zult altijd wel discriminatie houden „Alphens" deel Zuid-Holland in groei afgezwakt Oud-leerlingen Ashram verbijsterdover straf Katwijkse expositie over verzet moet een vervolg krijgen99 Alphenaar Krijgsman op bres voor Zuidmolukkers tl Lezers schrijven Leidenaar vindt bom op strand Katwijk WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 2 1 ALPHEN AAN DEN RIJN - De laatste drie jaar is de be volking van het oostelijk deel van Zuid-Holland (waarin Alphen ligt) minder hard gegroeid dan de daaraan vooraf gaande jaren. Meisje door trein gegrepen BOSKOOP - De 15-jarige Greetje C. uit Hazerswoude-dorp is gis terochtend op de spoorwegover gang in Boskoop door een passe rende trein gegrepen en heeft daarbij vermoedelijk inwendig letsel opgelopen. Het meisje was volgens de politie op onverklaar bare wijze tussen de slagbomen gekomen en werd enkele meters door de trein meegesleurd. Zij kwam daarop in de naast de rails gelegen sloot terecht en werd hier door een vriendin uitgetrokken. Het meisje isv ervoerd naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp. Dit blijkt uit cyfers van het dage lijks bestuur van de provincie, die zijn gepubliceerd in antwoord op vragen van leden van provin ciale staten. Die minder snelle groei schrijft de provincie toe aan haar eigen maatregelen en aan die van ge meenten en rijk om de groei te beteugelen. Daarmee moet wor den voorkomen dat het zoge naamde "Groene Hart van Hol land" helemaal wordt volge bouwd. In de jaren 1963 tot en met 1968 kende Zuid-Holland Oost, waarin ondermeer liggen Gouda en Al phen aan den Rijn, nog een vesti gingsoverschot van zo'n 2.000 mensen, per jaar. In de daarop volgende jaren was het aantal mensen dat zich nieuw vestigde in Zuid-Holland Oost echter veel groter dan het aantal mensen dat vanuit dat provinciedeel naar el ders verhuisde. In 1969 bedroe? het vestigingsoverschot 5.819; in 1970 was het 6.594: in 1971 zelfs 8.597. Tot en met 1975 bleven die getallen ver boven de 5.000 lig gen, daarna trad echter een ken tering in. In 1976 was het vesti gingsoverschot 2.595, het jaar daarop maar 200 en vorig jaar be droeg het 2.413. Tegenover de afname van het ves tigingsoverschot in Zuid-Hol land Oost stond een verminde ring van de trek uit het westen van Zuid-Holland, zij het niet in dezelfde mate. Ook die trek van uit de grote steden naar het plat teland afremmen is één van de doelen van het provinciebestuur. De provincie probeert die doelen te bereiken via de streekplannen waarin is opgenomen, dat de ge meenten in het Groene Hart niet méér woningen mogen bouwen dan nodig is om de eigen bevol kingsgroei op te vangen. Losgebroken hond richt slachting aan ALPHEN AAN DEN RIJN - Ze sennegentig kippen dood en in totaal zeven konijnen ge sneuveld. De dader: één hond uit het "Groene Dorp" in Al phen, die erin slaagde aan zijn eigenaar te ontsnappen. Met bovengenoemd resultaat als gevolg. Aan de Oudshoomseweg slaag de hij erin via een gat in het gaas van de kippenren 90 kippen dood te bijten. Vervol gens ging het dier naar de Gulden Regelschool (eveneens aan de Oudshoomseweg) waar er nog eens 6 kippen en 4 konijnen aan gingen. Op een ander adres aan de Ouds hoomseweg werden tenslotte drie konijnen doodgebeten. Het verband tussen de vermis sing van een bmine hond en de doodgebeten dieren, als mede de aanwezigheid van bmine haren in het kippe gaas, was door de Alpheuse politie snel gelegd. Toen het dier weer bij zijn eige naar opdaagde en deze de politie daarvan in kennis stelde, was de kous daarmee niet af. De politie vroeg de ei genaar zich mét hond te mel den op het bureau. Met de be doeling daar de maaginhoud van het dier te laten controle ren. Die vertoonde kippeveren en konijneharen, waarmee de ware