Problemen rond ruiterformatie Dubieuze goal redt ijshockeyers Rotterdam in ban van Europese boksstrijd TRAINER SPAAN: HET KLIKT BIJ TER LEEDE Alleen Heins rijp voor Moskou TER LEEDE - G.V.V.V. ZIJL/LGB - DE GOUWE VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 SASSENHEIM - Ze beginnen bij Ter Leede eindelijk eens wakker te worden. Door de jaren heen was de Sassen- heimse voetbalvereniging immers een toonbeeld van een muisgrijze massa: twee man en een paardekop langs de lijn omdat er binnen die lijnen nooit wat gebeurde. Henk Spaan geeft onderricht. Ter Leede-doelman Wimvan Harskamp (links) luistert naar de wijze lessen van zijn trainer. De clubleiding scheen het allemaal wel uitstekend te vinden zo. Een blik op de huidige standenlijst leert evenwel dat er voor Sassenheimse be grippen iets ongewoons plaatsvindt. De zaterdagtweedeklasser bezet momenteel de op één na hoogste positie en wat eigenlijk nog voornamer is: er wordt in tegenstelling tot het verleden tenminste weer gevoetbald. Uiteraard zijn op de eerste plaats de spelers zelf verantwoordelijk voor de klinkende resultaten maar de komst van Henk Spaan heeft ook zeker een positieve invloed op de prestaties van de rood-geel gekleurde briga de. Henk Spaan, vervanger van de vorig seizoen opgestapte oefenmeester Turkenburg, kan zelfs verantwoordelijk worden gesteld voor de frisse wind die door de Sassenheimse voetbalclub waait. Wie is Henk Spaan eigenlijk? Vooropgesteld: hij is niet de krijsende vuilnisman van het (radio)sport- programma 'Tussen start en finish'. "Ik ben een onbekende in deze regio, want ik woon in Maarsser». Had wel eens van Ter Leede gehoord, maar de club sprak mij nou niet tot de verbeelding. Een advertentie in Voetbal Totaal (een blad van de KNVB) was de aanleiding tot mijn sollicitatie. Ik had er niet veel hoop op omdat ik nogal laat reageerde. Maar de vrees bleek achteraf ongegrond. We waren het snel met elkaar eens en de keuze voor Ter Leede is tot op heden een zéér juiste geweest. Het klikt gewoon". Dat was niet het geval met Spaan's vorige club, de zondagamateurclub Ede. Aan de éénjarige verbintenis tussen hem en die vereniging kwam een vroegtijdig einde omdat het "daar dus niet klikte". "Het was bij die club een desorganisatie, cru gezegd een zooitje. Dat was in het verleden al gebleken want het komen en gaan van trainers geschied de daar met de regelmaat van de klok. Toen ik begon, Ede speelde toen in de hoofdklasse, waren er negen goede spelers vertrokken en ik moest van het overblijfsel maar een redelijk sterk elftal smeden. Vijf wedstrij den voor het einde van de competitie werd ik door het bestuur op het matje geroepen. Of ik maar wilde vertrekken om een 'kick' in de spelers groep te teweeg te brengen. Ik ben uiteindelijk tegen mijn wil maar opgestapt. De verwachte 'kick' bleef uit en Ede degradeerde naar de eersteklasse". Geheim De term degradatie komt nu niet meer in de woordenboeken van Henk Spaan voor. De tweede plaats op de ranglijst is daar debet aan. "Mijn geheim? Ach, je moet de spelers op de juiste plaats zetten. Zo simpel ligt dat. Ik praat ook veel met ze. Wijs ze op hun sterke punten en schaaf hun tekortkomingen op de training bij. Een uitstekende voetballer als Nico van der Fange hoort op het middenveld en niet in de achterhoede thuis. Op die nieuwe stek bewijst hij z'n volledige waarde voor het team. Natuurlijk heb je een dosis geluk nodig om een draaiend elftal te krijgen. Een Nanne Sluymer bijvoorbeeld voldeed meteen op de positie van vrije verdediger. Voor hetzelfde geld gaat het falikant mis en moet er weke lijks geschoven worden om de juiste formatie te creëren. Met Johan Verloop als voorstopper, Kees de Zwart als rechtsback en Michiel Krop op links heeft Ter Leede nu een degelijke afweer, die wordt gecomple teerd door doelman Wim van Harskamp. Een jongen die elke wedstrijd met een ijzeren wil de 'nul' wil handhaven. Voorin manifesteert zijn broer Jan zich als een openbaring". Kortom, Ter Leede wordt kampioen. "Dat