Kabinet: sociale uitkeringen moeten omlaag Premie van ziekte verzekering mag omhoog FNV woedend over wetsontwerp Steun Toeslag onregelmatig werk wordt verlaagd Ook Dienstenbonden FNV vragen 2 procent voor Chrysler h' Markt berichten Uitvoer aardgas groter DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is van plan de stijging van de sociale uitkeringen volgende jaren nog verder terug te dringen. Dit blijkt uit een wetsontwerp van staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken, dat dezer dagen zal worden gepubliceerd en aangeboden aan het parlement. Dit wetsontwerp komt in de plaats van de reeds eerder via tijdelijke wetten genomen maatregelen tot korting op het minimumloon en sociale uitkeringen. Deze lagere stijging gold alleen voor dit jaar. Het kabinet heeft tijdens de be handeling van het zogenaamde 1 - juli-pakket toegezegd met een definitief wetsontwerp te zullen komen, dat per 1 januari 1980 van kracht moet worden. Op dit mo- ment ligt het wetsontwerp nog voor advies bij de Raad van Sta- x te. Volgens de plannen van de rege ring wordt het wettelijk mini mumloon geschoond, dat wil zeggen dat elementen die tot nu toe meetellen voor de berekening van de halfjaarlijkse verhogin gen, buitenspel worden gelaten. Dit betekent dat deze mini mumlonen jaarlijks een half tot een heel procent minder zullen stijgen. "Mes" Ook gaat het mes in de sociale uit keringen. In 1980 komt er nog een gedeeltelijke compensatie voor mensen die al langer in de sociale zekerheid lopen, maar „de rege ring acht het onmogelijk voor een langere periode een garantie voor handhaving van de koopkracht te geven". In het wetsontwerp maakt de regering een einde aan de koppeling van lonen en uitke ringen. Volgens de plannen van de rege ring moeten de uitkeringen ach terblijven. Voor zover er geen systeemfouten zijn gemaakt die tot inhoudingen kunnen leiden, verlangt de regering een „solida riteitsbijdrage" van de uitke ringstrekkers. Uit de regerings voornemens kan worden ge concludeerd, dat de aanvankelij ke voornemens om elk half jaar en half procent in te houden, zijn vervangen door een geheel ander systeem. Laagste uitkeringen Ook op de laagste uitkeringen zal scherper belasting worden gehe ven. Dit betekent onder meer dat op de aow voor gehuwden maan delijks f 18 meer wordt ingehou den. Daarvan is f 6,10 al geïncas seerd via de halfjaarlijkse stapjes van een half procent. Bij de wao wordt f27,70 gekort, waarvan f22,80 nog moet worden verre kend. De netto-bijstandsuitke ring voor een echtpaar wordt f 27,30 minder, waarvan f 22,30 in 1980 nog moet worden verre kend. De hogere uitkeringen gaan ook omlaag. Bij de wao'ers is het net to inkomensverlies iets boven het f62, f57 gaat f 77 omlaag, waarvan f 67 in 1980 en volgende jaren. De uitke ring komt daarmee dan op f 1599. Een uitkering op het niveau van anderhalf maal modaal moet f 131 inleveren en komt op f 2186 en de hoogste uitkering wordt f 2760 en levert in de komende ja ren f158 in. Bij de langdurig werklozen met een wwv-uitkering worden offers gevraagd van f 27 per maand iets boven het minimum, tot f 42 bij de maximale uitkeringen. De uitkeringen zelf zullen gaan lo pen van f1447 tot f2552. Mensen die na de wettelijke invoe ring van deze regeringsplannen in de sociale zekerheid terecht komen, worden onmiddellijk „gekort". Zij krijgen dus niet de netto-hogere bedragen die thans gelden, maar de „geschoonde" bedragen. Wie reeds een uitke ring geniet, zal van een lagere uitkering in i980 nog weinig merken, omdat de regering de