omputer bewijst nut in AZL Kantonrechter sJNu ontpolde van Merenwijk Open dag jubilerend Leids dagverblijf Protest tegen onzekerheid rond opleiding "Uijtterdijk" Verkeersactie geeft vertekend beeld van gedrag "langzamen "Hondenbezitters, je zou er 'n grote hond op willen afsturen ER SDAG 30 OKTOBER 1979 t Automatisering loopt vooruit op wettelijke bewaking privésfeer EIDEN - Het Academisch 1 Ziekenhuis Leiden is erg de gelukkig met de invoering iad rv'an de computer. "De re- missultaten van de automati- E'n tering zijn zondermeer t n'afeer positief'. Dit werd tregistermiddag door prof.dr. gopA.R. Bakker bekend ge- elddcmaakt. Bakker is directeur van schhet samenwerkingsver- erdiand voor de ontwikke- dllMing en toepassing van het lbb2riekenhuis Informatie ;rg Systeem (ZIS). der i ran^nleiding voor de optimistische 'atdgeluiden van het ziekenhuis zijn "Mqde onlangs bekend geworden re- as Ifcultaten van een onderzoek naar het functioneren van de compu- _«ter in de gezondheidszorg. Het onderzoek werd in opdracht van •het ministerie van onderwijs en ^■wetenschappen uitgevoerd. JQ?t gebruik van computers levert ^imeer op dan het kost. Alleen al bij jhet Leidse ziekenhuis wordt te- rieen 1984 een besparing van ruim ^Jtwee miljoen gulden per jaar J^verwacht. Landelijk zal de bespa ring in het begin van de jaren —tachtig bij de ziekenhuizen jaar lijks ruim vijftig miljoen gulden bedragen. het Academisch Ziekenhuis 1> 'd( Leiden (AZL) werd in 1972 be- Laig°nnen met het zogenaamde ZIS-project. svraiiet alleen de communicatie is dankzij de automatisering verbe terd, maar ook de zorg voor de 11166 patiënt. Verwacht wordt dat nke] dankzij de computer onder meer nie, de wachttijden van de patiënten korter zullen worden, erfifr zitten echter nogal wat nare kan ten aan het opslaan van per- Mir soonsgegevens in een computer. De Raad van Europa (een politiek ging lichaam waarvan negentien Eu- aere: ropese staten, waaronder Ne- r, vo derland, lid zijn) zet zich al ge- iarig ruime tijd in voor wettelijke re nen gelingen op dit gebied. ^Polgens deze raad is binnen het ferkl ^jdsbestek van één generatie de beeldschermen: het voor het publiek zichtbare deel van de automatx- EIDEN - Aan de Hogewoerd 22 is ionain een voormalige winkel voor huishoudelijke artikelen het Ita liaanse restaurant "Tregalli" ge vestigd. Aan de Doezastraat 28 is in plaats van de damesmodezaak "Moni- 6 que", de damesmodezaak "Dick- npihoff mode" gevestigd, jeeit Aan de Haverstraat 58 is een m, 1 voormalige autostalling gesloopt. Van de Lammenschansweg 85 is •uulhet administratiekantoor J. van ach der piuym BV verplaatst naar de Valkenburgseweg 31. ^"jAan de Cobetstraat 85-87 wordt uur de bakkerij van Nagtegaal voort- uui gezet door Van der Kletersteeg. Aan de 2de Binnenvestgracht 14 is de plaats van de autohandel Van der Kwast ingenomen door de del autohandel "Autocenter". ;0 J Morgen heropent de echtgenote dooi van burgemeester Vis de ver- 1134 nieuwd haarstudio "Jean-Pier- eest re" aan het Rapenburg 47. vrijheid om te kiezen wie wat van ons mag weten steeds moeilijker geworden. "Vandaag de dag weet niemand meer zeker wie infor matie over hem heeft en door wie en voor welke doeleinden deze informatie misschien al wordt gebruikt. Het is duidelijk dat hiei iets aan moet gebeuren", riep de Raad van Europa halverwege de jaren zeventig uit. Bij het Leidse ziekenhuis heeft men onlangs een (kleine) eerste stap naar openbaarheid gezet. Bij een aantal afdelingen kunnen be zoekers op een monitor zien wat er over hen in de computer wordt opgeslagen. De patiënten hebben juridisch echter geen poot om op te staan als ze inzage van hun ge gevens eisen. Over het algemeen zijn geleerden en politici van mening dat dit (di rect of indirect) wel moet gebeu ren. Momenteel is er een wets ontwerp in voorbereiding die al- AFSLUITING SCHELUWBRUG LEIDEN - Vanaf morgen zal de Scheluwbrug tussen Heren gracht en Havenplein over de Oude Rijn worden afgesloten voor alle doorgaand verkeer, be halve voor voetgangers en fiet sers. Zoals wij vorige week reeds meldden verkeert de brug in zeer slechte staat. De gemeente vindt het daarom niet langer verant woord om nog zwaar verkeer op de brug toe te laten. De afsluiting geldt voorlopig voor onbepaalde tijd. In verband met de afsluiting zal er op de Heren gracht éénrichtingverkeer wor den ingesteld vanaf de Scheluw brug (Oude Rijn) in de richting van Ir. Driessenstraat-Ooster- kerkstraat. les rond de computer en de privé sfeer moet regelen. Deskundigen verwachten echter dat het nog wel "vreselijk" lang kan gaan du ren eer zo'n wet er is. Bij het Leidse ziekenhuis loopt