stoppen slaan door in slotfase NOORDWIJK WINT MOEIZAAM Quick Boys laat de zege glippen: 1-1 RBB leert van fouten: 3-2 zege op IJmuiden GWVpakt Ter Leede vlak voor tijd in de kraag Lisser Boys blijft aan kop meedraaien VOLLE WINST VOOR KATWIJK RCL pakt periodetitel na 0-3 achterstand MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 Harde wedstrijd in laatste minuten beslist NOORDWIJK - Lang zag het er naar uit, dat Noordwijk op haar zesde gelijkspel afging. Gedu rende de hele tweede helft van het duel tegen WHC viel er geen doelrijpe kans te aanschouwen en de toeschouwers begonnen al iets over "thuisblijven" te mom pelen. Totdat acht minuten voor het eindsignaal Kees Karstens de bal naar de vrijstaande Jaap van Kesteren kaatste, die voor de tweede maal doeltreffend uit haalde (2-1). En honderdtachtig seconden later schoot Rob Sut- torp Noordwijk naar een voor haar doen wel héél riante 3-1 voorsprong. Een zeer weiKome zege voor een Noordwijk, dat lange tijd de ge lijkspelziekte onder de leden had. Dat was zeven duels lang geen probleem, omdat het in de eerste klasse A mogelijk was om met twee overwinningen en vijf de lingen aan kop te staan. Maar na dat er vorige week iets fout ging tegen Altena (0-2) moest er deze week wel iets gebeuren. In dit besef koos Noordwijk (met in de spits Van Kesteren voor de nog altijd geblesseerde Bröring) de weg voorwaarts. De Noord wij kse ijver werd zelfs binnen het kwartier beloond, toen Jaap van Kesteren een wanordelijke situa tie voor het Wezepse doel succes vol beëindigde (1-0). Een opstekertje zou rr maar dan rekende mt ten Sjako Veldhuis, opvallendste speler (want na rust kwam hij i i zeggen, toch bui- Dr rust de an WHC het stuk niet r r voor). Volgens suppor ters is hij een typische "n tenspeler", zoals Rep er een is in het profvoetbal, en ter illustratie trakteerde de achttienjarige linksbuiten het verkleumde publiek kort na de openingstref fer op één van die momenten. Gerrit van Bruggen liet los wat als een "snijdende dieptepass" bekend staat en terwijl zijn "lijf wacht" Hans Westgeest nergens te bekennen was, sprintte Veld huis, slim naar binnen buigeqd, op de eenzame Dordmund af. De Noord wij kse doelman wachtte lang met uitlopen en werd (mis schien wat onnodig) in de kortste hoek geklopt (1-1). De boeiende wedstrijd waar men naar uitzag, ging niet door. De precisie verdween uit de passes van de twee ploegen en onwille keurig ging men naar de pauze verlangen. Die brak aan nadat Van Kesteren nog een keer op de lat had gekopt, en na enkele har de charges van beide zijden. Dat waren de voorboden van nog veel meer overtredingen, waar voor de teams de tweede helft hadden gereserveerd. Nadat Bo- gers verzuimde een fout van Vierhuizen (hij liep onder de bal door) te bestraffen, raakte bij een doelworsteling WHC-doelman Fré Goudbeek gewond. De kort na rust voor Veldhuis ingevallen Tichelaar moest vermanend worden toegesproken en bij Noordwijk werd Sjoerd Boot ge noteerd omdat hij de "Rechten van de Voetballer" schond - (hij misdroeg zich tegenover Bennie van het Endé), treder terstond werd geruild voor Rob Suttorp. WHC, dat zonder Veldhuis aanval lend weinig meer voorstelde, zag daarna eerst Van Bruggen opge schreven, omdat die de bal onno dig over de tribune knalde en daarna Jan Wolff, die de bal bij wéér een ondoorgrondelijke be slissing van scheidsrechter Koolman kwaad had weggetrapt. Dankzij de laatste tien minuten werd de ontevredenheid over het spelpeil toch nog getemperd. Twee passes van Bogers (die eer ste kwam via Karstens bij Van Kesteren terecht, de tweede be landde bij de gretige Suttorp) brachten Noordwijk weer op één punt achter leider RCL. Over een gelijkspel had Noordwijk trou wens ook niet mogen klagen. TED DE HOOG LEIDERDORP - Wanneer striptekenaar Dik Bruynestein inspiratie wil opdoen voor zijn fameuze "Appie Happie" dan zou hij er goed aan doen orr de thuiswedstrijden van de Leiderdorpse zaterdageersteklasser RCL te bezoeken. Want dat zijn tegenwoordig ware "happenings" waarin