schuldige was gevon den. Actie tegen maatregel van schoolbestuur ALPHEN AAN DEN RIJN - Tweeëntwintig oud-leer lingen van het Ashram- college hebben het schoolbestuur, middels een aangetekende brief, gevraagd om het voor waardelijk ontslag van rector Wim Chamuleau en de voorwaardelijke schorsing voor twee we ken van conrector Harry van Casteren, ongedaan te maken. Volgens deze groep leerlingen zijn het juist deze twee mensen die in de school zo hard werken aan de dingen die voor hen waardevol zijn geweest. "Het zou dan ook wat ons betreft onverantwoorde lijk zijn om het belangrijke en goede werk dat deze twee men sen voor school leveren stop te zetten". Waardevol De tweeëntwintig oud-leerlingen (uit verschillende leeraren) schrijven het bestuur onder meer "Wanneer wij als groepje oud-leerlingen terugkijken op onze ervaringen op het Ashram- college, dan blijkt dat we het in grote lijnen eens zijn over welke ervaringen het meest waardevol zijn gebleken in de rest van ons leven. Het zijn die ervaringen die we opgedaan hebben binnen de vernieuwende stroom van het Ashram, die haar gestalte kreeg in de Ashram-filosofie en de projecten. Het zijn juist deze er varingen geweest waaraan wij veel steun hadden in onze ont wikkeling na school". De oud-leerlingen zeggen verbij sterd geweest te zijn over de krantenberichten dat Harry van Casteren voorwaardelijk ge schorst was en Wim Chamuleau voorwaardelijk ontslagen. De briefschrijvers noemen de be stuursmaatregel onbegrijpelijk. Temeer daar er volgens adviseurs van buitenaf nog openingen wa ren voor een gesprek. De oud- leerlingen verwijten het bestuur dat zij de Ashram-gedachte met deze bestuurlijke daad volledig heeft doorbroken. Engels kamerorkest geeft concert in Maranatha kerk ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Engelse kamerorkest "The Or chestra of St. John's Smith Squa re" geeft morgenavond een con cert in de Alphense Maranatha kerk in de Raadhuisstraat. Het orkest, dat onder leiding staat van John Lubbock zal werken uitvoeren van Mozart, Mendels- sohn-Bartholdy, Elgar, Webern en Suk. Als soliste werkt mee de violiste Else Kries. De naam "The Orchestra of St. John's Smith Square" dateert uit 1973. Het bestuur van het con certgebouw in het Engelse Cam den, waar het orkest vandaan komt, vroeg het kamerorkest als "huisorkest" voor het concertge bouw, dat luistert naar de naam St. John's Smith Square. John Lubbock was op dat moment al dirigent van het orkest en ook de kern van het orkest bestaat nog steeds uit dezelfde groep vrien den die samen studeerde aan de Royal Academy. Het orkest maakte succesvolle toernee's over alle delen van de wereld. In 1977 gaf het 12 concer ten in Nederland en ook werden toen vier radioprogramma's ge maakt. Het concert in de Marana tha Kerk begint om 20.15 uur. KATWIJK - De verzetsten- toonstelling die begin mei in Katwijk is gehouden, moet een vervolg krijgen. Het materiaal dat voor de ze expositie is gebruikt mag niet op stoffige zol ders verdwijnen. Valkenburg wil fietspad naar Wassenaar VALKENBURG - Er moet een fietspad komen langs de Wasse- naarse Wetering tussen Valken burg en Wassenaar. Dat vindt het college van B en W van Valken burg. In de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1980 schrijft het college, dat uit overleg is gebleken dat Wassenaar aan de aanleg van een dergelijk fietspad wel wil meewerken. Het gemeen tebestuur van Valkenburg opent binnenkort het overleg met de ei genaars/gebruikers van de grond binnen de gemeentegrenzen. Op dat standpunt stelden alle be trokkenen zich deze week tijdens een bijeenkomst in Katwijk, waarin werd teruggeblikt op dit gebeuren. Tevens werd een slot verklaring opgesteld, waarin