De wiegjes stonden op de werkbank' _eidse agenda Echtpaar behoort tot laatste handboekbinders in Nederland sjmbool voor nieuwe school AANLEG FIETSPADEN VERLOOPT MOEIZAAM Scheppingskerk krijgt na twee jaar orgel Gouden onderscheiding voor gemeente-ambtenaar m VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 WASSENAAR - "Het is tegenwoordig geen enkel probleem meer om zo'n zes- tot tienduizend boeken per dag in elkaar te binden. Mits het machinaal gebeurt dan, en dat is op dit moment de meest gebruikte manier van boekbinden. Het handboekbinden mag echter onder geen beding verdwijnen want dat zou betekenen dat het niet meer mogelijk zou zijn om bijvoorbeeld een oude bijbeluitgave in stijl te laten repareren. Trouwens, nieuwe boeken verdienen ook wel eens een band waar wat meer zorg aan is besteed". Politie neemt fietsen mee OEGSTGEEST - De Oegst- geester politie is begonnen met het weghalen van links en rechts geparkeerde fietsen bij de bushalte voor de Rijksweg naar Amsterdam, ter hoogte van de Berlicum- straat. Als de fietsenstalling die ter plekke aanwezig is, vol blijkt te zijn worden de fiet sen overal in de omgeving, gestald, terwijl daar een par keerverbod voor fietsers en bromfietsers is ingesteld. Na verschillende waarschuwin gen neemt de politie nu de fietsen zonder meer mee. Vrijdag De heer Willems of Brilman brengt op Dit zegt de heer Willems of Bril man, één van de nog zeer weinige handboekbinders van Neder- Openbaar groen op Berkheiveld WASSENAAR - Nu het bestem mingsplan voor het centrum van Wassenaar grotendeels is goed gekeurd, kan met de uitvoering van het plan worden begonnen. Het Berkheiveld met omgeving komt het eerst aan de beurt voor opknappen. Dit terrein is be stemd voor openbaar groen en zal opnieuw moeten worden inge richt waarbij wandelen, spelen, fietsen en rusten mogelijk moe ten zijn. Het parkeren op het veld en het gebruik van het terrein door paarden moet worden beëindigd. De Kerkehoflaan, die van de Berkheistraat achter de begraafplaats om naar de Duin- rellweg loopt, zal volgens het cen- trumplan als autoweg komen te vervallen. Bij de opknapbeurt zal worden be zien of de weekmarkt verplaatst zal worden van de Berkheistraat naar een strook grond onmiddel lijk langs de Berkheistraat. Het plan is ook de tuin van het ge bouw Schoolstraat 27 open te stellen voor openbaar groen. Dit laatste zal ondermeer een wijzi ging van de bestaande muur langs de Berkheistraat met zich meebrengen. De voorberei- dingskosten voor het uit te voe ren plan bedragen 45.000 gulden. Over het verplaatsen van de markt zeggen Gedeputeerde Staten dat de Monumentenraad vreest dat die verplaatsing niet zal kunnen plaatshebben zonder aantasting van de cultuurhistorische en landschappelijke waarden. Bur gemeester en wethouders menen echter, dat die aantasting niet zal plaatsvinden. Burgemeester en wethouders zijn van plan de raad een voorberei dingskrediet van 45.000 gulden te vragen. land. Vijfentwintig jaar geleden begon hij samen met zijn echtge note in een achterkamertje van hun huis in Scheveningen met het binden van boeken. Hij had toen al een opleiding aan de Haagse Grafische School achter de rug en bovendien een diploma handvergulden in zijn zak. Toch was het opzetten van een eigen bedrijf beslist geen makkelijke zaak. Mevrouw Willems of Bril man: "We hebben er voor moeten knokken. Vooral toen de kinde ren kwamen was het weieens moeilijk. De wiegjes stonden op de werkbank". Na een eenvoudige" start - zij naaide de katernen en hij vol tooide het werk door het bevesti gen van de borden, de rug en het leer en door het bewerken van het boek met reliefietters en versie ringen - groeide de zaak echter uit tot een druk bedrijf. Het echt paar Willems of Brilman krijgt tegenwoordig opdrachten van particulieren, bibliotheken, ar chieven en universiteiten uit binnen- en buitenland. Naast