Patiënt ligt korter in Leids ziekenhuis it ligt korter ids ziekenhuis Uitkeringen aan studenten oneigenlijk" Restauratie Jelgersmakliniek ingewikkelde zaak Raad beslist over "overdracht" Steeds meer poliklinische bevallingen poliklinische bevallingen Wmmé Kleine slijters 99Winstmarge is bij voorbaat verpest99 Promoties WETHOUDER SCHOUTE: "VOLMAAKT ZOTTE CONSTRUCTIE" Slachthuis in particuliere handen DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 LEIDEN De heer Boom in zijn zaak "Je kunt het niet bewijzen, maar ergens zit er rottigheid". r de verzorging en begeleiding voor de andere LEIDEN - Er moeten maatregelen genomen worden om in Leiden te voorkomen dat "student-assis tenten" (studenten die na hun kandidaatsexamen tegen beta ling meehelpen aan onderzoek of practica begeleiden) oneigenlijk gebruik maken van een uitke ringsregeling. Dat vindt tenminste het DS'70- kamerlid R. Nijhof. Voor de tweede keer heeft hij vragen ge steld aan minister Pais van on derwijs, nu hij er achter is geko men dat Leidse studenten al vóór het begin van hun - tijdelijke - assistentschap bericht krijgen over de mogelijkheid van een uitkering. Nijhof doelt op een regeling, die al sinds 1966 bestaat. De regeling houdt in dat student-assistenten na afloop van het assistentschap zes maanden lang een uitkering kunnen krijgen van 80 procent van het ontvangen salaris. Naar aanleiding van Nijhofs eerste serie vragen deelde minister Pais al mee, dat hij iets aan de regeling wil doen, omdat studenten vol gens hem niet als "onvrijwillig werkloos" kunnen worden aan gemerkt. Het DS'70-kamerlid wist op gezag van de Groningse Universiteits krant te melden, dat een student na afloop van zijn assistentschap in zes maanden op deze wijze 15.000 gulden in totaal zou kun nen binnenhalen. De Leidse stu dentendecaan W.M. van der Veen zet daar een vraagteken achter. Het hoogste bedrag wat hij een student-assistent ooit heeft zien verdienen kwam neer op rond de 1500 gulden netto per maand, wat na afloop een totale uitkering van 7200 gulden zou opleveren, aldus de heer Van der Veen. "Ik wijs studenten die bij mij ko men voor informatie over een as sistentschap altijd op de moge lijkheid van een uitkering. Het zou oneerlijk zijn om bepaalde studenten door onwetendheid naast de pot te laten piesen", al dus de heer Van der Veen. De decaan vindt dat het niet op zijn weg ligt om te zeggen of gebruik maken van de regeling "oneigen lijk" is. "Iedereen moet het zelf weten. Er zijn studenten die op deze manier eindelijk een perio de financieel onafhankelijk wor den. Want door het systeem van studiefinanciering komt maar 30 tot 40 procent van de studenten in aanmerking voor een studie- Mankementen aan veel auto's LEIDEN - Op verscheidene plaat sen in de stad heeft de motorbri gade van de Leidse politie gister avond technische controles uit gevoerd. Bij de controles, die tus sen half acht en half tien werden gehouden, zijn in totaal 180 auto's gecontroleerd. Maar liefst 83 au to's bleken op de een of andere manier mankementen te verto nen. Hoofdzakelijk kleine gebre ken zoals kapotte verlichting en slecht gerichte lampen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit vinden deze maand vijftien promoties plaats. Vandaag pro moveren L. C. Dijkhuis (45) uit Voorschoten tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen en mevrouw A. Brand uit Amsterdam tot doctor in de geneeskunde. Woensdag 7 november promoveren J. Kerling (32) uit Alphen aan den Rijn tot doctor in de letteren, P. G. P. Weijenbergh (29) uit Alphen aan den Rijn tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen en K. M. Schönfeld (57) uit Den Haag tot doctor in de rechtsge leerdheid. Woensdag 14 november promo veert W. J. Nooijen (32) tot doctor in de geneeskunde en promove ren A. Hartog (28) uit Badhoeve dorp en L. A. Tjon Sie Fat (28) tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Woensdag 21 november promo veert J. C. Roskam (36) uit Leiden tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Donderdag 22 november promove ren L. P. Bos (33) uit Leiderdorp en M. Nubé (33) uit Leiden tot doctor in de geneeskunde en promoveert A. P. Messer (38) tot doctor in de sociale wetenschap pen. Tenslotte promoveren woensdag 28 november