'De Springplank' krij gt nieuwbouw eidse agenda Sociale uitkeringen hakken er flink in „De meeste bruidsparen zijn erg zenuwa Negen woonwagens voor de prijs van 20 woningen 'DOORTREKKEN MAURITSSINGEL ONDANKS BEZWAREN BEVOLKING' „Nieuw gebouw nodig voor Wassenaar Onderhoud leger-heli's mogelijk in Oegstgeest PAGINA 2 DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 ZOETERWOUDE - Ruim twee miljoen gulden meer dan het afgelopen jaar zal de gemeente Zoeterwoude in 1980 uitgeven. Dit komt neer op 2.320 gulden per jaar per inwoner. Sociale zorg en maatschappelijk werk nemen ruim een kwart van de totale begroting in beslag. Vooral uitkeringen in het kader van werkloosheidsvoorziening en van andere mensen die bij stand behoeven, hakken er flink Ook bijna een kwart van het geld dat Zoeterwoude in 1980 ter be schikking zal hebben, zal worden Gemeentelijk huishoudboekje 1980 Zoeterwoude besteed aan openbare werken: wegenonderhoud, gemeenterei niging en salariskosten van het betreffende personeel. Andere grote kosten zijn algemeen beheer en onderwijs. Per leerling zal er bijvoorbeeld 245 gulden, of in totaal 2 miljoen gulden, aan onderwijs worden uitgegeven. Volkshuisvesting vergt 7.5 pro cent van de gemeentebegroting, en cultuur en recreatie 6.5 pro cent. Verder zijn er nog posten als volksgezondheid, onvoorziene uitgaven en reserveringen, open bare veiligheid en economische aangelegenheden. Alles bij el kaar zal de gemeente Zoeter woude 17 miljoen gulden kunnen spenderen aan al deze zaken. Alle uitgaven zijn kritisch bezien en waar mogelijk is bezuinigd. Het college van burgemeester en wethouders kan de begroting (het gemeentelijk huishoud- boekie) dan ook reëel Het college vindt echter wel dat dat de verschillende posten be slist niet meer geld op mogen slokken dan nu wordt voorge steld. Er zijn namelijk belastingen ver hoogd, waarvan het oorspronke lijk niet het plan was ze te verho gen. Zo moet de Zoeterwoudse inwoner volgend jaar 3Va procent meer gaan betalen aan onroe- rend-goedbelasting. Het totaal aan uitgaven had eigenlijk een verhoging met maar liefst acht procent noodzakelijk gemaakt, maar dit werd niet acceptabel geacht. Om toch genoeg geld be schikbaar te hebben zal nu een gedeelte van de reserve winstuit kering van het "Energiebedrijf Rijnland" worden aangebroken. In september besloot de raad al om de legestarieven, rioolrechten, zwembadtarieven en reinigings rechten te verhogen. Ook de hondebelasting hondenbelasting nu met 10 gulden voor de eerste hond en 15 voor de tweede om hoog. Voor bezitters van één hond zal dat betekenen dat zij volgend jaar 65 gulden moeten betalen. Voor tweede of nog meer honden is dit 90 gulden. Een begrotingscommissie zal zich woensdag 14 november buigen over deze begroting. Donderdag 29 november zullen de verschil lende partijen algemene be schouwingen (het plaatsen van kanttekeningen) houden, waarna donderdag 20 december de be sprekingen over de begroting zullen worden afgerond en de be groting al dan niet gewijzigd wordt vastgesteld. Deze drie ver gaderingen zijn voor iedere be langstellende toegankelijk. Huwelijks vol trekker Braat jubileert LEIDERDORP - "In mijn ambte lijke loopbaan bij de burgerlijke stand is er in die 40 jaar veel ver anderd. Vooral de gemoedelijk heid die we met elkaar hadden vroeger, is tegenwoordig voor een groot deel verdwenen." Dit zegt de heer S.J. Braat, die af gelopen donderdag uit handen van Leiderdorps burgemeester Van der Have de gouden ereme daille, horende bij de orde van Oranje Nassau, kreeg uitgereikt ter gelegenheid van zijn veertig dienstjaren bij de overheid. "Als achttienjarige jongen kwam ik in dienst van de gemeente Lei- Burgerlijke stand LEIDEN - Geborea Roald, zoon van H. J. van der Landen en A. de Jong; Jaco bus Comelis Albert, zoon van W. Schip per en A. J. de Vries; Michael, zoon van G. P. van der Woerd en J. W. Rijnsbur ger; Thijs Jan. zoon van A. E. Zweers en C. P. M. Kersbergen; Arjan Sebastiaan, zoon van J. P. Stavast en