Kamer moet minister niet aan uitspraak binden Binnenskamers Onrust onder ambtenaren van BZ Omroepraad wil Aantjes niet als voorzitter WÊESSSSSSSS33M CHU over modernisering kernwapens l fri Sportvissers op nippertje gered Zo'n honderd kilo hasj op Zeeuwse stranden MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 DEN HAAG (ANP) - De Omroe- praad heeft minister Gardeniers van CRM laten weten bezwaren te hebben tegen de benoeming van mr. W. Aantjes uit Utrecht tot voorzitter. Dit is zaterdag in poli tieke kringen in Den Haag ver nomen. Waarnemend voorzitter van de omroepraad, mr. J. Drij- ber uit Zwolle, heeft vrijdag avond de bewindsvrouw telefo nisch ingelicht. De leden van de Omroepraad heb ben besloten volstrekte geheim houding in acht te nemen. Minis ter Gardeniers deelde zaterdag desgevraagd mee te wachten op schriftelijk bericht van de raad. Dit zal haar over een paar dagen bereiken. Ze wil ook Aantjes nog horen, alvorens verdere stappen te doen. Mr. Aantjes, die om een onderhoud met de Omroepraad had ge- vraagd, zei in dit stadium ook niets mee te delen. Hij was op uitnodiging van de waarnemend voorzitter van de Omroepraad vrijdag in Den Haag voor een ontmoeting met een delegatie uit de raad die de opvolging van oud- voorzitter mr. J.J. van der Lee voorbereidt. Of bedoeld gesprek er is geweest, wilde mr. Aantjes bevestigen noch ontkennen. Wel had hij gesproken met de waar nemend voorzitter. Daaraan was een vergadering van de voltallige Omroepraad voor afgegaan. Drie leden waren afwe zig, maar hadden schriftelijk aan de voorbereiding en besluitvor ming deelgenomen. Minister Gardeniers kwam een paar weken geleden met Aantjes als kandidaat. Leden van de Om roepraad maakten er bezwaren tegen. Sommigen verklaarden te zullen opstappen als Aantjes voorzitter wordt. Ook was er het bezwaar, dat de functie wordt ge bruikt voor een rentree van Aan tjes in de actieve politiek. Het voorzitterschap van de raad en bijvoorbeeld een kamerlidmaat schap zijn volgens leden van de raad in principe niet te combine ren. In de raad leeft de opvatting, dat de voorzitter een redelijke lange termijn in functie moet blijven. Zoals bekend schetste de Omroe praad een profiel van de voorzit ter, die mr. J.J. van der Lee moet opvolgen. Deze legde de functie neer toen hy van burgemeester van Eindhoven tot lid van de Raad van State werd benoemd. Minister Gardeniers kwam in het overleg met een delegatie van de raad met Aantjes, de oud CDA- fractievoorzitter van de Tweede Kamer. De regering zet zich in om voor hem een geschikte functie te vinden nadat Aantjes vorig jaar na onthullingen over zijn oologs- verleden uit de actieve politiek moest vertrekken. Aantjes gaf te kennen in principe wel voorzitter van de omroepraad te willen worden. DEN HAAG-UTRECHT (GPD) - De Unieraad van de CHU is het niet eens met het standpunt over de modernise ring van de kernwapens, zoals dat vorige week door de CD A-Tweede-Kamerfractie is ingenomen. Minister Scholten (defensie) moet niet voor de voeten worden gelopen met bindende uitspraken van de Kamer. Hij moet, integendeel, maximale armslag krijgen. Dat standpunt bleek zaterdag tij-' dens een vergadering van de CH- Unieraad in Utrecht. De CDA- fractie sprak vorige week uit dat de NAVO in december wel mag besluiten over produktié van nieuwe kernwapens, maar dat het besluit over de stationering daarvan in o.m. Nederland moet worden uitgesteld. Maar de CH vindt dat niet juist Er kan pas zinvol met de Russen over wa penbeheersing worden onder handeld als we zelf wapens heb ben om in die onderhandelingen in te leveren, zo luidde de mening van de Unieraad. Het CD A-kamerlid Wisselink (CH) zei het fractiestandpunt als een compromis te beschouwen. Hij zei persoonlijk de voorkeur te ge ven aan een besluit over produk tié én plaatsing. Hij uitte kritiek Voor bestuur CHU is Van Leijenhorst nummer één UTRECHT (ANP) - Het dage lijks