Mensen praten gemakkelijker in cafésfeertje Ringdijk in opstand ï_eidse agenda Speurtocht naar oude hofstede in Oegstgeest Groep Voorschotenaren wil politiek onder de bevolking brengen Viertal gewonden bij botsing op Plesmanlaan Scheppingskerk „af" met Van Vulpen-orgel DE RINGDIJK MOET VEILIG MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 VOORSCHOTEN - Het is de be doeling om de mensen wat meer in contact te brengen met de politiek. In veel gevallen de gemeentelijke politiek, maar ook landelijk en internationale vraagstukken kunnen aan de orde komen. Er bestaat bij de mensen nog altijd een drem pelvrees om zich met het ge meentebestuur en de landelijke politiek bezig te houden". Dit zegt Diederik van Ooyen, lid van de onlangs in Voorschoten opgerichte werkgroep Politiek Café, die (van avond) een eerste formele bijeenkomst tussen Voorschotenaren, politici en deskundigen in het Ambachtshuis or ganiseert. Bij dit eerste politieke café in Voorscho ten zal de vestiging van woonwagens, die nogal wat voeten in de aarde heeft, gespreksthema zijn. Naast vertegen- woodigers van verschillende politieke partijen zijn ook de coördinator van het Leidse woonwagenkamp en de negen woonwagengezinnen die in Voorscho ten zouden moeten komen wonen uit genodigd door de organiserende groep, om in "een gezellige omgeving" met elkaar en met de Voorschotenaren van gedachten te wisselen. "Bij zo n onderwerp staat de bevolking altijd tegenover de gemeente. De ves tiging van woonwagens in Voorscho ten ligt nogal gevoelig, vooral bij de mensen die deze wagens voor hun deur krijgen. Wij willen nu een andere di mensie aan het gesprek geven door de coördinator als deskundige en eventu eel de woonwagenbewoners bij het ge sprek te betrekken", aldus Diederik van Ooyen. De initiatiefgroep tot het politieke café in Voorschoten bestaat uit 11 mensen, die voor een deel niet specifiek politiek gebonden zijn. "Het is een groep men sen uit Voorschoten die incidenteel een politieke binding hebben. Maar je kunt niet zonder meer zeggen dat het initiatief voor het politieke café van een bepaalde partij uitgaat." De groep werd gesteund in hun idee over een informele politieke bijeenkomst door het grote succes van verkiezings avonden die door hen georganiseerd werden. Zo kwamen op de avond van de Europese verkiezingen zo n 7UU mensen naar de Lindehoeve. Nu wil de groep ook aan klantenbinding doen, door een onderwerp op tafel te brengen dat zich dicht bij de huisdeur van de mensen afspeelt. Dat neemt niet weg dat de volgende bijeenkomst van het politieke café, in december, waar schijnlijk in het teken van de kernbe wapening komt te staan. "Het is in eerste instantie de bedoeling om de politiek onder de mensen te brengen. Voorschoten heeft niet elke maand zo'n zwaarwichtige problema tiek dat altijd plaatselijke problemen aan de orde zullen komen. Maar al je met actuele zaken komt zoals de kern bewapening dan krijg je volgens mij ook wel de mensen voor de televisie weg!! Mede-lid van de werkgroep Paul van der Burg,vult Diederik van Ooyen aan door te stellen dat er toch altijd mensen blijven die je niet bereikt. Maar "Het is natuurlijk belangrijk dat je ook met onderwerpen komt die zich direct in hun straat afspelen. Daarnaast kun je ook met landelijke en internationale zaken komen, zoals het abortusvraagstuk. Zolang de onder werpen aantrekkelijk blijven trekje de mensen wel". De groep heeft duidelijk voor een poli tiek café gekozen boven een formule avond omdat deze laatste gespreks vorm te "stijf' is. "De meeste mensen komen haast nooit in contact met de politici. Zo zullen zij ook zelden of nooit gebruik maken van het spreek recht in een gemeenteraadsvergade ring. Met