E. Huis; David, zoon van M. van der Laaken en M. J. van Deuzen; Nanne Michael, zoon van C. J. Boogaerdt en A. M. Wijburg; Annemieke Caroline Joan, dochter van J. P. M. van der Vlist en J. F. H. M. Heydra; Johannes Comelis, zoon van H. P. J. Bakker en J. H. van den Hazelkamp; Iddo, zoon van J. H. Pepplinkhuizen en I. Jansen; Ivy, dochter van A. Kriek en M. E. Ronkes; Marie Yvonne, dochter van A. D. Ver hoef en C. Pannekoek; Shanna, dochter van H G. van der Jagt en J. W. M. van der Haak; Barbara, dochter van L. J. de Vos en P. T. Buschgens; Fred Johan, zoon van J. A. van den Berg en P. M. Duijn- dam. Ondertrouwd: H. D. van Weeren en J. B. van WezelJM. van der Vooren en J. van Mierlo; J. M. van der Pouw Kraan en J. Witteman; S. Jahshan en C. M. van Ton geren; P. de Jager en M. A. B. Helver- steijn; W. M. de Haas en A. M. M. van der Goes; J. den Haan en H. C. A. Kikkert; B. Duisterhof en L. J. de Klerk; J. van der Burgh en C. Mark; S. Beij en M. P. van Gehuwd: B. C. P. Gutman en M. de Knegt; H. Oudshoorn en J. van der Mee, L. Schilthuizen en Y. Montagne; J. J. Louwrier en E. M. Pino Molina; F. Kors en C. H. P. Bernsen; P. Durano en Y. E. M. van Leeuwen; A. P. van Polanen en E S. M. Schmitz. De stichting evenementen commissie Benthuizen organi seert a.s. woensdag een kinder middag in het dorpshuis "De Tas". Dan zal het kindertheater „Pierement" optreden met het stuk „Firmbaar zilverschoon" De voorstelling begint om 14.30 en is uitsluitend voor kinderen van 5 tot 10 jaar. derdorp. Sinds die tijd heb ik 709 huwelijken gesloten. De meeste bruidsparen zijn erg zenuwach tig. Dan probeer ik niet droog en ambtelijk allerlei huwelijkse plichten voor te lezen, maar doe dit in een gemoedelijke sfeer waarbij iedereen zich op zijn ge mak kan voelen." Braat vindt het jammer dat in het nieuwe gemeentehuis zo weinig plaats is voor beslotenheid. "Vroeger had je loketten die de burgerwereld van de ambtenaren scheidden. Tegenwoordig vindt degene die naar de afdeling be volking gaat. een open balie Voordat het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp kwam, kreeg Braat zo'n 200 geboorteaangiften per jaar. "Dat zijn er nu veel meer geworden. En dat komt ook de beslotenheid weer niet ten goede Vroeger kon ik de gelukkige va der die aangifte kwam doen van zijn kind eventjes apart nemen. Ik weet nog goed die keer dat ie mand kwam om de geboorte van zijn dochtertje aan te geven. Tij dens het invullen van de zoge naamde geboortekaartjes bleek hij ineens de naam van zijn doch ter te zijn vergeten. Hij moest zijn moeder opbellen en vragen hoe die naam luidde. Hij was duide lijk niet op zijn gemak want toen hij alles wist wat hij moest weten, nam hij terwijl hij wegliep de te lefoon nog mee ook. Maar de naam was achterhaald, het werd Miranda", aldus de Leiderdorpse ambtenaar van de burgerlijke stand. Vanaf een volle publieke tribune verzette de Actiegroep Achthoven zich tegen de doortrekking van de Maurits- singel. LEIDERDORP - De doortrekking van de Mauritssingel moet door gaan. Dat de mening van alle leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening en openba re werken uit de gemeenteraad die gisteravond vergaderde over het ontwerp-bestemmingsplan Achthovenerpolder. Zoals bekend zijn er tegen dit ont werp-bestemmingsplan onge- WASSENAAR - Er moet een nieuw gebouw komen voor de gemeen telijke diensten van de gemeente Wassenaar. Er is een onderzoek gedaan door een adviesbureau dat heeft uitgewezen dat een ge bouw nodig is met een vloerop pervlakte van 6000 vierkante me ter. Het is nog niet bekend in welke vorm het nieuwe onderkomen van de diensten zal moeten ver rijzen. Aanvankelijk werd ge dacht aan het uitbouwen van de bestaande ruimte in het huidige raadhuis "De Paauw". Daartegen zijn echter vele bezwaren gerezen zodat wordt gezocht naar een an dere oplossing. Die oplossing zou liggen in het be trekken of bouwen van een ge heel nieuw gebouw of meer ge bouwen. De voorkeur van het ad viesbureau gaat uit naar één ge bouw. Mocht een