wil de werel wakker schud Debutant LZ ook tegen PSY naar simpele 7-4 zege Opnieuw ruime nederlaag Yellow Tigers door Sjak Jansen Stuk voorstuk legpuzzels die gedichten van mij Argentijn bij Valencia in opspraak KOPLOPERS IN BOWLINGCOMPETITIE VERSTEVIGEN POSITIES DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 23 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Aad Singerlings rijmelarij is de laatste dagen niet meer bij te benen. De Leidenaar dicht tegen de klippen op, nu hij amper twee weken geleden als controleur van de ziektewet is gepensioneerd. „In de buitendienst heb ik acht bromfietsen versleten en 300.000 kilome ters afgelegd; dat heb ik heel secuur bijgehouden. Altijd hard gewerkt, maar eigenlijk nooit iets geproduceerd." Daarom probeert hij nu z'n schade in te halen, ofschoon hem in feite de tijd daarvoor ontbreekt. „Ik zit met al dat verenigingswerk hè, ben nogal actief voor de bejaarden hier in Leiden-Noord. Maar dat ga ik nu allemaal opzij schuiven. Ik ga veel meer tijd voor het dichten maken, want ik wil de hele wereld wakker schudden." „Aan inspiratie geen gebrek", verzekert Singerling (65). „Maar overdag lukt het niet. 't Moet muisstil wezen. Van daar dat ik meestentijds pas na twaalven begin. Dan zeg ik tegen m'n vrouw: 'ga jij maar vast naar bed', en dan weet ze het al. Want ik kan wel mee naar boven gaan, maar de slaap vat ik dan toch niet. Er zit dan iets in mijn hoofd en dat moet er hoe dan ook uit. En gelukkig komt dat er ook altijd uit. Ja, zelfs zo vlot dat, wil het niet door m'n hoofd schieten, ik als een bezetene moet pennen." Chaotisch Singerling, iemand die nou niet bepaald over de bloemetjes en de bijtjes dicht, zegt nogal chaotisch te werk te gaan. Elk couplet schrijft hij op een an der papiertje. „Dat dichten gaat vanzelf. Het moeilijke bij mij zit 'm in het op volgorde zetten van al die briefjes, al De wens van ieder mens r overvloed brengt r i zijn, doet dat de mensen pijn ens om hulp, al is die klein, tevree en doet het daar dan mi ens heel klein en heel gedwee, mer baat als de mens aan 't w< ens, dat 't toch nog beter gaat. die coupletten. Het zijn stuk voor stuk legpuzzels, die ge dichten van mij." Zo beslaat menig vers niet één lang vel papier, maar een tien tal briefjes met een paperclip erom. Veel gemakkelijker, vindt Singerling. Vooral met voordragen, zoals een week geleden op de gedichten avond van de Culturele Raad Leiden, waar de Leidenaar „Mijn Sleutelstad" voor droeg. „Dat gedicht wordt gebundeld", weet Singerling. „M'n eerste die in de handel komt." Waarheden Genoemd gedicht is slechts één van de vele duizenden die de Leidenaar in de afgelopen 53 jaar heeft gemaakt. Veelal lange verzen maar ook op rijm - ,^-9m Aad Singerling heeft zich gezette spreuken van twee regels, die Singerling hele en halve waarheden noemt. Ze zijn opgeslagen in ettelijke oude schoenendozen. „Als ik er één af heb, lees ik het drie keer over, berg het op en kijk er niet meer naar om. Ondertussen ben ik alweer bezig met het volgende vers. Want leeg ben ik nooit. Ja, het wil nog wel es gebeuren, dat ik nog zit te dichten terwijl de zon alweer volop schijnt." „Niet dat het mij altijd gemak kelijk afgaat. Hou me ten goede. Ik zit vaak te dubben. Van is het nou 'heel mijn le ven of mijn hele leven lang', weet je wel. Ik heb immers geen academische graad. Maar het rijmen op zich loopt bij mij gesmeerd." et. Normaal werkt hij 's avonds Uitnemend „Tja, hoe dat komt? Ik denk omdat ik m'n jeugd overal een jaar vooruit mee was. Ik heb van school nog een getuig schrift met uitnemend in dit en uitnemend in dat. Voor dragen moest ik dus altijd doen." „Maar ja, dat dichten. Het is ei genlijk een drang om