„Argonaut" over de kop Herstel Timman met zege op Portisch uiameckeiMÉ Opnieuw vragen over 'Toppop' NOS staakt uitzending Jumping Zuiver zijden damesondergoed „Die Grünen doen mee Goede opbrengst bazaars met de verkiezingen LEIDEN - Wel erg spannend maar beslist niet fraai was het duel tus sen de hoofdklasseteams van Philidor/Leiden en Eindhoven in de zaterdag gespeelde derde ron de van de landelijke schaakcom petitie, want daarvoor werden er over en weer te veel fouten ge maakt. Het Leidse tiental verga loppeerde zich net een keertje te veel: 4V2-5V2 verlies. Joop Piket, de teamleider van de Leidenaars: "Die nederlaag noem ik niet onverdiend, maar gezien de vele fouten aan beide kanten was een remise (5-5) de juiste uitslag geweest. Het verlies aan de drie topborden vind ik de basis van de nederlaag. We heb ben echter op een bepaald mo menteen 5-5 gelijkspel misschien zelfs een 5V2-4V2 zege in eigen hand gehad, maar mijn broer Theo en Rinie Kuyf hebben dat niet kunnen realiseren." Voor de grootste sensatie in deze ronde zorgde BSG/Bussum. Te gen titelkandidaat E/VAS/ASC nam de Bussumse ploeg een ver rassende 5-4 voorsprong. Sib- bing, Weijerstrass en Van der Poel kegelden de koningen van Bert Enklaar, Ghijssen respec tievelijk Wolthuis omver. Daar tegenover stonden slechts twee Amsterdamse winstpartijen. Verder eindigden nog vier duels Alles draait nu om het toreneind spel van Van der Heijden (BSG, met wit) tegen Van Dijk (VAS). De stand is: wit Ke2. Tc5. Pi b7; zwart Kh5, Tf8, pi g2 en h2. Een lekkere kluif om te analyseren. De partij wordt op 15 november voortgezet. Henk van Maaren ging als eerste in de match Philidor-Eindhoven, in de fout. Peter Scheeren van Eindhoven nam met een 'dank jewel' het aangeboden stuk in ontvangst: 0-1. Joop Piket ging er toen tegen de Nederlandse jeugdkampioen Rudy Douven voor zitten om Van Maaren te wreken. In een remisestelling of ferde hij een pion en een toren om tot verbazing van Douven een dame te veroveren: 1-1. Menno Okkes kwam twee pionnen achter, maar zag zijn in tijdnood ingezette desperate koningsaan- val zowaar doorslaan: 2-1. Een vreselijke positionele fout van Piet Bakker betekende echter 2-2 Peter Gelpke zorgde met een nie- mandalletje voor 2V2-2V2. Door een regelmatige verliespartij van Ad van den Berg kwamen de Leidenaars met 2V2-3V2 achter, maar met een verrassende tus- senzet in een remise-achtig eind spel maakte Peter Wakker weer gelijk: 3V2-3V2. Van Halderen vocht met een toren tegen paard SPORT SPORT plus loper en met succes: remise. Nu had het Leidse team de wed strijd kunnen beslissen, want Theo Piket stond in een dame eindspel twee pionnen voor, ter wijl Rinie Kuyf uitstekende ver dedigingskansen had. Theo moest echter door herhaling van zetten in remise berusten, terwijl Kuyf in de tweede tijdnoodfase vergat zijn kansen te benutten en verloor. LSG i/Leiden zag zijn titelkans in klasse I B nog iets stijgen. Con current Den Haag liet het tegen Spangen volledig afweten (4Vx-5V 2), terwijl de Leidenaars zelf Overschie versloegen: 6Vs-3Vs. LSG startte tegen Overschie over rompelend. Wichers, nog de ne derlaag tegen Corrie Vreeken in zijn achterhoofd, nam nu wraak op de vrouwelijke schaakgarde door Ada van der Giessen van het bord te vegen: 1-0. Even ging het mis, want Erwich gaf Pardoes een stuk weg: 1-1. Maar toen leek alles te lukken. Ver burg weerlegde een incorrect kwaliteitsoffer, terwijl Sikkel zijn opponent positioneel vloerde. In tijdnood ontfutselde Kuijpers zijn tegenstander een stuk, ter wijl Joan Baart met een waarlijk schitterende slotzet ondekbaar mat aankondigde: 5-1. Hier stokte het, want Dobbelaar gaf een pion en deed daarmee zijn stelling cadeau en Konings ging kansloos van het bord: 5-3. Hoe wel Wim Heemskerk had moeten winnen, was zijn remise toch vol doende om matchwinnaar te