NAYO-top vindt voorstel CDA gevaarlijke zaak Bruins: maar één keer bij een executie betrokken OVER KERNWAPENS VVD: plaatsing van kernwapens is noodzakelijk Uit in de Randstad Zilvermeeuwen vormen bedreiging voor uniek vogeleiland «•4. Regering: woningbouwprogramma na 1980 niet bij voorbaat verhogen Nu de wereldgeschiedenis in één goed boek geschiedenis. Meer DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 BRUSSEL-DEN HAAG (GPD) - Het CDA-voorstel om de NAVO in december wel positief te laten beslissen over de produktie van nieuwe kernwapens, maar het besluit over aantal en feitelijke plaatsing daarvan minstens twee jaar uit te stellen, wordt door het NAVO-hoofdkwartier in Brussel volstrekt van de hand gewezen. Een NAVO-be- sluit waarbij deze twee zaken losgekoppeld zijn wordt zinloos en gevaarlijk genoemd. DEN HAAG (GPD)- De WD heeft gisteren sterk kritisch gerea geerd op het standpunt van coali tiepartner CDA inzake de mo dernisering van kernwapens. De WD-fractie vindt dat het CDA op twee sporen zit. als het ja zegt tegen de produktie van kernwa pens, maar voorlopig nee tegen de opstelling daarvan in Neder land. De WD-fractie heeft zelf nog geen definitief standpunt inzake het vraagstuk van de kernwapens, waarover vandaag een eerste overleg tussen regering en kamer plaatsvindt. Wel werd tijdens een speciale fractievergadering giste ren duidelijk dat de WD het niet eens is met de aarzelingen van het CDA tegen stationering van de kernwapens in Nederland. De twee jaar uitstel die het CDA bepleit om nader met de Sowjet- Unie over wapenvermindering te onderhandelingen acht de WD- fractie technisch onmogelijk. Ook stelt de WD vraagtekens bij de verhouding Amerika-NAVO en bij het kostenaspect, als de nieuwe kernwapens wel door Amerika worden geproduceerd, maar later niet in Europa zouden worden opgesteld. WD-fractieleider Rietkerk zei in een toelichting dat voor de WD een duidelijke band tussen pro duktie en stationering aanwezig is. Ook meende hij dat een beter resultaat in de onderhandelingen met het Oostblok kan worden be reikt, als Nederland in principe akkoord gaat met stationering van de kernwapens in Euro pa. De WD vindt dat Nederland alles moet doen om een nucleaire ont wapening te bevorderen, maar dat dient niet ten koste te gaan van de verdediging van het vrije westen tegen het oostblok, aldus Rietkerk. De fractie van de PvdA heeft woensdag eveneens een extra vergadering aan de kernwapens gewijd. Tot een conclusie leidde het beraad nog niet; het was, zo werd gezegd, een eerste uitwis seling van standpunten. Volgen de week dinsdag vergadert de PvdA-fractie verder. Heel algemeen kan het PvdA- standpunt echter als volgt wor den geformuleerd: eerst onder handelen, dan pas beslissen over modernisering. Over de uitwer king daarvan verschilt de fractie echter van mening. Er zijn drie stromingen aan te geven: die van de (ongeveer 13) atoompacifisten, die elke modernisering afwijst. Dan de groep die vindt dat de be slissing één tot enkele jaren moet worden uitgesteld (onder wie de defensiespcialisten De Vries en Stemerdink). Voorts is er een vleugel (met o.a. Van der Stoel) die de mondernisering op zich als onvermijdelijk ziet maar een be sluit met veel waarborgen voor wapenbeheersing wil omge- De fractie van D'66 is nog verdeeld over het vraagstuk van de kern wapens. Evenals WD en PvdA vergadert ook D'66 volgende week om tot een definitief stand punt te komen. In D'66 zijn op dit moment globaal twee stromin gen te onderscheiden: één die op het standpunt staat dat Neder land zich niet moet isoleren bin nen de NAVO en met het besluit tot modernisering in de achter zak met de Sowjet-Unie moet on derhandelen over wapenvermin dering, en een ander, die eerst wil onderhandelen en pas daarna, by onverhoopte mislukking, tot modernisering wil