Nigeria verhoogt olieprijs Wet gaat lang niet ver genoeg Akkoord over grondstoffen blijft nog uit Marktr berichten Loon- en prijsstop in Denemarken BANKEN IN ITALIË GESLOTEN Pier van Gorkum over ondernemingsraad nieuwe stijl MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 LONDEN (AP/AFP) - Nigeria, de op één na grootste leve rancier van ruwe olie aan de Verenigde Staten, heeft aangekondigd dat liet met ingang van morgen de prijs van ruwe olie zal verhogen met 2,70 dollar. Dit is bekend gemaakt door de Nigeriaanse regering. Minister Said el Otaiba LEIDEN - Veemarkt, 5 i 1667 dieren w.o. 1094 slachtrunderen en 573 schapenAammeren. Prijsnoteringen slachtvee: stieren 1ste kwal. 7.25 - 7.95 per kg. gesl. gew., stieren 2de kwal. 6.80 - 7.15, vaarzen 1ste kwal. 7.25 - 7.90, vaarzen 2de kwal. 5.60 - 6.20, koeien 1ste kwal. 6.80 - f7.80., koeien 2de kwal. 5.75 -ƒ6.15. koeien 3de kwal. 5.35 - 5.65, worstkoeien 4.40 - 5.50, extra kwal plus dikbillen 9- - 14.-. Gebruiksvee: schapen 150., - 195. per stuk, lammeren: 150.- - 205.- per st. Toelichtingen (aanvoer - handel - prij zen): slachtrunderen: minder-vlot-iets verklaring van het Nige- 2 persbureau in Londen werd gezegd dat de verhoging volgt op prijsstijgingen in het laatste kwartaal van dit jaar door zes andere leden van de organisa tie van olie exporterende landen (OPEC). Om de gevolgen van de verhoging te verzachten, worden krediet- voorwaarden voor importeurs uit de Derde Wereld verlengd van 30 tot 90 dagen. De Nigeriaanse leveranties aan de Verenigde Staten bedragen on geveer 6 procent van de totale Amerikaanse consumptie. De Verenigde Arabische Emiraten overwegen volgend jaar hun olieproduktie te verminderen. Een definitief besluit hierover wordt nog deze maand genomen. Dit heeft de olieminister van de Emiraten, Maneh Said el Otaiba, bekendgemaakt. Naar verluidt voegde de bewinds man eraan toe dat de Verenigde Arabische Emiraten hun oliepoli- tiek zullen blijven afstemmen op die van Saoedi-Arabië. KOPENHAGEN (DPA) - De Deen se regering zal het parlement morgen een spoedwetje voorleg gen dat voorziet in een loon- en het eind van het jaar. Alle lonen en prijzen moeten op 4 november wor- WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente z Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Burssel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Oslo regen 14 regenbui 13 regen 12 regenbui 12 regenbui 12 regenbui 13 regenbui regenbui 14 regenbui 12 zwaar bew. 10 geheel bew. 13 onbewolkt 19 zwaar bew. onbewolkt Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul onbewolkt 15 7 1 onbewolkt 21 4 0 onbewolkt 20 9 0 half bew. 19 5 0 regen - 0 - licht bew. - 9 - mist - 0 - half bew. - 9 - licht bew. 18 6 0 geheel bew. 17 6 0 zwaar bew. - 4 - zwaar bew. - 2 - motregen - 3 - Beiroet1™3 ficht'bew' met werkgevers en te onderhandelen gelen voor de inko- ;k op langere termijn, oet met terugwerkende jaan om te voorkomen t er een golf van prijsstijgingen looneisen komt. ROME (DPA) - De loketten van de Italiaanse banken zijn vandaag gesloten gebleven door een lan delijke staking. De bankbedien den willen er nieuwe besprekin gen over een cao mee afdwingen. Ook op de schepen en veren heeft het personeel het werk vandaag zo nu en dan een uur stil gelegd. De vakbonden willen hiermee bereiken dat besprekingen wor den geopend over hervormingen in het werk. TOKIO (UPI)-Tonnen radio-actief water zijn zaterdag uit het koel systeem van een kernreactor in het westen van Japan