koopkracht ook voor uitkerings trekkers wil handhaven. De Federatie Nederlandse Vak- bweging (FNV) is woedend over dit wetsontwerp. „De bewering dat dit kabinet de zwaksten wil ontzien, is nu wel volledig ont maskerd", zo reageert loondes- kundige Herman Bode. „De rege ring capituleert voor de harde VNO-lijn. Als het kabinet dan toch moet vallen, zoals de ge ruchten in Den Haag willen, dan toch zeker over deze a-sociale plannen". Bode hoopt er op dat de linkervleugel in de CDA-frac- tie in verzet zal komen tegen de regeringsvoornemens. Dutman tegen ambtenaren: "Particuliere ziektekostenver zekeraars zouden zich eens af moeten vragen of de tijd niet rijp is om de vormen van ei gen risico, die deze verzeke ring reeds kent, uit te breiden of er nieuwe elementen aan toe te voegen, in plaats van jaar in jaar uit de premies niet onbelangrijk te verho gen". Deze suggestie deed staatssecre taris Veder-Smit van volksge zondheid en milieuhygiëne gisteren bij de opening van het nieuwe kantoorgebouw van de onderlinge waar borgmaatschappij OHRA- ziektekostenverzekering NV in Arnhem. Het zou echter geen aanbeveling verdienen dat iedere verzeke raar wat dit betreft op eigen houtje zou gaan opereren, vond de staatssecretaris. Zij pleitte er daarom voor dat VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 WASHINGTON (ANP) - Het Ame rikaanse ministerie van financiën heeft bij het Congres een wets voorstel ingediend om voor 1,5 miljard dollar kredietgaranties te verstrekken aan het automobiel- concern Chrysler. Chrysler moet dan wel voldoen aan een aantal voorwaarden, zo heeft minister William Miller van financiën aan het Congres geschreven in een brief die tevens aan president Carter is gericht. William Moorhead, lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft mee gedeeld dat Chrysler voor elke dollar waarvoor kredietgaranties wordt verstrekt een dollar niet- gegarandeerde leningen zal moe ten opnemen. Minister Miller deelde mee dat de crediteuren van Chrysler hun uitstaande vor deringen niet mogen opvragen terwijl Chrysler de 1,5 miljard dollar aan leningen die wordt gewaarborgd zal moeten verkrij gen door het verkopen van bezit tingen, door extra bijdragen in de financiering en door andere bij dragen van instanties die een be lang hebben in het automobile- concern. Chrysler moet ook een bedrijfsplan indienen dat volgens de federale overheid waarborgen schept voor een exploitatie die met in gang van 1984 zonder overheids steun winst oplevert. UTRECHT (GPD) Door minister Wiegel, afgedrukt op een groot vel papier, vol op de kin te raken, heeft ambtenarenleider Jan Dutman gistermiddag het opge knapte afdelingskantoor van ABVA-KABO in Utrecht ge opend. Een tekening van de mi nister was in de deuropening op gehangen en Dutman die voor deze gelegenheid bokshand- schoenen had aangetrokken, had aan één slag genoeg om de minis ter neer te halen. Aanzienlijk lagere winst voor de KLM AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft in het tweede kwartaal (juli tot en met september) van het boekjaar 1979-'80 een winst be haald van f 61,9 min tegen f 102,7 min in dezelfde periode van het voorgaande boekjaar. De winst over de eerste zes maan den van het lopende boekjaar kwam hiermede op f 92,0 min te gen f 153,0 min in de eerste zes maanden van 1978-'79, zo blijkt uit de kwartaalcijfers. De bedrijfsinkomen namen in het tweede kwartaal met 9,1 pet toe van f820,0 min tot f894,6 min en de bedrijfskosten (incl. afschrij vingen) met 17,4 pet van f711,0 min tot f 834,7 min. Dutman