Al in december besluit nemen kernwapens over Siert Bruins doet geen verklaringen 4000+2000m2 Wiegel botst weer met CDA over aftrekbaarheid hypotheekrente Minister neemt afstand van uitlating officier keukens, badkamers, zitkomfbrt into wordt Opzettelijk reramd: rouw gedood Conclusie NA VO-werkgroep: INSDAG 30 OKTOBER 1979 £INT-MAARTENSDIJK (GPD) - I De 50-jarige mevrouw Pelgrim i uit het Zeeuwse Sint-Maartens dijk is zondagmiddag bij een ver keersongeval in de Hoekse Waard om het leven gekomen. De auto, bestuurd door haar man, werd opzettelijk geramd door een auto met drie jongelui van Goe- ree Overflakkee, bestuurd door de 23-jarige N. van L. uit Dirks- I land. Hierdoor raakte het voer tuig van het gezin Pelgrim in een sloot, waarbij zowel de bestuur der als mevrouw Pelgrim zwaar gewond raakten. Zij werden naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotter- dam vervoerd waar de vrouw overleed. eide auto's waren bij het oprijden van rijksweg 29 ter hoogte van Barendrecht met elkaar in bot sing gekomen. Deze botsing was echter niet ernstig. Beide auto's schampten elkaar slechts. De jongens waren echter zo kwaad, dat zij gewapend met stukken hout en flessen bier het echtpaar te lijf gingen. De 53-jarige be stuurder pakte hierop een steek wapen en verwondde de 20-jarige J. S. uit Oude Tonge aan de buik. e man schrok van zijn daad en reed snel weg. De jongens zetten met hun gewonde vriend de ach tervolging in. In de Hoekse Waard haalden zij het echtpaar in en ramden vervolgens de auto. De jongelui reden door naar Dirksland, waar S. in het zieken huis werd opgenomen. Van L. is opgesloten in het bureau te Numansdorp. De rijkspolitie heeft beide bestuurders een bloedproef afgenomen. BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - Het conflict tussen CDA en WD over de af trekbaarheid van hypotheekren te is gisteravond verder ver scherpt. De botsing volgde op een verklaring van het CDA-ka- merlid Van Rooijen tijdens een spreekbeurt in Maarssen. Een woedende vice-premier Wiegel reageerde onmiddellijk uiterst fel op deze uitspraken, waarin Van Rooijen de VVD verweet dema gogie (volksmisleiding) te bedrij ven met betrekking tot de hypo theekrente. De reactie van Wiegel is hoogst on gebruikelijk, omdat hij hiermee in feite fractievoorzitter Rietkerk passeert. Wiegel heeft overigens al eerder laten uitlekken eventu eel bereid te zijn tot een kabinets crisis over deze zaak. Bij de laat ste algemene beschouwingen heeft ook CD A-minister Andries- sen (financiën) duidelijk gemaakt dat het kabinet niet wenst te tor nen aan de renteaftrek voor het eigen huis. Tot woede van de WD en tegen de wensen van het kabinet kwam de CDA-fractie bij deze beschou wingen toch met een motie waar bij een deel van de rente voor eer ste hypotheken boven vier ton niet langer aftrekbaar was. PvdA en D'66 stelden bij die gelegen heid voor om de grens bij drie ton te leggen. Van Rooijen verklaarde in Maars sen dat de WD demagogie be dreef met zijn verklaring dat het CDA-voorstel „honderdduizen den bezitters van eigen wonin gen" zou treffen. Volgens de oud- staatssecretaris (in het kabinet- Den Uyl) zou het hierbij echter „slechts" gaan om enkele tien duizenden bezitters van dure ei gen woningen. „Hiervoor is het volstrekt rechtvaardig dat zij een stukje van de renteaftrek inleve ren," aldus Van Rooijen. Ook is volgens hem de opstelling van de VVD in dit conflict „vol strekt onlogisch". Zo willen de liberalen wel de systeemfouten aanpakken in bijvoorbeeld het stelsel van de sociale voorzienin gen, maar