overgaan. Volgens hoge NAVO-functionaris- sen heeft het geen zin een besluit te nemen als daar niet direct bij gezegd wordt om hoeveel wapens het gaat en waar ze geplaatst zul len worden. "Zo'n beslissing houdt dan niets in. Als je dat doet, dan zegje in feite datje helemaal niets wilt. Dat is een gevaarlijkse stellingname, die onze onder handelingspositie schaadt, de stabiliteit in de wereld verstoort en dus de veiligheid in gevaar brengt", aldus deze gezagheb bende kringen uit de politieke NAVO-top. De CDA-fractie stelde zich dinsdag op het standpunt dat de beslis singen over produktie en feitelij ke stationering wél gescheiden kunnen worden. In de tussentijd moet dan met de Russen over vermindering van wapensyste men onderhandeld worden. Pas wanneer dat mislukt zou tot een plaatsingsbesluit mogen worden overgegaan. De nieuwe kernwa pens moeten gelden als het NA- VO-antwoord op de nieuwe Rus sische SS 20-raket. Man vermist ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse binnenschipper F. Meijer wordt sinds dinsdagmiddag vermist. Hij viel bij het afsluiten van de ruimen van zijn binnen schip „Medea" achterover in het water en kwam terecht tussen zijn schip en het zeeschip „Ebn Hagid". Volgens de politie heb ben duikers tot nu toe zonder re sultaat naar de vermiste man ge zocht. Volgens de zegslieden uit de NA VO-top in Brussel heeft de CDA- opvatting bij de andere NAVO- landen geen schijn van kans "Het gaat om één geintegreerde beslissing, die niet uit elkaar te rafelen is. Bovendien vindt een meerderheid in het bondgenoot schap dat al twee jaar te lang ge wacht is met het bedenken van een antwoord op de Russische dreiging. Het is nu de hoogste tijd om'een beslissing te nemen" Overigens wordt in Brussel, met nadruk gezegd dat ook wanneer Nederland zich in december te gen de kernwapenmodernisering uitspreekt, die modernisering toch doorgang zal vinden. Ne derland heeft in dit geval geen ve to-recht en kan de andere NAVO- staten niet van een positieve be slissing weerhouden. De nieuwe wapens zullen in dat geval alleen in de andere betrokken landen (West-Duitsland, Groot-Brittan- nië, Italië en België) worden op gesteld. "Maar een nee zou Nederland bin nen de NAVO zeker minder ge loofwaardig maken en Nederland zou daarmee de mogelijkheid van beïnvloeding in nucleaire zaken min of meer uit handen geven" zo zegt men in Brussel. "Zo'n be sluit zou contraproduktief wer ken" Overigens zou het uit de boot vallen van Nederland voor de geloofwaardigheid van de NAVO als geheel tegenover de Russen niet van grote betekenis zijn, zo wordt er aan toegevoegd AMSTERDAM Concertgebouw - Grote zaal: do 1 nov. 20.15 uur, Concertgebouw orkest olv Collin Davis/Salvatore Accardo, viool (en vrij. 2 nov.) za. 3 nov. grote zaal: Matinee op de vrije zaterdag, Het Nederlands Kamerorkest, 15.00 uur, 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch Orkest, olv Anton Kersjes. Zo 4 nov. Spiegelzaal: 11.00 uur, NOS- Für Elise, rechtstreekse radio-uitzending. 16.30.uur spiegelzaal: Boy Edgar en zijn orkest. Di. 6 nov., grote zaal: 20.15 uur, Deut sche Bachsolisten, Woe. 7 nov. grote zaal: lunchconcert door Het Nederlands Kamerorkest, 12.30 uur, 20.15 uur. J. Mc. Laughlin. Carré: Vrij. 2 nov. t/m za. 29 dec. (beh. zo., ma. en woe. 5 dec.) 20.15 uur Paul van Vliet. Zo. 4 en ma. 5 nov., 20.15 uur: Dire Straits Stadsschouwburg - Do. 1, vrij. 2 en za. 3 nov.. Foyer 3e Balkon, Publiekstheater: "Antigone", van Jean Anouilh. Do. 1 nov. 20.15 uur. Het Nationale Ballet "Grand Trio". Vrij. 2 en zat. 3 nov. 20.15 uur Publiekstheater, "De Kale Zangeres" van Ionesco. Zo. 4 nov 14.00 uur en ma. 4 nov. 20.00 uur, De Nederlandse Operastichting, "Die Fledermaus", van Strauss. Di. 6 nov. 20.15 uur, Het Neder lands Danstheater, "Translucent Tones", "Return to a strange