1flSSg 7371 Utrecht-AZ'67 alleen topper dankzij fouten en scoreverloop >Él\ r - Excelsior nog „te onervaren Feyenoord waarschu -Haarlem iwing voor wedstrijd bij Molmd tokens kan het niet meer opbrengen MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 SPORT UTRECHT (GPD) - Bonds coach Jan Zwartkruis kan voor de kwalificatiewedst rijd voor het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voet bal tegen de DDR niet be schikken over Johan Nees- kens. De middenvelder van New York Cosmos liet Oran jes elftalleider Jack van Zan ten gistermiddag telefonisch vanuit de Verenigde Staten weten dat hij definitief had besloten zich niet beschik baar te stellen. „Niet omdat hij niet wil", zo bracht Van Zanten de boodschap over, „maar omdat hij psychisch en fysiek niet in staat is nog aan zo'n zware wedstrijd deel te Eerder had Neeskens, na afloop van de zeer zware trip van bij na zeven weken met zijn club door het Midden-Oosten, be denktijd gevraagd toen hij voor het Nederlands elftal werd uitgenodigd. Gisteren wilde Zwartkruis zekerheid hebben. Vandaar het telefo nische contact dat Van Zan ten direct na de wedstrijd FC Ütrecht-AZ '67 met Neeskens in New York legde. „Hij had graag willen komen en ook graag tegen Oost-Duits- land zijn 50e interland ge speeld. Hij hoopte ook, dat zijn bedanken niet negatief zal worden uitgelegd. Het is voor hem na de Amerikaanse competitie en het vele reizen tijdens de langdurige trip ge woon niet meer te doen", al dus Van Zanten. V.d. Kerkhof PSV-speler René van de Kerk hof heeft met grote stelligheid ontkend dat hij een contract voor Atletico Madrid heeft ge tekend. Geruchten wilden dat de snelle vleugelspits nog te gen St. Etienne zou spelen en dat hij daarna naar Spanje zou vertrekken. „Ik heb hier bij PSV een contract van drie jaar en ik denk niet dat ze me zullen laten gaan", was de la conieke reactie van Van de Kerkhof. EREDIVISIE FC Utrecht-AZ'67 3-2, Feyenoord-Haar- lem 1-1, Roda JC-Vitesse 2-1, FC Twen- te-Go Ahead Eagles 3-1, PEC/Zwolle- NAC 3-0, NEC-Ajax 0-3, PSV-Excelsior 1-1, MW-Sparta 1-3 en Willem II-FC Den Haag 0-0. Ajax (3) 11 8 2 Feyenoord (2) 11 6 5 AZ'67 (1) 12 8 1 PSV (4) 12 6 4 Utrecht (5) 12 5 Den Haag (7) 12 4 Twente (9) 11 5 G.A.Eagles (6) 12 5 3 Excelsior (8) 12 4 Roda JC (10) 12 5 3 PEC/ZwoUe(14) 12 4 3 MW (11) 12 2 Sparta (17) 12 -4 Haarlem (15) 12 3 Vitesse (12) 12 3 Willem II (16) 12 2 NEC (13) 12 4 NAC (18) 11 1 1 18 24-13 0 17 23- 9 3 17 26-13 2 16 25-13 2 15 19-11 3 13 13-15 4 12 15-18 5 12 20-16 4 12 21-21 5 12 17-19 6 10 14-16 5 9 15-18 7 9 14-17 6 9 14-22 6 9 16-25 5 9 11-20 8 8 15-23 7 5 7-20 Cambuur (1) 11 8 Volendam (2) 11 7 VW (4) 11 7 Groningen (3) 12 5 Fortuna S. (6) 11 6 Graafschap (5) 12 6 Wageningen (9) 11 5 Den Bosch (7) 10 5 Eindhoven (10) 11 5 DS 79 (8) 12 4 Telstar (12) 11 4 Vl'dingen (11) 12 4 Amsterdam (13) 11 3 Heerenveen (14) li 2 Veendam (15) 12 1 Heracles (16) 11 2 SW (17) 12 2 Helmond (18) 11 1 Amersfoort(19) 11 0 1. Petursson (Feyenoord) 13 2. Kist (AZ "67) 11 3. Vermeulen (Roda JC) er Van Kooten (Eagles) 7 ROTTERDAM - Balans van het aantal gerichte doelpunten: 17-2. Hoekschoppenverschil: 17-0. Uitslag Feyenoord-Haarlem des ondanks 1-1. Duidelijker bewijs voor de stelling dat Feyenoord het thuis moeilijk heeft met zwakke ploegen kon niet worden geleverd. Trainer Jezek moest het na de uiterst povere vertoning van zaterdagavond andermaal beamen: „We spelen sterk tegen betere teams, maar dat we nie