Zijl/LGB toont scoringsdrift: 13-2 Geen 12 maar 20 hoofdklassers Eerste verlies van Foreholte Zwemmers LZ'86 presteren redelijk Leidse dammers verliezen LEIDEN TE STERK VOOR ROTTERDAM: 3-1 Badmintonwinst voor Veglo en BC Leiden LZzorgt bijna voor verrassing tegen Zian/ Vitesse PAGINA 18 SPORT j T SPORT MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 Rugbyteam 'glijdt' langs Zweden HILVERSUM - In de gewon nen ontmoeting tegen Zwe den (12-0) kon het Neder landse rugby team gisteren in Hilversum bepaald geen pot ten breken. De omstandighe den waaronder gespeeld werd waren ook erg ongun stig. Regen, 'n drassig veld en een spekgladde bal waren ze ker niet de componenten die een aantrekkelijke pot rugby garandeerden. Voeg daar nog bij het onvermogen van beide ploegen om zich aan de barre situatie aan te passen en men heeft een alleszins oninteres sante wedstrijd voor ogen. Zeker de eerste twintig minu ten werd er door beide teams geen bal goed behandeld. Veelvuldig moest het spel onderbroken worden voor een scrum door het laten val len en spelen van het ovaal in voorwaartse richting. In de dertigste minuut opende voor Nederland fullback Raymond van Rooyen de sco re door het benutten van een penalty: 3-0. In de tweede speelhelft kreeg het Oranje team de sterke wind mee maar te veel ballen werden onnodig hoog door de lucht gekickt en daardoor wegge geven. Zo bleef deze match voor de B-poule van de Fira voornamelijk een strijd van de beide voorwaartsen sec ties. In de zeventigste minuut schoot wederom Van Rooyen van dertig meter afstand de bal tussen de palen: 6-0. En vijf minuten later wist scrumhalfTed Taffijn handig gebruik te maken van een misverstand in de Zweedse verdediging en de try voor Holland te drukken: 10-0. Van Rooyen benutte de con versie: 12-0. LEIDEN/DEN HAAG - De Zijl/LGB heeft zaterdagavond duidelijk gemaakt dat het gelijke spel tegen de Meeuwen een vergissing was. De Gouwe werd met 13-2 verslagen. LZ'86 speelde tegen Zian/Vitesse uit Den Haag. De Lei- denaars verloren eervol met 8-4. Katwijk behaalde een nuttige overwinning op de Merwede. De Katwijkers wonnen met 9-5. De streekderby Vivax tegen DKD had een bijzonder spannend verloop. Vivax won tenslotte met 6-5. Hans Zandvliet v ii schietpogingFrank Dreef van DKD probeert te blokken. De streekderby eindigde gelijk: 5-5. LEIDEN - In de landelijke eerste klasse van de handbalcompeti tie boekte het Stompwi jkse HVS gisteren een even fraaie als ver diende zege op HEEL (9-7) en moest Foreholte in Oldenzaal bij Quick'20 de eerste nederlaag van de competitie incasseren: 11-9. Oase en MMO kwamen in de landelijke derde divisie tegen respectievelijk UVG en Ancora 2 niet verder dan een gelijkspel. Oase eindigde op 9-9 en MMO op 11-11. Foreholte kon in Oldenzaal met een stampvolle sporthal en een fana tiek meelevend publiek niet in haar spel komen. Toch kon de Voorhoutse ploeg even voor het verstrijken van de eerste helft de score gelijktrekken door Nel Geerlings, 5-5. Direct na de rust legde Quick'20 de zwakke plek in de Voorhoutse defensie op pijn lijke wijze bloot. Tweemaal ach tereen scoorde de thuisploeg vanuit de hoek, 7-5. Als na het af standsschot van Jet Verdegaal (6-7) Hannie Boskamp niet een van haar zeldzame missers vanaf de zeven meter had geprodu ceerd, zou de strijd waarschijn lijk voor Foreholte nog een gun stige wending hebben