'Ons volk heeft Jonathans nodig' Toekomst Vriezenveen op bijbelse grondslag gsfr^M Tonrnee Het NMB spaarpapier aantoonden NMB G338EBÜS5I Leo Habets ontvouwt nationaal evangelisatieplan WAT KRAAKT 'T GEZELLIGST BIJ EEN SPELLETJE MONOPOLY? God geen heidense tovenaar VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 Op voorstel van het raadslid HJ. Boers van de Staatkun dig Gereformeerde partij - de partij van dominee Abma - heeft de gemeenteraad van Vriezenveen in het gemeente lijke beleidsplan voor de ja ren 1980 tot 1984 een "algeme ne doelstelling" opgenomen, volgens welke het gemeentebe stuur zich in zijn regeerbeleid stelt "op de grondslag van de in de Heilige Schrift geopen baarde ordening Gods". "Het beleid stelt zich tot doel de eer van God en de bevordering van de ware belangen van de gemeente. Het dient de christelijke normen en waar den in al zijn doelstellingen te handhaven". De enige SGP-er in Vriezen- veens raad vond 10 van de 17 leden aan zijn zijde. Bij de voorstemmers was namelijk de gehele CDA-fractie, waar onder ook een KVP-er. Vrie zenveen werd daarmee een van de weinige gemeenten in ons land met een "principieel- christelijke grondslag" voor de toekomst. Allerhoogste Tegenover het Reformatorisch Dagblad - dat het nieuws met zware koppen bracht - ver klaarde Boers dat burgemees ter en wethouders een "zeer materialistische opzet" aan het beleidsplan hadden gege ven. Noch in het begin, noch aan het eind was er ook maar iets te bespeuren van de af hankelijkheid van de Aller hoogste". Aanvankelijk had het CDA zijn aarzelingen bij het voorstel van de SGP-er. Het vreesde dat, als iedereen zijn princi piële visie in het plan wilde brengen, het hek van de dam zou zijn. Maar de ook in het CDA levende opvatting dat alle dingen van God komen en dat men daartegen toch ei genlijk geen nee kon zeggen gaf uiteindelijk de doorslag en deed de fractie met Boers meegaan. WD-wethouder Duyne: "Op die r ga je anderen de wet voorschrijvenHij stemde tegen, maar verbond daar aan geen consequenties. "Men moet mij dan maar beoorde len op mijn werk. Als dat in strijd is met de grondslag, moeten ze maar met een motie van wantrouwen komen". CDA-wethouder Schipper, ge ruststellend: "Wij hebben duidelijk gesteld, dat wij aan deze grondslag misschien wel een heel andere uitleg geven dan de SGP". Wel zal de CDA- fractie WD-wethouder Duy ne kritisch volgen. Redenen om hem nu al te wippen heeft de fractie niet. Schipper hoopt nu maar dat het in Vriezenveen niet tot een politieke uitbarsing zal ko men. Het is, volgens ingewij den, niet ondenkbaar dat be paalde partijen munt probe ren te slaan uit de tegenstel ling die nu tussen de WD- wethouder en het CDA is ge schapen. De PvdA in de Vrie zenveense raad kan het nog steeds niet goed verkroppen da t er een WD-er ach ter de B. en W.-tafel zit. SGP-er Boers blijft onder dit alles onverstoorbaar. Hij gaf de regioredacteur van zijn lijfblad de verzekeringgeen politieke stunt te hebben wil len uithalen. "Een beleidsplan is in de regel een opeenhoping van koele cijfers. Nu heeft dit plan de ware grondslag ge kregen die het nodig heeft. Wij als SGP worden altijd aan gemerkt als een getuigenis partij, maar nu hebben wij ons eens heel concreet met de praktische politiek bezig ge houden". Burgemeester Van der Wolf vindt het wat minder prak tisch. Hij kan, hoewel hij Boers wel begrijpt, de "bijbel se grondslag" die het plan nu heeft gekregen moeilijk uit leggen als een "algemene doelstelling". Zijn pleidooi voor een zo ruim mogelijke basis, om iedereen in de raad te kunnen laten