werkelijk van alles gebeurt. De Leiderdorpse topscorer BennieHeemskerkinactielegenVitesse Delft. Ditmaal scoort de RCL spits niet. VOLENDAM - De overwinning glibberde dan toch nog als een gladde aal uit de handen van Quick Boys. Een moment van concentratieverlies brak de Katwijkers twintig minuten voor het einde van de ontmoe ting met Volendam op. Op dat moment immers werd na een vrije schop van linksback Klaas Koning de dekking vergeten van de naar het front gestormde li bero Jac. Jonk. Met een welge plaatste kopbal strafte de oud prof dat ogenblik van Katwijkse onachtzaamheid af en hield met die doeltreffende daad Quick Boys van een 0-1 zege af. Met die gelijkmakende 1-1 werd al met al de logische oplossing van het toptreffen gevonden. Want de barre omstandigheden deden za terdagmiddag in gelijke mate af breuk aan de goede bedoelingen van de 22 acteurs. Het hogere tempo, dat Quick Boys aanvan kelijk ontwikkelde, smoorde in de tweede periode in de soppige Volendamse kleimassa, terwijl na rust de vaak ten onrechte als bierelftal aangeduide thuisfor- matie niet bij machte was het bij tijd en wijle aardige tikwerk van een eindstoot te voorzien. Regen en wind hielden derhalve de balans mede in evenwicht aan de boorden van het IJsselmeer, waar Quick Boys in eerste aanleg meer agressiviteit aan de dag leg de dan de Volendamse Tecrea- tievoetballers'. Die zich er maar al te dikwijls op laten voorstaan dat hun in het profmilieu gekweekte routine in nauwe samenhang met de natuurlijke aanleg een meer dan voldoende basis vormt voor een redelijk partijtje voetbal in de zaterdageersteklasse. Je reinste flauwekul natuurlijk, want ook voetballers met een redelijk tot goede technische bagage kunnen zich op het huidige topamateur- voetbalniveau niet langer zonder een gerichte conditionele trai ning overeind houden. Hoe dan ook, de grotere vechtlust van de Katwijkers stond in het begin borg voor een lichte veld- meerderheid. De als linkerspits aangekondigde Kees van Rooyen verliet in die fase keer op keer zijn flank en creëerde zodoende ruim te voor de gretig buitenomko- mende Hans van Duyn, die toen talloze malen over zijn ppponent Kees Veerman 'ging'. Veel soe laas bood het overwicht de zee- kanters vooralsnog niet, omdat de dikwijls op één lijn opereren de centrale verdedigers Jac. (Bol) Jonk en Hans (Kip) Jonk ook die in fase resoluut optraden. Bo vendien kon Quick Boys zich ook toen niet al te veel massale offen sieve expedities permitteren, omdat Volendam-linkerspits 'Kippie' Jonk zich als een lastige klant voor de Katwijkse defensie aandiende. Hij bond de bij andere gelegenheden veelvuldig opko mende Wim v.d. Plas en hield met zijn eenmansacties de achterste lijn van de kustbewoners gere geld aan de praat. Niettemin kwam Quick Boys na 13 minuten op voorsprong, op het moment dat de veelal angstig opererende Mart v.d. Plas fraai profiteerde van een flater van Volendam-portier 'Sjef Jonk, die volledig mistastte op een een voudig te onderscheppen diep tepass van Fred Eysberg. Quick Boys hield na die openingsgoal het initiatief, maar schiep zich nauwelijks kansen, omdat enkele goed ingezette acties per definitie door onbenullig balverlies wer den gevolgd. Voeg daarbij, dat de inzichtarme Teun v.d. Plas her haaldelijk de achterom sluipende Fred Eysberg overzag, en het wordt duidelijk dat elke sprei ding en verrassing uit de Kat wijkse aanvalsoperaties werd gehaald. Omdat ook de Volendammers niet bepaald uitblonken door door tastendheid, met name voor rust Kees (Schutter) Veerman en na de pauze Klaas (Vais) Koning de meest eenvoudige mogelijkhe den om zeep brachten, ontrolde zich voor het nagenoeg uit Kat wijkers bestaande publiek een zéér matig duel. Waarin Quick Boys de last van het soppige, dus gladde veld gaandeweg steeds meer begon te voelen. De ver moeidheid pleegde een aanslag op de concentratie. En dat brak de Lagendijk-brigade uiteinde- JÜL^.g,. lijk op, toen Jac. Jonk uit vrije RCL trok massaal ten aanval positie kon inkoppen. De