zei met plezier Wiegel te hebben willen raken omdat hij juist die ochtend kwaad was weggelopen uit het ambtenaren- overleg vanwege een conflict in de kinderbijslagbetaling voor ambtenaren. „We willen eerst on ze woede een beetje laten bekoe len voordat we weer verder kun nen praten", zo zei Dutman. Hij maakte bekend dat de regering plannen zou hebben om de toe slagen voor ambtenaren die on regelmatig werk hebben, te ver lagen. Het gaat hier om PTT'ers, buschauffeurs en elektriciteits mensen die in avond- en nacht ploegen werken. Hun onregelma tigheidstoeslag zou 10 procent naar beneden moeten, „en dat kan oplopen tot 40 gulden per maand", aldus Dutman. „Een onbegrijpelijke zaak, omdat juist in deze weken zoveel stem men opgaan, waaronder die van minister Albeda van sociale za ken, om vuil en werk op onaan gename uren beter te belonen". Hij zei dat zijn organisatie zoiets niet zonder verzet over zich heen kan laten gaan. „Nu al bereiken ons berichten uit het land dat de mensen zich daartegen verzetten en ervoor in actie willen ko men". Over de cao-verlangens voor 1980 zei Dutman ten slotte dat boven op de prijscompensatie ten min ste een looneis van 2 a 2,5 procent nodig zal zijn om de koopkracht van de ambtenaren en de trend volgers op peil te kunnen hou den. Vandaag zou de ABVA op een daarvoor bijeen te roepen congres een definitief standpunt hieromtrent innemen. DEN HAAG - ARNHEM (ANP) - De particuliere ziektekos tenverzekeraars mogen hun premies van individuele con tracten (met een eigen risico van minder dan duizend gul den) met ten hoogste 105 pro cent verhogen per eerste ver valdatum na 31 december aanstaande. Dit heeft het mi nisterie van economische za ken gisteren meegedeeld. Met in geld uitgedrukt dezelfde bedragen mogen de premies omhoog van de overige parti culiere ziektekostenverzeke ringen de collectieve contrac ten en de individuele verzeke ringen met een eigen risico van duizend gulden en meer). De toestemming tot deze pre mieverhoging is gegeven we gens de stijging van de kosten van de gezondheidszorg en de toeneming van het gebruik van de medische voorzienin gen. die in 1980 worden ver wacht. Ook is er rekening mee gehouden, dat de voor het jaar 1978 toegestane premieverho ging onvoldoende is gebleken om de kostenstijging in dat jaar te dekken, aldus het mi nisterie van economische za ken. ALMELO - De gekritiseerde uitbreiding van het Urenco- complex in Almelo heeft giste ren, precies tien jaar na het begin van dit nucleaire pro ject, het hoogste punt bereikt. Op de foto loopt de directeur van Ultra Centrifuge Neder land, M. Boogaardt rechts met enkele journalisten over het terrein. Gisteren betoogde prof. Mostert, hoofd reactorfysica van KE MA, dat kernenergie ten on rechte het imago van de enige gevaarlijke energievorm heeft. Het winnen van energie uit fos siele brandstoffen, zoals gas en olie, gaat met evenveel, zo niet meer, risico's gepaard als kernenergie, zo betoogde prof. Mostert. Hij noemde in dit verband een niet ondenkbeel dige brand door de botsing van olietankers, waarbij gas sen ontstaan die duizenden mensen het leven kunnen kos ten. Ook bij de aanlanding van vloeibaar gas is zoiets niet uitgesloten. Bij het gebruik van kolen kan dit soort ram pen zich weliswaar niet voor doen, maar hier geleden wel ernstige bezwaren uit oog punt van milieu. Overigens, bij een kolencentrale komt evenveel radio-activiteit vrij als bij een kerncentrale, aldus prof. Mostert. Dat kernenergie niettemin als de gevaarlijkste energievorm geldt, komt volgens