mand mogen onderschatten, is nu wel weer bewezen". Zeer duidelijk zelfs. Als het een keer niet onmiddellijk loopt, mist Feyenoord het vermogen een zwakke, maar zwaar verdedigen de tegenstander zijn wil op te leg gen en zoek te spelen. De ploeg blijft wel werken, maar bij het voetballen tegen een opgetrok ken muur verliezen de jongeren de scherpte, de creativiteit en de spontaniteit. In plaats daarvan gaan de oogkleppen voor, wordt er onrustig, ondoordacht en een zijdig gestormd. Sterke punten worden genegeerd (Jezek: „De linkerkant werd te vaak verge ten") en Feyenoord speelt verder op zijn beperkingen. Met veel ho ge ballen naar het centrum, waarin een lange man als Huyg eenvoudig alles wegkopt - zon der goede combinaties en met veel misverstanden. De enigen, die in zo'n situatie een andere oplossing kunnen aan dragen, zijn routiniers als Wim Jansen en René Notten. Maar Notten werd na zijn gelijkma kende treffer gewisseld en alleen kon de pas 33 jaar geworden Jan sen het zaterdagavond ook niet. Reden waarom Feyenoord ge noegen moest nemen met een schamel punt; reden ooki Jezek naderhand opmerkte: „Dat we niet gewonnen hebben, is ge heel onze eigen schuld". Dat er niet werd verloren, was te danken aan Haarlem, want een iets beter elftal had de ongesla gen competitiereeks van de Rot terdammers in het afgelopen weekeinde hardhandig afgebro ken. De Jezek-equipe kon alweer 38 duels een nederlaag ontwij ken; met wat meer kwaliteit had Haarlem dat record kunnen be grenzen. Ook de 1-1 gold echter al als een sensatie tegen de achter grond van het verleden. Nooit eerder immers in de afgelopen tien seizoenen hield de formatie van Barry Hughes („Wat hebben we goed verdedigd, hè") zich zo goed in de Kuip. In acht voor gaande uitduels aan de Maasoe ver - twee keer was Haarlem weggezakt naar de eerste divisie - was.de negatieve score opgelo pen tot 16 verliespunten met de doelcijfers 2-31... Logisch dan ook dat Hughes dit maal zijn ogen niet kon geloven toen zijn team na 19 minuten een voorsprong nam. Dit gebeurde via de opgekomen Piet Huyg, die de bal na een vrije trap van Haar droog inschoof, waarmee hij doelman Van Engelen voor het eerst en tegelijkertijd ook zo on geveer voor het laatst in de wed strijd de gelegenheid gaf de bal van dichtbij te aanschouwen. Daarvoor en daarna immers moest Haarlem zich beperken tot louter verdedigen. Volgens ver wachting uiteraard, waardoor Hughes had teruggegrepen naar het eerder afgezworen systeem van twee „sweepers". Tegen Ajax had hij daarmee succes gehad, daarna was het misgegaan bij de Eagles, waarop in Haarlem was besloten met één ausputzer door te gaan. De kansloze nederlaag tegen Utrecht had die mening evenwel gewijzigd en voor het duel bij Feyenoord had Hughes veror donneerd dat Piet Huyg en Douglas George bij balverlies (dus heel vaak) als laatste „op- vangers" achter de defensie moesten fungeren. Feyenoord had er zichtbaar moeite mee, slaagde er nooit in de kwan titatief sterke afweer uiteen te ra felen en moest veelal pogingen van afstand wagen. Slechts inci denteel kon er dieper doorge drongen worden, maar op die momenten schoten Peters en de tegenvallende Petursson te kort, of bleef de bal nog op miraculeu ze wijze uit het doel. Alleen Not ten had eenmaal succes, na een vrije trap van Wim Jansen. De 1-1 die daarmee op slag van rust het licht zag, leek Haarlem rijp te maken voor een nieuwe klap in de Kuip. Hughes echter pepte zijn gedemoraliseerde