Chaos in La Paz na staatsgreep Bolivia NAAST HET NIEUWS Thatcher wil mes zetten in de overheidsuitgaven Bel voor tweede ronde in Israëlisch kabinet luidt Keukens van klasse. poggenpohl Patriottisch Front dreigt met weglopen antiekbeurs hillegom VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 Kolonel Alberto Natusch Busch (Van onze correspondent) LIMA - In de Boliviaanse hoofdstad La Paz heerst een grote chaos als gevolg van de zonder bloedvergieten verlopen militaire staatsgreep tegen de voor één jaar benoemde interim-presi dent Walter Guevara Arze. de zieken- De leider van de staatsgreep, kolo nel Alberto Natusch Busch, zei in zijn eerste verklaring de demo cratie, het Congres en de vakbe weging te zullen respecteren. Na tusch kondigde aan dat de presi dentsverkiezingen van volgend jaar mei gewoon doorgaan en be schuldigde Guevara Arze van plannen om het Congres te sluiten en daarmee de democratie te verlammen. Op 12 oktober brak in de in het noordoosten van Bolivia gelegen stad Trinidad een opstand van rechtse militairen uit. De autori teiten wisten deze neer te slaan, waarop de eenheden terugkeer den naar hun kazernes. Ex-presi dent Guevara verklaarde op 21 oktober dat zijn ambtstermijn wellicht tot 1981 verlengd zou moeten worden om een einde te maken aan de ernstige economi sche crisis. Volgens hem had zijn interim-regering grotere be voegdheden nodig ter bestrijding van de grote fiscale tekorten, de lage productiviteit, gebrek aan investeringen, zeer hoge buiten landse schulden, hoge inflatie en verspilling van overheidsgel den. Samen met de vakbeweging be schuldigden linkse politieke groeperingen ex-president Hugo Banzer ervan tot de opstand in Trinidad te hebben aangezet. Gisterochtend, 2 uur plaatselijke tijd, bezette kolonel Natusch Busch, die onder Banzer minister van landbouw is geweest, met behulp van tanks en enkele regi menten het Palacio de Gobierno, de universiteit en andere strate gische punten in La Paz. Via de staatsradio maakte hij de coup tegen Guevara Arze bekend, maar het was pas tegen het mid daguur eer de staatsgreep was voltooid. De gehele ochtend regende het te genstrijdige verklaringen. Woordvoerders van de regering van Guevara Arze zeiden dat die regering nog volledig in functie was. Ex-president en opperbe velhebber van de Boliviaanse strijdkrachten David Padilla hield vol dat Natusch slechts een fractie van subversieve militairen vertegenwoordigde en dat de coup gedoemd was te mislukken omdat de garnizoenen in de bin nenlanden hem nooit zouden steunen. Tegen elf uur stroomden echter de steunbetuigingen van die garni zoenen bij Natusch binnen. Toen ook de luchtmacht zich achter de nieuwe leider opstelde, was de staatsgreep een feit. Intussen was in La Paz een grote chaos uitgebroken. Tanks en mi litairen hadden de straten afge zet, maar in het centrum demon streerden honderden jongeren tegen de staatsgreep en richtten barricades op. De militairen pro beerden de demonstranten met traangasgranaten en schoten in de lucht om ze uit elkaar te drij- De demonstraties lijk jongeren hielden de gehele dag aan. Zwaaiend met Boli viaanse vlaggen scandeerden zij: „Het verenigde volk wordt nooit overwonnen". Bij deze ongere geldheden zou een groot aantal gewonden zijn gevallen. Radio Continental de La Paz riep vrij willigers op om bloed af te staan ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Tel. 071-899206 voor de gewonden i huizen. De leider van de Central Obrera Boliviana (COB, de overkoepe lende vakbeweging), Juan Le- chin, kondigde gisteren uit pro test tegen de staatsgreep een na tionale staking af. Later op de dag verklaarde hij dat „het gehele Boliviaanse volk de staatsgreep afkeurt" en waarschuwde ervoor dat de coup zou kunnen uitmon den in een burgeroorlog. De nieuwe sterke man in Bolivia, kolonel Alberto Natusch Busch, was voor de staatsgreep com mandant van de militaire acade mie in La Paz. Van 1972 tot 1977 was