Periode-titel stimulans RCL Geen stappen in zaak Zoet BBQ3B AZC balanceert op rand van eerste verlies 5Nederland moet in toekomst militair op Antillen 9 Ongekende biljartklasse bij start van NK 47-1 Tweede Sehipholloop met rolstoelatleten Twee duels voor Roger Albertsen VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 PAGINA 19 MIDDELBURG (GPD) - Het ge beurt niet vaak dat de nationale biljarttop in de ereklasse meteen al sterk uit de aanvangspartijen komt. In het kaderkampioen schap 47-1 was de opening giste ren daarom zeer opmerkelijk. Drie spelers hadden in Middel burg na het eerste optreden ge middelden staan van ver boven de 30. En dat is ongekende klasse in het moeilijkste kaderspel. Ver rassend was het daarom nauwe lijks dat na de fascinerende start Hans Vultink, Christ van der Smissen en Jos Bongers het veld aanvoeren. In dat gezelschap ver toefde eerst ook Jan Arnouts. De jongste fmalist(21) werd echter in de avonduren afgeremd door Hans Sundquest, die zijn tradi tionele stunt uithaalde. Vooral dat leidende drietal bezit de kwaliteiten om in de Zeeuwse hoofdstad uitzonderlijk te pres teren. Van Vultink en Van der Smissen was het bekend dat zij in deze spelsoort moyennes kunnen draaien die internationaal aan spreken. Maar ook Bongers heeft zich de laatste jaren aangeméld als een kadrist met onbegrensde mogelijkheden. De jonge Nijme- genaar had in Middelburg een iets te lange aanloop nodig. Maar toen hij gisteren in zijn partij te gen Hans Sundquest de ballen in positie kreeg, overtrof hij in het subtiele kaderspel zelfs zijn be gaafde opponenten in deze titel race. Hij deed dat later in de avond nog eens tegen Louis Ha- vermans, op het moment dat de partijwinst duidelijk in gevaar Bongers demonstreerde in de slot fase van zijn eerste partij een akelig perfect gevoel op de ka- derlijnen. Via een puntgave reeks van 242, afgebroken op een reste- dedans, snelde de Gelderlander na een moeilijk begin stijlvol langs Sundquest. Met die op zienbarende verrichting rang schikte Bongers zich onmiddel lijk naast de titelkandidaten voor dit toernooi. Series van over de 200 zijn immers in het éénstoots- kader een zeldzaamheid. Die produktie werd zelfs vorig jaar tijdens het Europees kampioen schap in deze discipline niet be naderd. Bongers echter tikt de ballen met een eenvoudig patroon naar het compacte lijnenspel en komt in de gunstige positie vrijwel nooit in de problemen. En in deze vorm wordt de briljante technicus on miskenbaar een bedreiging voor de gevestigde kader-elite. Het was verbazend, dat juist Sund quest even later de hoogste score van Bongers nog kon opvoeren. De figurant in de nationale toer nooien speelde een onherkenba re hoofdrol in de tweede ronde. Na vijf onbeduidende beurten rammelde Sundquest vervolgens een puike serie van 249 door alle kadervlakken. „Die laatste 60 wa ren een lijdensweg", verzuchtte hij naderhand met een tevreden grijns. „Maar tot net tegen de 200 stond ik te spelen als nooit tevo ren". Verbeten vocht Jan Ar nouts in de resterende beurten nog terug. Hij naderde tot 30 ca ramboles, maar sneuvelde in de nastoot van acquit. Nog sneller, maar gespreid over de hele partij, finishte in de midda gronde Hans Vultink. De pijnlij ke enkelblessure verhinderde de Groenlose routinier niet om pijl snel afstand te nemen van Piet Vet, die nog wel probeerde aan te klampen, maar na drie beurten al onherroepelijk op verlies stond. Vet realiseerde zich wel: „Tegen Vultink moest ik heel vlug uit spelen om winstkansen te heb ben. Ik begon inderdaad erg goed, maar dat ritme moetje dan wel vasthouden. En dat lukte me niet". In zes beurten demarreerde Vul tink naar het eindtotaal (300-100). Naar zijn gevreesde niveau reikte hij aanvankelijk wellicht