genomen. Nu veerde Quick'20 op en liep weg naar 9-6 en tenslotte 11-9. In de slotminuten kon een, niet ten onrechte op de leiding moppe rende Nel Geerlings, diskwalifi catie niet ontlopen. Oase keek tegen UVG in de eerste helft al snel tegen een 0-4 achter stand aan. De ploeg draaide stroef, maar had in Helma van der Geest weer een motor, die geen moment stokte. Zij was het die Oase de impulsen gaf om de mar ge in doelpunten met de rust tot een treffer terug te brengen, 6-5 voor UVG. De tweede helft gaf een gelijkopgaand duel te zien met een tegen het einde toch wel wat sterker aandringend Oase, dat tenslotte loon naar werken kreeg, 9-9. Helma van der Geest nam maar liefst 6 treffers voor haar rekening, gevolgd door Margret Brugman 2 en Gerrie Hoogenboom. MMO pakte in Rotterdam de onge slagen koploper van de derde di visie, het reserve-team van Anco ra, het eerste punt af. Dan dankte de Hoogmadese formatie aan een van het begin tot eind sterk wer kende defensie. Elly van Leeu wen was niet in haar beste vorm. Nu leverde zij een voor haar doen magere bijdrage aan het MMO puntentotaal, te weten 2 treffers. Voor de rest van de produktie zorgden Lydy Vink, Helma Vol- water, 2, Coby Wolfers, Patricia Kaptein, Jose Elsgeest en Gerrie van der Meer. In de afdelings eerste klasse boekte bij de heren Olga/Saturnus de derde zege in successie. CWP werd met een 11-16 nederlaag ge confronteerd. De merkwaardig leidende arbiter had een 15-12 winst genoteerd en hield dat vol tegen de notering van beide coa ches en het electronisch score bord in. Dat hij normaal in een koppel fluit was duidelijk te zien (waarom in deze klasse maar één arbiter?) want aan de aanwijzin gen van de beide doelrechters liet hij zich weinig gelegen liggen. De Leidse treffers kwamen van Pe ter Waalwijk (4), Anton Klok (3), Benno Nieuwenhuyzen (2), Ste ven Schrader (3), Hans Blansjaar, Wim van Leeuwen, Jan Wolter I Jssel de Schepper en Ab Dieben. Rob Spiekerman stopte in de tweede helft snel reagerend een strafworp. HVy'70 bood het Haagse Kwiek Sport goede tegenstand, maar kwam bij de Hagenaars in tech nisch opzicht tekort om aan spraak te maken op meer dan een aanvaardbare uitslag, 13-15 voor Kwiek Sport De dames van Nor- tha lieten tegen het fortuinlijke HEC defensief zoveel steken vallen dat de eerste nederlaag moest worden geïncasseerd, 10-11. In de afdelings klassen wonnen bij de dames in de derde klasse Saturnus met 14-7 van Northa 2, met Marion Blansjaar in een hoofdrol op de break- out, HW70 van Oase 3, 7-1 en Olym- pia van Hermes 2,12-6. MSV won dankzij keepster Lia Blaas met grote marge van Westlandia 4, 18-5. Bij de heren was een tech nisch beter Quintus 2 sterker dan MSV, 16-13 en ging een met maar één wisselspeler spelend Northa onderuit tegen een sterk HEC, 13-21. MMO gaf Westlandia 3 een pak slaag, 30-8 met 16 treffers van Gerard Elsgeest. FRANK BONTE MONSTER - In de derde ont moeting van de jeugdzwem- competitie heeft een geha vend LZ'86 zwemteam een derde plaats behaald. In het zwembad de Koekelaar te Monster kwamen de LZ zwemmers tot redelijke resul taten, waardoor degradatie uit deze klasse (tweede divi sie) hoogstwaarschijnlijk kan worden afgewend. Uitslagen van deze wedstrijd middag zijn: 200 meter wis selslag meisjes onder 12 jaar 1. Luciënne Groenewegen Poseidon 2.45.0, 3. Marian Knot LZ'86 2.48.7 100 meter vlinderslag meisjes 1965: 1. Bianca van Horsen Poseidon 1.19.1, 2. Jeannet de Jong LZ'86 1.24.9. 