meewerken, was echter tevergeefs. De godsvrucht van de raad won het van zijn "materialisme". deze maand een uitgebreid tournee door ons land. (Van onze redactie geestelijk leven) Het Instituut voor Evangelisatie in Nederland (Drieber gen) gaat eraan werken dat iedere Nederlander vóór het eind van 1985 een kans krijgt het evangelie van Christus te leren kennen. LEO HABETS .het onmogelijke doen Kairos vraagt steun voor advertentie De werkgroep "Kairos" vraagt in een brief alle pastores van de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en de Rooms- Katholieke Kerk, zich achter de advertentie te stellen die bin nenkort in de landelijke dagbladen wordt opgenomen en waarin de leden van het parle ment dringend wordt verzocht ervoor te ijveren dat de oliele veranties uit Nederland aan Zuid-Afrika worden gestopt. "Kairos" - een interkerkelijke werkgroep die voorlichting geeft over Zuid-Afrika en zich in de eerste plaats richt op kerken en christenen in Nederland - heeft de pastores tegelijk om een bij drage gevraagd ter dekking van de advertentiekosten. De jongste publikatie van "Kairos" is getiteld: "Gewapend - ge weldloos. Over de bevrijding van Zuidelijk Afrika". Een dossier, waarin een analyse wordt gege ven van de toestand daar. Het is samengesteld door dominee A.W. Berkhof (zoon van professor Berkhof), hervormd predikant in Holten (Óv.). Het boekje kost f 4 en is bij de werkgroep te bestel len (Corn. Houtmanstraat 17-19, 3572 LT Utrecht). Synode. Op 12, 13 en 14 novem ber komt de hervormde synode in het pastoraal centrum Hyde- park in Doorn weer bijeen. De raad voor de eredienst zal voor stellen aanbieden voor een ge meenschappelijk dienstboek voor de Gereformeerde Kerken en de Hervormde Kerk, alsmede het liturgieboekje "Onze Hulp", een gezamenlijke uitgave van ge reformeerden en hervormden. Leo Habets, sinds maart vorig jaar algemeen coordinator van het in stituut: "Natuurlijk is dit maar een kleine bijdrage in het uitvoe ren van een grote opdracht. Ge lukkig zijn er in ons land vele kerken, tientallen christelijke or ganisaties en duizenden christe nen die hun opdracht echt se rieus nemen. Maar wij willen de komende jaren heel gericht wer ken aan een maximale inbreng van onze kant. Samen het onmo gelijke doen". "Ons land heeft weer Jonathans nodig". (Jonathan was een zoon van Israëls koning Saul en boe zemvriend van diens wapendra ger David). "Mensen die, on danks de omstandigheden, het van God durven te verwachten. Mensen die willen uitzien naar wat Hij gaat doen. Die ook be schikbaar zijn om door Hem te worden gebruikt voor het onmo gelijke". Het Instituut voor Evangelisatie heeft onder meer ten doel chris tenen aan te moedigen en te leren heel concreet te bidden voor en te werken aan een geestelijke her leving onder ons volk. Zo worden op veel plaatsen studiebijeen komsten belegd over het gebed. Deze "gebedsbeweging" zal de komende jaren honderden "cel len" vormen van mensen die ge regeld bij elkaar komen. In het blad "Uitdaging" wordt steeds een gebedskalender opgenomen met één onderwerp per dag. Instructie Leo Habets: "De verdeeldheid is een belangrijke oorzaak van de verlamming onder ons christe nen en van het uitblijven van veel vrucht. Alleen de tegenpartij is hiermee gediend. Het wordt tijd dat wij, christenen van Neder land, muren gaan afbreken en el kaar opzoeken, de handen in eenslaan en samen die opdracht aanpakken. Er zijn in ons land niet veel christe nen meer die het een gewone zaak vinden met anderen te spre ken over hun geloof in Christus. Sommigen ontbreekt het aan vrijmoedigheid. Bij