Mostert door de verhalen over wat er kan gebeuren bij een ramp die eens in de miljoen jaar kan voorkomen. Hij pleitte ervoor dat (mede met het oog op de brede maatschappelijke dis cussie) ook risicoberekenin gen voor met fossiele brand stoffen gestookte centrales worden gemaakt. UTRECHT (ANP) - Een aanvul lende looneis van twee procent om de koopkracht op peil te hou den en daarnaast het eisen van extra loonruimte voor de finan ciering van werkgelegenheids- maatregelen in sterke bedrijven en bedrijfstakken. Dat zijn de hoofdpunten van het cao-eisenpakket dat de Dien stenbonden FNV gisteren heb ben geformuleerd nadat op on geveer 20 ledenvergaderingen de wensen van de leden waren ge peild. Naast de Dienstenbonden hebben onlangs ook al de Voe dingsbonden, de Vervoersbon- den en de Bouwbonden FNV la ten weten dat een looneis van minstens twee procent nodig is om de koopkracht op peil te hou den. De federatieraad van de FNV hakt over de hoogte van de extra loon eis maandag over een week de knoop definitief door maar FNV voorzitter Kok liet onlangs al doorschemeren aan een looneis van een tot twee procent te den ken. De dienstenbonden (75.000 leden) benadrukken dat de extra loon ruimte die ze bij sterke bedrijven als banken, verzekeringswezen, grootwinkelbedrijven en uitge verijen gaan claimen, niet moet worden gezien als een eis voor "extra poen". De loonruimte moet worden gestopt in de finan ciering van extra arbeidstijdver korting, extra arbeidsplaatsen, scholing en vorming voor men sen die door de automatisering buiten de wal en het schip zijn gevallen. Voorzitter Jan Brouwer liet on langs al weten dat pas in allerlaat ste instantie de opgeeiste extra loonruimte in de vorm van een extra looneis in de loonzakjes te recht zou mogen komen. "De werkgevers moeten niet denken dat ze ons wat de werkgelegen- heidsverlangens betreft kunnen afschepen met meer loon. Daar trappen we niet in". alle verzekeraars zich zouden aansluiten bij een der sa menwerkende organisaties, die samen de Kontaktcom- missie Landelijke Organisa ties van Ziektekostenierzeke- raars vormen. 'Het verzekerd zijn tegen ziek terisico's houdt, als er geen voelbaar eigen risico bij een vorm van hulp aanwezig ts, dan wel indien van de zijde van de verzekeraar niet ivol doende controle wordt uit- geoefend op de noodzaak van de gewenste hulp. het gevaar in dat onnodig gebruik wordt gemaakt van de schaarse en vaak dure middelen en dien sten". Aldus de staatssecreta ris. Pas op het moment dat het hemzelf geld gaat kosten zal de patient zich afvragen of verdere hulp wel nodig is, zo meende mevrouw Veder-Smit. Binnen de wettelijke ziekte kostenverzekeringen wordt van overheidswege getracht het verantwoordelijkheidsge voel van de verzekerde te sti muleren, al te sterke premie verhogingen werken daaraan niet mee, ook daarom is een herbezinning op het verzeker de pakket noodzakelijk geble ken, aldus staatssecretaris Veder-Smit. UTRECHT (ANP) - Op oudejaars dag zal geen post worden be zorgd. De briefpost die dit jaar op 29,30 en 31 december aan de PTT wordt aangeboden, komt pas op 2 januari van het nieuwe jaar in de bus. Uitzondering hierop vormen expressestukken en overlijdens berichten waarvoor op de 31ste wel een postbestelling plaats heeft. aldus de vakbonden. Met dit besluit is de PTT tegemoet gekomen aan de wensen van de overheidsbonden ABVA en KA- BO om tijdens de feestdagen ook de PTT-ambtenaren te ontzien. In plaats van de gebruikelijke 22.500 postambtenaren zullen er op oudejaarsdag slechts 1.850 in touw zijn. De