CONFERENCE IF WE ARAB In Bolivia geldt staat van beleg Ambassade van VS bezet Arafat doet beroep op W-Europa Cl Doden bij demonstratie tegen Ku Klux Klan Proces inzake moord op Moontbatten Initiatief van NAVO tot beperking bewapening Hulp voor Cambodja In Teheran Vijf ondertekenaars Charta-77 vrijgelaten MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 Tijdens wereldconferentie voor solidariteit met Palestijns volk (Van onze correspondent) LISSABON - „West-Europa zal ten aanzien van het Midden-Oosten snel initiatieven moeten nemen om te beantwoorden aan haar in ternationale verantwoordelijk heden", zei dit weekeinde PLO- leider Jasser Arafat bij de ope ning van de „Wereldconferentie van solidariteit met het Arabi sche volk en zijn kernprobleem, de Palestijnse kwestie" in Lissa bon. Arafat was de uitbundig toegejuichte hoofdfiguur op deze met Libisch oliegeld gefinan cierde conferentie. Arafats activiteiten in Lissabon be klemtonen het succesvolle di plomatieke offensief dat de PLO de laatste weken voert in West- Europa. Van de Portugese rege ring verkreeg de PLO-leider de voorlopige toezegging (afhanke lijk van het verloop van de ver kiezingen van 2 december a.s.) dat de PLO een kantoor mag openen in Lissabon. In afwach ting daarvan zal de PLO-verte- genwoordiger in de Portugese hoofdstad al een pseudo-diplo- matieke status krijgen, verge lijkbaar met die van zijn collega in Parijs. De sympathie van de Portugese re gering voor de Palestijnen bleek ook uit de uitspraken van de mi nister van buitenlandse zaken, Freitas Cruz: „Als de gedwongen en onrechtvaardige verspreiding van het gemartelde volk van Pa lestina blijft voortbestaan, als Is raël de in 1967 gewapenderhand veroverde gebieden blijft bezet ten, of als het doorgaat met de bouw van nederzettingen in de bezette gebieden en de aanvallen op het zuiden van Libanon, zal vooruitgang onmogelijk blij- Ook de Socialistische Internatio nale bleek vorige week, op de vergadering van haar „bureau" in het Portugese Estoril, naar deze opvatting over te hellen. De Duit se socialistenleider Willy Brandt erkende de PLO als de enige offi ciële vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Zelfs de persoonlijke adviseur van de Amerikaanse president Car ter, Zbigniew Brzezinskv. heeft Jasser Arafat vorige week eige ner beweging de hand geschud tijdens een „toevallige" ontmoe ting in Algiers. „Ik hoop dat u hier uw baan niet mee verliest", zei de Palestijnse leider, die Ame rika nog altijd ziet als de aartsvij and van zijn volk. In Lissabon deed Arafat een klem mend beroep op Frankrijk, door de PLO gezien als politieke leider van West-Europa, een vredesini tiatief te nemen in het Midden- Oosten. Volgens diplomatieke kringen in Beiroet zou Arafat veel prijs stellen op een officiële ont vangst in Parijs. De Franse rege ring zou hem echter hebben in gefluisterd dat de PLO eerst zijn militaire bases in Zuid-Libanon zou moeten ontruimen, als stap naar de vrede. Daar is de PLO niet op ingegaan, vandaar Arafats nieuwe oproep aan Parijs. Arafat is de afgelopen week met uiteenlopende plechtigheid ont vangen in Wenen, Madrid en Lis sabon. Zijn minister van buiten landse zaken, Faroek Chadoemi, voerde besprekingen op rege ringsniveau in Brussel en Rome. Daverende successen, vergele ken met de positie die de PLO enkele jaren geleden nog be kleedde. Maar het gaat de Palestijnen om Parijs, Londen en Bonn. Via deze drie hoofdsteden tracht de PLO de ontwikkeling naar een vrede volgens de formule van Camp David, dus zonder een onafhan kelijke Palestijnse staat, om te buigen naar onderhandelingen waaraan de PLO als volwaardig partner kan deelnemen. De machtigste drie Westeuropese landen kunnen, zo hoopt de PLO, invloed uitoefenen op de Ver enigde Staten. Dat voor de Israëlische redering onderhandelingen met de PLO voorlopig nog volstrekt uitgeslo ten zijn, bevestigde premier Be gin gisteren na afloop van de we kelijkse kabinetsraad. „Ook als de PLO de terreur zou staken, dan nog blijft het een beweging die volkenmoord voorstaat", al dus premier Begin. PLO-leider Jasser Arafat samen met de voormalige Por-' tugese president Costa Gomes, tijdens de opening van de wereldconferentie voor solidariteit met het Palestijnse volk, die in Lissabon, wordt gehouden. Veel doden en gewonden bij beschietingen