V Rl IJ l-l u IT "Je kunt niet alles Van der Lem geprikkeld door Jezek De grote matheid bij de Leidse voetbalclubs Stephan kapittelt Westerhof: Tilburg verleent Willem II steun DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 SPORT PAGINA 13 Vorige week greep in de Stads gehoorzaal de jaarlijkse al gemene ledenvergadering plaats van de Afd. Leiden van de KNVB. Erg strijdvaardig zijn de Leidse voetbalparle mentariërs kennelijk niet. want in het verslag las ik dat voorzitter Ad Dusée herhaal delijk moest roepen: "Blijf wakker, heren". Niet omdat ze ter plekke een uiltje zaten te knappen maar omdat in het dagelijks voetballeven hun reacties zo lauw zijn. Dusée noemde o.a. de geringe groei van lotto en toto en de minieme belangstelling voor een cursus waarbij jeugdlei ders wordt bijgebracht hoe ze met jongetjes van zes en zeven jaar op verantwoorde wijze kunnen omgaan. Zelf had ik verwacht dat de clubs de kwestie-Van Leeu wen aan de orde zouden stel len. U weet wel: de oud-admi nistrateur van de Afdeling die nog altijd een verdieping bewoont in het voormalige bondsbureau aan de Rijns- burgerweg en die daar alleen uit wil als hem een voortreffe lijke andere woning wordt geboden met zeer lage huur Zo lang hij daar woont kan het pand nauwelijks worden verkocht en dat betekent op den duur toch wel iets voor het financieel reilen en zeilen van de Afdeling. Ik heb bij onze verslaggever geïnformeerd of daar in het geheel geen vra gen naar waren. "Nee" zei hij, "is niet aan de orde ge weest" Gek toch. "Heren, blijf wakker". Het moet van de daken worden ge schreeuwd. Ik ben het volko men met Dusée eens. Alleen heb ik zo het vage gevoel dat Dusée er niet rouwig om is dat zijn leden juist op dit punt stevig pitten.... Tandenknarsen Voor het eerst is er dit seizoen in de Afd. Leiden een soort com- petitietje voor F-junioren, jongetjes van zes en zeven jaar. En daarvoor moeten jeugdleiders worden bijge schoold, als ik het goed be grijp. De animo voor de desbe treffende cursus is zeer ge ring, zoals hiervoor gemeld. Dusée heeft natuurlijk gelijk als hij daarover ontstemd is want de clubs hebben met die speciale cursus nu eenmaal ingestemd. Belofte maakt schuld, nietwaar. Los daarvan moet ik zeggen dat alles wat in dit verband zweemt naar cursus in mijn ogen overdreven om niet te zeggen overbodig is. Toen ik zelf zes of zeven jaar was, voetbalde ik met andere jongetjes op straat, op veldjes en weilandjes. Dat kan nu niet meer,zult u wel roepen. Nou dat valt hier en daar nog best mee. In de Leid se Mors bijv. ligt sinds kort een prachtig geëgaliseerd stuk grond waar niemand een poot op zet. De animo bij de jon getjes is ook beslist minder geworden). Als u niet meer zo piep bent dan weet u nog hoe dat indertijd toeging: eerst "poten" (met brugsluiten of laatste hele...), twee jasjes of stronken bloem kool als doelpalen, drie keer corner een strafschop enz Daarop die hobbelige terrein- tjes die zélfs niet léken op voetbalvelden, werden de éch te voetballers gemaakt, wat trainers met hoge borst later ook beweerden. Je bedisselde als 6-7 jarigen al les zelf. Je maakte samen uit wie er op zijn bek moest wor den geslagen omdat-ie vuil speelde, strafschoppen wer den na veel gekeuvel wel de gelijk genomen en hoewel er geen lat bestond wist iedereen toch feilloos wanneer het leder "over" was gegaan. Echte ruzies heb ik alleen mee gemaakt als een bal over het jasje dus "over de paal") was gegaan, want ik meende stee vast dat ze er nog juist ("via de paal") waren ingedraaid. De dolste bepalingen maakte je er verder bij. Zo herinner ik me nog een veldje met een sloot er achter. Als je met een (te) hard schot doelpunttevloog de bal in het water. Dan moest je vele minuten vissen om hem weer te bemachtigen. Om dat zoveel mogelijk te voorkomen hadden we de regel: als bij een doelpunt de bal in de sloot belandt, telt hij "voor straf niet. Moest je maar niet zo hard keilen. Ik heb, als verdediger, ballen die tot aan de rand van de sloot waren gerold nog wel eens een zetje gegeven om vervolgens triomfantelijk te roepen: bal in de sloot, doelpunt afge keurd Ik dwaal vreselijk af. Wat wil ik met dit alles nu zeggen? Dat er nooit, nooit een volwassene (of "iemand die de leiding had") aan te pas kwam. Het ging daardoor?) zalig. En nu moe ten ouderen speciale cursus sen volgen om het gedoe van het grut verantwoord te be geleiden. Ik knarsetand als ik zoiets hoor. Als 6-7 jarigen dan toch offi cieel in een club moeten voet ballen dan behoort de leiding maar één ding te doen: de grootte van een kwart voet balveld afkrijten (en liefst een rotslootje aanbrengen)daar een zwerm hummeltjes opzet ten EN JE ER IN HEMELS NAAM NIET MEE BE MOEIEN. Ome Dirk Dirk van derKlugt(70) heeft.na 48 jaar in allerlei geledingen in de weer te zijn geweest voor de voetbalsport, besloten om er een punt achter te zetten. Ome Dirk maak ik al zo lang mee dat ik wel eens heb ge dacht dat hij samen met Pim Muiier het voetballen had uit gevonden. Door mensen als hij is de KNVB groot geworden, ik aarzel niet dat te zeggen. Want figuren als hij doen het werk met hart, ziel en zaligheid en ze kosten niks. Organisaties gedijen daar geweldig op. In zijn af scheidsinterview zei hij overigens een paar dingen waarbij ik vraagtekens zet. Zoals: "Rellen ontstaan alleen als er aanleiding toe is en dat geeft vaak de scheidsrechter door zijn optreden. Als ik scheidsrechter in het betaalde voetbal was dan zou het af gelopen zijn". Ome Dirk, dat meen je toch niet echt, hè? Ds. Honnef De krant lag vorige week dins dag nog niet in de bus of ik had een getergde ds. Honnef (ere-voorzitter van de Lei- derdorpse voetbalvereniging RCL) aan de lijn. Ja, ik geloof wel dat "getergd" het juiste woord is Hij meldde mij dat hij al gerui me tijd mijn schrijverij over de bestuursperikelen bij RCL deels met hoongelach deels met gloeiende ergernis had gadegeslagen, maar van wat ik nu had uitgehaald liep hem de gal over. (Ter herinnering: ik had vorige week "tot mijn schrik" geconstateerd dat RCL alleen aan kop ging in de eerste klasse A. Ik vroeg mij daarbij af hoe het tot voor kort nijver bakkeleiende bestuur van de club zich daaronder hield. "De laatste weken is het zo ontzettend stil. De heren zullen toch niet uit vorm zijn?" zo luidden mijn slot zinnen). Ds. Honnef briesend: "Dat u de pest heeft aan RCL is me zo langzamerhand wel duide lijk, maar waarom moet het zo openlijk en op deze manier naar buiten worden gebracht. U schrijft dat tot uw schrik RCL bovenaan staatDaaruit blijkt wel dat u niet graag ziet dat het mijn vereniging goed gaat". "Dominee, het was een grapje. Misschien met een wat scherp ondergrondje, maar toch, een grapje." Ds. Honnef: "Mooie grap". Vervolgens hebben wij elkaar gedurende ruim een half uur uiterst hartige medelingen in de oorschelp getoeterd. Tot op zeker