het bedrijf in Scheveningen is het echtpaar sinds vijfjaar ook in het bezit van 't Ambachtshuis in Wassenaar. In dit voormalige dorpshuis worden cursussen ge geven aan mensen die belang stelling hebben voor het oude vak van boekbinden. Hoewel er een oud beroep uitgeoefend wordt, ziet het onderkomen er allesbehalve oud uit. "De mensen stellen zich een handboekbinde rij altijd als een oud, misschien zelfs bouwvallig bedrijf voor", aldus de heer Willem of Brilman. "Het wordt hoog tijd dat ons be roep eens uit die hoek wordt ge haald. Al gebruiken we dan geen elektrisch aangedreven machi nes, we zijn hier wel secuur en vakbekwaam bezig". Die keurigheid blijkt wel je de heer Willems of Brilman bezig niet met flinter dunne velletjes goud. "Alleen als je er langs loopt vliegt het al weg. Om het op te pakken moet je je vinger eerst vet maken en voor het bevestigen van een reepje goud op het leer heb je weer eiwit nodig", vertelt hij. Maar voor het tot bedrukken met goud komt, moeten er eerst nog vele andere handelingen verricht worden. Eerst moeten de ver schillende katernen in elkaar worden genaaid. Dat gebeurt op een soortement van weefraam waarop een aantal draden zijn ge spannen. Om die draden worden de bundeltjes bladzijden vastge naaid. Daarna moeten de pagi na's gelijk gesneden worden en kunnen ze aan de buitenkant eventueel gemarmerd worden. Dat wordt gedaan met een bor steltje dat over een roostertje wordt gewreven. Dan volgt het aanbrengen van schutbladen, borden, rug en het leer. Hierna is pas het1 boeken aan de beurt. De heer Willems of Brilman heeft hier vele instrumenten voor. Allerlei motieven moeten in voorraad zijn want er wordt ook aan het restau reren van boeken gedaan. "Je moet wel kunnen zien dat een boek gerestaureerd is, maar we proberen toch zoveel mogelijk in de stijl van het oorspronkelijke te blijven. De voorraad motieven is verder ook nuttig bij het naleve- ren van boeken. Het komt wel voor dat iemand een boek precies zo gebonden wil hebben als vijf entwintigjaar geleden, dan is het belangrijk dat we dezelfde in strumenten kunnen gebruiken. De heer Willems of Brilman pro beert zijn vak zoveel mogelijk over te dragen. Niet alleen de cur sisten komen bij hem veel te we ten over de boekbinderij, er ko men van tijd tot tijd ook stagiai res van grafische scholen. Vol gens de heer Willems of Brilman wordt op die scholen de machine geheel centraal gesteld. "Hier kunnen ze dan het beroep zoals het oorspronkelijk was afkijken". Verder geeft de handboekbinder ook nog les aan de Hogere Biblio theekschool en hij ziet, hoe on gelofelijk het ook mag klinken, bovendien nog tijd om zelf cur sussen te volgen. Daarvoor gaat hij zelfs naar Zwitserland. "Het hebben van andere hobbies is voor mij onmogelijk", zegt de heer Willems of Brilman. "Maar dat is geen bezwaar mijn beroep is mijn enige en grote hobby". Binnenkort krijgt het echtpaar Een musical door de feestelijk verklede kinderen van de Regenboogschool opgevoerd en gezongen (op de foto het koortjevormde gistermiddag het hoogtepunt van de openingsceremonie LEIDERDORP - Met de onthulling van een van klei gemaakte ge kleurde regenboog in de ge meenschapsruimte van de nieu we protestants-christelijke school in de wijk Voorhof hebben zes kinderen dit gebouw gister middag officieel geopend. Het waren de zes kinderen wier op gelaten balonnen zes maanden na de ingebruikneming van de school "De Regenboog" waren teruggevonden. De openings handeling bestond uit het door prikken van balonnen waaraan het laken voor de onthulling was bevestigd. Voordat de kleuters van de Leiderdorpse school aan de uitvoering van een musical begonnen, werd door twee van hen een eigen schoolvlag aange boden, die door de moeder van één van de leerlingen was ver vaardigd. Vandaag is er nog een fancy-fair en een kinderkermis binnen de school