bestuur van de CHU wil dat drs. G. van Leijenhorst, vice-voorzitter van de CDA- fractie in de Tweede Kamer, nummer één komt te staan op de CHU-lijst, welke inge voegd wordt in de CD A-kan didatenlijst voor de tweede- kamerverkiezingen in 1981. De unieraad, hoofdbestuur van de CHU, zal op zaterdag 8 de cember beslissen over het desbetreffende voorstel van het uniebestuur. Alhoewel het de bedoeling is dat in oktober volgend jaar de drie christen-democratische partijen KVP, ARP en CHU fuseren tot het CDA, zal de kandidaatstelling voor de verkiezingen in het jaar daar op nog geschieden volgens de procedure die van toepassing was bij de kamerverkiezingen in 1977. Dit betekent dat elk der drie partijen en de groep van rechtstreekse leden van het CDA de eigen kamerkandida ten aanwijst. Deze kandida ten worden dan volgens een sleutel (vastgesteld uitgaande van de ledenaantallen van de vier groepen) over de CDA- lijst verdeeld. op het Interkerkelijk Vredesbe raad, dat zich tegen elke moder nisering heeft uitgesproken. Vol gens Wisselink is dat standpunt te politiek gekleurd. Volgens mr. Janssen van Raay, lid van het Europees Parlement, moet minister Scholten de vrij heid hebben te beslissen tot plaatsing van nieuwe wapens in Nederland. Nederland mag zich internationaal niet in een isole ment plaatsen door een eenzijdig standpunt in te nemen. De Unie raad zag er overigens vanaf bin dende uitspraken te doen, omdat aan regering en parlement de ruimte geboden moet worden tot discussie en onderhandeling. Moties De socialistische defensiewoord voerder Stemerdink kondigde zaterdag voorde VARA-radio aan dat hij in het kamerdebat met een motie komt die uitstel van enige beslissing over de modernisering bepleit De CDA'er Frinking zei echter dat zijn fractie dit voorstel niet zal steunen, zodat het zal worden verworpen. Stemerdink wil voorts dat de Tweede Kamer uitspreekt dat het Salt 2-akkoord moet worden goedgekeurd, zonder dat die be slissing wordt gekoppeld aan de modernisering. Ook zal hij de re gering vragen te bevorderen dat de NAVO aanbiedt 2000 oude kernkoppen uit Europa terug te trekken. Minister-president Van Agt zei za terdag in een radiogesprek niet te geloven dat het kernwapendebat tot een politieke crisis in Neder land zal leiden. Hy denkt dat een oplossing uit de bus komt die voor het parlement wel aan vaardbaar is. CDA-voorzitter Steenkamp zei - ook al voor de radio - dat vermindering van de kernwapens alleen kan door een zijdige stappen. De andere partij s gewoon door, zei hij. ZEIST-In de bossen bij Zeist is zaterdag de traditionele Sint Hubertus-jacht gehouden. Op de foto het moment waarop de honden door de jagers worden losgelaten. ZIERIKZEE (GPD) - Twee sportvissers zijn zaterdag op het nippertje gered uit de Oosterschelde, nadat zij een hele nacht met hun gekap seisde scheepje in het koude rivierwater hadden gelegen. Het tweetal, de 33-jarige G. Slooter uit Zuid-Beijerland, en de 43-jarige R. Slooter uit Oude-Tonge, was in de loop van vrijdag met een sportvis sersbootje de Oosterschelde opgegaan. Vrijdagavond sloeg hun bootje om. Zater dagmorgen werd een zoekac tie op touw gezet, waaraan onder meer de reddingsboot Jan Leis uit Burghsluis deel nam. De twee sportvissers werden uiteindelijk zaterdagmiddag bij het werkeiland Neeltje Jans door een Belgische sportvisser gevonden. Hij bracht het tweetal, dat totaal door de kou was bevangen, aan wal, waar ze direct naar een ziekenhuis werden ver voerd. Zij maken het naar omstandigheden redelijk. WESTKAPELLE-VLISSINGEN (GPD) - Op de stranden van Wal cheren bij Westkapelie en Valke- nisse en op het Vlissingse bad- strand is het afgelopen weekein de voor een waarde van naar schatting anderhalve ton aan hasj aangespoeld. De hasj zat in negen gegalvaniseerde blikken met een totaalgewicht van bijna 120 kg. De hasj is voorlopig door de poli tie opgeslagen en zal waarschijn lijk deze week op