P/Leiden omzeilt twee zeer lastige klippen Crescendo wint korfbalderby: 7-6 m Eerste verlies komt hard aan bij Trotters Volleyballers Gemini/K naar simpele winst TtiaKitr SCHEIDSRECHTER WEIGERT WEDSTRIJD TE STAKEN: MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 PAGINA 19 SPORT SPORT DELFT/LEIDEN - Het weekje rust dat Parker Leiden van de Bond te goed heeft kan de lijstaanvoerder van de ere divisie best gebruiken. Want het zijn roerige dagen ge weest voor de formatie van Hen- nie Blom. Eerst werd in een goe de allesvergende pot afgerekend met concurrent Amstelveen, ver volgens werd zaterdag aartsrivaal Punch in een bloedstollende eindfase nog net onderuit ge haald en gisteravond besliste Plaat c.s. de bikkelharde strijd tegen runner-up Dordrecht in zijn voordeel. Een honderd pro cent score derhalve en dat stem de het Leidse kamp tot tevreden heid. Maar het was wel zwaar ge weest. De emoties in Delft laaiden tradi tioneel weer hoog op en het su- perfanatieke maar bepaald niet basketbaldeskundige publiek in de TH-stad stak z'n ontevreden heid na afloop van de door Lei den in de allerlaatste seconde gewonnen wedstrijd (105-106) niet onder stoelen of banken. En het bleef niet bij woorden. Moest vorig jaar de auto van Bob Oost veen het ontgelden, dit keer rea geerde een groepje oververhitte raddraaiers hun woede af op de Leidse bus. Die, hoewel met op zet al geparkeerd in een andere wijk, met stenen werd bekogeld waartegen voorruit en blik niet bestand bleek. De politie is op zoek naar de identiteit van de da ders. Binnen de lijnen kwam er gelukkig geen geweld aan te pas ook niet toen de spanning te snijden was en de temperatuur opliep tot on gelooflijke waarden. Er was er tenslotte één die het hoofd koel hield en dat was ditmaal niet Mit chell Plaat. Als het erop aankomt een wedstrijd in de laatste secon den te beslissen is hij, met zijn beheersing, overzicht en loepzui vere afstandschot, de aangewe zen man. Bij de stand 105-104 in het voordeel van Punch en met nog vijf seconden te spelen kwam, als afgesproken, het leder ook inderdaad bij hem terecht. Maar Plaat miste en dat leek Lei den fataal te worden. Maar waar niemand meer op rekende ge beurde toch. John Washington grabbelde voor drie Delftenaren de bal van de grond en ging in één beweging als een duivel omhoog. Een kort opzetje en de wedstrijd was beslist. Een pure anti-climax voor Punch. Dat, het moet gezegd worden, heel dapper en met open vizier de op papier veel sterkere tegenstander tegemoet trad. Kon blijven vol gen op een punt of acht (bij rust 51-59) en vooral dankzij de in breng van Lace Strong (39 pun ten) na rust de klap die Leiden dan meestal uitdeelt in staat was op te vangen. Sterker nog, Punch kroop steeds dichter bij en nam in de chaotische eindfase zelfs een voorsprong. Leiden leek toen tegen zijn tweede competitie-ne derlaag aan te lopen, maar Was hington, dé man van de sterke seizoenstart, doorbrak de hoog spanning. Scores Leiden - Plaat 31, Bruinsma en Woud stra 20, Kruidhof 15, Giddings 13 en Washington 7. Punch - Strong 39, Taylor 22, Van Helf teren 18 en Zeilstra 15. Leiden - Bruinsma 26, Plaat 24, Woud stra 24, Giddings 14. Dordrecht - Moore 24, Lewis 18, Rid derhof 15, Heydeman 12. Tegen Dordrecht, een dag later in de eigen Vijf Meihal, was Leiden blijkbaar niet van zins er op nieuw een loterij van te maken. Fel en geconcentreerd schoot de Leidse formatie uit de startblok ken, maar na een snelle opening (16-6) vocht Dordrecht minstens zo geladen terug. En moest Lei den de kracht van deze runner-up ervaren, want toen maar even lichtvaardig over het karwei ge dacht werd dunkte Jimmy Moore zijn