scheiding ech ter onvermijdelijk zijn, dan moe ten toch zeker het bestuur en en kele secretarie-afdelingen bij el kaar blijven. Het rapport is inmiddels voorge legd aan de commissie huisves- ting gemeentelijke diensten. Tijden infomarkt LEIDERDORP - De informatie markt die morgenavond in sporthal "Op Dreef' om 19.00 uur begint, eindigt niet om 21.00 uur, zoals eerder vermeld, maar om 23.00 uur. veer 200 bezwaarschriften inge diend, waarvan het merendeel betrekking heeft op de doortrek king van de Mauritssingel. Deze doortrekking (over de Does en dan langs de Ruigekade naar de Achthovenerweg) is noodzake lijk om de smalle Hoofdstraat en de Doesburg te ontlasten van vooral vrachtverkeer. Vanaf een volle publieke tribune verzette de Aktiegroep Achthoven zich te gen doortrekking. Zij vreest een forse toename van het verkeer en vindt de aantas ting van de nog groene Achtho venerpolder onaanvaardbaar. Ook vreest men, dat er van het een het ander zal komen: "Als er eenmaal is doorgetrokken, dan weten we de rest ook wel", aldus De Graaf namens de actiegroep De heer Tieken (CDA) vond de be zwaren van de actiegroep "wei nig onderbouwd". Veel ervan kunnen volgens hem niet worden hardgemaakt. Vooral bij de veronderstelde toe name van het vrachtverkeer zette hij een vraagteken, want "ook nu al gaat er vrachtverkeer over de Doesburg, dal veel zwaarder is dan toegestaan". Een argument, dat de Mauritssingel en de Aca cialaan een racebaan zouden worden, vond hij niet ter sprake doen voor de kwestie van de doortrekking, temeer omdat er nu ook al wordt geraced. Wel vond Tieken, dat de beide haakse bochten in het nieuwe stuk weg wat moeten worden verflauwd. Volgens Leijnse (PvdA) zijn er sinds het raadsbesluit van no vember 1976, waarin het tracé van het verlengde Mauritssingel werd vastgesteld, geen feiten aan het licht gekomen, die een her ziening van dat raadsbesluit no dig maken. Ook hij vond de ver onderstelling dat het verkeer flink zal toenemen, niet duidelijk aangetoond. De belangen van de bewoners aan de Hoofdstraat wegen ook in zijn ogen zwaarder dan die van de bewoners van de Acacialaan, Mauritssingel en Achthovenerweg. Stuivenberg (WD) sloot zich bij Leijnse aan. Gordijn (PPR) had waardering voor het feit, dat "de jeugd" bezorgd was voor de aan tasting van het milieu bij door trekking van de weg. Hij vroeg zich af, of het tracé wellicht kan worden verlegd in de richting van boerderij Lindenhof. Dan zijn er geen haakse bochten nodig en "veel van de bezwaren van de bewoners van de Achthovener weg komen dan te vervallen," zo dacht hij. De commissie zag geen redenen van doortrekking af te zien nu bekend is dat de Rijksweg Lei- den-Bodegraven er definitief gaat komen. Enerzijds, omdat de totstandkoming van de weg pas in de tweede helft van de tachti ger jaren een feit zal zijn, ander zijds omdat deze tweebaansweg geen andere mogelijkheid vormt voor dat verkeer, dat nu de Acht- hovenereweg bebruikt. Tenslotte werd besloten de ge meente positief te adviseren over het tracé, op bepaalde "afrondin gen" in de uitvoering na. Rijk geeft toestemming voor lagere school Oegstgeest OEGSTGEEST- De bouw van een nieuwe gebouw voor de openbare lagere school "De Springplank" in Oegstgeest zal toch doorgaan. Daarmee zal deze lagere school van een houten noodgebouw aan de Lange Voort naar een onder komen met een bijzondere vorm aan de Kennedylaan (naast de Pedagogische Academie) verhuizen. Verwacht wordt dat de nieuwbouw in september 1981 klaar zal zijn. Succesvolle bazaar Warmond WARMOND - Evenals vorige jaren is de bazaar, die het afgelopen weekeinde werd georganiseerd door de hervormde kerk in War mond, weer een succes gewor den. De opbrengst van de bazaar, ruim 13.000 gulden, zal worden be steed aan de inrichting van de consistorie. Gewonde bij vechtpartij in Minerva LEIDEN - Bij een vechtpartij in de studentensociëteit Minerva is vannacht een bezoeker gewond geraakt. De vechtpartij vond plaats om streeks half twee. Bij aankomst van de politie bleken