winst gelijkmaker leek slechts glibberde zodoende toch nog als een gladde aal uit Katwijkse han den.. GERARD VAN PUTTEN Tegen Kozakken Boys werd enige tijd terug een 0-2 ruststand in een spectaculaire tweede helft onge daan gemaakt. Twee weken terug volgde er een amusant kat en muis spelletje met Zwart Wit '28. Afgelopen zaterdag was het he lemaal "bal" op sportpark De Bloemerd. In een doldriest spek takelstuk gelukte het de koplo per in de eerste klasse a om in twintig minuten tijd een tegen Vitesse Delft opgelopen 0-3 ach terstand om te buigen tot 3-3, waardoor de Leiderdorpers op de valreep de eerste periodetitel voor zich opeisten. Een uitgelaten stemming na afloop in het Leiderdorpse kamp. Tus sen een dichte haag van applau- diserende toeschouwers zochten de leeggespeelde RCL-ers de kleedkamer op waar de cham pagne rijkelijk zou vloeien. Pas veel later, nadat de feestvreugde enigzins was weggezakt, kwam een gevoel van bezinning boven drijven. "Eigenlijk", zo werd er geredeneerd, "hebben we ge woon een punt laten liggen". En zo was het ook. Want als er za terdag in de derby tussen RCL en Vitesse Delft één ploeg recht had op de volle winst dan was het de thuisploeg. Behoudens de ope ningsfase waarin Vitesse de bete re en vooral slimmer spelende ploeg was verkeerden de Leider dorpers voortdurend op de helft van hun tegenstander. In die openingsfase kwamen de bewoners van de Prinsenstad verdiend op 0-1. Het was de veel al ongrijpbare Peter van der Meer (RCL-voorstopper Daaf Brandt: "Die knaap lijkt wel een snel trein") die zijn ploeg op voor sprong zette. Volkomen onnodig tracteerde Hugo Minderhout op de rand van het strafschopgebied zijn directe tegenstander Van der Meer op een punter onder het zitvlak. Var der Meer zelf kogel de vervolgens uit de terecht toe gekende vrije trap het leer on houdbaar voor Bram Brandt in de kruising. mocht schieten begon "het won der van Leiderdorp" gestalte te krijgen. "We want m'ore" schreeuwde de Leiderdorpse aanhang en ze kreeg meer. Vlak voortijd plantte zaterdag-topscorer Bennie Heemskerk het leer van twintig meter ineens in de kruising en op de Bloemerd sloegen vervolgens alle stoppen door (letterlijk want op het RCL complex bleek in de adembenemende slotfase de stroom te zijn uitgevallen). Juichend keerde de fanatieke aan hang huiswaarts en van alle kan ten werd er geroepen: "Hoe is het mogelijk, dit zie je alleen in strips". Inderdaad, "Appie Hap pie" bijvoorbeeld. JAAP VISSER Hans Kosters (gebukt) kopt Ter Leede naar een 1-0 voor sprong in de topper tegen koploper GVVVJan van Harskamp kijkt gespannen toe. SASSENHEIM - Dol van vreugde stormde de GVVV- aanhang enkele minuten voor tijd op de Veenendaalse mid denvelder Wim v.d. Weerdhof af. Deze speler had zijn ploeg met een snoeihard schot op de valreep op gelijke hoogte gebracht met Ter Leede. Met dit doelpunt kreeg de topper in de tweede klasse tussen Ter Leede en koploper GVVV een terechte 1-1 eindstand. Weliswaar hadden de Sas- senheimers in de eerste helft het beste van het spel; na de pauze was de Veenendaalse equipe, zij het met weinig ge vaar, de meest aanvallende ploeg geweest. Ze beginnen bij Ter Leede ein delijk eens wakker te worden stond er vrijdag in deze krant te lezen. Nou en goed ook, kan men constateren na de con frontatie van zaterdag. Met name in de eerste rondgang speelde de pupillen van trai ner Henk Spaan een onbe vangen spelletje voetbal en maakte duidelijk dat kam pioenskansen zeker aanwezig zijn voor Ter Leede. Zo traden de Sassenheimers GVVV in de eerste 45 minuten zonder schroom tegemoet en men deed niets onder voor de Veenendalers. Integendeel, Ter Leede zocht de aanval en de 1-0 ruststand was gewoon een afspiegeling van het Sas- senheimse veldoverwicht. Ook GVVV liet bij vlagen via redelijk combinatiespel zien dat het niet voor niets aan kop staat geklasseerd en het publiek kwam mede door de grote inzet aan beide kanten aardig aan z'n trekken bij dit duel. Ter Leede knokte voor wat het waard was en GVW moest