Ivic: "Ik zou graag terug komen bij Ajax Owen Wells kwelt winnend P/Leiden fel® 55 Joegoslavië behoudt kans op eindronden Keegan: ook in zaken 'n kampioen Joegoslaaf vol heimwee DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 HAMBURG (ANP) - Voor Engelse gentleman rinkelt in West-Duitsland voortdurend de kassa. Kevin Keegan (28), de superster van de Westduit- se voetbal kampioen "Ham burger Sportverein" (HSV) is niet alleen op het veld een ster, ook in het zakenleven is hij een kampioen. In minder dan twee jaar werd Kevin Keegan meervoudig miljo- De zoon van een mijnwerker uit het Engelse Doncaster (Yorkshire), in armelijke om standigheden opgegroeid, is een van de best betaalden in de Bondsrepubliek. Naast zijn jaarsalaris van ongeveer 450.000 gulden, ontvangt Keegan vele malen dit bedrag voor lucratieve bijkomstig heden. De oud-speler van Li verpool maakt reclame voor voetbalschoenen en ballen, voor sportkleding, voor een Westduits warenhuis-con cern, voor pre-fab huizen, voor druivensuiker en voor een fabrikant van minerale olie. Verder treedt hij op als dress- man, maakt grammofoonpla ten met de groep "Smoky", schrijft commentaren voor Engelse kranten en verder loopt zijn boek "against the world" uitstekend. Boven dien siert het hoofd van de langharige Engelsman vele T- shirts, posters, sjaals en stic kers. Hoewel niet officieel bekend is hoeveel Keegan jaarlijks ver dient, schat men dat hij een jaarinkomen van rond 4,5 miljoen gulden heeft. Zo'n inkomen heeft nog nooit een buitenlandse voetballer in West-Duitsland gehad. De basis van het succes is de sportprestatie, die Keegan le- y Kevin Keegan: alle reden tot juichen. vert voor zijn club, die zonder hem waarschijnlijk geen Westduits kampioen was ge worden. Keegan heeft ook zijn toekomst veilig gesteld als voetballer. In zijn contract heeft de Brit laten opnemen dat HSV voor hem bij een eventuele transfer niet meer kan bedingen dan ongeveer 1,7 miljoen gulden. Omdat de marktwaarde van de 1,69 me ter lange Keegan momenteel op 2,75 miljoen gulden wordt geschat, kan "mighty mouse" bij een eventuele transfer nog een slordige miljoen "bijver dienen". Het contract tussen HSV en Keegan loopt 30 juni van het komende jaar af. Of Keegan in Hamburg blijft is nog niet ze ker. Tot voor kort heeft Kee gan, die met zijn vrouw en eenjarig dochtertje in een voorstad van Hamburg woont, zich steeds enthou siast over het leven in West- Duitsland uitgelaten. Sedert augustus is de verhouding met de Westduitse sportpers echter danig bekoeld. Blom helpt Sideris en Carl McPipe AMSTELVEEN - In tegenstel ling tot andere berichten is de leiding van Parker Leiden niet van plan om Carl McPi pe aan te trekken. De Ameri kaan die onlangs voor een try out naar Nederland overvloog, verblijft alleen in Leiden om zich door de me dische staf van de Leidse basketbalvereniging te laten behandelen voor zijn en kelblessure. Leiden-coach Blom: "Charis Sideris, de coach van BOB, wilde hem contracteren, maar op de eerste de beste training verzwikte McPipe zijn enkel. Als collega vroeg Charis mij toen of hij door onze medische staf behan deld kon worden. Dat vond ik een kleine moeite, want wij hebben twee mensen die ons medisch begeleiden. Er is op het moment ook geen sprake van dat we hem con tracteren. Ik heb hem bo vendien nog geen één keer aan het werk gezien. AMSTELVEEN - BV Amstelveen maakt in een paar maanden tijd aardig vordering. Verloor de ploeg van Theo Kinsbergen het eerste competitieduel tegen Parker Lei den nog heel duidelijk (89-71), gisteravond gaven de Am- stelveners thuis beduidend meer tegenstand en werd het een nipte 88-91 overwinning voor de vice-kampioen. Niet zo zeer de uitslag, maar meer de zestien punten voorsprong die zijn pupillen in de tweede helft uit handen gaven zullen Blom enige zorg baren. Zeker met het oog op de nog te spelen Europa Cup-duels, waarin zo'n zwak moment door een wat meer ge routineerde tegenstander direct wordt afgestraft. "Wanneer we dit tegen Bologne gedaan zouden hebben dan hadden we weer verloren", aldus Blom. "Ik wijt het er echter aan dat we te weinig van dit soort wedstrijden moeten afwerken. Die tegenslag was niet zo'n punt na een perfect gespeel- SPLIT (GPD) - Als een held wordt Tomaslav Ivic door de fanatieke fans van Hajduk Split vereerd. En ook buiten de voetbalkring wordt hij op handen gedragen. Toch popelt de kleine, emotionele Joegoslavische oefenmeester om het aangename Joegoslavische klimaat te ruilen voor het winderige en regenachtige Nederland. In het bijzonder voor Amsterdam. Ivic zou, bij wijze van spreken, de tocht van Schiphol naar De Meer op zijn knieën willen afleggen. Zijn heimwee naar Ajax is zo groot, dat het niet moeilijk vast te stellen is: Ajax' meest toegewijde supporter loopt in Split. de eerste helft. Alleen moeten we veertig minuten geconcentreerd blijven spelen en niet dertig. Maar dat komt gewoon omdat we meestal geen tegenstand onder vinden en het binnen twintig mi nuten meestal is beslist. Het is wel leuk voor het publiek dat we duels winnen met 148-61, maar voor mij zijn dat gewoon trainin gen. Het team krijgt er geen in houd door. Daarom is het jammer dat we niet elke week dit soort ploegen tegenover ons hebben. De verantwoordelijke man voor het geven van die tegenstand was voornamelijk Owen Wells. De Amerikaan die afgelopen zomer na een verblijf in Italië terug keerde naar zijn oude baas, Theo Kinsbergen, was in eerste instan tie een ware kwelgeest voor zijn directe tegenstander, Jimmy Woudstra en dat is toch één van de betere verdedigers in de ere divisie. De Nederlandse Ameri kaan moest het in de eerste pe riode echter afleggen tegen de balvirtuoos. Reden voor Blom om hem halverwege het eerste bedrijf naar de kant te halen en de tot dan toe uitblinkende Sid Bruinsma op Wells te zetten. Bruinsma vervulde ook deze op dracht goed en mede door hem en de uitstekend verdedigende John Washington (hij blockte in de eerste periode vijfmaal) snelde Leiden naar een 35-53 ruststand. In de pauze gaf Blom Woudstra op nieuw opdracht om op Wells te gaan staan, maar de Amstelveen- se forward weigerde onzichtbaar te worden gemaakt en stond zelfs aan de basis van de terugkeer van zijn ploeg in de wedstrijd (41-57, 51-63 en 60-69). Omdat ook Ran dy Wiel zich in die fase nadruk kelijker met de produktie ging bezig houden, offerde Bruinsma zich na rust op met de taak de Antilliaan uit te schakelen, ter wijl Giddings trachtte, nadat Woudstra ook in de tweede pe riode geen afdoende antwoord wist te geven op 'het gevaar' Wells, zich ging bezighouden met het afstoppen van BV Amstel- veens uitblinker. Hoewel de pupillen van Kinsber gen naar Leiden slopen, miste Kinsbergen op het beslissende