gehouden. In plaats van collectes heeft de school het af gelopen jaar gespaard voor de bouw van een school in Soedan in Midden-Arika. Met de fancy-fair die nog tot vanavond 8 uur duurt sluit de school haar actie van het afgelopen jaar af. Naast vele spelletjes en de verkoop van huishoudelijke spullen en boe ken zal eveneens kinderkleding te koop worden aangeboden. Willems of Brilman de gelegen heid om de resultaten van zijn vak annex hobby aan een groot publiek te tonen. In de Openbare Bibliotheek van Voorschoten wordt vanaf vanavond een ten toonstelling gehouden waarop veel handgebonden boeken te zien zullen zijn. Ook werk van de cursisten wordt dan tentoonge steld. Deze boekbinders in spé, die allen zijn begonnen met oefe ningen met blanco papier, zullen knappe staaltjes van handenar beid kunnen laten zien, zoals boekjes in leren kaft met goud opsnee en bewerkt met reliëf werk of artistieke marmers. Het ligt in de bedoeling om naast de tentoongestelde boeken ook de instrumenten te leggen, die bij het boekbinden gebruikt zijn. Op de expositie, die vier weken lang elke vrijdagavond tijdens de openingstijden van de biblio theek geopend zal zijn, is het echtpaar Willems of Brilman bo vendien aanwezig om eventuele vragen te beantwoorden. CONNY SMITS Bejaarden betrekken bij activiteiten OEGSTGEEST - De Stichting Dienstverleningscentrum Oegstgeest heet voortaan "Stich ting Welzijn Ouderen Oegs- geest". Het bevorderen van het welzijn van ouderen was al ge ruime tijd een belangrijk onder deel van de stichting, en daarom heeft men het raadzaam geacht de naam van de stichting te ver- anderen. Dit houdt echter niet in dat de x tv t xp 1% /f A T> T7~ rp stichting zich alleen met ouderen XI1 X* \^l~lVXx\.J[\.i\. X bezig zal houden. Ook vervroegd gepensioneerden en wao-ers kunnen hun baat vinden bij de stichting. In het jaarverslag van de stichting wordt bovendien melding ge maakt van de behoefte en be reidheid van vele ouderen om ac tief betrokken te zijn bij de ont wikkeling en de uitvoering van de activiteiten die de stichting verzorgt. De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest houdt trouwens nauw contact met andere organisaties die op hetzelfde raakviak liggen. Regelmatig wordt samengewerkt met instellingen als "Interkruis", Welfarewerk van het Rode Kruis of met Zonnebloem. optreden van "The Rousers", 21 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, avond over postduiven, 20.45 uur. Groenoordhallen - 19 - 23 uur Taptade. Stadsgehoorzaal - 20.15 uur optreden van "Fisher Z" met "Super Jones". Micro-theater Imperium, Oude Vest 33/35 "Huize Bella Mira", 20.30 uur. Jongeren Advies en Begeleidingscen trum - J AL, Hulpverlening aan jongeren (kosteloos) ma, woe en vrij van 16 -22 uur, tel: 143762, ged. openingstijden, 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - N. V. S. H.-trefcen- trum, open weekendcafé, 21.30 uur. Zaterdag LEIDERDORP - In de sportzaal Op Dreef in Leiderdorp wordt woensdag weer een info-markt georganiseerd. Ongeveer veertig Leiderdorpse verenigingen en instellingen en ook het gemeen tebestuur, dat deze markt organi seert, zullen zich daar presente- Bedoeling van deze markt is de Leiderdorpse inwoners jaarlijks in de gelegenheid te stellen zich op de hoogte te stellen van de ac tiviteiten die in de eigen gemeen te plaatshebben. De markt is open van 19.00 tot 21.00 uur. Groenoordhallen - Instructiedag Majo rettes van 9-15 uur en 19-23 uur Tapta de. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, 21 uur Hot House, het Rob Agerbeek- kwartet. Augustinus - Rapenburg 21, 20.15 uur, Open Huis m.m.v. "Het Volks Theater" en de popgroepen "Delrose" en "Vlechtwerk" plus Films. Schouwburg - We mogen niet klagen, solo-cabaretprogramma van Dolf de Vries. 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, van 12-16.30 uur en 19-22.30 uur, Concours tussen harmonieorkesten, fanfares en brassbands. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30 - 17 uur. Voorschoten - receptie 18.00 uur, in het cultureel centrum, 30 jaar EHBO. Leiderdorp - Dorpshuis, Kerklaan, Chiliavond, 20 uur. LAK-theater - Levendaal 150, De Mis- svorming van Mollie, Toneelgroep Pro loog, 20.30 uur. Zondag Jazz op zondag - Hans Menkenrest. Boshuizerlaan, 14.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 t Rectificatie OEGSTGEEST - In de aankondi ging van de ski-ruilbeurs die morgen in gebouw Taberna aan de Julianalaan in Oegstgeest wordt gehouden, is abusievelijk vermeld dat spullen ingeleverd kunnen worden tussen 10.00 uur en 17.00 uur. Dit moet echter zijn van 10.00 uur tot 12.00 uur. Mor genmiddag kan men dus geen ski-spullen voor de ruilbeurs meer kwijt. WASSENAAR - De twee fietspa den die nodig zouden zijn tussen het Kerkehout en de Zijdeweg en langs de verlengde Deylerweg in Wassenaar, komen er voorlopig nog niet. Hoewel vorig jaar in de gemeenteraad een motie werd aangenomen .waarin stond dat maatregelen hard nodig zijn voor het fietsverkeer, hebben burge meester en wethouders van Was senaar nu duidelijk gemaakt dat de aanleg van twee nieuwe fiets routes niet zo eenvoudig is. Wat de verbinding voor fietsers tussen Kerkehout en Zijdeweg LEIDERDORP - In de Schep pingskerk, waar gereformeerden en hervormden samen werken, heeft de Utrechtse firma Van Vulpen, voor beider rekening, een nieuw orgel gebouwd. Over morgen neemt dus het elektro nisch tijdperk een einde en zullen de echte orgelklanken de ge meente gaan verheugen. De Van Vulpens kregen in '77 de opdracht. Het orgel had al in sep tember '78 klaar moeten zijn, maar door omstandigheden is de oplevering langer dan een jaar vertraagd. Doch wie geloven, haasten niet. Overmorgen zien ze hun geduld rijk beloond. In het genoemde jaar '77 ontwierp Van Vulpen een nieuw type or gel, met een neo-klassiek front en een klank, waarin de verworven heden van de barok zijn gevan gen. Het is eigenlijk een verder bouwen óp en een op persoonlij ke manier gebruik maken van een oude traditie. Dit past dan goed in onze, in menig opzicht het verleden opnieuw waarde rende tijd. Toch wilden de bou wers welbewust geen naaperij plegen. Ze werden wél beïnvloed. In een vorige periode kregen ze de impuls voornamelijk vanuit de Noordduitse bouw. Toen die echter uit de mode raakte, gingen de Van Vulpens zich op de oude Hollandse orgelklank bezinnen. Wat ze van de barok overnamen, was, behalve natuurlijk de helde re selectiviteit, ook de rondheid van toon. In de nieuwe serie leverden ze tot nu toe drie instrumenten af: in Ureterp, in de Ontmoetingskerk in Katwijk aan den Rijn en nu in Leiderdorp. In deze gevallen pas te het orgel niet op het balcon: het was er te hoog voor. Daarom werd het naast de kansel ge plaatst als een hoog positief. De orgelcommissie, die voor alles zekerheid over het klankeffect wenste, ging de akoestiek van de ruimte meten. Uit dit onderzoek bleek, dat de lage en de hoge to nen minder goed en de midden tonen het gunstigt klonken. Van Vulpen heeft daarom naar een goede "gronddispositie" ge streefd. Dit was nodig, omdat de "grond" in de ruimte-akoestiek ontbreekt. Twee karakteristieke registerstemmen: cornet en sifflet moesten bovendien nog wat milder worden geintoneerd. Velen hebben intens met de bouw meegeleefd. Zo kochten enkele enthousiasten bladgoud, om daar op eigen rekening de labia mee te vergulden (het labium is het in gedeukte stuk van de pijp, boven de voet, boven en onder de kemspleet). Een bijzonderheid van dit orgel is de koppeling van de twee manualen. Dit gebeurt door het ene "schuifklavier". Verder zijn, maar dat is niet on gewoon, de "witte" toetsen zwart en de "zwarte" wit. De kast is van eikenhout. Het orgel telt 1226 pij pen. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. betreft, wijst het college er op dat het daar langs de Rijksstraatweg gelegen voetpad reeds, zij het il legaal, als fietspad wordt ge bruikt. Met Rijkswaterstaat is overleg gepleegd over de moge lijkheid om dit voetpad in beide richtingen voor fietsers open te stellen. Rijkswaterstaat heeft daar geen bezwaar tegen mits het pad op twee plaatsen wordt ver breed. Daarvoor zouden twee bewoners echter een strook van twee meter van hun tuin af moeten staan. Daar één der bewoners dit wei gert constateren burgemeester en wethouders dat niet aan de ei sen van Rijkswaterstaat voldaan kan worden en zij willen er daar om op aandringen om grote spoed te maken bij de aanleg van het provinciaal fietspad nummer 39. Wat het gevraagde fietspad langs de Deylerweg betreft heeft het col lege het oordeel gevraagd van een verkeersdeskundige, prof. ir. Volmuller. Hij heeft erop gewe zen dat een smalle weg, waarop zowel snel als langzaam verkeer rijdt, een veiliger verkeersbeeld oplevert dan een dergelijke weg waarlangs een fietspad is aange legd. In het eerste geval wordt voorzichtiger en langzamer gere den. Als een fietspad aangelegd zou worden, zou het oversteken van leerlingen die naar het St. Adelbertcollege gaan gevaarlij ker worden. i, 13 - 16 l LAK-theater - Levendaal 150, kinder voorstelling kindertheater "Plok", "Ko ning Hoep en de magiese erwtensoep". Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, Noord-binnenstad), H. Aelbers, Noordeindsplem 2a, tel 122268. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk) R. van Leeuwen, Hooigracht 48 a, tel 133834. Wijk 3 (De Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad), A. van Luyk, Was- straat 2a, tel 122522 Wijk 4 (Zuid-west, Haagwegkwartier), H. Klaassen, Witte Singel 69, tel.: 123089. Leiderdorp - za. 3 n! H. van Wijk, Van der Valk Bouwman- weg 198, tel: 890529. Zo. 4 nov, F. Kern- me, Grotiuslaan 12. tel: 893139. Oegstgeest - E. Roelants Fr. Halslaan, 10, tel 153747. Voorschoten - Za. 3 nov. A. Tromp, Leidseweg328, tel: 071-762159. Zo4nov, C. Meijer, Roucooppark, tel: 2493. Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, Warmond, tel: 01711-10834. De De avond- en nacht- en zondag- dienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 2 - 9 nov, door apotheek Tot hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel: 121060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Leiden Leiden - Interkruis, Mid delweg 38, tel: ten noorden van de Rijn, 134604, ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude - Ge zondheidscentrum, Berkenrode, tel: 410131. spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. G. van der Meer- Storhorst, Wilgenlaan 28, tel: 02521-10929. Weekendregeling Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Hel- der, G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp, tel: 890405. Weekendregeling dierenartsen Krol/van Gool/Vestjens - Y. Krol, Kennedylaan 160, Oegstgeest, tel: 153266. .jÉÉI t' Burgemeester Van der Have speldt de heer Braat, onder toeziend oog van diens vrouw, de gouden onderscheiding op. LEIDERDORP - Gemeente-amb tenaar S. J. Braat uit Leiderdorp heeft gisteren uit handen van burgemeester Van der Have de eremedaille behorende bij de or de van Oranje Nassau in goud ge kregen. Hij ontving deze gouden onderscheiding voor zijn veer tigjarig dienstverband bij de overheid en voor velerlei onbe taalde functies binnen het Lei derdorpse verenigingsleven. Sinds 1953 is de heer Braat ambte naar van de burgerlijke stand geweest. Hij heeft dan ook in de loop der jaren vele honderden bruidsparen den. Braat kreeg meester als taris Hobo i de echt verbon- zowel de burge- n gemeentesecre- de directeur van gemeentebedrijven Van Vliet enkele goede herinneringen voorgeschoteld over zaken die zij vroeger samen hadden meege maakt. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2