"Sommige kinderen kunnen al tellen in Nederlands Groot enthousiasme in Noord wijk om Vietnamese vluchtelingen te helpen Ik heb heimwee en voel me alleen HULPACTIE KOMT OP GANG Kustweg van Haarlem naar Wassenaar open "Ashram-onderwijs lijdt niet onder problemen Chinese go-spelers: 2 uit 25 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 -EU NOORDWIJK - Het enthousiasme onder de Noordwijkse bevol king om de Vietnamese vluchte lingen te helpen is groot. Om dat enthousiasme in goede banen te leiden is er deze week een kern groep opgericht, die alle vormen van hulpverlening moet bunde len. Coördinator van de groep is de Noordwijker C. J. L. Putman. "De kerngroep bestaat nog maar zó kort, dat ik er eigenlijk nog maar weinig over kan zeggen", zegt Putman. De groep bestaat uit een aantal vertegenwoordi gers van Noordwijkse vereni gingen en organisaties, van de Lions Club en de Rotary tot aan de vrouwenbewegingen van po litieke partijen. "De kerngroep heeft een brede samenstelling, omdat we weten dat iedereen wel wil helpen. Het leek ons de beste methode om daarbij be staande organisaties in te scha kelen", aldus Putman. Het is de bedoeling dat alle activi teiten ten behoeve van de vluch telingen in Hotel De Zeeleuuw via leden van de kerngroep worden geregeld. Incidenten zo als afgelopen zondagavond, toen na een oproep vanaf de kansel van enkele Noordwijkse kerken zich bij hotel De Zeeleeuw ruim 120 vrijwiliggers meldden, moe ten volgens Putman worden voorkomen. "Die oproep werd gedaan op verzoek van iemand met een wat al té groot enthou siasme", aldus Putman. Gastgezinnen Waar de kerngroep voorlopig de handen aan vol heeft is de orga nisatie rond de gastgezinnen. Die gezinnen zijn nodig om de vluchtelingen de Noordwijkse bevolking te leren kennen en thuis te raken in het reilen een zeilen van de Nederlandse maatschappij. Putman: "Hoe wel we nog niet precies weten hoeveel gastgezinnen er nodig zijn, ziet het er naar uit dat we er voorlopig genoeg hebben. De aanmeldingen stroomden bin- De gastgezinnen moeten bereid zijn om enige tijd met één of meer van de vluchtelingen op te trekken. Onderdak bieden is niet nodig, maar wel samen op stap gaan, boodschappen doen, desnoods laten meeèten. De vluchtelingen komen uit een land met heel andere waarden en normen, ze moeten nu de gang van zaken in ons land leren ken nen, meent Putman. "Losse jongens" "De gastgezinnen zullen zich voornamelijk moeten bezig houden met de, laat ik het maar 'losse jongens' noemen", zegt Putman. "Er zijn negen of tien gezinnen onder de groep vluch telingen in De Zeeleeuw, maar de meerderheid bestaat uit kna pen die op het laatste moment in die boot gesprongen zijn". Maar ook de Vietnamese gezinnen zul len te maken krijgen met Noordwijkse gastgezinnen: het is de bedoeling dat zij van tijd tot tijd bij een vast gastgezin op bezoek gaan. Noordwijkers die over de activi teiten van de kerngroep meer willen weten kunnen contact opnemen met één van de maat schappelijk werksters (Hennie Raadsheer of Peggy Gritter) die steeds te bereiken zijn in De Zee leeuw. NOORDWIJK - Van de tafeltennistafels die in de grote zaal van het Noordwijkse hotel De Zeeleeuw staan opgesteld, wordt druk gebruik gemaakt. Er staan er nu twee, n luxe zijn. Beheerder Tan vai "Maar misschien komen die tafels zouden geen overbodige De Zeeleeuw had er vier verwacht, nog bij", zegt hij. Precies een week zit de groep van 108 Vietnamese bootvluchtelin gen nu in het voormalige Noord wijkse hotel aan de Wilhelmina- boulevard. De eerste dagen van hun verblijf in Noordwijk hebben ze benut om slaap in te halen. "Ze hebben ge slapen als ossen", vertelt Hennie Raadsheer, maatschappelijk werkster van de Vereniging Vluchtelingenhulp Nederland (WN). "Dat kwam goed uit, om dat het die dagen nogal rommelig was in het hotel: een groot deel van de inboedel moest nog wor den geveild", zegt Hennie, "ie dereen liep maar in en uit. Het leek wel een