Toppop en de identiteit van de AVRO Geld verdwijnt als rook van sigaret Blik ui de weekkladei HP ELSEVIERS DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 DEN HAAG (GPD) - De aan de achterzijde met globale programmagegevens be drukte kleurenposter die „Toppop" heet en uitge geven wordt als een spe ciaal op jongeren gericht omroepblad van de AVRO, mag gewoon ver schijnen. Dat heeft minis ter Gardeniers van CRM de Tweede Kamer laten weten in antwoord op vra gen van D'66-mediades- kundige Mertens. Abon nees van het blad zullen in „Toppop" de identiteit van de AVRO herkennen. En men hoeft er, zo vindt de minister voorts, niet bang voor te zijn dat het uitgeven van het blad leidt tot oneigenlijke toewijzing van zendtijd. Het is nog maar de vraag of de be windsvrouw dit standpunt zal kunnen volhouden. In elk geval is Mertens uitermate ontevreden met de visie van mevrouw Gar deniers. Hij vindt dat het ant woord van de minister een aantal misleidende elementen bevat. Bovendien moet naar zijn oor deel het aantal door een omroep organisatie uit te geven pro grammabladen aan een maxi mum gebonden zijn. Er heerst op het ogenblik een naar zijn me ning „verontrustende onduide lijkheid" over deze kwestie. Mertens gaat nadere vragen stellen aan de minister. Als het antwoord daarop opnieuw onbevredigend is, zal hij overgaan tot „hardere polititieke actie" en proberen het parlementaire front te verbreden, wat betekent dat hij niet alleen de Kamer ter linkerzijde maar ook het CDA zal pogen te mobilise ren. Een en ander zal zeker ter sprake komen tijdens de behan deling van de CRM-begroting in de Tweede Kamer op 11,12 en 13 december. In het geweer Hoewel al jaren lang een tweetal omroeporganisaties twee pro grammabladen uitgeeft (de AVRO met de AVRO-bode en Televizier; de KRO met Studio en de Mikrogids), lijkt politiek Den Haag vooral door de lancering van het derde AVRO-blad „Top pop" nu in het geweer te komen. Bovendien, zo heeft het depar tement officieel aangekondigd, ontkomt „Toppop" binnenkort niet aan toetsing van de voor schriften door CRM, hoe gerust stellend het antwoord van Gar deniers ook mag zijn. Voorschrif ten die onder meer zijn neerge legd in artikel 14, lid 3, ten derde van het Omroepbesluit. Daarin staat dat de inhoud van een om roepblad voor niet meer dan 10 procent gewijd mag zijn aan on derwerpen die geen rechtstreeks verband hebben met de omroep of de omroepprogramma's. Of „Toppop" die toetsing kan door staan, is zacht gezegd een vraag. Om te beginnen is het al moeilijk om „Toppop", dat niet meer is dan een in elkaar gevouwen, fiks uit de kluiten gewassen vel pa pier, een „omroepblad" te noe men. Als men dan vervolgens de „inhoud" doorneemt, ziet men dat de ene kant van het 27-okto- bemummer uit een reusachtige kleurenfoto van de popgroep Massada bestaat en dat de andere kant de volledige, maar zeer summiere Nederlandse radio- en televisiegegevens vermeldt, met daaraan toegevoegd spaarzame buitenlandse „kijktips" en een aantal nieuwsberichten en ru brieken (Top 30, Spetters en Druppels). Alles is geheel gericht op de (pop)behoeften van de jeugd. Een eenvoudige rekensom leert kamerlid Mertens dat ten minste de helft van de inhoud van „Top pop" (de poster van Massada) is gewijd aan een „onderwerp" dat niet rechtstreeks verband houdt met omroep of omroeppro gramma's (hoewel er deze week Minister Gardeniers: 'In Toppop valt de identiteit van de AVRO te herkennen" i JT* l f best een plaatje van Massada op deze of gene zender zal worden afgespeeld). Volgens Mertens is „Toppop" dan ook geen om roepblad in de zin van de wet. Als het blad wél als zodanig zou wor den geaccepteerd, dan zijn er mogelijkheden om morgen een op sportvissers, bejaarden en an dere al of niet specifieke bevol kingsgroepen gerichte om roepbladen te beginnen. Moge lijkheden die overigens alleen zijn voorbehouden aan omroep organisaties, omdat alleen deze het auteursrecht op de program magegevens bezitten. Niet dat Mertens iets tegen een programmablad voor sportvis sers heeft, maar hij maakt er wel bezwaar tegen dat de abonnees op dat blad automatisch lid van