moment een vrouwen stem op de achtergrond riep: "Jan, eten", toen moest er een eind aan komen. Door Ruud 1 Paauw Waarover spraken zij zo lang, die twee daaraan de telefoon? Nee, ik ga het u niet vertellen. Want hel wasooit een grapje.En dat moet het blijven. Ander nieuws Het herfstn schoolblad "De Eerste Stapl Beatrixschool" bevat een bij drage van mijn jongste zoon. Hij zit in de derde klase en heeft enkele regelen gewijd aan zijn juffrouw die zojuist is verloofd. (Ik dacht dat ver loven een ouderwetse bezig heid was, maar er zijn dus toch nog meisjes die vol plichtsbetrachting de oude etiquette naleven). In een soort ode schrijft hij: "Ik vin er gewoonlik al lief maar ook omdat ze soms ex- tratjes geeft drop of koekjes en met haar verlooftheid gaf ze taartjes. Smak, smak". Nu zullen er wel mensen zijn die direct willen weten wat dit alles met voetballen te maken heeft. Nou, gewoon niks. Ik kondig al leen de komst aan van een groot journalistiek talent. MALMÖ (GPD) - - De irrita tie was er plotseling. Tij dens de gebruikelijke persconferentie voor de alleen op papier nog be langrijke UEFA-Cupre- turn met Malmö FF, kwam opeens een binnen Feij- enoord sluimerend conflict naar buiten. Hoofdrolspelers daarin waren aan de ene kant Ge rard van der Lem en aan de andere kant trainer Vaclav Jezek en voorzitter Guus Couwenberg. Aanleiding was een uitspraak van de Tsjechische oefenmeester in Malmö, waar Feijenoord met een vertraging van veertig minuten (defecte vliegtuigmotor) was neergestreken. Openbaar ver klaarde Jezek daar gisteravond dat „de spelers die zaterdag tegen Haarlem niet tevreden waren met de wissels, in de eerstvolgende twee wedstrijden (Malmö en AZ'67) de kans zullen krijgen zich waar te maken" Vlijmscherp Eén van die twee voetballers rea geerde vlijmscherp op die op merking. „Waar slaat dat nou op", riep Gerard van der Lem, de ge routineerde vleugelspits die sa men met de al even ervaren mid- denvelder'Notten tegen Haarlem was ingeruild voor het duo Bud- ding-Stafleu. Hij kreeg in eerste instantie geen antwoord, maar werd bij zijn vertrek wel onder houden door Couwenberg. De Feijenoord-praeses liet Van der Lem duidelijk weten geen prijs te stellen op zulke publiekelijke uitlatingen en stelde hem voor daarover een gesprek te hebben. Het weerhield de aanvaller er niet van verder commentaar te leve ren. „Want als Jezek niet tevre den met me is, moet hij dat tegen mij zeggen. Ik vind het een waar deloze opmerking en als hij zoiets voor de pers zegt, dan geef ik hem ook voor de pers antwoord. Mag dat misschien. Of niet? Nou als het niet mag, dan hoor ik dat wel van Couwenberg. Misschien kan ik wel gelijk weg" De geëmotioneerde Van der Lem liet, evenals Notten trouwens, duidelijk doorschemeren, dat hij met zijn ervaring gevallen was over het woord „waarmaken" Jezek kon zich dat naderhand wel voorstellen, maar bleef on verstoorbaar. „Hoeveel jaar ze spelen, is voor mij niet belang rijk. We moeten ons elke week waarmaken en Van der Lem kan meer presteren dan hij tot nu toe heeft gedaan. Met die uitspraak heb ik hem dan ook alleen willen prikkelen. Bij verrassing. En dat werkt vaak positief, zoals onlangs nog met Jan Peters voor die wed strijden tegen Excelsior en Ajax is bewezen" 'Vijand" Dat zijn team juist voor een wed strijd bij Malmö geprikkeld moet worden, staat voor de coach bui ten kijf. De 4-0-voorsprong kan in de return voor de tweede ronde