Lichaam beroemde geleerde Scaliger in Camp gevonden André van Duyn opent Rosmolen Zakennieuws Onderdak voor Boddaert- centrnm in schoolgebouw Wegwijs in Leiden Opgravingen op plaats van Vrouwekerk Gelijke behandeling vrouwenorganisaties PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 Troef Het vormingscentrum voor jon ge volwassenen "Troef aan het Noordeinde 2a vertoont morgenavond de film Abor tus. doe je met zomaar", een film van Hillie MolenaarIn de film komt een aantal vrouwen aan het woord, dat vertelt waarom ze wel of met een abortus zouden laten ver richten. De film is toeganke lijk voor iedereen. De voor stelling begint om 21 uur. The Rousers Morgenavond treedt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66de new-beat - groep "The Rousers" op. De groep speelt veel zelfgeschre ven nummers in een snel beat- tempo. Onlangs werd hun eer ste single uitgebracht getiteld Magazine Girl met mr.DJ.op de keerzijde. De groep komt uit Broek op Langedijk en be staat uit Bonne. Cock. Jan. Wieb en Rob. De voorstelling begint om 9 uur en de toe gangsprijs bedraagt 5,50. Postduiven overkoepelend orgaan van 14 postduivenverenigingen uit Leiden en omstrekenorgani seert een avond over het hou den van postduiven. Zo wordt er een film vertoond over be kende duivenliefhebbers uit België en Nederland waarin verzorging. huisvesting, spelmethode en diverse ande re facetten aan de orde kwa- Tevens worden die avond de kampioenen van de afdeling West van de NABVP gehul digd. De avond die om 9 uur begint wordt afgesloten met een gezellig samenzijn met tombola, dans en muziek. Zuydtwijck Op de eerste etage van het ver pleeghuis "Zuydtwijck" aan de Aaltje Noordewierlaan worden morgen een bazaar, rommelmarkt en diverse an dere attracties gehouden. Dat gebeurt 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. Op de bazaar worden goederen aangeboden als schilderijen, poppen, smyi- nakussens sieraden, kleden, vliegers en keramiek die door de patiënten zijn vervaar digd. Naast de rommelmarkt zijn er attracties als een bal lentent,sjoelen, rad van avon tuur, en een verloting. De op brengst is bestemd voor de aanschaf van een tropisch zee-aquarium in de hal. PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PRR houdt morgenavond een al gemene ledenvergadering in het pand van de Leidse Stu- dentenekklesia aan het Ra penburg 100. Op de agenda staat onder meer een verant woording van de fractie in de Leidse raad en een verslag van de acties die zijn gevoerd De vergadering begint om acht uur. Expositie Zaterdagmiddag is de sociëteit Micheael van het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoor- steeg 17 van twee lot vijf uur 's middags geopend. Bezoekers kunnen dan een tentoonstel ling bezichtigen met werk van de Leidse fijnschilder Fred Hansen. LEIDEN - Op de hem eigen wijze opende Meneer De Bok, beter bekend als André van Duyn. gistermiddag het winkelgedeelte "Rosmolen" in de Meren wijk. Rond de klok van twee uur sprong André van Duyn in gezelschap van winkelier Leo van Duyn door een papieren muur van de nieuwe schoe nenzaak in Rosmolen. Het nieuwe winkelgedeelte is ei Kopermolen". Er werden viei zaak. een slager, een poelier i onderdeel van het winkelcentrum "De vinkels geopend, een schoenen- soeeleoedzaak. De dranghekken, die speciaal voor deze gelegenheid waren neergezet, bleken al snel onvoldoende te zijn om de grote publieke belangstelling op afstand te houden. Het vooral jeugdige publiek klom, bij het zien van onze nationale komiek over de dranghekken heen. De nieuwe carnavalsvereniging "De Meerepinters" assisteerde meneer De Bok bij het uitdelen van ballonnen, molentjes en foto's van André van Duyn. Het was trouwens de eerste keer dat deze carnavalsvereniging zich in het openbaar manifesteerde. LEIDEN - Bij opgravingen in De Camp achter de Haarlemmerstraat in Leiden zijn de stoffelijke resten van de zestiendeeeuwse geleerde Joseph Scaliger gevonden. Scali ger, die in 1540 in Franse Agen is geboren, was een der grootste geleerden van het Renaissancetijdvak. Hij gold in zijn tijd als de grootste kenner van de antieke wereld. In het afgelopen weekeinde ont dekte een aantal studenten onder leiding van dr. G. J. R. Maat van het Anatomisch-Embryologisch Instituut van de Leidse universi teit, de resten van de geleerde. Scaliger overleed in 1609 en werd in de Vrouwekerk, toen Waalse, in Leiden begraven. Hij woonde onder meer $an de Breestraat (waarschijnlijk op nummer 111-113) en in de Schoolsteeg. Scaliger kwam in 1593 na lange on derhandelingen met de bestuur ders van de Leidse universiteit uit Frankrijk naar Leiden. Hij