Loonsverhoging versnelt inflatie Oud brood met nieuwjaar? Isolatie erg belangrijk President Zijlstra van de Nederlandsche Bank: Geen heksen jacht op "illegalen" Bankdisconto verhoogd Marktr berichten Staking Yerto ten einde DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 ECONOMIE PAGINA 29 UTRECHTIDEN HAAG (ANP) - De Voedingsbond FNV wil dat alle broodbakkerijen 31 december dicht blijven. Als de bond zijn zin krijgt zou dat betekenen dat de consument het tot woensdag 2 januari met oud brood van zaterdag moet stellen, want op nieuw jaarsdag is er ook al geen brood te krijgen. Volgens de Voedingsbond is sluiten op 31 december brood nodig omdat de 16.000 werk nemers in het bakkerijwezen op oudejaarsdag uit moeten kunnen puffen van de "on menselijke zware" arbeids prestaties die er rond de kerst van ze worden verlangd. Trouwens ook de onderne mers zijn 31 december echt wel aan een "bakloze" dag toe, meent de Voedingsbond. De bond constateert dat de ar beidsomstandigheden in de bakkerijen vooral rond de kerst weinig aanleiding ge ven tot feestvreugde. Vooral de twee dagen voor kerst zijn de bakkers soms 24 uur achter elkaar op de been. Eerste kerstdag hebben ze dan hard nodig om uit te blazen en tweede kerstdag staan ze vaak al weer voor de oven om de consument de volgende dag aan verse puntjes en dergelij ke te kunnen helpen. De Nederlandse Bakkersbond deelde desgevraagd mee dat de ondernemers in het bak kersbedrijf over deze wens van de Voedingsbond nog geen standpunt hebben be paald. Volgens secretaris A. Schoep van de bakkersbond zijn de onderhandelingen nog volledig open. Een gedeelte van de werkgevers is voor een ander gedeelte is tegen, aldus Schoep. Wanneer de bakkers bond hierover advies zal uit brengen kon de secretaris nog niet meedelen. De groepsraad detailhandel van de Dienstenbond CNV heeft gisteren besloten het hoofdbestuur van de bond te vragen er bij de werkgevers in de detailhandel opnieuw op aan te dringen, de winkels op 24 en 31 december (twee maandagen tussen weekend en vrije feestdagen in) te slui ten. De raad verwijst naar een in Limburg gehouden onderzoek waaruit blijkt, dat maar twintig procent van de con sumenten de winkels graag op 24 december open wil hebben en 32 procent op 31 december. WEERRAPPORTEN E'3)Ë C*? Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Split Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis geheel bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. half bew. geheel bew. geheel bew. half bew. half bew. licht bevy. onbew. 20 11 sneeuw 2 -1 mist 13 5 onbew. 18 10 geh. bew. 1 0 geheel bew. 6 1 geheel 1 DEN HAAG (GPD) - Loonsverhogingen zullen het vlieg wiel van de inflatie versnellen. Regering en parlement zijn onmachtig om het begrotingstekort terug te drin gen. Twee harde waarschuwingen van dr. Jelle Zijlstra, de president van de Nederlandsche Bank, gisteravond uit gesproken voor de afdeling West van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. „Pogingen tot loonsverhogingen die uitgaan boven de beschikbare ruimte kunnen slechts tot bew 20 - 10 24 19 0 28 22 0 35 23 0 dere prijsverhoging en dus tot teleurstelling leiden. In een vol gende fase komt deze prijsverho ging via de prijscompensatie weer in het loon terecht en de inflatie wordt versneld", zei Zijl stra. Zijlstra attendeerde op het feit dat wij thans in ons land te maken hebben met de treurige en op den duur onhoudbare toestand, dat in de produktieve leeftijd 1,2 mil joen mensen door wat voor oor zaak ook, niet werken. „Terwille van de werkgelegenheid schept de overheid arbeidsplaatsen, waardoor