Leiden komt steeds meer in het rood Ruim 88.000 inwoners Rijnland mogen morgen naar de stembus Grootte nieuwe kazerne onzeker SAD zit in veel te krap jasje Rectificatie DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 ARJOS In verband met het 50-jarig be staan van de ARJOS, de poli tieke jongerenorganisatie van de ARP, komt morgen middag een dubbeldekker naar Leiden. Tussen twee uur en kwart over vier staat de ARJOS-bus bij de markt om folders uit te delen. In de bus is een kleine tentoonstelling in gericht over 50 jaar ARJOS. 's Avonds wordt er in de Zui- derkerk aan de Lammen- schansweg 15 een politieke avond worden gehouden. Prof. dr. B. Goudzwaard, on der meer de opsteller van het CDA-program zal spreken over het onderwerp "Evange lische politiek in de jaren tachtig". De bijeenkomst be gint om acht uur Hengelsport HSV "De Sportvrienden" hield een viswedstrijd in de Nieuwe Rijn. De uitslag was: 1. E. Mooibroek 3410 gram(45 stuks), 2. K. Schouten 3100(45), 3. H. Schouten 2260(33), 4. T. Kneyber 1760(28),5. J.Jansen 1230(16), 6. B. Honsbeek 1080(15), 7. Chr. Schouten 1050(158. C. Schouten sr. 870(15), 9.A.Ho- gervorst 540(7), 10. H. Jansen 150(11 Educatieve middag Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat or ganiseert morgen een educa tieve middag voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. De middag begint om 14 uur en staat in het teken van de Zuidzee-ei- landen. Er worden twee films vertoond en de kinderen brengen een bezoek aan de Zuidzee-afdelingBovendien zullen er sjablonen worden gemaakt. Deelnemers kunnen vanaf één uur 's middags een bonnetje afhalen bij het mu seum voor f 0.75. Psychiatrie In het Gesprekscentrum aan de V rouwenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de eerste bij eenkomst gehouden van een serie over het leven en de wer ken van de psychiater Carl Gustav Jung. Er wordt een film vertoond getiteld The Carl Gustav Jung Story. Daaraan vooraf gaat een in leiding door Patty de Vries. Aanvang 20 uur en toegangs prijs f 4.50. Poolse film In de kapelzaal van de Leidse Volksuniversiteit K&O wordt vanavond de uit 1977 date rende Poolse film "De mens uit marmer" van Andrzej V/ajda vertoond. De film han delt over een studente van de filmacademie die als eindex amen-werkstuk een televisie documentaire wil maken waarin zij iemand naar vo ren wil halen die na de oorlog heeft meegeholpen de nieuwe werkelijkheid gestalte te ge ven. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt f 3.75 en f4.75. Melkweg In de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de Sterre- wachtlaan wordt vanavond een lezing georganiseerd door de Leidse Weer- en Sterre- kundige Kring. Drs. Nico Roos zal spreken over de vor ming en evolutie van melk wegstelsels. Drs. Roos is ver bonden aan de Leidse Sterre wacht. De lezing begint om acht uur. Transcendente medi tatie In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt vanavond een inlei dende lezing gehouden over transcendente meditatie. Aan de hand van een dia's zal dieper worden ingegaan op dc effecten van het mediteren. De lezing begint om acht uur en de toegang is gratis. Opvoeding en on derwijs In het kader van het jaar van het kind wordt vanavond een lezing gehouden in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9. De heer G. Reyngoud, zal spreken over opvoeding en onderwijs on der het motto "Wieniet volgt is af'. De bijeenkomst begint om kwart over acht. LEIDEN - In een groot gedeelte van Zuid-Holland worden mor gen de verkiezingen gehouden voor het hoogheemraadschap van Rijnland. Ruim 88.000 inwo ners in dit gebied zullen rond 115.000 stemmen mogen uit brengen