LA PAZ (Reuter/AP) - De voormalige stafchef van het Boliviaanse leger, David Padilla, is samen met andere officieren die ook gekant zijn tegen de nieuwe mach thebber kolonel Alberto Natusch, onder huisarrest ge plaatst. Dit hebben militaire bronnen in La Paz gisteren meegedeeld. GREENSBORO (Noord-Carolina) (DPA/UPI) - Bij een schietpartij tussen een kleine groep blanke Amerikanen en een groepering van voornamelijk zwarte burgers die een demonstratieve mars hield tegen de extreem rechtse WASHINGTON (Reuter) - Het Westen zal volgende maand een belangrijk initiatief nemen tot beperking van de bewapening, zo is door Amerikaanse functiona rissen meegedeeld. De NAVO- landen zullen tot in details hun voorstellen kenbaar maken voor beperking, aan beide zijden, van het aantal tactische kernwapens voor de lange afstand. Het aanbod aan Moskou zal deel uitmaken van een pakket maat regelen, waarvan ook deel uit maakt de verwachte beslissing van de NAVO zijn strijdkrachten te moderniseren door 572 Ameri kaanse raketten van de types Pershing-2 of kruisraketten in vijf Europese landen. In Officiële kring in Washington is men voorzichtig optimistisch dat het besluit tot modernisering op 12 december in Brussel zal wor den genomen door de NAVO-mi- nisters van buitenlandse zaken en defensie. "We zijn goed op weg naar een positief besluit", zeiden hoge Amerikaanse functionaris sen tot een groep bezoekende journalisten. LOUISVILLE, KENTUCKY (Reuter) - In een ziekenhuis in Louisville in Kentucky is zater dag een jongetje van twee weken overleden wiens beide benen drie dagen tevoren door de tekkel van de familie waren afgebeten De jaloers geworden hond had Christopher Johnson aangeval len na in zijn wieg gesprongen te zyn. Ku-Klux-Klan, zijn zaterdag in de Amerikaanse stad Greensboro minstens 4 mensen gedood en 5 gewond. Ongeveer 50 voornamelijk zwarte tegenstanders van de Ku-Klux- Klan waren juist hun protestmars begonnen toen twee personen wagens met blanke inzittenden kwamen aanrijden. Volgens een journalist die van het gebeurde ooggetuige was, werd plotseling het vuur geopend vanuit de au to's met blanken, nadat de de monstranten met stenen hadden geworpen. Zeker 12 mensen aan beide kanten namen aan de schietpartij deel. Drie blanke mannen werden gedood en een zwarte vrouw. De demonstratie was georgani seerd door de Workers Viewpoint Organization, een groepering met communistische sympathieën, afkomstig uit een voornamelijk door zwarten bewoonde wijk van Greensboro. Twaalf leden van de blanke Ku- Klux-Klan zijn gisteren in Greenboro in staat van beschul diging gesteld wegens moord en samenzwering. Behalve de 12 Klanleden nam de politie, ook twee van de organisa toren van de demonstratie in hechtenis wegens opruiing. Vol gens radioberichten distantieer de de Ku-Klux-Klan zich van de schietpartij. Nadat de afgelopen jaren weinig was vernomen van de Ku-Klux- Klan die sinds tientallen jaren vooral in het zuiden van de Ver enigde Staten ageert tegen zwar ten, joden en katholieken, is de activiteit van deze racistische beweging het laatste jaar weer toegenomen. Uit dezelfde bron verluidt dat een partij die ervoor is dat het ont bonden parlement zijn macht te rugkrijgt, zich niet langer zal ver zetten, om verder bloedvergieten te voorkomen. Generaal Padilla, die voor Natusch werd ontslagen toen die donder dag een staatsgreep pleegde, was eerder op de dag verdwenen na dat een anti-Natusch-bijeen- komst waar hij het woord voerde, vanuit de lucht was beschoten. In het centrum van de Boliviaanse hoofdstad was het gisteren ver der rustig. Troepen patrouilleer den druk in de straten. Meldin gen van beschietingen kwamen er wel uit de wijk Villa Victoria ten noordoosten van het presi dentiële paleis, waar veel arbei ders wonen. Kolonel Alberto Natusch heeft za terdagavond laat in de hoofdstad La Paz de staat van beleg afge kondigd en een uitgaansverbod en perscensuur ingesteld. Het Rode Kruis maakte bekend dat eerder op de avond bij botsingen tussen tegen het bewind van Na tusch protesterende burgers en eenheden van het leger in de Bo liviaanse hoofdstad tenminste twintig mensen om het leven wa ren gekomen. Meer dan veertig mensen zouden gewond zijn ge raakt. De gevechten ontstonden zater dagnamiddag toen de tanks en pantserwagens van het leger op last van