"Niet aan de NAVO toegeven Regering niet tegen contacten met PLO Files op autoweg kosten jaarlijks 765.000 liter brandstof extra Verleden haalt Duitsers steeds weer in Tandartsen: liever extra geld voor jeugd Lubbers over kernwapens: Ex-ziekenhuisdirecteur in bewaring gesteld Haagse geworgd door vriend Kronenbourg DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 DEN HAAG (GPD) - De dagelijkse files op de knelpunten van het au towegennet kosten per jaar 765.000 liter extra brandstof. Dit heeft, aldus staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer, een on derzoek op de acht grootste knel punten uitgewezen. Zij voegde daaraan toe dat in het voorjaar van 1981 „de onaanvaardbare si tuatie op de A-2 bij Vianen" defi nitief zal zijn opgelost. Een woordvoerder van het depar tement heeft daaraan toegevoegd dat de oplossing bestaat in de openstelling van twee maal twee rijstroken van rijksweg A-27 tus sen Vianen en de A-12 (Utrecht- Arnhem). Aanvankelijk zou in het najaar van 1980 een rijbaan voor twee richtingen worden opengesteld. Hierin is vertraging van een half jaar gekomen, maar daar staat tegenover dat in 1981 de hele weg in gebruik kan wor den genomen, n de files op de autowegen, maar ook in de centra van steden waar verkeerslichten slecht of in het geheel niet op elkaar zijn afge stemd, of waar in het geheel geen verkeerscirculatieplan is opge steld, ondanks daarop aandrin gende brieven van de minis ter. In dit verband wees zij erop dat de jaarlijkse stijging van het olie- verbruik in Nederland sinds 1973 weliswaar sterk is afgenomen - voor 1973 jaarlijks 6 procent meer, sindsdien 1 procent meer - maar dat dit percentage toch weer zal stijgen als gevolg van het terugdringen van het uiterst ge bruik ten koste van de oliecon sumptie. Ook maakte zij duidelijk dat er mondiaal gezien sprake is van een labiel evenwicht tussen vraag en aanbod. Op dit moment zijn zij redelijk in evenwicht en naar verwachting blijft dat zo tot 1985, maar beslissingen van indivi duele olieproducerende landen kunnen daarin gemakkelijk ver andering brengen. „Op wat lan gere termijn gezien kan dan ook weinig meer worden gezegd dan dat de noodzaak van voortgaande besparingen op het verbruik van aardolie aanwezig blijft", aldus de staatssecretaris. Zij verzette zich intussen tegen suggesties om het wegvervoer te rug te dringen teneinde energie te besparen. „Het heeft weinig zin mensen met het openbaar ver voer naar hun werk te laten gaan, om vervolgens de mogelijkheden te onthouden de op dat werk ver vaardigde produkten af te voe ren". Ook noemde zij het een misver- DEN HAAG (GPD) - Voorrang stand dat trein en binnenschip zoveel meer energrie verbruiken dan de vrachtauto. „Gemakshal ve wordt dan vergeten dat bij vervoer per trein of schip in de meeste gevallen voor- en na transport horen" Adviesraad defensie in meerderheid voorstander modernisering DEN HAAG (GPD) - De Ad viesraad voor Defensie Aan gelegenheden (A.D.A.) vindt dat de regering in december wèl dient mee te gaan meteen moderniseringsbesluit van de NAVO, maar dat het aantal nieuwe kernwapens voor de middellange afstand zeer be perkt moet blijven. Pas als ontwapeningsbesprekingen met de Russen mislukken, zou de produktie eventueel kunnen worden uitge breid. De A.D.A., een adviesorgaan van de regering waarin ex- politici, deskundigen, eco nomen en vakbondsmensen zitting hebben, vindt overi gens dat de regering geen be sluit mag nemen als niet te gelijk een realistisch pakket met voorstellen voor wapen beheersing kan worden aan geboden. Daarbij denkt de A.D.A. o.m. aan het buiten werking, stellen van bestaan de, oudere kernwapens wan neer nieuwe worden inge voerd. Als toch tot modernisering wordt besloten, mag Neder land zich niet aan plaatsing op ons grondgebied onttrekken. Ook moeten de Europese bondgenoten nauwer bij de ontwapeningsbesprekingen worden betrokken dan tot nog toe. Tenslotte vindt de A.D.A. dat niet alleen de Amerikaanse en Russische, maar ook de kernwapens van Frankrijk en Engeland bij de discussies over modernise ring een rol moeten spe len. Het A.D.A.