de vechten de partijen alweer door de orde dienst van Minerva te zijn ge scheiden. De gewonde is door de eerste hulpdienst overgebracht naar het ziekenhuis. De Leidse politie zal nog een nader onder zoek instellen naar de vechtpar tij. Rond de plannen voor een vierde openbare lagere school in Oegst geest ontstonden problemen toen het rijk met nieuwe beper kende maatregelen kwam voor scholenbouw. Met name werd daarin naar de toekomstverach tingen voor het aantal leerlingen gekeken. Het ging daarbij om een prognose over 15 jaar. Zo zou bij een te verwachten miniem aan bod van kinderen over deze tijdsduur, nieuwbouw niet door gaan. Het rijk heeft nu echter toestem ming gegeven voor de nieuw- bouwplannen in Oegstgeest om dat de nieuwe wijk "Haaswijk" er vlakbij zal worden gebouwd, zo deelde wethouder mevrouw Blom mee. Zij verwacht dat nog tenminste drie jaar in Oegstgeest voldoende leerlingen zijn om de openbare lagere scholen te vullen. Als er leegstand komt dan ziet zij dit verder niet als een ramp, om dat er volgens haar instellingen genoeg in Oegstgeest zijn, die de dan vrijgekomen ruimte zouden willen huren. In het moderne ontwerp van de school is de mogelijkheid open gehouden om er ook een kleuter school in onder te brengen, waardoor het geheel één basis school kan gaan vormen. De zogenaamde waaiervorm die het gebouw krijgt, zal het geheel een futuristisch karakter geven. De lokalen zullen rond een soort binnenplaats worden gebouwd. De architect, J. Verhoeven uit Hoevelaken, heeft bij de vormge ving een Grieks theater in ge dachten gehad. De lokalen op zich krijgen een zeshoekige vorm. Volgens de architect zal dit de gezelligheid verhogen "omdat de ruimte meer om je heen sluit" DEN HAAG/OEGSTGEEST - Het Marine elektronisch en optisch bedrijf in Oegstgeest gaat moge lijk een rol spelen bij het onder houd van de militaire Lynx-heli kopters. Dat blijkt uit informatie die minis ter Scholten (defensie) de Twee de Kamer aan de vooravond van het debat over de defensiebegro ting heeft doen toekomen. Ne derland heeft het initiatief geno men om in internationaal ver band tot een zo effectief mogelijk systeem van onderhoud van de Lynx-helikopters te komen. De nemarken, West-Duitsland en Noorwegen hebben zich al tot samenwerking bereid verklaard; van Nederlandse zijde zullen En geland en Frankrijk nog worden benaderd. Het is de bedoeling om het grotere onderhoud voor de verschillende onderdelen van de helikopters en de daarin geïn stalleerde apparatuur door één of meer bedrijven uit de deelne mende landen te laten verzor gen. Wat Nederland betreft komen dan het marinebedrijf in Oegstgeest, de onderhoudsdienst van het ma rinevliegkamp De Kooy in Den Helder en bedrijven die zich met vliegtuigfabricage en elektroni sche apparatuur bezighouden, in aanmerking. Op heterdaad bij diefstal zink LEIDEN - Twee jongens van 16 jaar zijn gistermiddag op heter daad betrapt bij een diefstal van ongeveer 240 kilogram zink. Het zink werd weggenomen uit het voormalige fabriekscomplex van Krantz aan de Langegracht. Na verhoor door de politie zijn beide jongens vrijgelaten. De Leidse politie weet nog niet welke waar de de gestolen partij zink verte genwoordigt. Er is proces-ver baal opgemaakt. VOORSCHOTEN - "Waarom wordt de stacaravan van een woonwagenbewoner niet vervangen door een gewoon huis?". Dit was één van de vragen die gisteravond centraal kwamen te staan tijdens het eerste politieke café in Voorschoten. In het Amabarhtshuis kwamen de proble men over de vestiging van woonwagens gisteravond nog eens aan de orde onder aanwezigheid van het tweede kamerlid David van Ooijen, die tevens voorzitter is van de Stichting Landelijk Woonwa- genwerk. "Ook Voorschotenaren vinden dat woon wagenbewoners gewone mensen zijn. Het probleem is dat het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk extreem hoge eisen stelt aan de in richting van een standplaats voor woonwagens. Voorschoten moet nu voor een standplaats van 9 woonwagens een bedrag neertellen