Renovatie? Bejaarden gaan er soms aan onderdoor J' Lauwe voor 2-jarige reacties op plan brugklas Afsluiting Hoogstraat permanent Thoma van Dienstencentrum De Kooi: Bezwaren D'66 tegen verbouwing stadhuis Wielrijdster rijdt frontaal op auto DINSDAG 30 OKTOBER 191 DINS Vrouwenhuis Het Vrouwenhuis in Leiden or ganiseert morgen een infor matieavondvoor die vrouwen die nog nooit of niet zo vaak in het Vrouwenhuis zijn geweest. Het programma vermeldt de volgende punten: film over het Vrouwenhuis in Amsterdam, toelichting op de activiteiten in het Leidse Vrouwenhuis en een optreden van het vrou wenkoor "De Sirenes" Aan vang 20 uur. Avondexcursie Om een indruk te geven wat er allemaal bekend is over mine ralen, edelstenen en fossielen, is er vanavond een rondlei ding door het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. Begonnen wordt met verto ning van dia's waarna een rondleiding volgt. Ter afslui ting van de excursie wordt de film "De Lage Landen" ver toond. De leiding van de avond is in handen van het hoofd van de educatieve dienst van het mu seum, mevrouw drs. E. v.d. Wilk. De excursie begint om 8 uur in het gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht 17. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij K&O aan de Oude Vest 45, tel.071-141141 Harry Touw Moppentapper Harry Touw houdt vanavond een try-out voor zijn nieuwe langspeel plaat "Bakken aan de bar" Dat gebeurt in het café "De Hut van ome Henne" aan de St. Aagtenstraat 28. Het be gint om tien uur 's avonds. De toegang is gratis. Vietnam-collecte In de week van 19 tot 24 novem ber wordt in Leiden weer een huis- en straatcollecte gehou den ten bate van het Medisch comité Nederland-Vielnam. De opbrengst is ditmaal be stemd voor de bestrijding van malaria. Het comité kan nog een aantal collectanten ge bruiken. Opgeven kan men zich bij Helene Fekkes, Em- malaan 12 ,Oegstgeest,tel.071 - 154971 of bij mevr. C. Vol- mer-Barth, Lorentzkade 22. Leiden, tel. 071 - 123928 De Vietnam Werkgroep Leiden organiseert op maandag 12 november ook een informatie- en discussieavond in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. Aanvang 20 uur. Spreker is Maarten van Dul- lemen en de muziek wordt verzorgd door het koor "De Eenheid" Alchemie i de In het Gesprekscentrum ac Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de serie le zingen over alchemie door Mia Leene besloten Onder de titel 'De hedendaagse alche misten" gaat zij in op de leer stellingen van esotereische bewegingen zoals de Roze- kruisers. Aanvang 20 uur en toegangsprijs f 3.50 Mensenrechten In het kader van de lezingen cyclus over mensenrechten spreekt vanavond de Leidse hoogleraar volkenrecht prof. dr. P. H. Kooymans. Onder werp is "De rechten van de mens en de internationale rechtsorde". De lezing die om acht uur begint wordt gehou den in zaal 10 van het Acade miegebouw aan het Rapen burg 73. Na afloop is er gele genheid tot discussie. Vrije school Zoals ieder jaar organiseert de Vrije School een aantal cur sussen voor ieder die zich in teresseert voor de leerstof en pedagogiek van deze school. Woensdag 31 oktober is de eer ste cursusavond in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9. De heren D. ten Hooven en G. Reyngoud spreken over 'Dierkunde in de Vrije School". De bijeen komst begint om kwart over acht. Film In het K O-gebouw aan de Oude Vest 45 (ingang Haze- windsleeg) draait morgen middag om half drie een jeugdfilm onder de titel "De Luchtpiraten" De film gaat over Mike en Har ry, die hun zelfgebouwde zweefvliegtuigje tegen de grond kapot zien slaan. Zij komen in contact met een „echte" piloot, Charly, die de jeugdige modelbouwers uit nodigt voor een proef vlucht .met avonturen. Zender Muppet in beslag genomen LEIDEN - In samenwerking met de PTT-opsporingsdienst heeft de politie gistermiddag de'ille gale zender "Muppet" gelokali seerd en in beslag genomen. Tegen de eigenaar, een 24-jarige man uit Rijnsburg die de zender in een pand in de Timorstraat in Leiden had staan, is proces-ver baal opgemaakt. André van Duyn opent Rosmolen LEIDEN - André van Duyn opent woensdag de "Rosmolen" in de Meren wijk, het