-standpunt wordt overigens slechts door 12 van de 19 leden gedeeld. Onder hen zijn de oud-kamerleden Wierda (PvdA), Van Eisen (CDA), en Hannie van Leeu wen (CDA), H.J. Neuman van het Instituut voor Vredes vraagstukken (CDA), de publicist Heldring, oud-gene raal Van der Slikke, de pole moloog Teunissen (CDA) en de Europese parlementariër Jansen van Raay (CDA). Naast het meerderheidsstand punt heeft de ADA ook drie mihderheidsstandpunten ge formuleerd, waarbij moder nisering van de kernwapens wordt gebonden aan meerde re voorwaarden of de moder nisering in haar geheel wordt afgtezen. DEN HAAG-DRONTEN (GPD) - Nu reeds besluiten ne men over zaken waarover ook later beslist kan worden, leidt tot een verdere uitbreiding van de wapenwedloop en is in strijd met de wapenbeheersing. Daarom mag de NA VO in december slechts een besluit nemen over de pro duktie van nieuwe kernwapens voor de middellange af stand en niet over de plaatsing daarvan in o.m. Neder land. Dat zei CDA-leider Lubbers gister avond op een CDA-bijeenkomst in Dronten. Het kabinet dient de ze uitgangspunten van het CDA tot de hare te maken en niet toe te geven aan de militaire automa tismen binnen de NAVO, zo vindt Lubbers. „Nederland zal dan ook in december geen genoegen mo gen nemen met een besluit om toch 572 nieuwe kernwapens in Europa te stationeren" De keuze die het CDA gemaakt heeft, waarbij de werkelijke plaatsing van nieuwe kernwa pens afhankelijk is van de ont wapeningsbesprekingen met de Russen, is volgens de CDA-leider er een die recht doet aan de wens tot veiligheid en wapenbeheer sing. Wat tot nog toe aan ambtelijke rap porten vanuit de NAVO naar bui ten is uitgelekt, wekt de indruk dat in het NAVO-hoofdkwartier de wapenbeheersing wordt ver waarloosd, aldus Lubbers. „Het CDA kan en mag geen verant woordelijkheid dragen voor be sluitvorming die leidt tot een verdere wapenwedloop tussen Oost en West en het opvoeren van de bewapeningsspiraal" Lubbers haalde bijzonder scherp uit naar de PvdA, die vindt dat er dit najaar nog helemaal geen mo derniseringsbesluit mag vallen, maar dat eerst onderhandeld moet worden. Lubbers noemde dat „een halfslachtige houding, die zich alleen laat verklaren uit innerlijke verdeeldheid en onze kerheid" De PvdA verzint vol gens hem argumenten om geen kleur te hoeven bekennen en stelt zich daarmee buiten het besluit vormingsproces binnen de NA VO. Daarmee laat de PvdA de moge lijkheid om greep te houden op de wapenbeheersing vallen. „Dat werk laat zij aan anderen over. Of spreekt de PvdA alleen maar zo, omdat zij geen regeringsverant woordelijkheid draagt? Dat is dan wel politiek opportunisme" aldus Lubbers. EINDHOVEN (GPD) - Dr. W. van der S. voormalig geneesheer-di recteur van het Eindhovense St. Catharinaziekenhuis, is gister morgen door de rechtbank van 's- Hertogenbosch in bewaring ge steld. Volgens hoofdofficier van justitie mr. A. Pfeil is tot deze stap overgegaan, omdat Van der S. voornemens was naar het bui tenland te vertrekken. Dit ver trek zou volgens de hoofdofficier het in mei gestarte onderzoek naar de malversaties van de oud ziekenhuisdirecteur hebben be moeilijkt. Dr. Van der S. legde op 6 mei van dit jaar zijn functie als geneesheer directeur neer, nadat hij tegen over het bestuur van het zieken huis had bekend financiële ma nipulaties te hebben uitgevoerd, waarmee een bedrag was ge moeid van f 900.000. Dat bedrag zou hij op overigens alweer heb ben aangezuiverd. Via het bedingen van kortingen bij leveranciers, die goederen aan Weer protest in zaak-Schillebeeckx GRONINGEN - Na vele anderen hebben nu veertien katholieke hoogleraren en lectoren van de Groningse universiteit hun "diepe verontrusting en ernstige bezorgdheid" uitgesproken over de manier waarop in Rome het