nog niet. Het kan nog wel iets beter verzorgd en soepeler uitge bouwd. Maar met dik 40 moyen ne was Vultink na die openings partij toch ruimschoots tevreden na de verstoorde voorberei ding. Een afscheiding in gemiddelde tus sen de koplopers kwam er in de openingsduels nog niet. Christ van der Smissen en Jos Bongers bleven dicht in het spoor van Vul- tink. Van der Smissen moest slechts één beurt inleveren. Hij rekende vrij vlot af met Louis Havermans, al kwam de slotreeks van 103 maar net op tijd om aan te sluiten bij Vultink. „Havermans is altijd lastig voor me", bekende Van der Smissen achteraf. „Maar deze keer had ik niet te klagen. Hoewel ik toch moeilijke aan- vangsstoten moest oplos- Een misstap kon de Brabander zich echter vooral met deze sterke be zetting niet permitteren. En te gen Havermans weet Van der Smissen, dat hij op scherp moet staan. „Ik had trouwens nog wat goed te maken", herinnerde Van der Smissen zich van een vorig toernooi. „De laatste keer tegen Havermans heb ik verloren en dat was toevallig ook in de eerste partij". Een gevaarlijke klant voor de kop lopers, ondanks die ene verhes- partij, wordt misschien toch Jan Amouts. Erg overtuigend was de winst in zijn eerste partij welis waar niet. Arnouts kwam moei lijk op gang tegen Willie Steures n geraakte pas na een serie van 123 in de twaalfde beurt op voor sprong. Drie beurten later had Arnouts, die zijn debuut maakt in het 47-1, afgerekend met Steures. Sundquest gunde de karakter- speler uit Etten-Leur veel minder kansen. Waar Arnouts moest afhaken, speelden Vultink en Van der Smissen ver na middernacht een smetteloze winstpartij. Vultink haalde vernietigend uit in vier beurten tegen Steures, met series van 163 en 136. Van der Smissen liep in de pas tegen Vet. Ook hij maakte de 300 caramboles vol in vier beurten. Van der Smissen deed dat met series van 106 en 165. Waarmee de twee aanvoer ders van het kaderveld op fantas tische moyennes uitkwamen. LEIDERDORP - Zaterdageersteklasser RCL is op dit mo ment bezig aan een opmerkelijke opmars. Nadat Baren- drecht de Huguenin-formatie in de eerste competitieron de een geweldige koude douche bezorgde in de vorm van een kansloze 4-0 nederlaag is de ploeg met de week beter en vooral aanvallender gaan spelen. Die verbeterde spe lopvatting heeft voorlopig geleid tot het leiderschap in de eerste klasse a. Morgen staat de belangrijke thuis wedstrijd tegen het Delftse Vi tesse op het programma. Wan neer RCL een punt aan dit duel weet over te houden mag de ploeg zich de eerste periodekam pioen noemen. Van dat gegeven op zich zal de ploeg beslist niet wakker liggen. Immers zo'n pe- riodetitel stelt in feite nauwelijks iets voor. De drie periodekam pioenen moeten na afloop van de gewone competitie gaan strijden om het algeheel periodekam pioenschap. De winnaar van deze wedstrijdenreeks moet vervol gens met de algeheel periode kampioen uit de andere eerste klas en de drie algeheel periode kampioenen uit het zondagvoet bal de strijd gaan aanbinden om twee plaatsen in het "grote KNVB-bekertoernooi". "Toch is zo'n tussentijdse titel wel een zekere stimulans. Niet meer en niet minder", meent oefen- meester John Huguenin. RCL dus terug op niveau. Na een uitstekend debuut in het Wal halla van het zaterdagvoetbal kende de Leiderdorpse Racing twee magere jaren maar mag nu weer volop meedoen met de "gro tejongens" zoals landskampioen DOVO en Noordwijk. Huguenin heeft er een logische verklaring voor: "Vorig jaar hebben we een aantal jonge spelers moeten in passen en dat vergt tijd. Ondanks de wat mindere resultaten heb ik die knapen m'n vertrouwen ge geven en ze laten staan. Dat rij pingsproces begint nu z'n vruch ten af te werpen. Een goed voor beeld daarvan is Pierre van