Openlijk protest van de Napoli-supporters Joop Riethoven weer naar Levitan René van de Kerkhof gaat niet naar Spanje Pim van Dord: „Rentree tegen Nicosia past in revalidatieproces" limp» Ernst Happel is niet bang WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 SPORT PAGINA 13 NICOSIA (GPD) - Pim van Dord beschouwt zijn ren tree in het eerste elftal van Ajax vanavond tegen Omonia Nicosia als een wedstrijd voor het c-team, die uitstekend past in zijn revalidatieproces. De 26-jarige Haarlemmer scheurde op 18 oktober van het vorig jaar zijn achilles pees, nadat pas vijf minuten van het UEFA-Cup-duel te gen Lausanne in de tweede ronde waren afgewerkt. Tal loze bezoeken aan doktoren en twee operaties later mag Van Dord het weer eens op het hoogste niveau proberen. Opnieuw in de tweede ronde van een Europa-Cuptoernooi, ditmaal dat van de lands kampioenen. „Omdat", zo verduidelijkt hij, „deze wedstrijd tegen Omo nia allang is beslist. We staan met 10-0 voor, zodat er uiter aard niets meer aan de hand is en ik mezelf rustig kan testen De afgelopen weken heb ik tweemaal een halve wedstrijd gespeeld in het c-team en een volledige wedstrijd, afgelo pen zaterdag tegen SVV. Omonia sluit daar uitstekend op aan. Ik wil me nog niet for ceren en dat hoeft tegen deze amateurs ook niet. Zaterdag speel ik weer gewoon met de reserves tegen Telstar. Aan een wedstrijd tegen PSV-1 aanstaande zondag ben ik nog niet toe. Met mijn echte come back in Ajax-1 wil ik liever tot na de winterstop wach ten". Die voorzichtigheid vindt zijn oorzaak in het feit dat de voorstopper van de Amster dammers in de afgelopen twaalf maanden volop leer geld heeft moeten betalen. Nadat hij op 15 januari van dit jaar voor het eerst was geope reerd hervatte hij na acht we ken alweer de training. Het gevolg was dat hij eind april opnieuw uit de roulatie moest worden genomen. „Ik zou toen weer meespelen in het eerste team tegen NEC, maar tijdens de warming-up scheurde mijn pees opnieuw. Ik was met een aanloop bezig, en net toen ik wilde aanzet ten, knapte de zaak. Op dat moment zag ik het niet meer zitten en zag ik mezelf al als een tweede Johan Zuidema, die ook niet meer voetbalt. De doktoren van het St. Lucas- ziekenhuis in Amsterdam zeiden dat ik maar weer onder het mes moest. Zelf voelde ik er niets voor tot ik ten einde raad dr. Greep, die in het verleden bij Ajax heeft gewerkt, opzocht in Maas tricht. Die adviseerde het zelfde. Dat gaf de doorslag. Na die tweede operatie op 17 mei heb ik me wel anders op gesteld. De eerste keer wilde ik zo snel mogelijk terug zijn. Ik ben toen ook te weinig te gengehouden. De chirurg, die me had behandeld, gaf me toestemming om weer te gaan spelen, dus begon ik maar weer. Het enige dat ik bereik te was dat ik me forceerde en weer van voren af aan kon be ginnen. De tweede keer heb ik dan ook drie maanden gewacht en ben ik rustig gaan opbouwen. Eerst een looptraining van tien minuten en pas vijf en een halve week geleden ben ik alles weer gaan doen. Daarom wil ik ook nu nog niet overhaast te werk gaan. Tot nu toe is het me meegevallen, de pees is behoorlijk sterk, maar ik heb wel veel kracht verloren in mijn linker been". Angst Angst om opnieuw geblesseerd te raken heeft Van Dord niet. Althans niet in het reserve- elftal: „Als je vijftien weken in het gips heb gezeten is het begrijpelijk dat je je niet zo zeker voelt. Om te wennen ben ik dan ook begonnen op het middenveld. Afgelopen zaterdag heb ik tegen SVV voor het eerst weer als voor stopper gespeeld. Een echte test was het natuurlijk niet. We wonnen met 6-0, zodat ik het duel niet zo zeer hoefde aan te gaan. Maar het was ge lukkig niet meer zo dat ik bij iedere sprong dacht, nou gaat het misschien weer mis. Ik vond het wel opmerkelijk dat ik van die spits van SW 2 tweemaal een trap tegen mijn achillespees kreeg. Ik weet niet of hij dat bewust deed, maar het gebeurde wel. Zelf ben ik helemaal niet zo. On der Ivic heb ik het een keer meegemaakt dat hij me wat harder wilde zien voetballen. Ik stond tegenover Piet van den Berg van Haarlem. Een jongen die bal goed kan af schermen. In de rust zei Ivic tegen me, „Je stond maar om hem heen te dansen. Je deed niets. Waar om