EVA DEN HARTOG HELPT IN THAILAND Kort geding tegen ^krakers Sassenheim Gewonde door ontploffing op bouwwerk in Hoofddorp Derde gezinsvervangend tehuis bollenstreek officieel in gebruik IIENSDAG 31 OKTOBER 1979 XEIDEN/REGIO t Directeur Van Barneveld kust Eva den Hartog goedendag bij haar ertrek naar Thailand. Ze gaat daar het werk in de vluchtelingenkampen jan de grond brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN/ SCHIPHOL - De Alphense majoor van het Leger des Heils, Eva den Hartog, is gis teren afgereisd naar Thai land, waar zij samen met een team van verpleegsters, dokters en technici, de hulpverlening in één van de vele vluchtelingenkampen op poten gaat zetten. Het kamp Sakeow. vlak aan de grens met Cambodja, telt zo'n 40.000 vluchtelingen, voor wie nog geen enkele vorm van hulp Eva den Hartog is voor een halfjaar "uitgeleend" aan het Tear fund (het internationaal Evangelisch Hulpfonds). Het Leger des Heils is ermee akkoord gegaan dat zij de serie lezingen die ze de ko mende twee maanden in de Ver enigde Staten zou houden, voor tijdig heeft afgebroken. Het door Eva den Hartog te leiden team noemt zich het Christian Medical team, waarin samenwerken: The Christian and Missionary Allian ce, Het comité Hulpverlening Zuid-Oost Azië. het Tear. fund, het (Amerikaanse) Leger des Heils en World Relief Commis- Eva den Hartog is gisteren (in ge zelschap van een tv-ploeg) naar Thailand vooruit gereisd, om daar alles in gereedheid te bren gen voor de rest van het team, dat bestaat uit zes gediplomeerde verpleegsters, twee ziekenver- zorgsters, één dokter en twee technici (een automonteur en een electriciën). Zij vertrekken vol gende week woensdag naar Thailand. "Schokkend" De situatie in het kamp is volgens directeur Jan van Barneveld van het Tear fund "schokkend". Uit de contacten die hij afgelopen zondag nog had met Thailand blijkt dat in het kamp de helft van het verwachte aantal vluchtelin gen (80.000) niet is aangekomen. Van de veertigduizend die het wél haalden, sterven er dagelijks vijftig. Het kamp telt, volgens Van Barneveld, zevenhonderd ernstig zieken. Alle vluchtelin gen lijden aan ondervoeding, dy senterie, malaria, en er staat een cholera-epidemie op uitbreken. Het Christian Medical team gaat er, zo is de bedoeling, een veldhospi taal met honderd bedden en twee rijdende poliklinieken inrichten. Verder moeten er tenten komen - op dit moment leven de vluchte lingen er in de modder op matten - en moet de voedselhulp op gang komen. Vorige week is er voor bijna 100.000 aan medicijnen van Schiphol naar Bangkok gevlogen. Bovendien gaat er van af nu elke tien dagen een scheepslading rijst (500 ton) en noodbiscuits (van het Neder landse leger) vanuit Singapore naar Cambodja. Spionnen Hoeveel vluchtelingen Thailand telt, valt niet te zeggen. Op Schiphol was gisteren ook de Engelse arts John Townsend, die samen met zijn vrouw veertien jaar in Thailand heeft gewerkt en zaterdag naar Thailand terug reist Hy vertelde: "De situatie verandert elke dag. Als ik nu zeg 300.000 dan kan ik er 100.000 naast zitten". Hy maakt deel uit van het team dat de hulpverlening van alle in Thailand werkzame hulpinstan ties (dat zijn er zo'n kleine veer tig) coördineert. Hy noemde het voor de hulpverleners vooral van belang dat zy weten wat voor mensen de Thais zijn: een vrede lievend en vriendelijk volk dat nu vreest voor de geschillen tussen China en Rusland. Townsend be vestigde dat zich onder de vluch telingen spionnen bevinden. Met de politieke voetangels en klemmen houdt Eva den Hartog zich niet bezig. "Ik ben blij