weigeren zij ditzelfde te doen bij de rente-aftrek. „Uit puur electorale redenen," zei Van Rooijen. De WD probeert zich zelf in een positie te manoeuvre ren, dat zij opnieuw de grote kampioen is van de eigen wo ningbezitter, aldus de CDA- Volgens Wiegel „begrijpt Van Rooijen nog steeds niet waar het om gaat". Niet de WD. maar het kabinet heeft gezegd dat er niet getornd mag worden aan de af trekbaarheid van hypotheekren te, verklaarde Wiegel in een reac tie. „En het meest onbegrijpelijke is ei genlijk dat de heer Van Rooijen door zijn uitspraken duidelijk aangeeft dat hij niets begrijpt van de spanningen en de zorgen van heel veel mensen in dit land", al dus de vice-premier. Wiegel ver wees verder naar het CDA-ver kiezingsprogramma „Niet bij brood alleen waarin „heel dui delijk staat dat aan de aftrek baarheid van hypotheekrente voor het eigen huis niet getornd mag worden". Volgens Wiegel zijn de uitspraken van Van Rooij en „volstrekt in strijd" met dit programma. Simon Wiesenthal, één van de opspoorders van de van oorlogsmisdaden verdachte Siert Bruins, was gisteren ook in Hagen aanwezig bij het proces tegen Bruins. Op de foto Wiesenthal middenin gesprek met de openbare aanklagers Weissing (links) en Schacht (rechts). DEN HAAG (GPD) - Een principe-besluit over nieuwe NAVO-kernwapens voor de middellange afstand, waarbij de NAVO-landen de werkelijke invoering van die wapens laten afhangen van ontwapeningsbesprekingen met de Russen, heeft geen enkele zin. De NAVO dient in decem ber een definitief besluit te nemen tot modernisering en dat ook werkelijk uit te voeren. Op eerste dag nazi-proces HAGEN (GPD)-Gewapend met een bruin leren tasje, een notitieboekje, een leesbril en een rood-witte ballpoint schoof Siert Bruins (58) gistermorgen om vijf voor negen, keurig op tijd, in de verdachten- bank van het Hagener Schwurgericht (jury rechtbank). Drie minuten na negen voegde zijn voormalige SD-chef August Neuhauser (67) zich bij hem. Neuhauser stak Bruins de lin kerhand toe. De ruim veertig ver slaggevers en de betrekkelijk kleine groep belangstellenden - alleen familie en wat kennissen - zagen hoe Bruins en zijn vroegere chef van de SD -Dienststelle Delf zijl elkaar kort de hand schudden voordat de rechtbank binnen kwam en het proces tegen Bruins en Neuhauser - waarvoor de rechtbank elf zittingsdagen, ver deeld over vier weken heeft uit getrokken - kon beginnen. Veel nieuws leverde deze eerste zit tingsdag niet op. Omdat de beide verdachten weigerden verklarin gen af te leggen, besloot presi dent Klaus-Peter Kremer (47) kort na de middag de zitting tot morgen te schorsen. De aanklacht tegen Bruins en Neu hauser luidt: Als respectievelijk SS-Oberscharführer (Neuhauser) en SS-Rottenführer (Bruins) de joodse broers Mijer en Lazarus Sleutelberg te hebben ge dood. Na de weigering van Bruins en Neuhauser om ook maar iets óver deze zaak te zeggen, nam recht bankpresident Kremer met bei den hun levensloop door. In het geval Bruins vanaf zijn geboorte Nederlander had hasjiesj in auto ATHENE (AFP) - De Griekse douane heeft zondag aan de Grieks-Turkse grens een Neder lander aangehouden, die 464 kg hasjiesj in zijn auto had. De smokkelwaar was verborgen in een speciale bergplaats van een kampeerbus die van Istanbul op weg was naar Amsterdam. De bestuurder, de 25-jarige Neder lander B.P., en zijn 27-jarige Zwitserse passagier zijn aange houden. P. verklaarde tegenover de politie onkundig te zijn van zijn kostbare vracht. in Vlagtwedde, zijn jeugd, deels in Nederland, deels in Duitsland, zijn