toch nog iets te doen. Bepaalde gedichten stuur ik dan ook op naar wijkblaadjes en kranten. En als je dan een waarderen de brief krijgt van een me vrouw die zo'n vers heeft ge lezen, dan heb je toch nog ie mand een plezier gedaan, denk ik dan." i nog zo hoog verhevt ivenlang bestaan. Levens patroon Wij weven hier op aarde met ons eigen weefgetouw een patroon waarvan de waarde waardevast is en getrouw. Wij kunnen nu nog kiezen de sterkte van de draad maar ook een steek verliezen zodat het rafelen gaat. We kunnen nu nog weven met kleuren uitgezocht een patroon om goed te leven maar ook een wangedrocht Dat moeten wij straks achterlaten en dat blijft steeds bestaan ook de rafels en de gaten als wij ter ziele gaan. Dan kunnen wij niets veranderen al is het dan nog z r anderen het patroon dat is dan klaar. LEIDEN/AMSTERDAM - LZ'86 blijft het goed doen in de hoofdklasse van het waterpolo-gebeuren. Gisteravond werd PSV uit Eindhoven met 7-4 verslagen. De Zijl/LGB liet een lelijke steek vallen. Tegen het tot nu toe nog puntloze de Meeuwen kwamen de Leidenaars niet verder dan een 5-5 spel. LZ'86 heeft gisteravond een goede prestatie geleverd door PSV uit Eindhoven te verslaan. Door deze overwinning verwijderen de Lei denaars zich weer verder van de onderste plaatsen. De winst werd behaald in een vrij tamme wed strijd. Zeker van Eindhovense zijde leek het er op of men zich al bij voorbaat met de nederlaag verzoend had. Dat deze berusting nergens op stoelde bewezen de eerste minu ten. Eerst was daar een keihard schot tegen de onderkant van de lat, dat gelukkig voor LZ'86 op de doellijn bleef liggen. Maar na goed inzwemmen bracht Gertjan Wittenberg (gisteren de gevaar lijkste Eindhovenaar) de stand toch op 0-1. PSV ging echter niet op deze agres sieve wijze voort. LZ'86 kon zich herstellen en langzaam het initia tief over nemen. De rest van het eerste en tweede part gaven twee gelijkwaardige ploegen te zien hetgeen resulteerde in een 2-2 stand halverwege (Leidse doel punten Ruud Muusse en Jan de Graaf, PSV doelpunt Gertjan Wittenberg). Tijdens de laatste perioden zakte PSV helemaal weg. We! namen zij nog één maal de leiding. Rob v.d. Hoogenband kon scoren na een vreemde beslissing van scheidsrechter Goose. Hij floot Jan de Graaf af wegen staan in het zwembad. De diepte van het zwembad is 2.00 m. Jan de Graaf is 1.85 m! Maar na deze 2-3 was voorlopig al leen LZ'86 aan het woord. Eerst was het J.P. Heck die een man meer situatie op de juiste manier gebruikte (3-3). Hierna werd er tweemaal een break doeltreffend afgerond (Bram Mil en Bram v.d. Leden) Bij deze 5-3 achterstand trof PSV een nieuwe tegenslag. Ex-international Rob v.d. Hoo genband moest met drie per soonlijke fouten het water verla ten. Toen was de strijd helemaal gestreden. De laatste periode werd plichtmatig uit gespeeld. LZ'86 voegde nog twee treffers aan de vijf al gescoorde toe. PSV scoorde nog éénmaal (7-4). Kostbaar De Zijl/LGB liet een kostbaar punt liggen. Na de uitstekende présta tie van afgelopen weekeinde te gen HZC/De Robben, stelde de Leidenaars nu teleur door tegen LEIDEN - Er zijn deze week niet veel verrassende uitslagen te melden iyt de bowlingcompeti ties. Yellow Tigers, niet hoog ge noteerd, maar wel zeer sterk geacht, moest zijn meerdere er kennen in Modeboys 2. Met maar liefst 4-0 werden de tijgers ver slagen. Het lijkt erop, dat de Mo deboys-teams hun dieptepunt te boven zijn. Beide vijfmansploe- gen wonnen alle games en bezet ten nu achter Tettero 2, dat een vrije avond had, de tweede en derde positie. Veel koplopers handhaafden en verstevigden hun hoge klasse ringen. Zo leidt BC Sport op de banen aan de Boshuizerlaan bij de driemanschappen na slechts