dat ik daar niet hoef te vragen of ie mand communist of socialist of links of rechts is. Ik ga daar waar de nood is. "En verder. "Als je daar bent vallen de namen van de organisaties die hulp verlenen weg. De eendracht in die situatie vormt onze kracht". HOOFDDORP - Als ge volg van een ontplof fingopeen bouwterrein in de nieuwbouwwijk Bornholm in Hoofd dorp is de 24-jarige bouwvakker C. D. uit Heerhugowaard met ernstige brandwonden overgebracht naar het brandwonden-zieken huis in Beverwijk. De bouwvakker was bezig met het afwerken van een dak. Hy maakte daarbij gebruik van een bak met teer en een gasfles. Door nog onbekende oorzaak kwam het tot een ontploffing. Huizen en geparkeerde auto's die in de nabije omgeving stonden, werden beschadigd. De totale schade bedraagt volgens de politie ongeveer 100.000 gulden. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. Geen nieuwe pont tussen Valkenburg 3n Rijnsburg iALKENBURG - Het veelbespro ken veerpontje over de Oude Rijn tussen Valkenburg en Rijnsburg wordt niet vervangen, iet dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland heeft het verzoek van de gemeente Val kenburg om 80 procent van de exploitatiekosten voor zijn reke ning te nemen, afgewezen. Die afwijzing houdt in dat de ge meente Valkenburg zelf voor die kosten zou moeten opdraaien. |e gemeenteraad is in januari van dit jaar akkoord gegaan met de aanschaf van een nieuwe pont, mits de provincie het leeuwedeel van de kosten om het pontje in de vaart te houden, zou dragen, jurgemeester en wethouders van Valkenburg willen nu dat de ge meenteraad donderdagavond geen krediet voor de vervanging beschikbaar stelt. Rijnsburg en Gedeputeerde Staten (dagelijks bestuur provincie) laten weten van vervanging van het pontje af te zien. "Niet meedoen van Katwijk aan sehooldienst teleurstellend" NOORDWIJK - "Het is teleurstel lend dat een groot deel van de scholen in Katwijk niet wil mee doen aan een schoolbegelei dingsdienst van de bollenstreek gemeenten", zei de Noordwijkse wethouder van onderwijszaken Bedijn gisteravond in de raads- i vergadering. poor het afhaken van Katwijk worden ongeveer 3500 leerlingen aan het totaal onttrokken. Wat de gevolgen daarvan zijn voor de j overblijvende gemeenten is nog j niet duidelijk, hoewel het gevaar bestaat dat de oprichting van zo'n I schoolbegeleidingsdienst (sbd) op losse schroeven komt te staan. Het standpunt van het ministerie van onderwijs over de kwestie is overigens nog niet bekend. Ook in de nota Schoolbegeleiding van de stuurgroep die het Samen werkingsorgaan Bollenstreek heeft ingesteld wordt aan het af haken van Katwijk voorbijge- j gaan. Wethouder Bedijn vindt dit echter onjuist. "Katwijk is een stuk rea liteit. Daarmee moet rekening worden gehouden, of men er nu gelukkig mee is of niet", aldus de wethouder. De stuurgroep wil van de deelne mende gemeenten, dus ook van Noordwijk, vóór 1 december aan staande een uitspraak over de sbd. Volgens Bedijn is dat echter niet mogelijk. ("We moeten wel opschieten, maar niet overhaas ten".) Niettemin is de wethouder ervan overtuigd dat voor de ver nieuwing van het onderwijs een schoolbegeleidingsdienst hard nodig is. De wethouder deelde mee dat van het ministerie toestemming is gekregen voor de nieuwbouw van scholen in de wijk Boeren- burg in Noordwijk. Zorgen had de wethouder over de verbou wing van de "Witte School". De zaak "ligt moeilijk", omdat in het kader van Bestek '81 bezuinigd wordt op de zogenaamde ver nieuwbouw. SASSENHEIM - De rechter moet beslissen of de krakers van drie Sassenheimse panden in hun