winkelgedeelte naast het winkelcentrum "De Kopermolen". De officiële ope ning van dit winkelgedeelte be gint woensdag om twee uur tus sen de twee winkelcentra. De openingsplechtigheid zal ook worden opgeluisterd door de carnavalsvereniging "De Jolige Hutspotters" LON He be: bu de Co WJ de LEIDEN - Met ingang van 30 oktober worden de ver plaatsbare paaltjes op de Hoogstraat bij de Oude Rijn en de Nieuwe Rijn vervangen door vaste palen. Deze definitieve afsluiting van dit gedeelte van de Hoog straat houdt verband met de steeds verder verslechteren de toestand van de kelderge welven onder de Hoogstraat. Daardoor kan op de Hoogstraat absoluut geen gemotoriseerd verkeer meer worden toegela ten. De aan- en afvoer van goederen voor de bedrijven die daar ge vestigd zijn zal voortaan moe ten gebeuren via de Oude of de Nieuwe Rijn. Het verkeer dat via de Nieuwe Rijn richting Hoogstraat rijdt kan via de Vischmarkt (een richtingverkeer) weer weg rijden. De paaltjes, die op het ogenblik de Vischmarkt aan de kant van de Koombrug- steeg afsluiten zullen in ver band hiermee vandaag wor den weggehaald. De gewelven onder de Hoogstraat: ondersteund doorz pijlers om instorting te voorkomen LEIDEN - Voor alle betrokkenen geldt dat het renoveren van hun woning beslist geen pretje is. Voor een groot aantal bejaarden echter brengt een grondige opknapbeurt van hun woning schrijnende situaties met zich mee. Hoogbejaarden worden uit hun vertrouwde omgeving weggerukt. In betrekkelijk korte tijd moeten ze tweemaal verhuizen: van eigen woning naar wisselwoning en weer terug. Voor jongeren al vaak een belasting: voor de be jaarden met hun specifieke kwalen en ziektes een over belasting. Die overbelasting zou zelfs zo groot zijn dat het ziekte-cq sterftecijfer in de te renoveren wijken stijgt, zo beweren de Wijkadviesraad De Kooi en het Dienstencentrum in deze wijk. "Kijk" zegt projectleider Thoma van het Dienstencentrum "be wijzen kun je zulke opmerkingen nooit. Het is ook nog niet bewe zen, maar het vermoeden leeft bij ons sterk. En de opmerking gaat in elk geval op voor het aantal ziektes. Dat er mensen aan de re novatie onderdoor gaan, dat is zeker" Tweede voorzitter Heetveld van de Wijkadviesraadhij deed onlangs een onderzoek naar de proble men bij de renovatie voor oude ren: "Er zijn mensen die veertig, vijftig jaar in de Kooi of Noord wonen. Die zijn verknocht aan hun huisje-met-geschiedenis Nu moeten ze naar tochtige niet- geventileerde wisselwoningen worden overgebracht. En dat terwijl de ene bejaarde bijvoor beeld last heeft van reuma, de ander van astma. Daar komt bij dat ze een deel van hun spullen zolang kwijt zijn, want die moet wegens ruimtegebrek worden opgeslagen" Toch is het niet de renovatie zelf die bij de bejaarden de meeste psy chische spanningen oplevert. Dat is de onzekerheid waar en wan neer er wordt gerenoveerd. Met name de bewoners in het gebied tussen Sumatrastraat, Borneo- straat. Javastraat en Lags Rijn dijk hebben het wat dat betreft moeilijk. Het gebied zou eind 1978 al zijn gerenoveerd. De op knapbeurt werd uitgesteld om dat het project te groot zou zijn. De bewoners in die buurt leven volgens Thoma in grote span ning. Ze kunnen de langdurig heid ("het lijkt een veeljarenplan te worden") niet aan, hikken te gen de renovatie aan en zijn bang van de ene op de andere dag uit hun huizen te worden gezet. Uit het onderzoek van Heetveld blij ken die spanningen door opmer kingen van de betrokkenen als "ik vind er niets aan". "Ze had den de huizen beter moeten bij houden". "Het is een ramp op on ze leeftijd zoiets nog te doen" "Het verplanten van een oude boom brengt leed met zich mee, maar dat kan de heren toch alle maal niet schelen". "Zezullen het toch echt naar mijn zin moeten doen, want ik laat niet met me sollen." Heetveld: "De bejaarden zitten met vragen als: Wie helpt me, waar moet ik tijdens de renovatie heen, kan ik mijn eigen woning straks wel weer terugkrijgen. Echt, het komt voor dat er mensen met va lium in hun hand op het spreek uur van de sociaal raadsman voor de renovatie zitten". Ook wordt een aantal bejaarden in de Kooi en Noord heen en