gespoten maar er is geen radio-activiteit in de atmosfeer terecht gekomen, aldus een woordvoerder van de Kansai elektriciteitmaatschap pij- Het gebeurde in de hogedruk- lichtwaterreactor te Takahama, 300 km ten westen van Tokio. De woordvoerder zei dat ongeveer ENSCHEDE - „De nieuwe Wet op de ondernemingsraden houdt een groot aantal verbeteringen in. Dat valt niet te ontkennen. Maar ja, de oude wet had ook zoveel tekort komingen, dat elke verbetering wel voor de hand lag. En al krijgt de ondernemingsraad nu wat meer gewicht, hij wordt nog op geen stukken na wat hij zou moeten zijn: een orgaan dat meebeslist". Pier van Gorkum (47), directeur In slechts vijf gevallen werd dat van het Informatiecentrum On- door de rechter geweigerd. Van- dernemingsraden Icor, praat daar dat Albeda heeft gezegd: die aanvankelijk welwillend over de ontslagbescherming werkt ken- nieuwe wet, maar wordt gaande- nelijk met, dan maken v weg steeds kritischer. Om ten slotte te concluderen Op I september werd in ons land de nieuwe ,,Wet op de Onderne mingsraden" ingevoerd. De ondernemingsraad vergadert nu Zelfstandig", dat wil zeggen zonder de directie. Daarnaast is er dan nog de overlegvergaderingwaarin de ondernemingsraad met de directie praat over het standpunt dat de raad heeft beslo ten in te nemen. Deze nieuwe wel houdt een groot aantal verbete ringen in maar kent ook nog lal van tekortkomingen, zoals uit bijgaande reportage blijkt. nieuwe wet lang niet ver genoeg gaat, té ingewikkeld is en boven dien enkele onvolkomenheden vertoont, waaraan dringend moet worden gesleuteld. Het gesprek vindt op voorstel van Van Gorkum plaats in het recrea tiecentrum De Huttenheugte bij Coevorden (en we treffen het: een zonnige herfstmiddag aan het water), waar de Icor-directeur ook nog een ondernemingsraad uit de buurt moet voorlichten. Zijn bureau huist in Zeist. Over de personeelsbezetting van deze verbod dat de ..Kortom, allerlei tekortkomingen uit de oude wet zijn weggepoetst. Maar niettemin heeft de onder nemingsleiding de beslissings bevoegdheid in handen gehou den", aldus Van Gorkum. „De in stemmingsbevoegdheid inge volge artikel 27 van de wet is uit gebreid van 1 procent van de on derwerpen die in een onderne mingsraad aan de orde komen tot 10 procent, namelijk maatregelen op het terrein van het sociaal be leid. Maar het kan heel lang duren voor je 100 procent hebt", merkt hij op. „werknemersvariant op de Mc Toch moet het daar volgens hem Kinseys en Berenschotten", zegt hij zich niet te willen uitlaten. „Ik wil het VNO niet wijzer maken dan het is". Uitgangspunt is de vraag, hoe deze man die zich al twintig jaar met ondernemingsraadsproblemen bezighoudt, de laatste vijfjaar be roepshalve, tegen de nieuwe le gale status van de ondernemings- BerOepsmOgelilkheid raad aankijkt. Mild, zo lijkt het eerst. „Er verandert nogal wat", Waar de ondernemingsleiding ge komen. „Ik vind dat de ondernemer instemming behoeft over alle onderwerpen die in de ondernemingsraad worden be handeld. Met een garantierege ling dat als er gekke dingen ge beuren, de Ondernemingskamer kan worden ingeschakeld". zegt hy, „en het merkwaardige i dat deze wet van het kabinet-Van Agt verder gaat dan het voorstel destijds van het kabinet-Den Uyl. De verklaring? Persoonlijk denk ik, dat Den Uyl meer zat op de lijn van vakbondsmacht en arbeids plaatsenovereenkomsten terwijl dit kabinet de werknemers indi vidueel meer zeggenschap wil geven". Ontslagverbod „Een belangrijk punt is dat nu een