een cafésfeertje krijg je ze gemakkelijker aan het praten. Daarom moet je geen forum opbouwen met de mensen allemaal strak geregeld achter een tafeltje. Dan krijg je nog een vraag- en antwoordspelletje en dat is niet de bedoeling! vertelt Paul van der Burg. Maandagavond is de vuurdoop voor het initiatief van de groep met een heel ge voelig onderwerp. "We hopen dat de kritici komen zodat deze eens van de deskundigen kunnen horen wat de werkelijkheid is" zegt Diederik van Ooyen, die daarbij nog eens terugver wijst naar de onlangs gehouden hoor zitting over woonwagens waar "onge- funceerde kritiek" en zelfs "racisti sche" uitlatingen te horen waren. De werkgroep wil de materie nu duidelij ker maken CHARLES LENNARTZ LEIDEN - Bij een aanrijding gis teravond op de Plesmanlaan in Leiden zijn vier inzittenden van een personenauto licht gewond geraakt. De personenauto werd in de flank geraakt door een taxi die plotse ling van de meest rechts gelegen rijbaan naar de meest links gele gen rijbaan zwenkte. Hierdoor raakte de bestuurder van de per sonenauto, een 22-jarige Leide- naar, de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen een lichtmast. De auto werd totaal vernield en de bestuurder liep evenals een 24- jarige inzittende hoofdletsel op. De echtgenote van de bestuurder (eveneens 22) en een 16-jarig meisje liepen beenletsel op. Het viertal is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Een 6-jarig meisje uit Leiden brak zaterdagmiddag haar rechterdij been toen zij plotseling tussen een tweetal geparkeerd staande auto's de Vondellaan wilde over steken. Zij werd geschept door een personenauto die werd be stuurd door een 27-jarige Lei de- Op rijksweg 4 (Amsterdam-Rot terdam), ter hoogte van het ben zinestation nabij de Europaweg in Leiden, raakte een NA 42 JAAR MET„VUT" WASSENAAR - De eerste ambte naar van de gemeente Wassenaar, die gebruik gaat maken van de nieuwe regeling voor "vervroeg de uittreding" is mevrouw P. van Ammers, die 33 jaar werkzaam is geweest bij de gemeentelijke so ciale dienst. Mevrouw Van Ammers heeft een loopbaan van ruim 42 jaar over heid achter zich. Van 1936 tot ok tober 1945 was zij werkzaam bij de Raad van Arbeid in Den Haag. Per 1 maart 1946 werd zij aange steld bij de gemeente Wassenaar "om administratieve werkzaam heden te verrichten ten behoeve van de afdeling Sociale Zaken ter gemeentesecretarie." Wethouder A.J.M. van der Klaauw heeft de scheidende ambtenares namens het gemeentebestuur een afscheidsgeschenk aangebo den. van Amsterdam zaterdagavond de macht over zijn stuur kwijt en belandde met zijn auto in een sloot. Waardoor de man de macht over zijn stuur kwijtraakte is niet helemaal duidelijk. Waarschijn lijk schrok hij van een inhaalma noeuvre van een andere perso nenauto. De Amsterdammer is met rugklachten voor onderzoek overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Melig stuk goed gespeeld ZOETERWOUDE - De toneel groep van de KPJ verdient met de beide opvoeringen van "Tinus verkoos de vrijheid" een com pliment, maar zeker ook een waarschuwing. Het vertoonde spel was zonder meer van uitstekende kwaliteit. Geen van de tien acteurs viel uit de toon. Ook naar boven waren er geen echte uitschieters, hoewel hoofdrolspeler Henk Ammerlaan de handen van het veeltallige publiek met zijn verschijning vaak op elkaar wist te krijgen. Daarbij teerde hij nog op de roem, die hij een jaar eerder met een voorloper van dit stuk - ook over de stier Tinus - vergaard had. Ook het spel van de overige spelers, bijna allen in dezelfde rol als in deel één van 'Tinus" duidde er op dat de toneelafdeling van de KPJ uitstekend in elkaar zit Men zal er echter wel de waarschu wing in acht moeten