weer geslingerd tussen twee moge lijkheden. Omdat beide wyken geen echte bejaardenvoorzienin gen als een verzorgingstehuis hebben worden de ouderen die niet meer voor zichzelf kunnen zorgen gedwongen naar een voorziening in Zuid-West te trekken. Veel bejaarden die van hun te renoveren woning het liefst naar een verzorgingstehuis zouden verhuizen melden zich niet aan, uit angst in een andere wijk terecht te komen. Voorzitter Revet van de Wijkadviesraad: "Er zijn bejaarden die veertig, vijftig jaar in de Kooi hebben ge woond. Die plant je niet even over naar een andere wijk" Vandaar ook dat de Wijkadviesraad en het Dienstencentrum momen teel, samen met de gemeente, bij gedeputeerde staten pleiten voor een verzorgingstehuis met een aantal bejaardenwoningen. De gemeente zal een enqüete hou den in alle bejaardenoorden om (nog) meer argumenten te verza melen die voor de bouw van een bejaardenoord in de Kooi of Noord pleiten. En dat terwijl Lei den al boven de landelijke norm van zeven procent die ze aan ver zorgingsruimte voor haar bejaar den mag r Sommige ouderen i veertig, vijftig jaar in hetzelfde huisje. Wel wil de Leidse wethouder Tes- selaar binnenkort een "bestuur lijk overleg" tussen scholen voor vwo (atheneum en gymnasium) beginnen, waar de twee-jarige brugklas één van de eerste ge sprekspunten zal zijn. Pais lanceerde zijn plan enkele we ken geleden. De definitieve keu ze voor een vervolgopleiding, die door de leerlingen nu meestal na het eerste brugjaar moet worden gemaakt, zou volgens de minister uitgesteld moeten worden tot na het eerste brugjaar. In 1990 zou de "twee-jarige brugklas" in Ne derland algemeen ingevoerd moeten zijn. Zoals wel vaker ge bruikelijk, zou het "tweede brugjaar" eerst op een aantal scholen uitgeprobeerd moeten worden. Dat uitproberen zal zoals het er nu uitziet in elk geval niet in Leiden gebeuren. Concrete plannen ont- Doorstroming moet soepeler LEIDEN - Leerlingen moet soepeler kunnen doorstro men van het lager onderwijs naar het vervolgonderwijs. Dat vindt men op 24 scholen in Leiden en omgeving voor lager onderwijs, lager be roepsonderwijs en voortgezet onderwijs. Deze scholen hebben dan ook ingeschreven voor een door het ministerie van onderwijs te betalen "project". Dat houdt in, dat de scholen een bepaalde periode extra man kracht en begeleiding kun nen krijgen, op kosten van de minister, om de overgang naar hogere schooltypen voor de leerling te stroomlijnen. Bij het ministerie zijn tot nu toe ongeveer 20 aanmeldingen voor het project binnenge komen. Hoogstens de helft daarvan zal in aanmerking komen voor geld uit de "pro- jectpot". Het ministerie neemt daarover eind decem ber/begin januari een beslis sing. Van de Leidse scholengemeen schappen doen alleen de openbare "Louise de Colig- ny" en de "Rembrandt- scholengemeenschap" in principe aan het project mee. Verder hebben zich onder meer nog de Lagere Agrari sche School in Oegstgeest, het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs (Lei derdorp) en diverse Leidse lagere scholen opgegeven. breken, hoewel er in elk geval al één school is die een verlengd brugjaar heeft ingevoerd: de scholengemeenschap "Louise de Coligny". Daar is het tweede brugjaar ingedeeld in een "havo- atheneum"-groep en een "havo- mavo"-groep, waardoor in feite al een deel van de keuze gemaakt Andere scholen, zoals de scholen gemeenschap "Rembrandt" en de christelijke scholengemeen schap "De Vlietschans" werken nog steeds met een gewoon brugjaar. Tesselaar is sceptisch over de mo gelijkheden om de tweejarige brugklas in te voeren, en boven dien zijn er andere zaken die bin nen het Leidse onderwijs om meer aandacht vragen dan het initiatief van Pais. "Toen de éénjarige brugklas werd ingevoerd, zou die ook op alle schooltypen in opzet gelijk zijn, om switchen mogelijk te maken. Daar is geen barst van terecht ge komen. Dan kun je op zijn minst cynisch zijn over de mogelijkhe den dat een tweejarige brugklas op dat punt wél een succes zou zijn", aldus de wethouder. Tesselaar vindt dat er binnen de brugklas een mogelijkheid moet zijn om te differentiëren", dat wil zeggen om leerlingen op hun ei