Kamer wil af van klaar voor de jacht de negatieve goederenverklaring EenSpaarpandbrief van nominaal f1000,- groeit naar f 1675,-. Tuinman wilde miljoen bij elkaar roven Politie lost overval snel ov Concertzaal drukker bezocht dan stadion Westland Utrecht Hypotheekbank Protopopovs krijgen asiel in Zwitserland Kom dan n"'de WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 PAGINA 17 UTRECHT (ANP) - Hij wilde één miljoen gulden bij elkaar roven en daarna stil gaan leven, zo had de 33-jarige tuinman Henk van A. uit Utrecht met zichzelf afge sproken. Toen de politie hem in juli van dit jaar in de kraag vatte bleek hij dat voornemen al voor de helft verwezenlijkt te hebben. Hij was in bezit van een half mil joen gulden aan gestolen geld, zo bleek gisteren voor de rechtbank in Utrecht, waar Van A. samen met een mededader terechtstond voor twee overvallen op posta gentschappen. Samen met zijn even oude plaats genoot Martin L. beroofde de tuinman, die als gemeenteamb tenaar een goed inkomen geniet, op 10 juli van dit jaar een afgele gen postagentschap in de ge meente Lopik. Buit ruim 32.000 gulden. Precies tien dagen later sloegen ze hun slag in Utrecht, waar een PTT-agentschap aan de Marcopololaan werd beroofd van ruim 68.000 gulden. Officier van justitie mr. R. Toeter eiste tegen L. vijf jaar gevange nisstraf en tegen Van A. driejaar. De zwaardere eis tegen L. vloeide voort uit het feit dat deze ver dachte in zijn criminele loopbaan al heel wat keren stevig met de justitie in „botsing" is gekomen. In totaal bracht hij ruim veertien jaar door in tuchthuizen, gestich ten en gevangenissen. Bij de beide overvallen bedreigden de daders hun slachtoffers met een 9 mm Baretta pistool en maakten ze zichzelf onherken baar met zwarte nylonkousen, pruiken, maskers en hoeden. In Lopik bedienden ze zich van een gestolen auto, maar bij de overval in Utrecht ontkwam het tweetal in een auto die het eigendom is van Van A. Omdat dat een zeer oud „brikkie" was van welk type er in Utrecht nog maar enkele rondrijden, kon de politie zonder het kenteken te weten het voertuig vrij spoedig opsporen. Zowel president mr. Bieger als de officier van justitie mr. Toeter complimenteerde de politie met dit „knappe staaltje opsporingswerk". Van de buit bleek al een flink ge deelte te zijn opgemaakt, maar de politie kon het overgrote deel nog achterhalen, ondermeer in een door Van A. gehuurde garage. President Bieger verweet de tuinman hebzucht. Hij hield de man voor dat hij het geld hele maal niet nodig had omdat hij een goed inkomen als ambtenaar ge niet. "Het hele beeld van u is één en al diefstal", zo zei hij. L. werd door de president geschetst als een beroepsmisdadiger voor wie het leven bestaat uit dure au to's, mooie vrouwen en spanning. Hij rekende L. tot de „harde jon gens" van Utrecht. L. zelf wilde ooit de hulpverlening in en stu deerde daarom in de gevangenis twee jaar psychiatrie. Naar zijn zeggen lukte het hem niet om uit het criminele milieu te komen waarin hii leeft. De raadsman van Martin L. pleitte ervoor dat zijn cliënt naar de psy chiatrische observatie kliniek (POK) in Utrecht zou teruggaan. Hij signaleerde dat L. in zijn psy chiatrische rapport als een zware misdadiger wordt geclassifieerd, maar dat er in dat rapport niet wordt gezocht naar een uitweg. De raadsman verweet de officier van justitie dat deze wel heeft overwogen dat de verdachte in de gevangenis er niet beter op wordt maar niettemin vijfjaar gevange nisstraf eist. Volgens de raads man bezit zijn cliënt een hoge in telligentie die nooit gehanteerd is, hetgeen hier tot ernstige cri minaliteit heeft geleid. Uitspraak dinsdag 13 november. LEIDEN HAAG (ANP) - Met ongeveer 1,2 miljoen bezoe kers per jaar blijft het con certbezoek in ons land vrij wel constant. Dat de orkes ten een slechts beperkt publiek bereiken valt te be twisten. Er gaan nog altijd meer Nederlanders van zes tien jaar en ouder inciden teel