tot concentratieverlies lijden. „En de grootste vijand van Feij enoord is onderschatting. Vooral omdat ik het gevoel heb dat we het nog moeilijk genoeg zullen krijgen. De goede naam van Malmö staat op het spel. Ze zullen er alles aan doen die terug te win- Opmerkelijke taal van een oefen- meester die zover voorstaat. Je zek („Alleen Stafleu speelt voor Van Til, voor de rest is het elftal hetzelfde als zaterdag, tenminste als de kuitblessure van Peters genezen is"): „Maar ik heb heel veel meegemaakt als trainer. Ja, ook dat een ploeg een grote voor sprong prijsgaf. Met Spartak Praag. Dat won met 4-1 thuis van Partizan Belgrado en kreeg uit met 5-0 klop. Hier kan dat ook gebeuren, omdat de beuk erin zal gaan nu die uitspraken van Wes terhof zijn blijven hangen. Dus moet ik waken voor onderschat ting. Dat is de grootste vijand van een voetbalploeg. Daarom moet ik sommige spelers prikkelen en gemotiveerd houden". DEN HAAG (ANP) - Op 13-jarige leeftijd is na een vrij langdurige ziekte het paard Henri Buitenzorg overleden. De hengst is gedurende enige jaren Nederlands recordhouder geweest. In zijn carrière op de renbaan kwam Henri Buitenzorg 154 keer aan de start. Hij won 83 maal, eindigde 30 keer als tweede en passeerde acht keer als derde de finish. In totaal won hij voor zijn toenmalige eigenaar Meinardi en zijn trainer-rijder Jan Wagenaar een bedrag van f 551.046,- waarmee hij nog steeds op Kees Verkerk na de meest winnende Nederlandse draver is. Aan het einde van het seizoen 1976nam Henri Buitenzorg afscheid van de baan. Hij werd aIsfokhengst in een stoeterij opgenomen. PAUL DE TOMBE TILBURG (ANP) - De Tilburgse gemeenteraad heeft gisteravond met een krappe meerderheid van negentien stemmen voor en acht tien tegen besloten om de plaat selijke eredivisieclub Willem II te steunen met een subsidie van ruim negen ton. De club moet dit bedrag aanwenden om de totale schuldenlast van ruim acht ton te saneren. De rest van het subsi diebedrag kan door de club wor den besteed voor de aankoop van spelers. PvdA en VVD kwamen tijdens de raadsvergadering met het voor stel om de club zes ton subsidie te verstrekken. De crediteuren van de club zouden volgens beide partijen moeten afzien van hun vorderingen. Ook zou er volgens hen geen gemeenschapsgeld ge bruikt mogen worden voor de aankoop van spelers. Kort Geding NAC zal vandaag de KNVB ver zoeken het restant van de ge staakte wedstrijd NAC-Feye- noord, dat door de bond is gepro grammeerd op 14 november, tot een nader te bepalen datum uit te stellen. Mocht de KNVB het verzoek om uitstel afwijzen, dan overweegt het bestuur van de Bredase ere- divis-ie-club een kort geding te gen de voetbalbond aan te span- ROTTERDAM (GPD) - Volgens Peter Stephan staat Feye- noord morgen nog het een en ander te wachten bij Malmö FF. De directeur van de Rotterdamse club baseert de mening dat er op „een pittige en agressieve aanpak van de Zweden gerekend mag worden" in de return voor de tweede ronde van het UEFA-cuptoernooi, op twee zaken. Ten eerste op de ongetwijfeld levende revanchegedachte na de grote 4-0- nederlaag die Malmö in de Kuip leed en ten tweede op de aan die wedstrijd voorafgaande uitspraken van hulptrainer Westerhof. Volgens Stephan zijn die denigrerende zinnen blijven hangen in de stad aan de Sont. „Want ze waren door die woorden bijzonder geraakt, waardoor ze nu wel extra gemotiveerd zullen zijn". Als spion voor Jezek