was toen al een geleerde, die in heel Europa beroemd was. Tegen betaling van een flinke som gelds en op voorwaarde dat hij geen onderwijs hoefde te geven, liet Scaliger zich overhalen om naar Leiden te gaan. In de Sleutelstad zette hij door zijn reputatie luister bij aan de naam van de toen nog jonge, in 1575 gestichte Leidse universiteit. Het belangrijkste werk dat Scaliger op zijn naam zette, had betrek king op de internationale ge- schiedenisbeoefening. Een groot probleem daarbij was dat elke beschaving zijn geschiedenis bijhoudt volgens zijn eigen tijds- rekening, aldus dr. P. Sj. van Ko ningsveld die van het werk van Scaliger een studie heeft ge maakt. "Aan de oplossing van dergelijke fundamentele vragen leverde Scaliger een belangrijke bijdrage in zijn nog steeds beroemde boek ,,De emendatione temporum" Scaliger was ook degene die zich als een der eersten bewust was van de betekenis van de studie van het Arabisch. "Hij bevorder de krachtig de vestiging van de eerste leerstoel in Leiden voor het Arabisch. Zijn studieaante keningen. die nog steeds in de Universiteitsbibliotheek in Lei den worden bewaard, bewijzen dat hij zelf ook serieus op het Arabisch had gestudeerd, al liet hij zich daarop zelden voor staan", zegt dr. Van Koningsveld. Leiden heeft aan Scaliger nog meer te danken. "Hoewel hij voortdu rend klaagde over zijn tekort aan boeken, slaagde Scaliger er in fei te in een kleine, maar uiterst be langrijke verzameling van mid deleeuwse handschriften aan te leggen, zowel afkomstig uit het westen als uit de Islamitische we reld. Deze handschriften ver maakte hij bij testament aan de Leidse universiteit" Sommige van de stukken van Sca liger, zoals bijvoorbeeld de we reldberoemde Jeruzalemse Tal moed en het Latijns-Arabisch Glossarium (het oudste bekende Europees-Arabische woorden boek uit de 12de eeuw) behoren tot het allerkostbaarste dat in de Leidse universiteitsbibliotheek is te vinden, aldus dr. Van Ko ningsveld. In de Leidse jaarboekjes van 1978 en van dit jaar is door Scaliger- kenner drs. H. J. de Jonge van de Amsterdamse universiteit in eni ge artikelen het leven van deze geleerde uitvoerig belicht. Uit deze publikaties was ook de juis te plaats van de begraafplaats van Scaliger bekend. Na de restauratie van de Pieters kerk volgend jaar zullen de resten van Scaliger naar deze kerk wor den overgebracht en onder zijn grafzerk, die bij de sloop van de OL Vrouwekerk in 1825 naar de Pieterskerk werd overgebracht, worden bijgezet. Het staat volgens drs. De Jonge volkomen vast waar Scaliger zijn laatste rustplaats heeft gevon den. De begrafenis had plaats op zondag 25 januari 1609, 's mid dags even na tweëen, zo be schrijft drs. De Jonge de plech tigheid alsof hij er zelf is bijge- weest. "De kerkeraad van de Waalse Gemeente, waarbij de Vrouwekerk sinds 1584 in ge bruik was, moest besluiten de middagdienst, die om 1 uur be gon, vroeger dan normaal te laten eindigen, opdat de ene plechtig heid niet door de andere zou worden verstoord" Later in het stervensjaar van Scali ger werd zijn graf gemarkeerd door een steen met Scaligers fa miliewapen, zijn naam en zijn woorden "Hier verwacht ik de opstanding". Tijdens zijn leVen heeft Scaliger uitdrukkelijk ge zegd dat het hem niets uitmaakte waar hij zou worden begraven. Sprekend over de schitterende praalgraven van de Delia Scala's in Verona zei hij: "Ik zelf bekommer me om niets, behalve om de opstanding. Om mijn graf bekommer ik me niet Waar ik begraven word doet er niet toe. Wanneer ik sterf, zal mijn lichaam zijn als dat van een ezel" THIJS JANSEN PvdA buigt zich over rapport afspraken over inspraak LEIDEN - Drie leden van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad (waaronder wethouder Waal), zullen zich gaan bezig houden met het verslag van een onderzoek dat door het Sociologisch In stituut in Leiden is ingesteld naar de stadsvernieuwing in de gemeente. Zoals bekend komt uit dit on derzoek, dat vorige week offi cieel werd gepresenteerd, een weinig rooskleurig beeld naar voren van de invloed van be woners op het binnenstads- beleid. De gemeente zou zich absoluut niet houden aan de nota 'afspraken over in spraak'. Met name in de wijk Noord vest zouden de in spraakprocedures voor be woners volledig hebben ge faald. Wethouder Waal zei vorige week in een eerste reactie op het rapport dat de inspraak bij de totstandkoming t bestemmingsplannen wel correct is verlopen. Duidelijk is geworden dat zijn fractie die mening vooralsnog niet deelt ofwel te voorbarig vindt. Dat de PvdA-fractie de be schuldigingen die in het on derzoekverslag worden geuit ernstig neemt blijkt