of veelvuldig naar con certen, opera's en operettes DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat de regering stappen onder neemt om het verstrekken van zgn. negatieve goede renverklaringen tegen te gaan. Ook wil de Kamer het legaliseren van de handtekeningen onder dergelijke verklaringen Bijzondere synode. J. Wille- brands, aartsbisschop van Utrecht, en de Antwerpse bis schop G. Danneels benoemd tot voorzitter van de bijzondere sy node van de Nederlandse bis- schopen, in januari in Rome. Hoewel de paus zelf voorzitter van alle bisschoppensynodes is, wijst hij steeds een of meer ge delegeerde voorzitters aan die bij toerbeurt de synode-arbeid moe ten regelen. Prof. dr. J.F. Les- crauwaet te Leuven is op voor dracht van de Nederlandse bis schoppenconferentie benoemd tot synodesecretaris. Mgr. Danneels (46) promoveerde indertijd aan de pauselijke Gre- goriana-universteit in Rome tot doctor in de theologie. In Brugge doceerde hij liturgie en sacra- mentsleer en in Leuven theolo gie. Sinds 1977 is Danneels bis schop van Antwerpen. Dr. Lescrauwaet (56), Amster dammer van geboorte, die veel over oecumene heeft gepubli ceerd, promoveerde in 1957 te Nijmegen tot doctor iri de theolo gie. De toenmalige paus be noemd hem in 1969 tot lid van de internationale theologische commissie. Sinds vorig jaar is hij hoogleraar in Leuven. De bijzondere synode van de Ne derlandse bisschoppen begint op 14 januari. Het onderwerp is: "Het pastorale werk van de ka tholieke kerk in Nederland in de huidige situatie". Achter Schillebeeckx. De theo logische faculteit van de rooms- katholieke universiteit in Leuven (België) stelt zich in een verkla ring op achter de Nijmeegse hoogleraar Schillebeeckx, wiens rechtzinnigheid (trouw aan de of ficiële leer) op het ogenblik in Rome wordt onderzocht. "De we tenschappelijke diepgang van zijn werk en de eerlijkheid van zijn bedoelingen kan niemand in twijfel trekken", aldus de verkla ring. "Zijn gehele werk is voor velen een rijke bron van degelijke theologische bezinning". In 1974 kreeg Schillebeeckx een eredoc toraat van de Leuvense universi teit. I Hervormde Kerk: beroepen te Veenendaal P. Warners Zeist, te Maartensdijk T. de Jong, wonen de te Doornspijk; bedankt voor 's Grevelduin-Capelle G.S.A. de Knegt Barneveld, voor Bant-Rut- ten (NO-polder) R.C. Cuperus Bennekom. Baptistengemeen ten: beroepen te Heerenveen J.H. Hofman Stadskanaal. Cambodja. De Wereldraad van Kerken heeft inmiddels 6,2 miljoen ontvangen voor de hulp verlening aan het door honger en strijd geteisterde Cambodja. Een paar weken gelden liet de We reldraad weten, 5 miljoen nodig te hebben om enige hulp te kun nen bieden. De niet-staatsgebon- den kerken van Zweden gaven het meest: 1,8 miljoen. verbieden. Een en ander bleek gistermiddag bij de stemmingen over de mo ties die vorige week wer den ingediend bij het de bat over de Nederlandse betrokkenheid bij de Ara bische boycot van Is raël. In beide gevallen stemde alleen de PSP tegen de voorstellen. De re gering had - bij monde van minis ter Van Aardenne (economische zaken) - de kameruitspraken ont raden. De CDA'er Van Dijk trok zijn motie in waarin hij de rege ring vroeg om de instelling van een meldingsplicht van pogingen tot boycot. „We komen er binnen enkele maanden toch weer over te spreken", aldus Van Dijk. Verrassend was de steun die de mo tie-Van den Bergh (PvdA) over het afgeven van negatieve goede- Hoge boete voor fout parkeren in Rotterdam ROTTERDAM (GPD) - Wie in de naaste toekomst in Rotterdam zijn auto gevaarlijk of sterk hin derlijk parkeert, krijgt hiervoor een dure rekening gepresen teerd: van 150 tot 275 gulden. Als de plannen doorgaan, krijgt de Rotterdamse gemeentepolitie binnenkort de bevoegdheid een particulier sleepbedrijf opdracht te geven het obstakel weg te sle pen, waarbij de eigenaar voor de kosten zal moeten opdraaien. Per dag kan men op deze manier zo'n 20 foutparkeerders straffen, zo