geef je hem niet een paar tikken en pakje hem niet wat steviger aan". Ik heb het niet gedaan, omdat dat mijn spel niet is. Ivic zei er naderhand niets meer van, maar hoeveel trainers zijn er niet, die zo re deneren als Ivic destijds in de rust"? Voorlopig hoeft Van Dord zich daarover geen zorgen te ma ken en zal hij weer rustig aan het betaalde voetbal kunnen wennen. Trainer Leo Been hakker „De medici van Ajax hebben Pim vrijgegeven, maar van mij krijgt hij echt wel de tijd om weer inge speeld te raken. Trouwens, ik realiseer me echt wel dat de velden nu slechter gaan wor den, waardoor vooral hij een slechte tijd tegemoet gaat". En Van Dord: „Ik wil niet op nieuw die ellende meemaken. Veel mensen hebben me ge zegd dat die blessure ook zijn voordelen had, omdat ik mij volledig op mijn studie fysio therapie kon concentreren, maar dat is maar betrekkelijk". Pim van Dord: "Tegen die amateurs hoefik mij niet te forceren. EINDHOVEN (GPD) - Ten over- staan van de selectiegroep van PSV, waartoe sinds maandag ook de 18-jarige van het Deense Aarhus overgenomen Tommy Christensen behoort, heeft René van de Kerkhof nog eens nadruk kelijk in Eindhoven verklaard dat hij op dit moment beslist geen contract heeft getekend met het Spaanse Atletico Madrid en dat zoiets op korte termijn, bijvoor beeld vanavond na de UEFA- Cupwedstrijd tegen St.-Etienne, ook niet staat te gebeuren. Van de Kerkhof hield deze toespraak op verzoek van trainer Kees Rijvers, die daarmee wilde bewerkstelli gen de onrust in de groep niet nog groter te maken. Van de Kerkhof: „Omdat die wedstrijd van woensdagavond voor ons gewoon erg belangrijk is, heb ik dat ook gedaan. De hele groep wist heus wel dat er niets aan de hand was, maar al die publikaties van de laatste dagen zouden inderdaad wel eens te veel onrust kunnen veroorzaken" Want onrust valt er ontegenzeglijk toch wel te bespeuren bij de PSV'ers, die alle uit St.-Etienne overgewaaide berichten net zo se rieus nemen als de verschillende publikaties in Nederland rond René van de Kerkhof. Onwaar dus. Het merendeel van de PSV- selectie gelooft wel degelijk in een van Franse zijde ver doorgevoer de koude oorlog en men gaat er vooralsnog simpelweg nan uit dat zowel Dominique Rocheteau, die overigens in de wedstrijden tot nu toe tegen PSV nooit tot op zienbarende prestaties in staat is geweest, en Michel Platini, de aanvoerder van het Franse na tionale team, vanavond mee zul len spelen. De manier waarop Kees Rijvers namelijk aan de vooravond van de eerste wed strijd tegen Les Verts zijn problemen ten aanzien van de geblesseerde spelers breedvoerig etaleerde om ze vervolgens twee dagen later vrijwel allemaal op te laten draven, heeft grote achter docht gewekt bij de Fransen. Koude-voetbaloorlogvoering ten top dus, die niet alleen bij PSV, maar ook bij St.-Etienne i;.r een ietwat gespannen sfeer heeft ge zorgd. Bij de Eindhovenaren illu streerde Willy van derKuylen dat zaterdagavond in de wedstrijd tegen Excelsior door op een be paald moment zijn aanvoerders band van de arm te nikken en te gen de grasmat te smijten, onwe tend van het feit dat St.-Etienne- collega Ivan Curkovic een derge lijke handelwijze ook 24 uur eer der had gemaakt om zijn misnoe gen uit te drukken overhel matige spel van St.-Etienne tegen Angers (34). Dat gelijke spel tegen Angers was voor St.-Etienne een voorlopig dieptepunt ran een reeks allesbe halve imponerende resultaten. Na de nederlaag tegen PSV, twee weken geleden, werd uit een to taal van drie wedstrijden slechts één punt verzameld1-2 tegen Monaco, 0-1 tegen Racing Strass- bourg en vorige week vrijdag 3-3 tegen Angers, nadat St.