spelers in SPORT de pauze weer op. ..Ze konden wel janken, omdat de gelijkma ker juist op dat moment was ge vallen. maar ik heb gezegd: Wat maakt het uit wanneer die goal valt. Ik sta hier voor het eerst van mijn leven-op 1-1, dus maak er nou hét beste van". Dat lukte Haarlem dank zij het no dige voetbalgeluk en mede dank zij een vreemd overkomende Feyenoord-wissel. Met Budding" voor Van der Lem, verscheen halverwege de tweede helft ook Stafleu op het toneel voor Notten. Jezek motiveerde de verandering met: „Ik wilde Notten ten eerste sparen en ten tweede wilde ik Van Deinsen opschuiven om met vier spitsen te gaan spelen. Voor het opvangen van de counters had ik toen een snelle en krachti ge man nodig". Die tegenstoten bleven echter uit, mede omdat de dolende Kramer nog altijd slecht functioneert binnen Haarlem, waardoor Hug hes zich extra ingenomen kon to nen met de vervanging. „Want Notten was toch de man geweest van de verrassende ballen, dus ik was er blij mee". Ook nu de verrassing in het Feye- noord-spel verder geheel achter wege bleef, wankelde de 1 -1 af en toe nog wel hevig (Verkaik moest eenmaal op de lijn redden na een inzet van Peters), maar het gelijke spel haalde niettemin de Finish. Ondanks gele kaarten voor Kra mer en de voor Melgers ingezette Kleton, begroette Haarlem het historische winstpunt als een overwinning. Feyenoord restte alleen een fluitconcert van de 20.000 klanten en de bezinning. Jezek: „Want dit was wel een waarschuwing voor het duel te gen Malmö. PAUL DE TOMBE Kramer dupe van nieuwe richtlijnen... ROTTERDAM - Dat het sch e i ds rech tersbeslu 11 om sneller kaarten te geven aan protesterende voetballers tot aanvechtbare beslissingen kan leiden, werd zaterdag avond al bewezen. Tijdens het duel bij Feyenoord werd Haarlem-aanvaller Frank Kramer de dupe van een lou ter formalistische interpreta tie van de nieuwe richtlijn. Spelleider Geurds presen teerde Kramer zijn tweede seizoenkaart toen hij verhaal kwam halen, omdat direct achter elkaar twee overtre dingen tegen hem waren ge maakt, waardoor hij duide lijk uit zijn evenwicht was ge bracht. Niet de overtreders (Van Til en Wijnstekers) wer den vervolgens bestraft,maar de protesterende Kramer zelf, waardoor nie de oorzaak, maar het gevolg werd aange pakt... Kramer.formeel had hij groot gelijk en had ik zelfs nog geluk dat ik geen rood kreeg toen ik zijn hand probeerde terug te duwen en mafkees zei nadat ik het geel had gekregen. Maar als je het voetbal gezond probeert te maken, moet jewel de oorzaak aanpakken en consequent fluiten. Als je dat nalaat, doe je het niet goed". NAC wil in hoger beroep BREDA (GPD)- Het restant van de begin oktober in Breda gestarte competitiewedstrijd NAC- Feyenoord zal op woensdag 14 november om 16.00 uur worden uitgespeeld. De aftrap voor de resterende 27 minuten, waarbij geen publiek aanwezig mag zijn, zal bij een 2-2-stand geschie den. NAC overweegt in hoger beroep te gaan bij de KNVB. Als men op die manier geen mindering op de strafmaat krijgt, wil NAC de burgerrechter inschakelen. UTRECHT (GPD) - De overdreven aandacht die FC Utrecht-AZ'67 -vermoedelijk bij ontstentenis van heuse voetbaltoppers in de voetbalcompetitie tot nu toe - vorige week ten deel viel, stond in feite gelijk aan het tarten van het noodlot. Niet in het minst omdat zowel FC Utrecht als AZ er in het verleden blijk van hebben gegeven te versa gen als ze voluit in het zonnetje worden gezet. Aan de weg timmeren ligt beide ploegen wel, maar het liefst zonder pottekijkers, anders gaat het mis. EERSTE DIVISIE SC Cambuur-FC Den Bosch afg., Veen- dam-Eindhoven 1-3, De Graafschap- Helmond Sport 0-0, SW-Fortuna Sit- tard 0-3, SC Amersfoort-FC VW 1-3, Amsterdam-Heracles 3-1, Wageningen- FC Vlaardingen 2-1, Telstar-DS79 2-0 en Volendam-FC Groningen 0-0. 