100 meter vlin derslagjongens 1965: 1. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 1.10.4, 2. Wim van Mil LZ'86 1.15.0. 200 meter rugslag jongens 1966: 1. Anne Hulscher Zian/Vitesse 2.37.6, 3. Michel v.d. Zeeuw LZ'86 2.48.7. 100 meter vrije slag meisjes 1967: 1. Lonneke Schmeitz Breda 1.06.3, 2. Ma rian Knot LZ'86 1.08.3. 50 me ter vlinderslag meisjes 1969: 1. Mirjam van Aarsen Zian/ Vitesse 37.3, 3. Yvonne de Kier LZ'86 39.8. 100 meter rugslag meisjes 1970/1971 1. Elisabeth van 't Hof Poseidon 1.38.3, 2. Hannie de Wit LZ'86 1.39.4. 100 meter rugslag jon gens 1970/1971: 1. Robertino Meijer Poseidon 1.27.4, 3. Marco Mulder LZ'86 1.42.9. 4 x 100 meter vrije slag estafette jongens onder 14 jaar 1. Zian Vitesse 4.32.3, 3. LZ'86 4.47.0. Totaal uitslag: 1. Zian/Vitesse 181 punten, 2. Poseidon 176 punten, 3. LZ'86 149 punten, 4. Breda 135 punten. LEIDEN - In de Leidse districts hoofdklasse is LDG-2 met 11-5 ten onder gegaan tegen het Al- phense HDC. Na een snelle voor sprong, dankzij winstpartijen van Zijlstra en Baerveldt, viel HDC door de remise van van Winkel iets terug. De zeges van Brunt, van Egmond en Verkley gaven de Alphenaars weer enig zelfvertrouwen. HDC was te ver voor gekomen om nog door de winsten van Heemskerk en Klin kenberg bedreigd te worden. HDC-2 verging het aanmerkelijk minder makkelijk tegen Lisse-1. De Lissenaren boekten maar liefst een 14-1 overwinning. De andere Alphense damclub, ADC, wist zich ternauwernood Samen Sterk uit Hazerswoude van het lijf te houden: 8-8. Voor de Alphenaren wonnen Vermeer, Blok en Brunt. Robbe en A. Brunt moesten met remise ge noegen nemen. De winstpartijen van Samen Sterk kwamen op naam van Jan Fase, Ton Stolwijk en Kees de Gelder. Het tweede achttal van Samen Sterk boekte het trieste resultaat van een 13-3 verlies tegen Kijk Uit-1. In de eerste klasse LDDB won LDC-1 uit Leiderdorp voor de vijfde achtereenvolgende keer. Ditmaal was het Sassenheimse SDV het slachtoffer, dat met 9-7 werd teruggewezen. Door dit re sultaat staat LDC aan kop van de ranglijst. Via een doelpuntenregen heeft de Zijl/LGB aangetoond ook tegen een mindere tegenstander een goede wedstrijd te kunnen spe len. Na wat mindere vertoningen tegen 't Y en de Meeuwen was de Gouwe zaterdagavond het slachtoffer van de dadendrang die er bij de Leidenaars aanwezig was. De wedstrijd had van het begin af aan een bijzonder hoog tem po. De Gouwe dat in de eerste periode de Leidenaars nog goed kon bijhouden moest in de laatste perioden de tol betalen voor dit hoge tempo. Grote man bij de Zijl/LGB was gewoontegetrouw Stan van Belkum. Met maar liefst acht treffers werd hij topscorer. De eerste periode waren de ploegen nog redelijk gelijkwaardig. De Zijl/LGB nam weliswaar een 2-0 voorsprong, maar Chris Bertels zorgde ervoor dat de Gouwe in de buurt bleef (2-1). In de rest van de wedstrijd konden de Gouwena ren echter geen tegenstand van enige betekenis meer bieden. Vooral Stan van Belkum was voor de Gouwe een obsessie. In de laatste periode bewees Hans Korevaar dat ook hij de weg naar het goal kon vinden. Hij scoorde in deze periode drie maal. De eindstand werd uiteindelijk 13-2 in het voordeel van de Zijl/LGB. Doelpunten de Zijl/LGB: Stan van Belkum 8, Hans Korevaar 3, Alex van Belkum en Albert Spij ker. Verrassend