werk van de Nijmeegse theoloog prof. dr. Edward Schillebeeckx wordt onderzocht. Zij doen dat in een brief aan de Congregatie voor de Geloofsleer, waarvan een af schrift is gestuurd naar het pau selijke secretariaat in het Vati- caan, de pauselijke vertegen woordiger (nuntius) in Den Haag en de kardinalen Alfrink en Wil- lebrands. het ziekenhuis leverden, en het vervalsen van kwitanties voor het uitbetalen van reisvergoedingen, had Van der S. een „reserve potje" gekweekt van negen ton. Na de bekentenis van Van der S werd op last van justitie een on derzoek ingesteld door de fiscale recherche en de rijksaccoun tantsdienst. Naar de mening van justitie is het niet uitgesloten dat het in deze zaak om een aanzien lijk hoger bedrag gaat dat de f 900.000, waarvan volgens de oud-geneesheer-directeur sprake DEN HAAG (ANP) - De 22-ja- rige mevrouw A.J. Berkhout uit Den Haag is gisteravond door wurging om het leven gekomen. Dit heeft de Haagse politie meegedeeld. In de loop van de avond meldde zich aan het politiebureau de 36-jarige chauffeur B.W van den B., die zei dat hij zijn vriendin had vermoord. De politie vond de vrouw inder daad levenloos in hun woning aan de Haagse Nunspeetlaan. Vermoedelijk waren moei lijkheden in de relatie er de oorzaak van dat de man tot zijn daad is gekomen, aldus de politie. Veel duidelijkheid omtrent toedracht en motief heeft de politie echter nog niet, zo deelde een woord voerder mee. In het Ignatiusziekenhuis in Breda is een 27-jarige man overleden, nadat hij op de avond van 26 oktober in een woning in de Bredase bin nenstad door één of meer on bekenden in elkaar werd ge slagen. Het slachtoffer is sindsdien niet meer bij ken nis geweest. Het onderzoek naar de dader(s) verloopt stroef. Van den Heuvel ge noot een zekere faam als hasjdealer. In de voorbije da gen heeft de recherche in en bij zijn woning enkele tien tallen gebruikers aangespro ken die daar hasj kwamen kopen. De ervaring van de politie tot nu toe is, dat er in die kring zeer weinig bereid heid bestaat meer inzicht te geven in de contacten die het slachtoffer had. IERSEKE - Het college van BcnW van de Zeeuwse plaats lerseke moest gisteren de rubberlaarzen aantrekken bij de opening van het nieuwe industrieterrein aan de Oosterschelde. Ten gevolge van de hoge waterstand liep dat terrein gisteren namelijk onder water Overigens zullen binnenkort dijkversterkingswerkzaamheden van start gaan. voor de tandheelkundige zorg ten behoeve van de gehele jeugd is toe te juichen. Maar het kost wel meer geld en dat kan inhouden dat er in de voorzieningen van ouderen moet worden gekapt. Beter zou zijn als de extra voor ziening voor de jeugd bovenop het bestaande bedrag zou mogen komen, maar de kans daarop lijkt niet groot. Op deze conclusie komt het com mentaar neer van de tandartsen- organisatie NMT op de gedach ten die namens de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen on langs zijn opgeworpen. De VNZ bepleitte voorrang voor de jeugd over de hele linie en wil algehele tandheelkunde zonder bijbeta ling voor regelmatig naar de tandarts gaande verzekerden tot en met 18 jaar. Het recht op deze algehele zorg kunnen de jeugdigen dan ontle nen aan een zogenaamde gebits gezondheidsverklaring, waarin het preventieve aspect en de aan dacht die de patiënt zelf aan het gebit besteedt (poetsen, voeding e.d.) beter tot uitdrukking komt. De tandartsenorganisatie laat weten dat zij al lang heeft geha merd op meer aandacht voor de behandeling van de jeugd. Het kostenverhogend aspect ligt in de buurt van de f 40 miljoen, zo schat de NMT. Dat is een hele kluif op een totaal tandheelkun dig budget van f337 miljoen (naar de cijfers van 1977). Die f 40 miljoen moet binnen het kader van de huidige begroting worden gevonden, zodat de voorzienin gen voor ouderen zouden moeten worden besnoeid. Dat „gebitsverwaarlozers" het eerst in aanmerking komen, valt te voorzien, zegt de NMT. Onge- saneerden