lidmaatschap van de Hitler- Jugend en de NSB tot zijn aan melding bij de Germaansche SS, Division Viking. In april 1943 kwam Bruins bij de Grenzschutz in Delfzijl, een politieafdeling die ressorteerde onder de Sicher- heitsdienst in Groningen. In Delfzijl werd Bruins bevorderd tot Scharführer. Na de moord op de Sleutelbergs is de groep waartoe Bruins behoor de met een boot naar Emden gevlucht. Daar, in Oost-Fries land, heeft Bruins anderhalfjaar in Norden bij een boer gewerkt. Volgens zijn verklaring is hij ook nog enige tijd in een kamp in En schede geweest. Toen hij terug kwam in Duitsland heeft hij zijn Nederlandse papieren ergens be graven - hij kon ze zelf later niet meer terugvinden - en bij de poli tie gemeld dat hij ze verloren had. Bij die gelegenheid heeft hij zich de nieuwe naam Siegfried Bruns aangemeten. Hij gaf ook een an dere geboorteplaats op. Als reden voor deze naamsveran dering noemde Bruins ter zitting het feit dat zijn vader in 1945 na de bevrijding als oud-NSB'er zou zijn doodgeslagen. De bevolking van Weite, waar de oude Bruins woonde, zou daarmee wraak hebben willen nemen voor de dienstneming van Siert en zijn broer Derk bij de SS. Van het feit dat hij in 1949 in Nederland ter dood veroordeeld is, zegt Bruins pas veel later gehoord te hebben. Ik woonde toen al in Breckerfeld, aldus Bruins, die ook nu nog steeds gebrekkig Duits spreekt met veel Nederlandse woorden erdoor. Wat er op die bewuste dag in april 1945 bij het kerkhof in Farmsum precies gebeurd is, werd ook ter zitting niet goed duidelijk. Vol gens het verhaal zou comman dant Bordeau van de Grenz schutz in Delfzijl opdracht heb ben gegeven de beide te elfder ure opgepakte joden Mijer en La zarus Sleutelberg door het front heen te „lozen". Mogelijk wilde de man met een vlucht in het vooruitzicht geen gevangenen Bij het proces in 1949 in Groningen van het bijzonder gerechtshof van Leeuwarden heeft Neuhau ser verklaringen afgelegd, waar van hij nu zegt dat ze hem „met gummiknuppels uit de kop ge slagen zijn". Onder invloed van martelingen zouden hem destijds allerlei uitspraken in de mond gelegd zijn, die hij later als onjuist moest herroepen. Duidelijk werd dat allemaal niet op die eerste zit tingsdag Siert Bruins probeert zich, bij zijn vertrek Doet de NAVO dat niet, dan geeft zij de Russen de gelegenheid een moderniseringsbesluit van de NAVO te vertragen om intussen PROBLEMEN ILLEGALE PLASSERS UTRECHT (ANP) - Twee mannen die de plaatselijke politieveror dening overtraden door te urine ren tegen een winkelruit van een radiohandel aan de Mariaplaats in Utrecht, hebben het de politie zondag nogal moeilijk gemaakt. Toen twee surveillerende agen ten een opmerking over hun overtreding maakten, griste de 22-jarige H.J.B. die onder in vloed van sterke drank verkeer de, een revolver uit de jaszak van zijn 23-jarige vriend A.P.M. en richtte het wapen op de politie. De agenten trokken hun pistool, maar ze durfden niet te schieten omdat er nogal wat toeschouwers waren. Ze zochten dekking en belden om assistentie. B. liep in middels, met het vuurwapen nog steeds op de politiemannen ge richt, achteruit de bar-dancing Cartouche binnen, vanwaar hij de politie via een kier vanachter de toegangsdeur bedreigde. De 30-jarige portier van de nacht club slaagde erin, B. de revolver afhandig te maken en de man aan de politie over te dragen. De revolver, waarin geen kogels bleken te zitten, is in beslag ge nomen. DEN HAAG (ANP) - Opnieuw heeft minister Scholten (defen sie) afstand genomen van uitla tingen van een