Welzij nsra ad en LJA toch in één instituut Waal oneens met minister over verzuim Leiden Marokkanen vieren offerfeest in Leiden Ommezwaai in de Leidse raad Enquête naar wensen ouderen in Meren wijk Boete en voorwaardelijke straf voormishandeling Augustinus is een gezelligheidsclub en geen politieke partij Vaandel niet terug LEIDEN - Het vaandel dat kort geleden uit de bestuurskamer van jongerenvereniging Au- gustinus werd ontvreemd is nog steeds niet teruggekeerd. Het bestuur is namelijk niet ingegaan op de eisen die de daders, een aantal "veront ruste Augustijnen", stelden. Zij lieten het bestuur weten o.m. te willen dat Augustinus weer een besloten studenten vereniging wordt. Als nieuwe eis hebben de dieven gesteld dat er een groots feest moet worden gehouden waarvoor alle zuster- en studentenver enigingen dienen te worden uitgenodigd. Ook op die eis heeft het bestuur niet gerea geerd. LEIDEN - De voorlopige Ouderen Raad in de Merenwijk zal dezer dagen een onderzoek onder hon derd ouderen in de wijk houden. Daarmee wil de Raad te weten komen aan welke voorzieningen voor ouderen (vanaf 55 jaar) in de wijk behoefte is. Bovendien moet uit de enquête blijken hoe oudere mensen het wonen in de Meren wijk ervaren. Inmiddels telt Lei- dens jongste wijk zo'n 1300 in woners van 55 jaar en ouder. Uiteindelijke doel van de Ouderen Raad, die in december vorig jaar werd opgericht, is het verkrijgen van een Dienstencentrum in de wijk. Het stedelijk bureau van het Dienstencentrum voor gecoördi neerd bejaardenwerk zou er in principe wel voor voelen om in de Merenwijk een "filiaal" te ope nen. Momenteel zijn er in de wijk alleen wat activiteiten voor oude ren op het recreatieve vlak, maar nog niets op het gebied van de dienstverlening. binnengedrongen, na erg veel gedronken te hebben, omdat de laatste er naar zyn mening bij eerdere bezoeken teveel geld was kwyt geraakt. Asfaltering van Haarlemmerweg LEIDEN - Volgende week begin nen de voorbereidingen om een gedeelte van de Haarlemmerweg te asfalteren. Het voorbereidende werk zal ongeveer één week du ren Direct daarna begint de as- faltenng ter hoogte van het ten nispark "Unicum". Er wordi ge werkt in de richting van de Kwaakbrug. De toegang tot het Trekvaartplein blijft mogelijk. De asfaltering zelf duurt één dag Daarvoor moet de Haarlemmer weg worden afgesloten voor het verkeer. LEIDEN - De twee Leidse instellingen voor de ondersteu ning van welzijns werk (de Leidse Jeugd Actie en de Welzijnsraad) moeten tóch samengaan. Dat vindt een meerder heid van de Leidse gemeenteraad. De raad maakt daarmee een flinke omme zwaai ten opzichte van een in juni vorig jaar genomen beslis sing. Toen kwam de gemeenteraad tegen de zin van wethouder Tesselaar Marokkanen in het slachthuis aan de Pasteur straat, wachtend totdat het meegebrachte schaap ritueel kan worden geslacht. LEIDEN - Ongeveer honderd Leidse Moslims vierden gisteren het religieuze offerfeest "Aid El Adha" oftewel "Het Grote Feest". Dit feest geschiedt altijd een maand na de Ramadan, de vastenmaand voor de moslims. Na het gebed in de moskee in de Morspoortkazerne, begaven de hoofdzakelijk Marokkaanse moslims zich naar het slacht huis aan de Pasteurstraat, waar het ter gelegenheid van het feest erg druk was. Hier werden schapen op ritueie wijze ge slacht. De hals van het schaap wordt dusdanig doorgesneden, dat het beest zo snel mogelijk leegbloedt. "Een zachte dood", aldus de moslims. 