gingen met f30 mil joen strijken en f 88 miljoen ging op aan protheses. De jeugdtand- verzorging kan veilig worden ge steld door verschuivingen in het bestedingspatroon, dat is op den duur profijtelijk voor het gehele bestand. Het extra beschikbaar stellen van f 40 miljoen zou de voorkeur ver dienen, maar dat zien de tandart sen niet zitten. ADVERTENTIE Verfijnd bier uit de ELeas. Gebrouwen volgens 300 jaren bestaande kwaliteitsnormen. Stevig bier met een milde, volle smaak. Grootste biermerk van Frankrijk. DEN HAAG (ANP) - Feite lijke contacten met de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO "is iets dat wij niet uit de weg moeten gaan. Maar officiële con tacten, bijvoorbeeld door de minister van buiten landse zaken, zijn niet ver standig, gezien onze goede relatie met Israël. Minister Van der Klaauw, die dit gisteren in de Tweede Kamer commissie voor buitenlandse za ken verklaarde, legde er de na druk op dat het in feitelijke con tacten - "Onze diplomaten lopen in het Midden Oosten PLO men sen tegen het lijf' - niet gaat om onderhandelingen, maar om het geven van informatie, en het vra gen om uitleg, hetgeen "nuttig' kan zijn. De minister verklaarde dat de PLO "als spreekbuis een zekere rol vervult. In feite is zij de belang rijkste spreekbuis van de Pale stijnse verlangens" Zij maakt "een zekere ontwikkeling" door, van een terreur- tot een meer po litiek georiënteerde organisatie die streeft naar politieke erken ning en aanvaarding als ge sprekspartner De minister behield zich een oor deel voor over een door oud staatssecretaris Brinkhorst (D'66) ingediende motie, waarin de regering wordt gevraagd "fei- Nederland heeft tot nu toe slechts gesproken over het recht van de Palestijnen om, in het kader van een allesomvattende vredesre geling als volk hun eigen toe komst te bepalen, maar het woord "zelfbeschikkingsrecht" zorgvuldig vermeden. Gister avond verklaarde minister Van der Klaauw het eens te zijn met zijn Westduitse collega Hans- Dietrich Genscher, die in de VN- assemblee heeft gesproken over "het recht op zelfbeschikking" Nederland, aldus de minister, heeft een "zeer kritisch" oordeel over het Israëlische beleid, met name wat betreft de nederzettingen en de vergeldingsacties r Van der Klaauw telijke contacten met de PLO niet langer uit de weg te gaan, die me de gericht dienen te zijn op ver wijdering van tegen Israël gerich te bepalingen uit het PLO-hand- vest." Feitelijk contacten met de PLO werden tot nu toe slechts onder houden in verband met Neder lands deelname aan Unifil, de VN vredesmacht voor Libanon, en in het kader van de - inmiddels op geschorte - Euro-Arabische dia loog (het gesprek tussen de negen EG-landen en de 21 leden van de Nieuwe regeling nodig voor studiefinanciering (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - "Er moet een nieuwe regeling komen voor stu diefinanciering" Dat zei het WD-kamerlid drs. D Dees gis teravond in Oegstgeest. Het Tweede-Kamerlid zei in het door achttien liberalen beklante zaaltje, dat de door de overheid te betalen studiefinanciering los moet komen te staan van het in komen van de ouders. De WD stelt zich voor dat de overheid een basissubsidie verstrekt en dat daar bovenop een lening komt die later, afhankelijk van de draagkracht van de student moet worden terugbetaald. Over de Wet Universiteits Bestuur (WUB) was de liberaal Dees het eens met onderwijs minister Pais. "Wij waarderen het positief dat Pais het stelsel van universi teitsbesturen en -raden in tact laat, en dat hij daarbij ook aan dacht besteedt aan doelmatig heid en de positie van het weten schappelijk personeel". TWEEDE ZITTINGSWEEK PROCES SIERT BRUINS HAGEN (GPD) - „Als klein kind heb ik van een afstand gekeken hoe nazi's joden doodschoten. Ik zal het nooit vergeten. Het was in Neu-Rhede, daar boven bij de Nederlandse grens, waar Bruins ook vandaan komt. De joden moesten op de knieën voor een greppel gaan