vijf tien jaar binnen" wilde zijn. En hij schrok nog meer toen de Heidemaatschappij elke verantwoordelijkheid van de hand wees toen de eerste klachten dienden te worden gemeld. Ook hier was een van de problemen geweest dat de aspirant-kopers waren bin nengeleid in een riant gelegen modelhuis en dat ze te snel tot de koop waren overgegaan. Beknibbeld Hoewel elektrisch verwarmd, is in St.-Jacques niet aan de voorschriften voor bouw in elektrisch verwarmde huizen voldaan. Dat door de bouwer op alles is beknibbeld, blijkt uit de anekdote van de dorp stimmerman die later beken de dat zijn ontwerpvoordeur als „te goed" was afgewezen door de man die binnen vijf tienjaar binnen wilde zijn. De dikte van de deur werd tot zoiets als de helft terugge bracht en is nu niet meer dan een soort piepende en klem mende groen-houten kast deur. Omdat naar Franse zede de sleutel van het huis pas wordt overgegeven na betaling van de gehele koopsom, hadden de bewoners niets meer ach ter de hand om Vlakland mee te dwingen toen ze er eenmaal in zaten. En nu - vier jaar na St. Jacques de Grasse: vlakkelands revolutiebouw, niet voor de winter. "Heidemaatschappij keek de andere kant uit". Argelès sur Mer: Sta-caravan in de Roseraie. Zonder bomen in de zomer niet uit te houden. de aankoop - circuleert onder de bewoners een hele waslijst van klachten. De kernklacht is een ontoelaatbaar vochtig heidsgehalte dat, naar men aanneemt, wordt veroorzaakt door de slechte en te goedko pe constructie. In het abrikooskleurige huis van mijn zegsman heeft de open haard het nog nooit ge daan. Op de aanvankelijke koopsom van 130.000 gulden (in '75) moest hij nog eens 75.000 gulden toeleggen om het huis in een staat van rede lijke bewoonbaarheid te brengen. Tegelijkertijd dient men zich in het geval van een dergelijk relatief lage koop prijs af te vragen of meer ach terdocht niet op zijn plaats geweest zou zijn. Vanaf het hooggelegen par keerterrein liggen de Vlak- landhuisjes er tussen de olijf bomen keurig bij. Van de drie en dertig eigenaren overwin teren er drie. De rest zijn vakantiehouders die de weg naar Cannes in de zomer ver stopt vinden als ze naar de zee af willen dalen. Toch gqldt ook hier dat de zon veel vergoedt. De winterse nachten kunnen koud zijn in de heuvels van Grasse - en de huisjes te klunzig om daar voldoende bescherming te gen te bieden - maar overdag kunnen de overwinteraars nog met sinterklaas op hun terras buiten eten en dat doen de thuisblijvers in het vader land hen niet na. Ondanks alle ellende dus toch gelukkig? „Zeer zeker", zuchten de slachtoffers van Vlakland. En er is een schrale troost de maker van dit alles is over vijftien jaar nog steeds niet rijk. Spookwereld Het voordeel van de Middel- landse-Zeekust tussen Mar seille en Nice is dat ook in de winter alles op normale voet blijft functioneren. Dat is an ders in de monsterprojecten tussen Marseille en de Pyre neeën. Wie hier in de kunst matige dorpen of in de woon- pyramides overwintert, leeft in een spookwereld. Helemaal in het diepe zuiden, nog voorbij Perpignan en vlak bij de Spaanse grens, ligt het charmante Argelès-sur- Mer met zijn brede stranden en duinen. Het gebied rond Argelès telt niet minder dan 83 bungalov.'kampen, wat de charme ervan niet direct ver hoogt. Een van die kampen luistert naar de zoetgeurende naam „La Roseraie" (Rosa rium) en is eigendom van de

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25