hoor je mij niet zeggen. Ik kijk wel uit, zeg. Als je van de daken gaat lopen schreeuwen datje kampioen wordt, gaan alle ploegen met opgestroopte mouwen tegen ons voetbal len. We zien wel hoe ver Ter Leede komt. Ik heb de competitie ingedeeld in bepaalde periodes, waarin we een aantal punten moeten behalen. Dat verschilt nogal per periode. Nu hebben we een paar zwakke broeders gehad en daarom een hoog puntenaantal bijeen vergaard (8 uit 5). Straks krijgen we de sterkeren uit de klasse en ben ik van een lager getal uitgegaan". Interessant Een van die betere ploegen is GVVV, de huidige lijstaanvoerder in de tweede klasse C. Morgen is die club uit Veenendaal op sportpark Men- neweg de opponent van Ter Leede. Een interressante pot dus, waarin de Spaan-equipe kan bewijzen hoe de verhoudingen liggen. "Als we het genoegen mogen meemaken te winnen en volgende week ook twee punten kunnen bemachtigen, hebben we een aardig gat geslagen tussen ons en de concurrentie. GVVV is echter niet de eerste de beste club. De ploeg heeft al zeventien doelpunten gemaakt en dat maakt mij een beetje angstig, hoewel onze verdediging dit seizoen geen enkele uitgespeelde kans heeft toegestaan. Ter Leede zal minstens eéri punt aan deze belang rijke wedstrijd moeten overhouden. Ik hoop dat het publiek de jongens zal steunen". Dat Ter Leede nooit met aansprekende bezoekersaantallen is geconfron teerd stuit Henk Spaan tegen de borst. De oefenmeester probeerde zijn bestuur van de noodzaak van publiciteit te overtuigen om het publiek voor de club warm te krijgen. Zijn activiteiten vonden gehoor. Het bestuur belegde gisteravond een persconferentie. "Er is toch te weinig animo voor de wedstrijden van Ter Leede. Ik vind dat daar wat aan gedaan moet worden. Niet voor mezelf maar uitsluitend voor de vereni ging. Tenslotte brengt veel publiek sfeer en het stimuleert de jongens". ROB ONDERWATER ADVERTENTIE Zaterdag a.s. voetbalwedstrijd 4e klas KNVB Sportpark „De Vliet" DE SLEUTELS - S.E.V. Aanvang 15.00 uur. Goedhart Vastgoed, voor gezellige woningen tegen sportieve prijzen. ROTTERDAM (ANP) - Twee gevechten om een Europees bokskampioenschap op één avond is een gebeurtenis die nog nooit in Nederland heeft plaats gevonden. Maandag 5 november zal het Rotter damse sportpaleis Ahoy de plaats van handeling zijn van de duels tussen Rudi Koopmans, die zijn Europese half-zwaargewicht kam pioenschap op het spel zet tegen zijn officiële Franse uidager Hocine Tafer en het gevecht om de Europese titel in het zwaar-weltergewicht tussen de Joegoslaaf Marijan Benes (kampioen) en de Utrechter Adrie Huussen. Deze dubbele titelstrijd is het gevolg van het feit dat Koopmans op 1 oktober, door rugklachten, niet in staat was in de ring te komen tegen Tafer. In Rotterdam heeft men daarop van de nood een deugd gemaakt door beide gevechten vast te stellen op 5 november. Het zal een drukke avond wor den in Ahoy, want op het bij programma staan nog vijf partijen. In drie daarvan komen Nederlandse boksers uit. Het zijn Alex Blanchard (zwaar-welter), Cor Ever- steijn (licht-welter) en Roy Somer (veder). Voor Rudi Koopmans zal het de tweede keer worden dat hij zijn Europese titel, die hij op 8 maart van dit jaar in Rotterdam veroverde op de Italiaan Aldo Traversaro, verdedigt. Op 26 mei ver sloeg Koopmans in Amster dam in een vrijwillige titel- verdediging de Fransman Amory. Koopmans ziet het gevecht met de 24-jarige Tafer met vertrouwen tegemoet. De weinig spraakzame Fries zei geen hinder meer te onder vinden van zijn rugblessure. Hij heeft sinds enkele weken een trainingskamp betrok ken in een nabij het sportpa- Rudi Koopmans leis gelegen hotel, waar hij onder leiding van zijn trai ner Henry Davies en zijn vas te Duitse oefenpartner Ek- kehard Dagge het laatste ge deelte van zijn voorberei ding afwerkt. Davies is, evenals voor de par tij tegen Traversaro, spe ciaal uit de Verenigde Staten overgekomen. De kleine Amerikaan is van mening dat Koopmans weinig moei te zal hebben met Tafer, hoewel