in de eerste spelperio- de terug. De tactiek van de Veenendalers (vier midden velders) gaf Ter Leede rechtsback Cees v.d. Zwart diverse keren de gelegenheid om vrij op te komen. En het moet gezegd worden, in de eerste helft koos Van der Zwart vaak het goede mo ment om in samenwerking met de balvaardige rechter- spits Pieter van der Plas het de Veenendaalse linksback Wim Ebben behoorlijk lastig te maken. De openingstreffer kwam dan ook van de rechterkant. Pie ter van der Plas stuurde Cees v.d. Zwart precies op tijd weg en diens voorzet werd door Wim Kosters ingekopt: 1-0. De Veenendaalse aanvaller Jan Veldhuizen was ook tweemaal dichtbij een doel punt maar richtte niet scherp genoeg. In de tweede helft moest GVW wel komen en deed dat ook. Toch zat er in de Veenendaal se aanvalsopzet eigenlijk weinig verrassing. Telkens weer belandde de bal hoog voor het Ter Leede-doel en echt uitgespeelde kansen wa ren er nauwelijks voor GVW. Eenmaal moest goalie Wim van Harskamp echt handelend optreden. Spits Ab v.d. Bovenkamp ver scheen vogelvrij voor Van Harskamp maar deze keerde- de ingeschoten bal op voor treffelijke wijze. Niets leek een Ter Leede-zege in de weg te staan totdat bij een wat rommelige situatie Wim v.d. Weerdhof een harde knal af leverde die in de kruising tot stilstand kwam: 1-1. DINK BINNENDIJK Drie treffers Henk van der Zwan de LISSE - Lisser Boys deed wat van de ploeg verwacht mocht wor den. Met een 2-1 overwinning op het Schiedamse PPSC greep de ploeg de volle winst en daarmede de broodnodige punten om aan de kop van de ranglijst een rol van betekenis te kunnen blijven spelen. Het vertoonde spel liet echter duidelijk te wensen over. Ondanks het feit dat van een, naar al gauw bleek, uitermate zwak PPSC weinig te vrezen viel, speelde de ploeg onzeker en voorzichtig. Van het over het al gemeen goede combinatiever mogen van de Lissenaren kwam dit keer weinig terecht en ook de passes waren zelden op maat. Een gunstige uitzondering hier op vormde Gert-Jan van der Valk die vooral in de eerste helft opviel met enkele goede schoten en uit- 35ste minuut aan de basis stond van het eerste Lisser doelpunt. Bij een dreigende buitenspelsi tuatie lepelde hij de bal over de opkomende verdediging heen naar de op rechts staande Jan van Slooten. Diens voorzet kon door de betrouwbaar spelende libero Piet Boot (in de tweede helft uit gevallen wegens een rugblessu re) gemakkelijk worden inge schoten. In de tweede rondgang vergrootte Peter Schalk in de 60ste minuut de voorsprong naar 2-0. Ondanks dat PPSC rijp was voor de slacht bleef de stand tot één minuut voor tijd onaangeroerd, toen Westerveld de achterstand uit een penalty voor PPSC halveer de. kwestie van tijd. Vlak pauze vergaloppeerde aanvoer der Koos Haneveld zich echter grandioos en stelde daarmee Van der Meer in staat om voor de tweede keer doeltreffend uit te halen. Toen Hugo Minderhout vlak na de doelwisseling wederom in de fout ging door veel te zacht op zijn doelverdediger terug te spe len leek de strijd definitief be slist. Van der Meer reageerde at tent en toen zijn boogbal doel trof kon Minderhout vertwijfeld naar het hoofd grijpen, rainer Huguenin nam een ver standige beslissing door zijn fa lende vleugelverdediger onmid dellijk in te wisselen voor een ex tra aanvaller (Fred Pleyter) en Rob van der Zwan op Van der Meer te zetten. Van der Meer kwam niet meer aan de bak en RCL verzamelde alle moed en aanvalslust om ten minste de eer te redden. Ondanks talrijke kansen (Heems kerk en Van Gemerden) duurde het tot twintig minuten voor tijd voordat de thuisploeg doel trof. Een fantastische uithaal van Dirk van der Bijl, na fraai voorberei dend werk van Jan van Duyn, be tekende 1-3. Toen Bennie Heemskerk even later zijn ploeg vanaf de elf meterstip, na hands van Verschoor, terug in de race IJMUIDEN - Rijnsburgse Boys lijkt zich als een leergierige eer stejaars te gaan ontpoppen, want de debuterende zaterdag eer steklasser heeft heel wat opge stoken van de afgelopen twee duels die met