Gisteravond heeft LZ'86 in het Haagse zwembad de Morgen stond bijna voor een surprise ge zorgd. Na drie spelperioden stond er een uiterst verrassende 4-4 stand op het scorebord. In de laatste periode zakte de Leidse formatie conditioneel echter he lemaal in elkaar en kon de Leids Haagse formatie Zian/Vitesse toch naar een geflatteerde 8-4 overwinning "toezwemmen". LZ'86 startte bijzonder aardig. Te gen een gerenommeerde tegen stander als Zian/Vitesse toonde de Leidse formatie geen enkel ontzag. De eigen aanval werd dan ook zeker niet verwaarloosd. De 1-0 voorsprong die Zian door een doelpunt van John v. 'd. Bosch nam, werd al vrij snel genivel leerd door een omhaal van Jan de Graaf tegen international Jan Evert Veer. Dezelfde Veer nam revanche door uit een man meer situatie 2-1 in te schieten. In de 2de periode heeft LZ'86 de kans laten liggen om een nog verras sender voorsprong te nemen. Het uitbuiten van de man meer situa ties was echter zo slecht verzorgd dat de Haagse verdediging mak kelijk overeind kon blijven. Sco res van Paul Belt en Jan de Graaf zorgden voor een 3-2 tussen stand. De derde periode stond in het teken van Jan Bakker. Hij was nog maar net de gelederen van de Leidenaars komen ver sterken of hij had het net achter doelman Misdorp al tweemaal gevonden. De laatste periode was zoals gezegd desastreus voor de Leidenaars. Debet hieraan was het ontbreken van Fried Elzenga en Rudy Muuse, die na drie per soonlijke fouten het water voor- Eindelijk definitief besluit KNHB: LEIDEN - De KNHB heeft tijdens een buitengewone algemene vergadering zaterdagmiddag in Amsterdam de definitieve toe komst van het nationale top- hockey vastgelegd. Thans kent de herenafdeling een hoofdklas se van twaalf clubs, volgend jaar zullen dat er, ingevolge een in het voorjaar genomen besluit, 20 zijn, in twee poules gesplitst. Zaterdag is men op de plannen, zoals die voor het komend sei zoen waren vastgelegd terugge komen door weer één landelijke hoofdklasse van 12 teams in te stellen. Dit 'ontwerp hoofdklas se' kan echter de in eerste in stantie voor het seizoen '80-'81 vastgestelde regeling nog niet vervangen. De definitieve vorm van de hoofdklasse zal dus pas in de competitie '81-'82 worden be reikt. foden om de hoofdklasse te revise ren, was het grote kwaliteitsver schil dat bleek tussen de top- competitie en de onderliggende competities. Daarom werd dit vooijaar, na een emotioneel en slecht voorbereid debat, het plan aangenomen om vanaf 1980 met een uitgebreide hoofdklasse te spelen: twee poules van 10 clubs. Door splitsing van de poules zou men bovendien kunnen bewerk stelligen dat het tophockey wat meer naar de regio werd ge bracht. Tijdens de vergadering van zaterdag werd op dit besluit teruggekomen. De emoties wa ren wat geluwd, en de Bond had meer tijd genomen om de zaken zorgvuldig te bestuderen. Met de gedachte 'beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald' zijn toen de plannen zoals die er lagen weer verworpen en is een nieuwe hoofdklassestructuur vastge steld. Maar aangezien de bonds- reglementen voorschrijven dat men lopende een seizoen de promotieregeling (en dus de vorm van de competitie het jaar daarop) niet mag veranderen, zit de KNHB nu wel in 1980 met een competitieopzet in z'n maag die nu juist afgelopen zaterdag uit drukkelijk is verworpen. Essentie van de jongste voorne mens is om de