Land" "Greetings", "Nuages", "Stoolgame" Woe. 7 nov., 20.00 uur, De Nederlandse Operastichting, "Die Fledermaus", van Strauss. Theater de Balie (voorheen De Brakke Grond) - t/m za. 3 nov., Toneelgroep "De Appel", met "Zerken", ma. 5 nov., t/m za. 17 nov. (Beh. zo. 11) 20.30 uur. Toneelgroep Stater, "Het Nest", Franz Xaver. Centrum Bellevue - Avondvoorstellingen: t/m za. 24 nov. (beh. zo en ma.), grote zaal 20.30 uur. Toneelgroep Centrum, "De Ka- mer'VEen beetje pijn", van Harold Pinter. T/m za. 17 nov. (beh. zo. en ma.) kleine zaal: Tine Ruysschaert solo in het "Testament van Francois Villon." Nachtvoorstellingen: vrij. 2 en za. 3 nov., 23.00 uur, Jacques Commandeur, speelt "Keefman", van Jan Arends. Matineevoorstellingen: 14.15 uur, do. 1 nov., grote zaal: Toneel groep Centrum "De Kamer/Een beetje pijn", van Harold Pinter. Lunchvoorstellingen: 12.30 uur, do. 1 en vrij. 2 nov., Palonizaal: Toneelgroep Centrum, "Sundance". Paradiso - (de zaal is open vanaf 20.00 uur, de voorstellingen be ginnen om 21.30 uur) do. 1 nov. D-day Rondos en 2 vrij. 2 nov., Reo Speed wagen, za. 3 nov., The Only Ones, Moon Martin, Ocean Breeze, Stoned Free, Paso, Vitesse. Zo. 4 nov., Fisher Z. Woe. 7 nov., Talentenshow en House band. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - Do. 1 nov. 20.15 uur, "Kleine Eyolf' Vrij. 2 nov., 20.15 uur, "Geleerde Vrouwen", za. 3 nov.en zo. 4 nov. 20.15 uur "Het Wederzijds Huwelijksbedrog", Pieter Langedijk. Ma. 5 nov. Wikor: "The Absolute Monarch", 20.15 uur. Woe. 7 nov. "Mensch durf te leven". Theater de Tobbe (Voorburg) - Za. 3 nov. Tour De Chant: "Heel gewoon", Wim Hogenkamp, 20.30 uur. LEIDEN Schouwburg - Aanvang voorstellingen: 20.15 uur. Do. 1 en vrij. 2 nov; "Alle laatjes open", liedjesprogramma van Annie M.G. Schmidt. Guus Vleugel en Michel van der Plas. Za. 3 nov.: "We mogen niet klagen", Solo-cabaret-programma van Dolf de Vries. Ma. 5 nov., Nationaal Folkloristisch Danstheater uit Azerbeids- jan. LA K-theater - Do. 1 nov. 21.00 uur, Theatergroep "Kaktus", "Ko ning Kaktus voor oude Lullenza. 2 nov., Toneelgroep Proloog: "De missvorming van Mollie", 20.30 uur, zo. 4 nov. 15.00 uur, kindervoorstelling: Toneelgroep Maccus, "Voor straf'. DEN HAAG - CDA'er Cor Kleis- terlee heeft gisteren na een lidmaat schap van hijna 23 jaar afscheid genomen van de Tweede Kamer Kleisterlee, tot voor kort eerste on dervoorzitter van de Kamer en se cretaris van het CDA-fractiebe- stuurwerd benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassa u Kamervoorzitter Dolman noemde het vertrekkend kamerlid een aar dige lastpost die altijd met volledi ge inzet, doelbewust en doeltreffend zich van de hem toevertrouwde ta ken heeft gekweten. Op de foto wordt Kleisterlee rechtsde hand geschud door Van Thijn van de PvdA terwijl Terlouw van D'66 la chend toekijkt HAARLEM (ANP) - In een Aziati sche kunsthandel in Haarlem is deze week in twee achtereenvol gende nachten ingebroken. Daarbij werden sieraden ter waarde van 67.000 gulden buit gemaakt. Na de eerste inbraak, waarbij een ruit werd vernield, bracht de brandweer proviso risch een plastic ruit aan. De ei genaar verzuimde een andere ruit te laten plaatsen. Inbrekers had den een nacht later geen moeite de plastic ruit te vernielen. ARNHEM (ANP) - De vereniging tot behoud van natuurmonumen ten heeft de afgelopen zomer op het uniek vogeleiland Griend in de Waddenzee met succes de strijd aangebonden tegen circa 200 eier- en kuikenrovende zil- den door het uitleggen van ver giftigde eieren in hun eigen nes ten onschadelijk gemaakt. Zilvermeeuwen broedden altijd al op Griend, maar slechts met en kele paren tegelijk. Dit jaar ves tigden zich plotseling circa 70 pa ren op het 100 hectaren grote ei land. terwijl er ook nog eens eni ge tientallen niet-broedende zil vermeeuwen rondzwierven. De oorzaak van deze