vijf duels al met een voorsprong van maar liefst 7,5 punt. Aan voerder Kees Verboon stal hier de show. Verboon, die slechts drie maanden de bowlingsport beoefent, presteerde een fraaie serie van 577 (209, 221 en 147). het tot gisteravond nog puntloze de Meeuwen uit Amsterdam niet verder te komen dan 5-5. Grootste probleem voor de Zijl/ LGB in Amsterdam was het be nutten van de vele riante moge lijkheden. Verder probeerde de Leidenaars veel te veel via per soonlijke acties succes te boeken. Deze feiten en het meer dan uit stekende keepers werk aan Am sterdamse zijde verklaren het te leurstellende gelijke spel. De Zijl/LGB heeft slechts éénmaal aan de positieve kant van de sco re gestaan. In de beginfase van de wedstrijd zorgde Janjaap Kore- vaar voor een 1-0 voorsprong. Nog in de eerste periode echter namen de Amsterdammers de leiding over. Door een prima midvoor-doelpunt van Maassen en een treffer van Groen (2-1Ja cob Spijker scoorde in de tweede Formule Baronnen van Münch- hausen won met 3-1 van Formule Pink Panther en bleef daardoor twee punten voor op Formule Pentagoon (won met 3-1 van BC Sport). H. Huis behield het verschil van vier punten op Oliva's ook al. Beide ploegen beëindigden hun wedstrijden met een voordelig saldo van 3-1 (tegen Tettero 6 en Tettero 4). Kees Plezier (H.Huis) benaderde het Leidse serierecord (661 van Tjeerd Scheffer) met zijn totaal van 648 (219, 227 en 202). De spanning bij de dinsdagtrio's in de Mors blijft groot. Driftkikkers zag door het 3-1-verlies tegen Treffers rivaal Boxers naast zich verschijnen. De laatste won mooi van You Never Can Tell met 3-1. In de jeugdeompetitie nam Pan thers de hoogste klassering over van Unbeatables. De leider stond stil, terwijl Panthers de Flinging Ladies terugwees (4-0). In Zuid- West ging een nieuwe trioleague periode nog wel de gelijkmaker (2-2), maar méér stond De Meeu wen niet toe. Integendeel, van uit een gesloten verdediging opererend konden zij al counterend gevaar stichten voor het doel van Zijl/LGB kee per Theo Uittenhout. Tweemaal moest hij zwichten, schoten van Hanschoten en Maassen bekende van start. Er bestaan plannen om tegen het einde van dit jaar op woensdag, waarop ook de nieuwe driemanschappen bowlen, even eens een vijfmanscompetitie te organiseren. Aanmeldingen kunnen gedaan worden aan de bowlingcounter (naast de sport hal). De bowling-leagues zullen hierdoor in Zuid-West volledig zijn gevuld. Uitslagen: Hl maandag trio's: Flying Arrow-EC 0-4, Oliva's-Tettero 4 3-1, Tettero 8- Eagles 1-3, H.Huis-Tettero 6 3-1, Tettero 7-Tettero 5 3-1. Hl Maandag Vijfmans: Lions-Treffers 3-1, WH-Rabbits 2-2, Kwekkers-Boxers 0-4, Boonteam-LV 3-1. Hl Dinsdag trio's: WH-AZL 4-0, Boxers-YNCT 3-1, Modeboys-Plezier- boys 1-3, Lions-Ladies 1-3, Driftkik kers-Treffers 1-3. Hl dinsdag vijfmans: Modebovs 2-Yel- low Tigers 4-0, Blue Diamonds-Tettero 11 0-4, Birds-Tettero 3 3-1, Les Imbat- tables-Modeboys 1 0-4. HM dinsdag trio's: BC Sport-Calamares 4-0, Galliérs-Pm-set 4-0, Formule Flo- even zovele doelpunten (4-2). In de derde periode gaf Stan van Belkum de Leidenaars weer hoop. Hij benutte een numme- rieke meerderheid. Maar toen Ron Kosten met nog twee minu ten te spelen in de laatste periode de Amsterdammers op een 5-3 voorsprong zetten zag het er voor de Leidenaars erg somber uit. rentijn-Formule LBV 3-1. HM dinsdag vijfmans: Formule Penta- goon-BC Sport 3-1, Scarabee-Splits 2-2. Formule Pink Panther-Formule BvM 1-3. HM woensdag trio's: Red Eagles-Red Arrows 3-1, Pinners-DDD 1-3. Jeugdleague: Wild Eagle-Pulletje 3-1, Challenger-Waterbuffels 2-2, Flinging Ladies-Panthers 0-4, Salty Dog-BC Knudde 3-1. Standen: Maandag vijfmans Hl: 1. Lions 17-3, 2. WH 15-9, 3. Treffers 14-10, 4. Missfits 12,/2-7,/a. 5. Rabbits 12-12, 6. Boonteam 12-16, 7. Boxers 10V 2-9V2, 8. Kwekkers 5-15, 9. LV 2-18. Dinsdag vijfmans Hl: 1. Tettero 2 16-4, 2. Modeboys 2 13-7, 3. Modeboys 1 12-8, 4. Tettero 11 12—g-5. Birds 12-12, 6. Blue Diamonds 10-10, 7. Les Imbattables 8-16, 8. Yellow Tigers 8-16, 9. Tettero 3 5-15. Maandag trio's Hl: 1. H.Huis21-7. 