worden: 5V2-3V2. Met een pion- nenstorm, na een stuk weggege ven te hebben, bepaalde Tolenaar de eindstand op 6V2-3V2 voor LSG. LSG II schijnt in klasse II C een abonnement op 5V2-4V2 overwin ningen te hebben. Het zijn mini male zeges, maar niettemin staan de Leidenaars glorieus alleen op kop. De rol van Philidor II Lei den is zo goed als uitgespeeld, nu men tegen het Haagse DD II niet verder kwam dan een teleurstel lend 5-5 gelijkspel. Nog erger echter verging het Voorschoten I. Door de derde nederlaag, nu te gen het Delftse DSC met 4-6, zijn de Voorschotenaren puntloze hekkesluiters geworden. Vooral de topborden van de Voor schotenaren laten het liggen. Huizer, Bongers en Bert Houwe- MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 SPORT ling hebben tot nu toe slechts twee remises gescoord. Tegen DSC begon Voorschoten met een 0-1 achterstand, opgelo pen door een vooruitgespeelde verliespartij van Both. Invaller Oosthout maakte weer gelijk door het hele zwarte leger terug te dringen naar de achtste rij en vervolgens van het bord te knal len: 1-1. Wise bracht doodleuk» een zwarte pion naar e2 en gaf toen maar mat zonder te promo veren: 2-1. De aanval twee minuten bleek te veel voor Bert Houweling: 2-3. Thieme en Huizer belandden beiden in remiseeindspelen: 3-4. Zwart ligt Bongers bepaald niet. Ook ditmaal kon hij niet in zijn spel komen en verloor in de aan val: 3-5. Van Vleuten kon toen Voorschoten niet meer redden, want een dichtgeschoven stelling leverde, zoals meestal, remise op: 3V2-5V2. Brouwer heeft 70 zetten lang doorgemodderd om de stand nog wat op te vijzelen, maar het was en bleef remise: 4-6 verlies voor Voorschoten. AMSTERDAM (GPD) - Opnieuw is het tot een botsing gekomen tussen de NOS-televisie en een sportorganisatie. De tv-opnamen van Jum ping Amsterdam werden gistermiddag reeds in een pril stadium ge staakt na tussenkomst van de als toeschouwer aanwezige NOS-direc- teur Carel Enkelaar. Onder zijn ogen werden bij elke hindernis bord jes geplaatst met een automerk, terwijl de muur werd beplakt met een sticker. Het bestuur van Jumping Amsterdam weigerde in te grijpen om het reclamemateriaal te verwijderen. Hoewel de betreffende sponsor hiermee akkoord zou zijn gegaan, als ook een in de piste geplaatste bierreclame was teruggetrokken. De houding van het bestuur van Jumping Amsterdam ondervond bij een aantal andere sponsors weinig waardering. Zij voelden zich gedu peerd door de gang van zaken. Zaterdagavond verzorgde de NOS wel een uitzending. Toen ontbrak de gewraakte reclame op het springter- AMSTERDAM (ANP) - Argonaut, het nieuwe toppaard van Johan Heins, springt moeiteloos over een muur van twee meter hoog te. Gisteravond, tijdens de fina le van Jumping Amsterdam, brak Argonaut bijna zijn nek over een enkel oxertje van 75 cm. Johan Heins was gedwon- Dick Decloe uitgeschakeld DÜSSELDORF (ANP) - Dick Decloe is uitgeschakeld voor deelneming aan de Olympische Winterspelen in Lake Placid. De rugblessure, die de voor Düssel- dorf uitkomende Nederlands Canadese ijshockeyer vrijdag avond tijdens een competitieduel opliep, bleek ernstiger dan het zich aanvankelijk liet aanzien. In het universiteitsziekenhuis van Düsseldorf bleek dat Decloe een lendewervel had gebroken. Decloe werd geopereerd en ver wacht wordt dat hij minstens acht weken rust zal moeten hou den. Naar het oordeel van de be handelende artsen zal het herstel geruime tijd vergen. In elk geval zó lang, dat Decloe niet beschik baar zal zijn voor de in februari te houden Olympische Winterspe-, len van Lake Placid. gen Argonaut terug te trekken voor de Grote Prijs van Amster dam, de eerste wedstrijd van het Europese circuit om de wereld beker. Het oefensprongetje van Heins en Argonaut verliep heel ongeluk kig. De ruin toucheerde de balk met de achterbenen. De balk bleef stijf