actief in I vrije tijd Bewoners St. Janshof: "We zijn spuugzat" Gastkolom Twee oude bruggen voorlopig monument CPN wil interpellatie over hoge aardgasprijs PAGINA 4 MUI «UI! BH VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 Majoretten In de Groenoordhallen wordt morgen voor de tweede maal een majoretten instructiedag gehouden. De organisatie is evenals vorig jaar in handen van de Stichting Taptade Evenementen Leiden. De hal zal die dag gevuld zijn met ongeveer 450 majorettes in leeftijd variërend van acht tot drieënveertig jaar, die onder leiding van het Holland Insti tute Twirling Department nieuwe oefeningen instude ren. De instructie begint om negen uur 's ochtends en wordt om drie uur afgesloten met een demonstratie van in structeurs en instructrices alsmede de uitreiking van de getuigschriften. De instructiedag kan ook door publiek worden bijgewoond. Kaarten daarvoor zijn bij de Groenoordhallen verkrijg baar a f2.50. Jazz on Sunday Op zondag 4 november komt de groep "Scales" onder leiding van Bob Rigter naar Jazz cm sunday.Het concert begint om kwart voor drie en wordt ge geven in het zwembadrestau rant aan de Boshuizerlaan 1 De groep bestaat uit Bob Rig ter (tenor- en baritonsaxo foon), Elbert Raadsen (pia no), Hans Beun (drums) en Simon Planting (bas). De groep is ontstaan op het po dium van de Haarlemse Jazz Club en trad al eens eerder op voor Jazz on sunday. Strandloop Swifttoer organiseert op zon dag 4 november in samen werking met De Bataven een strandloop op het strand van Noordwijk. De start is om elf uur vanaf de vuurtoren op de boulevard. De afstanden zijn 5 en 10 kilometer. Deelnemers die de tocht volbrengen krij gen een fraaie herinnering. De kosten bedragen f 3.50, kinderen tot 16 jaar betalen f 250. Voor nadere inlichtin gen: W. Edink. Adegeest 11, Leiderdorp tel. 071 - 895297. Vrouwenbond NVV De afdeling Leiden van de Vrouwenbond NW organi seert op maandag 5 november een bijeenkomst in het pand Rapenburg 48. De heer De La rie uit Amsterdam komt die avond iets vertellen over zijn werk binnen het Leger des Heils. De bijeenkomst begint om acht uur. Poolse films Onder de titel de "Poolse avant- garde" wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkocr- straat 17 maandagavond 5 november de film "Land schap na de slagvertoond. Het is een uit 1970 daterende rolprent van de regisseur An- drej Wajda. De film handelt over individuele vrijheid en geestelijke vernietiging door gevangenschap en speelt zich af vlak na de Tweede Wereld oorlog. Er zijn twee voorstel lingen: één om acht uur en één om kwart over tien. Toe gangsprijs f 4.50. Volksdansen In het buurthuis voor de Prof.- Burg.- en Rijndijkbuurt aan de Du Rieustraat start zon dag een volksdansavond om acht uur. Het is de bedoeling een dergelijke avond voor taan elke week te houden. Het begint om acht uur. 's Mid dags om half drie is er ook een sociëteit voor alleenstaanden. Hot House Rob Agerbeek met zijn kwartet treedt morgenavond op in de jazz-zolder Hot House aan de Breestraat 66. De groep be staat behalve pianist Rob Agerbeek uit gitarist Hans van Leeuwen, de bassist Wim Essed en Max Bolleman. De muziek die ze produceren is een stuk swingende jazz, waarvan de basis wordt ge vormd door bop. Aanvang 21 uur. Postduivenavond De postduivenavond waarover wij gisteren reeds schreven in deze rubriek wordt vanavond gehouden in de Stadsgehoor zaal. Aanvang 21 uur. r Scheluwbrug LEIDEN - Twee in slechte staat verkerende bruggen in de Leidse binnenstad zijn op de voorlopige monumentenlijst geplaatst. Het gaat om de Kleine Havenbrug en de ScheluwbrugDe Kleine Ha venbrugliggend tussen de Kalvermarkt en het Haven plein dateert uit 1870. Twee jaar later werd de Scheluw brug die de verbinding vormt Kleine Havenbrug tussen Herengracht en Ha venplein over de Oude Rijn gebouwd. Beide bruggen zijn afgesloten voor het autoverkeer in ver band met de slechte conditie. Voor de Scheluwbrug gebeur de dat juist deze week. Beide bruggen waren in oorsprong draaibruggen, maar konden niet meer geopend worden. Plaatsing op de lijst gebeurde uit een oogpunt van water bouwkundige techniek. Wie om plaatsing heeft verzocht