„Ik accepteer het niet dat we daar weg moeten ZWEMBAD IN TER AAR VERSCHUIFT „SEIZOEN Zwaar gewonde op bouw Vijftienjarige Irma Swart voert strijd voor Katwijkse ligplaatsen van plezieijachten Politie in Alphen vindt marihuana in voedselkist AFGEWEZEN MINNAAR HAKT MET BIJLTJE IN OP MEISJE IN ALPHEN 'Kijk eens in zieken huis hoe vaak 't is misgegaan DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Al- phense politie, door anderen op het spoor gezet, heeft een 37-ja- rige uit Ghana afkomstige drugs-handelaar gearresteerd. De man. A.F.. had zich vanuit Ghana een kist met levensmid delen laten toesturen. Die kist bleek echter voorzien van een dubbele bodem, zodat behalve de levensmiddelen ook ruimte aanwezig bleek voor 2lh kilo ma rihuana. Onderzoek in de woning te Alphen leverde nog eens 2 kilo van het verdovende middel op. De man is inmiddels voorgeleid aan de offi cier van justitie. VOORHOUT - De 33-jarige J.B. uit Noordwijk is gisteravond le vensgevaarlijk gewond geraakt na een verkeersongeval. Rijdend op de Leidse vaart in Voorhout in de richting Noordwijk maakte de auto van J.B. na een inhaalma noeuvre in de rechterberm en sloeg enkele malen over de kop. De bestuurder moest met her senletsel naar de afdeling neuro logie van het Academisch Zie kenhuis te Leiden worden ver voerd en verkeert in levensge vaar. De precieze toedracht van het ongeval is nog onbekend. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een afgewezen huwelijk saanzoek heeft een (nog voortvluchtige) man ertoe gebracht met een vleeshak- bijltje in te hakken op een 19- jarig Alphens meisje. Dat ge beurde in de nacht van zater dag op zondag, omstreeks 02.00 uur nabij de telefooncel aan de Boterbloemweg. Daar werd het meisje R. in gezel schap van haar zusjes over vallen door de afgewezen ge liefde. Wat er zich in het nachtelijk duister allemaal precies heeft afgespeeld is de - erg laat van één en ander in kennis gestel de - politie nog n«et duidelijk. Wel is duidelijk dat de dader, die op een opgegeven adres in Den Haag onbekend bleek te zijn. met grote kracht insloeg op het meisje. In het Alphen- se ziekenhuis Rijnoord bleek namelijk dat de schedel en de arm die door de slagen met het bijltje werden getroffen, gebroken waren. Mede door de toestand waarin het slachtoffer verkeert kon de politie nog niet veel wijzer worden. De recherche-afdeling van de Alphense poltie heefi haar hoop gevestigd op mogelijke getuigen van de nachtelijke vechtpartij. De politie hoopt met name dat de vrouw die het zwaar gewonde meisje met haar auto naar het Rij- noord-ziekenhuis bracht, zich wil melden. Mogelijk kan zij enige opheldering verschaf fen. KATWIJK - Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet, president Van Agt en minister Wiegel. Stuk voor stuk hebben ze de noodkreet van het Amsterdamse meisje Irma Swart gekregen. En allemaal hebben ze ook wat van zich laten horen. Irma, een vijftienjarige huishoudscholiereheeft zich het lot aangetrokken van de vijftig veelal invalide en bejaarde bootbezitters die hun ligplaats in de Katwijkse 'Driehoek' dreigen kwijt te raken. Het hoogheemraadschap van Rijnland,dat het hiervoor het zeggen heeft, wil van de bootjes af nu het kantoor in de badplaats is opgeheven en in Leiden zeteltEen dagelijkse controle is hierdoor, aldus het schap, niet meer mogelijk. Irma pikt dit niet. Spontaan heeft ze pen en papier gepakt en een aantal 'bekende' Ne derlanders gevraagd zich in te spannen voor het behoud van de ligplaatsen. Niet moeilijk Geen moment heeft het Am sterdamse meisje erbij nage dacht of ze die brief nu wel zou kunnen schrijven. "Nee hoor, ik vond het helemaal niet moeilijk. Dat schrijven ging allemaal van zelf. Ze stonden immers niet voor m'n neus? Dan had ik misschien nog wel eens een keertje extra moeten slikken. Maar ik had het hun wél gezegd", laat ze strijdbaar horen. De koningin liet weten haar best te zullen doen, prins Bernhard schreef zich niet met de zaak te willen be moeien, omdat het een aan gelegenheid van de gemeente is. De secretaris van prinses Margriet antwoordde haar