bevolkingsex plosie is natuurmonumenten on bekend. De meeuwen vormden een groot gevaar voor de andere, soms zeldzame vogels op het eiland, zoals de grote stern, de visdief, de Noordse stern, de kokmeeuw en de scholekster. Eind mei van dit jaar beschouwde natuurmonu menten de toename van de zil vermeeuwen op Griend als „alarmerend" en besloot de die ren te elimineren. Het rapen en schudden van de zil vermeeuweieren, evenals het af schieten van de dieren zou teveel tijd vergen en de rust op het ei land verstoren. Het vangen van de zilvermeeuwen bleek te wei nig resultaat op te leveren, zodat werd overgegaan tot het leggen van de vergiftigde eieren. Vrijwel alle op Griend broedende zilver meeuwen zijn nu dood, terwijl de sterfte onder de andere vogels minimaal was, zo blijkt uit een verslag van natuurmonumenten. Natuurmonumenten wacht nu af hoe de overgebleven zilver meeuwen zich volgend jaar ge dragen. De niet broedende exemplaren zullen dan eventueel met klapnetten of door een voor de vogels onzichtbare scherp schutter worden gevangen en/of gedood. HAGEN (GPD) - „Eenmaal ben ik bij een executie betrokken ge weest. Dat was op het kerkhof in Delfzijl. Neuhauser had het commando. Wij moesten zijn be vel uitvoeren". Aldus oorlogs misdadiger Siert Bruins gisteren voor het Schwurgericht in Ha gen, waar hij samen met August Neuhauser terecht staat voor de moord op de joodse gebroeders Sleutelberg in Delfzijl op 25 april 1945. Nadrukkelijk ontkende Bruins op vragen' van de recht bankpresident betrokken te zijn geweest bij andere executies, zo als Neuhauser vroeger verklaard heeft. De executie die Bruins ADVERTENTIE Win 75.000 peseta's of een geheel verzorgde vakantie in Spanje Kijk op het achteretiket van èen fles OSBORNE sherry hoe u kunt meedoen, of vraag uw winkelier om het wedstrijdformulier. Totaal zijn er zes van deze prijzen te winnen, dus DOE MEE! WIE SPANJE KENT, KENT OSBORNE SHERRY. toegeeft was die van Baltus Timmer uit Schildwolde. Die is hem ook bij het proces in 1949 in Groningen ten laste gelegd. Op deze tweede zittingsdag werden drie getuigen gehoord. De eerste was de toenmalige chef van Bruins en Neuhauser, de nu 71- jarige Heinrich Bordeaux, ge pensioneerd politieman van de Gestapo (geheime staatspolitie). In tegenstelling tot de bewering van Bruins en Neuhauser zegt Bordeaux nooit bevel te hebben gegeven Meijer en Lazarus Sleu telburg te liquideren. SS-Unter- sturmführer Bordeaux - zoals zijn rang toen vanwege de inlij ving bij de SD (Sicherheits Dienst) was - zat alleen in zijn maag met de beide Sleutelbergs, die bij toeval door Wehrmacht- soldaten ontdekt waren bij boer Dijkema tussen Meedhuizen en Delfzijl en aan de SD-Dienststelle in Delfzijl overgegeven. Maar voor Bordeaux waren in die laat ste oorlogsdagen andere dingen belangrijk - zo verklaart hij - dan gevangenen. Ook al waren het gevangen joden, want dat speel de voor hem geen rol. „Voor mij waren het gevangenen, en wat moest ik daarmee? Wij waren op dat moment Wehrmacht. Wij hebben nooit met joden van doen gehad en op dat moment was dat ook zeker onze opgave niet" Uit het verhaal van Bordeaux, dat voor de rechtbank een paar uur in beslag nam, kwam steeds naar voren, dat Neuhauser altijd van de partij was als er gemoord moest worden. Die was er vol gens een chef van Bordeaux ge knipt voor. „Niet dat Neuhauser zich opdrong als er van die kar weitjes gedaan moesten worden, maar ja, de arme Neuhauser bleef altijd aan deze executies hangen. Zo was dat nu eenmaal" Bordeaux herinnert zich een hele hoop dingen niet meer, beweert hij, „maar ik heb nooit gelogen. Als u in processen-verbaal uitla tingen van mij tegenkomt, dan zijn die juist". Hij heeft met Meij er en Lazarus Sleutelberg ge sproken. Hij heeft ze voorlopig op laten sluiten, voor één nacht zegt hij, en toen bevel gegeven