anderen is het hart niet vol genoeg. Weer an deren weten niet goed wat te Smiths chips. De gezelligste krakers van Nederland. Smiths Chips i Massale ongerichte bijbelversprei ding is geen goede evangehsa- tiemethode, omdat ze geen echte communicatie is. Geen heen-en- weer, waarin zender en ontvan ger in wisselwerking het resul taat bepalen, maar eenrichting verkeer waarin de zender de ont vanger niet serieus neemt. Om die reden legt het Instituut voor Evangelisatie, dat enkele tien tallen mensen in vaste dienst heeft, zich toe op instructie. Het stelt zich voor, het aantal confe renties drastisch uit te breiden. Ook staat de oprichting van een christelijk conferentiecentrum op het programma. Een 'droom' van het instituut is, zo mogelijk enkele keren per jaar in heel het land huis aan huis een evangeli satieblad (vier miljoen exempla ren) te verspreiden. Habets: "Als van alle honderd ge zinnen die zo'n blad ontvangen één persoon reageert, betekent dit dat 40.000 mensen te kennen geven méér over Jezus Christus te willen weten. En al die mensen kunnen dan weer worden opge zocht door christenen die hun op een eenvoudige en duidelijke manier het evangelie uitleggen en hen verder begeleiden als ze de Heer gaan volgen". Actiecellen Het instituut is nu begonnen met een evangelisatiecampagne in Veenendaal. Die duurt tot half november. In de komende jaren zullen nog vijftig acties volgen. Zo'n actie kan echter alleen doorgaan als er voldoende plaat selijke kerken zijn die willen meedoen. Er moeten, bij voor keur binnen plaatselijke kerke lijke gemeenten, zo'n 7000 actie cellen worden gevormd, die één keer per week samenkomen voor bijbelstudie, gebed en evangeli satie. Om dit evangelisatieplan te onder steunen zal het instituut veel nieuw materiaal uitgeven in de vorm van boekjes, cassettes, dia series, films en video. Leo Habets en zijn medewerkers kijken ook over de grenzen. Daar toe werd de Agape-beweging in het leven geroepen. Die zendt mensen uit naar ontwikkelings landen, waar ze meewerken aan de opbouw van het land én de evangelisatie ter hand nemen. De Agape-beweging wil vóór het eind van 1985 tweehonderd vijftig mensen in ontwikkelingslanden inzetten. De organisatie Continental Singers, die zich ten doel stelt op eigentijdse manier in zang en muziek Christus' bood schap uit te dragen, heeft een nieuwe profgroep gefor meerd: "Act One". De groep maakte speciaal voor Europa een programma dat aansluit bij het discogebeuren van dit. ogenblik. Haar plaat 'Power" was bij de NCRV al de LP van de maand en ook in Amerika staat ze hoog op de lijst. "Act One", met een heel andere sound dan bijvoorbeeld "New Hope" en "Discipel"maakt Die begint op 7 november met een optreden in Den Haag. Het grote slotconcert in De Doe len te Rotterdam is op 2 de cember, met medewerking van andere groepen zoals "Discipel". "Hodos". "Donny Monk" en "Carel Heinsius". Op 14 november is "Act One" te beluisteren in Alphen aan den Rijn. Continental Sound in Rotter dam, postbus 81065, telefoon 010-2110981214828. kan alle inlichtingen over deze toernee geven. Dat schrijft ds. F. N. M. Nijssen in een uitgave van de (hervormde) stichting Kerk en Wereld. Zulke acties geven ons het gevoel dat we missionair gezien iets heel wezenlijks doen. En dat sust ons geweten. Het is concreet werk en je kunt de "resultaten" in cijfers weergeven. Vaak proeft ds. Nijssen bij mensen die voor zo'n actie warm lopen een merkwaardig geloof in "hei dense woordmagie". Als je de heilige teksten en formules maar uitspreekt met de mond of op dundrukpapier, dan zullen zij