B. Poldermans (28) uit Rijswijk en J. W. Kijne (32) uit Leiden tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. P. van Brummelen (36) uit Leiden pro moveert tot doctor in de genees kunde. beurs. Anderen zijn afhankelijk van hun ouders", zegt de decaan. Er zijn echter ook studenten die het niet met hun geweten „in over eenstemming kunnen brengen" om een uitkering te vragen, aldus de-heer Van der Veen. Wel stuurt de afdeling personeelszaken van de universiteit inderdaad infor matie over de regeling aan stu dent-assistenten. Op het ministe rie van onderwijs kon vanmorgen niemand commentaar geven. LEIDEN - De gemiddelde verpleegduur van patiën ten in de Leidse zieken huizen daalt. Dat blijkt uit de vandaag gepubliceerde jaarverslagen van zowel het St. Elisabeth-zieken- huis als van Het Diacones- senhuis. Bij het laatste ziekenhuis daalde de gemiddelde verpleegduur voor het eerst in de geschiedenis on der de twaalf dagen. In de jaren 1969-1970 lag het nog boven de dertien. De verpleegduur was het afgelopen jaar 11.8 dagen. Eenzelfde ontwikkeling deed zich voor bij het St. Elisabeth-zieken- huis. In 1977 was daar de gemid delde verpleegduur nog 12.4 da gen en het afgelopen jaar daalde die naar 11.9. In beide ziekenhui zen valt een stijging van het aan tal opgenomen patiënten te con stateren ten opzichte van het voorgaande jaar. In het Diaco- nessenhuis werden 8.896 patiën ten opgenomen (in 1977: 8503) en in het St. Elisabeth-ziekenhuis 10.695 (in 1977: 10.507). Wat het aantal verpleegdagen be treft is er in het Diaconessenhuis de laatste jaren sprake van een daling. In het begin van de jaren zeventig lag het aantal rond de 110.000. In 1977 werd een diepte punt bereikt met ruim 102.000 verpleegdagen. Vorig jaar was er sprake van epig herstel met bijna 105.000 verpleegdagen. Bij het Elisabeth-ziekenhuis was vorig jaar sprake van een forse daling ten opzichte van 1977. In dat jaar werden er in totaal 130.207 verpleegdagen geregi streerd, vorig jaar is dat aantal gedaald tot 126.790. Omdat de in komsten voor een ziekenhuis, en de personeelssterkte voor een belangrijk gedeelte gekoppeld is aan het aantal verpleegdagen wordt de ontwikkeling met zorg gadegeslagen. In het jaarverslag van het Elisa beth-ziekenhuis wordt geconsta teerd dat er financieel minder mogelijkheden ontstaan bij een gelijkblijvende zwaarte van het patiëntenbestand. Bepleit wordt dan ook overleg met verschillen de instanties om tot andere nor men te komen. Op die manier zou voorkomen moeten worden dat de verzorging en persoonlijke begeleiding van de ziekenhuispa tiënt in gevaar komt. Het Diaconessenhuis signaleert op het punt van de verpleging: de personeelsvoorziening van de verpleegdienst vaart steeds gro tere zorgen. De hoop wordt uitge sproken dat de richtlijnen in de nabije toekomst drastisch zullen worden verruimd. Het aantal operaties dat in het Dia conessenhuis wordt verricht ligt LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden, het psychia trisch ziekenhuis Endegeest en de Jelgersmakliniek gaan bin nenkort rond de tafel zitten om overeenstemming te bereiken over de restauratie van de Jel gersmakliniek. Dit werd deze week besloten tijdens een verga dering van de gemeentelijke be geleidingscommissie Endegeest. De voorzitter van de commissie, de Leidse wethouder Schoute de laatste jaren steeds tussen de 6000 en 6500. Vorig jaar werden 6.244 operaties uitgevoerd. Op merkelijk in dit ziekenhuis is de sterke stijging van het aantal po liklinische bevallingen (die be vallingen waarbij de vrouw kort na de geboorte van het kind weer naar huis gaat). In 1975 waren er 175, in 1976 265 en in 1977 320 be vallingen. Vorig jaar bleek het LEIDEN - De Leidse raad zal maandag een principe-besluit nemen over de overdracht van het openbaar slachthuis in parti culiere handen. Daarmee wordt de eerste fase afgesloten van po gingen om sluiting van het ver liesgevende slachthuis te voor komen. Die rode cijfers werden met name veroorzaakt door een wijziging in de vleeskeuringswet. Omdat herkeuring bij vervoer van de ene naar de andere keur- kring verviel, ging een belangrij ke inkomstenbron verloren. De gemeente heeft steeds gezegd noemde dit "een volmaakt zotte constructie". De Jelgersmakliniek, net