de betreffende omroepvereni ging zijn. In ons omroepbestel wordt nog steeds de zendtijd ver deeld op basis van ledentallen. De omroeporganisatie derhalve die tijd en geld heeft om in prin cipe onbeperkt „omroepbladen" te droppen, beschikt ten slotte over de meeste zendtijd. Dat acht Mertens een volstrekt onaan vaardbare situatie, die leidt tot vertrossing en vervlakking van de programma's. De mededeling van mevrouw Gar deniers dat men in het „Top- pop"-affiche de identiteit van de AVRO kan herkennen en zich daarmee verwant voelen, is voor Mertens een lachertje. Het zal de jongeren, op wie het blad vooral gericht is, een zorg zijn of in „Toppop" de AVRO herkend wordt. Weliswaar zal de AVRO daartegen over stellen dat deze jongeren geen lid van de AVRO kunnen worden. Maar dat argument js slechts betrekkelijk, omdat op 1 januari a.s. een wijziging van de Omroepwet in werking treedt, die onder meer inhoudt dat niet alleen meer het hoofd van het ge zin als betaler van kijk- en luis tergeld, maar ook de kinderen lid kunnen worden van een omroep, ook al moeten die ten minste 18 jaar oud zijn. Achttien jaar zijn de meeste „Toppop "-abonnees (er zijn er alweer 11.000 genoteerd) nog niet, maar ze worden het wel snel. Een medewerkster van het blad maakt er geen geheim van dat daarop in de eerste plaats wordt ingespeeld. „We hopen na tuurlijk wel dat we ze te zijner tijd als lid kunnen werven" Ledenwinstspel Na de fusie eindjaren '60 tussen de AVRO-bode en Televizier, waar door het aantal AVRO-leden in één slag meer dan verdubbelde, heeft deze omroeporganisatie nu opnieuw een zet in het graag beoefende ledenwinstspel ge daan. De grootste omroep met ruim 800.000 leden kan er blijk baar niet genoeg van krijgen. Met behulp van een keurig verzorgde folder, die niets met identiteit, verwantschap of andere mooie woorden te maken heeft, kunnen de jongeren, zonder dat ze zich dat zullen realiseren, zich nu in de AVRO-gelederen aansluiten. Het is nog slechts een kwestie van afwachten wat andere, even ini tiatiefrijke zendgemachtigden de schare potentiële nieuwe leden hebben te bieden. De minister van CRM geeft hen - nog - ruim baan. Het als uniek bekend staande om roepsysteem in ons land hoort gebaseerd te zijn op een rechtvaardige verdeling van de schaarse zendtijd. Omroepver kiezingen zouden wellicht zo'n situatie kunnen scheppen, maar zijn door de bewindsvrouw af gewezen. De methode van posi tieve wilsverklaring (alleen een schriftelijke verklaring maakt een abonnee van een omroepblad tot meetellend lid) had misschien eerlijker proporties tot stand kunnen brengen. Maar de indie ner van dit voorstel, ex-CRM-mi- nister Harry van Doorn, moest destijds onder druk van de Ka mer en het Gooi schielijk zijn goede plan inslikken. Het wordt hoog tijd dat de verschralende race naar vergroting van de ach terban via oneigenlijke middelen niettemin alsnog een halt wordt toegeroepen. Mertens heeft ein delijk de handschoen in de ring geworpen. Er zal een realistisch antwoord op moeten volgen, wil het omroepbestel inderdaad niet volledig verworden tot een om- roepbladenbestel. LEIDEN - Wij Nederlanders zijn stevige rokers. Vorige week kon men in deze krant lezen dat we per hoofd van de bevolking 2500 sigaretten per jaar roken. Maar wij zijn niet de enigen. Roken heeft zich verspreid als een epidemie. Van land tot land, van conti nent naar continent. Nadat Columbus de tabaks plant uit Amerika in Europa had geïntroduceerd is de rookgewoonte lange tijd tot het westen beperkt gebleven. De laatste decennia heeft de sigaret ook de ontwikke lingslanden bereikt, zodat nu van een wereldepidemie sprake is. Jaarlijks boekt de sigarettenproduktie nieuwe records en de gevolgen zijn, vooral in de landen waar al langer gerookt wordt, niet mis. Overal gaat roken ge paard met ziekten van de luchtwegen en de bloedvaten. De wereld-tabaksproduktie haalde in 1976 een nieuw re cord van 5,5 miljoen ton, waarvan 3850 miljard sigaret ten gemaakt werden. Behalve in enkele noordelijke landen groeit tabak bijna overal. De plant wordt commercieel verbouwd in 120 landen in Afrika, Amerika, Europa