nemen. Naarmate de uitvoering vorderde bleek hoe langer hoe meer dat de humor die in "Tinus verkoos de vrijheid" gebruikt wordt in deze tijd niet meer grappig is. De be slommeringen om een dol ge worden stier die tot overmaat van ramp de koeien van de buren gaat bezoeken wordt op den duur zelfs voor de meest fervente fokker erg melig. Jammer, want, zoals ge zegd, de acteurs toonden zich van uitstekend niveau. Eigenlijk hebben vooral zij recht op een echt blijspel. Het publiek, vaak nu al enthousiast meelevend, zal het zeker ook waarderen. ROB JANSEN Wethouder Van Belle (links) is ook bijzonder benieuwd, wat er Hij nam daarom ook deel tijdens de verkennende opgravingen. de "Hofstede Haeswijck" OEGSTGEEST - Als de verwachtingen van de heer Wassenaar, ambte naar op de afdeling Alge mene Zaken van de ge meente Oegstgeest, juist zijn, dan kunnen binnen kort de resten van de Hof stede "Haeswijck" wor den opgegraven. Hofstede Haeswijck was een bui tenplaats die omstreeks 1631 werd gesticht. De woonstede lag in de huidige Morsebel-polder aan de overkant van het Oegst- geesterkanaal langs de Kenne- dylaan. De heer Wassenaar is erg geïnteres seerd in archeologie. Uit het ge meentearchief en uit diverse boekwerkjes ontdekte hij het be staan van de Hofstede Haeswijck. Na enig speurwerk kwam hij te weten dat er nog nooit een onder zoek naar was gedaan. Enige tijd geleden trok hij de stoute schoe nen aan en begon met een paar collega's en bekenden te graven in het polderlandschap. Al snel kwamen zij tot de ontdekking dat er iets aanwezig was onder de grond. Er werden ondermeer ou de dakpannen en plavuizen ge vonden en bijzonder veel puin. Omdat de resten van de Hofstede Haeswijck op een te grote diepte lagen, om met de hand verder te kunnen graven (ongeveer 80 cen timeter) werd er een dragliner gehuurd. Deze dragliner moet op 24 november de bovenste laag van de bodem weghalen. In eerste instantie werd contact op genomen met drs. Sarfarty, een bekend archeoloog. Drs. Sarfarty had goede contacten met de Ar cheologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Rijnstreek. Deze werkgemeenschap gaat de opgravingen nu begeleiden. Men hoopt om de funderingen van het hele gebouw vooral binnen korte tijd te kunnen opsporen, omdat het bewuste stuk grond, nu nog eigendom van de gemeen te Oegstgeest, over niet al te lange tijd wordt overgedragen aan het Bouwfonds, die er woningen gaat bouwen. Maar een strook va geveer 30 meter blijft onbe bouwd, in verband met de toe komstige uitbreiding van het ka naai. De heer Wassenaar wacht dat de Hofstede Haeswijck precies deze strook heeft gelegen. LEIDERDORP - Bij de ingebruik neming van het aangeworven or gel in de Scheppingskerk, waren gisteren zelfs belangstellenden uit Friesland en Brabant naar Leiderdorp getogen. Dat illu streert de aan deze gebeurtenis gehechte waarde. Nieuwe kerken behelpen zich vaak voor onbepaalde tijd met een elektronisch apparaat dat het zonder pijpen stelt, doch de klank ervan nabootst. Deze cate gorie orgels mist wat ze ademen niet, worden als niet bezield erva ren. Bezielde klank komt uit pij pen, waarheen "wind" wordt toegevoerd. Dr. J. Gierveld presenteerde in een toelichtend betoog het echte or gel door - via organist Arie de Ru op de orgelbank en via de afzon derlijke registers zowel als door de gecombineerde (er zijn negen tien sprekende stemmen) - de pijpen voor zich te laten spreken in miniatuur en lilliput-kleine muziekstokjes. Eerst nu, ver klaarde de spreker, is de schep ping van de Scheppingskerk vol tooid. Nog houden tallozen van het ker kelijk leven. Zo'n moment wordt gevierd, het is een rustprent te midden van de acties van her vormde en gereformeerden ge zamenlijk