dat ze weggebracht moesten worden. In ieder geval was het zijn bedoe ling, zo laat hij weten, dat de bei de joden maar aan de Wehrmacht teruggegeven moesten worden. Dat had hij eerder ook laten doen met een groepje Nederlandse verzetsmensen, voor wier ver zorging hij geen verantwoording kon nemen. ,Wir haben unser Laden schon aufgelost" (Wij hebben onze win kel al opgedoekt) zou hij tegen de Wehrmacht-mensen gezegd heb ben, daarmee doelend op het feit dat voor activiteiten van de ge heime dienst geen plaats meer was nu het eind in zicht was. Met „Groningen" contact opnemen om een oplossing voor het Sleu- telberg-probleem kon Bordeaux ook niet meer, want Groningen was al bevrijd en de SD-dienst daar dus opgeheven. Volgens Bordeaux is er niet over gespro ken de beide joden te doden. Ook is het volgens hem onmogelijk dat een getuige gehoord zou heb-' ben dat Siert Bruins hem. Bor deaux, gesmeekt zou hebben om de broers te mogen neerschieten. Die getuige was toen niet meer in Delfzijl, aldus Bordeaux. Met nadruk zegt hij dat het neer schieten van de Sleutelbergs te gen zijn wil gebeurd is. Hij heeft, zo zegt hij, trouwens pas bij het proces in 1949 van dit feit ge hoord. Pas na dat proces heeft hij ook Neuhauser teruggezien. Bruins heeft hij voor het laatst in Emden gezien, na de vlucht uit Delfzijl. Gisteren sprak hij hem voor het eerst weer. Tweede getuige op de tweede zit tingsdag was de Groninger oud politieman Jacob Cooij (71), die destijds als rechercheur b(j de politieke opsporingsdienst de verhoren van Neuhauser en Bor deaux geleid heeft. Tegenover de bewering van Neuhauser dat hij destijds mishandeld zou zijn - als gevolg waarvan hij een onjuiste verklaring heeft afgelegd in het nadeel van Bruins - zegt Cooij dat de verhoren altijd correct verlo pen zijn. Neuhauser geeft dat ten aanzien van Cooij en van een an dere politieman in Groningen, Van Esveld. ook toe. maar sugge reert de naam van een andere Groninger politieman, ene Poutsma, die niet zo correct zou zijn geweest. Tegenover Cooij heeft Bordeaux ook destijds al gezegd dat hij opdracht had ge geven de Sleutelbergs terug te brengen naar waar ze vandaan kwamen. Neuhauser heeft de schuld van de moord altijd op Bruins geschoven. DEN HAAG (GPD) - De regering wil het woningbouwprogramma na 1980 niet bij voorbaat op het huidige niveau van 106.000 wo ningen per jaar laten. CDA en WD hadden in een motie om een minimaal gelijkblijvend pro gramma gevraagd. Minister Beelaerts van Blokland noemde de motie een ondersteuning van het regeringsbeleid, maar hij wil de zich toch niet nu al vastleggen op een te verwezenlijken bouw- cijfer. In principe is de bewinsdman het eens met een bijstelling van het programma naar boven. Bee laerts: „Indien de ontwikkeling daartoe aanleiding geeft en de fi nanciële ruimte aanwezig is, zal ik niet schromen het programma op te voeren". In de bouwprog- noses van de regering wordt voor de jaren na 1980 uitgegaan van een programma van 101.500. De beide regeringsfracties legden zich neer bij de toelichting van de minister. De PvdA achtte het niet te rijmen dat Beelaerts de motie een ondersteuning vindt van het regeringbeleid zonder daarbij de toezegging te doen dat er na vol gend jaar niet minder zal worden gebouwd. Staatssecretaris Brok*, liet tijdens de voortzetting vande begro tingsbehandeling van volkshuis vesting weten dat het programma voor 1980 voldoende is. Hij voel de er niets voor om in te gaan op de suggesties van de PvdA om het programma met 3000 huizen (woningwet) te verhogen. dan 3 000 kleur- illustraties, tekeningen en foto's Ruim 500 blz. Een zeer duidelijke tekst, voor jong en oud geschikt. Exclusief voor Nederland, alléén bij de Bruna-Winkels: «24.50 LEIDEN Haarlemmerstraat 211 - Maarsmansteeg 10

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7