competitie 'pira- mide-vormig' in te delen. Een hoofdklasse met 12 clubs, twee overgangsklassen van evenzo- vele clubs en vier geografisch in gedeelde eerste klassen van tien LEIDEN - Ondanks het beestach tige weer van gisteren vielen er in het regionale hockey weinig af gelastingen te bekennen. Alleen Roomburg moest voor Pluvius capituleren: de ontmoeting met Groen-Geel kreeg na 45 minuten abrupt een einde toen het arbi trale duo besloot dat het weer dermate zwaar was geworden dat schuilen was geboden. Room burg stond op dat moment met 0-1 achter. Ingevolge de Bonds- reglementen zal deze wedstrijd, waarschijnlijk aanstaande zon dag reeds, worden overgespeeld. De dames van Roomburg bleef een nat pak bespaard. Hun ont moeting met Te Werve was zater dagavond al uitgesteld. LMHC ontving én versloeg Rotterdam: 3-1. Forescate pakte op eenvou dige wijze Evergreen in (4-1). De uitslagen dameshockey: Zand- voort-LMHC 2-0 en Myra-Fores- cate 3-2. LMHC - Rotterdam: 3-1. De voormalige hoofdklasser toont nog steeds weinig regelmaat in zijn spel. Goede momenten wer den afgewisseld met uiterst zwakke perioden, zonder dat Rotterdam overigens de Leidse achilleshiel wist te vinden. Rob Feenstra zette zijn ploeg na onge veer 20 minuten op 1-0, maar daarop wist de ploeg uit de Maas stad nog wel een antwoord (1-1). In de tweede helft nam LMHC, weer via Feenstra, definitief af stand (2-1). Jurriaan Kamp mocht de derde treffer op zijn naam zetten alhoewel de uitblin kende Feenstra het belangrijkste werk voor dat goal verrichtte: 3-1. Evergreen - Forescate: 1-4. Moeiteloos en zeer regelmatig wal sten de Voorschotenaren over hun tegenstander heen. Riemens opende de score (1-0) waarop Siersema (2-0) en Dekker (3-0 en 4-0) zijn voorbeeld volgden. De tegentreffer (4-1), die Evergreen mede dankzij de gladheid mocht scoren gold als een 'slip of the stick' Zandvoort - LMHC: 2-0. Tegen de veldverhouding in heb ben de Leidse dames een verlies moeten slikken. Doelvrouwe Ma- tijdig konden verlaten. De wissel mogelijkheden voor coach Gijs v. d. Leden waren hierdoor gering en jongeling Frans v. d. Brink kon hierdoor zijn debuut in de hoofdklasse maken, deze kon echter ook niet voorkomen dat het conditioneel sterkere Zian naar een 8-4 zege kon uitlopen. Streekderby In het afgelopen weekeinde was er niet alleen sprake van een streekderby tussen de Zijl/LGB en de Gouwe, ook op 3de klasse niveau stond er een derby op het programma. Het Oegstgeestse Vivax trad aan tegen het Leider- dorpse DKD. Debutant Vivax had na drie duels nog geen enkel punt vergaard en DKD bezette een koppositie met vijf wed- strijdpunten uit drie wedstrijden. De prognose was dan ook dat DKD met een "normale" uitslag de volle winst zou pakken. Vivax dacht hier anders over en startte furieus. De Leiderdorpse verde diging had de handen vol aan het voorwaartse werk van Vivax. Geheel tegen de verhouding in zette Menno Diehl DKD op een 1-0 voorsprong. Oud Zjjl/LGB'er Guus Spierenburg scoorde in de zelfde periode nog 1-1. Was het spel in de 1ste periode nog om aan te zien, daarna zakte het spel tot een bedenkelijk peil. DKD dat nu polotechnisch toch wel iets beter speelde, kwam op een voor sprong door een fraaie intikbal van Jan v. d. Brink. Uit een man meer situatie scoorde Plasmeijer de gelijkmaker (2-2). In de laatste perioden had Vivax het voordeel dat één der scheidsrechters