's Avonds werd het schapevlees op traditionele wijze bereid en op gegeten. In alle grote Neder landse steden werden gisteren en eergisteren duizenden scha pen geslacht. De markt heeft de datum van het offerfeest goed onthouden, want afgelopen week werden er extra veel scha pen te koop aangeboden. De prijs van de schapen en de slachtkosten zijn waarschijn lijk daarom hoger dan vorig jaar. Want nu moest er f 23,50 per slachting betaald worden, in plaats van f8.50 vorig jaar. De prijs van de schapen schommel de dit jaar tussen de 200 en 300 gulden. LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse rechtbank, onder presidentschap van mr. Berkhout, heeft de drie Leidenaren die op 17 juli de eige naar van de Bunny Club in de Rijnstraat hebben mishandeld en hem 720 gulden hebben afgeperst ieder veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden, vijfhonderd gul den boete en toezicht van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (voor twee van hun) of de Algemene Reclassenngsver- eniging. De rechtbank gaf daarmee toe aan het verzoek van de advocaten van de drie verdachten om geen on voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen en week in belang rijke mate af van de eisen die offi cier van justitie mr. Dek twee weken geleden stelde: twee maal anderhalf jaar en een maal één jaar hechtenis. De 23-jarige D.H, 20-jarige W.M. en 26-jarige R. ten B. waren de Bun ny Club die avond na sluitingstijd Wethouder waaKStadsontwikke- ling) ontkent dat het uitvoerings plan te laat is ingediend. "Het is ingediend tegelijk met die voor Pancras-Oost en Havenwijk- Zuid en Noord. Iets anders is dat na de indiening van het plan nog al langdurige besprekingen over de inhoud zijn gevoerd tussen ambtenaren van het ministerie en van de gemeente. Dat heeft nogal wat tijd gekost en in die zin is er sprake van enige vertraging. Onlangs hebben we het verzoek gekregen de resultaten van die discussie opnieuw te bundelen en op te sturen. Dat gebeurt. Ove rigens heeft het ministerie in middels verzekerd dat in 1980 met de uitvoering begonnen kan worden." Automobilist bedreigt vrouw LEIDEN - Een 45-jarige Leidse vrouw heeft gisteren moeten rennen voor haar leven omdat een automobilist voortdurend probeerde haar omver te rijden. De Leidse vrouw liet omstreeks kwart over zes gisteravond haar hondje uitliet in de polders achter de Merenwijk. Toen de bestuur der van de auto haar ontdekte reed hij onmiddellijk op haar in. Vervolgens bleef de autobe stuurder een kwalijk spelletje met de vrouw spelen door steeds opnieuw op haar in te rijden en haar op te jagen. De vrouw moest verschillende keren door de modder heen om te ontkomen. Volgens de verklaring die de vrouw later, bij de Leidse politie aflegde, heeft zij om te voorkomen dat zij omver zou worden gereden, tel kens opzij moeten springen en moeten rennen voor haar leven. Toen zij uiteindelijk de 'bewoon de wereld' weer bereikte moest zij zich met een sprong, in een in aanbouw zijnde kolk, redden toen de autobestuurder een laat ste keer op haar inreed. Bij zijn laatste poging de vrouw omver te rijden reed de automobilist een rood/wit dranghek kapot, waarna hij uit het oog verdween. De vrouw heeft, omdat het erg don ker was, niet herkend in wat voor auto de automobilist reed. De Leidse politie zal een onderzoek instellen naar het voorval. tot de slotsom dat de beide instel lingen voorshands niét moesten samengaan. Wel kreeg een werk groep de opdracht om te onder zoeken of LJA en Welzijnsraad op iets langere duur niet kunnen samensmelten. De gemeenteraadsfractie van het CDA (vorig jaar nog pleitbezor ger van twéé instituten) kwam gisteravond tijdens