de opperbevelhebber van de Boliviaanse strijdkrach ten opnieuw in de straten van de stad verschenen. Rond het presi dentieel paleis waar Natusch zijn pant- intrek heeft genomen 1 beschermend cordon serwagens gelegd. Niet ver van het paleis richtten be togers op straat berricades op. Volgens ooggetuigen hebben de militairen het vuur geopend op de arbeiders en studenten die zich verzetten tegen het i militaire bewind. Kolonel Alberto Natusch HONGKONG/WASHINGTON (AFP/UPI) - De regering Heng Samrin in Phnom Penh heeft gis teren verklaard alle voedselhulp voor Cambodja graag te ontvan gen als deze door niet-communis- tische landen en internationale instellingen zonder politieke voorwaarden wordt gegeven. Dit meldt het Vietnamese persbu- De Cambodjaanse regering staat er echter op de hulpgoederen zelf te distribueren. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Phnom Penh wordt opnieuw het Amerikaanse voorstel verworpen om grote hoeveelheden hulpgoe deren over de weg via Thailand naar het land te sturen. Voorgesteld wordt de rivier de Me kong open te stellen om de goe deren via Vietnam naar Phnom Penh te sturen. Vandaag is de conferentie van de Verenigde Naties over hulp aan Cambodja begonnen. Oorlog, volkerenmoord, honger en ziekte hebben in de laatste tien jaar in Cambodja 3.300.000 men sen het leven gekost en het eens zachtaardige Cambodjaanse volk veranderd in een "verdierlijkt en uitstervend ras". Aldus zaterdag het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bij het aan dringen op onmiddellijke bij stand. Het ministerie drong aan op een fonds van 100 miljoen dollar, daaraan de waarschuwing ver bindend dat de 4.700.000 Cam- bodjanen die de "Holocaust" van Pol Pot hebben overleefd, met duizenden per maand omkomen. Vele overlevenden aldus het Sta te Department zijn te zwak om voedsel en medicamenten uit schepen te lossen en "zelfs te zwak om te eten". Onder de hulp die onmiddellijk zou moeten worden geboden zijn 150.000 ton voedsel op ongeveer 400 vrachtwagens, een intensieve lucht- en zeebrug en de aanleg van drie landingsplaatsen voor vliegtuigen, aldus het Ameri kaanse ministerie. DUBLIN (Reuter AP) - Omgeven met zeer strenge veiligheids maatregelen is vandaag in Dublin het proces begonnen tegen twee mannen die worden beschuldigd van de moord op de Britse Lord Mountbatten, die op 27 augustus om het leven kwam doordat zyn vissersboot kort na het vertrek uit de haven van Mullaghmore door een bom werd opgeblazen. De verdachten zijn de 24-jarige Frank McGirl en de 31-jarige Thomas McMahon die kort voor dat lord Mountbatten om het le ven kwam by een routine-onder zoek waren aangehouden onder verdenking van lid te zijn van de provisionele vleugel van het ver boden Ierse republikeinse leger (IRA). Direct na de moord liet de ze organisatie weten dat zij Mountbatten als "symbool van het Britse imperialisme" had ge dood. McGirl en McMahon zitten in de sterk beveiligde gevangenis te Portlaoise. Bij hun overbrenging naar Dublin zal de pantserwagen waarin zij worden vervoerd, overal langs de 80 km lange weg in het oog worden gehouden door helikopters, terwyl langs de route scherpschutters zullen zijn ge posteerd. De voorvluchtige IRA-man Mi chael O'Rourke. die afgelopen donderdag in de Verenigde Sta ten werd aangehouden, zou vol gens een Amerikaanse openbare aanklager mogelijk ook betrok ken zijn geweest bij de moord op Mountbatten. McGirl en McMahon staan in dit zelfde gebouw terecht voor drie rechters zonder jury, overeen komstig de bepalingen van de Ierse wetten tegen het terroris me. Dat er niet met een jury wordt gewerkt, is een gevolg van de overweging dat een jury kan worden geïntimideerd. In Dublin verwacht men dat het proces ver scheidene weken zal duren. Massamoord in Milaan MILAAN (DPA) - Ken bloedige bende-oorlog in de onderwe reld van Milaan heeft zater dag het leven gekost aan acht personen. Na een ano niem telefoontje vond de Ita liaanse politie zaterdagmid dag in het afgelegen restau rant La Stregha, in een zui delijke wijk van deze Noord- italiaanse stad, de lijken van 5 mannen en 3 vrouwen. Zes van de doden zaten ineenge- zegen rond een tafel, de Z%- jarige eigenaar van het res taurant lag dood achter het buffet en het lijk van de kok kin werd in de keuken aan getroffen. De meeste slacht offers waren door