hoofdofficier van de landmacht, die - als nieuwe commandant van het 42e batal jon in Assen - liet weten, dat oor log voor hem een stuk sportiviteit betekent, het gevecht voor hem het hoogste goed is en het front de plaats waar kerels gemaakt worden. "De moderne beroeps soldaat is een slapjanus, die het aankijken niet waard is", aldus deze hoofdofficier. In antwoord op eerder gestelde vragen liet minister Scholten we ten, dat de uitspraken zover van Verloop bij politie AMSTERDAM (ANP)- In de eerste zeven maanden van dit jaar heb ben ruim 100 politie-agenten het Amsterdamse korps verlaten. Dit heeft burgemeester Polak be kendgemaakt in antwoord op vragen van het D'66 raadslid Ernst Bakker, die opheldering had gevraagd over het „onrustba rend verloop" onder het politie personeel in de hoofdstad. Het korps telt in totaal ongeveer 3000 Volgens de burgemeester zijn het vooral de jongere agenten die op stappen, omdat zij in de grote stad moeilijk kunnen aarden en tegen de specifieke problemen niet opgewassen zijn. de gangbare opvattingen binnen aai aoor een ongelukkige de landmacht liggen, dat een ver- woordkeus de indruk is ontstaan dere reactie van zijn kant niet no- dat hij positief staat tegenover de dig was. In een aanvullend ant- oorlog", aldus de minister, woord zegt de bewindsman Volgens de bewindsman is er voor thans, dat hij de gewraakte uitla- hem dan ook geen reden tingen "geenszins" tot de zijne maakt. n een begeleiding schrijven zegt minister Scholten, dat de betrok ken hoofdofficier stelt dat hij de weergegeven uitspraken groten deels wel heeft gedaan, maar in een breder en genuanceerder verband. De betrokkene meent dan ook dat hij "geen ondoor dachte en slecht gekozen be woordingen heeft gebezigd, noch ander te betreuren. In het eerder gegeven antwoord werd meege deeld, dat de betrokkene zijn "ondoordachte en slecht geko zen" bewoordingen zou betreu ren en dat hij de draagwijdte van zijn uitspraken "niet voldoende heeft overzien". De betrokken hoofdofficier heeft zich inmid dels gewend tot de commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer. zelf door te gaan met uitbreiding van haar bewapening. Dat zou kunnen worden opgevat als wei felachtigheid van het Westen. Uitstel van een besluit tot invoering van nieuwe atoomwapens zal bo vendien leiden tot grotere poli tieke druk door de Russen. Het is niet reëel te denken dat de Rus sen hun kernbewapening be langrijk zullen willen beperken als de NAVO-landen niet vastbe sloten zijn hun kernwapens te moderniseren. Dat zijn de conclusies van een spe ciale werkgroep van hoge NA VO- functionarissen, die rapport heeft uitgebracht aan de regeringen van de landen van het bondge nootschap. De werkgroep wijst daarmee de voorstellen van on der meer een meerderheid in het Nederlandse parlement (CDA en PvdA), om éërst te gaan onder handelen met de Russen en pas bij mislukken daarvan tot de in voering van nieuwe kernwapens te besluiten, als volstrekt irreëel van de hand. Wapenbeheersing De NAVO-landen willen iii decem ber een besluit nemen over de modernisering van de kernwa pens voor de middellange af stand, als antwoord op o.a. de nieuwe Russische SS-20-raket. Twee speciale werkgroepen hiel den zich bezig met enerzijds de militair-technische kant van de zaak en anderzijds het onderzoe ken van de mogelijkheden van wapenbeheersing op dit terrein. Hun standpunten kunnen wor den gezien als die van het NAVO- hoofdkwartier. Een korte, beperkte samenvatting van hun rapporten is vandaag door de ministers Scholten (de