Ge- merden". Ook de terugkeer van Jan van Duyn in het Leiderdorpse keur korps is volgens de Haagse trai ner, die nu al aan zijn zesde sei zoen bij RCL bezig is, debet aan de wederopstanding van zijn ploeg. Dit ondanks de nodige kri tiek van supporterszijde op de traagheid van de besnorde mid denvelder. Huguenin: "Er zijn inderdaad men sen die zich afvragen waarom Van Duyn in het eerste staat. Voor mij is dat een heel duidelijk zaak. Want Van Duyn is iemand met overwicht en dat heeft de ploeg nodig. Hij is iemand die een wedstrijd naar zich toe kan trek ken en met een paar sterke mo menten een duel kan beslissen. Dat heeft hij dit seizoen al een paar keer bewezen. Zo iemand mag dan wat mij betreft in bij voorbeeld verdedigend opzich best wat minder uit de verf ko men. De rest van het team is ge lukkig bereid om dat te compen seren door een stapje extra te doen. Ook de andere spelers be seffen heel goed wat Van Duyn voor RCL kan betekenen en dat is niet gering". JAAP VISSER John Huguenin: "Rijpingsproces begint vruchten af te werpen" LEIDEN - Zo'n 150 Nederlandse lange afstandsatleten verschij nen zondagmorgen aan de start voor de ruim 61 kilometer lange Sehipholloop. Dit evenement, georganiseerd door de Leidse atletiekvereniging AV Holland, vindt voor het tweede achtereen volgende jaar plaats. De atleten moeten binnen zes uur en een kwartier rond de Haarlemmer meer lopen waarbij start en finish zijn gesitueerd bij het sportpark Elzenhof van de luchthaven Schiphol. Onder de deelnemers bevinden zich de drie beste Nederlanders van de anderhalve maand gele den gehouden, nationaal beken de 100 kilometerloop in Winscho ten. Het zijn Marcel Hallmans uit Nijmegen, Henk Bronswijk uit Naaldwijk en streekgenoot Ben Hagen uit Lisse. Een andere be kende afstandsloper, Joop Keizer uit Avenhorn, probeert het na een blessure weer eens in deze Sehipholloop. Keizer werd vorig jaar tweede achter Amsterdam mer Ko van de Weyden die deze keer zal ontbreken wegens een slepende blessure waar hij pas onlangs van hersteld bleek. Ook vier rolstoelatleten zullen zon dag de 61 kilometer rond de Haarlemmermeer afleggen. Alle vier maken deel uit van de Ne derlandse selectie voor de vol gend jaar te houden Olympische Spelen voor gehandicapten. Van hen is Leidenaar André Moedig in deze contreien het meest be kend. De start van de Sehipholloop is 's morgens om 9 uur. De deelne mers zullen onder meer de plaat sen Zwanenburg, Zwaanshoek, Lisserbroek, Buitenkaag en Rij- senhout passeren. De eerste lo pers worden omstreeks half één bij sportpark Elzenhof terug verwacht. ZEIST (ANP) - Roger Albertsen (Feyenoord) is door de tucht- commissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. Daarnaast kreeg de Noorse-Ne- derlander nog een wedstrijd voorwaardelijk en moet hij een boete betalen van driehonderd gulden. Zondag j.l. in de competitiewed strijd tegen Vitesse kreeg Albert sen zijn derde gele kaart in dit seizoen. Henk ten Cate van Go Ahead Eagles zal drie wedstrij den aan de kant moeten blijven. DEN HAAG (GPD) - Ook na de toekomstige onafhanke lijkheid willen de Nederlandse Antillen dat Nederland direct betrokken blijft bij de Antilliaanse defensie. Den Haag is erg huiverig voor het inzetten van militairen in het Caribisch gebied, maar Nederland zal mogelijk wel deel nemen aan een internationaal consortium dat garant moet staan voor de veiligheid van deze Caribische eilanden. Dat bleek aan het einde van van de vierde vergadering van de Koninkrijkswerkgroep, die is ingesteld om de onaf hankelijkheid van de Antillen voor te bereiden. VEENENDAAL - VZC Ritmeester heeft gister avond voor een grote sur prise in de nationale wa- terpolocompetitie gezorgd door landskampioen AZC Unique aan de rand van z'n