dienstregeling van de posttreinen is dan ook uitge- dund. De PTT sluit daarmee aan bij de overige overheidsinstellingen waarvan vrijwel alle ambtenaren op 24 december (maandag voor kerstmis) en 31 december vrij zijn. De postambtenaren kunnen volgens een woordvoerder van de bonden op de 24ste slechts een vrije dag nemen als ze op hun werk niet strikt nodig zijn. Om een achterstand in het postver keer te voorkomen is aan de post ambtenaren gevraagd zich op 29 december extra in te zetten. Het is volgens de bonden voor het eerst in de geschiedenis van de posterijen dat op een werkdag geen post wordt bezorgd. Over de openstelling van de loketten in de postkantoren voeren de bonden later deze maand nog overleg. LEIDEN - Groenteveiling: aardappelen 50-62. snijbonen 705-745, stambonen 650-680. boerenkool 64-67, rode kool 31. spitskool 47-57. prei 90-118, spina zie 78-141, spruiten A 90-96, spruiten B 93-97, spruiten C 73-76 D 116, uien 38-47, waspeen 29, witlof 330-360, me loenen 145-180, bloemkool 1x6 144-149, bloemkool 8 st 97-108, bloem kool 10 st 88, knolselderij 63-74. sla 20-40, bleekselderij 52-75, peterselie 46-49, radijs 43-50, seldene 20-23. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: andijvie 30-35, boerekool 25-45, sperziebonen 1,70, rode kool 17, groene kool 16-50 per kg, waspeen AI 4 70-7.80, All 3.50-7,-, BI 3,70-10,90, Bil 3,40-5,-. Cl 5,90-6,90, per kist. Aanvoer 124 ton, ra dijs 9-15 per bos. schorseneren A 1,75 per kg, selderij 25-48 per bos, knolselderij 35-47 per stuk, kervel 18 per bos. specifi catie bloemkool sortering 6 p. bak I 1.35-1.82. 6 II 69-1,05, 8 I 95-1,59, 8 II 53-56, 10 II 48. Aanvoer 4872 stuks. DEN HAAG (ANP) - In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de Gasunie twaalf procent meer aardgas uitgevoerd dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De export beliep in totaal 35 miljard kubieke meter. De binnenlandse afzet van de Gasunie steeg met slechts één procent, tot 31,7 miljard kubieke meter. De centrales namen ruim dertig procent minder af dan verleden jaar. De industriële voorziening bleef gelijk en aan de gezinnen en andere kleine verbruikers werd vijftien procent meer geleverd dan verleden jaar. In totaal steeg de gasafzet van de Gasunie met zes procent tot 66,7 miljard kubieke meter. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 78,00 71.80 26,00 82,50 5.8ü 96.8C 214,00 82.20 5,80 96,70 117,70 276.80 168,00 386,50 96.60 72,50 32L20 21,90 247,00e 202,00 575,00 87,40 58,50 1160,00 130,00 385.00 75,00 174,00 23,90f 98,00 23,60 298,00 85.20 635.00 82,50 360.00e 140,70 189,50 112.50 113.00 17,30 12!B0 GOUD EN ZILVER Pc Zilver 969/1071,50; i 0 24460, vorige 24110 24810 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs kabbel de vandaag rustig voort richting weekend. Het aantal affaires was gering. Over een breed front gin gen de aandelenpnjzen omlaag, omdat het aanbod iets groter was dan de vraag. Wall Street was gis teren wat hoger, maar dit ver mocht Amsterdam niet te inspi reren. KLM sprong m-t h.w.r koersval het meest in het oog. Het fonds zakte door de fors lagere kwartaalwinst van ƒ81,10 naar 79,30. Kon. Olie deed het wat kalmer aan met een verlies van 1,40 op 149,30. Philips deed het van de internationals het best met een minime a hteruitgang van een dubbeltje op 22,20. Ook Hemeken moest behoorlijk terrein prijsgeven namelgk 2,30 op 78. Bij de scheepvaart zaten enige winnaars van Ommeren I 3.50duurdcrop 210.50. KNSM daalde 2,50 op 92.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27