-Etienne geruime tijd met 3-1 aan de lei ding had gestaan. NAPELS (GPD) - De Vesuvius, de indrukwekkende vul kaan die voor het laatst in 1944 zijn kokende lava uit braakte, lag gisteren te dommelen in de zon die Napels tracteerde op een zomerse temperatuur van 20 graden. Ernst Happel schijnt gisteren volgens toehoorders gezegd te hebben: "Ik ben net zo min voor die Vesuvius bang als voor die voetballers van Napoli. Ik heb voor hetere vuren gestaan in mijn leven". ploeg is te zeer gehandicapt. Ja. ik weet dat zij genoeg hebben aan 1-0. Maar die goal moet natuurlijk wel gemaakt worden. Wy plaat sen ons in Napels voor de derde ronde. Geen enkel probleem". Ajax vat het niet zo serieus op in Nicosia. De selectiespelers dollen met elkaar alsof er een gewoon trainingspar tijtje inplaats van een Europacupduel gespeeld moet worden. Wim Meutstege, Karei Bonsink en Tscheu la Ling jonassen de breedlachende Dick Schoenaker. LEIDEN (GPD) - Joop Rietho ven, de Leidse sportorgani- sator en voorzitter van Swift, reist maandag 19 no vember af naar Parijs om daar een onderhoud te heb ben met Felix Levitan. Riet hoven wil in dat gesprek be werkstelligen dat de Tour de France in 1982 opnieuw in Nederland van start gaat. Het feit dat de directeur van het grootste wielerspektakel ter wereld bereid is officieel met Riethoven te onderhan delen, duidt erop dat het ook van die kant ernst is om de Tour uit Nederland te laten vertrekken. Hetgeen niet zo verwonderlijk is nu in deze tijd van inflatie en besparin gen in Frankrijk zelf maar weinig stemmen opgaan van eventuele kandidaten voor de proloog. Levitan heeft daarom zijn werkterrein verlegd naar elders. DEVENTER (ANP) - Wcreldkam- pioenschaatsen Eric Heiden, die momenteel met de Amerikaanse schaatsploeg in Deventer traint, zal na het schaatsseizoen over stappen op de racefiets. Eric Heiden wil naast de winter spelen van Lake Placid ook deel nemen aan de Olympische zo merspelen in Moskou. De Ame rikaan zal, wanneer hij de Olym pische selectie haalt, in Moskou deelnemen aan de één kilometer tijdrit en de vier kilometer ach tervolging. Vertrekpunt Mocht Leiden twee jaar gele den als vertrekpunt funge ren, dit jaar is de beurt aan Frankfurt. En wat hem be treft lijkt de grijzende dicta tor van de Tour er geen be letsel in te zien zijn tenten na Nice (1981) wederom buiten zijn landsgrenzen op te slaan. Als er maar betaald wordt, en liefst zoveel moge lijk. Over dat geld gaat Riethoven, inmiddels weer geheel de oude na de hersenbloeding die hem vlak voor de eigen lijke start van de Tour in Leiden trof, in Parijs praten. „Want voor het overige zijn er geen problemen", laat hij weten. „Ik heb een sponsor en er is een gemeente zeer geïnteresseerd. Wie het zijn, zeg ik nog niet. Het heeft geen zin om, nu nog niets de finitief is, al namen te noe men. Dan krijg ik straks als het eventueel zou mislukken op mijn brood dat er wel erg goedkope publiciteit is ge maakt. Het plaatsje ligt in de buurt van Leiden, dat is alles wat ik hierover wil zeg gen". Rijnsburg Na wat speculeren lijkt Rijns burg de juiste plek, maar Riethoven glimlacht slechts geheimzinnig. Hij hoopt al leen dat Levitan volgende week maandag niet zal trachten hem een poot uit te draaien. „We rekenen op zes k zeven ton. Dat is op te brengen. Frankfurt moet ruim een miljoen neerleg gen, maar krijgt dan ook twee etappes. Een proloog plus start is voor ons genoeg. Dus voor de helft en iets meer stappen we er in. Hij ook hoop ik". Aangenomen dat de Oostenrijkse voetbalprofessor die krasse taal publiekelijk heeft geuit, betekent dat wel koren op de molen van de spelers en fans van AS Napoli. De stilte op de Vesuvius kon dan wel eens omslaan in een orkaan op het veld van het San Paolo-sta- dion. Ter herinnering: twee weken gele den verloor Napels in het Luikse Sclessin-stadion met 2-1 van Standard, met als extra dure tol zes gele en twee rode kaarten. Het was een ordinaire schoppartij, waarbij ook de Luikse voetbal profs zich niet onbetuigd lieten. Dat even terzijde. Het gevolg is dat Napels vandaag tegen Stan dard zes basisspelers mist en de pas geopereerde Bruscolotti blijft ook buiten de lijnen. Bovendien verloor Napels de laat ste twee competitieduels op domme wijze en tot overmaat van ramp hebben de 39.000 clubleden gisteren een brief aan het bestuur gezonden met de tekst: "Of Na poli wint weer, óf wij blijven massaal weg". De supporters hebben meteen de daad bij het woord gevoegd. Het gevolg is dat het normale aantal kijkers bij dit soort wedstrijden (80.000 man en dus uitverkocht) is gekrompen tot 50.000. Een eerste openlijk protest van het publiek, en daar is men in Italië bijzonder gevoelig Paniek alom derhalve bij de schop pende koorknapen van de Brazi liaanse trainer Luis Vinicio. Hij beseft