van één miljoen gulden. Wanneer daar de grondprijs wordt bijgerekend. is het bedrag gelijk aan de kosten die thans nodig zijn voor ongeveer twintig woningwetwoningen", zo werd gisteravond opgemerkt tijdens de discussie. David van Ooijen wees de aanwezigen, onder wie de Voorschotense wethou ders, alle fractievoorzitters en vele raadsleden) op het huidige aantal van 20.000 woonwagenbewoners en de jaar lijkse natuurlijke uitbreiding van 4 pro cent, waardoor er een nijpend gebrek aan staanplaatsen is ontstaan. Vanuit de zaal werd it gebrek wel geaccep teerd, maar van die kant werd daarbij weer gewezen op het grote aantal wo ningzoekenden. De Graaf (WD) vond het een goede zaak dat Voorschoten naast de bereidheid om 9 standplaatsen te maken binnen de gemeente ook direct 22 woningen voor één- en tweeper soonshuishoudens (zogenaamde Van Dam- eenheden) voor jongeren aan het bouwen is. Uit de zaal kwam naar voren dat Voorscho ten inmiddels vrijwel is volgebouwd en een plaats voor 9 woonwagens niet is te vinden. Voor een woningwetwoning wordt 150 vierkante meter grond ge vraagd, voor een woonwagen 250 vier kante meter grond. Omdat de toekomstige woonwagenbewo ners gisteravond geen gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging om aanwe zig te zijn, bleef de vraag open of de woonwagenbewoners wel gelukkig zijn met drie kleine standplaatsen voor drie wagens. De secretaris-coördinator van het woonwagenkamp Leiden, F. Ment- zij, kon alleen mededelen dat er zelfs ge zinnen zijn in het 8 woonwagens tellende Leiderdorpse kamp, die dat kampje te klein vinden en weer weg willen. David van Ooijen kon de vraag niet geheel weerleggen of de rijksoverheid zelf niet schuldig is aan de drang van sommige woonwagenbewoners om een veilig kamp te verlaten voor een zwervend be staan. De woonwagensbewoners wil zwerven. Hij krijgt van de overheid een sta-caravan aangeboden en dat betekent staan blijven op een aangewezen plaats.. Dinsdag Stadhuis - Cie onderwijs, 20 uur. Stadhuis - Cie huisvestingsvraagstuk ken, 20 uur. Gesprekscentrum - Vrouwenkerk- choorstraat 17, film Carl Gustav Jung en lezing, 20 uur. Leidse Weer- en sterrekundigekring, le zing: "De vorming van melkwegstel sels", in de Sterrewacht, 20 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, Lezing Trancedente Medi tatie, 20 uur. Rudolf Steinerschool Cesar Franck- straat 9, lezing: "Opvoeding en onder wijs", 20.15 uur. Rijksmuseum van Oudheden - lezing "Pompei in de bloemen", en "Planten in Romeinse wandschilderingen", 20 uur. K O - Poolse film: "De mens uit mar mer", 20 uur. Algemene Reclasseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156414. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met de politie en/of de justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe van 10 -12 uur. Nieuwe Rijn 20a - Vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenverkoop bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ - Beweging werkende jongeren, Noordeinde 2a, klachtenspreekuur, 17-20 uur, geopend ma t/m vrij van 10-17 20 u Voorschoten - Werkgroep Kunst, Vor ming en Ontwikkeling, 20 uur. Oegstgeest - Gem. Centrum, 19.30 uur Cie finan. en cult, zaken. Warmond - Cie ruimtelijke ordening, in Woensdag Leiden Stadhuis - Cie Molenmuseum "De Valk", 16 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, jeugdmiddag, 14 uur. K O-Lezing "Kind en Ziekenhuis", 20 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 2-9 nov. door apo theek Tot hulp der Menschheid, Ros molen 13, telefoon 121060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, telefoon 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon ten noorden van de Rijn 134604, ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp Zoeterwoude - Gezond heidscentrum, Berkenkade, telefoon 410131. Spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, telefoon 4641. Warmond - Zr G. van der Meer-Stor- horst, Wilgenlaan 28, telefoon 02521-10929. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2