het verdedigen van DKD zeer zwaar bestrafte, met als gevolg dat Vi vax via man meer situaties de score kon uitbreiden. Wormgoor (2), Zandvlieten Piasmeier maak te hier dankbaar gebruik van. Velddoelpunten van Harry van Hove, Ronald Dreef en Bob Wou ters zorgden nog voor aansluiting (5-5) maar het laatste doelpunt van goalgetter Ruud Wormgoor was net te veel om de eerste overwinning van Vivax te ver hinderen. Gemakkelijk verenigingen. Belangrijkste voordeel van deze opzet is vol gens Jan Willem Coebergh, be stuurslid van LMHC, dat het aan tal topclubs wordt teruggebracht van 42 tot 36 clubs. 'Een aanzien lijke kwaliteitsverbetering van het hockey'. Welke consequen ties de nieuwe regeling, met ver ruimde promotiekansen naar de hoofdklasse, voor LMHC zal hebben kan Coebergh nog niet overzien. 'Wanneer Leiden er weer aan toe is, willen wij zeker terug naar de hoofdklasse. Wel licht is daar nu iets meer kans op....' rian Marchaind maakte de beslis sende fouten, waarvoor zij echter gezien de barre omstandigheden waarin de grasmat verkeerde, vrijuit gaat. Myra - Forescate: 3-2. De Voorschotense dames kwamen nog goed weg door dit 'verlies met één punt verschil'. De Am- stelveense dames waren bedui dend sterker, al kwam Forescate als eerste tot scoren: Karin Was- sink 0-1Vervolgens liep Myra tot 3-1 uit voordat Evelyn Kimman de eindstand op 3-2 bepaalde. Katwijk won opvallend gemakke lijk van het hoger geplaatste de Merwede: 9-5. Topscorer. H. v. Duyvenvoorde (4). De dames van LZ'86 behaalden een gelijkspel (3-3) tegen BZPC. Treffers: Astrid Velting (2), Wil v. Mil. DIRK KLOOS LEIDEN - Over het klasseverschil tussen BC Leiden en DKC-4 kan geen misverstand meer bestaan. De Leidse badmintonners lieten in de thuisontmoeting weinig van hun gasten over 6-2. Ook Veglo, op bezoek bij Aristo, won: 5-3. VLietwijk, dat ook al van huis moest voor zijn wekelijkse com petitieontmoeting, liet de winst bij Velo achten 6-5. Extra gemotiveerd door de ver keerde gedachte dat DKC-4 op de tweede plaats zou staan is BC Leiden tot het uiterste gegaan. Niemand kon zich er na de 6-2 overwinning dan ook zorgen om maken dat DKC een hogere com petitieplaats was toebedacht dat de club in werkelijkheid heeft. Nora de Koning was de zwakke plek bij BC Leiden. Haar enkel spel, tegen M. Vaillant moest zij na drie sets (11-2, 9-11, 8-11) uit handen geven, zoals ook haar op treden samen met Dorie Koele- mij de mist in ging. Het dames- dubbel Vaillant/Tuit toonde zich met 15-11, 15-7 te sterk. BC Lei den komt door deze overwinning op een (met Drop Shot) gedeelde tweede plaats in de competitie, achter Morgenstond. Na de singles stond Veglo onver wacht met 1-3 achter tegen Aris to. Alleen Wim de Rooy had, ten koste van Dick van Woerden, winst kunnen behalen. Vervol gens eiste Veglo de dames- en de herendubbel voor zich op, maar bij de mixed-dubbelpartijen had Aristo zich alweer van de Leidse 'counter* hersteld, en kon Veglo met 5-3 worden teruggewezen. Gering was het krachtsverschil tussen Velo-2 en Vlietwijk. De Voorschotenaren kwamen op het beslissende moment net iets te kort en verloren met 6-5. Ooster go, van den Berg en Koemans wonnen hun enkelspelpartijen. Ook de herendubbel Koemans/ Fröhlich boekte winst. Tot eigen - verbazing was tenslotte ook de damestandem Weare/Bennink succesvol.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18