verzoek van de officier van justitie worden ver nietigd. Een woordvoerder van de rijkspoli tie verklaarde dat het gaat om blikken met elk ongeveer 12 tot 15 kilo hasj. Hoewel de aange spoelde hasj nog nader onder zocht moet worden, bestaat het vermoeden dat het om Libanon- hasj gaat. De pakjes hasj waren voorzien van stempels met het opschrift „L Rouge". De rijkspo litie voert na de hasjvondst inten sieve controles uit op het strand tussen Vlissingen en Dom burg. De belangrijkste hasjvondst werd zaterdagmiddag gedaan op de stranden van Walcheren by Westkapelie en Valkenisse. Daar spoelden twee jutezakken aan, met zes blikken hasj. Later spoelden nog enkele losse blik ken aan. Nadat bleek dat er hasj in de blikken zat, werd de politie gealarmeerd. De Vlissingse poli tie haalde gistermorgen van het badstrand één blik met hasj. De aangespoelde hasj is, zo leerde een eerste onderzoek, niet door het water aangetast. Dit in tegen stelling tot de miljoenenvondst aan hasj, vorig jaar op het strand van Valkenisse. De rijkspolitie patrouilleert met landrovers op het strand. DEN HAAG 'GPD) - Nadat al enkele maanden voorpostge- vechten zijn gevoerd uver de vraag of de NAVO haar kernwapens in Europa moet moderniseren, goat morgen indeTloeede Ka mer het eerste openbare gevecht tussen rege ring en fract les over deze zaak van start. Het grootste deel van het debat over de defen siebegroting voor 1D80 zal aan deze zaak zijn ge wijd. Verder staat deze week de be handeling van de begroting voor volksgezondheid op de agenda. Centraal staat hier de vraag of de Nederlander via het betalen van een eigen bijdrage in zijn ziektekosten kan helpen om de kosten van de gezondheidszorg terug te dringen. Twee zaken dus, waarover de verdeeldheid in de Kamer groot is. en scherpe, levendige debatten lijken dus verzekerd. Kernwapens Over de kernwapen-modernise ring bestaan in de Tweede Kamer vier stromingen: cis uitersten die van de WD, SGP en GPV die vinden dat de modernisering gewoon duur nu jet gaan. en die van de PPR. CPN en PSP die zeggen dut dat juist nooit mag gebeu ren. Daar tussenin staan de PvdA, die wil dat nu nog niet besloten wordt, maar eerst wordt geprobeerd met de Rus sen te onderhandelen, en het CDA dat ,ja" zegt tegen pro duktié van nieuwe wapens, maar de plaatsing ervan nog twee jaar wil aanhouden. Zoals al eerder gebeurde bij het debat over de neutronenbom, begin vorig jaar, en bij de kernwapendiscussie tijdens de algemene beschouwingen in oktober, dreigt dus ook nu weer een situatie waarbij door de Kamer geen enkele meerderheidsuitspraak zal worden gedaan. De PvdA steunt het CD A-voor stel niet en het CDA verwerpt de PvdA-visie. Aangezien de twee andere uitersten in geen geval worden aanvaard, is de kans op een debat zonder conclusies erg groot. Defen sieminister Scholten zal dat niet zo erg vinden. Hij kan dan zonder gebonden handen het overleg met de bondgeno ten in. Dat wil overigens niet zeggen dat Scholten daarmee van de problemen met de Kamer af is. Dat zal afhangen van de wijze waarop hij de in de Tweede Kamer levende ideeën in de NAVO naar vo ren weet te brengen. Hij zal daarbij vooral rekening heb ben te houden met het stand punt dat de CD A-fractie vori ge week heeft ingenomen. Die partij, in het centrum van de politieke macht, heeft het namelijk in handen om - wanneer het NAVO-overleg niet tot bevredigende ant woorden leidt - het kabinet de das om te doen. Of het zover zal komen, is natuurlijk de vraag, maar door de CDA- fractie zijn de afgelopen tijd genoeg schoten voor de boeg gegeven om het kabinet extra op zijn hoede te doen zijn. In de PvdA-fractie is voorts oud-minister Van der Stoel uit de boot gevallen. Hij kon zich niet met het standpunt van zijn fract ie verenigen (hij wil de mogelijkheid openhou den dat toch tot produktié wordt besloten) en werd als woordvoerder voor het ko mende debat aan de kant ge zet. Slaapzakvrijers