eerste nederlaag sinds een kleine tachtig compe titiewedstrijden te bren gen. De Veenendaalse ploeg bezat een halve mi nuut voor tijd een verras sende 3-2 voorsprong. Op de valreep sleepte Gijze Stroboer nog een gelijk spel voor de Alphenaren binnen: 3-3. AZC kon zich nog uit de wurgende greep van de keihard spelende VZC-ers bevrijden omdat arbiter Hans van Vossen bij het scheiden van de markt de Veenendaalse beul Mart Bras uit het water stuurde. Hoezeer de titelhouder in het Valleibad in de, met name aanvallende, problemen zat, werd juist toen nog eens onder streept door uiterst knullig bal verlies bij die meerderheid. Om dat VZC de weelde van die voor sprong niet kon dragen en door hypernerveus gedrag ook snel tot balverlies gedwongen werd, kon Gijze Stroboer dertig seconden voor het eindsignaal gelijk ma ken. Stroboer vroeg coach Geurtsen onmiddelijk om een wissel om dat hij volledig aan het einde van zijn krachten was. De Alphense coach moest daar begrip voor opbrengen. Geurtsen, die na het wegvallen van Wim Keman toch al over een smalle basis is komen te beschikten, had van interna tionals veel gevergd. Buunk, Stroboer, Van Es, alsmede een zieke Frank van de Akker en in valler Rob de Vogel moesten de volle twintig minuten speeltijd volmaken. Noodgedwongen, omdat de AZC-coach de onerva ren Schaddenhorst en de nauwe lijks meer spelende Hans 't Hart op de bank hield. Alleen Rudy de Hey wisselde als enige basisklant in de laatste periode met de jeug dige Arco Verboom. De reden voor dat alles was dat AZC al binnen twee minuten een fikse tegenslag te verwerken kreeg toen international en steunpilaar Eric Noordegraaf na een duel met de hardhandige Bras met een schouderblessure uit de wedstrijd verdween. Een half uur na het duel keerde Noor- de' raaf met z'n rechterarm in een mitella terug uit het ziekenhuis met de wetenschap dat z'n schouderbanden verrekt waren. Zijn vervanger De Vogel speelde zeker geen slechte wedstrijd; maar AZC miste de koelbloedige kansenbenutter Noordegraaf wel degelijk. Nadat VZC in de openingsfase een mam-meer-situatie onbenut had gelaten, trok AZC aan het einde van de eerste periode via Buunk wel profijt uit het voor 45 secon den wegvallen van Hans van Zeeland. De Alphense voor sprong ging in de tweede periode teniet toen Van de Akker op de kant zat en Witters 1-1 liet aante kenen. Daarna echter liet AZC het na een man meer te verzilve- In de derde rondgang lukte het de Alphense ploeg beter een nume rieke meerderheid uit te buiten toen Drenth uit het water was. Opnieuw bracht Ton Buunk zijn ploeg aan de leiding: 1-2. Nadat doelman Ronald Meijer zich door een afstandsschot van Henk Blankensteijn had laten verras sen (2-2) sloeg bij VZC de vlam nog eens extra in de pan (Van Noordt op de paal; Meijer keerde een venijnig schot van Van Zee land) en raakte AZC de grip lang zamerhand kwijt. In de laatste periode kwam dat tot uitdrukking in ^onzorgvuldig schieten van AZC-zijde (Van de Akker en Van Es royaal naast) en een doelpunt van VZC. Van de Akker zat voor de tweede keer op de kant, VZC leek er toch geen raad mee te weten doordat Meijer redde bij een inzet van Witters en de lat de wensen van Van Zee land keerde. Ed van Es hielp de VZC-ers in hun nerveuze slot- jacht evenwel een handje door de bal in eigen doel te tikken; 3-2. Een treffer van Gijze Stroboer, die samen met Buunk de al eer der beschreven slotuitval koelbloedig uitwerkte, bespaar de AZC voor een nederlaag. AZC, dat door Europa-cup-besog nes een reeks doordeweekse wedstrijden aan het afwerken is, maakt een moeilijke fase door. Doelman Meijer omschreef dat het beste. "Je moet je aandacht nu verdelen. Door dit resultaat beschouwen tegenstanders je niet langer als onaantastbaar. Dat heeft