had Westerhof de tegenstander na een wedstrijdbe- zoek eerlijk, maar erg laatdunkend afgeschilderd als een zwak ploegje dat met 4-0 zou worden opgerold in Nederland. Een voorspelling die toevalligerwijs precies uitkwam, maar daar ging het niet om, want in middels waren de openbare uitspraken hem bepaald niet in dank afge nomen. Niet in Malmö, „waar de kranten er vol van stonden", en ook niet in de eigen gelederen. Stephan riep Westerhof ter verantwoording, waarbij zich een aardig prin cipe-vraagstuk opdrong. Kan een voetbalspion eerlijk zeggen wat hij van een aanstaande opponent vindt, of moet hij de obligate en mistige taal van zoveel collega's spreken? Voor het eerste is moed nodig, voor het tweede niet. Westerhof hield vast aan de waarheid, Stephan vond en vindt dat hij beter de gulden middenweg had kunnen kiezen. Eerlijk is best, diplomatie is beter, betoogt hij zo ongeveer. "Ethiek" „Want er bestaat ook nog zoiets als ethiek van trainer tegenover trainer en van club tegenover club. Als collega kun je het niet maken zoiets op die manier te zeggen. Malmö wordt in eigen land hogelijk gewaardeerd om wat het heeft bereikt en dan komt een hulptrainer van Feyenoord even vertellen datje ploegje niets voorstelt. Dat vreet in bij die mensen. Zeker als je dat baseert op één wedstrijd. Hij had dan ook beter kunnen zeggen dat die jongens een off-day hadden". „Wie Feyenoord aan het werk heeft gezien tegen Go Ahead Eagles en Haarlem zou ook kunnen concluderen dat het zwak is, maar bij Malmo beschouwen ze ons wel als een topclub. Dan moeten wij ons ook daar naar gedragen. En zulke uitspraken vind ik een topclub niet waardig. Daar moeten we boven staan" Een uitgangspunt dat Feyenoord sinds kort weer kan hanteren, omdat het de Rotterdammers in alle opzichten goed gaat. Op sportief, maar ook op financieel gebied. Anders dan Ajax, dat alleen via een finaleplaats in het Europa Cup I-toernooi de tekorten kan wegwerken, gaat het Feyenoord - mede dankzij de UEFA Cup-strijd - dit seizoen voor de wind. Alleen de eerste ronde van het toernooi was in de begroting opgenomen, alles wat er daarna volgde kan als extra worden beschouwd. Door die aanpak verkeert de Kuip-club na de thuisduels tegen Everton en Malmo, die beide zo n 28.000 toeschouwers trokken, in een gunstige positie. Stephan wil dat echter slechts gedeeltelijk beamen Wel meldt hij dat „Feyenoord er al tegen Everton zonder financieel verlies had kunnen uitgaan, maar dat wil niet zeggen dat we nu alleen maar winst maken en kunnen reserveren. We hebben wel wat extra, maar hoeveel weten we pas aan het einde van het seizoen, omdat we ook nog met het stadion hebben te maken" Discipline Duidelijk is echter wel dat Feyenoord (dat oud-doelman Eddy Pieter Graailand pas heeft aangetrokken voor de keeperstraining op de voet balschool) onder het duo Jezek-Stephan weer betere tijden beleeft ei nog kan gaan beleven. Bij het streven daarnaar staat het begrip discipli ne voorop. Bij de trainer en bij de directeur. Vandaar dat Stephan vie over de uitspraken van Westerhof: „Wantje moet andere mensen in hui waarde laten. Natuurlijk had hij niet hoevei topclub is, waarvan we zouden gaan verliez. Want ondanks de pittige aanpak die ik ven en, dat Malmo e daar wel terhof is daar dit keer niet zo zeker vun. Zijn enige antwoord op de aag wat het morgen wordt: „Een fijne partij". DAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13