4000+2000m2 Politieke spanningen in Frankrijk toegenomen keukens, badkamers, zitkomfbrt onder één dak Staatsloten? een haul lob U kunt ze nu kopen. leden clowns- groep stappen op Ria Kemelingen het Sint Maartensfeest Warmonclse slager maakt beste Gelderse rookworst Rhodesië sluit Zambia van buitenwereld af DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 17 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Nu onlangs drie van de acht leden de groep hebben verlaten, ligt Leidens enige 'clowns- collectief „De Lakoni ni's" voor onbepaalde tijd op zijn gat. En dan te bedenken dat het clowneske achttal krap een jaar geleden spon taan werd uitgenodigd in het Duitse circus Althof een gastoptre den te verzorgen. Iets dat toch niet is wegge legd voor de eerste de beste pias. Jacqueline Mahieu had pakweg drie jaar gele den ook niet kunnen bevroeden dat het de 'De Lakonini's' reeds vrij spoedig zo goed zou gaan. Des te teleurstel lender vindt de Leidse steunpilaar het dan ook dat de groep, uitgere kend nu zij de wind zo in de zeilen heeft, zo veel bloed moet verlie zen. Begrijpelijk dat de 26-jarige Lakonini thans naarstig op zoek is naar potentiële paljas sen. Want naar haar stellige overtuiging zou het zonde zijn, wanneer de Lakonini De Lakonini's tijdens een optreden met rechts Jacqueline Mahieu wegens gebrek kracht hun activiteiten zou den moeten staken. Behoefte Temeer, vindt Jacqueline, om dat de Leidse potsenmakers tot dusver in een duidelijke behoefte hebben „Wij zijn er voor di die geen professioneel gezel schap kunnen betalen. We krijgen veel verzoeken van club- en buurthuizen en tre den vaak op voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten. Beroepsartiesten willen wij niet in het vaarwater zitten. Aan concurrentievervalsing heeft niemand iets." Met onder meer die gedachte werd het clownscollectief drie jaar geleden gestalte ge geven, door als ex-deelne mers aan een cursus clowne rie in het Leids Academisch Kunstcentrum, onder de naam Lakonini's voortaan voor het voetlicht te gaan tre den. Werd in de cursus vooral de na druk gelegd op improvisatie, op het podium besloten de Lakonini's dat ook te doen „Vandaar", zegt Jacqueline, „dat wij nauwelijks verge lijkbaar zijn met clowns in een circus. Wij zijn veel in tiemer met het publiek en helemaal niet perfectionis tisch. Veeleer moeten wij het hebben van de verhaallijn, de improvisatie. We stemmen het programma zoveel moge lijk af op het betreffende publiek Vrije tijd „Voor een Lakonini is talent helemaal niet noodzakelijk Iedereen is bij ons welkom. Als je maar een een beetje zelfverzekerd bent en vooral dikwijls beschikbaar bent. Door gebrek aan tijd i moesten die drie onlangs af haken." „Gezien de gekke uren waarop wij moeten optreden, is het bij ons vooral belangrijk, dat de één de ander kan vervan gen. We hebben zo'n dertig nummers en die moeten we zoveel mogelijk van elkaar kunnen overnemen." De Lakonini's, sedert begin dit jaar een stichting, streven er ook naar een regisseur te kunnen aantrekken. Maar dat hangt af van een eventuele subsidie van de gemeente Leiden. Van louter de inkomsten uit voorstellingen kan Bruin zulks voorlopig niet trekken. Voor optredens berekent de clownsgroep slechts een symbolisch bedrag. Die op tredens liggen echter nu voor onbepaalde tijd stil. Het wachten is op mensen die de Leidens enige clownscollec tief nieuw leven willen inbla- En zit Jacqueline Mahieu (Utrecht se Veer 14) de komende dagen vol verwachting achter de te lefoon. 125894 is daarvan. Ria Kemeling zet stug door. Ondanks teleurstellende ervaringen in voorgaande jaren .zal de Alphense huisvrouw ook dit jaar alles in het werk stellen om de viering van het Sint Maartenfeest in deze contreien van de grond te krijgen. Aanstaande zondag (11 november) is het weer zover. Zodra het donker is. gaan (met name in de noordelijke provinciestalloze kinderen gewapend met lampions de deuren langsom Sint Maar tenliedjes te zingen. Een geste die zij graag beloond zien met een appel of een snoepje. Staat zo'n kind voor de deur, dan wordt men verzocht de deur te openen en naar het versje te luisteren. Hetgeen volgens Ria Ke meling in voorgaande jaren in Alphen maar al te vaak werd geweigerd. .Maar", voegt ze eraan toe. „het aantal blijken van afkeuring wordt met het jaar beduidend minder. Vorig bijvoor beeld reageerde men al stukken spontaner. Veel leuker voor de kinderen. Die leven echt naar zo'n dag toe." Wie «n haar of zijn omgeving ook op deze feestelijke wijze wil stil staan bij de gedenkwaardige avond, waarop bisschop Maarten een verkleumde bedelaar licht bracht door hem de helft van zijn mantel te schenken, kan bellen met Ria Kemeling (tel. 01720-22649). Menige Gelderlander