1 2 17 29- 9 2 2 16 28-13 2 2 16 20-12 6 1 16 16- 3 3 2 15 19- 7 3 2 15 9-8 4 2 14 17-11 3 2 13 14- 8 3 3 13 13-10 5 3 13 22-14 4 3 12 14-17 3 5 11 16-16 3 5 9 17-21 3 6 7 10-17 5 6 7 10-22 2 7 6 9-17 2 8 6 12-28 3 7 5 6-25 3 8 3 12-35 VOETBAL - De rechterspits van Saint Etienne, Dominique Ro- cheteau, heeft tijdens de compe titiewedstrijd tegen Angers zijn linkerknie verdraaid. Na de wed strijd bleek de blessure zo ern stig, dat Rocheteau zes tot acht weken uitgeschakeld zal zijn. Hij zal woensdag niet uitkomen te gen PSV. Het ging gisteren in het met 13.000 toeschouwers gevulde Galge- waard dan ook niet van een leien dakje. Speltechnisch en tactisch haalde de met veel tamtam be geleide ontmoeting een schamel peil. Dat er voor de tribuneklant en zeker voor de in het roodwit getooiden uit de Domstad, des ondanks toch het een en ander te genieten viel, was te danken aan de 3-2-overwinning die FC Utrecht één minuut voor tijd ver overde en aan een serie misgre pen op het loodzware veld, waar van scheidsrechter Van Etteko- ven na veertien minuten spelen de eerste voor zijn rekening De sinds kort op de internationale lijst prijkende fluitist uit Ede kende FC Utrecht na bijna een kwartier voetbal een doelpunt toe dat aan AZ-zijde hevige pro testen ontlokte. Van Ettekoven zag de bal uit een corner van Utrechts rechterspits Bert Go- zems uit de handen van AZ- doelman Eddie Treytel vallen en achter de doellijn terechtkomen. Hij was de enige op het veld en daarbuiten. Resoluut wees hij naar de middenstip toen Treytel zich voor de tweede maal op het speeltuig geworpen had. Zelfs een onderonsje met zijn grens rechter Ruud Klint, die de bal de doellijn niet had zien passeren, weerhield Van Ettekoven er niet van de inzet van Gozems te hono- De eigenzinnige houding van de Edenaar bracht uiteraard nogal wat teweeg bij AZ'67. Vooral Ed die Treytel vuurde zijn pijlen in de richting van Van Ettekoven af: „Een schande wat die man doet. Hij staat op vijftien meter van de bal en wijst naar het midden, ter wijl zijn grensrechter op de doel lijn staat en geen goal constateert. Die bal heeft de doellijn zelfs niet aangeraakt". Leo van Veen, Utrechts aanvalsleider, kon zich de woede van Treytel best voor stellen: „Ik stond vlak bij Treytel en volgens mij ging die bal er niet in. Maar ik beslis niet". De tweede miskleun bij FC Utrecht-AZ'67 kwam op naam van Joop Wildbret, libero en aan voerder van de thuisclub. In de 25e minuut ging hij op het spekgladde gras arrogant een duel aan met Kees Kist en ver speelde de bal aan de Europese topscorer van afgelopen seizoen.. Met een vrij veld voor zich was het voor de blonde centrumspits van AZ een koud kunstje om Utrecht-doelman Hans van Breukelen te omspelen en zijn negende doelpunt v te s 1-1. Deze twee treffers voor rust penseerden veel van wat de toe schouwers in de gestaag neerda lende regen aan voetbalvernuft binnen de lijnen moesten missen. AZ liet weliswaar blijken meer klasse dan de Utrechtse tegen stander in huis te hebben, de ploeg beperkte zich te veel tot het rondspelen van de bal. Angst om het karaktervoetbal, waarmee