hij minister van landbouw onder dictator Hugo Banzer. De 42-jarige Natusch schitterde vo rige week door afwezigheid bij een belangrijke bespreking tus sen hoge Boliviaanse miliairen en Cjn-us Vance, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken. Natusch zegt te kunnen rekenen op de steun van een meerderheid van het Congres, dat dit voorjaar besloot Guevara Arze voor één jaar te benoemen als president omdat de afgevaardigden het niet eens konden worden over een Troepen openen het vuur op betogers tegen de staatsgreep in La Paz. Er zouden veel mensen bij de ongeregeld heden gewond zijn geraakt. partij-gebonden kandidaat. blijven in hun luxueuze wonin- het Congres weer gaan bezetten. De afgezette leiders, Walter Gueva- gen iets buiten La Paz. Volgens Het was de 188e staatsgreep in ra Arze en generaal David Padil- de verklaringen van Natusch Bolivia sinds het land in 1825 on- la, zijn niet gearresteerd. Zij ver- mag Guevara Arze zijn zetel in afhankelijk werd. LONDEN (ANP) - De Conservatie ve regering van premier Margaret Thatcher is van plan op de over heidsuitgaven die de vorige (La bour) regeirng voor het in april 1980 beginnende begrotingsjaar had voorzien, 3.5 miljard pond sterling te bezuinigen, zo staat in een witboek dat gisteren is ver schenen. Getroffen worden voor al het onderwijs, de gezondheids zorg, het openbaar vervoer en de sociale woningbouw. Meer geld is beschikbaar voor defensie, handhaving van wet en orde en sommige welzijnsvoorzieningen zoals de ouderdompensioenen. Het werkelijke bedrag dat de rege ring in 1980-1981 denkt uit te ge ven is nagenoeg gelijk aan de be stedingen in het lopende begro tingsjaar maar door de geldont waarding komt er in feite minder geld beschikbaar. De Labour-re- gering had de uitgaven voor het komende begrotingsjaar met twee procent willen verhogen. Van de kant van Labour zijn de bezuinigingen al wreed genoemd en is gezegd dat de armen en de misdeelden er het hardst door worden getroffen. De nieuwe begroting past in het beleid van de Conservatieven, dat is gericht op bevordering van het vrije ondernemerschap, ver kleining van het belang van de staat in het bedrijfsleven en be snoeiing op de overheidsuitga ven met het oogmerk de geld- voorzieningen in de hand te hou- Volgende week debat over nederzettingen TANKER IN BRAND (Van c correspondent) JERUZALEM - De Israëlische re gering heeft het debat over de nederzettingenpolitiek uitge steld tot de volgende week. In een speciale kabinetszitting die giste ren vijf uur duurde, werd alleen besloten om de nederzetting Elon Moreh te ontruimen, zoals het Hooggerechtshof heeft bevolen, en voor deze nederzetting een andere passende plaats te vinden in de buurt. Noch minister van defensie Weiz- man, noch zijn opponent Sharon is afgetreden. Zij hadden hiermee vooraf gedreigd als hun botsende visie op het toekomstige neder- zettingenbeleid niet zou worden aangenomen. Weizman en Sha ron hoefden hun dreigement ook niet uit te voeren, omdat de rege ring ten aanzien van toekomstige nederzettingen nog geen besluit heeft genomen. Sr is over en weer wel hevig ge scholden binnen en buiten het kabinet. Het begon gistermorgen met een schot voor de boeg van een hoge functionaris van het ministerie van defensie (vermoe delijk Weizman zelf) die dreigde Goesh Emoeniem met wapen geweld uit Elon Moreh te verwij deren, als zij niet vrijwillig op stappen. Tot nu toe is het leger demonstranten van Goesh Emoeniem altijd zonder wapens tegemoet getreden. DALI SCHILDERT JUAN Arm in arm met mevrouw Dali poseert hier de Spaanse koning Juan Carlos voor het portret dat de surrealistische Spaanse schilder Dali van hem heeft geschilderd. Volgens Dali (naast koningin Sofia) moet het schilderij met een speciale bril worden bekeken. Het is alsdus de schilder, gemaakt in de 'geheel nieuwe techniek van de cybernetica'. Dali en Gala, zijn vrouw, overhandigden het portret gisteren aan de koning tijdens