gen niveau aan te spreken, want er zijn nu eenmaal "niveau-ver schillen", aldus Tesselaar. In een aantal opzichten lijken de plannen van Pais op die van Van Kemenade, die de invoering van de middenschool wilde en zelfs een aantal experimenten op dat gebied lanceerde. "Maar nu lijkt het er op dat de plannen meer vanuit de scholen zelf worden opgezet", aldus rector Steffens van de Louise de Coligny. Ook mevrouw De Boer-Pino, rec trix van de "Rembrandt", vindt dat het er op het eerste gezicht op lijkt dat deze recente plannen be ter ontvangen zullen worden dan de "totale omwenteling zoals Van Kemenade die wilde". Rector Van der Linde van de "Vlietschans" gelooft dat de twee-jarige brugklas nog op problemen zal stuiten. Hij vindt ook, dat het geven van "gediffe rentieerd" onderwijs mogelijk moet blijven. LEIDEN - De fractie van D'66 in de Leidse raad heeft ernstige bezwaren tegen de plannen die er bestaan voor verbouwin gen in en rondom het stadhuis. De bezwaren richten zich vooral tegen de vervanging van de trap op de hoek van het Stad huisplein en verbouwing van de tweede etage van het stadhuis. Volgens D'66-fractievoorzitter Glaubitz verkeert de trap nog in goede bouwkundige staat. "De zin van het vervangen ontgaat ons ten enen male. De trap is mis schien wat klein, maar detoneert (misstaat - red) geenszins in het stasdsbeeld". De fractie is van mening dat het een grove geld verspilling is wanneer 200.000 gulden zou worden uitgegeven voor het maken van een nieuwe trap. Wat de tweede etage van het stad huis betreft merkt D'66 op dat zowel de raadzaal, de burgerzaal, de koffiekamer, de collegekamer als de werkkamer van de burge meester zijn voorzien van fraaie houten panelen. "In sommige: vertrekken bevindt zich uniek, I en te .weinig bekend, werk van Maurits Escher. Het meubilair is over het algemeen geheel in stijl met de bouwtrant van de ver trekken. Verder zijn de gangen bekleed met marmeren platen, bevinden zich in de gang naast de raadzaal mo zaïeken in de muur en zijn in de vensters boven de deuren in de raadzaal fraaie glas-in-lood-ra- j men aangebracht." Het geheel is j volgens Glaubitz een bijzonder gaaf voorbeeld van de bouwstijl in de jaren dertig. Volgens D'66 moet er in het kader van de herinrichting van het stadhuis' alleen maar onder houdswerk worden verricht. De democraten vinden het een ui- j terst vreemde zaak dat bij de plannen noch de Rijksdienst voor de Monumentenzorg noch het gemeentelijke bureau Mo- numentenzorg betrokken zijn. I Een en ander onderstreept vol- gens D'66 in Leiden de noodzaak om te kunnen beschikken over j een eigen monumentenverorde ning. D'66 zal daarvoor op korte termijn met voorstellen komen In die tussentijd zou de raad moe- 1 ten uitspreken dat geen ingrij pende wijzigingen worden aan gebracht zonder dat de raad op dat punt een uitspraak heeft ge daan. LEIDEN - Een 28-jarige wielrijd ster botste gisteren op de Blauwpoortsbrug frontaal op een personenauto en kreeg daarbij een snijwond in haar ge zicht, een pijnlijke linker schouder en rechter knie. De vrouw sloeg vanaf de Prinses- sekade linksaf de Blauwpoorts burg op, maar maakte daarbij geen gebruik van het fietspad. Ze schrok toen ze het fietspad te laat opmerkte en botste daar door op de auto die uit tegen- LEIDEN - Zeven ruiten van het gebouw van de afdeling psycho logie van de universiteit aan de Hooigracht zijn dit weekeinde met stenen kapot gegooid. De schade bedraagt 300 gulden. overgestelde richting over de linker rijbaan kwam. De vrouw sloeg met haar schouder door de voorruit van de auto, de ruit werd totaal vernield. De 32-ja- rige bestuurster van de auto, werd niet gewond. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren twee caravans en een woonwagen van de Admiraal Bankertweg naar een parkeerter rein bij rijksweg 4 laten versle pen. De wagens stonden onge veer zes maanden illegaal bij de Admiraal Bankertweg omdat het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein overbelast is. De bewoners hadden vorige maand een aanschrijving gekregen dat ze binnen een dag vertrokken moesten zijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4