de lastendruk op het bedrijfsleven moet worden ver hoogd en het probleem zodoende wordt verzwaard", zei Zijl stra. In dit verband wees hij ook op het probleem van de openstaande arbeidsplaatsen. „Het betreft hier ondernemingen die meer zouden kunnen produceren en verkopen, wanneer zij voldoende arbeids krachten hadden. Hier ligt een zeer ernstig probleem. Er wordt veel gepraat over het niet func tioneren van de arbeidsmarkt, maar er wordt tot dusver betrek kelijk weinig aan dit probleem gedaan", zo zei hij. Loonruimte Sprekende over de loonruimte voor UTRECHT/DEN HAAG (GPD) - De ministers van sociale zaken, justitie en binnenlandse zaken hebben tijdens een besloten zit ting van de vaste kamercommis sie voor justitie gezegd, dat vanaf vandaag, als de Wet buitenlandse werknemers in werking treedt, beslist geen heksenjacht op ille gale buitenlandse werknemers zal worden ondernomen. Het zwaartepunt bij de opsporing van bedrijven die illegale bui tenlandse werknemers in dienst hebben, ligt bij de Loontechni- sche Dienst van het ministerie van sociale zaken. Deze dienst heeft voor de controle van bedrij ven op illegale buitenlanders ex tra ambtenaren in dienst geno men. Mocht bij een controle blij ken dat een bedrijf met illegalen werkt, dan zal de Loontechnische Dienst de politie inschakelen. De Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) vreest dat "eenzij dige" voorlichting van het minis terie van sociale zaken over de nieuwe Wet arbeid buitenlanders kan leiden tot een ontslaggolf onder de illegale buitenlanders in ons land. De schattingen over het aantal illegalen in ons land lopen uiteen van 35.000 tot 100.000 man, aldus de FNV Loongrens ziekenfonds verhoogd DEN HAAG (ANP) - De loongrens voor de verplichte ziekenfonds verzekering is voor 1980 vastge steld op 40.250 gulden. Dit heeft, het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne meege deeld. Het bedrag is vastgesteld overeenkomstig het advies van de Ziekenfondsraad. De loongrens voor dit jaar bedraagt 38.150 gulden. De nieuwe loon grens ligt dus 5,5 procent hoger het volgend jaar zei Zijlstra, dat die uit niets anders kan bestaan dan uit de te verwachten produk- tiviteitsstijging, eventueel gecor rigeerd voor veranderingen in de ruilvoet met het buitenland (het verschil tussen in- en uitvoerprij- zen). Zijlstra liet hierop zijn waar schuwing horen, dat loonsverho gingen die uitgaan boven de be schikbare ruimte het infla tievliegwiel zullen aanzwenge- Zijlstra waarschuwde ook tegen het streven van de vakbeweging om geld kostende overheids maatregelen in de lonen te com penseren. „Deze lasten worden dan ten laste van het bedrijfsle ven gebracht. Op deze wijze kan het financieringstekort van de overheid slechts binnen de per ken worden gehouden door om buigingen van de uitgaven. De mogelijkheid van lastenverzwa ring wordt hierdoor vergrendeld. Het dilemma particuliere of col lectieve besteding wordt aldus vlijmscherp", zo zei Zijlstra. Zijlstra zei teleurgesteld te zijn, dat het het kabinet niet is gelukt het begrotingstekort te beperken, waardoor het volgend jaar de bankbiljettenpers extra moet draaien. Hij betwijfelt of het niet extra gebruiken van de bankbil jettenpers in 1981 wel zal lukken. „Een verkiezingsjaar is nooit de beste gelegenheid om de over heidsfinanciën te verbeteren, maar ook los daarvan zijn de vooruitzichten niet rooskleurig" meende hij. Het drukken van extra bankpapier past niet in de huidige situatie, aldus Zijlstra. „Zij vloeit voort uit onmacht van regering en parle ment om tot een begrotingsbeeld te komen, waarin deze "monetai re financiering" niet meer zal voorkomen". Economieën raken veelal niet ontwricht door gebrek aan kennis en inzicht, maar door dat het politiek bezwaarlijk wordt geacht hetgeen is geboden ook metterdaad uit te voeren. In de geschiedenis van veel landen is het fout gaan van een" goed en gezond beleid begonnen met ont sporingen op het gebied van de overheidsfinanciën", zo waar schuwde Zijlstra. UTRECHT (ANP) - De Voedings bond CNV stelt een looneis van tenminste 25 gulden per week in de sector pluimveeslachterij (6000 werknemers) om te voor komen dat werknemers weglo pen en noodzakelijk nieuw per soneel niet kan worden aange trokken. De CNV-bond noemt de looneis, die in nauw overleg met de leden is vastgesteld, nodig in verband met de onrust in de pluimveeslachterij. Die onrust leidde volgens de Voe dingsbond CNV vorige week tot een staking bij de pluimvee slachterij Goossens in Asten. De 600 werknemers vonden dat ze lager werden betaald dan ze op grond van hun (vaak zware en Voedingsbond CNV wil 25 gulden extra in pluimvee slachterijen verordening voor de pluimvee slachterijen opgenomen vijf loonschalen. De staking bij Goossens leidde volgens een CNV-woordvoerder tenslotte tot toekenning van 25 gulden ex tra per week. Volgens de Voedingsbond CNV zullen andere werkgevers mede hierdoor genoodzaakt zij een aanvaardbaar arbeidsvoor waardenpakket te verzorgen voor hun werknemers. Over vuil, zwaar en extra belastend werk moet volgens de Voe dingsbond overigens apart worden gepraat. Oplossingen daarvoor liggen volgens een woordvoerder niet automatisch in de 25 gulden extra opgesloten. DEN HAAG - Het Plein in Den Haag ligt er nu nog slordig bij, maar over een jaar hoopt men de zaak i helemaal in orde te hebben. Ondergronds zal er dan parkeerruimte zijn voor ongeveer 570 auto's,terwijl het plein dan voetgangersdomein zal zijn. Langs de rand wordt een dubbele bomenrij geplaatst. Tussenbalans energiebesparende systemen: Zorgen over arbeidsplaatsen bij Hopman BV DEN HAAG (ANP) - ABVA-voor- zitter Jan Dutman heeft tegen over het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zijn bezorgdheid uitgesproken over de werkgele genheid van de vijftig werkne mers van de onroerend-goed- maatschappij Hopman (met on der meer een kantoor in Oegst- geest) BV als dit bedrijf zal wor den overgenomen door de Kok groep BV in Rotterdam. Dit om dat Kok Beheer BV na de moge lijke overneming van de totale beheers- en verhuurportefeuille van Hopman op 1 januari volgens Dutman de vijftig slechts werk garandeert voor een jaar. In een brief aan het pensioenfonds vraagt Dutman als lid van de Raad van Toezicht van dit fonds erop toe te zien, dat de belangen van het fonds onder de nieuwe eigenaar op dezelfde wijze wor den behartigd. Een groot aantal woningen van het pensioenfonds wordt nu door Hopman beheerd en verhuurd. Directeur Geuze van de Kokgroep verklaarde desgevraagd dat er over de overneming van Hopman BV nog geen bindende afspraken zijn gemaakt. "Als de opdrachten na de eventuele overneming worden voortgezet, zal er zeker niet aan ontslag worden ge dacht", aldus de heer Geuze. EINDHOVEN (GPD) - Door het bureau „Energie Systems" van Philips Eindhoven is een tussen tijdse balans opgemaakt van een proef met enenergiebesparende warmtebronnen voor woonhui zen in de gemeente Veldhoven. Er is bij deze proef in 32 woning wetwoningen een besparing op conventionele energie bereikt van gemiddeld 25 procent. Daar bij is volgens projectleider F. de Lange zonneklaar bewezen dat een zo hoog mogelijke graad van isolering van de woning de be langrijkste