hun werk wel doen. Strooi maar bijbels, bijbelgedeelten of bijbel teksten om je heen en God zal wel voor de groei en de vruchten zor gen. Zijn Woord zal immers niet ledig wederkeren. Volgens Nijssen past deze methode nu net niet bij het bijbelse getui genis. Want de bijbel getuigt van God die niet als een heidense to venaar te werk gaat. Wat Hij van daag heeft te zeggen, kan alleen worden gevonden in de dialoog met mensen van vandaag en in een gezamenlijke dialoog met het getuigenis van de bijbel. Met an dere woorden: door echte com municatie. Kijkje. Op 10 november zullen kerkeraadsleden uit heel Amster dam worden rondgeleid door de wijk rond de hervormde Muider- kerk en de gereformeerde Funen- kerk. De uitnodiging daartoe kwam van de diakenen van beide kerken. Zij zijn ervan overtuigd dat mensen die zelf in gerieflijke huizen wonen er geen idee van hebben hoe anderen moeten leven. In straten met dichtgetimmerde woningen met daartussen nog een paar bewoonde panden, stra ten waar vrijwel alleen Suri naamse, Turkse en Marokkaanse gezinnen wonen met nog één Ne derlandse bejaarde ertussen, straten waarvan de helft is afge broken en waar regelmatig bij bejaarden wordt ingebroken, huizen die gekraakt worden als er een paar dagen geen licht heeft gebrand. Toestanden die in oude wijken in alle grote steden voor komen. De diakenen van de Muider- en Fu- nenkerk hopen dat door dit be zoek wat meer activiteiten los komen om werkelijk hulp te bie den in de wijk, waar de kerk ove rigens nog maar een "roepende in de woestijn" is. Begrafenis. In Beverwijk heb ben de plaatselijke pastores en de afdeling publieke werken van de gemeente overleg gepleegd over de gang van zaken op de begraaf plaats. Reden was het feit dat steeds meer orgels uit aula's van begraafplaatsen en crematoria verdwijnen en worden vervan gen door geluidscassettes met standaardmuziek. Publieke werken heeft de pastores nu een piano toegezegd zodat ook "levende muziek" mogelijk wordt. In ruil daarvoor hebben de pastores gezorgd voor een assor timent eigentijdse geestelijke muziek op de band. Er kan dan ook nog iets anders ten gehore worden gebracht dan alleen maar oude liederen van vóór het nieu we liedboek. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Zeif.t J. Boersma Bloemendaal, aange nomen naar Vollenhove J. de Ol- de Rotterdam-Zuid, bedankt voor Zevenhuizen (ZH) P.L. de Jong te Laar (West-Duitsland). Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Charlotte Town (Ca nada) T.J. Ouwehand Lutten (Ov.). Spaarwinst biljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7 i0/o of zes jaar vast met een rente van 9%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen na melijk na 2, 3, 4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaar lijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000,- en wij betalen u terug: us,on spaartermijn renw u ontvangt f 861,32 2 jaar 7*4% f 1.000,- f4.306,60 2 jaar 7*4% I 5 000,- f 596,27 9 f 1.000,- f2.981,35 6 jaar 9 f 5.000,- spaar- hoofdsom waardoor totale* tcrmijn basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f 1.102,50 f 60,- f 1.162,50 7*4% 3 jaar f 1.157,63 f105,- f 1.262,6) 8 4 jaar f 1.215,51 f 175,- f 1.390,51 8 1 2% 5 jaar f 1.276,28 f265,- f 1.541,28 9 •De percentages vermeld onder „totale rente" rond cn berekend op basis van samengestelde De NMB denkt met u mee. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.325,-na 5 jaar Het NMB Spaarpapiet aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcnittoijzigingcn voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13