een particuliere audiëntie in het paleis La Zar- zuela. De surrealist heeft Juan Carlos geschilderd naar een ansichtkaart- portret waarop de vorst het uniform van opperbevelhebber van de i fraaiste KISSINGERS BIJ SJAH Dr. Henry Kissinger en zijn echtgenote hebben een bezoek ge bracht aan de ex-sjah van Iran in het Cornell-ziekenhuis in New York. De Kissingers brachten een uur bij de ex-sjah en zijn vrouw Farah door en de voormalige minister van buitenlandse zaken sprak daarna de hoop uit dat Mohammed Reza zich blijvend in de Verenigde Staten zou mogen vestigen. "Ons land dankt veel aan hem", zei Kissinger. De Amerikaanse regering heeft de ex-sjah een verblijfsvergunning voor een jaar gegeven om zich in de Verenigde Staten te kunnen laten behandelen. Hij mag niet aan politiek doen. GEMEENTE BEBOET ZICHZELF De gemeente Gaevle in Zweden heeft zichzelf een boete opgelegd wegens overtreding van de gemeentelijke bouwvoorschriften. De sociale dienst betaalt 2.400 kronen aan de bouwcommissie om dat zij twee particuliere woningen zonder vergunning van de commissie in een kinderbewaarplaats had veranderd. "De gemeente is aan de wet gebonden. Zij moet boetes betalen zoals iedereen", zei een woordvoerder gisteren. Op de kabinetszitting waarschuw de Weizman premier Begin dat zowel de vrede met Egypte als de regering op instorten staan als één groep en één man in Israël hun zin kunnen doordrijven - hij bedoelde Sharon en Goesh Emoeniem. Sharon, ook wel de- bulldozer genaamd, noemde de regeringspolitiek „niet serieus" en eiste ter plaatse 1,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen om de overplaatsing van Elon Moreh te koppelen aan een groot scheeps nederzettingenplan voor 1980, bestaande uit 16 nieuwe ne derzettingen. Een plan waar Weizman en andere ministers zich fel tegen verzetten. Uit protest dat het kabinet niet di rect tot actie is overgegaan deelde daarop Sharon mee niet deel te zullen nemen aan de ministeriële commissie die een andere plaats voor Elon Moreh moet zoeken. Reactie van een aantal ministers: vooral niet doen. De tussenbalans van de eerste ron de is een mokkende Sharon, en een vastberaden Goesh Emoe niem dat te kennen heeft gegeven zich in Elon Moreh te zullen ver schansen, te meer nu Weizman met wapengeweld heeft geklet terd. De crisis is dus nog lang niet voorbij. De bel voor de tweede ronde luidt de volgende week. Troost De enige troost voor Begin is dat de reorganisatie van het kabinet nu toch voor elkaar is. De premier heeft Jigal Horowitz benoemd tot minister van financiën. De 60-ja- rige Horowitz krijgt ruime be voegdheden om de inflatie van 100 procent te bestrijden. Zijn voorganger Simcha Ehrlich is hier namelijk niet in geslaagd, wat hem hevige kritiek heeft op geleverd. Ehrlich is nu benoemd tot tweede vice-premier, terwijl minister zonder portefeuille Mosje Nissim zal worden belast met de leiding van het ministerie van voorlich ting. De rechtse zakenman Horowitz staat bekend als een voorstander van de harde lijn. Horowitz is on der Begin al eerder minister ge weest van industrie, handel en toerisme, maar verliet de rege ring uit protest tegen de conces sies die Israël moest doen bij het vredesverdrag met Egypte. i aanvaring GALVESTON (AP) - De Liberiaanse tanker Burma Agata en het Griek se vrachtschip Mimosa zijn gisteren in de Golf van Mexico met elkaar in aanvaring gekomen. De tanker raakte in brand en is later gezonken. Vier zeelieden zijn bij dit ongeluk omgekomen, naar 38 vermisten wordt nog gezocht. Het vrachtschip, dat ook in brand vloog, voer met vastgeraakt roer in een cirkel rond, in zen gebied vol boorplatforms De zee zou, ongeveer 6 kilometer uit AmeriKaanse kust bij Galveston, met brandende olie zijn bedekt. Het is de tweede keer dit jaar dat in de Golf van Mexico t plaatsvond, waarbij een tanker is betrokken. (Van onze correspondent) LONDEN - Het Patriottisch Front heeft voor het eerst gedreigd zich uit de Rhodesische