brief te hebben doorgestuurd aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat. Begrip "Ik heb wel begrip voor je probleem", aldus minister president Van Agt. "Maar je moet natuurlijk niet denken dat ik in dit land alles alleen kan oplossen. Je brief heb ik doorgestuurd naar minister Tuijnman (verkeer en water staat). Ik hoop dat hij je vraag zal kunnen beantwoorden." En daar moest Irma het dan mee doen.' Geen enkele con crete toezegging. De pittige Amsterdamse is zeker niet van plan de moed te laten zakken. "Ik accepteer het ge woon niet dat wij daar weg moeten. We laten ons zo maar niet wegsturen, 't Is net of je wordt opgejaagd." Elke dag loopt de huishoud scholiere nu naar de brieven bus in de hoop er een gunstig bericht te vinden van wie dan ook. Als er een 'vreemde' en velop in de gang ligt begint haar hart een paar slagen sneller te slaan. Maar tot nu toe is zij teleurgesteld. "Mis schien", denkt ze hardop, "schrijf ik binnenkort zelf nister Tuijnman. Of ik bel hem op, da's veel directer... Handtekeningen Irma is het 'halve land' afge reisd om haar brieven te laten ondertekenen door mensen die in hetzelfde schuitje zitten als zij en haar ouders. Daar naast gaf ze hun de 'opdr acht' om ook pen en papier te pak ken en haar voorbeeld te vol gen. En dat hebben de mees ten gedaan. De moeder van Irma vult aan "Weet jé. het zijn bijna alle maal gehandicapten en be jaarde mensen die daar een plekje hebben. Als we in Katwijk zijn, is het feest voor ons. Want we zijn net één gro te familie. In de wintermaan den houden we allemaal con tact en gaan af en toen bij el kaar op visite. Als dat wordt afgekaptHier zwijgt ze en slikt iets weg. Even laten "Voor mijn man was het daar een heerlijke omgeving. Met z'n rolstoel kon hij zo het strand oprijden en in zee gaan vissen. De kinderen, die thuis rondom in het beton zitten, kunnen in de duinen heerlijk wandelen." Weer valt er een stilte. Dan: "Ja, als we daar niet meer mogen liggen, is het allemaal afgelo pen. We zullen elkaar heel erg missen. Iedereen woont ver spreid. Als we elkaar eens be zoeken blijven we altijd sla pen. Het ziet er naar uit dat één grote familie uit elkaar dreigt te worden gerukt. Daar moeten ze ook eens aan den ken bij het opheffen van die ligplaatsen", zegt Irma's moeder heftig. "Zeker, ze dachten er aanvankelijk aan om ons naar de jachthaven aan de overkant over te he velen. Maar dat is voor ons gewone mensen niet te beta len. Bovendien, die haven moet nog worden uitgebreid ook." Burgemeester Bos van Katwijk heeft zich het lot van de bootjesmensen ook aange trokken. Hij is naar Rijnland gestapt en heeft daar een soort afvloeiingsregeling kunnen bereiken. "Anders hadden die mensen over nauwelijks twee maanden hier weg moeten rijn. Nu denk ik dat de zaak in twee of drie jaar leeg moet zijn. Waar ze heen moeten? Tja, dat weet ik ook niet. We hadden ge hoopt ze te kunnen onder brengen in onze jachthaven Maar daar is stagnatie opge treden. Dus... Als burgemeester Bos het voor het zeggen zou hebben, zou den de boten best mogen blij ven liggen. Er zouden dan wel enkele sanitaire voorzienin gen moeten worden aange bracht. Nu wordt alles recht streeks in het water geloosd "Rijnland moet de wet hand haven", zegt Bos. "Ik was al blij dat we uitstel konden be reiken." De gemeente Katwijk weet niet hoeveel eigenaars van sche pen er invalide zijn. Daarom is zij van plan een onderzoek onder deze mensen te houden om aan de weet te komen wie beiaard is en wie invalide Bos: "Ik denk dat deze plaats in de toekomst lang niet zo aantrekkelijk meer zal zijn als nu. Als ik de plannen van Rijnland bekijk, dan zullen die mensen het wel met mij eens zijn. De duinen, kaden en de beschoeiing gaan een heel stuk de hoogte in. Dat maakt de omgeving er zeker niet gezelliger op Traditie Aan een jarenlange traditie lijkt dus een abrupt einde te ko men. "Het uitgeven van die ligplaatsen was eigenlijk niet Vijftienjarige Irma Swart, die opkomt voor het behoud van recreatie van haar vader (op de achtergrond goedkeurend toekijkend) en een grote groep lotgenoten: brieven aan koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Margriet (foto Dirk Ketting meer dan een extraatje", zegt de heer Kosman van het hoogheemraadschap. "Die mensen betaalden maar een paar gulden in de week. Om de kosten te bestrijden. Maar nu ons kantoor in Katwijk is opgeheven, willen we ge woon van die rompslomp af. Het is nu niet meer mogelijk om daar elke dag even een kijkje te gaan nemen of het allemaal naar wens verloopt. Ja, over een paar jaar moeten ze daar allemaal verdwijnen. We zullen daar geleidelijk mee beginnen." Hoe de zaak precies zal worden aangepakt weet Kosman nog niet te vertellen. Rijnland werkt daar hard aan. "Nee", aldus Kosman, "wat er uit eindelijk zal uitrollen weet ik ook niet. In eerste instantie zullen ze allemaal weg moe ten. Omdat de beschoeiing moet worden vervangen. We hadden van een hoop problemen af geweest als de gemeente Katwijk haar jachthaven zou hebben kun nen uitbreiden." Hamvraag blijft natuurlijk wie straks zal uitmaken wie er wél en wie er niét mag terugko men naar de badplaats JAN WESTERLAKEN HILLEGOM - Bij het lossen van een lading dakspanten van een vrachtwagen kreeg de 21-jarige J. J. M. M. uit Volendam één van de spanten met de punt tegen het hoofd. Met zware verwondingen aan de schedel moest M. naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hoewel het levensgevaar inmid dels geweken is, bevindt het slachtoffer zich nog steeds ter ob servatie in het ziekenhuis. De 21-jarige was gistermorgen net bij zijn nieuwe baas begonnen en was nog geen half uur aan het werk toen het ongeluk gebeurde. Om aan de nieuwe baan te wen nen was hem een eenvoudig kar weitje opgedragen, dat minder gevaarlijk zou zijn dan het werk op het dak. De arbeidsinspectie vermoedt dat een plotselinge windvlaag de oorzaak is van het ongeval. TER AAR - Het natuurbad Aar- weide in Ter Aar zal, bij wijze van proef, volgend jaar twee weken later worden geopend en even eens twee weken later worden gesloten dan gebruikelijk. Daar mee wil het bestuur van het zwembad tegemoet komen aan het verlangen van de scholen in Ter Aar, die zich met name sterk maken voor het open houden van het bad in september. Volgens de scholen is de koude in april, als het bad normaliter al opengaat, weinig stimulerend voor het schoolzwemmen. Veel kinderen laten het dan al gauw afweten. In september is het weer veel aangenamer, maar dan, zo klagen de scholen, is het bad al dicht. In een brief aan het zwembadbe- stuur hadden de schoolhoofden gezamenlijk gevraagd om ver schuiving van het seizoen met een maand. Zover wil het be stuur, gegeven het feit dat na de schoolvakanties de belangstel ling voor het zwemmen fors daalt, echter niet gaan. Als com promis heeft het bestuur op voor stel van voorzitter P.J. Verhoef de verschuiving van twee weken aanvaard, waarbij bepaald is dat het bad in elk geval vóór konin ginnedag open moet zijn. Het bestuur heeft eveneens beslo ten energie te besparen op de verwarming van het bad. On dermeer door de in gebruikne ming van een afdekdeken denkt men aan een vermindering van het gasverbruik van ongeveer twintig procent in de maanden juni en juli. Op die wijze hoopt het bestuur meteen de gevolgen van de gasprijsverhoging op te vangen. Los daarvan kampt het zwembad wel met jaarlijkse te korten van zo n twee ton. Be stuurslid H. Ruijgrok heeft het dagelijkse bestuur met het oog daarop de suggestie meegegeven om die tekorten te gaan verklei nen door middel van het organi seren van, bijvoorbeeld, sportie ve activiteiten in het zwembad. Volgens de begroting voor 1980 moeten de drie gemeenten die het bad gezamenlijk exploiteren volgend jaar rekenen met een te kort van bijna 220.000 gulden op een kostenpakket van bijna 370.000 gulden. Daarvan neemt Ter Aar 131.000 gulden voor zijn rekening, Nieuwveen past ruim 48.000 gulden bij en Zevenhoven staat genoteerd voor bijna 38.000 gulden. De rest van de kosten kan worden gedekt uit de inkomsten van het bad. De resultaten van de de vorige maand gehouden politiecon troles van langzaam verkeer worden nu merkbaar bij de