FC Utrecht de laatste weken zo ge ruisloos naar de bovenste regio nen in de eredivisie is geslopen, uit te dagen, zal daar debet aan zijn geweest. Ook AZ's tweede doelpunt kort na rust uit een strafschop van Kees Kist (FC Utrecht-doelman Van Breukelen verkeek zich Finaal op een doorschietende bal bij het uitlopen en kwakte Roger Schouwenaar in volle vlucht te gen het gras) verschafte de equi pe van Georg Kessler niet het zelfvertrouwen om het alleen door hard werken opvallende FC Utrecht beheerst naar een ne derlaag te spelen. De rekening voor de labiele speelwijze kreeg 0M I v/s l 1» Sfcx.* Zat ie nu wel óf niet. Dat was hét gespreksthema na afloop i heeft zich ontfermd over de bal. Volgens grensrechter Klint vóó Afgaande op de foto had Klint gelijk. AZ vijf minuten na Kists loepzui vere elf-metertrap gepresen teerd. Een inzet van Utrechts middenvelder Gerard Tervoort, die het midden hield tussen een voorzet en een schot, belandde vlak voor het doel van Treytel te gen het been van Leo van Veen, en de score was weer in even wicht 2-2 Georg Kessler haalde de zwakte van zijn elftal na afloop aan: „We hebben de kwaliteit om een voor sprong van 1-2 bij een ploeg als FC Utrecht vast te houden, maar door onachtzaamheid hebben we de kans op een overwinning en later een gelijkspel laten liggen. Ajax en Feijenoord in hun goede tijd zou dat niet zijn overko- direct de vraag is beant woord of AZ'67 een topploeg is of niet. Dat dat (nog) niet het geval is, bleek eens te meer uit het laat ste half uur van de wedstrijd, waarin AZ'67, evenals FC Utrecht trouwens, zich niet te vreden stelde met de 2-2-stand. De formatie van Kessler bleef ja gen op de winnende goal. Voor de Alkmaardcrs pakte het risico van de jacht volkomen verkeerd uit. Maar onder de druk om ten koste van alles te moeten presteren, oogste FC Utrecht wel. Utrecht-trainer Han Berger diri geerde Leo van Veen - na het uit vallen in de tweede helft van de falende Wildbret - in de slotfase naar de aanval. Pal voor tijd kop te Van Veen een corner van Jan van Staa achter Treytel: 3-2 Berger over de gok die zyn team geen windeieren legde: „De af gelopen seizoenen hebben we vaak te angstig gespeeld als we in de lift zaten. Vanmiddag vond ik dat we maar eens risico moesten nemen in de laatste minuten. Van Veen mee naar voren bij een cor ner of vrije trap. Dat dat goed is uitgepakt, is natuurlijk schitte rend. zeker in deze wedstrijd, waarin we het toch moeilijk heb ben gehad". EINDHOVEN (GPD)-Twee minu ten voor het einde van de con frontatie zaterdagavond tussen PSV en Excelsior werd toch nog de ophanden zijnde regelrechte eredivisie-sensatie alsnog omge bogen in een verrassing. Paul Posthuma, die de laatste weken al bij herhaling uiterst kostbare doelpunten voor de Eindhovena- ren produceerde, maakte een voorbereidende actie van Koe man en Lubse doeltreffend af: 1-1. Een vijftig minuten lang du rende voorsprong van Excelsior werd daarmee toch nog onge daan gemaakt. Excelsior-trainer Thijs Liebregts: „Het mag natuurlijk niet voor komen dat je een voorsprong in de laatste minuten uit handen geeft. Maar ja, bij ons lopen nu eenmaal nog enkele onervaren spelers rond in het elftal, die in feite nog niet zo heel vaak mee gemaakt hebben dat ze tegen het einde van de wedstrijd een voor sprong moeten zien vast te hou den. Tegen PSV, of een andere geroutineerde ploeg, is dat na tuurlijk wel levensgevaarlijk". De twee punten die PSV een week