ontslagverbod voor OR-leden geldt. Wat dat betreft was de oude wet zo lek als een vergiet. Die kende een ontslagbescherming, waar in de praktyk niets van te rechtkwam. Een paar jaar gele den hebben we 800 gevallen on derzocht van werkgevers die het verzoek deden een OR-lid te mo gen ontslaan. houden is de OR advies te vragen, vindt Van Gorkum de beroeps mogelijkheid uiterst zwak. „Als in de onderneming belangrijke zaken aan de orde zijn - en wat is belangrijk? dat kan al een groot strijdpunt worden - is de leiding verplicht daarover de onderne mingsraad advies te vragen. Maar wat als de ondernemingsraad ne gatief adviseert en de directie toch gewoon doorgaat? Dan kan de ondernemingsraad naar de Ondernemingskamer stappen. Maar volgens de wet (artikel 26, lid 5) beoordeelt deze niet wie ge lijk heeft, maar alleen of de on dernemer in redelijkheid tot zijn besluit is gekomen". „Het is dus heel goed mogelijk", vervolgt Van Gorkum. „dat een ondernemingsraad wel gelijk heeft, maar dat niet krijgt. Alleen als de ondernemer kennelijk on redelijk heeft gehandeld, kan de rechter uitvoering van het besluit verbieden. Maar redelijk of onre delijk, dat is een heel moeilijk be grip. Daar moet dus eerst weer jurisprudentie over komen". In de nieuwe wet zitten ook een paar geheide fouten, zegt hij. „Zo wordt het ontslagverbod nogal ingeperkt door een merkwaardi ge bepaling in lid 5 van artikel 21. Daar staat nu: Het in de voor gaande leden bepaalde laat on verlet de bevoegdheid van de on dernemer om zich wegens ge wichtige redenen tot de kanton rechter te wenden met het schrif telijke verzoek de arbeidsover eenkomst ontbonden te verkla ren. Daar had moeten staan: Het in de beide voorgaande leden en zovoorts. Het woordje „beide" is dus weggelaten. Daarover zijn we met de minister aan het corres ponderen". Proceskosten „Een tweede kardinale fout is de nieuwe bepaling - in lid 2 van ar tikel 22 - dat de proceskosten die een ondernemingsraad moet maken, alleen worden vergoed als de ondernemer hierin vooraf toestemt. Dat is natuurlijk waan zin. De ondernemer zegt ja, ho, ik ga geen proces betalen dat tegen mij is gericht. Dat is een knel punt, dat blijkt nu al, een paar weken nadat de wet van kracht is geworden". Het Informatiecentrum onderne mingsraden krijgt het met de dag drukker, vertelt Van Gorkum. „We moeten vaak nee verkopen. We doen alleen zaken die princi piële knelpunten zijn, waarover een uitspraak moet komen, zodat anderen er weer verder mee kun nen. Maar allerlei gewone dingen, daar hebben we geen tijd „Er zijn bijna 50.000 onderne mingsraadsleden in Nederland", vertelt hij, „en die hebben alle maal hun eigen sores, zitten alle maal meteen moeilijke wet. Want daar is iedereen het wel over eens: je moet een halve jurist zijn om in de nieuwe OR-wet de weg te vinden". „En de vakbeweging, zowel de FNV als het CNV, laat haar leden die in ondernemingsraden zitten, in de kou staan", is zijn mening. „Die mensen gillen om hulp. Ons bureau kan het werk op geen stukken na af. Dat heb ik meer malen in persoonlijke contacten met vakbondsbestuurders naar voren gebracht". Nood „Wij zijn eigenlijk uit nood gebo ren". gaat hij verder, „en we doen vrijwel niets anders dan vak bondsleden in ondernemingsra den advies en bijstand geven, want zowat 70 procent van de OR- leden is georganiseerd". „De vakbeweging had allang moe ten beginnen met een adviesbu reau voor OR-leden en dan kan ze zo honderd man aan het werk zet ten, want de behoefte is er wel