ploeg naar 32-29. Een omzet ting binnen de ploeg (Woudstra op Lewis) damde het gevaar enigszins in, maar bij rust (48-39) was Dordrecht nog geenszins uit de wedstrijd gespeeld. Een veerkrachtig ploegje trou wens, dat Frisol, want zelfs een tempo-versnelling van Leidse zijde gelardeerd met een drietal dunks van Bruinsma, Woudstra en Giddings, brak het verzet niet. Van 72-50 haalde men op tot 80-71 al dient daarbij vermeld te worden dat hiervoor wel het no dige fysieke geweld gebruikt moest worden en dan met name door "krachtmens" Rick Lewis. Hij beukte er regelmatig en stevig op in en geïmponeerd deinsden enkele Leidse spelers terug. Kruidhof bijvoorbeeld durfde niet en reageerde zich af op arbi ter Barett die zijns inziens onvol doende optrad. Het. kwam hem op een technische fout te staan. Bruinsma, zijn vervanger, is aller minst bang uitgevallen en hij gaf daar een aardig staaltje van weg. Coach Van Gent had net zijn mannen geïnstrueerd voor de laatste drie minuten of Bruinsma dunkte keihard langs Lewis en daarmee was het gebeurd met Dordrecht. De 100-89 eindstand gaf exact de krachtsverhouding AD VAN KAAM SOVB-speler Michiel Lammertink lijkt raak te gaan schieten in het topduel tegen Nijssen Trotters. Peter-Paul Maassen probeert zich groot te maken; terwijl Peter Kop (14) toekijkt. LEIDEN - Mogelijk dat-ie dacht dat de technische staf van een eredivisieclub afgelopen zater dagavond in de goed bezette Vijf Meihal aanwezig was, want SOVB's Amerikaan Jeff Cun nings solliciteerde met zijn spel tegen Nijssen Trotters nadruk kelijk naar een centerpositie in de hoogste basketbalklasse. De 2.10 meter lange Amerikaan was op zijn 25ste veijaardag met zijn 38 punten, schotpercentage van 71% en zijn zeven blocks dan ook gro tendeels verantwoordelijk voor de 74-89 zege van zijn club. Een verlies dat hard aankwam bij de Trotters, want de Leidse eer- stedivisionist had in competitie verband al twee jaar geen neder laag meer geleden. Het beteken de tevens dat de Trotters de ge deelde eerste plaats moest af staan, want ook SOVB had dit seizoen nog geen punt verspeeld. Met de wetenschap dat de ploeg uit Bernisse de eredivisieformatie Rotterdam Zuid in vriendschap pelijk verband al een keer had verslagen, waren de pupillen van Ben van Cleef gewaarschuwd. Om de angel uit SOVB te halen had de Trotter-coach Peter Kop de opdracht gegeven Cunnings te schaduwen. Een taak die te zwaar bleek, want het verschil in lengte (en kwaliteit) was te groot. De Amerikaan was heer en meester in zijn bucket en pakte maar liefst negentien rebounds. De formatie van Van Cleef kon er weinig tegenover zetten. De Trot ters, niet gewend tegen een ach terstand aan te kijken, speelden veel te krampachtig om de al snel opgelopen achterstand in te lo pen. Er werd voor Trotters-be- grippen slecht geschoten, prak tisch geen rebounds gepakt en veel balverlies geleden. Zelfs met het sterkste wapen, snelheid, was SOVB niet te vermurwen. De Bernissenaren liepen via 13-18 en 17-27 zelfs uit naar een comforta bele 35-47 ruststand. Omdat Kop halverwege het tweede bedrijf tegen zijn vierde per soonlijke fout aanliep, mocht Hans Pley het ook even tegen Cunnings proberen. Pley speelde echter evenals zijn andere ploeg genoten te zenuwachtig en kon ook geen afdoende antwoord op Cunnings spel geven, zodat Lei den Trotters derhalve het ant woord schuldig moest blijven op SOVB's uitblinker. Topscorers: Ruyssenaars 21, Moe- rer 15, Berendsen 13 en Kop 12 punten. De dames van Parker Leiden be wezen nog eens dat het kwali teitsverschil in de eerste divisie erg groot is. Tegen mede-titel kandidaat Olympia werd een afgetekende 70-43 