moment een lange man die de re bounds onder het bord van de te genstander wegpakt. Degene die dat had moeten wezen speelt momenteel echter in Engeland. Jim Zoet stond in het begin van het seizoen hoog op het verlang lijstje van Amstelveens-coach Kinsbergen. De center van Dor drecht ging ook akkoord met het hem voorgelegde contract, maar koos uiteindelijk voor Coventry. Het betekende een forse streep door de plannen van de coach van Amstelveen, die zich nog steeds boos maakt over het feit dat Zoet niet in zijn selectie zit. "De bond mag toch nooit toestaan dat Zoet nu in Engeland speelt. Ik vind het gewoon beschamend dat Bert Berteling niet achter de clubs gaat staan en er niets aan doet", bekritiseerde hij de houding van de NBB inzake de zaak-Zoet. Omdat de Canadese international dit seizoen niet in de Bankrashal acteert, moet BV Amstelveen slechts met één goede center, Everett Fopma, de competitie volbrengen. Gezien de tegen stand die het Leiden bood lijkt de meervoudig landskampioen zich desondanks moeiteloos te gaan kwalificeren voor de Play Offs. Topscorers Leiden: Bruinsma 28 en Giddings 21. BV Amstelveen: Wells 32, Fopma 24 en Wiel 17 punten. HERMAN POOS DEN HAAG - Griekenland heeft zich formeel geplaatst voor de eindronden van het Europees kampioenschap voor landenteams. De kwalificatie werd officieel door het gelijke spel (2-2) dat de Sowjet Unie en Finland gisteren overeen kwamen in groep zes van de voorronden. In groep 3 behield Joegoslavië een kleine kans dor met 2-1 te winnen van Roemenië. Het reeds uitgeschakelde Bulga rije won in groep 1 van het eveneens reeds uitgeschakelde Denemarken. Uitslag: 3-Q Amper 1000 kijkers woonden in Moskou de wedstrijd tussen de Sowjet Unie en Finland bij. De Sowjet Unie na vijf minuten na de rust de leiding door Andrejev en Gavrilov bracht de stand een kwartier later op 2-0. In de slotfase van het duel kwamen de Finnen echter terug. Himanka en Haskiri zorgden voor de tegentreffers. De eindstand in groep 6: 1. Griekenland 6-7 (13—7), 2. Hongarije 6-6 (9-9), 3. Finland 6-6 (10-15),4 Sowjet Unie 6-5 (7-8). In Kosovska Mitrovica zagen 40.000 kijkers hoe Joegoslavië met 2-1 zege vierde over Roemenië. Bij de rust was de stand no 0-0. De twee Joego slavische treffers kwamen kort na elkaar tot stand. In de 48ste minuut zorgde Vujovic voor 1-0 en twee minuten later werd het via Sliskovic 2-0. De Roemeense tegengoal kwam in de 78ste minuut op naam van Radu- canu. Roemeniè is nu uitgeschakeld, Spanje en Joegoslavië strijden verder om kwalificatie. Beide landen moeten nog één keer aantreden; tegen het zwakke Cyprus. De stand in groep 3: 1. Spanje 5-7 (10-4), 2. Joegoslavië 5-6 (9-6), 3. Roemenië 5-4 (7-8), 4 Cyprus 3-1 (1-9). Vijftienduizend toeschouwers beleefden de winst van Bulgarije op De nemarken, die tot stand kwam via goals van Keljaskov (21) en Zvetkov (51 en 88). De stand in groep 1 is: 1. Engeland 6-11 (18-5), 2. Ierland 6-7 (9-5), 3. Noord Ierland 7-7 (7-14), 4. Bulgarije 7-5 (6-12), 5. Denemarken 8-4 (13-17). In deze groep wordt op 21 november in het Londense Wembleystadion nog gespeeld het duel Engeland - Bulgarije. Straffen De commissie van beroep van de Europese voetbal Unie (UEFA) heeft het appèl dat Napels had aangetekend tegen de beslissing van de strafcom- missie van de UEFA afgewezen. De commissie schorste de Napels-spe lers Filippi en Guidetti