de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk wordt ge vraagd om financiële ondersteu ning. Deze is nodig om de exposi tie nog vele malen te herhalen. Het werkcollectief dat de tentoon stelling "1933-19NU" organi seerde wil er een "reizende expo sitie" van maken. Gezien de reacties uit binnen- en buitenland vinden de organisato ren de Katwijkse volksuniversi teit K en O en vele andere instan ties, dat de expositie (die door ruim 12.000 mensen is bezocht) herhaling verdient. Onder de be zoekers waren 4000 scholieren van het middelbaar onderwijs en ook zesdeklassers van lagere scholen uit vele plaatsen in Zuid- Holland en daarbuiten. Ook groepen Duitse jongeren bezoch ten de tentoonstelling. Met het ministerie van erm worden inmiddels gesprekken gevoerd om de verzetstentoonstelling volgend jaar april/mei in het Pa leis op de Dam in Amsterdam te houden. ALPHEN AAN DEN RIJN - „Nederland staat te boek als een open natie waarin geen discriminatie is. Iedere vreemdeling is hier welkom, en daar hebben we ons een goede roep mee verworven. En dat klopt ook wel als die vreemdelingen uit bijvoorbeeld Duitsland, Engeland of Frankrijk komen. Als die vreemdeling een jood is dan wordt het al een graad minder. Maar als je toevallig een andere huidskleur hebt, dan moetje plotseling tegen een enorm aantal vooroordelen opboksen. En vooral toen een groep Moluk- kers in ene treinen begon te ka pen, kon je in brede kringen ho ren: laten ze dan toch teruggaan en een eigen republiek stichten. Niemand scheen zich toen af te vragen of het misschien aan de Nederlanders kon liggen dat die jongens zich ineens zo volkomen abnormaal gingen gedragen". Aan het woord is E. W. Krijgsman. Sinds kort is hij voorzitter van het LAC (Landelijk Actie Comité). Deze organisatie zet zich op lan delijk niveau, net zoals Ontmoe ting '76 dat in Alphen aan den Rijn op plaatselijk niveau deed, in voor de belangen van de Zuidmolukse minderheid in ons land. Daarnaast poogt het LAC de „toch wel zeer verstoorde rela tie tussen Nedelander en Zuid molukkers" te verbeteren. Het LAC werd in oktober 1976 op gericht door Karei Wielinga, één van de mensen die bij de treinka ping in Wijster gegijzeld werd. Hij werd ook de eerste voorzitter van het LAC. Hij bleef dat tot be gin 1977. Bij de oprichting had Wielinga al te kennen gegeven de functie niet te lang te willen bek leden. Na de gijzelingen in de Punt en Boven-Smilde Werd de toch al slopende job hem te veel. „Hy had daarnaast last van het gewauwel van de ambtenaren, zoals iedereen die zich als blanke inzet voor de Zuidmolukkers. Je wordt als een soort idioot afge schilderd met een post-kapings- yndroom, die niet meer weet wat hij doet als hij wat wil doen voor de positie van de Zuidmolukkers. Enerzijds is dat een vooroordeel. Aan de andere kant is dat volgens mij angst. Dezelfde angst die je ertoe brengt om iets waar je he lemaal geen raad mee weet, maar als dom en inferieur af te schilde ren. En daarbij komt met name nog dat het LAC een organisatie is waar de overheid reken i ng mee moet houden", aldus Krijgsman. Volksmentaliteit Drie jaar LAC heeft volgens Krijgsman niet veel opgeleverd. „De volksmentaliteit is nog niets veranderd. Ik geloof daar ook niet in. Zolang er verschillende mensen zijn, zul je altijd discri minatie houden. Maar toch, door dc aandacht te vestigen op het probleem van discriminatie, ver zacht je voor de betrokken groe pen gevoelsmatig dat probleem. Een zoethoudertje? Alleen als je het reiken van een vriendelijke hand een zoethoudertje wil noe- Naast het „gelegenheids'-beleid, dat tot nu toe de boventoon ge voerd heeft, wil hij een gerichter beleid. Een voorbeeld daarvan is het onderzoek naar de discrimi natie van Zuidmolukkers, de bron van alle