conferentie terug te trekken en af te reizen naar zijn bases in Mozambique en Zambia wanneer Londen niet be reid is zijn voorstellen voor de overgangsperiode te wijzigen. Het breekpunt, aldus een zegs man van het PF, is dat de Britse regering gedurende de periode ADVERTENTIE den ter bestrijding van de inflatie. In het witboek wordt opgemerkt dat de belastingen moeten wor den verhoogd en de staat meer geld moet lenen als er niet wordt bezuinigd. Er worden in het witboek geen ge detailleerde cijfers genoemd. Wel staat erin dat er 4.2 procent meer beschikbaar komt voor defensie. Eerder was besloten de defensie uitgaven op verzoek van de NA VO met drie procent te verhogen in verband met de toenemende militaire kracht van de landen van het Warschau-pact. De uit gaven van het onderwijs worden daarentegen met 4.25 procent verminderd. Aangenomen mag worden dat dit tot uitdrukking zal komen in bij voorbeeld hogere prijzen voor op school verstrekte maaltijden, be perking van de gratis verstrek king van melk en verdwijning van diensten als de opvang van kinderen na schooltijd. Er zal verder worden besnoeid op de aanleg van snelwegen, maar daarentegen zal meer geld be schikbaar worden gesteld voor handhaving van de openbare or de. De regering verwacht een half miljard pond te kunnen verdie nen aan het afstoten van belan gen in bedrijven. Zo was al eerder besloten vijf procent van de aan delen British Petroleum van de hand te doen. Nu bedraagt het re geringsbelang 51 procent. Het zal de regering-Thatcher vermoede lijk weinig moeite kosten haar plannen aanvaard te krijgen. Zij beschikt in het Lagerhuis over een comfortabele meerderheid van 43 zetels op een totaal aantal zetels van 635. Van de kant van de vakbonden mag echter enig te genwerk worden verwacht. In de gemeenteraden waar Labour de meerderheid heeft zouden de re geringsplannen ook wel eens op tegenstand kunnen stoten. 3 en 4 november de vindplaats vele interessante objecten zaterdag 3 november 14-22 i zondag 4 november 11-18 l Aanslag in Iran TEHERAN (AFP) - De persoonlijk vertegenwoordiger van de aja- tollah Chomeini in Tabriz, de £ga- tollah Mohammed Ali Gazi Taba- tabai, is gisteren bij een aanslag omgekomen, zo is uit gezagheb bende bron in Teheran verno- De ajatollah werd door verscheide ne kogels getroffen die door twee bromfietsers op hem werden af gevuurd. De daders ontkwamen. De ajatollah is de zesde persoon lijkheid uit de omgeving van Chomeini op wie sedert het begin van de revolutie een aanslag is ADVERTENTIE vooraigaande aan de nieuw te houden verkiezingen de handha ving van de orde in het land al leen in handen wil laten van de bestaande Rhodesische politie macht. De zegsman van het PF, Edgar Svogbo zei: "Het is onrealistisch te denken dat het PF naar Lon den is gekomen om het Britse voorstel te accepteren dat onze troepen, onze politiemacht, en onze bestuursapparaten geen rol krijgen toebedeeld in deze over gangsperiode terwijl die van Sa lisbury dat wel hebben". Waar het op de Rhodesische confe rentie nu om gaat, nadat voor waardelijke overeenstemming werd bereikt over de door Lon den opgestelde grondwet voor een legaal Zimbabwe, is de vraag wie en hoe gezag en macht zullen hebben gedurende de belangrij ke overgangsperiode wanneer het PF voor het eerst deel zou moeten nemen aan een verkie zingscampagne in een land wat het altijd bestreden heeft. De Britse delegatie zal met uitge werkte voorstellen komen voor de overgansperiode. Voor de vol gende week staan discussies op de agenda over het veiligheids apparaat (leger en politie) gedu rende die periode. HOFJES IN LEIDEN TE KOOP Tijdelijk 69,50 (na 1-1-80 75,-) Herman Kleibrink en Ruud Spruit Verkrijgbaar via de erkende boekhandel In voorraad biij alle boekhandels in Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Sassenheim en Voorschoten Een uitgave van Louis H. Los Boekhandel De Kier Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9