ATHENE (GPD) - De 24-jarige Til- burgenaar S.M. die de afgelopen zomer in Griekenland tot elf maanden gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij op het ei land Mykonos in een slaapzak aan het strand de liefde zou heb ben bedreven met een 22-jarige Australische komt over drie we ken vrij. In hogere beroep is het vonnis namelijk verminderd tot vier maanden. Zijn Australische metgezellin die eerst negen en la ter drie maanden kreeg heeft de gevangenis vorige week verlaten. DEN HAAG (GPD) - Binnen het ministerie van buitenlandse za ken is de opwinding over de ko mende reorganisatie van het de partement dit weekeinde op nieuw opgelaaid, nu een onlangs door enkele ambtenaren georga niseerde enquête over de nieuwe structuur van het ministerie in de openbaarheid is gekomen. De reorganisatie, die ertoe moet lei den dat op de lange duur het nu bestaande onderscheid tussen ambtenaren in de buitenlandse dienst (diplomaten) en departe mentsambtenaren verdwijnt, blijkt op veel meer verzet te stui ten dan de top van het ministerie aanvankelijk had verwacht. Uit de enquête bleek dat slechts 5 procent van degenen die het for mulier hadden ingevuld voor stander van de reorganisatie zijn. Van de betrokken BZ-ambtena- ren deed 30 procent aan de en quête mee. De samenvoeging van de twee groepen BZ-ambtenaren werd aanvankelijk vooral gemotiveerd door de onvrede die vele ambte naren aan het Haagse thuisfront hadden nver het feit dat er naast de „gewone" ambtenaren van BZ nog een soort „eredivisie" be staat, die van de Ambtenaren der Buitenlandse Dienst, de diplo maten. Deze diplomaten kunnen over de hele wereld worden inge zet, op de verschillende Neder landse ambassades, en vervullen bovendien vaak gedurende be paalde tijd functies op het minis terie, naast de „gewone" ambte- De wrijving, die het gevolg was van het naast elkaar functioneren van ambtenaren met en zonder de „glamour" van het diplomaten- bestaan, leidde ertoe dat enkele jaren geleden een commissie, onder voorzitterschap van Rot terdams oud-burgemeester Thomassen, het (schijnbaar) verlossende woord sprak: inte gratie. Samenvoeging van de beide groepen ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken. 19781978 werd, zoals de commissie- Thomassen had aanbevolen, een loco-secretaris-generaal aange trokken, speciaal belast met de doorvoering van de integratie. Het oog was gevallen op mr. P.G.M. Zwartkruis, die zich in het particuliere bedrijfsleven een zeer goede reputatie had verwor ven als „talent-scout" op hoog ni- Aanvankelijk kwamen de bezwa ren tegen die integratie vooral uit de hoek van de Buitenlandse Dienst. De diplomaten waren van oordeel (met enige overdrijving weergegeven) dat kantoorkler ken niet geschikt zouden zijn het vaderland in den vreemde te ver tegenwoordigen. Tegenwoordig komen de protesten juist uit de andere hoek. Binnen de ambtenarij, blijkt een grote groep te zijn die niets liever wil dan in Den Haag (desnoods Leid- schendam) blijven. Uitgangspunt bij de reorganisatie is, dat aan alle nieuw in dienst tredende ambtenaren de eis wordt gesteld dat zij zich be schikbaar stellen voor detache ring in het buitenland, by een ambassade. Van de nu in dienst zijnde ambtenaren zal echter niemand tegen zijn zin worden opgenomen in het internationale overplaatsingencircui t. Wel wordt aan alle ambtenaren de vraag voorgelegd of zij bereid zijn te worden overgeplaatst naar het buitenland. Maar als zij die ver klaring niet willen tekenen, dan heeft dat geen consequenties Dat wil zeggen: geen onmiddellijke consequenties. Maar veel BZ- ambtenaren vrezen dat hun car rièremogelijkheden wel degelijk worden geschaad, wanneer zij zich buiten de groep internatio naal inzetbare ambtenaren plaat sen. Hun huidige functie, rang, bevorderingsmogelijkheid etc. is weliswaar gegarandeerd, maar hun „marktwaarde", hun mobili teit binnen het ministerie is, zo vrezen zij, kleiner