overwinning geboekt. Omdat de Leidse dames in de eerste periode (ruststand: 38-10) de strijd al hadden beslist, was de stimulans om door te gaan na de basketwisseling helemaal verdwenen en konden de Gro ningse dames zelfs terugkomen tot 40-26. Het kwaliteitsverschil gaf uiteindelijk de doorslag. Rayon eersteklasser Luba ver sloeg in de Universitaire sporthal Red Stars met 97-70 (44-33). Ton Kallenberg (24) en Lodewijk De- vilee (21) waren de topscorers. HERMAN POOS Donar in eigen huis kansloos tegen reserves van DOS: 2-3 LEIDEN - In de volleybalcom petitie werden enkele Leidse vertegenwoordigers in het af gelopen weekeinde met on aangename verrassingen ge confronteerd. Bij de heren verloor Donar in eigen huis en bij de dames dolven Gemini/ K en Leython het onderspit. De Gemini-heren kregen het onderaan staande PVC 2 op bezoek. De Voorschotenaren misten Bert Frank en startten met twee spelverdelers. In de eerste set liep het Gemini- spel totaal niet en was het 11-15 verlies zonder meer te recht. Daarna werd overge schakeld naar het 1-5 sys teem, waardoor er duidelijk meer lijn in de aanval kwam: 15-5. Toen in de volgende set ook nog het blok beter werd geformeerd, kwam PVC er helemaal niet meer aan te pas. Via 15-7 en 15-9 werd de 3-1 zege binnengehaald. Gemini/K 2 verraste vriend en vijand door winst te boeken op het als vierde geklasseerde Otte/VC. De start van Gem./K was goed. Via 7-0 stoomde het team naar een 15-7 set winst op. In de volgende set verliep het spelverdelen aan zienlijk minder soepel, wat zijn weerslag had op het aan- valsspel: 5-15. Pas nadat aan voerder Peter Franke in de derde set bij een 8-10 achter stand enkele wissels toepaste, keerde het tij en liep Gem/K naar een 15-11 zege uit. In de laatste set bepaalde diezelfde Franke de strijd. Otte had geen antwoord op de daden drang van de Gemini-aan- voerder en moest met 15-6 zijn meerdere erkennen. Eindscore derhalve 3-1. Bij de dames beleefde Gemini K een pechvolle middag. Te gen medetitelkandidaat UVC speelde de ploeg weliswaar een goede wedstrijd, maar raakten de Voorscho tense dames uiteindelijk toch de eerste plaats kwijt aan UVC, dat met 3-1 won. UVC startte sterk, getuige de 15-7 triomf in de eerste set. Gem/K gaf UVC in de tweede set passend antwoord (8-15), waarna zich in het derde deel een gelijk- opgaand treffen ontspon. UVC bleek iets gelukkiger (16-14) en nadat Gemini/K- speelster Marieke Bertels geblesseerd was geraakt aan haar enkel drukte dat gezel schap in de beslissende set door 15-13. NOVO blijft winnen. Nu werd Molenwiek geslachtofferd. Nadat NOVO de openingsfa se met de 15-7 goed was door gekomen, kreeg de equipe het gaandeweg moeilijker. Het LEIDEN - Regen, wind en praktisch onbespeelbare velden waren het afgelopen weekeinde het decor waarin de Leid se korfballers hun wedstrijden afwikkelden. Van de pro- motieklassers kwam alleen Fides Pacta tot een overwin ning (3-4). Pernix en De Danaïden verloren beiden. Zui derkwartier kwam niet binnen de lijnen van het onbe speelbare veld. De Leidse derby Crescendo - De Algemene eindigde in een overwinning voor Crescendo. Crescendo - De Algemene 7-6 (3-3). Door de barre weersomstandig heden wilden beide coaches tij dens de rust een eind aan de wed strijd maken door met zachte drang scheidsrechter Drieduite ervan te overtuigen dat verder spelen eigenlijk niet verant woord was. Maar voor de aange voerde argumenten had Driedui te geen begrip. Op het ziendero gen gladder wordende veld wa ren beide ploegen aan elkaar ge waagd. Tot aan de rust gingen de teams gelijk op (3-3). In de tweede helft kwam De Algemene nog wel voor, maar de Morskwartierbe- woners