om elf leden van het al gemeen bestuur van dit water schap en evenveel plaatsvervan gers te kiezen. Voor de verkiezingen die om de drie jaar worden gehouden be staat tot dusver slechts een ge ringe belangstelling bij de stem gerechtigden. Zo kwam tijdens de laatste verkiezing in 1977 niet meer dan acht procent van het aantal kiezers opdagen. Dat de verkiezingen niet onbelang rijk zijn. mag blijken uit de voor name taken die het waterschap zowel in Noord- als Zuid-Holland vervult. Rijnland heeft er de zorg voor de waterkeringen (dijken en sluizen), het op peil houden van het boezemwater. Bovendien moet men ervoor zorgen dat de kwaliteit van het oppervlakte wa ter goed blijft of nog wordt verbe terd. Bijvoorbeeld door de bouw van zuiveringsinstallaties. Het dagelijks bestuur van Rijnland bestaat uit zes Hoogheemraden en een dijkgraaf. Zij worden door de Kroon benoemd op voor dracht van de verenigde vergade ring. In die vergadering - verge lijkbaar met de raad in een ge meente - zitten dertig hoofdin gelanden of hun plaatsvervan gers. Tien vertegenwoordigers de eigenaren van grond, tien repre senteren de eigenaren van hui zen, panden e.d. en de overblij vende tien zijn de zogenaamde vertegenwoordigers voor de wa terkwaliteit. Zij worden be noemd door gemeenteraden, Kamers van Koophandel en de gewestelijke raden van het Landbouwschap. Bij de verkiezingen van morgen worden de elf "Zuidhollandse" vacatures vervuld, terwijl ook te gelijkertijd hun vervangers wor den gekozen. Zij treden op 1 ja nuari 1980 in functie. De negen "Noord-Hollandse" vertegen woordigers zijn in 1983 aan de beurt om af te treden. In tegen stelling tot verkiezingen voor gemeenteraad. provincie of Tweede Kamer bestaat er bij deze verkiezingen een zekere drem pel. Alleen personen met tenminste 1/4 hectare grond of gebouwen met een belastbare opbrengst van tenminste 125.- (in de praktijk elke huiseigenaar) mag een of meer stemmen uitbrengen. Deze stemgerechtigden hebben dit jaar gezamenlijk zo'n 16 miljoen gulden bijeengebracht via aan slagen om het waterstaatkundig beheer binnen Rijnland te bekos tigen. Daarnaast kreeg het water schap nog eens ruim 40 miljoen binnen via de verontreiniginshef- fing, die elke inwoner van Rijn- betaalt. Dat er voor de verkiezingen weinig interesse bestaat is voor een be langrijk deel te wijten aan het feit dat de stemgerechtigden niets of vrijwel niets van de kandidaten weten. Slechts op zeer beschei den schaal wordt er ppropaganda gemaakt voor bepaalde perso nen. Wie de kandidatenlijsten bekijkt zal' nergens iets vinden van een politieke kleur of belan genorganisatie die men verte genwoordigt. Rijnland stelt zich op het standpunt dat de kandida ten zelf maar reclame moeten maken wanneer ze dat willen. In de praktijk komt het erop neer dat alleen een aantal belangenor ganisaties in de eigen kring be kend maakt wie de voorgestelde kandidaten zijn. Dat gebeurt bij voorbeeld door de Kamer van Koophandel, de verschillende agrarische standsorganisaties en bonden voor huis- en grondeige naren. Was er in 1977 nog sprake van een belangstelling van de zij de van verschillende politieke partijen, die is nu vrijwel hele maal verdwenen. Alleen voor een enkele vacature zijn nog kandi daten met een binding met PvdA, D'66 of CDA. De kandidaten voor de elf vacatu res zijn: L.G.J. Alkemade, Noordwijk (aannemer), D.J. van Herwaarden, Noordwijk (direc teur kalkzandsteenfabriek), H.J. Heemskerk, Lisse (bollenteler), ir. W.E.N. Vasbinder, Oegstgeest (wiskundige TNO), mr. A. Meijer, Wassenaar (belastingadviseur), J.C. Wilms, Leidschendam (landbouweconoom), J.G. Meer burg, Leiderdorp (aannemer), L. Jonker, Leiden (chemicus), G.C.P. van Dorp, Katwijk (dir. chemische fabriek), ir. J. H. der Prie, Leiderdorp (aannemer), Ing. M. v.d. Woude, Ter Aar (dir. watertransport mij.), R. Niezen, Noorden (directeur Latexfalt), mr. R. van Aken, Oude Wetering (bedrijfsjurist), mr. J.H. Huur man, Alphen a.d. Rijn (jurist), N.J. Rotteveel, Roelofarends- veen (bedrijfseconoom-analist), ing. J.N. Olieman, Leidschendam (veehouder), J.A. Straathof, Al phen a.d. Rijn (landbouwer), H.N. Breedijk, Reeuwijk (veehouder), G.N.P. Meereboer, Alphen a.d. Rijn (siervissenkweker), C.J. van Eek, Boskoop (boomkweker), B.M. Buenk, Moordrecht (secr. KvK.), ir. J.P. Cnossen. Zoeter- meer (hoofddir. gem. bedrijven). Door enkelvoudige kandidaatstel lingen zijn inmiddels tot hoofd ingeland gekozen: G.W. Vergeer, Warmond (veehouder), H.R.J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, Wassenaar (directeur Duinrell), L.I.J.M. Van Heiningen, Roelofa- rendsveen (tuinder), J.P. van der Poel, Oud Ade (veehouder). Van de kandidaten zijn de heren Vergeer, Alkemade, Van Zuylen van Nijevelt, Vasbinder, Van Heiningen en Van der Poel op het ogenblik al hoofdingeland. LEIDEN - De gemeente Leiden raakt steeds verder in de rode cijfers. Jaarlijks wordt het gat tussen inkomsten en uitgaven groteren in steeds sterkere mate wordt Leiden afhankelijk van extra uitkeringen van het rijk. Voor 1980 wordt het begrotingstekort al geraamd op meer dan 20 miljoen gulden. Dat is vier miljoen meer dan dit jaar en bijna 9 miljoen r dan in 1977 Om dat gigantische gat te kunnen dichten moet Leiden in de eerste plaats een beroep doen op de ei gen reserves. Daaruit zal een be drag van 2.5 miljoen geput wor den. Voor het restant zal een aan vullende bijdrage van het rijk worden aangevraagd. De ge meente is bezorgd over die ont wikkeling omdat de gemeente ook voor het komende jaar geen buitensporige dingen op het pro gramma heeft. Het bestaande beleid wordt voort gezet en voor uitbreiding van be staande taken en het doen van een aantal investeringen is niet meer dan 2 miljoen beschikbaar Dat geld komt onder meer op ta fel via de verhoging van een aan tal gemeentelijke belastingen, zoals de onroerend goed-belas- ting. Die twee miljoen vindt de gemeen te Leiden het minimaal noodza kelijke. Zou men nog verder te rug moeten dan vreest men onder meer voor nog grotere en nieuwe achterstanden bij openbare wer ken. De oorzaak van de weinig rooskleurige positie van Leiden wordt veroorzaakt door de uitke- NOG GEEN GELD VOOR POLITIE LEIDEN - De kans dat het krap be huisde Leidse politiekorps bin nen afzienbare tijd het bureau aan de Zonneveldstraat kan ver laten is niet erg groot. Hoewel een architect inmiddels bezig is een ontwerp te maken voor een nieuw gebouw aan de Lange- gracht op de plek van het bedrijf van Krantz zal er de eerstkomen de jaren door het rijk geen geld ter beschikking worden gesteld. Onlangs heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken laten weten dat Leiden niet is opgenomen in het planningsschema tot en met 1983. Op zijn vroegst zal in 1984 met de bouw begonnen kunnen worden. Begin volgend jaar. wanneer het departement met een nieuw schema komt, zal daarover duidelijkheid ontstaan Ook aan andere wensen - uitbrei ding van de politie en verbreding van de wijkdienst - zal in 198Ö weinig kunnen gebeuren. Een lichtpuntje vormt slechts de uit breiding van de parkeerwacht met drie controleurs. Ze zullen worden betaald uit de opbreng sten van parkeermeters en -au- Sul>si<lie Stichting Leidse Binnenstad LEIDEN - Als dc Leidse raad er- mee akkoord gaat zal de Stich ting Leidse Binnenstad het vol gendjaar