om onafgebroken de financiën te verzamelen. In de klankkleuren van dit Van Vulpen-orgel zit veel vroege ba rok. Nico de Raad liet het horen in een ingelast concert. Zeer goed deden het in dit klankenveld twee Toccata's van Seixas, goed een Offertoire van Dandrieu (beide Bach's tijd),.goed ook va riaties op een Aria Quarta van Bach's voorloper Pachelbel. De monumentaliteit, die de Fantasie met Fuga in g van Bach zelf toe komt, kon er niet uit, maar de or ganist die het brengt, schept er wel het beeld van. Ik heb geleerd dat een geldig oor deel over een orgelcreatie eerst van een volgende generatie te verwachten is. Dit instrument, door ds. J. Geursen namens de gemeente aanvaard met het bij passend dankceremonieel en voor het eerst liturgisch dienend in een vesper na het gegeven con cert, zal een bron van vreugde kunnen worden, verrijking als het is van het gewestelijk orgel bezit, welkom ook voor de direct betrokken cantorij met haar op merkelijk jonge strijkers en bla zers onder de regie van S.G. Loe- KEES VERHOEF Fraudeurs aangehouden VOORSCHOTEN - De Rijkspolitie van Voorschoten heeft in sa menwerking met de districtsre cherche van Den Haag vorige week de 29-jarige J. de L., de 27- jarige M. de L. uit Voorschoten en de 30-jarige J.L. uit Capelle aan de IJssel aangehouden. De drie, allen directeur van een be drijf, worden ervan verdacht di verse frauduleuse handelingen te hebben verricht. Uit onderzoeken naar aanleiding van faillissementen is gebleken dat er onregelmatigheden waren in de administratie. Vrijdag zijn de heren voorgeleid aan de officier van justitie. Tegen uitblijven verkeersmaatregelen HAARLEMMERMEER - Bijna alle bewoners van de Ringdijk in de Haarlem mermeer blijken achter de eis "Verkeersgroep Ring dijk Haarlemmermeer" (VRH) te staan om op zeer korte termijn iets te doen aan de gevaarlijke ver keerssituatie op de dijk. Aan de oproep van VRH aan de dijkbewoners om op alle moge lijke manieren hun onvrede over het verkeersbeleid van de ge meente Haarlemmermeer te la ten blijken is massaal gehoor ge geven. De dijk biedt sinds giste ren het beeld van spandoeken, af fiches en op de weg geschreven leuzen, als Ringdijk ja, ringlijk De actie, die nog de gehele week zal duren, is tot afgelopen vrijdag volledig geheim gehouden, om het verrassingseffect te vergroten en te voorkomen dat de gemeen- ten één en ander zou dwarsbo men. Om de actie extra in de be langstelling te brengen werd de gisteren georganiseerde Schip- holloop rond de Haarlemmer meer aangegrepen om nog meer bekendheid aan de actie te geven. Terwijl de lopers over de Ringdijk liepen werden zij onder meer ge durende een deel "ter zijde ge staan" door een bootje met de nodige spandoeken. In de kern Nieuwebrug werd een slalomac tie gevoerd, waarbij het verkeer slechts met de nodige moeite zich door dit plaatsje kon worstelen. Voorts kwamen de lopers van de marathon om de zoveel meter leuzen tegen, die op overduide lijk wijze weergaven hoe de be woners over de verkeerssituatie op de dijk denken. De actie is georganiseerd omdat, volgens de VRH, de dijkbewo ners genoeg hebben van de on duidelijkheid die bestaat omtrent de verantwoordelijkheid voor de veiligheid op de dijk. "Zij vinden dat met hun belangen wordt ge sold en ze zijn het zat dat er niets gebeurt", aldus de VRH. een nota uit te komen waarin een en ander wordt gezegd over die verantwoordelijkheid, zijn de dijkbewoners van mening dat zij, net als in het verleden, uiteinde lijk nul op het rekest krijgen. "De te nemen maatregelen zullen wel weer in de ijskast verdwijnen", stelt de VRH, waarin afvaardi gingen zitten van de 17 dorpsker nen van de Haarlemmermeer. Patstelling Het is gebleken dat niet vaststond