stap is op weg naar de energiebesparing. Zowel projectleider De Lange als de groepsleider van groep „Zon- ne-software", de heer V. Sanders zijn van mening dat met de Isola tie zover moet worden gegaan als mogelijk is, omdat hiermee de belangwekkendste resultaten worden behaald. Voor de wo ningwetwoningen die bij de proef betrokken zijn, is gebruik gemaakt van dak-isolatie, ther mopane beglazing en van zes cen timeter dikke spouwmuurisola tie. Volgens de Eindhovense architect ing. F. Calon, die de bouwkundi ge aspecten van het project be geleidt, zou de Nederlandse bouwwijze met de traditionele verankerde spouwmuren, die samen in feite een eenheid vor men, een isolatielaag van negen centimeter maximaal toelaten. Daarmee kan men nog net het ef fect bereiken dat in Zweden bij voorbeeld wordt gehaald door een nog bredere isolatielaag. In de Zweedse bouwwijze worden de twee buitenmuren namelijk als „zelfstandige" muren gecon strueerd en kan een bredere tus senruimte voor isolatie worden benut. In de nu afgesloten beginperiode van anderhalfjaar is een omvang rijke verzameling gegevens ver kregen over de toegepaste, niet conventionele, energiebronnen. Concluderend kan worden ge zegd dat de systemen in het al gemeen goed hebben gefunctio neerd en dat een aantal duidelijke tekortkomingen is geconsta teerd. Het zonne-boilersysteem, waarin de warmwatervoorzie ning met behulp van drie zonne collectoren van totaal 3,6 vier kante meter oppervlakte op het dak wordt verkregen, voldoet goed. Het rendement van de in stallatie die bij doorsnee-gebruik op 50 procent zondekkingsper- AMSTERDAM/FRANKFORT (ANP) - Gelet op de aanhouden de stijging van de rente in het bui tenland heeft De Nederlandsche Bank besloten de voorschotrente en het promessedisconto met een vol procent te verhogen. Het wis seldisconto wordt verhoogd met een half procent. Met ingang van vandaag geldt voor het wisseldisconto een tarief van 8.5 pet, voor de voorschotrente een tarief van 9.5 pet en voor het promessedisconto een tarief van 10 pet, zo heeft de centrale bank bekendgemaakt. De vorige discontoverhoging da teert van 13 juli van dit jaar. Met ingang van die datum verhoogde de centrale bank al haar tarieven met een half procent. Met de nieuwe verhoging hebben de tarieven van De Nederland sche Bank een nieuwe record- stand bereikt. De Westduitse centrale bank heeft eveneens haar rentetarieven met ingang van vandaag met éën pro cent verhoogd. Het disconto be draagt dan zes procent en het ta rief voor leningen tegen onder pand zeven procent. KATWIJK AAN DEN RIJN, groente veiling. Andijvie 0.31-0.34. boerekool 0.44-0.48, rode kool 0.21-0.31. gele kool 0 20, groene kool 0.40-0 50 spitskool 0 42 per kg., bospeen II 0.84-1.07 per bos, waspeen AI 4.20-8.10. All 3.20-7 40. BI 5.70-14.14, Cl 6.90-8.90, CII 5.70-6.- per kist, aanvoer waspeen 84.500 ton. breek- peen 2.10-6.70 per kist, selderij per bos 0.28-0.45, kervel per bos 0.33, krulpeter- selie 0.42-0.44 per bos. Specificatie bloemkool sortering 6 p bak I 1.51-1 57. 6 p bak II 0 39-0 56. 8 p bak I 1 22-1.35.8 p. bak II 0.76-1.22. 10 p bak I 0.78. 