geleden tot eigen verbazing op Spangen tegen het Rotterdamse Sparta behaalde, hebben de Eindhovenaren dus op eigen ter rein net niet behoeven in te leve ren tegen voetbaldwerg Excel sior. Kees Rijvers: „Met die drie punten kun je achteraf dan ook alleen maar gelukkig zijn. Onder normale omstandigheden had den we tegen Excelsior al in de eerste helft op gelijke hoogte moeten komen. Om vervolgens na rust, toen we toch een groot veldoverwicht hadden, verder toe te slaan". Dat alles lukte nu niet omdat Ste vens snel uitviel (hij was groggy na een kopduel) en Lubse werd teruggehaald naar de voorstop- perplaats. Dat marcheerde echter niet zo best. In de tweede speelhelft had Rijvers Lubse dan ook weer geposteerd op zijn vertrouwde stekje in het centrum van de aanval, waar Landsbergen niet meer terug keerde. Zijn vervanger was Willy Scheepers, die donderdagavond in de C-wedstrijd tegen Eindho ven nog flink had staan blunde ren, maar nu een uitstekende in druk maakte. Mede door het weer beter functioneren van de Eind- hovense verdediging (met Poortvliet nu als voorstopper) kon PSV duidelijk meer pressie uitoefenen, maar doordat de Eindhovense equipe nooit enige lijn in zijn spel kon aanbrengen, was het voor Excelsior-doelman René Vermunt nu ook weer niet zo heel erg moeilijk om de „nul" vast te houden. Vermunt had in de eerste helft nauwelijks iets te doen gehad. Het erg opportuun spelende Ex celsior legde de Eindhovenaren haast de wil op, en in feite had Excelsior in de eerste speelhelft verder moeten kunnen reiken dan die 1-0-voorsprong, in de 39e minuut tot stand gekomen toen Waslander de op de rand van bui tenspel staande Makkie Nijssen met een haarscherpe dieptepass bediende: 0-1. Het was de enige keer dat Van Beveren moest capi tuleren; in verschillende andere gevallen redde de Eindhovense goalie zijn ploeg zonder meer voor een nog grotere achter stand. PSV zocht al tijdens de wedstrijd, die men lange tijd niet onder con trole kon krijgen, naar een schul dige voor het eigen falen. Uiter aard werd scheidsrechter Beek als de zondebok aangewezen, omdat hij de maandag in Utrecht gemaakte afspraken duidelijk wilde nakomen. Niet alleen deel de hij vier gele kaarten uit (Valke, Van Kraay, Posthuma en Van Tour), maar bovendien tolereer de hij vrijwel geen enkele over treding, terwijl hij er daarnaast niet over peinsde de voordeelre- gel toe te passen. Dat hij in de eerste-de-beste wedstrijd na „Utrecht" nog niet helemaal con sequent arbitreerde, werd hem door de PSV'ers beslist niet in dank afgenomen. Willy van der Kuylen raakte zelfs zo geirri- teerd, dat hij zijn aanvoerders band afrukte en tegen de grasmat smeet. Van der Kuylen: „Al herhaaldelijk was ik door Beek weggestuurd als ik bij hem wilde informeren naar bepaalde zaken. Toen Pos thuma die gele kaart kreeg, vroeg ik hem naar de reden, maar als een hond stuurde hij me weg. En dat kan zelfs die sul van een Van der Kuylen erg boos maken. Dan pik ik het niet langer. Wat heeft het dan voor zin om aanvoerder te zijn". Van der Kuylen moest evenwel toch toegeven, dat hij zich niet alleen over de manier van arbitre- ren van Beek had lopen ergeren, maar ook over het spel van zijn ploeg: „Zulke dingen gebeuren bij ons altijd een paar keer per jaar. Onderschat hebben we Ex celsior beslist niet, maar toch ge beurde het weer dat wij niet in ons spel konden komen. Waar om? Ik weet het niet".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13