wie aansprakelijk was voor fi nanciering van maatregelen ter verbetering van de verkeersvei ligheid: of de gemeente, of de polder. Daarover hebben inmid dels een aantal gesprekken plaatsgevonden tussen deze twee instanties, maar uiteindelijk toch een soort van patstelling is ont staan. Ofschoon de gemeente heeft aan gekondigd op korte termijn met Positief De gisteren gestarte actie wordt ondersteund en begeleid door de opbouwwerkers van de Stichting Samenlevingsopbouw Haar lemmermeer (SSH). Opbouw werker Henk Hagendoorn beves tigde gisteravond in het "crisis centrum", het dorpshuis in Lijn den, dat de bewoners ondanks het slechte weer "zeer positief' tegenover de actie stonden. "On ze affiches hingen bijna huis aan huis, een bewijs dat men achter' ons staat", aldus Hagendoorn. Deze affiches, die zaterdag werden verspreid samen met duizenden stickers, waren voorzien van een tweetal briefkaarten. Het is de bedoeling dat de dijkbewoners deze kaarten ondertekenen en opsturen naar de wethouder van verkeerszaken van de Haarlem mermeer Kamper en de dijkgraaf van het waterschap groot Haar lemmermeer De Vreeze. Waar- MAANDAG Lange Gracht 246a, Open dag van de „doe-'ns-wat-samengroepen", van 14-16 uur en van 20-22 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, Poolsefilmcyclus nr. 2. Rapenburg 48 - Lezing voor Vrouwen bond NVV, over het Leger des Heils, 20 zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Oegstgeest - 19.30 uur Gem.huis Cie openbare werken. Voorschoten - 19.30 uur. Gem. huis, ver gadering werkgroep soc. en cult. werk. Leiderdorp - 20 uur Cie ruimtelijke or dening en openbare werken, Gem.huis Wassenaar - Raadhuis, Cie huisvesting, 19.30 uur. Voorschoten - 20 uur politiek café in het Ambachtshuis aan de Voorstraat. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 2-9 nov. door apo theek Tot hulp der Menschheid, Ros molen 13, telefoon 121060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, telefoon 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon ten noorden van de Rijn 134604, ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp Zoeterwoude - Gezond- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, telefoon 4641. Warmond - Zr. G. van der Meer-Stor- horst, Wilgenlaan 28, telefoon 02521-10929. Dierenartsen Soandoeken op de Ringdijk in de Haarlemmermeer. De gemeente en het polderbestuur liggen nog i clinch over de vraag wie moeten opdraaien voor de kosten om de dijk minder gevaarlijk te maken. De dijkbewoners echter willen dat e mee zij te kennen geven te protes teren tegen het uitblijven van maatregelen voor een veilige Ringdijk. Geleuter De gemeentepolitie van de Haar lemmermeer heeft gedurende de actie gisteren lijdzaam toegeke ken waarbij het niet tot moeilijk- ■u wat gebeurt. heden is gekomen met de actie voerders. Wethouder Kamper van verkeerszaken verklaarde begrip te hebben voor de actie. "Als ik zelf aan de dijk had ge woond had ik misschien wel meegedaan", zo vertelde hij, "de mensen zijn het geleuter zat en daar kan ik goed inkomen". Ove rigens was hij van mening dat de nota die over deze kwestie bin nenkort verschijnt wél een oplos sing voor de problemen zal aan dragen. Hij zei zich daarbij ge sterkt te voelen door een uit spraak van de provincie dat de polder verantwoordelijk is in eer ste instantie. "Werken op basis van een 'fifty-fifty regeling' blijft daarbij voor ons onaanvaard baar", aldus Kamper. Weekendregeling dierenartsen Muur- ling/Roest/Helder, G. Roest, Haaghuis- hof 5, Leiderdorp, telefoon 890405. Weekenddienstregeling dierenartsen Krol/van Gool/Vestjens Y. Krol, Kenne- dylaan 160, Oegstgeest. Telefoon 153266. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2