woning mogen blijven zitten. Binnen enkele weken wordt over deze zaak een kort geding gevoerd voor de Haagse rechtbank. Burgemeester Kret van Sassen heim maakte gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering bekend dat de gemeente niet zo maar toestaat dat deze voor een opknapbeurt bestemde wonin gen door een aantal krakers zijn ingenomen. Daarom stapt de gemeente maar de rechter. Kret reageerde hiermee op vragen van het raadslid mevrouw Hen stra (Progressief Sassenheim), die zei dat haar fractie weinig gelukkig was met de kraakactie in de voor een opknapbeurt be stemde woningen in het gebied Zandslootkade. Zij was het ook die de burgemeester vroeg of het mogelijk was maatregelen te ne men tegen de krakers. een vriendin in twee kleine ka mertjes, 's winters was het yzig koud. Ik heb er bronchitis opge lopen. Voor zoiets moet je dan ook nog 350 gulden huur per maand betalen". De andere kra kers hebben soortgelijke erva ringen. Verpauperen Twee van de acht krakers bij één van de drie gekraak te woningen in de Sassenheimse wijk die geheel wordt op geknapt. Woningnood KATWIJK - In Katwyk meer ratten dan Wethouder drs. J. Bergman (milieuzaken) schat het aantal ratten op 80.000. Met dit getal kwam Bergman gistermiddag voor de dag tij dens de maandelijkse pers conferentie van burgemees ter en wethouders. De wet houder deed ook uit de doe ken hoe hij aan dat aantal komt "Ik heb wel eens ge hoord dat er op iedere Ne derlandertwee ratten zijn. Als je daarvan uitgaat zijn er in Katwijk 80.000 ratten". "In Katwijk 80.000 ratten' De gemeente werkt met aan valsplannen om deze schri kaanjagende knaagdieren uit te roeien. Bij de uitvoering van deze plannen is de me dewerking van de bevolking onontbeerlijk. Bergman deed een beroep op de burgerij om geen etensresten achteloos weg te gooien. Vol gens hem voeren de mensen nu de ratten. Dat is in de ogen van de wethouder de belang rijkste oorzaak van het rat- tenprobleem. Aan de andere kant verborg hij niet dat ook ingrepen van de gemeente er de oorzaak van zijn geweest dat- de ratten "hun werkterrein" naar Kat- wijkse huizen hebben ver legd: de open stortplaats is dichtgemaakt en er is een ge sloten rioleringssysteem ge komen. Ook als zij het kort geding mochten verliezen, zijn de acht krakers niet van plan hun woningen zon der meer te ontruimen: "We gaan er niet zomaar uit, zegt Cor Boe- zaard, één van de acht, "waar zouden we dan heen moeten? Andere woonruimte ligt niet zo maar voor het oprapen De krakers vinden de woningnood in de bollenstreek onaanvaard baar groot. "Er worden overal du re koopflats er. winkels gebouwd, voor ons is geen plaats aldus Cor Boezaard. "Een huis kopen of huren van particulieren is de enige mogelijkheid om aan huis vesting te komen. Beide moge lijkheden kosten veel geld" Eén van de krakers van de huizen aan de Tyloostraat (13 en 19) ver telt, dat ze jaren in een tot zomer huisje omgebouwde varkens- schuur in Noordwijkerhout heeft gewoond. "Ik woonde samen met De gekraakte woningen staan alle in een wijk die binnenkort geheel wordt opgeknapt. Plannen daar voor zijn nog in ontwikkeling. De krakers hebben hun intrek ge nomen in de huizen, die zyn "ontmanteld" om te onderzoeken op welke wijze de renovatie van de woningen mogelyk is en hoe groot de kosten van de opknap beurt worden. De buurtbewoners zijn volgens de krakers blij dat de huizen weer zijn bewoond. "Ze waren bang dat de buurt zou verpauperen en hebben ons met van alles gehol pen", zegt Cor Boezaard. Na de actie hebben de krakers een sten cil in de straat verspreid, waarin