zal zich wellicht behoorlijk in de kuif gepikt voelen, nu op een onlangs in Utrecht gehouden internationaal worstma- kersconcours de Warmonder J. uit den Bogaard - notabe- ne een westerling - ging strijken met de prijs voor de beste Gelderse rookworst. Na de kleine zesduizend inge zonden Gelderse rookwor sten zorgvuldig te hebben geproefd, besloot de jury unaniem de beker toe te ken nen aan de Warmonder, die zijn recept uiteraard niet wenst prijs te geven. Volgens Uit den Bogaard was het jureren een heel karwei. Ga maar na 6000 worsten proeven. „Het was dan ook proeven, uitspugen en weg spoelen met mineraalwater geblazen", aldus de War monder niet zonder trots. Slager J. uit den Boogaard met de beker en zijn bekroonde Gelderse rookworsten. ADVERTENTIE PARI J S GPD) - Een week van gro te politieke spanningen kondig de zich gisteren in Frankrijk aan. Na de begrafenis van de gaullisti sche minister van arbeid Boulin. die de hand aan zichzelf had ge slagen, komen de politieke reac ties los op de brief die de minister heeft achtergelaten. In deze brief beschuldigde hij zijn politieke vrienden van komplotten tegen zijn persoon. De gaullistische partij van Jacques Chirac heeft gisteren laten weten „zich ges- candaliseerd" te voelen door „de verfoeilijke uitbuiting van de tra gische dood van partijgenoot Robert Boulin". President Gis- card is onverwacht naar het plat teland vertrokken om na te den ken. Van het moment van zijn te rugkomst, vermoedelijk van avond, vallen ontknopingen te verwachten. Op dit moment doet het er minder toe wat de gaullisten denken dan wat president Giscard van plan is te doen. Hij vertrok naar zijn kas teel Chanonat in de Auvergne, waar hij te midden van de af gevaardigden is, die hij sinds 1956 met tussenpozen tijdens zijn ministerschappen in de As- semblée heeft vertegenwoor digd. Giscard was eveneens in de Auvergne toen hij in 1974 tot zijn besluit kwam zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkie zingen na de dood van president Pompidou. De Franse pers her innert tevens aan de gewoonte van generaal De Gaulle om zich aan de vooravond van belangrij ke besluiten in zijn buitenhuis in nog Verkiezingen? De speculaties gingen maandag avond in het vooraanstaande dagblad Le Monde niet alleen uit naar de mogelijkheid van de ont binding van het kabinet, maar zelfs werd de mogelijkheid aan de orde gesteld dat Giscard ver vroegde presidentsverkiezingen zou willen uitschrijven. Zijn ter mijn loopt officieel in 1981 af. Uitgaande van beide mogelijk heden is er ruimte voor specula tie. Niet alleen de minister van arbeid was door de perscampagne in diskrediet gebracht. President Giscard zelf was het nog veel meer door de affaire van de Bo- kassa-diamanten. Het valt steeds meer op dat de president tot nu toe met geen woord op deze diep in de mening van de Fransen in vretende affaire is ingegaan. Gis card d'Estaing zou door middel van vervroegde presidentsver kiezingen het volk om zijn opvat ting kunnen vragen over zijn per soon, aangenomen dat enige vorm van uitleg diamanten-affaire komt. Tegelijkertijd zou met vervroegde verkiezingen de oppositie in een hopeloos parket geraken. Hier zijn immers niet alleen commu nisten en socialisten verder van elkaar verwijderd dan ooit, maar ook binnen de socialistische par tij houdt het gekrakeel aan tussen de aanhangers van partijleider Mitterrand en de leider van de „sociaal-democratische" vleugel Rocard. Beiden zijn voor de pre sidentskandidatuur in de markt. Wanneer de president „alleen maar" zou besluiten tot de ont binding van het kabinet, zet het vermoeden zich steeds verder vast dat hij uit is op de formering van een zakenkabinet, waarvan het niet onmogelijk is dat het op nieuw wordt geleid door de par tijloze Raymond Barre, die dan aan zijn vierde regering toe zou zijn. Met een dergelijk zakenka binet zou Giscard af zijn van het geharrewar met de gaullisten, die hem al sinds het aftreden van Wat is de rol van de gaullisten in de affaire-Boulin en in hoeverre is er verband tussen de affaire Boulin en de poging premier Barre met een „huizenaffaire" zwart te ma ken, zowel als de president met de diamantenaffaire, terwijl Gis card ook nog wordt aangewreven dat hij - net als de Westduitse bondskanselier Schmidt - grond in Griekenland van de Griekse regering zou hebben geaccep teerd, ter ondersteuning van Griekenlands toetreding tot de EG? Zoals wordt gefluisterd, waren pre sident Giscard en premier Barre over de affaire-Boulin al midden juli op de hoogte. Minister van justitie Peyrefitte was toen ook op de hoogte gesteld van het be staan van een dossier bij het par ket van Caen over een huizen kwestie, waarin de naam Boulin werd genoemd. Volgens een door Philippe