leren vergelijkbare cijfers uit Amsterdam en Utrecht, waar dit systeem al enige tijd wordt ge hanteerd. De Rotterdamse raads commissie voor politie-aangele- genheden ging begin deze week akkoord met een ontwerprege ling. Deze wordt momenteel ver der uitgewerkt. renverklaringen ontving van de kant van de WD. Dit gebeurde nadat de PvdA'er verklaard had op dit moment niet te denken aan de invoering van een wettelijke maatregel. Voor de liberaal Bol- kestein was dit namelijk het breekpunt hij wilde wel het af geven van negatieve goederen verklaringen zoveel mogelijk te rugdringen, zonder dat hierbij echter de eigen verantwoorde lijkheid van het bedrijfsleven door strafmaatregelen beperkt zou worden. Ook een tweede motie van Van den Bergh - erop gericht te verhinde ren dat de Nederlandse Crediet- verzekeringsmaatschappij nog langer goederen verzekert die voldoen aan de Arabische boycot - kreeg de steun van de meerder heid van de Kamer. Alleen de SGP stemde tegen. De motie- Engwirda - waarbij gevraagd wordt om een verbod van de le galisatie van handtekeningen - kreeg eveneens een kamermeer derheid achter zich. Het gaat hierbij niet alleen orh de legalisa tie van handtekeningen door het ministerie van buitenlandse za ken, maar ook de legalisatie door de verschillende kamers van koophandel. STOCKHOLM - Klaar voor de jacht staan het Zweedse koningspaar geflankeerd door de voormalige Westduit- se president Walter Scheel en de echtgenoot van prinses Margareta ran Zweden. Koning Carl Gustav droeg overigens voor het eerst een bril, kennelijk om een beter oog op de eventuele proot te hebben. DEN HAAG - "Handen af van onze kinderen Die leuze stond te lezen op biljetten die leden van de algemene vereniging ouders minderjarigen (AVOM) gisteren plakten op de ruiten van het kantoor van de landelijke deken van orde van advocaten, mr. Rood, in Den Haag. De actievoerders hielden het kantoor enkele uren bezet. De AVOM ageert al geruime tijd legen het optreden van advocaten in echtscheidingszaken. Voornaamste bezwaar is dat advocaten meer aandacht schenken aan financiële zaken dan aan regelingen ten aanzien van de kinderen. EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense gemeentepolitie heeft gis termorgen twee Italianen aange houden. De mannen worden er van verdacht tien minuten voor hun aanhouding een overval te hebben gepleegd op een postkan toor aan deTivolilaan in Eindho ven. De buit, 40 tot 50.000 gulden, is bij één van de mannen terug gevonden. De 50-jarige beheerder van het kantoor heeft, toen hij het geld uit de kluis pakte, kans gezien on gemerkt het stil alarm in te druk ken. Bovendien kon hij de politie een goed signalement geven van de auto waarin de overvallers verdwenen. Deze auto die achteraf in Eindho ven gestolen bleek te zijn, werd ongeveer vijfhonderd meter van het postkantoor teruggevonden. Omstanders wisten de politie te vertellen dat twee mannen hard- hollcnd in de aangrenzende bos sen waren verdwenen. Een on middellijk ingezette zoekactie had binnen enkele minuten re sultaat. De verdachten zijn S. T. (21en L. C. (22) beiden uit het Italiaan N.>- vara. S. T. wordt in Italië gezocht als verdachte van enkele over vallen en omdat hij uit de gevan genis is ontsnapt ADVERTENTIES Beleggen in Spaarpandbrieven van de Westland/Utrecht Hypotheekbank is El i een veilige manier om uw geld aanzienlijk te laten groeien. I Voor een Spaarpandbriet van nominaal 11000,- ontvangt u op 4-2-'85 11675,-. njH OB /A De opbrengst van uw belegde geld is zo hoog, omdat de rente niet jaarlijks wordt uit- A# gekeerd, maar steeds wordt herbelegd. U trekt zo ca 5 jaar de-rente-van-de-rente-etc. Het rentepercentage staat de helt M looptijd vast.Wilt u eerder over uw belegde geld beschikken? Spaarpandbneven heb- ben een notering op de ellektenbeurs. U kunt ze praktisch probleemloos verhandelen via uw bank of commissionair in effekten. ledereen kan n.l. zien hoeveel uw