een vergade ring van een raadscommissie met het nieuwe samenvoegingsplan. Direct nadat bleek dat dit CDA- voorstel een comfortabele meer derheid zal halen, deed Tesselaar de toezegging dat hij en collega wethouder Schoute snel met een uitgewerkt voorstel zullen ko men voor één instituut. De discussie over nieuwe statuten voor LJA en Welzijnsraad, die al zeer lang hardnekkig gevoerd wordt, wordt door deze nieuwe ontwikkeling op slag zinloos. Volgens de CDA-raadsfractie is in de werkgroep een slechte sfeer ontstaan waardoor LJA en Wel zijnsraad steeds meer uit elkaar drijven. Mevrouw Van Dee (CDA) is zelfs bang dat de discus sies het werk van de LJA negatief gaan beïnvloeden. De Leidse Jeugd Actie (een organi satie die onder meer club- en buurthuiswerk, speeltuinwerk en vrouwenwerk ondersteunt) is nu enigzins op gespannen voet geraakt met het CDA. Binnen de LJA vindt men de "ommezwaai" van de christen-democraten een slecht gemotiveerde zaak. De LJA staat zeer huiverig tegen over de vorming van één insti tuut, hoewel LJA-directeur Steinbach gisteravond liet mer ken ook wel voor een "federatie" met de Welzijnsraad te voelen. De belangrijkste voorwaarde is voor hem dat de LJA-"klanten" goed geholpen blijven worden. Tesselaar zei, dat er nog veel haken en ogen zitten aan het samengaan van de organisaties. Alleen PSP en CPN waren gisteravond zon der meer tegenstander van het samengaan: de VVD stelde zich aarzelend op, maar zal vermoe delijk wel akkoord gaan met de vorming van één ondersteu- nings-instelling. Henk Sannes van de Welzijnsraad maakte gisteravond aan de raadsleden duidelijk dat de Wel zijnsraad (met rond de 15 perso neelsleden, tegen de LJA 5) zon der meer voorstander van sa mengaan is. - 12.00 uur.Winkelcentrum De Kopermolen 0 - 13.30 uur: Winkelcentrum de Luifelbaan (Leiden Zuid-West) KOM EN WIN EEN T.V OF GRATIS BENZINE Anneke Zwager (links) en Paula Middendorp met een affiche van de Latin-Rock formatie Del Rose welke morgenavond tijdens de eerste open avond van Augustinus een optreden verzorgt. LEIDEN - Leiden heeft tot nu toe verzuimd om bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening een uitvoerings plan in te dienen voor het op knappen van de wijk de Camp ("achter" de Haarlemmerstraat). Dit heeft minister Beelaerts van Blokland tijdens het volkshuis vestingsdebat in de Tweede Ka mer geantwoord op vragen van Lauxtermann (WD). Dit kamer lid toonde er zich verbaasd over dat de uitvoering van een aantal stadsvernieuwingsplannen is vertraagd. Het gaat hierbij om plannen die vallen onder de zg. interim-saldoregeling, waarbij voor veertien gemeenten (waar onder Leiden) op het ministerie speciaal geld is gereserveerd voor hun stadsvernieuwing. De ver traging daarin wordt door Bee laerts van Blokland mede gewe ten aan het feit dat enkele ge meenten (behalve Leiden ook Groningen, Amsterdam, Haar lem en Den Haag) in afwijking van hun eigen prognose in 1979 geen uitvoeringsplan hebben in gediend. Voor de Camp is een bedrag van 6,5 miljoen. wuste inslag van Augustinus krijgt volgens beide be stuursleden gestalte in het vele vormings- en vrijwilli gerswerk dat door Augustij nen wordt verricht, zowel binnen als buiten de vereni ging. Zij sommen een aantal van die activiteiten op: "Elke woensdagavond is er een vormingsavond waarop een bepaald théma wordt behan deld. Deze avond is trouwens net als de zaterdagavond, die meer een gezelligheidskarak ter heeft, ook voor niet-leden toegankelijk". "Verder vervult Augustinus een soort van uitzendbureau- functie voor vrijwilligers