die zeven jaar jonger is dan de Nederlander. "Koopmans heeft als half- zwaargewicht de beste re- cordlijst van de wereld. Hij behoort ook tot de besten van de wereld". Koopmans mag dan in 33 par tijen ongeslagen zijn, maar het blijft een feit dat hij nog nooit buiten Europa heeft gebokst. De 26-jarige Adrie Huussen be schouwt het gevecht tegen Benes als een eer. "Voor het geld behoef je in Nederland geen prof te worden. Die Eu ropese titel wil ik echter wel hebben". Huussen, die even als Koopmans op 26 mei in Amsterdam voor de laatste keer in de ring stond (over winning op punten op de En gelsman Bob Mays), heeft als prof in twintig partijen ook nog nooit verloren. De Utrechter geeft zichzelf, te gen de in Rotterdam bijzon der populaire, stevig stoten de, Benes een goede kans. "Als ik bij hem uit de buurt kan blijven, win ik op pun ten". Voor het titelgevecht in het half-zwaargewicht zijn door de Europese Boksunie (EBU) de Belg Desmet als scheids rechter en als juryleden de Spanjaard Serano en de En gelsman Natan aangewezen. De arbitrage bij de strijd van Huussen is in handen van de Italiaan Bertini, die langs de ring wordt bijgestaan door Desmet en Serano. AMSTERDAM (GPD) - Voor Ben Arts is Jumping Amster dam dit jaar in meer dan één opzicht van grote betekenis. Als secretaris-penningmeester van de organiserende stichting hoopt hij uiteraard op het welslagen van vier dagen paardesport in de Amsterdamse RAI, maar daar naast staan er voor hem als chef d'équipe van de nationale ruiterploeg grote belangen op het spel. Tijdens Jumping Amsterdam moet een grondslag worden gelegd voor de Nederlandse afvaardi ging naar de Olympische Spelen. En wat dat betreft zijn de per spectieven allerminst gunstig. Slechts één ruiter lijkt momen teel verzekerd van een reis naar Moskou, maar of Johan Heins vergezeld zal worden door vol doende collega's om een verte genwoordigend kwartet te vor men, is uiterst dubieus. De problemen rond een Olympi sche selectie liggen niet in de eer ste plaats aan een onvoldoende aantal klasseruiters. Met Heins, Nooren, Wieken, Sloothaak, Van der Ham en ook nog immer rou tinier Ebben, beschikt ons land overeen topgroep die in het jong ste verleden duidelijk bewees zich met de sterkste internatio nale ruiterformaties te kunnen meten. Niet alleen goede ruiters bepalen echter het aanzien van de hippische sport. Man en paard vormen onverbiddelijk een twee eenheid en juist op dat gebied doen zich grote problemen voor. Ben Arts mag dan nog een optimis tische visie hebben, het ziet er momenteel naar uit dat zowel Henk Nooren als Franke Sloot haak uit de boot zullen vallen. Binnen enkele dagen zal Nooren een definitief contract tekenen met een sponsor wiens naam momenteel met een geheimzin nig waas is omgeven. Nooren, die op 1 januari stal de Molshoop verlaat en op professionele basis in de hippische wereld gaat wer ken, verliest daarmee niet alleen de beschikking over klassepaar- den als Pluco en Cats Whiskers, maar waarschijnlijk tevens de amateurstatus. Aangenomen mag worden dat de toekomstige geldschieter als eis zal stellen dat de voor Nooren aan te trekken viervoeters van een merknaam worden voorzien en dat betekent automatisch volgens de interna tionale reglementen uitschake ling voor Olympische Spelen. De enige mogelijkheid om Nooren binnen de nationale ploeg te houden is een gebaar van de sponsor om de reclameactivitei ten nog tot en met Moskou uit te stellen. Ben Arts hoopt op deze tegemoetkoming, maar ook dan zal Nooren op andere paden zijn klasse moeten bewijzen. Nooren: „Ik verwacht zelf een terugval in prestaties. Ik reken erop dat ik anderhalfjaar nodig heb om weer tot de top door te dringen. De Olympische Spelen vormen voor mij echter geen reden om de stap naar zelfstandigheid uit te stel len. Ik vind dat de tijd er nu rijp voor is". Vraagteken Tweede vraagteken voor Arts vormt nog altijd Franke Sloot haak. Aan de talenten van de 21- jarige Friese ruiter twijfelt nie mand, maar zijn dienstverband met