ellende. Vanaf het moment dat de Molukkers. nu 28 jaar geleden, naar Nederland kwamen, heeft de bevolkings groep een geïsoleerd bestaan ge leid met vrijwel geen mogelijk heden op goede banen. Eerst werd men ondergebracht in voormalige concentratiekampen als Vught en Westerbork, later kwamen er aparte woonwijken voor Molukkers. Maar de vicieu ze cirkel bleef bestaan: de Mo lukkers genoten weinig oplei ding, kregen daardoor geen hoge betrekkingen en konden dus, op een enkeling na, ook nooit uit die wyk weg. Erg veel behoefte was daar ook niet aan: binnen de Molukse gemeen schap zijn erg hechte familieban den. In de loop der jaren kwam er echter een crisis. De Molukkers kregen van de regering te horen dat hun „tijdelijke" verblijf in Nederland permanent zou wor den. Daarnaast begon die eerste generatie tussen de wal en het schip te vallen. Voor de Neder landers bleef het een Oosters volk, terwijl het voor de Moluk kers op Ambon juist een „ver westerd" volk begon te worden. Krijgsman: ,JJe mentaliteit is nog niet veranderd". Gezagscrisis De tweede generatie Molukkers kwam nóg meer tussen de wal en het schip terecht. Door hun jeugd in Nederland zijn de jonge Mo lukkers ver van de oude generatie weggegroeid. Zo erg zelfs, vol gens Krijgsman, dat er van een gezagscrisis sprake is. De grote klap komt, zo vertelt Krijgsman, als de jonge Molukkers de school verlaten hebben en werk gaan zoeken. „Dan komen ze er achter dat ze niet gewoon leerlingen zijn, maar Molukse leerlingen. Ze maken mee dat ze daarvoor ge woon niet in aanmerking komen voor banen; dat schepts enorme problemen". Die discriminatie in de arbeidssfeer' noemt Krijgsman ook rampzalig. „Doordat de mensen niet aan het werk komen, blijven ze altijd in de onderste lagen van de samen leving hangen. En als mensen geen andere bezigheid hebben dan ontevreden te zijn over hun eigen situatie, dan vormt dat een groot gevaar. Daarom vind je on der Molukse jongeren ook bij voorbeeld zo'n hoog drugge bruik", verklaart Krijgsman. De gijzelingen moeten ook in dat licht gezien worden: een duide lijk maken in welke problemen de Molukse jeugd verkeert. „Mensen die treinen kapen doen dat niet omdat ze dat zo lollig vinden, maar omdat ze geen an dere mogelijkheid meer zien, omdat ze gewoon woorden tekort komen". Op de vraag of er, als er niets veran dert ten gunste van de Zuidmo lukkers, weer kapingen kunnen komen, antwoordt hij „in princi pe wel", „Maar er wordt nu in elk geval ge praat en er worden maatregelen genomen om de situatie te verbe teren. Ook al zijn die niet altijd even handig. Maar zolang je je daar tegen kunt verzetten op ba sis van gesprekken, dan komen er waarschijnlijk geen harde ac ties. Maar daar zeg ik dan wel na drukkelijk „waarschijnlijk" bij". Een van de belangrijkste zaken van dit moment vindt Krijgsman dat de overheid meer maatregelen tegen discriminatie moet nemen. moeten eindelijk eens gaan beseffen dat ze in een samenleving met meer dan eén ras wonen. Er zijn hier nu een maal Surianmers, Creolen, Mo lukkers en ga zo maar door, die dezelfde rechten en plichten hebben als iedere Nederlandse staatsburger. Gelijkberechting Ik geloof niet dat je discriminatie uit kunt roeien, maar de overheid kan wel maatregelen nemen waardoor de gelijkberechtiging voor blanken en niet-blanken gewaarborgd wordt", vindt Krijgsman. Hij denkt daarby vooral aan een veel gedetailleerder uitwerking van de bestaande wetsartikelen over discriminatie. „Die zijn momenteel zo ruim gedefineerd, dat je zelfs iemand die grof dis crimineert biet aan kunt pak ken", betoogt Krijgsman. Als voorbeeld noemt hij een Tweede- Kamerlid dat betoogde dat Mo lukkers beneden een bepaalde leef tijd maar uit het land moeU n worden gezet. Al anderhalfjaar