evacuatie". De registratie van de vluchtelingen is momenteel in volle gang. Van elk van hen worden alle beschik bare gegevens verzameld. De groep bestaat uit 59 mannen en 49 vrouwen. Daaronder zijn 29 kin deren die jonger zijn dan tien jaar. Ook wordt getracht vast te stellen welk beroep de mannen in Viet nam hebben uitgeoefend. In de paspoorten die voor hun over komst naar ons land in Hong Kong zijn uitgereikt, staat als be roep slechts ingevuld: arbeider niet vermeld wordt of ze een vak beheersen. Als de registratie "rond" is kunnen zaken als onderwijs, financiën en dergelijke geregeld worden. Het is de bedoeling dat zo snel moge lijk wordt gestart met het onder wijs in de Nederlandse taal. Vier honderd lesuren staan de vluch telingen te wachten. Dan moeten ze zich enigszins in het Neder lands kunnen redden. De analfa beten - zo die er zijn - krijgen nog eens driehonderd lesuren extra. een cultureel hoogstaand volk. Ik zie hen als een groep pioniers. Ze kunnen een goede bijdrage leve ren aan de toenadering tussen Oost en West". Het contact tussen de vluchtelin gen en de twee maatschappelijk werksters van de WN die de groep begeleiden verloopt tame lijk moeizaam, omdat slechts en kele vluchtelingen een beetje Engels of Frans spreken. De hulp van tolken is onmisbaar. Er zijn elke dag twee tolken aanwezig in het hotel, één daarvan gaat bin nenkort echter naar het opvang centrum in Bussum, waar ook een groep vluchtelingen is on dergebracht. Hennie Raadsheer roemt het taal gevoel van de Vietnamezen: "Sommige kinderen kunnen al in het Nederlands tot tien tellen. Ze zijn erg leergierig, dat kun je heel duidelijk merken". In de zaal van het hotel zitten een paar jongens samen met vrijwil ligster Sonja een damesblad door te bladeren. Ze wijzen op de fo to's die in het blad staan voor werpen aan. Sonja spreekt de naam ervan zorgvuldig uit en schrijft het woord op. Het is ver bazingwekkend hoe snel de jon gens het woord oppikken. Vorige week vrijdag kregen de vluchtelingen van de betaal meester van het ministerie van crm voor de eerste maal Neder lands geld. Het bedrag dat zij krijgen is gebaseerd op de nor male bijstandsuitkering. "Ze hebben diezelfde dag bood schappen gedaan", zegt Hennie Raadsheer. een koelkast, een fornuis een een wasmachine. Zes vrouwelijke vrijwilligers uit Noordwijk geven sinds maandag uitleg over het gebruik van het gas, de elektrici teit en het toilet. Hennie Raadsheer is blij dat de hulpactie in Noordwijk nu wordt gestroomlijnd. De instelling van een kerngroep die de acties moet gaan bundelen is een pak van haar hart. "We hebben nog wel een verlanglijstje" zegt zij. "Tij dens de veiling is vrijwel alles behalve dat wat we dringend no dig hadden verkocht. Het ge bouw is nu van binnen erg kaal. We willen de muren nog wat aan kleden met planten en schilderij en. Verder zouden we ook graag een paar naaimachines willen hebben, zodat ook de vrouwen overdag wat om handen heb ben". Beheerder Tan van De Zeeleeuw gaat even later op zoek naar me de keuken van vrouw Muoi, een van de tolken. Haar hulp wordt ingeroepen door een kapper uit het dorp: er zitten een paar Vietnamese vrouwen in zijn zaak. De kapper wil ze met alle plezier knippen, maar pas als hij weet welk kapsel ze willen hebben. Hopelijk kunnen de vrouwen als ze over een paar maanden weer naar de kapper gaan zelf hun woordje doen. Hennie Raadsheer heeft er alle vertrouwen in. Respect "Deze vluchtelingen zijn geen zie- lepoten", zegt Hennie Raadsheer. "Ze verdienen alle respect. Het is Instructie Koken doen de Vietnamezen zelf. In de grote hotelkeuken zijn een aantal zogenaamde "units" aan gebracht. Die units bestaan uit Voormalig soldaat Hien Ho Si: Hollandse groenten, klaargemaakt volgens Vietnamees recept, NOORDWIJK - "I'm homesick". "Ik heb heimwee". Het komt er in moeizaam Engels uit. "Ik heb heimwee en ik voel me al leen". Dat zegt Hien Ho Si, één van de 108 Vietnamese vluchtelingen die zijn