zoals En degeest een psychiatrische in richting, moet dringend worden opgeknapt en er moeten brand veiligheidsvoorzieningen wor den getroffen. Ook ligt er een plan klaar om een plantenkas te bouwen. Om de "zotheid" van wethouder Schoute enigszins te begrijpen moet worden teruggegrepen in aantal te zijn gestegen tot 456. Ook in Elisabeth-ziekenhuis was de stijging opmerkelijk. In 1977 bedroeg het aantal poliklinische bevallingen 458. Vorig jaar bleek dat aantal te zijn toegenomen tot 628. In het jaarverslag van het St. Elisa beth-ziekenhuis wordt een over zicht gegeven van de kostenstij gingen in de afgelopen tien jaar. dat het zich geen grote verliezen op de exploitatie kon veroorlo ven en dat naar andere oplossin gen moest worden gezocht. Een daarvan was het afstoten van het slachthuis aan particulieren. De onderhandelingen op dat punt hebben de afgelopen jaren nogal wat voeten in aarde gehad. Zo zag het er begin februari van dit jaar nog naar uit dat de poorten zou den worden gesloten en dat het personeel zou moeten worden ontslagen. Meer succes had een tweede poging waarbij ook een vroegere gebrul de geschiedenis. Vroeger be hoorde de kliniek helemaal bij het psychiatrisch ziekenhuis En degeest, dus bij de gemeente, die eigenares is van de inrichting. Geleidelijk aan werd het een uni versiteitskliniek. Na de oorlog is er een contract ge sloten tussen het rijk (het acade misch ziekenhuis) en de gemeen te (Endegeest). Volgens dat con tract kwam het beheer van de Jelgersmakliniek bij Endcgecst. In 1969 bedroegen de kosten per verpleegdag 66.74. Het vorig jaar bleken die te zijn gestegen tot 357.47, ofwel een stijging met ruim 500 procent. Een deel van die stijging wordt veroorzaakt door de ingebruikneming van het nieuwe ziekenhuis eind 1972. Landelijk stegen de kosten in vergelijkbare ziekenhuizen met 434 procent. ker van het slachthuis was be trokken. Die besprekingen leid den in juli van dit jaar tot over eenstemming. Uitvloeisel was dat de slachtproduktie in het Leidse slachthuis met ongeveer zeventig procent kan worden uit gebreid. Bovendien werd vast gelegd dat het openbare karakter - zij het onder zekere voorwaar den - gehandhaafd zal blijven. De nieuwe particuliere BV zal de panden en de inventaris van het slachthuis kopen voor een be drag waarvoor het in de gemeen telijke boeken stond. De grond De medische verantwoordelijk heid kwam bij de hoogleraar en zijn staf te liggen. Het is als het ware zo dat het rijk de Jelgers makliniek huurt van de gemeen te en dat Endegeest voof het per soneel zorgt. Een aantal jaar terug vatte men het plan op om de Jelgersmakliniek te ontkoppelen van Endegeest en over te hevelen naar het acade misch ziekenhuis. Afgelopen voorjaar besliste minister Pais De heer Portanger keek vreemd op toen hij een foldertje van de firma Oud in Haarlem (on derdeel van Bols) over Cynar, een kruidenlikeur van artis jokken uit Italië, in zijn brie venbus kreeg. De heer Por tanger is namelijk werkzaam bij de NCK in Hazerswoude, de Nederlandse Coöperatieve Kelders, een inkoopvereni ging waarbij vele kleine zelf standige slijters in Nederland zijn aangesloten. Door de NCK was al een paar maan den lang naar de firma Oud gebeld over het produkt Cy nar, maar dat was steeds niet voorradig. Zodra het kon worden geleverd, zou de NCK bericht krijgen. Inde volgens de NCK duidelijk ruimschoots tevoren klaar gemaakte folder staat nu dat het produkt verkrijgbaar is bij: Dirk III Slijterijen, Kijk- grijp-DekamarktGroen- woudt-Profimarkten, Curio Cave Slijterijen en De Boer Supermarkten Mitra Dran kenhal. "De Firma Oud vindt het blijkbaar noodzakelijk om na geheimzinnig stilzwijgen de grootste prijsbrekers in Nederland het produkt Cynar opnieuw op de markt te laten brengen. Van één ding zijn wij verzekerd: de winstmarge is bij voorbaat verpest. En als vrije zelfstandige slijter we ten wij wat wij aan de Firma Oud hebben", schrijft de NCK zijn leden. "Cynar kwam vroeger recht streeks uit Italië, het mocht alleen door de slijter worden verkocht omdat het meer dan vijftien procent alcohol bevat te. Het was een artikel waar aan de slijter nog iets kon verdienen. Maar de firma Oud heeft het produkt nu naar zich toegetrokken, heeft het alcoholpercentage ver laagd tot 14$ en brengt het nu via de levensmiddelenbran- ADVERTENTIE wordt in erfpacht uitgegeven en het bedrag dat moet worden be taald hangt af van de resultaten die worden geboekt. Het huidige personeel blijft in dienst van de gemeente. De gemeente berekent de kosten door aan de nieuwe BV. Vacatures worden niet door de gemeente vervuld, zodat nieuw personeel in dienst van de BV komt. Inmiddels is er zowel van de kant van de grossiers als van de slagers belangstelling getoond om ook deel te nemen in de nieuwe BV die ontstaat. van onderwijs echter dat de ont koppeling niet zou doorgaan. Dit in afwachting van de plannen om de academische ziekenhuizen bij het ministerie van volksgezond heid onder te brengen. Het probleem dat nu om de hoek komt kijken is volgens de direc teur van Endegeest. dr. G. Mojet, dat "de Jelgersmakliniek hoog nodig moet worden gerenoveerd. Nu moet er overleg komen over cheopnieuw op de markt. Dat mag natuurlijk, maar ik wil alleen maar aangeven dat ook dit bij voorbaat is ver knald. Als een produkt in handen komt van die levens middelenjongens dan kun je het als zelfstandige slijter wel vergeten", vertelt de heer Por tanger. De situatie in de slijterswereld is toch al moeilijk. Dat er door de concurrentie met de grote zaken zelfstandige slijters het loodje zullen gaan leggen noemt Portanger een onher roepelijke zaak. "Het is krankzinnig. Op het binnen lands gedistilleerd wordt haast geen winst gemaakt. De zelfstandige slijter voert con currentie door een jonge jene ver bijvoorbeeld tegen kost prijs aan te bieden in de hoop dat die klant dan ook dat fles je advocaat meeneemt, waar op hij nog wel winst maakt. Terwijl die levensmiddelen- bedrijven tienduizend arti kelen op de achtergrond heb ben waarop ze winst maken, die leunen tegen de jenever Slijter Boom uit Leiden is ver ontwaardigd over het geval met de Cynar. "Zo gaat het uit de hand lopen", zegt hij. "Het staat nu zwart op wit dat we worden gediscrimineerddus zal het ook wel niet waar zijn wat ze altijd zeggen dat wij net zoveel betalen als die grote discounts. Je kunt het niet be wijzen, maar ergens zit er rot tigheid. Want als ik hun ad vertenties zie, kan ik beter daar inkopen dan bij mijn ei gen inkoopvereniging. Dat kan toch niet!". "Als je meegaat met die jon gens", vervolgt Boom: "maak je tien cent winst op je jenever. Dan kun je beter sluiten, dat gaat niet. En daar hebben de mensen ook wel begrip voor, ik moet het nu hebben van mensen die principieel willen dat er buurtwinkels blijven, ik moet leven van mensen die mij ook een boterham gunnen. En ik kan er van leven dank zij mijn aow-uitkering Ik zou dolgraag personeel hebben.en ik weet zeker dat veel slijters dat zouden willen, maar het kan niet. Terwijl ik vroeger met vijf man werkte", aldus slijter Boom. Commentaar van directeur Dalma van de firma Oud, die dus door de zelfstandige slij ters de zwarte piet krijgt toe gespeeld: "Deze heel zaak is enorm overtrokken. Natuur lijk hebben wij begrip voor de moeilijke situatie waarin de zelfstandige slijters verkeren. Maar wanneer je een' produkt zoals in dit geval Cynar, op nieuw op de markt brengt probeer je het zo groot moge lijk te brengen en gooi je het ook op de levensmiddelen markt Met klem is op iedereen een verzoek gedaan om het produkt niet gelijk kapot te maken en de winstmarge re delijk te houden. Dat gebeurt want ook bij de discounts staat het produkt voor een aanvaardbare prijs". Volgens de heer Dalma is het verwijt dat het produkt Cy nar aanvankelijk alleen bij de grote discounts verkrijg baar was met terecht. "Die folder deed dat enigzins ver moeden. We hebben echter eerst, voordat het produkt grootscheeps op de markt werd gebracht, een aantal "proevenjen" gehouden in die grote discounts. We zijn ons echt van geen kwaad be wust". het realiseren van die plannen. Bij dat overleg is het academisch ziekenhuis betrokken omdat het beheer van de Jelgersmakliniek in de toekomst mogelijk bij het academisch ziekenhuis komt te liggen. De andere gesprekspart ners in het overleg zijn de Jel gersmakliniek en Endegeest". Door de voorgeschreven procedure is de restauratie van de Jelgers makliniek volgens dr Mojet al met al een ingewikkelde zaak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3