dat in de stad de strop al gereed hangt bij het monument van Garibaldi. Gaat Standard namelijk over naar de volgende ronde, dan weet Vinicio dat hem een fatale wurging te wachten staat. Hoezeer het publiek evenwel scheldt op de Braziliaanse coach, toch blijft men, zij het in kleinere getale, pal staan achter Napoli, de club waar de Napolitaanse Jan Modaal elke maand een finan ciële bijdrage aan levert, recht streeks uit zijn toch al karig loon zakje. Ok, armoede of niet, zolang er nog een baai is, kan er vis ge vangen worden en dat houdt de burger hier overeind. De aanhangers van Napels leven, werken en dromen van hun Na poli, hun club, die voor de enige verpozing zorgt in het sombere levenspatroon. Daarom is die kleinerende uitspraak van Hap pel in het Italie-van-nu niet al te tactisch gekozen. Tien dagen geleden werd een voetbalfan door een vuurpijl in Rome gedood. Afgelopen weekeinde waren in elk voetbal stadion minimaal 250 agenten aanwezig om vandalisme en ex cessen te voorkomen. De kranten stonden en staan er bol van, elke dag. De buitenlandse pers heeft schande geschreven over die "ra re Italianen", en dat was vervol gens weer terug te vinden in de Italiaanse sportkranten. Explosief Het San Paolo-stadion heeft van daag veel weg van een vesting; iets van het klooster Monte Casi no, dat een uur noordelijker ligt en dat 35 jaar geleden al kennis maakte met enig wapengekletter. Hoeveel agenten of militairen vandaag, in uniform of in burger, present zijn bij Napoli-Standard Luik is moelijk vast te stellen. Ie dereen gist, memoreert aan die Romeinse vuurpijl, aan het licht ontvlambare Napolitaanse volk, maar niemand weet er het fijne "Wij doen ons uiterste best om alles correct te laten verlopen", meldt het summiere communiqué van de politic. Het is inmiddels uit gelekt dat alle 50.000 toeschou wers gefouilleerd zullen worden bij de poorten en dat zelfs vlag gen en toeters in beslag zullen worden genomen bij de ingangen van het stadion. Ernst Happel intussen, die lacht zich een bult in het pittoreske ho tel buiten de stad waar Standard zich voorbereidt. Hij heeft lak aan Napels, aan die stinkende maar niettemin imponerende stad, met haar vergane glorie en onmis kenbare armoede, de baai van Santa Lucia, de sprookjesachtige flora op het eiland Capri en de een miljoen lawaaierige auto's die in slakkengang 24 uur per dag aan eikaars bumper snuffelen. Happel slenterde gisteren als een grootvorst door de tuinen van het hotel, terwijl zijn spelers in de omgeving genoten van het zo merse weer. Happel: "Nee. ik ben niet bang voor dit Napels. Die Geschil met Van der Lem opgelost MALMÖ (GPD) - Het menings verschil tussen Gerard van der Lem en Feyenoord-trai- ner Jezek en voorzitter Cou- wenberg is met een sisser af gelopen. In een gesprek van slechts vijf minuten betuig de de opvliegerige voetbal ler gisteren in Malmö zijn spijt over de opmerking die hij eerder had gemaakt. Op een uitspraak van Jezek, dat de wisselspelers van zater dagavond zich konden waarmaken tegen Malmö en AZ'67, had Van der Lem maandagavond scherp ge reageerd met de opmerking: „Waar slaat dat nou op". Gisteren nam Van der Lem die woorden echter terug. Na een onderhoud met Cou- wenberg, directeur Stephan en trainer Jezek kwam de vleugelspits tot de conclusie dat hij te emotioneel had ge handeld. „Ik ben te snel aan gebrand. De voorzitter heeft gelijk dat ik de trainer niet in het openbaar moet afval len. Daar ging het gesprek over. Ik wil echt geen moei lijkheden met Jezek. Trainer Jezek kampt met het probleem van een groot aan tal gelijkwaardige krachten. Het zijn allemaal middelma tige spelers, die hij moet mo tiveren. Dat doet hij op zijn manier. „En volgens mij op de juiste manier", aldus Couwenberg, de voorzitter die Van der Lem in overleg, maar beslist niet op verzoek van Peter Stephan, ter ver antwoording had geroepen. „Een speler mag zulke uit spraken best doen, maar hij moet natuurlijk niet in het openbaar zijn trainer afval len. Hij functioneert in een team en moet zich daar ook naar gedragen. Wat een rel leek te worden bij Feyenoord, bleek dus niet meer dan een storm in een glas water.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13