een nek schot om het leven gebracht. Het bloedbad moet volgens de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn aan gericht. Aangezien het res taurant erg afgezonderd ligt zou niemand schoten of ge schreeuw hebben kunnen horen. De politie vermoedt dat de acht zijn "terechtgesteld" als onderdeel van een oorlog tussen onderwereldbendes. De daders moeten wellicht gezocht worden onder drug handelaars. Een van de slachtoffers is een Zuidame rikaan. In hetzelfde restau rant was vorig jaar al een dubbele moord gepleegd. De politie van Milaan verge leek de slachting met het bloedbad in de onderwereld van Chicago in 1929 op Va lentijnsdag, toen zeven men sen werden omgebracht. NEW YORK - Terwijl in Iran de ambassade van de Verenigde Staten door Iranezen bezet werd gehouden, de den hun landgenoten in de Verenig de Staten hetzelfde met het beroemde Vrijheidsbeeld. Uit protest tegen het feit dat de sjah op het ogenblik in de Verenigde Stalen wordt verpleegd bezetten demonstranten het Vrijheidsbeeld kelenden zich vast en lieten een spandoek zakken waarop te lezen stond 'De sjah moet berecht en gestraft worden." TEHERAN (AP/«Reuter/DPA) - Ondanks drie uur durende schermutselingen tijdens welke Amerikaanse mariniers traan gasgranaten tegen hen gebruik ten, hebben Iraanse studenten gisteren de Amerikaanse ambas sade in Teheran bezet gehouden en ongeveer honderd stafleden gegijzeld, zo is bekend gemaakt door radio-Teheran. De studenten eisen dat Amerika de verbannen en zieke Sjah van Iran uitleveren om terecht te staan, aldus de in Londen beluisterde uitzending. Aan geen van beide zijden vielen ernstig gewonden, aldus het ra dio-bericht. Het gebouw werd bezet omstreeks 13.30 uur plaat selijke tijd. De uitzending meldde dat de mari niers gedurende drie uur met traangas weerstand boden. Er werd geen melding gemaakt van andere wapens. De mariniers en andere "huurlingen", in totaal ongeveer 100 bevonden zich vei lig in een vertrek - en er werd geen gewelddadige actie tegen hen ondernomen". n een andere uitzending vanuit Teheran werd verklaard dat stafleden van de universiteit de bezetting hadden toegejuicht en in een verklaring hadden gezegd: "terwijl wij uiting geven aan onze woede over de daden van het Amerikaanse imperialisme je gens het mohammedaanse volk, doen wij een beroep op de rege ring-Carter onmiddellijk in actie te komen om de afgezette sjah van Iran en diens collaborateurs terug te zenden naar Iran, zodat zij door islamitische revolutio naire rechtbanken berecht kun nen worden". In de heilige stad Qom deelde een woordvoerder van de revolutio naire leider ajatollah Chomeini mee, dat deze de actie tegen de Amerikaanse ambassade steunt Van doden of gewonden bij de be zetting werd geen melding ge maakt. hoewel de Iraanse studen ten, volgens ooggetuigen, zwaar bewapend waren. Een woord voerdervan de bezetters zei dat er onder de gijzelaars ongeveer 15 vrouwen zijn. De studenten lie ten papieren zien die zij in beslag hadden genomen. Volgens hen hadden Amerikaanse functiona rissen gepoogd stukken te ver branden toen het gebouw werd bezet. In Washington werd van officiële zijde meegedeeld dat minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, de leiding op zich heelt genomen van de pogingen om de vrijlating van het Amerikaanse ambassadepersoneel in Teheran te bewerkstelligen. Een woord voerder van het ministerie van Vance wilde niet spreken van 'gijzelaars'. De Amerikaanse zaakgelastigde in Teheran, Bruce Laingham, nam gistermiddag contact op met de Iraanse minis ter van buitenlandse zaken. Ibra him Jazdi, toen deze utt Algerije was teruggekeerd. Volgens een woordvoerder van de bezetters worden de gijzelaars "overeen komstig de regels van de islam" goed behandeld. PRAAG (AFP) - Vijf van de negen (en niet ze ondertekenaars van "Charta 77", die vrijdag hoofdstad op beschuldiging van terrorisme Du mdda. en zoals eerder gemeld) in de Tjyechoslowaak.se erden gearresteerd, zyn is vernomen in kringen van het manifest. Zij waren vrydag aangehou den nadat de politie de hand zou hebben gelegd op een brief van "een onbekende", die daarin aankondigde dat hij van plan was aanslagen te plegen en president Husak te ve rmoorden De negen hebben gezegd niets van een samenzwering te weten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9