fensie) en Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) aan de Tweede Kamer gestuurd. Donderdag gaan beide ministers voor het eerst uitgebreid praten over deze zaak met de betrokken Tweede- Kamer-commissies. Dan krijgen de kamerleden ook meer (gehei me) gegevens. Al eerder lekte vanuit Brussel uit dat de eerste werkgroep wil dat de er in Centraal-Europa 572 nieuwe atoomraketten komen, te stationeren op het grondgebied van West-Duitsland. Nederland. Belgie, Italië en Groot-Brittan- Het zou daarbij moeten gaan om 108 Pershing Il-raketten en 464 zogenaamde kruisraketten, waarvan er 50 in Nederland te recht zouden komen. Wanneer de NAVO-topconferentie in decem ber een positief besluit neemt, kunnen de nieuwe wapens in 1983 operationeel worden. Brussel overleg over de kernwa pen-problemen gevoerd met hun Belgische collega's Mesmer en Simonet. De bewindslieden spraken af over de inhoud van de gesprekken geen mededelingen te zullen doen. De positie van België is in deze zaak van groot belang, omdat het evenals Nederland basis van eventuele nieuwe atoomraketten wordt. De Nederlandse en Belgi sche regeringen lijken te probe ren zoveel mogelijk één stand punt in te nemen. Ook in het Bel gische parlement is een vrij grote groep tegen een moderniserings besluit. De ontmoeting tussen de vier mi nisters is in zoverre vrij opmer kelijk, dat het nog maar zelden is voorgekomen dat de regeringen van Belgie en Nederland op deze manier bilateraal overleg over de fensiezaken hebben ge pleegd. Overleg ADVERTENTIE Zo'n duizend uitheemse dieren onderschept DEN HAAG (ANP) - Er komen nog steeds vreemde dieren de Nederlandse grens over, on danks de ruim twee jaar gele den van kracht geworden wet bedreigde uitheemse dier soorten. Het ministerie van CRM, dat met twintig mensen toezicht houdt op de invoer, heeft sinds de wet van kracht is on geveer duizend dieren, varië rend van tropische vissen tot tijgers en puma's toe, kunnen onderscheppen. Veel kon in beslag worden genomen door tips van de douane op de be langrijkste punten, zoals Schiphol en in het zuiden van het land. In Belgie is de han del nog niet verboden, aldus een woordvoerder van CRM. De laatste "grote vangst" deed het departement bij een die renhandelaar in Eindhoven. Deze bezat onder meer 200 Japanse en Chinese vuur- buiksalamanders. twee goudbuik mangabeys en twee huzarenapen. Op de import van dit soort dieren in Ne derland staat een boete van 10.000 gulden of drie maan den hechtenis. Minder dan de helft van de exo tische dieren komt levend de Nederlandse grens over. Vol gens de heer F. Reinhardt, één van de twee inspecteurs uitheemse dieren van het mi nisterie. houdt de exporteur daar al rekening mee door bij een bestelling van bijvoor beeld honderd vogels, er 200 op te sturen. Hij verwacht overigens een verdere terug loop van de invoer. Momen teel is dat al te constateren. Eén van de redenen zou kunnen zijn dat diverse soorten uit heemse dieren niet meer in trek zijn bij het publiek Zo is er al geen handel meer in chimpansees. Zo'n beest is op een gegeven moment niet meer te houden in huis en men kan dit dier aan 11' straatstenen niet kwijt. De af gedankte exemplaren komen uiteindelijk in twee opvang centra in Amstelveen en Bar- neveld terecht, waar nu onge veer 300 dieren huizen. De in beslag genomen beesten worden eerst op last van de officier van justitie onderge bracht m een dierentuin. Daarna beslist de rechter of het daar mag blijven, of dat het terug moet naar het land van herkomst.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7