Alwin Schockemöhle vormt een handicap die in een tweege sprek tussen de Nederlandse chef d'équipe en Sloothaak's Duitse leermeester moet worden geslecht. Niet alleen de beschik baarheid over Sloothaak is ui terst beperkt, ook een in Neder land geregistreerd paard is tot nu toe niet voor handen. En januari is de uiterste datum dat voor Sloothaak nog een klassesprin ger kan worden vastgelegd. Een eventuele overgang na de door het vertrek van Nooren onbe mande stal de Molshoop wordt door de Fries niet als een serieuze suggestie beschouwd. „Ik heb geen enkele reden om mijn con tract bij Schockemöhle op te zeg gen. Het bevalt me daar uitste kend. Natuurlijk zou ik graag naar de Olympische Spelen wil len, maar ik verlang wel op korte termijn zekerheid. Er is al wel eens eerder geprobeerd mij in de Nederlandse ploeg te krijgen, maar een echt serieus gesprek is achterwege gebleven". Naast Nooren en Sloothaak is ook een Olympische afvaardiging van Anton Ebben met twijfels omge ven. De 49-jarige nestor van de Nederlandse ruiters ontbreekt het nog altijd niet aan ambitie, maar het optreden met zijn enige klasserijke viervoeter Jumbo Design vertoont een duidelijk dalende lijn. Resteren wellicht uitsluitend re- Ben Arts, chef d'equipe van de Olympische ruiterploeg heeft selectieproblemen. Op de openingsavond t Jumping Amsterdam toonde alleen Johan Heins (foto) met zijn paard Argonaut klasse. presentanten van stal Zangers- heide met Johan Heins als leids man. Heins lijkt in ieder geval na het verlies van de Europese titel weer volledig gemotiveerd om in de steeds hoger gewaardeerde strijd om de wereldbeker een belangrijke rol te spelen. In het eerste inleidende duel in de RAI was hij met Argonaut alle con currenten de baas. Daarbij ont braken overigens volgens ver wachting wereldkampioen Gerd Wiltfang die vakantie viert en zijn nog niet gearriveerde landgenoot Paul Schockemöhle. Een over winning op Eddie Macken (twee de) en David Broome (derde) wekte bij Heins duidelijk tevre denheid op: „Vorig jaar sprak die World Cup mij nog niet zo sterk aan, maar gezien de ontwikkeling wil ik er nu wel mijn uiterste best voor doen". Pas zondagavond echter zal de internationale top het achterste van zijn tong laten ADVERTENTIE Bezoek a.s. zaterdag 3 november de wedstrijd Aanvang 14.30 uur. Terrein Menneweg Sassenheim. HEERENVEEN - „Er staat 3-3 op het wedstrijdformulier, dus het was een goal", constateerde trai ner-coach Hans Westberg na af loop van de in Heerenveen ge speelde ijshockey-interland Ne- derland-Oost-Duitsland. In het geding was Nederlands derde goal, die tevens de gelijkmaker betekende. De doelrechter aar zelde bij zijn oordeel over de inzet van Jan Jansen Na overleg met scheidsrechter McLeod viel het besluit dat de puck inderdaad de lijn was gepasseerd. Al na vijf minuten opende Larry van Wie ren de score na aangeven van Janssen en Jansen Heer. In de eerste periode had de DDR wat problemen met de voortzetting omdat Nederland feller speelde. In de tweede periode kwam de DDR op 1-1 toen het ondanks een man minder op het ijs via een soleren de Frank Braun goed gebruik maakte van een aarzeling in de Oranje-defensie. In de vierde mi nuut was het alweer 2-1 toen Jack de Heer na aangeven van Peter- nousek naast doel staande ge makkelijk kon scoren Oost- Duitsland speelde beter en vooral in een hoger tempo dan in de eer ste periode en kwam verdiend op 2-3. Eerst trof Braun nogmaals doel en in de 12e minuut soleerde Radant langs de elkaar in de weg rijdende Van Gogh en Pluimers: 2-3. Na deze attractieve tweede periode nam de DDR toch weer wat gas terug. Nederland kon het tempo mede daardoor blijven volgen en creérde zich creëerde derde periode een aantal knappe kansen. Alleen Jan Jansen had in de elfde minuut succes volgens doel- en scheidsrechter. A.s. zaterdag 19.15 uur Waterpolo-wedstrijd Zwembad „De Zijl" Advertentie aangeboden door Mercasol. woop los ~j MB&i AWTEE Qraoii.' «MMVOWkSGOWZ.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17