de bewoners werden uitgenodigd kennis te maken met de nieuwe buren. De krakers maken huur over aan de gemeente. Het geld is tot op he den door de gemeente terugge stuurd. Cor Boezaard legt uit "Als ze de huur aanvaarden moe ten ze een huurcontract met je aangaan en dan heb je als huur der recht op huurbescherming en kun je er niet meer zo gemakke lijk worden uitgezet". Vertraging Volgens de heer Schrama van wo ningbouwvereniging 'De Voor uitgang' wordt door de kraakac tie de opknapbeurt vertraagd. "Daarmee wordt de buurt geen dienst bewezen". De krakers stellen echter dat zy de aannemer bij zijn onderzoek geen duimbreed in de weg zullen leg gen. "We hebben er geen enkel bezwaar tegen als er wat planken uit de vloer worden gebroken om de staat van het huis te kunnen beoordelen", stelt Cor Boezaard. Via de "Kraakbond Leiden" heb ben de Sassenheimse krakers een advocaat in de arm genomen, die tijdens het kort geding hun be langen moet behartigen. Burge meester Kret verzekerde de raadsleden gisteravond dat de verbeteringsplannen voor de wijk door deze actie zeker geen vertraging zullen oplopen. "Al weet ik natuurlijk niet wat de rechter gaat beslissen in deze", aldus Kret Hy veroordeelde de actie ten zeerste: "Het is een aso ciale daad en als ik de mogelijk heid heb, wacht ik geen dag om ze uit huis te zetten". Opleiding voor kok, bakker en slager aan lts ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Christelijke lagere technische school komt binnen enkele jaren een speciale afdeling consump tieve techniek. Dat is een oplei ding die zich speciaal richt op mensen die op de een of andere manier hun brood willen gaan verdienen in de consumptieve sector, waaronder beroepen als bakker, slager, kok en kelner vallen. Eerste concert van Alphense Jazzclub ALPHEN AAN DEN RIJN - In ca fé-restaurant "'t oude Regthuys" in Aarlanderveen speelt zondag 11 november het Ron van den Berg-kwartet. De groep komt uit Den Haag en be staat uit Ron van den Berg (alt sax), Wytze van der Zweet (drums), Richard Patteselanno (gitaar) en Dick van de Capelle (bas). Ze worden bijgestaan door een gastsolist. Aangezien het de eerste keer is dat Alphense Jazzclub een concert organiseert zal H. J. Polderman, voorzitter van de culturele raad, het concert inleiden. Kaarten zijn in de voorverkoop ('s avonds) verkrijgbaar aan de Kor te Conradstraat 12 en de J. P. Coenlaan 51. verricht de opening van Vredesteyn door het aansteken van de open SASSENHEIM - Burgemeester Kret van Sassenheim verrichtte gister middag de officiële opening van het gezinsvervangend tehuis "Vredes teyn" aan de Hoofdstraat 303. Hij deed dit door het aansteken van de open haard, "symbool voor warmte, sfeer en huiselijkheid", aldus het bestuur. De voorzitter van het bestuur van de gezinsvervangende tehuizen in de bollenstreek, de heer Van Morsel, dankte in zijn toespraak de bouwer van het derde centrum in de bollenstreek en in het byzonder ook coördi nator van de stichting Westra Hoekzema. Hy hoopte dat ook de bouw van het vierde gezinsvervangende tehuis, in Wasbeek, spoedig ter hand wordt genomen. Waarnemend hoofd Biemans sprak tot slot de dankwoorden uit namens het personeel en de bewoners van het nieuwe tehuis. Het gezinsvervangend tehuis Vredesteyn gaat onderdak verlenen aan 26 personen. Deze zullen in twee groepen worden verdeeld. Elke groep krygt de beschikking over een huiskamer en keuken, terwyl de bewo- ners een eigen kamer hebben. De gedeeltelijke nieuwbouw van hi t bestaande pand heeft ongeveer een jaar in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21