liggen zodat het paard oVer de kop sloeg. De klap, waarmee de val gepaard ging, deed het ergste vermoeden. Er vloeide onmiddellijk bloed uit de neus. De geschrokken Johan Heins zei: "Ik dacht eerst dat het gedaan was met Argonaut. Ge lukkig viel het mee. Het paard heeft een kneusing aan het hoofd en er is een adertje gesprongen in de neus. Vandaar dat bloed" Geen wereldbeker voor Johan Heins in Amsterdam. Hij wilde er zijn programma niet voor wijzi- De Britse oud-wereldkampioen David Broom won het internationale jachtspringconcours. gen. Heins "rekent erop zich te kunnen kwalificeren voor de we reldbekerfinale in Baltimore tij dens de wedstrijden in Berlijn (24 november; en Londen (17 de cember;. Met het uitvallen van Heins en Ar gonaut was Nederland beroofd van zijn voornaamste kansheb ber op de Grote Prijs van Am sterdam, Die werd gewonnen door de Brit David Broome met Queen's Way Big Q. Het was een internationaal jachtspringconcours met twaalf hindernissen (veertien sprongen) met een maximale hoogte van 1.40 meter. De lengte van het par cours was 510 meter en de maxi male tijd die de ruiters mochten gebruiken was 82 seconden. De uitslag is: 1. David Broome (GBr) Queen's Way Big Q 51,2 seconden, 2. Henk Nooren (Ned) Pluco, 51,3, 3. Derek Ricketts (GBr) Denham Hillls, 51,8, 4. Paul Schockemöhle (Wdl) Goldfink, 51,9,5. Fritz Ligges (Wdl) Goya, 52.9. Nooren Henk Nooren heeft zichzelf uit de Nederlandse Olynpische ploeg gezet. In het afgelopen weekein de verbond hij zich contractueel (per 1 januari 1980) aan een spon sor voor het opzetten van een nieuwe stal springpaarden in Dalfsen. De door hem te berijden paarden krijgen de naam van zijn Nooren: "Ik beschouw mezelf als prof. Beter nu dan dat de interna tionale bond dit vlak voor de Olympische Spelen doet. Ik had en heb toch geen kansrijk paard voor Moskou. Met bijvoorbeeld Argonaut van Johan Heins had ik natuurlijk wel een half jaar ge- nans Kroes LEIDEN (ANP - De veertien jarige Lissenaar Hans Kroes heeft gisteren als startzwem mer van de ploeg op de 4 x 100 meter vrije slag van HPC uit Heemstede in Leiden het Nederlands adspiranten- record op de 100 meter vrije slag geëvenaard. Kroes kwam uit op een tijd van 53.6 secon den. Dit record stond sinds dertien november 1977 op naam van Edward Maasdijk van de Zijl/LGB uit Leiden. Vorige week had Kroes tij dens de nationale competitie al een tijd gemaakt van 53,7 seconden. WINST EN VERLIES VOOR GYMNASTIEKVERBOND BEVERWIJK - De nationale keur- turnploeg dames is de laatste fase ingegaan op weg naar het WK- toernooi in Fort Worth. Gisteren versloegen de turnsters van trainster Leona Horvath het team van Engeland met de cijfers 364,70-357,95 Het verschil van 6,75 punten was uiteindelijk, na de grote voor sprong, die de equipe de eerste dag (4,40) had behaald, wat te leurstellend. De Horvath-pupil- len bleken gisteren duidelijk minder geconcentreerd dan de dag ervoor, al dient daaraan te worden toegevoegd dat dit voor een belangrijk deel te wijten was aan pure pech. Marja Huyting kwam bij het paardspringen tweemaal te laat uit een draai, wat haar behalve kostbaar punten- De teleurstelling werd voor een belangrijk deel goedgemaakt door Marijke Aarnoutse, die de als tweede geëindigde Bi bi Vos met 0,15 punt voorbleef. Het he renteam kwam eveneens tegen Engeland uit. In Hoogezand ver loor de ploeg met 237,15-223,25 van de eilandbewoners. Het KNGV boekte trouwens het af gelopen weekeinde ook in ander opzicht verlies. Voorzitter Ton Swart kondigde zijn onmiddel lijke vertrek aan, omdat er nog altijd geen zekerheid bestaat rond de sociale positie van Leona Horvath, die sedert 21 augustus in dienst is van het KNGV, maar nog steeds geen contract heeft. "Een onverteerbare zaak", aldus Swart. TILBURG - IJzersterk herstelde Jan Timman zich gisteren in het Interpolisschaaktoernooi