voor drie wedstrijden omdat zij in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA beker uit het veld waren gezonden in het duel tegen Olympiaokos Piraeus. Na de eerste wedstrijd van Napels tegen Standard Luik schorste de strafcommissie nog eens vier Italianen, zodat Napels in de thuiswedstrijd zes spelers moet missen. Ook het beroep dat de Spaanse bond tegen een beslissing had aangetekend werd verworpen. Het is definitief dat de club Valencia tot 31 juli 1981 geen wedstrijden voor Europese voetbaltoernooien in het eigen stadion mag houden. De strafcommissie nam het besluit het stadion in de ban te doen na ongeregeld daar tijdens de wedstrijd Spanje Joegoslavië. De drang om weer met Krol en de zijnen aan het werk te gaan, blijkt te zijn gevoed door de vele telefo nische en schriftelijke berichten, die de vele Nederlandse vrienden van Ivic naar Joegoslavië hebben gestuurd. Hij weet dan ook dat zijn naam herhaaldelijk opdook toen Ajax zich van Cor Brom ontdeed. Ook het sterke gerucht dat er al contact zou zijn geweest met voorzitter Harmsen is hem bekend. Ivic ontkent echter hij ontkent ten stelligste een gesprek met welk bestuurslid van Ajax dan ook te hebben gehad, maar hoopt wel, dat er binnen afzien bare tijd een officiële verbinding tussen Amsterdam en Split tot stand komt. ,Ik ben tijdens de jaarwisseling voor het laatst in Nederland ge weest. Op bezoek bij vrienden. Met voorzitter Harmsen heb ik toen, en ook later niet, gepraat Dat had ook geen zin. Ik zit con tractueel vast aan Hajduk. Er be staat een vijfjarige verbintenis, waarin de clausule is opgeno men, dat ik na twee jaar weer naar het buitenland mag vertrekken, om dan later de resterende drie jaar uit te dienen. Aan het eind van deze competitie ben ik dus vrij. Daar komt bij dat dan ook mijn jongste dochter haar studie heeft afgerond. Niets staat mij dus meer in de weg om waar dan ook ter wereld heen te gaan" Fantastisch Ivic maakte dankbaar gebruik van de gelegenheid om indirect bij Ajax te solliciteren. „Ik zou graag terugkomen bij Ajax. Die twee jaar in Amsterdam waren ge woon fantastisch. Ik heb met ge weldige mensen mogen werken. Vooral de relatie met de spelers was erg goed. Niet alleen met spelers als Krol en Schrijvers, van wie ik veel steun heb gehad, kon ik goed opschieten, maar ze ker ook met de jongeren. Het doet mij daarom erg veel plezier dat jongens als Tahamata, Arnesen en Lerby, die onder mij bij Ajax zijn begonnen, nu zoveel succes hebben. Ook met de journalisten in Nederland heb ik fijn. kunnen werken. Zeker, in het bègin wa ren er wel wat moeilijkheden met de pers, maar toen ik Ajax verliet, stond toch iedereen achter mij. Dat zal ik nooit vergeten" De geheimzinnige breuk tussen Ajax en Ivic kon uiteraard niet onbesproken blijven. De officiële reden heette destijds „een finan ciële kwestie" Waarbij dient te worden aangetekend dat het niet zou gaan om de hoogte van Ivic's honorarium, maar diens wens om een deel van het geld op een bui tenlandse bankrekening te ont vangen. Hoewel Ivic eerder heeft toegegeven dat hij inderdaad had verzocht aan Ajax geld naar Joe goslavië over te maken, ontkende hij nu dat zijn verrassende ver trek iets met geld had te maken. „Ik wil er eigenlijk niet meer over praten. Het verleden heb ik be graven. Noem het maar een mis verstand tussen mij en het be stuur. Ik wil wel