loopt er een aanklacht tegen hem, zonder resultaat. Krijgsman, die intertijd ook Ont moeting '76 op poten zette, ziet de toekomst van de LAC met ver trouwen tegemoet „We zijn de enige groep die bij de Zuidmo lukkers in zeer brede kring ver trouwen geniet en onze organisa tie wordt ook nog steeds ver sterkt. Niet dat we zoveel leden krijgen, maar ze worden allemaal wel steeds actiever". SJAAK SMAKMAN Dezelfde groep oud-leerlingen is nu aan het proberen alle onge veer 500 oud-leerlingen van het Ashramcollege tegen de be stuursmaatregelen in het geweer te krijgen. Gisteravond zijn brie ven verzonden waarin de oud leerlingen wordt gevraagd door het geven van hun handtekening steun te betuigen aan de actie om de bestuursmaatregelen terug gedraaid te krijgen. Leerlingenraad Inmiddels heeft de leerlingenraad van het Ashramcollege de huidi ge leerlingen (ongeveer 1400 in getal) informatie verstrekt over het gerezen conflict. Deze leer lingenraad vormt tezamen met leerkrachten en niet-onderwij- zend personeel de zogeheten "plenaire vergadering". Hier worden, volgens de leerlingen raad, alle voor de school belang rijke zaken besproken. Deze ver gadering heeft de directie (rector en conrectoren) gevraagd infor matie te verstrekken over de problemen binnen de directie. Met de bedoeling om als plenaire vergadering eventueel te komen met voorstellen die tot verbete ring zouden leiden. Volgens de leerlingenraad heeft het bestuur de directie verboden om informa tie te geven aan de plenaire ver gadering. Toen rector Chamu leau en conrector Van Casteren zich toch aan de afspraken met de plenaire vergadering wilden houden, werden de twee school leiders 4c disciplinaire maatre gelen in het vooruitzicht gesteld (die dus inmiddels ook zijn ge troffen). Ashram Wij als groep eindexamenkandida ten havo/atheneum van het Ash ramcollege willen reageren op uw artikel van 1 november jongstleden over de situatie bin nen onze scholengemeenschap. In de laatste alinea van uw artikel schreef u: "Wel duidelijk is dat het conflict, dat de sfeer op de school behoorlyk vertroebelt, het onderwijs geen goed doet" Hiermee zijn wy het beslist niet eens. In het afgelopen jaar heb ben wy niets gemerkt van een vertroebeling van de sfeer op on ze school. Noch van verminderde inzet en aandacht van de leraren tijdens onze lessen. Er mag toch aangenomen worden dat wij, als leerlingen, in staat zijn dergelijke veranderingen op te merken. Daarom zijn wij het niet eens met de reeds geciteerde gevolgtrek kingen. De groep eindexamenkandidaten havo/atheneum van het Ashram college, Ellen de Jong en 61 anderen, p/a Marsdiep 289, Alphen aan den Rijn. KATWIJK - Een Leidse strand- wandelaar heeft gistermiddag een bom op het strand gevonden tussen Katwijk en Wassenaar. Het bijna 1 meter lange projectiel stamt uit de Tweede Wereldoor log. Volgens de politie is de bom door het stormachtige weer van de laatste paar dagen "blootge- spoeld". De Mijnopruimings- dienst in Den Helder heeft zich over het Duitse projectiel ont fermd. BENOEMING DEN HAAG - Mevrouw dr E M Blok-van der Voort (48) uit Noordwijk is benoemd tot direc teur van de centrale directie per soneelszaken van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. De nieuwe directeur perso neelszaken studeerde sociologie, werkte bij de VN v/h Nederland se Stichting voor Statistiek en by het sociologisch instituut van dc rijksuniversiteit in Leiden, laat stelijk als wetenschappelijk hoofd medewerkster. Dr. Blok promoveerde in '77 op "vakantie nader bekeken'Als lid van een commissie van de So ciaal Economische Raad bege leidt en ondersteunt zij voorts onderzoek over de problematiek van oudere werknemers.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21