namen door doelpunten van Louis Kok, Joke Geijer en een omstreden strafworp van John Huigsloot een beslissende voorsprong (7-4). De Algemene kwam nog wel dichterbij maar kon de gelijkmaker niet meer door de korf krijgen. Voor de Al gemene scoorden: Ruud van Vliet 3x, Wim van Vliet, Adrie Rusman, Henk v.d. Goot. Voor Crescendo scoorden verder Chris Driessen. Benno Baak, Marlies Brouwer. Sportlust-Fides Pacta 3-4 (1-2). Ook Fides Pacta heeft veel moei te gehad om zich aan het gladde veld aan te passen. Wel wist Diet Rijsbergen al snel de score te openen, maar het duurde tot aan de 28e minuut voordat Hen Piket, die de zieke Dik Onderwater ver ving Fides naar 0-2 schoot. Na de rust liep Fides Pacta tot 1-4 van Sportlust weg, (Janneke Verlind en Daan Carree). In het laatste kwartier kwam de winst toch nog eniszins in gevaar, maar Sport lust kwam niet verder dan 3-4. De Danaïden-PSV 5-8 (1-4). Omdat het hoofdveld van De Danaïden niet meer bespeelbaar was, werd besloten om op een wel zeer merkwaardige manier de wed strijd te laten doorgaan. Daarvoor moest het speelveld in de lengte worden ingekort tot 80 meter en worden verlegd naar een stuk grasveld waar gewoonlijk alleen aspiranten wedstrijden worden afgewikkeld. De Danaïden start te met drie invallers. Cees Chris- tiaans en Yvonne Kamerling wa ren niet in de basis opgenomen, vanwege te weinig trainingsbe- zoek en werden vervangen door resp. Ruud Visser en Anita Al berts, terwijl Yvonne Peters de geblesseerde Joke van Nood ver ving. In de eerste helft had De Danaïden weinig grip op het spel Elly van Spelden doet een scoringspogingFrank de Bruin staat gereed om af te vangen. van PSV dat minder plaatsfouten maakte. In de tweede helft kwam De Danaïden sterk terug. Na 1-5 schoot Hennie Devilee twee maal raak (3-5), waarna Leon Brouwers de "bijna-aansluiting" in de korf deponeerde (4-5). PSV herstelde zich maar kon niet verhinderen dat De Danaïden door Pieter Koornneef toch aansluiting be hield (5-6). In de laatste tien mi nuten werd het lot van de Leidse scholieren bezegeld door twee doelpunten van PSV. Pernix-HKC 3-13 (2-6). Het nog steeds met blessures kampende Pernix heeft een gevoelige ne derlaag moeten incasseren. Bin nen 7 minuten bezat HKC al een 0-3 voorsprong. In de eerste helft wist Pernix nog enigszins de schade te beperken, maar het condttiegebrek bij de invallers werd in de tweede helft meer en meer voelbaar. Voor Pernix scoorden: Johan Mulder en Kees v.d. Kraan 2x. Kinderdijk-Ons Eiland 7-4 (4-2). Aanvankelijk gingen de ploegen gelijk op maar de 4-2 ruststand in het voordeel van Kinderdijk bleek in de 2e helft niet meer in gehaald te kunnen worden. Tot tweemaal toe had Ons Eiland wel de mogelijkheid (4-3 en 5-4) maar de gelijkmaker viel niet door de korf. Kinderdijk forceerde een beslissing door op het kritieke moment naar 7-4 uit te lopen. Doelpunten: Wim Nijenhuis 2x, Cobi Degenaars en Piet Beek man. Vitesse-Fiks 11-6 (5-3). Ondanks een redelijke en aantrekkelijke eerste helft is Fiks er niet in ge slaagd in de tweede helft de lijn voort te zetten. De eerste helft werd afgesloten met een 5-3 ach terstand, maar niets wees erop dat de Oegstgeestenaren met een grote nederlaag naar huis ge stuurd zouden worden. Via 8-4 kwam Fiks nog éénmaal dichtbij (8-6), maar daarna maakte Vitesse definitief aan Fiks' optimisme een eind (11-6). Doelpunten: Ro bert v.d. Kraan 2x, Jeroen Hui zing, Aad Knetsch 2x, Ineke Kooy. Velocitas-SEV 2-2 (1-0). Een goed gesloten verdediging in de eerste helft voorkwam dat SEV nog voor rust gelijk kwam. In de tweede helft nam SEV een 1-2 voorsprong, maar door een doel punt van Aad van Geest in de 30e