geworden. Een afdeling binnen het ministerie zal immers minder gauw een ambtenaar aanstellen die niet in ternationaal overplaatsbaar is, Oud-minister Van der Stoel - geen PvdA-woordvoerder in kernwapendebat - Naast de al genoemde voorstel len, zullen er deze week nog vele andere moties komen. De PvdA eist goedkeuring tan Salt 2 zonder dat dit meteen aan de modernisering wordt gekoppeld. Ook moet volgens een PvdA-motie het aanbod van de Amerikanen om 1000 kernkoppen uit Europa terug te trekken, worden vergroot naar 2000. PPR-woord voerster Ria Bec kers heeft een voorstel inge diend om helemaal van mo dernisering af te zien (maakt geen kansen de D'66'er Brinkhorst zal eisen dat de Tweede Kamer het laatste woord in deze zaak houdt en dat de regering zich niet zon der toestemming van het parlement kan binden. En dat nu lijkt het enige voorstel te zijn dat door de Kamer met ruime meerderheid zal wor den aanvaard. Volksgezondheid Opgeluisterd door een demon stratie van de initiatiefgroep ,Stop eigen risico" begint morgen het debat over de be groting volksgezondheid. Dat gebeuren geeft aan welk be langrijk punt in discussie komt: de ombuigingen. De meeste aandacht uit het om buigingspakket trekt het on derdeel „eigen risico". Staats secretaris mevr. Veder-Smit spreekt zelf van eigen bij dragen", maar de inhoud komt op hetzelfde neer. Als het aan de bewindsvrouw ligt, zullen ziekenfondsverze kerden meer eigen bijdragen (want die bestaan nu ook al) moeten betalen voor kraam zorg, meerdere fysiotherapeu- tische behandelingen en cos metische (of plastische) chi rurgie. Verder zitten er nog bijdragen voor oa. genees middelen in hetjpakketDat alles nog steeds in het kader van Bestek '81. Twee miljard moet er .ge snoeid" worden op de kosten van de gezovidheidszorg Maar aan dit bedrag is mevr. Veder nog niet toe, hoewel zij vordert. Op grond rnn een kamermotie van vorig jaar is zij afgelopen voorjaar met een samenhangend plan ge komen voor die bezuinigingen (afgezien van het deel dat door afremmingen op de sala rissen wordt bereiktDe Ka mer kan er nu over oordelen, per I januari moeten de maatregelen ingaan. De meerderheid, bestaande uit met name de regeringspartij en, zal zich wel bij deze om buigingen moeten neerleggen. Van oppositiekant is er sterke kritiek: eigen bijdragen zijn eigenlijk lastenafwcntelingen die op de laagste inkomens groepen neerkomen, stelt vooral de PvdA. Dat is geen werkelijke aanpak van de kostenverhogende factoren. De oorzaken liggen wel in de hoge inkomens van de medici en die moeten worden aange pakt. omdat men bang zal zijn nooit meer van de man (of vrouw) af te zullen komen. Want wie niet be hoort tot de internationale groep, zal ook nooit naar het buitenland verdwijnen, misschien eeuwig zyn stoel bezet houden, dus de doorstroming binnen de afdeling belemmeren. Voor het einde van dit jaar, zo heeft minister Van der Klaauw toege zegd, zou de integratie van de buitenlandse dienst met het de partement zijn beslag moeten knjgen. Het ziet ernaar uit dat de bestrijders van de integratie voorlopig een nederlaag zullen lijden. Maar omdat voorlopig toch het onderscheid zal blijven bestaan tussen de groep buiten landse dienst, de groep ambtena ren die de verklaring van over- plaatsbaarheid ondertekenden, en de groep ambtenaren die dat, al dan niet definitief, weigerden, zal de onrust over de integratie van het ministerie van buiten landse zaken de eerste jaren nog wel voortduren. Dat is ook de bedoeling, maar mevrouw Veder is er niet in geslaagd haar concrete beleid op dit en andere punten tege lijkertijd te presenteren. Het gaat allemaal stukje bij beetje en dat begint een groot deel van de Kamer aardig te irri teren. Alsmaar wachten op adviezen en studies levert weinig overzicht op. De ge zondheidszorg is toch al een bos, waarvan de bomen ru welijks te zien zijn...

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7