en Oceanië. China staat boven aan de lijst van tabaksprodu centen met meer dan één miljoen ton, gevolgd door de Verenigde Staten. Dan ko men India, Rusland en Tur kije. Tabaksplantages verschaffen werk en regeringen profite ren van hun rokende burgers door belastingen en ze ver dienen soms deviezen met de export van hun tabakspro- dukten. "Toch is tabak verbouwen verre van gezond als economische activiteit", aldus een in mei van dit jaar verschenen rap port van de Wereldgezond heids Organisatie (WHO). In ontwikkelingslanden kan de grond die nodig is voor de ta baksverbouwing veel beter worden gebruikt voor voed sel produktie. Bovendien ver eist tabak veel arbeiders ge durende de korte piek-perio- de tijdens de oogst. Deze tijd valt samen met het seizoen dat er dringend werk gedaan moet worden om andere pro- dukten te cultiveren zodat het een slechte invloed heeft op de verbouw van voedselge wassen en andere lands- bouwprodukten. Ook bevor deren tabakscultures de ver breiding van woestijnen om dat jaarlijks kolossale hoe veelheden brandhout gekapt worden in bedreigde bossen om de tabak te branden. Slechts enkele ontwikkelings landen exporteren een be langrijk deel van hun tabak. In het merendeel wordt de ta bak voor de eigen markt ge bruikt. Daarom zijn de in komsten door export zelden belangrijk. Bovendien beïn vloedt roken de economie nog nadelig omdat aan de ene kant de produktiviteit daalt omdat rokers vaker ziek zijn en vroeger sterven, aan de andere kant omdat meer geld moet worden uitgegeven voor de gezondheidszorg. De belastingen die "verdiend" worden met heffingen op rookwaren zijn daarnaast "schijnwinsten". Op het ogenblik weet iedereen dat roken longkanker kan veroorzaken. Nog niet alge meen bekend is dat ook veel slachtoffers vallen door hart en vaatziekten en bronchitis. Zonder sigaret zou de totale kankersterfte met een kwart afnemen. Sigaret roken is verantwoorde lijk voor 90 procent van de gevallen van longkanker. In alle landen waar roken zijn in tree doet stijgt het aantal longkanker-doden. Deze trend komt voor zowel in ontwikkelde als in ontwikke lingslanden. Uit onderzoeken in Engeland, de Verenigde Staten en Ca nada blijkt dat de kans om longkanker te krijgen sterk afhangt van het aantal siga retten dat gerookt wordt, de leeftijd waarop men begint en de rookgewoonten. Hieron der valt het aantal trekken per sigaret, hoe diep men inha leert en of men de sigaret tus sen de trekken in de mond houdt. Het sterkste bewijs dat roken verantwoordlijk is voor longkanker is de sterke da ling van deze ziekte bij men sen die stoppen met roken: na tien jaar is het risico bijna net zo klein als bij de levenslange niet-roker Hartinfarcten moeten voor 25 procent op rekening van de sigaret geschreven worden. Andere factoren die de kans op een hartinfarct vergroten zijn hoge bloeddruk en veel cholesterol in het bloed. Ro ken is de enige van de drie die gemakkelijk tegengegaan kan worden. Net als bij long kanker daalt de kans snel zo dra men met roken stopt en na tien jaar is deze gelijk aan de niet-roker. Ook na een hartinfarct werpt stoppen met roken vruchten af. Dat halveert de kans op een twee de infarct. Rokers hoesten niet meer dan met-rokers en zij hebben veel infecties van luchtwegen. Ook hun longfunctie gaat achteruit, zodat sportpresta ties dalen. Dit gebeurt al snel nadat men begonnen is met het "saffie". Veel mensen beweren dat niet roken, maar luchtvervuiling de belangrijkste factor is die longkanker eiv andere lucht wegaandoeningen veroor zaakt. Dat dit nigt waar is blijkt uit verschillende on derzoeken. In één onderzoek werd het koolmonoxide-ge- halte in het bloed van een Pa- rijjse taxichauffeur gemeten. Dit lag vier maal zo hoog bij degenen die meer dan 15 siga retten per dag rookten dan bij degenen die minder dan vijf sigaretten gebruikten. In een ander onderzoek werd het koolmonoxide gehalte geme ten bij hoogoven-arbeiders aan het eind van hun werk dag. Niet-rokers hadden een twee maal zo laag gehalte dan men sen die meer dan 20 sigaretten gebruikten. "Het is duidelijk dat als luchtvervuiling een ziekmakende factor