beslist consequenties voor de volgende partijen". WIM VAN WANROOY Lotto en Toto DEN HAAG - De uitslagen van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: lotto 43: Eerste prijs geen winnaar. Tweede prijs; 9 winnaars, elk bruto 33.334,20. Derde prijs: 177 win naars, elk bruto 2177,40, Vierde prijs: 9089 winnaars, elk 51,80. Vijfde prijs 25643 winnaars, elk 18,30. Toto normaal/systeem 43: Eerste prijs: 30 winnaars, elk 3775,20 bruto, Tweede prijs: 965 winnaars, elk 73,30. Derde prijs: 9293 winnaars, elk 10,60. Toto gelijk. Eerste prijs: geen winnaars. Tweede prijs geen winnaars. Derde prijs: 19 winnaars elk 542,10. Vierde prijs 465 winnaars, elk 27,30. Vijfde prijs 486 winnaars, elk 22,80. NAC schuldig ZEIST- De tuchtcommissie van de KNVB heeft het Bredase NAC schuldig bevonden aan het sta ken van het duel N AC-Feyenoord op 6 oktober. De resterende 27 minuten van de wedstrijd moe ten daarom in Breda worden uit gespeeld zonder publiek. De be- ginstand is 2-2. NAC kreeg een voorwaardelijke boete van 5000 gulden. De Antilliaanse leden van de werk groep waren volledig unaniem in hun eis aan de Nederlandse rege ring ook in de toekomst militair aanwezig te blijven op de Antil len. Grappend noemde ex-pre mier en voorzitter van de werk groep Mr. B. W. Biesheuvel de wens van de in de regel zeer ver deelde Antillianen „een volstrekt unicum". Biesheuvel gaf aan dat de Nederlandse leden van de werkgroep het Antilliaanse ge voelen niet delen, maar „de angst voor een militair vacuüm is na tuurlijk begrijpelijk," aldus Biesheuvel. Hij kondigde aan dat de Nederlanders in de werkgroep zich er nader over gaan beraden en eventueel contact zullen op nemen met de Nederlandse rege ring. Consortium Biesheuvel gaf desgevraagd toe dat in de werkgroep is gesproken over de mogelijkheid een inter nationaal consortium te belasten met de defensie van de Antillen, maar men vond het nog te vroeg Verlies EBBC _.E MANS - EBBC den Bosch heeft het derde duel in de kwalificatie- groep voor het Europa Cup I toernooi basketbal niet kunnen winnen. De ploeg verloor bij CSM Le Mans niet 89-85, waar door alle vier ploegen (met verder UBSC Wenen en Royal Brussel) nog kans hebben op plaatsing voor de finale. De dames van BOB wonnen met de monsterscore 113-28 van het Turkse DSI uit Ankara. zich over de details van een der gelijk alternatief te buigen, om dat de invulling daarvan afhan kelijk is van de vorm die de - om streden - onafhankelijkheid van de Antillen gaat krijgen. Wel liet hij zich ontvallen dat de Verenig de Staten, Groot-Brittanniè en Venezuela mogelijke kandidaten zijn voor deelname aan zo'n con sortium. Biesheuvel wilde zich niet uitlaten over de vraag of Nederland er deel aan zou moeten nemen. „Daar kan ik geen antwoord op geven. Ik ben geen politicus", zei de voormalige eerste minister. Mocht het tot een consortium komen, dan zal ons land er wel het intitiatief toe moeten ne men", aldus Biesheuvel. Wens Betico Croes, leider van de Aru baanse MEP-partij en voorvech ter van een onafhankelijk Aruba, dat een nauwe relatie met Ne derland zou moeten onderhou den, wilde het Antilliaanse standpunt dat Nederland militair op de Antillen aanwezig moet blijven, geen eis noemen, wel „een uitdrukkelijke wens. Wij vinden overigens wel dat we een eigen defensie-verantwoorde lijkheid hebben, ook in de over gangsfase naar onafhankelijk heid", zei hij. Met betrekking tot een voor alle partijen aanvaardbare formule voor Antilliaanse onafhankelijk heid. lijkt de werkgroep geen stap dichter bij een oplossing te zijn gekomen. Weliswaar krijgt Aruba volgens het regeringspro gramma van de nieuwe kabinets formateur Don Martina meer zelfstandigheid, maar de tegen stellingen tussen met name Cu rasao en Aruba zijn