kunnen rekenen op een subsidie van maximaal 15.000 gulden. In de stichting, die in 1975 werd opgericht, zijn onder meer" vertegenwoordigd het grootwinkelbedrijf, de ambulan te handel, het bankwezen, de universiteit, het hoogheemraad schap Rijnland, het Leids City Centrum, openbaar vervoer, Ad viesraad voor de Binnenstad, vrije beroepen en vakbeweging. De Kamer van Koophandel is ad viserend lid. B en W vinden dat subsidiering ge rechtvaardigd is omdat de stich ting probeert de standpunten van de leden te bundelen en een dui delijke functie Vervult tussen overheid en bedrijfsleven. ring uit het gemeentefonds, die bij lange na niet voldoende is om een aantal speciale problemen, waarmee Leiden te maken heeft - en waarvan de historische bin nenstad er slechts één is - te kun nen bekostigen. Weliswaar studeert het rijk al jaren op een andere verdeling en pro beert men door speciale regelin gen de zaak wat recht te trekken, maar erg veel resultaat heeft dat voor Leiden niet gehad. Het Leidse tekort is structureel, en zolang daaraan niets gedaan wordt zal de gemeente ook de komende jaren sterk afhankelijk zijn van wat het rijk Leiden als extraatje wil toekennen. LEIDEN - Eind 1980 is het zover en kan Leiden terecht in de openbare bibliotheek die nu bij het Burchtcomplex wordt opgetrokkenDat zeggen burgemeester en wethouders in dc toelichting op de gemeentebegroting voor het jaar 1980. Nadat de bibliotheek van de Breestraat naar het nieuwe onderkomen bij de Burcht verhuisd is zal zij zich in eerste instan tie gaan richten op het werken met bijzondere groepen, zoals buitenlan ders, werklozen en vrouwengroepen. Ongeveer gelijk met de verhuizing komt geld vrij voor de stichting van een bibliotheekfiliaal in het Morskwartier. Daarvan hopen burgemeester en wethouders dat de stichting zo ruim mogelijk voor 1981 rond kan zijn. Op de foto: de werkzaamheden op het Burchtcomplex vorderen gestaag. Meer geld brandpreventie LEIDEN - De Schooladviesdient aan de Stationsweg in Leiden zal al volgend jaar naar uitbreiding of volledig nieuwe huisvesting moeten uitkijken. Burgemeester en wethouders van Leiden schrijven dat in de toe lichting op de gemeentebegro ting voor 1980. Een uitbreiding van de Schooladviesdienst is ook afhankelijk van de snelheid waarmee de Leidse dienst ook advieswerk voor de omliggende gemeenten gaat doen. Tot nu toe is het enthousiasme in die randgemeenten om in de Leidse dienst mee te doen nog niet zo groot. Oegstgeest is tot nu toe de enige gemeente die door de dienst vanuit Leiden wordt "be diend" Ontslagen Ruimte voor exposities in De Valk uitgebreid schijnlijk een aantal ruimtei vrij kunnen maken, waarn nieuwe expo?, kleine voorn worden ingericht. Voor d< uitbreiding vi in de expositie grotere voor werpen in heI l molen museuv is nog geen oplossing gevon- den. Dat schrijven burge meester en wethouders van Leiden in de toelichting op de gemeentebegroting van het jaar 1980. 3 en W melden verder dat de rijksdienst voor monumen tenzorg akkoord gegaan is met de restauratieplan voor het stedelijk museum De La kenhal. Het museum zal dc educatieve afdeling, met het oog op het sterk toegenomen groepsbezoek, moeten ver sterken. Een voorstel daar voor wordt bij de gemeente begroting iioor 1980 gedaan. Er wordt door ambtenaren van de gemeente Leiden gewerkt aan een subsidieregeling voor de amateuristische kunst beoefening. LEIDEN - De plannen voor de bouw van een nieuwe brand weerkazerne aan de Gooimeer- laan zijn nog altijd onzeker. Zo bestaat er nog geen duidelijkheid of de kazerne alleen door het Leidse korps bezet zal worden of dat de beschikbare ruimte zal worden gedeeld met