ondergebracht in het Noordwijkse hotel De Zee leeuw. Hij deelt een kamer met drie andere vluchtelin gen. Hien is een van de weini gen die zich in het Engels ver staanbaar kan maken. Hien Ho Si is 24 jaar oud. Een dun snorretje siert zijn bo venlip. Hij zit aan een tafeltje in het voormalige café-ge deelte van het hotel en schrijft een brief in een prachtig ge stileerd handschrift. De brief is bestemd voor zijn moeder. Hien is de enige van zijn familie die Vietnam is ontvlucht. Zijn moeder en vier broers zijn daar nog. Ze wonen in Vung Tau, oftewel Cap Saint Jac ques, een plaatsje aan de Zuidvietnamese kust, niet ver van Saigon. Zijn vader over leed toen Ho Si nog jong was. De eerste brief over de erva ringen van Hien Ho Si in ons land is al naar zijn moeder onderweg. Soldaat "My family is very poor", zegt hij. "Mijn familie is erg arm en dan is het moeilijk om weg te komen". Tijdens het ge sprek kijkt hij regelmatig uit het raam, haast dromend tuurt hij over de boulevard naar de gestaag aanrollende golven. Hien Ho Si was soldaat in het Zuidvietnamese leger, drie jaar lang: van 1972 tot 1975. In dat jaar werd hij tijdens gevechten in de bossen krijgs gevangene gemaakt. Ruim een jaar duurde die gevan genschap, toen ontvluchtte hij. "Viet Cong", zegt Ho Si, terwijl hij op de weliswaar kleine, maar talrijke littekens wijst op zijn handen en ar men. "Ho Chi Minh and com munists, no good", zegt hij. Het is duidelijk, van de voor malige Noordvietnamese leidsman en het communisme heeft Ho Si de buik vol. Op een stukje papier tekent hij de Zuidvietnamese vlag, rood geel gestreept, daarnaast de rode vlag met de gele ster van de Viet Cong. Meteen zet hij er een grote streep door: "No good". "Koud, land" Na zijn ontvluchting uit de ge vangenschap ging Hien Ho Si op zoek naar zijn familie. Samen gingen ze naar Vung Tau. Toen Ho Si aan boord kon komen van een schip, aarzelde hij niet lang. Per boot de vrijheid tegemoet, dat wilde hij graag. Er waren volgens Ho Si 164 mensen aan boord. Een week lang voer het schip over de Zuid-Chinese Zee. Toen werden de vluchte lingen opgepikt door het Ne derlandse koopvaardijschip De Steenkerke. De vluchtelin gen werden is Singapore aan wal gezet. Ze verkregen de of ficiële vluchtelingenstatus en werden naar Hong Kong overgebracht. Omdat de groep vluchtelingen door een Nederlands schip was opgepikt hebben zij er volgens internationale af spraken recht op door ons land te worden opgenomen. Vorige week donderdag arri veerde de groep op Schiphol. In dunne zomerkleren, op plastic slippers, de meesten zonder jas. Ze waren moe, op gelucht, maar vooral koud. "Holland is een koud land",zegt Ho Si. De mededeling dat de winter eigenlijk nog moet be ginnen doet hem huiveren. Hien Ho Si is nieuwsgierig en wil van alles weten over zijn nieuwe vaderland. "Wie is hier president?"vraagt hij. "Van Agt" spreekt hij wel haast perfekt uit... BOLLENSTREEK - Met een vlag- genparade" is gistermiddag de provinciale weg (SW 1) De Zilk- Wassenaar (Kosten 45 miljoen) officieel geopend. Gedeputeerde F.A. Diepenhorst hees bij het viaduct nabij De Krom in Noordwijk de nationale driekleur en burgemeester mr. J.M. Bonni- ke hees de provincievlag. Er was alle reden om de vlag uit te steken, want het heeft ruim vijf tig jaar geduurd voor deze be langrijke noord-zuid-verbinding door de bollenstreek tot stand kwam. "Er is een mijlpaal bereikt in de lange gescheidenis van deze weg", zei Diepenhorst, die uitge breid inging op het ontstaan van deze verkeersader. De S WI kwam reeds voor op het eerste provin ciale wegenplan 1927. Dat bete kende niet dat er spoedig met de aanleg werd begonnen. Pas in 1962 kwam de aanleg goed op gang, nadat er veel onderhande lingen waren gevoerd over de route en onteigeningen van grond. Het noordelijke gedeelte van de nieuwe weg tussen Van Berc- kelweg (Noordwijk) en Noord- wijkerhout (De Zilk) is openge steld op 18 april 1977 en het zui delijk