met nadruk stellen, dat ik geen haatgevoelens tegenover wie dan ook bij Ajax heb" Dwars Wat de nog altijd nerveus rokende oefenmeester wel erg dwars zit, is het feit dat hij zijn werk bij Ajax niet heeft kunnen afmaken. Toen hij op voorspraak van Rinus Mi- chels naar Amsterdam werd ge haald - „Daar ben ik hem nog al tijd dankbaar voor en ik ben ook blij dat ik vaak met hem wordt vergeleken; hij is immers een van de beste trainers van de wereld" - heeft Ivic in het belang van het resultaat zijn opvatting over het voetbal geweld moeten aandoen. „Ik vind het jammer, dat in Hol land bijna iedereen alleen maar naar de resultaten kijkt. Je moet je als trainer ook eerst via het ver zamelen van punten waarmaken, Tomaslav Ivic: "Die twee jaa voordat je iets aan de opbouw kunt gaan doen". Pas in het tweede Amsterdamse jaar, zo meent Ivic, heeft hij zijn ware gezicht kunnen tonen. „Ik werkte toen aan een Ajax-nieu- we-stijl. Er moest pressing-voet bal worden gespeeld, waarbij het oog in de eerste plaats op de bal moest worden gericht en niet op de tegenstander. Op die manier kwamen we toch tot aanvallend voetbal. Het liep nog niet hele maal perfect. PSV werd dan ook kampioen, maar wij scoorden in die competitie toch 61 goals. Met diezelfde speelwijze heb ik Haj duk het afgelopen seizoen kam pioen gemaakt. En ik zou het graag ook met Ajax nog een keer willen proberen". De kleine coach is ervan overtuigd, dat hij via de Amsterdammers het Nederlandse voetbal een nieuwe impuls kan geven. Hij meent ook, dat er in Nederland nieuwe wegen moeten worden bewandeld, om op het wereldpo dium een hoofdrol" te kunnen blijven spelen. „Ik ben nog vol doende van het Nederlandse voetbal op de hoogte om te we- gewoon fantastisch" ten, dat de klad er een beetje in zit. Het grootste probleem is, dat men zich jaren heeft blind ge staard op de geweldige generatie voetballers met Cruijff als grote leider. Nederland had niet alleen de beste spelers, maar ook de bes te stijl, die over de gehele wereld werd gekopieerd. Maar veel trai ners hebben in die periode verge ten naar nieuw talent te zoeken. Er werd niet voldoende naar de toekomst gekeken" Wereldtop Die nalatigheid hoeft volgens Ivic geen rampzalige gevolgen te hebben. Maar dan dient men wel zo snel mogelijk op het voetspoor terug te keren. „In de eerste plaats moet er worden uitgegaan van het typische karakter van de Nederlandse voetballer. De ploegdiscipline is uiteraard bij zonder belangrijk, maar die mag nooit ten koste gaan van de uit zonderlijke individuele capaci teiten. Ik ben ervan overtuigd, dat met het aanwezige talent en de Hollandse mentaliteit het mo gelijk is dat Nederland in korte tijd weer helemaal aan de wereld top kan terugkeren". Het zal iedereen duidelijk zijn, dat Tomislav Ivic's grootste wens is, dat hij aan die „herstelwerk zaamheden" een steentje mag bijdragen. IJshockey- combinatie naar verlies DEN HAAG (ANP) - Het Oostduit- se ijshockeyteam heeft gister avond op de Uithof in Den Haag een wedstrijd tegen een Oranje combinatie (enkele internatio nals aangevuld met in Nederland spelende Canadezen) met 5-2 gewonnen. De periodestanden waren: 0-1, 1-3, 1-1. Vanavond ontmoet het Nederland se team de Oostduitsers in Hee renveen. flACNJÊfVOUS geffi- S1ES2fcr MA^2 CK&Z2PCEUD Mer :zuJAKk£ 2£MUtUe>ü..

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19