daarmee nog geenszins uit de wereld. Voorzit ter Biesheuvel heeft echter goede hoop dat de werkgroep nog vóór juli volgend jaar, wanneer men rapport moet uitbrengen, tot een eensluidend standpunt komt. Lijst Om de weg daartoe te effenen, heeft Biesheuvel een lijst opgesteld van onderwerpen, die zich kun nen lenen voor samenwerking tussen de eilanden. De Antil liaanse leden van de werkgroep zullen in de komende maanden - met Biesheuvels lijst in de hand - de bereidheid tot samenwerking gaan peilen. Welke onderwerpen precies op de lijst staan, wilde Biesheuvel niet zeggen. Hij noemde slechts defensie en bui tenlandse zaken. Wel zei Bies heuvel „als voorzitter sterk ge neigd te zijn tot een pragmatische aanpak. Flexibiliteit, zonder dogmatiek, is hard nodig". In de werkgroep is amper gespro ken over de zogenaamde „repara tie-wetgeving", die een eind moet maken aan de aanzienlijke belas tingvoordelen die Nederlandse en buitenlandse bedrijven genie ten als ze zich op papier op de Antillen vestigen. Staatssecreta ris Nooteboom (financiën) heeft daartoe een voor-wetsontwerp gemaakt, dat op de Antillen in slechte aarde is gevallen omdat een groot aantal bedrijven in dat geval de wijk zou nemen naar an dere fiscaal „goedkope" oorden. Dit zou de Antillen aanzienlijk schelen in belastingopbrengsten. Ondermeer voor gesprekken over deze reparatiewetgeving zijn de ze week de huidige Antilliaanse premier Pourrieren zijn opvolger Don Martina in Nederland. Het ministerie van financien heefl ch tot dusver in stilzwijgen ge- uld over het verloop van deze gesprekken. Betico Croes blijft vooralsnog bij zijn uitgesproken standpunt daarover „Waar wij zelf initiatieven nemen om onze economie verder uit te bouwen, verwachten wij van Nederland geen maatregelen die ons miljoe nen kosten," aldus Croes. AMSTELVEEN - Beperking van de machtsmiddelen. Dat is volgens Jan Loorbach, voorzitter van de profliga, de reden dat de Nederlandse Basketbalbond niet ingrijpt in de zaak-Zoet. De Canadese center, die vorig seizoen voor Rowic-Dordrecht uitkwam en afgelopen zomer overschrijving aanvroeg naar BV Amstelveen, speelt momenteel in Engeland. Iets dat kwaad bloed heeft gezet bij BV Am- stelveen-coach Theo Kinsbergen. „Ik vind het beschamend dat de bond niet achter mij is gaan staan en er niets aan doet", laakt hij de houding van de NBB. Loorbach, advocaat van beroep, heeft het volle begrip voor de toorn van Kinsbergen, maar verklaart nadat hij contact had gezocht met de Engel se basketbalbond, weinig meer voor Amstelveen te kunnen doen. „In een kort briefje die de Engelsen naar ons hebben verstuurd, meen ik me te herinneren dat zij tot de conclusie zijn gekomen dat Zoet wel degelijk speelgerechtigd is voor Coventry. Hij schijnt een verklaring van de Canadese bond te bezitten, een verklaring waarin staat dat Zoet vrij is om te spelen waar hij wil. Er wordt nog te weinig internationaal samen gewerkt om daar wat aan te doen". Het ondernemen van juridische stappen is volgens Loorbach zinloos. „Want onze reglementen zijn afgestemd op amateurbepalingen. Gezien onze Olympische status kunnen wij daarom geen profcontracten accep teren". Inmiddels is het voor de oud-speler van Rotterdam-Zuid wel duidelijk geworden, wat de persoonlijke drijfveer van Zoet is om niet uit te komen voor Amstelveen. „Toen Zoet vorig seizoen naar Dordrecht kwam koos hij voor de Nederlandse nationaliteit. Niettemin is hij toch voor het nationale team van Canada uitgekomen op de Universiteitsspelen. De speculatie is nu, dat als hij weer voor het Nederlanderschap kiest, hij dan niet meer op de komende Olympische Spelen voor Canada kan uitko- HERMAN POOS. Gijze Stroboer: volledig uitgeput

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19