van een paar achtereenvolgende mentale dreunen: eerst net de boot gemist in Rio, vervolgens tweemaal een kansrijke stelling om zeep geholpen in de eerste ronden van het Tilburgse groot- meestertreffen; het deerde hem niet. In ronde drie nam Timman L^jos Portisch in een dusdanige houdgreep, dat de Hongaar slechts kon tegenspartelen tot de schaakdood erop vólgde. Als koplopers zijn het afgelopen weekeinde Larsen en Romanis- hin uit de bus gekomen, van wie de Rus Romanishin zijn afgebro ken partij tegen Jan Timman won. Larsen besliste zijn hang- partij met Hort. De zaterdag was voor Timman een zwarte dag: eerst moest hij het hopeloze van een hangduel met Sax inzien, om daarna ook tegen Romanishin in de problemen te raken. Wederom onnodig, want hij was met zwart hard op weg een discutabel pionoffer van de Rus te weerleggen. In het vérdere verloop liet Timman zich echter toch steeds verder in de verdruk king manoeuvreren'. Na afbreken geraakte hij 's avonds zelfs een pion achter. In de tweede hang- positie moest hij opgeven. Tegen Portisch verslapte de Ne derlander daarentegen niet. In een Engelse opening koos hij voor een Fianchetto-opstelling die duidelijk geschoold bleek naar de stijl van Timmans inter zonale secondant Ulf Andersson. Deze rustige opzet verging hem niet slecht want nadat hij er met 23 f4—f5 eindelijk de beuk erin ge gooid had. groeide het overwicht van de witspeler als kool. Por tisch moest alle aandacht op de zwakte e6 concentreren, zonder dat hij daar veel baat bij had, want het kwaliteitsoffer Txf6 le- GRAZ - Hans Ree heeft in Graz (Oos tenrijk) een internationaal schaak toernooi gewonnen. De Amster dammer behaalde 8 punten uit 13 partijen. Aan de toernooizege was een bedrag van 90.000 schilling (zo'n 13.500 gulden) verbonden. Gisteren kwam Ree in de laatste ronde remise overeen met Igor Saitzev uit de Sow- jet-Unie. De tweede plaats werd ge deeld door vijf deelnemers, onder wie Gert Ligterink, die 7,5 punt ver zamelden. Ligterink speelde in zijn laatste partij remise met de Oosten rijker Horst Watzka. verde al snel de genadeklap op. Buiten de winst van Timman zorg de gisteren het duel tussen Spasski en Hübner voor de mees te opschudding. In een Grünfel- Indiër bezorgde Hübner zichzelf met de zet f6 een forse verzwak king van de koningsveste. Een buitenspel staande toren op h5 deed de Latinist ook al geen goed; waarna een opportunisti sche pionzet op de 23e zet Spass ki de kans gaf al zijn combmatoi- re registers open te trekken, met Hübner als lijdend voorwerp. Uitslagen Tweede ronde Smyslov-Sosonko '/t-Vg, Romanishin- Timman x-x (progn. 1-0), Portisch- Hort '/ï-'/ï, Larsen-Spasski '/g-'/s, Hübner-Kavalek Vg-'/g. Derde Ronde Kavalek (VS)-Smyslov (Sov) Va-V», Spasski (Sow)-Hübner (Wdl) 1-0, Hort (TsjHLarsen (Den) 0-2, Timman (NedPPortisch (Hon) 1-0, Sosonko (NedPSax (Hon) '/g-'/g, Karpov (Sow)- Romanishin (Sow) '/x-'fe. Afgebroken partijen tweede ronde: Romanishin-Timman 1-0, Portisch- Hort Vg-'/g. Stand na drie ronden: 1. Larsen en Romanishin 2 Va, 3. Spasski, Karpov, en Sax 2 pnt., 6. Hübner l'/g pnt, 7. Kavalek, Sosonko, Portisch, Smyslov en Timman 1 pnt, 12. Hort Zoals onderblouses, hemdjes, broekjes en slipjes, in naturel en zwart. Dun en toch warm. De prijs valt mee. Breestraat 126 Leiden 071-130960 DEN HAAG (GPD) - Onge bruikelijk snel na zijn eer ste serie vragen over het begin oktober gelanceerde AVRO-Programmablad voor de jeugd, "Toppop", heeft het D'66-Tweede- Kamerlid C. Mertens nu opnieuw de minister van CRM schriftelijk bena derd over dit onderwerp. Omdat hij het eerste antwoord van mevrouw Gardeniers zeer onbe vredigend vond, wil het kamerlid ditmaal duidelijk van haar weten of zij "Toppop". dat voor 50 pro cent in beslag wordt genomen door een poster van een artiest en verder geen pagina's maar alleen een voor- en