kantonrechter. Meestal wor den dergelijke zaken op straat afgedaan, maar er zijn altijd wel een paar bijzondere ge valletjes. Zoals van de jongen die door rood licht fietste en nu onder de boete uit dacht te komen omdat de politieman zich bij het invullen van de bon tien jaar vergist had. Tien september 1969 stond daar vermeld als datum van over treding. Maar dat lukte niet, de officier van justitie vond het een "duidelijke slipper", maar in de oproep om voor de kanton rechter te verschijnen stond wel de juiste datum vermeld. Bovendien had de jongen be kend, dus verdiende hij 35 gulden boete. Een meisje dat dezelfde over treding had begaan kwam er af met twintig gulden boete. Tegen de politie-agent die haar bekeurde had ze gezegd dat ze dat niet kon betalen van haar kleine beurs. Maar de of ficier van justitie vond dat ze dan maar geen overtredingen moet maken. Want als je dat doet weet je dat je de kans loopt op een bekeuring te worden getrakteerd. "Het is op zich niet zo'n ernstige overtreding en een fietser kan het misschien wel beter be kijken, maar u zou aan de an dere kant eens in een zieken huis moeten kijken hoe vaak het toch is misgegaan", zei of ficier Van der Ham. "Ik sta hier niet voor mezelf, maar voor de gemeenschap". Een ander aspect van de poli tiecontroles was natuurlijk de verlichting. Geen licht is geen licht en daar is meestal niet onderuit te komen, maar een enkeling lukt het. In het geval bijvoorbeeld van de jongen in wiens telastelegging stond dat hij "gedurende een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang" zonder licht had gereden. Hij had een vriend meegenomen die vertelde dat die twee tijd stippen in Nederland nooit samenvallen, dat gebeurt al leen op de Zuidpool. De vriend studeert astrono mie.. Hij had gelijk, er had "tussen een half uur enz" moeten staan. Rechter Spreij sprak de verdachte vrij. Even terug naar de beestenboel van vorige week; nu stond een veehandelaar terecht we gens het niet goed verzorgen van een paar schapen. De die ren liepen vorige winter (acht graden vorst) op een weiland in Zoeterwoude. Eén stierf aan longontsteking, de ander liep met een gewrichtsont steking en moest op advies van de dierenarts (die eerst dacht dat het een gebroken poot was) naar de noodslach- ting. De verdachte vond niet dat hij slecht voor de dieren had ge zorgd. "Acht graden vorst stelt niets voor, schapen zijn winterhard, dat kunnen ze best hebben. Er liepen toen duizenden schapen in het hele land buiten. Longont steking kan zo n beest van de ene op de andere dag krijgen, in elk jaargetijde. Daarmee moet je altijd rekening hou den want je werkt met leven- du ren. En die ontsteking, die zou na een week zijn doorgebroken en genezen, dat weet ik zeker. Maar ja. het bewijs is me ontnomen verweerde de veehandelaar zich. Het hielp niet, rechter Spreij legde hem vierhonderd gul den boete op, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. "Ik vond het zelf wel een aardig gezicht" zei een jonge man die twee zogenaamde "dragster pipes" (lange uitlaten die langs de zijkanten van de auto worden aangebracht) op zijn wagen had. De uitlaten waren door de Leiderdorpse politie in beslag genomen. Volgens de voormalige eigenaar, die ze net voor 540 gulden per stuk nieuw had gekocht, hadden zowel de ANWB als de politie van Hillegom echter gezegd dat ze waren toegestaan. "Ze blijven beneden het maxi maal toelaatbaar aantal deci bellen, de buitenmantel wordt nooit warm en ze ste ken niet buiten de auto. Sommige Amerikaanse wa gens hebben ze er standaard op", aldus de verdachte. Offi cier Van der Ham vond het maar gevaarlijk voor fietsers en voetgangers die zich naast de auto zouden bevinden, en eiste vijftig gulden boete en verbeurdverklaring van de uitlaten. Maar rechter Spreij vond het een twijfelachtige zaak, hij sprak de verdachte vrij en vonniste teruggave van de uitlaten. Maai sprak boven dien de verwachting uit dat de officier van justitie wel in hoger beroep zal gaan omdat het voor hem een principiële zaak is MARGA WUIS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19