is niet bekend. In elk geval is het geen initiatief geweest van de zijde van de gemeente. Feestelijk jubileum bij dagverblijf LEIDEN - Een groot aantal belang stellenden heeft gisteren een be zoek gebracht aan het feestelijk versierde dagverblijf voor ge handicapten aan de Hoge Rijn dijk. Het verblijf vierde het tien jarig bestaan. Voor deze feestelij ke gebeurtenis waren ouders van gehandicapten en personeel druk in de weer geweest om de aan dacht van de bevolking op het dagverblijf en het werk daarvan te richten. "Het allerbelangrijkste waar wij nu voor werken is dat de gehandi capten in de maatschappij wor den geaccepteerd. Het zijn uit eindelijk toch ook mensen", al dus een van de medewerkers van het dagverblijf. Tijdens de open dag was er een tentoonstelling van zelfgemaakte dingen. Vandaag is ter afsluiting van de ju bileumfeesten een reisje naar Zandvoort gemaakt en werd het "Dolfirama" bezocht. Door Jit Peters fractievoorzitter PvdA Leiden "We moeten bijzonder voorzich tig zijn met kritiek op de poli tie, want ik ben blij dat er po litie is". Met deze woorden viel het raadslid Ham (CDA) zijn fractiegenoot Walenkamp bij in diens kritiek op het stellen van vragen over de 2 oktober- gebeurtenissen. Het WD-raadslid Zonnevylle sloot zich volledig aan bij de opmerking van de heer Ham. Je zou toch denken dat het WD- raadslid beter moest weten gezien ook zijn werk bij de Ver. van Ned. Gemeenten. Maar ja, je leert zo nog eens wat. Bijvoorbeeld dat het stellen van vragen over politieoptreden riskant is. Het blijkt namelijk dat de discussie zich dan niet toespitst op de al of niet juist heid van het optreden van de politie maar op de juistheid van het vragen stellen over het politie-optreden. De kritiek richt zich op de hoof den van de vragenstellers. Op zichzelf niet zo erg want daar moet je maar tegen kunnen. Daar gaat het mij hier niet om. Veel interessanter is de vraag waarom nii juist het stellen van vragen over de politie zoveel emotionele reac ties oproept. Dit, niet alleen bij raadsleden maar ook bij de krantenlezers gelet op de ingezonden brie venrubriek. Blijkbaar is hier toch iets vreemds aan de hand. Jaarlijks worden zeer vele schriftelijke vragen gesteld aan het College van B. en W. over bestuurlijke beslissin gen. B. en W. zijn verant woording 'schuldig aan de raad over hun optreden en dat van de ambtenaren zoals de burgemeester verantwoor ding schuldig is aan de raad over het optreden van dé poli tie (voor zover dit dan te ma ken heeft met de openbare or de). Dit jaar zijn aan B. en W. al meer dan 40-maal vragen ge steld zonder dat dit nu tot op zienbarende reakties aanlei ding heeft gegeven. Slechts éénmaal werden er over de, politie vragen gesteld en dan zo veel reacties. Het raadslid Walenkamp (CDA) klom onmiddellijk in de pen om te beweren dat het geen pas gaf aangezien iedere discussie onmogelijk werd gemaakt. Werkelijk? Vreemd dat Walenkamp in de com missievergadering zweeg toen het optreden van de poli tie op 2 oktober ter sprake kwam. Hij wilde alleen maar spreken over de geoorloofd heid van het vragen stellen. Blijkbaar vond het betreffen de raadslid dat er helemaal niet gesproken mocht worden over het bewuste politie-op treden. Ik kan althans tot geen andere conclusie komen. Maar waarom dat dan niet eerlijk gezegd? Overigens bevond het CDA- raadslid zich in gezelschap van enkele ingezonden brie venschrijvers. Misschien troost hem dat. De burgemees ter vond dat de vragen wel ge steld mochten worden (een andere opvatting zou ook wel raar zijn; echter ondenkbaar is hierin niets). Maar pas nadat wij eerst de antwoorden al op informele wijze zouden hebben verkre gen van de politie. Een merk waardige procedure: alleen vragen stellen wanneer je het antwoord weet. Mij is nog niet duidelijk geworden of dit al leen geldt voor vragen over de politie of ook voor alle andere vragen. Overigens was de beantwoording van de schrif telijke vragen zo beknopt dat het nauwelijks een beant woording genoemd mocht worden. Vol leedvermaak merkte Walenkamp zo iets op als "eigen schuld, dikke bult". Waar ging het de vragenstellers fractiegenoot v. d. Pluijm en mij nu