is, zij klein is in vergelijking met roken", aldus het rapport van Wereldgezondheidsorganisa- Kinderen Jonge kinderen ondervinden schade van de sigaretten die hun ouders roken. In het eer ste levensjaar hebben zij tweemaal zoveel kans op een longontsteking of bronchitis dan in een gezin waar niet wordt gerookt. Naast de extra kans op longkanker, hart- en vaatziekten en andere met roken verbonden ziekten die ook bij mannen voorkomen veroorzaakt roken bij vrou wen nog andere problemen. Een moeder die tijdens de zwangerschap rookt baart gemiddeld een 200 gram lich ter kind. Ook het percentage miskramen en kinderen die sterven tijdens de eerste week na de bevalling ligt hoger 28 procent. Bovendien blijkt dat roken een onmiddellijk effect heeft op de vrucht het hart van de foe tus gaat sneller kloppen en de ademhalingsbewegingen in de baarmoeder verminderen. HANS VAN DER SLUIJS ïfc-ï*l i '1111 MAGAZINE EM bekijkt met zorg de kalender. Over twee maanden is het 1980. Het decennium dat dan een aan vang neemt, inspireert het blad tot een somber gestemd omslag verhaal. Weldra gaat het IK-tijd- perk beginnen, zo vindt EM en Narcissus staat er model voor Maar was het niet zo dat deze schone jongeling de liefde van een nymf versmaadde en toen pas - als straf - verliefd werd op zijn eigen spiegelbeeld? Waar, o waar, hebben wij met z'n allen de nymf verstoten? Was dat mis schien al in de jaren zestig of toch later, toen de schaduwen van de oliesjeiks zich steeds zwarter te gen het behang aftekenden? EM gaat vooral af op de bestseller van de Amerikaanse historicus Christopher Lasch, getiteld "De cultuur van het Narcisme". Het egoïsme naar de top. Ieder voor zich en sinds de jongste enquête van De Tijd weten we maar heel mondjesmaat God voor ons allen (De Tijd was overigens weer eens een keertje om tien voor vijf woensdagmiddag niet aan de kiosk van het Leidse station ver krijgbaar). EM is weten door te dringen tot de acht Nederlanders die in Thai land astronomisch lange gevan genisstraffen uitzitten wegens smokkel in heroïne. Er staan fei- ten in die tot nu toe hier nauwe lijks bekend waren. Zo schijnt er bij gelegenheid royaal amnestie te worden verleend. De gedeti neerden leven naar dergelijke momenten van barmhartigheid toe in een grauw leven van isole ment. Het merendeel blijkt er ooit door de grote jongens van de heroïnehandel te zijn ingeluisd. Zelf blijft het „weerzinwekkend janhagel buiten schot. Dat spreekt. Ook aandacht voor het janhagel binnen onze landsgrenzen: EM staat uitgebre'id stil bij het zich weer presenterende neo-fascis- me van clubjes als dat van Glim merveen en diens verwante jeug dige bleekscheten. EM is be ducht en legt ook hier een lijn uit naar de aanstaande sobere jaren tachtig, "waarin nieuwe hoofd schuldigen voor de malaise in de maatschappij zullen worden aangewezen". hervormd nederland Veel buitenland in HN. Veel le zenswaardigs ook. Zo is er een verhaal van de Noorse anthro- poloog Thor Heyerdahl, de man die ooit op zijn vlot de Kon Tiki de Stille Oceaan overstak. Hij waarschuwt voor de consequen ties die een cultuur bedreigen die er zich op toelegt, van het een voudige iets ingewikkelds te ma ken. Zo'n cultuur is de onze. Zijn stuk is een noodkreet om einde lijk eens ernst ermee te maken om - uit eigen lijfsbehoud - het evenwicht in de natuur te hand haven: "Want elke stap die wij zetten in de vooruitgang wordt gevolgd .door een verdere die no dig is om de problemen, die de voorgaande opgeroepen heeft, op te lossen". Het IJsselmeer, dat is om zo te zeg gen helemaal in het ecologische vaarwater van Heyerdahl. Maar hoe lang nog? Als de inpolderaars hun zin krijgen, dan verdwijnt opnieuw een stuk IJsselmeer en komt er een Markerwaard bij. HN gaat grondig in op de belangen tegenstellingen en lijkt één van de uitspraken van de milieube schermers tot de eigen conclusie te maken: "inwisseling van water voor land schept geen ruimte. Het gaat om herverdeling". Voorts in HN een diepgravend vraaggesprek met filmer Roeland Kerbosch. Hij verstout zich, kri tiek te hebben op de alom tot heerlijkheid en eeuwigheid ver heven film 