12 p MOGELIJK ORDER VAN 90 MILJOEN VOOR RSV ROTTERDAM (ANP) - Ryn- Schelde-Verolme verwacht een order voor de bouw van een booreiland, waarmee een bedrag van ruim negentig miljoen gul den zal zijn gemoeid. Het scheepsbouwconcern heeft een "letter of intent" ontvangen van een buitenlandse werkmaat schappij van het Deense scheep vaartbedrijf Ap Moller. Volgens een woordvoerder van RSV be tekent dit niet, dat de order al binnen is, "Maar we hebben goe de hoop". De order voor de bouw van het zelfheffend boorplatform zou een belangrijke stimulans betekenen voor de werkgelegenheid. Het zou gaan worden gebouwd op de noodlijdende VDSM-werf in Ro zenburg. Het zou de eerste op dracht worden voor de nieuw te vormen nieuwbouwonderne- ming ROS (Rotterdam Offshore Scheepsbouw), die wordt sa mengesteld uit de VDSM, de RWM en VMIJ. Het booreiland moet het grootste in zijn soort worden: Een driehoe kig platform, dat langs drie poten van honderd meter lengte boven het zeeoppervlak kan worden gebracht. Dit gebeurt door mid del van een speciaal klimsys- teem, dat door RSV is ontwik keld. Hierdoor is het eiland ge schikt om onder zware omstan digheden, die op de Noordzee kunnen heersen, te Werken. RSV verwacht volgende week de onderhandelingen met Moller te kunnen afronden. centage kan liggen, is evenwel erg afhankelijk van het gedrag van de bewoners. Het meest positief is de waardering voor het systeem van huisver warming met behulp van een warmtepomp die warmte aan het grondwater onttrekt vanaf 40 me ter diepte. Gebleken is dat zelfs in een strenge winterperiode vier woningen op èèn dergelijke elek trische 6 kilowatt warmtepomp kunnen worden aangesloten. De op deze manier opgewekte vloer verwarming van 25 graden Cel sius, wordt door de bewoners als comfortabel ROTTERDAM (ANP) - De staking bij Verto NV in Maassluis is gis teravond opgeheven, nadat de di rectie van het bedrijf de garantie heeft gegeven dat vijfenveertig arbeidsplaatsen in twee pro- duktieafdelingen zullen worden gehandhaafd. Verder heeft het bedrijf de Industriebonden toe gezegd, dat dertig man personeel die uit Maassluis moeten ver dwijnen, geplaatst zullen worden bij andere vestigingen van Verto in Nederland. Over de afvloei ingsregeling voor de overige per soneelsleden (circa dertig man) zullen de Industriebonden de volgende week gaan onderhan delen. Dinsdagochtend legde het perso neel bij Verto het werk neer, na dat de onderhandelingen tussen de Industriebonden en directie waren afgebroken. Men kon het niet eens worden over de voor waarden waaronder een deel van het Maassluise bedrijf zou kun nen worden behouden. Verto gaat een gedeelte van het bedrijf overhevelen naar een vestiging in België. De Industriebonden hebben giste ren de toezegging gekregen maandelijks op de hoogte te wor den gesteld van de gang van za ken bij Verto. Eind 1980 zal dan in overleg met de bonden worden bekeken of de produktieafdelin- gen in Maassluis voldoende le vensvatbaar zijn om te kunnen worden voortgezet. Verto heeft toegezegd de gestaakte uren door te betalen. Daarna is het personeel aan het werk ge gaan. 2130.00 2I3C 312.00 JtJ 390000 3901 830.00 831 260.00 82.00 58.30 GOUD EN ZILVER Zilver 989 1091.50; 109.50 112.50 8.10 10,25 AMSTERDAM (ANP) - Op de beurs had men er vandaag niet veel zin in. I n verband met de vie ring van Allerheiligen bleven de meeste Westeuropese beurzen gesloten, zodat van buiten weinig stimulansen kwamen. Daar kwamen de nieuwe daling in Wall Street en de discontoverhoging nog bij. zodat al met al de animo om zaken te doen klein was. Door dit gebrek aan vraag zakte veel noteringen wat terug. Alleen KLM kon wat aantrekken. De beurs was benieuwd naar de kwartaalcyfers van KLM die in de namiddag zouden worden ge publiceerd. Do notering steeg met 1 tot ƒ81.50. Zwak in de markt waren Hoogovens en op 26.50 werd bijna 1 VOttt ffr leden. Kon. Olie viel 0.70 terug op ƒ150,80 en Unilever moest 0,50 prijsgeven op 120,70. Ak- zo was goed prijshoudend op 26,90 en Philips moest 0,20 te rug tot 22,30.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29