duidelijk verschil verloren gingen. In dubbel op zicht betekende de 2-3 winst bij IJmuiden dan ook een kentering, want behalve de zege maakten de pupillen van Herman Wijnands afgelopen zaterdag ook niet de zelfde fouten als tegen Zwaluwen en Volendam. Verloren de Rijnsburgers die duels omdat er geen kansen werden gecreëerd, achterin geen rug dekking werd gegeven en er geen tempo in het spel zat; tegen IJ muiden liet de ploeg van Wij nands zien dat die voetbalfacet ten ook worden beheerst. Het enige onderdeel waar de leerlin gen van Wijnands tegen IJmui den geen voldoende voor haalden was het benutten van (de vele ge schapen) kansen. Met wat meer accuratesse had IJmuiden zijn grootste seizoennederlaag gele den. Nu werd hun dat bespaart en konden de Noordhollanders na een 0-3 achterstand via tweemaal Cor Krab zelfs nog terugkomen tot 2-3. Niettemin was dit treffen tussen beide debutanten in de eerste klasse al binnen dertig minuten beslist. Met Gé Perfors in de spits en Henk van der Zwan en Henk Merbis als vleugelspelers speel den de bollenstreekbewoners in een hoogtempo. IJmuiden kwam in die fase bovendien niet aan aanvallen toe omdat de Rijns burgers goed jaagden, waardoor de pupillen van Piet Buter vaak balverlies leden. Al na twaalf minuten leidde IJmui- denaar Gerben van Leeuwen de 0-1 in door het leder aan de sterk spelende Ruud van der Voort kwijt te raken. De gelegenheids aanvoerder (Wil Groenendijk was evenals Nico Zwaan gepasseerd) zag tijdig Henk van der Zwan vrij staan, die van dichtbij zijn eerste treffer kon produceren. Het tweede doelpunt liet niet lang op zich wachten, maar was wel een vervroegd Sint Nicolaasca- deautje van IJmuiden-doelman Koert de Groote. De oud-doel man van het C-team van Telstar 'vergat' met zijn handen het leder van de voeten van Toet te pluk ken en maakte een mislukte sli ding. De amateurinternational kon daardoor simpel de bal te rugleggen naar Van der Zwan, die met een uitstekende lob voor 0-2 zorgde om vervolgens zijn ge zicht nog maar sporadisch op de helft van IJmuiden te laten zien. Het moet uit angst voor de tegen standerzijn geweest, want anders is het niet te verklaren dat de sterk spelende linkerspits zich naar het middenveld terugtrok. Het gevolg was wel dat de bewo ners van sportpark Schoonen- berg het initiatief naar zich toe konden trekken en na het derde tegendoelpunt (Van der Zwan scoorde via het been van IJmui- denaar Johan Krab 0-3) tegen de verhoudingen in konden terug komen. Hoewel het scoreverloop het tegendeel bewijst, waren de Rijnsburgers het gevaarlijkst, maar de zeven goede scorings- mogelijkheden werden ver prutst. Rest voor Wijnands de taak om op het onderdeel 'afma ken' nog wat bijles te geven. HERMAN POOS LEIDEN - Zowel Katwijk als SIZO kwamen zaterdag in de derde klasse tot winst. Katwijk klopte DUNO met 1-0, terwijl SIZO te genstander Wieringermeer met 3-1 kansloos liet. Katwijk - DÜNO: 1-0 Voor de rust werd er van beide kan ten redelijk gevoetbald met over en weer enkele kleine kansjes. Tien minuten voor rust nam Katwijk de leiding. Wim Guyt I leverde een goede voorzet af die door Jan van Dijk werd afgerond: 1-0. Na de pauze was het spel van aanzienlijk minder gehalte. DU- NO was iets sterker maar de uit vallen van Katwijk hadden ook een gevaarlijk karakter. Zo kwam Jaap Schaap bij zo'n counter net niet tot scoren. Door goed werk van de Katwijk-defensie met aan het hoofd de uitstekende Rein Kazius bleef de 1-0 stand onaan geroerd. SIZO - Wieringermeer: 3-1 Een fraaie prestatie van de Hille- gommers, die nog steeds drie ba sisspelers miste. Tot aan de rust prijkte er een dubbelblanke stand op het scorebord. In de tweede helft toonde Elfjo Vyn zijn klasse. Met drie mooie acties besliste hij de wedstrijd. Zelf boektemaakte Vyn twee treffers terwijl hij Ed Doeleman ook een keer op maat bediende. Twee belangrijke punten voor SIZO dat zich door deze opsteker mis schien in de toekomst uit de ge varenzone kan werken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17