uit het feit dat een een drietal frac tieleden zich over het rapport zullen gaan buigen. Behalve de verantwoordelijke wet houder zitten in dit clubje de fractieleden Hes en Borde- wijk. Fractievoorzitter Peters laat desgevraagd weten de geuite beschuldigingen serieus te nemen. "Hoe serieus dat moet nog blijken. De PvdA-fractie zal daarover geen standpunt innemen totdat de drie frac tieleden, die zich met het on derzoek gaan bezighouden, hun bevindingen aan de to tale fractie hebben gerappor teerd", aldus Peters. De PvdA-fractievoorzitter laat verder weten dat de fractie overigens nog steeds geen exemplaar van het onder zoekverslag heeft ontvangen. Het PvdA-bestuur overweegt nog om de resultaten van onderzoek aan de orde laten komen in een cursus o stadsvernieuwing die door het partijbestuur is georgani seerd. r De grafsteen van Josephus Justus Scalige de Pieterskerk LEIDEN - Café en slijterij Van de Bos aan de Korte Mare bestaan sinds gisteren niet meer. De slij terij is opgeheven, het café zal na een verbouwing van enkele we ken onder de naam "De Brug" door J. Sierat worden voortgezet. LEIDEN - Het schoolgebouw aan de Jacob van Campenlaan 43 zal een sociale en culturele functie krijgen als de plannen van de gemeente doorgang vinden. Het gebouw heeft sinds september geen onderwijsbestemming meer omdat de openbare kleuter school "Hummelhof' het ge bouw heeft verlaten en nieuw bouw heeft betrokken. Voor het toekomstige gebruik van het gebouw bestaan de volgende plannen: een lokaal is en blijft in gebruik bij de peuterspeelzaal ,,'t Klinkertje". Twee lokalen zijn in gebruik gegeven aan het Bod- daert-centrum, dat al geruime tijd naar huisvesting in Leiden zocht. Verder ligt het in de bedoeling om één lokaal ter beschikking te stellen aan de wijkvereniging "Aktiefin Zuid-West en één lo kaal aan de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. De huurbedragen die de gemeente voorstelde waren echter zo hoog dat zowel de wijk - als speeltuin vereniging lieten weten dat be drag niet te kunnen betalen. Daarop besloten B en W de huur te verlagen tot 3900 gulden per lo kaal mits de beide verenigingen zelf het onderhoud voor hun re kening zouden nemen. Een be slissing op dit punt is nog niet ge nomen, hoewel ook dit bedrag voor de beide verenigingen, geen haalbare kaart is zonder subsidie. U in een eerder stadium haakte de muziekvereniging "Allegro Vi vace" af. Deze vereniging heeft twee lokalen in de Berlagestraat in gebruik, maar deze zullen bin nen afzienbare tijd moeten wor den verlaten. Aanvankelijk was er het plan dat men zou verhuizen naar de Jacob van Campenlaan, maar daarvan heeft men tenslotte toch afgezien. Overigens bestaat de kans dat van het schoolgebouw waarin "Hummelhof' zat nog een lokaal moet worden afgebroken om uit breiding van het schoolgebouw aan de Berlagestraat mogelijk te maken. LEIDEN - Zowel het pand var. het Vrouwenhuis aan de Hooigracht als de toekomstige huisvesting van de Vrouwenraad/Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal door de gemeente worden opgeknapt. Dat bena drukte wethouder Tesselaar gisteravond nog eens tijdens de PvdA-frac- tievergadering. Volgens hem had de Vrouwenraad, die zich ten opzichte van het Vrou wenhuis zeer gediscrimineerd voelde, het collegebesluit verkeerd be grepen. Beide groeperingen krijgen een door de gemeente betaalde verbouwde ruimte tot hun beschikking. Wel wilde Tesselaar evenals het raadslid Van Aken de zekerheid hebben da* ook andere vrouwengroe pen van het pand aan de Hooigracht (het voormalige bureau Huisves ting) waar het Vrouwenhuis intrekt, gebruik mogen maken. SOS-dienst tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Sticnting gezinsverzorging Leiden. Rem brand tstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maahdag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B. tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord. Sophiastraat 36. tel. 071-126325, geopend maandag t m vrijdag van 12-17.30 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor cnsisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar Moeders voor Moe ders Mevrouv meijer, H foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11 30 uur. Kooi: Driftstraat 49a. di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196. woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45. tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. V.B.O.K. Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap, tel. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di.do., vrij 13-16.30 uur. tel. 124252

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4