Alexandre van radio Luxemburg voor deze zender uitgesproken commentaar zou op het gaullistische hoofdkwar tier „op 15 september, uiterlijk 20 september" zijn besloten gege vens uit het dossier-Boulin aan de pers te laten uitlekken. De gaullisten waren van de affaire op de hoogte gesteld door de kwes tieuze Henri Tournet, die zich van vriend tot de kwade genius van Boulin ontwikkelde en hem naar alle waarschijnlijkheid indirect tot de wanhoopsdaad heeft ge dreven. Chirac Tevens zou Boulin op 28 oktober hebben gezegd: „Chirac is een schoft, hij is het die de kranten heeft gewaarschuwd". Zoals be kend, had president Giscard tij dens een reis door Boulins kies district in de buurt van Bordeaux de minister van arbeid zo uitbun dig geprezen, dat men hieruit opmaakte dat deze deel uitmaak te van het drietal kandidaten voor de opvolging van premier Bar- Er is de theorie dat Chirac en de zijnen deze carrière wilden te gengaan. Omdat Chirac in zijn openbaar optreden tegen Giscard ten tijde van de Europese verkie zingen het onderspit had gedol ven, zou men daaruit kunnen concluderen dat hij zijn acties nu ondergronds meende te moeten voortzetten. De gaullistische par tij heeft echter een aanklacht te gen Philippe Alexandre inge diend wegens „smaad en ver keerde voorlichting voor radio Luxemburg op 3 november jl- ADVERTENTIE DUBLIN (Reuter) - Bij de opening van het proces in Dublin tegen de twee Ierse guerrillero's, die ervan worden verdacht Lord Mount- batten door een bomaanslag om het leven te hebben gebracht, hebben beide verdachten iedere schuld ontkend. Volgens de openbare aanklager be schikt de politie echter over aan wijzingen, dat de twee guerrilla strijders, Thomas McMahon (34) en Francis McGirl (24), de spring- Schuld ontkend in proces- Mountbatten stoffen hebben aangebracht, waardoor de boot van lord Mountbatten werd vernield. Naast lord Mountbatten kwamen bij de aanslag op 27 augustus, waarvoor de provisionele IRA verklaart verantwoordelijk te zijn, ook twee familieleden van hem en een scheepsjongen om het leven. Volgens de aanklager zijn op de kleren van de verdachten resten van springstoffen, zand en verf- sporen van de boot van Mount batten aanfet; oliën. Nieuw offensief tegen Polisario CASABLANCA (UPI) - Marokko heeft duizenden veteranen van het leger die nog tegen Israel hebben gevochten, in de strijd geworpen tegen Polisario, de beweging die ijvert voor een on afhankelijke westelijke Sahara. Het offensief, onder leiding van kolonel Achmed, de stafchef van de strijdkrachten, is zaterdagoch tend in het geheim begonnen. Het zou de grootste militaire ope ratie van het Marokkaanse leger tegen de door Algerije gesteunde guerrillastrijders van Polisario zijn. sinds het conflict in 1975 be gon. ruim 500 km langs de grenzen van Algerije en Ma uretan ie. Het offensief is begonnen terwijl de spanning tussen Marokko en Al gerije groter is dan ooit. Vorige week waarschuwde koning Has san opnieuw, dat zijn troepen wellicht gebruik zullen maken van het recht om Polisario-strij- ders té achtervolgen over de Al gerijnse grens. JtiC riedorla/i'tJse staatsloterij Verkoopadressen in de Gouden Gids Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. SALISBURY (GPD) - De regering van Zimbabwe-Rhodesië heeft gisteren de laatste spoorwegver binding van Zambia met de bui tenwereld verbroken door de spoorwegbrug over de Sambesi- rivier bij de Victoria-watervallen voor alle goederentransporten te ADVERTENTIE Doel i de isactie is de ïg van de bases van n de schaars bewoonde estijnachtige si rook grond v Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt xe naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt De Slegte is een goeie v oude boekenld voor uw Hoek handel<le Slegte b sluiten. Er dreigt nu een hon gersnood in Zambia, omdat de 200.000 ton maïs, die het land en kele weken geleden in Zuid-Afri- ka had gekocht en die van le vensbelang is voor de bevolking, Zambia niet kan bereiken. Met de Zuidafrikaanse autoriteiten was Zambia overeengekomen het mais via de brug over de Sambe- Een regeringswoordvoerder maak te bekend dat Zimbabwe-Rhode sië tot de blokkade is overgegaan, omdat Zambia, ondanks her haalde waarschuwingen, nog steeds toestaat dat het ZAPU-le- ger van Joshua Nkomo vanaf haar grondgebied acties onder neemt tegen Zimbabwe-Rhode- Een andere belangrijke verbinding van Zambia met de buitenwe reld. de door China gebouwde Tansam-spoorlijn, werd een maand geleden vanuit Zimbab- we-Rhodesie opgeblazen. De derde verbinding van Zambia met de buitenwereld loopt via de Benguela-spoorlijn in Angelo Deze spoorlijn is sinds de bur geroorlog In Angola, In 1970, tik I meer in gebruik.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17