Spaarpandbrieven am het einde van de looptijd opleveren. Het bedrag waarvoor u uw Spaarpandbrieven kunt verhandelen is afhankelijk van de d;m geldende koers, waarin de opgelojxn rente is verwerkt; het kan dus voor iets minder of meer zijn dan het nominale bedrag plus opgelopen rente. De huidigea&iftekoers van Spaarpandbrieven is 100%,d.w.z. u betaalt nu f 1000,- (plus de opgelopen rente vanaf l-6-'79); effectief rendement 9-50%. Spaarpandbrieven zijn aan toonder. U kunt dus zonder formaliteiten uwgeld beleggen en verhandelen. Meer informatie over deze veilige, profijtelijke belegging kunt u inwinnen bij het kantoor van de Westland/Utrecht Hypotheekbank of bij uw bank of uw commis sionair in effekten. Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-132645 BERN - Do Zwitserse regering heeft politiek asiel verleend aan het Russische kunst schaats-echtpaar Protopo- pov en dc Tsjechoslowuakse tennisspeelster Hannah Stratsjonova. De Protopopovs weken vorige maand tijdens een tournee door West-Europa uit naar het westen, Stratsjonova deed dat tijdens de open Zwitserse tenniskampioen schappen. Oleg en Ljoedmilla Protopopov /ijn in de jaren zestig ver scheidene malen wereld kampioen kunstschaatsen voor paren geweest Ze gol den in de Sowjet-Unie als model-burgers en waren zeer populair. Ov de reden van hun besluit hebben zij officieel niets meegedeeld. Vrienden heb ben gezegd dat ze in toene mende mate moeilijkheden hadden met het krijgen van uitreisvisa in de Sowjet-Unie. Ook Stratsjonova heeft offi- haar uitwijken. dan er Nederlanders van twaalf jaar en ouder soms of vaak naar een voetbalwed strijd gaan. Deze aantekeningen- heeft het Contactorgaan van Neder landse Orkesten gemaakt naar aanleiding ran misver standen bij de discussies over het orkestenbestel en de vor- ming van een objectieve me ning hierover. Ook de opmer king, dat de orkesten een steeds groter deel van de rijks- subsidies voor kunsten opei sen is zo'n misverstand. In 1966 was 25 procent ran het budget voor de orkesten be stemd en dit jaar is het aan deel minder dan 20 procent. Over de concertbezoekers willen de orkesten nog kwijt, dat in '71 een derde van hen een la gere of ulo-opleiding had, welk aandeel in '77 was op gelopen tot 47 procent. In de zelfde periode liep de gemid delde leeftijd van het publiek terug van 50 lot 42 jaar. De orkesten betreuren het dat de minister van CRM nog geen nadere bijzonderheden be kend maakt van het ingrij pende plan voor het orkester. bestel. Wel geven de algemene beschouwingen van de be windsvrouw al redenen tot ernstige kritiek. De verant woordelijkheid loor de lan delijke muziekvoorz lening moet tot uitdrukking blijven worden gebracht in een volle dige garantie van de orkest salarissen, aldus het commen taar. Dwingende redenen voor besparen op de orkesten heeft de minister voorts nog niet kunnen geven. Zoiets zou ontslag van gekwalificeerde beroepsmusici betekenen, al dus de orkesten. Pijnlijk (3) boe >u ik (in alle bescheiden- n willen haken op de recen- i Bert Koekebakker. ran 26 oktober 1.1., O' ;-avond in het Waagge de Wat onaardig van die Koekebakker, om deez' avond zo te kraken; de organisatie wist er toch iets van te maken, al was de belangstelling inderdaad niet groot, hetgeen men bood werd door 't publiek toch gewaardeerd: natuurlijk kritiek mag er best zijn, maar houdt het dan een beetje fijn en dat Giesen 'n foutje maakte; heus dat raakte de dichters niet, tenslotte was ook hij een amateur in dut deed hij uiterst vriendelijk en is zeer te waarderen. Al ligt wel niemand er van wakker, voor alle amateurdichters vond ik dit schrijven pijnlijk, Bertus Koekebakker. Toos Kop Lage Rijndijk 60 Leiden ADVERTENTIES - AIS JE ECHT GOED f WILT LEREN SKIËN 'O' ski-piste jf "DE MEERBERG" cljub jn Hoofddorp Itewaueg de wmtMigate i« ttexLeihuid] SKI-PAS ski-piste" DE MEERBERG" 1 ospectus (02503) 10138

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17