zitten en toen scho ten ze ze dood. De lijken vielen in de greppel. De moordenaars hadden dezelfde uniformen aan als deze mannen in de oorlog droegen. Die moorden hebben mij zo geschokt, dat ik nu naar dit proces ben gekomen om te zien hoe deze Bruins en deze Neuhau- ser hun straf krijgen. Daarom vind ik het ook goed dat de kran ten hier aandacht aan besteden en dat jullie Hollanders met zo veel journalisten hierheen bent gekomen. Deze „Untaten" mo gen niet vergeten worden". Dat zegt een inwoner van Hagen, een man van een jaar of veertig, geboren in het nu Poolse Stettin, opgegroeid in de buurt van Pa penburg en sinds 21 jaar wonend in het Westduitse Hagen, waar momenteel het proces plaats vindt tegen Siert Bruins en Au gust Neuhauser, de voormalige SD'ers, aan wie ten laste gelegd is dat zij op 25 april 1945, terwijl de Canadezen en Polen op een steenworp afstand van Delfzijl stonden, de joodse gebroeders Meijer en Lazerus Sleutelberg hebben doodgeschoten in de buurt van het Farmsumer kerk hof. Het aantal journalisten op de tribu ne van het Hagener Schwurge- richt is deze tweede zittingsweek drastisch verminderd. Van de ongeveer 40 voor de pers gereser veerde stoelen - vorige week vrijwel allemaal bezet - staan de meeste nu leeg. Deze hele week en een deel van de volgende wor den nog besteed aan het horen van getuigen. Op 23 november hoopt de rechtbank uitspraak te doen. Fatale schoten Tot nu toe zijn er eigenlijk geen keiharde bewijzen op tafel ge komen tegen Bruins of Neuhau ser inzake de moord op de Sleu tel bergs. Hoewel vaststaat dat zij erbij betrokken waren, is tot dus ver niet duidelijk wie van beiden de fatale schoten heeft gelost. De aanwijzingen uit de getuigen verklaringen van vorige week richten zich het meest op Neu hauser, maar aanwijzingen zijn nog geen bewijzen. Voor wie schuldig wordt bevonden aan moord in de nazi-periode heeft de Duitse wet een levenslange ge vangenisstraf in petto. Op mede plichtigheid staat een straf van drie tot tien jaar. Bij het bepalen van de strafmaat wordt rekening gehouden met eventueel al uitge zeten straffen. Dat zou dus in het geval van Neuhauser opgaan. De inwoners van Hagen krijgen via de Westfalenpost en de Westfali- sche Rundschau het verloop van het proces vrij uitvoerig voorge schoteld. Daarom kun je in de ca fés ook allerlei meningen opvan gen over het oorlogsverleden. Hoe later op de avond, hoe hefti ger vaak de discussies. De waar din van het cafés op de hoek vond vorige week dat het maar eens af gelopen moest zijn. Het ging er inderdaad nogal hard aan toe Een paar ouderen, die duidelijk al langere tijd in het café hadden doorgebracht, probeerden aan een stel jongeren uitte leggen hoe zjj over de joden en de concentra tiekampen dachten. Natuurlijk waren de joden zelf ook schuld aan de hele Sache. En van wat er in de concentratiekampen met ze gebeurde, hadden wij „damals keine Ahnung". Met enige aan drang verzocht de waardin de he ren stil te zijn en over iets anders te praten. „Het verleden heeft Bruins en Neuhauser ingehaald", meldde een kop in de regionale Westfa lenpost vorige week de 170.000 lezers. Het verleden haalt met dit soort processen ook steeds het Westduitse volk weer in. Veel oudere Duitsers vinden dat het nu maar eens afgelopen moet zijn. „Eenmaal moet er toch een eind aan komen. Je kunt toch niet altijd maar weer het verleden op rakelen. Deze mensen moetje na zoveel jaren met rust laten. Ze doen immers niemand iets kwaad". Opmerkingen als deze heb ik vorige week veel ge hoord. Veel jongeren vinden het goed dat er aandacht blijft bestaan voor wat er tijdens de oorlog gebeurd is. Linkse jongeren - er zaten er vorige week verscheidene op de tribune in de zittingszaal in Ha gen - zien in het verschijnsel- Strauss angstige voortekenen van een herlevend fascisme en zijn ook daarom geïnteresseerd in het proces Neuhauscr- Bruins.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7