naar", concludeert Van Gorkum. „We willen de vakorganisaties ook alle medewerking geven bij het opzetten van zo'n bureau". "Maar ja", geeft hij uiting aan zyn twijfels, „feitelijk heeft de vak beweging weinig affiniteit met het OR-werk". „De vakbeweging voelt zich toch wel een beetje bedreigd door de ondernemingsraad", meent hij. „en hoe meer bevoegdheden die raad krijgt, des te meer de bon den zich bedreigd voelen. Dat ontkennen ze natuurlijk. Maar in de praktijk maak je de vreemdste dingen mee, waarbij onderne mingsraadsleden soms door hun eigen vakbond voor het blok worden gezet". FRITS KOFFIJBERG en NEES WESTERHOUT Nieuwe DC-9 het stilstevliegtuig ter wereld Deze DC-9 super wil de Ameri kaanse vliegtuigfabriek McDonnell Douglas komend jaar op de markt brengen. Het tweemotorige toestel middellange afstand kan vervoe ren, zal binnenkort zijn eerste proefvlucht maken. Volgens de fabriek is dit het stilste vliegtuig ter wereld met bovendien een laag brandstofverbruik. Tot dusverre zijn 95 bestellingen of op ties geplaatst door diverse lucht- Tel GENÈVE (Reuter) - De verwachting dat nog voor het einde van di grondstoffen-overeenkomst kan worden getekend is de bodem ingesla gen. De tweede bijeenkomst van de intercommissie voor het grondstof- fenstabilisatiefonds die onder auspiciën van de Verenigde Naties verga derde kon het niet eens worden over de tekst van een overeenkomst die de werking van het beoogde grondstoffenfonds van in totaal 750 miljoen dollar moet regelen. Het fonds beoogt de pryzen van grondstoffen min der te laten schommelen. Na twee weken onderhandelen bleek dat de ontwikkelingslanden bijna alle artikelen van de beoogde overeenkomst anders wilden formuleren dan de industrielanden. De fungerende voorzitter van de interimcom missie, de Zwitser Jacques Cuttat, heeft meegedeeld dat het secretariaat van de UNCTAD, de Wereldhandelsconferentie van de VN, voor de by eenkomst van de commissie van 3 tot en met 14 c zal indienen waarin naast elkaar d overeenkomst van beide groepen Oorspronkelijk lag het in de bedoelinj rentie van alle deelnemende landei komst te bekrachtigen. Nu ziet het i van dit jaar zal lukken. De belangryke problemen en meningsverschillen liggen op het gebied van de financiële bijdragen van de landen aan de financiering van het beoogde grondstoffenfonds, terwijl ook het stemrecht van de verschil lende groepen van landen een netelig probleem vormt. Er is in principe voorzien in een grondstoffenfonds van vierhonderd mil- n dollar op tafel moet komen voor onder- produktiviteit en marktonder- Istoffen gelijk te houden. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs begon de week rustig. Het aantal affai res was evenals afgelopen vrijdag gering. Bij de staatsfondsen was de vraag groter dan het aanbod in een overigens dunne markt. Per saldo stegen de koersen ongeveer een dubbeltje, wat op de vloer toch als een goed teken werd ge zien ondanks het kleine aantal af faires. ischrijving op de 9 1/2 pet obli gatielening van de ABN van 150 miljoen loopt tot nu toe redelijk. De internationals openden in een gedrukte stemming. Rond het middaguur veerden verscheide ne fondsen weer wat op. Een klein aanbod waartegen een nog kleinere vraag stond zorgden voor de lage koersen, terwijl ook de dollar 1 cent lager was. Unile ver daalde 1.20 verder op 117 en Kon. Olie zakte 1,20 op Sao f H8.70. KLM verloor bijna lop m ts 78.20 Heineken steeg veertig cent op 78.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11