de regionale brandweer Rijnland. Zoals bekend zijn bij de vorming van deze regionale brandweer nogal wat strubbelingen ontstaan over het aantal centrale alarm- posten dat er zou moeten komen. Pas zeer recentelijk ging het al gemeen bestuur akkoord met de handhaving van de centrale in Alphen aan den Rijn, naast de Leidse. Omdat binnen de Leidse grenzen een groot aantal brandgevaarlij ke panden staat vindt het Leidse college van B en W dat de brand weer meer moet kunnen doen aan brandpreventie. Bijvoor beeld door een nauwgezette beoordeling van bouwplannen Haast achter grens wijziging met Warmond. LEIDEN - Er moet op korte termijn een grenswijziging komen met de gemeente Warmond. Dat vindt het vollege van B en W nu bin nenkort een begin wordt ge maakt met de bouw van wonin- en strenge controle op de nale ving van voorschriften. Als een eerste aanzet is op de begroting voor het volgend jaar rekening gehouden met de uitbreiding van de preventieafdeling met één Ook zal er iets moeten gebeuren aan de bluswatervoorziening in diverse gedeelten van de stad. Vorig jaar tijdens de brand in het schoolgebouw van "De Horst" in de Mors bleek bijvoorbeeld dat het leidingnet onvoldoende wa ter en druk kon leveren voor het moderne blusmateriaal. Inmid dels is er een onderzoek ingesteld en is er een plan gemaakt op wel ke punten er snel iets moet ge beuren. In het voortgezet ondenvijs zullen in de komende jaren leraren en leraressen moeten worden ont slagen als gevolg van het dalende leerlingenaantal, schrijven B en W verder in de toelichting op de begroting. Voor het eerst zal de "afvloeingsregeling" moeten Worden toegepast, die al eerder werd vastgesteld. Ook voor het lager onderwijs in Leiden zal zo'n regeling moeten worden ge maakt Hoewel een proefproject voor on derwijs voor 16- tot 18 jarigen onlangs aan de neus van Leiden is voorbijgegaan, willen B en W toch proberen een dergelijke on derwijsvorm in Leiden te realise- Nadat het een aantal jaren geleden uit de gratie was geraakt omdat het verkeer te gevaarlijk werd, overweegt het college nu weer om de praktische verkeerslessen voor lagere scholieren weer in te voeren. Daarbij zal samenwer king gezocht worden met de Leidse gemeentepolitie. De Leidse Toets zal wellicht in de toekomst steeds minder een rol spelen bij de selectie van leerlin gen die van het lager naar het voortgezet onderwijs gaan. Wel zal de toets een rol spelen om te kijken hoe ver een leerling is gevorderd en waar de "hiaten" in zijn kennis zitten. Bij de toelating tot het voortgezet onderwijs moe ten de ouders het recht krijgen om zelf de schoolkeuze voor hun leerlingen te bepalen, aldus de toelichting op de begroting. het War "i de Merenwijk. Zou de grens met Warmond voorlopig dwars d<»or de Merenwijk blij\ en lopen dan vreest Leiden be stuurlijke moeilijkheden. Op korte termijn zal daarover over leg worden geopend met War mond. ADVERTENTIE Commissie voor Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken en Verkeer. Donderdag 8 november a.s. om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: Vaststelling bestemmingsplan Noordvest. (Gemeenschappelijk met de Commissies voor Volks huisvesting, voor Economische Aangelegenheden en Personeelszaken en voor Financiën) Belangenhebbenden, die naar aanleiding van boven genoemd punt het woord willen voeren, wordt aange raden dit uiterlijk één dag voor de vergadering aan de adjunct-secretaris van de Commissie voor Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken en Verkeer, de heer G.F. thoe Schwartzenberg, telefoon 769241 toestel 337, kenbaar te maken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4