eigenlijk om? Niet om in het wilde weg de politie zwart te maken. Daar ben ik ook niet voor. Twee concrete punten van kri tiek hadden wij: de politie had onvoldoende zorg gedra gen voor scheiding van voor bijgangers en "raddraaiers" en het met de motor achtervol gen van hardlopende "rad draaiers" achten wij riskant. Nu, over deze punten van kri tiek kun je van mening ver schillen en er over praten. Dat laatste was nu net de bedoe ling van de vragen. De discus sie heeft dan ook plaatsge vonden en verhelderend ge werkt, althans voor mij. Al leen blijf ik van mening ver schillen met de politie over de juistheid van het optreden van de motorbrigade. Maar dat mag toch? Nu terug naar het begin. Moet je extra voorzichtig zijn met kri tiek op de politie? Ik meen van niet. In ons democratisch staatsbestel achten wij poli tieke controle op de overheid noodzakelijk. We raken daaraan ook gewend. Wet houders zijn niet alleen poli tiek verantwoording schuldig aan de raad maar tegen be sluiten van B. en W. kan men in beroep gaan. Dit laatste gebeurt dan ook re gelmatig, zoals bijvoorbeeld bij het afsluiten van de Bree straat, bij Digros en de Kai- serstraat. Hoe zit dat nu met de politie? Daarvoor zoals ge zegd is de burgemeester poli tiek verantwoordelijk. Echter achter deze verantwoorde lijkheid staan geen sancties want een burgemeester kan anders dan een wethouder niet door de raad worden weggestuurd. In de praktijk blijkt dit veel uit te maken. Zo is in Leiden de burgemeester allerminst scheutig met het verstrekken van informatie over de poli tie. Vaak moet het uit hem ge trokken worden, heel anders dan bij wethouders die besef fen dat ze van het vertrouwen van de raad afhankelijk zijn. Voor de commissievergadering over de politie worden de agendapunten de laatste tijd bijna alleen aangedragen door raadsleden; deze moeten zelfs ook de commissieverga dering bijeen roepen. Kortom minder controle op het optre den van de politie. Ook rechtsbescherming tegenover politie-optreden is minder. Klachtenprocedures zijn on duidelijk voor de burgers. Op aandringen van mijn frac tie komt er in ieder geval in de toekomst een folder op het po litiebureau te liggen waarin de klachtenprocedure uiteen gezet wordt. Controle op het optreden van de politie blijkt dus minder te zijn dan con trole op ander overheidsop treden. Eigenlijk merkwaar dig omdat alleen de politie als overheidsorgaan soms fysiek geweld mag gebruiken. Je zou dan juist denken dat daarop extra controle nodig is. Dit wordt dan ook beweerd in de alternatieve justitiebegroting van de Coomhertliga. Niet omdat de politie slechter zou zijn maar de kans op mis bruik nu eenmaal groter is. Ik geef toe, dat maakt het werk van de politie, dat toch alles behalve gemakkelijk is, er nog moeilijker door. Waarom nu al die emotionele reacties op iets dat toch ei genlijk normaal zou moeten zijn, nl. controle op de politie? Ik geloof omdat velen van ons zich bedreigd voelen en kri tiek op de politie ervaren als een bedreiging van onze toe verlaat: de politie. Vandaaruit kan ik reacties verklaren, zoals die van Wa lenkamp, die moorden en aanrandingen op de Bree straat betrekt bij de 2 oktober rellen. Die hebben uiteraard niets met elkaar van doen en dat zou Walenkamp moeten weten. Rest ons het argument dat men sen bang zijn of worden ge maakt. Ik til hier niet licht aan en geloof ook dat we er niet aan voorbij kunnen gaan. Ik vind het ook erg dat mensen 's avonds bang zijn zich op straat te begeven. Die angst, al of niet reëel, be staat. Misschien is een onder zoek onder de Leidse bevol king naar de verwachtingen over de politie een goede zaak. Vandaaruit kan dan verder bezien worden hoe die angst door gericht politie-optreden (b.v. extra surveillances 's avonds op straat) weggeno men kan worden. Echter we moeten er voor zorgen dat het kind niet met het bad water wordt weggespoeld. Dit doen we door na te laten de politie gewoon democratisch te controleren zoals dat ook gebeurt met de rest van het overheidsapparaat. Anders dreigt de politie een staat in de staat te worden. Ik heb gelukkig begrepen dat de Leidse politie dat ook niet wenst. Hetzelfde kan ik