gedeelte tussen "De Krom" en de Van Berckelweg op 1 november 1978. Daarna zijn di verse aansluitingen gemaakt. De aansluiting naar Rijnsburg kwam het laatste gereed. De gedeputeerde noemde enkele getallen over het gebruik van de nieuwe weg: gemiddeld rijden er op werkdagen ongeveer 9000 au to's per etmaal. Het maximale aantal dat in 1979 is gemeten, be draagt 14000 motorvoertuigen. De SW 1 heeft een lengte van 20 km. daarvan is 4,5 km dubbelbaans en 15,5 km enkelbaans. Aangezien provinciale staten van Noord-Holland het doortrekken van de SW 1 naar de westelijke randweg in Haarlem van het streekplan hebben geschrapt studeert de provincie Zuid-Hol land thans op een omleidingsweg om De Zilk, waar de SW 1 op houdt. Over dat schrappen zal Diepenhorst nog contact opne men met zijn collega in Noord- HoUand Naast Diepenhorst voerde ook burgemeester Bonnike het woord. Hij noemde de provin ciale weg "een heerlijke weg" omdat de wegen in de dorps kommen van N<>. mi wijk, Kat wijk en Noordwijkerhout nu minder door het doorgaande ver keer worden gebruikt. Wat dat betreft ziet het er voor de ge meente Wassenaar minder rooskleurig uit. Deze wil de Bronckhorstlaan vanaf de SW 1 doortrekken naar de A 44 (Lei den-Den Haag) maar de provincie voelt daar niet voor. Diepenhorst: "We geven er de voorkeur aan de ze verbinding van het wegenplan besluit worden genomen". ALPHEN AAN DEN RIJN - "De school staat garant dat het on derwijs niet zal lijden onder de problemen op het Ashram". Aldus het schoolbestuur en de leerkrachten van deze 1400 leer lingen scholengemeenschap in Alphen, in een gisteravond uit gegeven gezamenlijke verklaring, naar aanleiding van een publikatie in deze krant van gisteren. Met deze verklaring wordt vanuit de school het stilzwijgen ver broken over het conflict, dat in het persbericht wordt om schreven als "problemen binnen de schoolleiding, waardoor er verschil van inzicht is ontstaan tussen schoolbestuur en de verzamelde (110) leerkrachten over wederzijdse taken en be voegdheden". Zoals wij gisteren meldden zijn als uitvloeisel van dit conflict rector drs. W. M. V. Chamuleau en conrector drs. H. J. van Casteren deze week voorwaardelijk ontslagen, respectievelijk voorwaardelijk geschorst door het schoolbestuur. In de korte persverklaring van schoolbestuur en leerkrachten wordt er kend dat er disciplinaire maatregelen tegen beide rectoren zijn genomen. Bestuur en onderwijzend personeel stellen overigens in hun verklaring dat zij er alle vertrouwen in hebben dat er een oplossing wordt gevonden voor de gerezen problemen. Jazz-concert in Alphen met Montoliu en Betty Carter ALPHEN AAN DEN RIJN - Betty Carter en Tete Montoliu zijn de twee vermaarde jazz-musici die vanavond een optreden verzor gen in Alphen aan den Rijn. In zaal Nabij aan het Lauraplein be ginnen zij om tien uur te spelen. Het Tete Montoliu Trio bestaat uit pianist Tete Montoliu zelf, bassist Sam Jones en drummer Billy Higgiris. Montoliu was al eerder in Alphen te horen. De blinde Spanjaard wordt gerekend tot de beste pianisten in Europa. Zijn spel is enigszins vergelijkbaar met dat van Oscar Peterson. Betty Carter behoeft voor jazz-lief- hebbers geen nadere introductie. Zij wordt op de zelfde hoogte ge steld als Ella Fitzgerald en Sarah Vaughn. Het trio dat haar bege leidt bestaat uit John Hicks (pia no), Curtis Lundy (bass) en Ken- ny Washingtin (drus). LEIDEN - Zeven Chinese go-spelers hebben gisteravond een simultaan gespeeld in het Vrije Tijdscentrum aan de BreestraatTegenstanders waren daar leden van de Leidse go-club. De Chinese delegatie telde twee professio nals, van Wie H. H. Chou een partij speelde tegen de Nederlandse kampioen Ronald Schlemper. De in Leiden studerende titelhouder (tweede van Europamocht 2 zetten tegelijk doen en won. 24 van de 25 simullaanparlijen werden gewonnen door de Chinezen, die aan een Europese toernee bezig zijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23