'Apocalyps Now": "heel knap, maar toch heb ik het gevoel dat Coppola tie boot ge mist heeft. Hij zegt dat het een film over oorlog is, maar daar heeft het niets mee te maken. Het gaat alleen over persoonlijke re laties. De Amerikanen vreten dié film en dat is niet voor niets. Het is een ballet van de oorlog, prach tig gemaakt, maar er zit geen en kele analyse in. Zo'n film had je ook in Hitler-Duitsland kunnen maken". L/n VRU NEDERLAND Hans van den Doel slaakt alarme rende en - alweer - sombere ge luiden over het reilen en zeilen van zijn partij, de PvdA. Citaat "De Partij van de Arbeid telt in haar kader vele liberale kleinge- kwigen die bij de eerste de beste afrtie in de haven en een verlies van zes zetels in een opiniepeiling direct hun beginselen overboord zetten. Ze geloven niet werkelijk in socialistische oplossingen. Een groot deel van dat partijka der is socialist zolang het niks kost". Van den Doels kritiek geldt ook oppositieleider Den Uyl die teveel in de oude kaders van besluitvorming zou blijven meehobbelen. Juist dat zou moe ten worden aangepakt. Van den Doel dus hoog hoog op zijn stok paard, geleide loonpolitiek. Lie veling van de vakbonden zal hij met dit VN-interview niet wor den. Nog maar weer eens een speciale kanttekening voor dat onvolpre zen kleurendeel van VN. Het woord "bijlage" zou ongepast zijn, want het is in korte tijd een wezenlijk segment in het totale journalistiek produkt geworden. Ditmaal gaat het over de huis vrouw. Er komen er een aantal aan het woord. Er is een aantal gefotografeerd. Niet allemaal on tevreden. Zeker niet. Maar zelfs de meest zonnige karakters stel len zich tussen de regels de vraag, waar ze het eigenlijk voor doen. En dan te weten dat er tussen de verhalen door, uitgerekend een advertentie in vele kleuren staat met een dame helemaal alleen op een stretcher. Geen kinderen, geen man. Alleen een tafeltje met daarop een fles wodka. Het merk wodka van de advertentie. In de Achterop-pagina melding van de opwinding die zich van het Amsterdamse studenten- korps heeft meester gemaakt bij kennisneming van de VN-publi- katies over hun ballenbroedcrs in Leiden. Horst Wessellied kan niet, jodenmoppen wel, vindt men: "Ja natuurlijk. Iedereen vertelt ze. Net als Belgenmoppen, over spastische kinderen die na gedaan worden" De HP mint documentaires over recente geschiedenis. Ditmaal een reconstructie van en terug blik op de acties die tien jaar te rug het Nederlandse toneelbe stand deden schudden en wan kelen. Werd die Tomaat toen te vergeefs gegooid? Dramatoloog Paul Binnerts lijkt die vraag be vestigend te beantwoorden. Het is nog altijd het Wederzijds Hu welijksbedrog hoera en het Kommunistisch Manifest van Bertold Brecht liever niet. De pijn en het heimwee van een nieuwe vrijgestelde onder de nieuwe vrijgestelden. En het gaan afdrinken in de kroeg "bij Joop en Betty op de hoek". Jan Timman zelf aan het woord over de kortstondige wanhoop direct na dat halve puntje adem te kort in Rio: "even speelde ik met de gedachte op dit eiland te blij ven. Mijn gezinnetje in de steek te laten, elke dag in de zee zwem men en uit jonge kokosnoten te drinken." Maar Willem Elschot sprak al over de conventies en de practische bezwaren. Jan deed het hem na. Drie dagen later stond hij op een winderig en koud Schiphol met vrouw en kind. Polemoloog Röling opent een serie over de nieuwe kernwapens en oud-minister Van Kemenade gaat diep in op de middenschool, die opnieuw op de tocht staat, maar die de socialist onmisbaar acht bij het streven naar gelijk heid bij de intellectuele ont plooiing. Johnny Rep kan prima met Franse scheidsrechters overweg: "Je moet wel een beetje oppassen met wat je zegt. Maar, merde, dat gaat nogal. Dat kan nog wel door de beugel. Je kan beter niet met pédé (is flikker, red.) beginnen Ischa Meijer spreekt met de hoofd redacteur van deze krant. De schrijver van dit weekblad-over zicht beperkt zich louter tot deze constatering. De beginselverkla ring van het Leidsch Dagblad rept van onbevangen berichtge ving als een groot goed. Vandaar. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11