helaas niet van een aantal mede raadsleden van CDA en VVD- huize zeggen. Want extra 'voorzichtigheid slaat na tuurlijk anders nergens op. LEIDEN - "Wij zijn de si tuatie spuugzat". Dat schrijven de bewoners van het St. Janshof aan de Haarlemmerstraat in een brief aan de Leidse raad. Al bijna een jaar wachten de bewoners op een schil dersbeurt van de wonink jes in het hof die eigen dom zijn van de gemeen te. Voor die opknapbeurt zeggen de bewoners al negen maanden een on kostenvergoeding van 2,50 of 4,30 te hebben betaald. Omdat dit noodzakelijke onder houd aan de woningen nog niet is uitgevoerd zeggen de bewoners te zullen stoppen met het betalen van dat extra bedrag. "We betalen geen cent meer dan de gewone huur, namelijk/ 7,50 en 8,60 per week. De bewoners hebben inmiddels ook een advocaat in de arm ge nomen om uit te zoeken of de gemeente als eigenaar het recht heeft de huurders te laten op draaien voor het normale onder houd van de woningen. De kwes tie zal maandag in de Leidse raad aan de orde komen. De raadsle den Beijen (PPR), Ponsen (PSP) en Hoeven (CPN) hebben een in terpellatie aangevraagd en willen van wethouder Schoute weten waarom de huren van het St. Janshof zijn verhoogd. In een eerder stadium stelden de raadsleden al tweemaal schrifte lijke vragen aan het college, maar de antwoorden vond men onbe vredigend. De raadsleden vinden het onjuist om de huren te verho gen teneinde het schilderswerk te betalen. Het college daarente gen vindt dat uit de lage huren van het hof geen grote onder houdswerkzaamheden als bui tenschilderwerk kunnen worden betaald. Volgens de raadsleden evenwel hoort het schilderwerk bij het gewone onderhoud, mag daarom geen huurverhoging worden be rekend en gaat het om schilder werk waar de bewoners al jaren om vragen. Volgens de raadsle den moet nu snel een begin wor den gemaakt met het schilder werk omdat al sinds januari van dit jaar meer wordt betaald door de bewoners. Het St. Janshofje geschilderd. Haarlemmerstraat waar de bewoners verbolgen zijn dat de huisjes nog niet zijn Enquête over kernwapens LEIDEN - Bijna driekwart van de ondervraagden in de Me- renwijk in Leiden is van me ning dat in de komende ka binetsperiode de kernwa pens uit Nederland moeten verdwijnen. Dit blijkt uit een enquête die bet Inter Kerkelijk Vredesberaad (IKV) eind oktober heeft ge houden onder 360 kiesge rechtigden. Er werden 254 reacties ontvangen. Van deze 254 deelnemers was 72 procent van mening dat de kernwapens uit Nederland moeten verdwijnen, negen tien procent was het daar niet mee eens en negen pro cent had geen mening. Het IKV zal de uitslag van de opiniepeiling onder de aan dacht brengen van de plaat selijke politieke partijen. LEIDEN - Het CPN-raadslid Hoe ven wil in de vergadering van de Leidse raad van aanstaande maandag peilen hoe er gedacht wordt over de plannen om de prijs van het aardgas fors te ver hogen. Met name is hij geïnteres seerd in het stemgedrag van die raadsleden, die zitting hebben in het algemeen bestuur van het streekenergiebedrijf Rijnland. In een brief aan het college van B en W zegt Hoeven dat de voorgeno men verhoging een onaanvaard bare lastenverzwaring betekent voor de bevolking. Bovendien worden daarmee de meerjarenaf spraken die door het rijk, de Gas unie en de Vereniging van gasex- ploitanten in Nederland zijn ge maakt doorkruist. Volgens die afspraak zou de prijs slechts met 7 Va procent verhoogd mogen worden en dan nog ge spreid over een periode van drie jaar. Hoeven heeft inmiddels ook een brief met zijn standpunt ge- stuurt aan het streekenergiebe drijf. Zorgen over leerlingen tal LEIDEN - De Leidse Schoolraad (een instelling voor het openbaar onderwijs in Leiden die advies geeft aan burgemeester en wet houders) is bezorgd over de te rugloop van het aantal leerlingen die over een aantal jaren kan ont staan op de drie Leidse scholen gemeenschappen (Louise de Co- ligny, Rembrandt en Stedelijk Gymnasium). Deze terugloop, die zich op het moment het sterkst doet voelen op de lagere scholen, zal over een paar jaar ook gevolgen kunnen hebben voor het vervolgonderwijs.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4