minuut kwam er toch een punt terecht in Leiderdorp. In de le helft scoorde Henk Schutte. KNS-Hou Stand 3-2(1-1). In de eer ste helft wilde het bij KNS nog niet vlotten. Hennie Slechten- horst zorgde ervoor dat een 0-1 achterstand nog voor rust werd weggewerkt. Na rust was KNS echter veel sterker dan Hou Stand. De reeds ver voor tjjd be reikte stand van 3-2 kwam niet meer in gevaar. Doelpunten: 2e helft: Renee Kooien en Heieen v.d. Nat. Quick-TOP 3-3. In een gelijk op gaande wedstrijd heeft TOP kans gezien door doelpunten van Jan Willem Simmelink 2x en Wilma Kiihn toch nog een puntje uit het natte Dordrecht weg te slepen. GERT GRESSIE Molenwiek-blok sloot goed en NOVO werd tot 14-14 goed bijgehouden. Nadat die score was bereikt, maakten de Zaankanters echter een op- stellingsfout. De stand werd daardoor teruggedraaid naar 14-13, zodat het voor NOVO een koud kunstje werd de buit binnen te halen: 15-13. Het allerminst uit het veld ge slagen Molenwiek pakte de daaropvolgende set (14-16), waarna NOVO-speelster Jo ke v.d. Bent in het laatste part (score 15-4) met haar sterke serve de basis legde voor de totaaloverwinning: 3-1. Gemini/K 2 had aan VSC uit Rijswijk geen kind. In een ui terst eenzijdige wedstrijd werd spoedig een 0-3 uitslag (setstanden 5-15, 4-15 en 7-15) bereikt. Leython kwam goed voor de dag tegen koploper Broleco. Niettemin verloor de formatie met 0-3 (setstanden 10-15, 14-16 en 4-15). In dit treffen moest Leython-speelster Liesbeth Rijnja het strijdto neel verlaten, nadat ze door haar enkel was gegaan. In de promotieklas-heren ver raste Donar in negatieve zin. Het team verloor thuis met 2-3 van DOS 2. De 13-6 voor sprong in de eerste set bleek niet voldoende. DOS won met 13-15 en greep meteen de tweede set 9-15. Donar kreeg hiema greep op het spel van DOS, trok de daaropvolgende sets met 15-7 en 15-9 naar zich toe. In de beslissende set moest Donar evenwel de steun ontberen van spelver deler Cees de Bock, die we gens werkzaamheden de strijd moest opgeven. Het ge volg was dat Donar het team moest omgooien, wat ten kos te ging van de aanval. DOS profiteerde kundig van de desorganisatie en won ver diend: 7-15. Leython moest in het duel met Be Fair de tol betalen voor de inspanningen, die het zich in de eerste set had getroost. Weliswaar was die eerste ron de met 16-14 winnend afge sloten, maar daarna trok Be Fair het initiatief naar zich toe: 11-15, 7-15 en 6-15. Ook Orion begon de confronta tie met NOVO veelbelovend. Het greep met 15-10 de eerste set en werjï net als Leython vervolgens volledig zoekge- speeld. Setstanden: 7-15,4-15 en 12-15. LUSV kwam tegen Karssen slecht uit de startblokken. In terim-coach Kees Lager waard moest zijn brigade, toen het score-bord 1-7 aan wees, zelfs aansporen tot meer dadendrang. De don- derspeech mistte zijn uitwer king niet, wat in de cijfers 15-11, 15-8 en 15-9 werd uit gedrukt. Bij de dames speelde LUSV te gen RW een bijzonder zwakke wedstrijd. De dames misten duidelijk inspiratie en RW kon op die manier met gemak een kostbare over winning behalen: 15-9, 15-6 en 15-12. Gemini/K 3 verloor met 3-1 van koploper DAC (15-10, 0-15 en 15-11) en Ley thon 2 moest een veer laten aan WvZwol: 15-11, 10-15, 4-15 en 7-15. WIELRENNEN - Na de derde dag van de zesdaagse van Grenoble gaat het duo Roy Schuiten/Braun aan de leiding. Op de tweede plaats staan Pijnen en Moser. WIELRENNEN - Kees van de We reld uit Nieuwkoop heeft in Et- telbrück (Luxemburg) een inter nationale veldrit over 22 kilome ter gewonnen. Zijn tijd was 57 minuten en 56 seconden. ADVERTENTIE uit de oranje succes serie

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19