werk. Er worden vrijwilligers geleverd voor de bijlesdienst in "Noord", voor het lesgeven aan kinderen van gastarbei ders en aan gastarbeiders zelf. Daarnaast worden vrijwilli gers geleverd aan buurt- en clubhuizen en aan activitei ten zoals "tafeltje dekje", een actie waarbij maaltijden wor den verstrekt aan oudere De maatschappij bewustheid van Augustinus komt volgens beide bestuursleden ook tot uiting in de "Kerst-In" die de vereniging die dit jaar voorde vijfde achtereenvolgende keer organiseert en in de zo genaamde twee procentsre- geling. Deze regeling houdt in dat van het jaarinkomen van Augustinus twee procent be schikbaar wordt gesteld voor een instantie die door de le den zelf wordt uitgekozen, zoals het medisch comité Vietnam, de kraakbond en de muurkrant. De toekomst van Augustinus ziet er volgens Anneke en Paula rooskleurig uit. "Wij verwachten bij de komende open dagen, die morgen be ginnen, heel wat nieuwe le den te kunnen verwelkomen. Iedereen in de leeftijd van 16 tot 29 jaar kan vanaf morgen tot en met volgende week za terdag de open dagen mee maken. Voor degenen die se rieus lid willen worden volgt vanaf 19 november een intro- duktietijd met ondermeer een kennismakingsweekeinde in Brabant en een grandioos eind feest op zaterdag 1 de cember". ski s, skischoe nen en kettingen 'De meeste mensen hebben nog een heel verkeerd idee over ons", menen Augusti- nus-bestuursleden Anneke Zwager en Paula Midden dorp. "De mensen denken vaak dat wij een soort van po litieke partij zijn. Maar dat is beslist niet het geval. Augus tinus is een echte gezellig heidvereniging maar dan een tje met een maatschappij-kri tische inslag". Ruim een half jaar geleden werd de voormalige Rooms Katholieke studenvereniging Augustinus van studentclub omgebogen tot een open jon gerenvereniging. "Omdat", zo weet Anneke Zwager, "te recht bij de meeste Augustij nen de gedachte leefde dat selecteren naar opleiding uit den boze is". De omschakeling tot open jon gerenvereniging is evenwel niet zonder slag of stoot ge gaan. Een conservatief deel van de Augustinus-leden, die hun club liever een meer eli taire richting zagen inslaan, verzetten zich hardnekkig te gen de integratiegedachte. Op een ledenvergadering met een uiterst emotioneel ver loop werd uiteindelijk de knoop dorgehakt en de be slissing genomen om van Au gustinus "open te gooien". Binnen de Leidse studenten wereld werd deze beslissing van de algemene ledenverga dering niet bepaald gewaar deerd. Velen riepen niet zon der leedvermaak: "Dat red den ze nooit. Die integratie- gedachte. daar komt niets van terecht". Nu, na een halfjaar kan voorzichtig de eerste ba lans worden opgemaakt. Het lijkt er in elk geval op dat de sceptici ongelijk krijgen. "Het loopt aardig, het ledental stijgt. Op dit moment hebben we er ruim 800. Het percenta ge niet-studenten stijgt be hoorlijk al zullen studeren den natuurlijk altijd het leeuwendeel van de vereni ging blijven vormen. In elk geval heeft de omschakeling tot open vereniging geen na delige gevolgen voor de Au gustinus gehad", aldus An neke Zwager en Paula Mid dendorp. De vereniging heeft altijd het imago gehad van sterk poli tiek gericht maar lijkt daar nu toch enigzins van af te willen. Anneke Zwager en Paula Middendorp: "Natuurlijk willen wij een vereniging met een maatschappijkritische inslag blijven maar de men sen moeten niet denken dat wij uitsluitend politieke acti viteiten ontplooien". De maatschappijkritische of beter, de maatschappij be-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3