2. Oliva's 17-11,3 Tettero 8 16-12, 4. Tettero 4 14.5-13 5, 5 Flying Arrow 14-14, 6. EC 14-14, 7. Tettero 6 13.5-14.5. 8. Tettero 7 11-17, 9. Tettero 5 10-18, 10. Eagles 9-19. Op dat moment toonde De Zijl LGB echter karakter. De belo ning hiervoor kwam in de vorm van twee doelpunten, waarvan de laatste (Stan v. Belkum) slechts 15 seconden voor tijd. Hierdoor werd op het allerlaatste moment toch nog één punt veilig gesteld. DIRK KLOOS Dinsdag trio's Hl: 1. Driftkikkers 15-9, 2. Boxers 15-9, 3. WH 14-10, 4. AZL 12-12, 5. Ladies 12-12, 6. YNCT 11-9, 7. Modeboyws 11-13, 8 Plezierboys 10-14,9. Lions 9-11,10. Tref fers 8-10. Dinsdag trio's HM: 1. Formule BvM 15-5, 2. Formule Penta goon 13-7, 3. Scarabee 10.5-9.5, 4. BC Sport 8.5-11.5, 5. Splits 7-13, 6. Formule Pink P. 6-14. Dinsdag vijfmans HM 1 BC Sport 18.5—1.5. 2. Formule Floren- tijn 11-9, 3. Galliërs 10-10, 4. Calamares 8.5-11.5,5. Pin-set 7-13,6. Formule LBV 5-15. Woensdag trio's HM: 1 Red Eagles 9 5-2.5,2. DDD 7-5, 3 Red Arrows 5^3. 4. Pinners 4-8, 5. Tracks 1.5-2.5, 6. JIL Jeugdleague: 1. Panthers 14-2,2. Unbeatables 10.5-5.5, 3. Waterbuffels 8-4, 4 Wild Eagle 8-8, 5. Flinging Ladies 7.5—12 5, 6. BC Knudde 7-9, 7. Salty Dog 6-10, 8. Challengers fr-14, 9. Pulletje 5-7. VALENCIA (ANP) - De zaak-Fel- man, een Argentijn, die met zijn landgenoot Mario Kempes en de Westduitser Rainer Bonhof voor de eerstedivisieclub Valencia speelt, vormt een nieuw schan daal in de Spaanse voetbalwe reld. Volgens nieuwe reglementen, die dit seizoen gelden, mogen clubs uit de eerste en tweede divisie twee buitenlanders onder con tract hebben en twee spelers, die tot Spanjaard genaturaliseerd zijn. Deze laatster! mogen even wel nooit in het nationale elftal van hun land van herkomst zijn gekozen. Bij Valencia zijn Bonhof en Kem pes de buitenlanders. Dario Fel- man en Gimenez (uit Paraguay) zijn de genaturaliseerde Span jaarden. Volgens een in het sportdagblad ."AS" afgedrukte fotokopie, blijkt uit het jaarboek van de Argentijnse voetbalbond, dat Felman op 27 november 1977 met het Argentijnse elftal tegen Hongarije heeft gespeeld. Hij verving Houseman. Van zijn kant heeft Felman, vol gens een krant in Valencia, ver klaard dat hij international is ge weest. Enige tijd later heeft hij echter zijn club een certificaat van de Argentijnse voetbalbond overhandigd, waarin staat dat hij nooit voor Argentinië heeft ge speeld. De Spaanse voetbalbond heeft de Argentijnse collega's om opheldering gevraagd. De gemeenteraad van Haarlem is akkoord gegaan met de garantie van de gemeente voor een lening van 300.000 gulden aan de eredi visieclub FC Haarlem voor het la ten aanbrengen van een lichtin stallatie. Achttien van de 38 aan de stemming deelnemende leden van de raad hebben zich echter tegen het voorstel van b en w over de wijze van financiering van de wedstrijdverlichting van de club verklaard. FC Haarlem hoopt dé installatie het volgende seizoen in gebruik te kunnen nemen. KNVB ZATERDAG Ben Heemskerk (RCL)8 KNVB ZONDAG 1. Frans Sjardijn (Lugd.) 9, Cor Strijk (UDO) en Paul v.d. Heijden (Meerb.) beiden 7 AFD. LEIDEN ZATERDAG 1. Jan v. Tongeren (Leiden)6. Rolf de Jong (mvkv)6 2. Hans Hoek (Valken)5. AFD. LEIDEN ZONDAG 1. Maarten Jongojan (VTL)9. 2. Wim Bos (Stompw, B.)7 3. Harry v. Dorp (VNL)5

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23