achterkant bevat, een programmablad acht in de zin van het Omroepbesluit. Bovendien wil hij van de bewinds vrouw horen of zij van mening is dat zo'n foto van een artiest, sportster of politicus recht streeks verband houdt met de omroep, omroeporganisaties of omroepprogramma's. Dat ver band schrijft het Omroepbesluit Ten slotte vraagt Mertens zich af welke elementen van de identi teit van de AVRO in het poster- programmablad terug te vinden zyn en hoe de bewindsvrouw gaat controleren welk aantal van de abonnees op "Toppop" vol doet aan het vereiste ten mi nste 18 jaar oud te zijn. Zoals bekend, kan elke Nederlander vanaf 18 jaar met ingang van 1 januari a.s. (inwerkingtreding van de gewij zigde Omroepwet) lid worden van een omroepvereniging, zon der dat hij of zij kijk- en luister geld betaalt. Belgisch duo eerste bij 'Cameretten' DELFT (ANP) - Het Belgische duo 'Dabaret Salu' heeft zaterdag het Delftse cabaretconcours voor amateurs 'Camaretten-'79' ge- De tweede prijs was voor Herman Flinkers uit Almelo, die ook de persoonlijkheidsprijs van de jury alsmede de publieksprijs kreeg. Derde werd 'bocjworkshop', even eens uit Belgie, vierde Jan van 't Hof uit Utrecht, vijfde 'Langton' uit Voorburg en zesde 'Licht en Krachtig' uit Groningen. LEIDEN - 'Opole' is de naam van een Poolse zang- en dans groep, die op het ogenblik een tournee va 1 drie weken door Nederland maakt. Hel folkloris tische gezelschap, dat zater dagavond as. in het kader van deze tournee een voorstelling in de Leidse Schouwburg geeft, lo geert in hel jeugdbuitencen- trum 'De Korte Vliet'. Hel kwam er eind vorige week na een la nge LEIDEN - De bazaar die afgelopen vrijdag werd gehouden in het verpleegtehuis Zuydtwijck, heeft een totaalbedrag opgeleverd van ongeveer 7000 gulden. De op brengst zal zijn bestemd voor de aanschaf van een tropisch zeea quarium in de hal van het ver pleegtehuis. De bazaar in Rosenburch heeft een bedrag tussen 4000 en 4500 gul den opgeleverd dat bestemd zal zijn voor verschillende evene menten. De bazar in verpleeghuis Leythenrode is eveneens een groot succes geworden en heeft een bedrag van 20.000 gulden op geleverd. Deze opbrengst is be stemd voor het onderhoud van de aangepaste bus en voor de recrea tie van de bewoners. OFFENBACH (DPA) - Op 13 ja nuari van het komend jaar zal op een nog nader te bepalen plaats in de Bondsrepubliek een nieuwe partij worden opgericht onder de naam "Die Grünen" (de groenen) om in 1980 aan de verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag deel te nemen. Dit is gisteren besloten door bijna 2.000 deelnemers aan een programma-congres dat in het weekeinde in Offenbach bij Frankfort is gehouden. Het programma, dat als basis voor de oprichting moet dienen, eist een ecologische, sociale, demo cratische en geweldloze politiek. De Grünen zien zich als alterna tief voor de geïnstitutionaliseer de partijen. LEIDEN - In het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest zijn geslaagd voor het diploma Verpleegkunde B: M.A.M. Beumkes-Wesselman, T.M. Schutte, J.M. Takken, M.A. Been, R.F.J. Brouwer, J.W.A. Kerkman, F.A. Libert. N.J. Mo raal, S.L. Rotteveel en R. Talami- Hoogtepunt op de tweedaagse con ferentie was dat de onlangs door de Duitse Democratische Re publiek vrijgelaten dissident Rudolf Bahro en de in Oostenrijk wonende filosoof Wolfgang Ha- rich uit Oost-Duitsland hun sa menwerking toezegden. Herenstraat afgesloten LEIDEN - De Herenstraat zal bin nenkort ter hoogte van het kruis punt Leliestraat-Drie October- straat twee weken zijn afgesloten voor het doorgaand verkeer. Maandag wordt begonnen met de voorbereiding voor de aanleg van een rioolaansluiting. De aan- en afvoer van goederen voor de daar gevestigde winkels zal volgens de gemeente geen problemen ople-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 22