men alvast op dergelijke wette lijke regelingen vooruit want "de communicatie is zo ingewikkeld geworden dat men er zondei computer bijna niet meer uit komt" In het ziekenhuis staan op dit mo ment zo'n 170 beeldschermen opgesteld, waarmee gegevens uit het systeem kunnen worden op gevraagd. Prof. Bakker: "Het is duidelijk dat niet iedereen via zo'n beeldscherm alle informatie kan opvragen. Slechts die gege vens worden beschikbaar gesteld waarvoor de betreffende gebrui ker bevoegd is" Dit houdt in dat mensen die infor- LEIDEN - Het dagverblijf voor ge- treedt 's middags de toneelgroep handicapten aan de Hoge Rijn- "Gajes" op. dijk 19 houdt donderdag een Voor de open dag is een tentoon- matie uit de computer willen hebben zich moeten legitimeren met een gebruikersnummer en een geheim persoonlijk wacht woord. Het is volgens het zieken huis niet mogelijk dat gebruikers van verschillende afdelingen van eikaars informatie gebruik kun nen maken. Een gebruiker op het laboratorium heeft geen toegang tot financiële gegevens. Maar ook een arts heeft niet zonder meer toegang tot patiëntengegevens; er wordt binnen het systeem ge controleerd of de betreffende pa tiënt wel bij hem onder behande ling is. Een groot nadeel van zo'n systeem is dat de meeste medewerkers van het ziekenhuis in de toe komst niet meer in staat zullen zijn het totale gebeuren van het ziekenhuis te doorgronden. Slechts een select gezelschap kan in de toekomst over alle informa tie beschikken die in de compu ters ligt opgeslagen. "In vele opzichten", zo is men bij het academisch ziekenhuis van mening, "zijn de waarborgen voor bescherming van de patiën tengegevens binnen een compu tersysteem vaak groter dan in de ouderwetse archieven met pa tiëntendossiers" Bij het academisch ziekenhuis verwacht men in de toekomst veel van het informatiesysteem. "Naast verbetering van de com municatie in het ziekenhuis, een betere toegankelijkheid van ar chieven, kan men een beter in zicht in het reilen en zeilen van het ziekenhuis krijgen". Overigens is het Ziekenhuis Infor matie Systeem in Leiden in zijn huidige vorm nog maar een be gin. Bij het ziekenhuis wordt verwacht dat de communicatie binnen het ziekenhuis verder zal worden verbeterd. En dat dat ook het geval kan zijn tussen de huis artsen en de ziekenhuizen. THIJS JANSEN ADVERTENTIE waardevol woonadvies. open dag. Dit gebeurt ter gele genheid van het tienjarig be staan. Vanaf half elf 's morgens tot drie uur 's middags zijn be langstellenden welkom. Morgen begint de feestweek met het ge zamenlijk drinken van een kopje koffie. Dan zullen ook de jubilarissen van het dagverblijf worden gehul digd met een toepasselijk lied en een kleine attentie. Na de lunch iYVD-raadslid Elzenga: EIDEN - WD-raadslid Elzenga vraagt zich af of de Merenwijk voor ont poldering in aanmerking komt. 'eze vraag en nog enkele andere stelde het VVD-raadslid aan het college van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van de aanslagen van het Waterschap Oude Venen. >e Merenwijk ligt in de Broek en Simontjes-Polder. Deze polder ligt in de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Warmond en heeft een oppervlakte van ruim 267 hectare. De Merenwijk zou zon der kaden, dijken en bemaling helemaal onder water komen te staan. De Broek en Simontjes- polder is op 1 januari opgeheven en opgegaan in de polderconcen tratie "De Oude Venen". 'olgens de heer Elzenga heeft de Merenwijk een eigen waterloop systeem met voldoende voorzie ningen ten behoeve van c}e wa terhuishouding. Daarom kan voor het gebied tot ontpoldering worden overgaan. Iet VVD-raadslid heeft uitgere kend, dat de eigenaars van de grond in de Merenwijk in het verleden dubbel vooi r Elzenga. ningen in de polder hebben moe ten betalen. In eerste instantie moesten de in gelanden polderlasten betalen, die zaten inbegrepen in de grondprijs van de Merenwijk. En nu worden de ingelanden aange slagen door het waterschap "Ou de Venen". Daarom is het volgens Elzenga noodzakelijk, dat de Merenwijk ontpolderd moet worden. Mocht dit juridisch, niet mogelijk zijn, dan dringt hij er bij het college op aan, dat polderheffingen zo laag mogelijk worden gehouden. LEIDEN - Zo'n 100 leerlingen van de school "Uijtterdijk" aan de Turkooislaan in Lei den hebben enkele dagen geleden met een delegatie bij staatssecretaris De Jong (on derwijs) geprotesteerd tegen de voortdurende onzekerheid over hun opleiding. De leerlingen willen dat de op leiding tot kraamverzorgster nog dit schooljaar van de grond komt. Op dit moment zijn er alleen opleidingen tot bejaardenverzorgster en ge zinsverzorgster. De opzet van de opleiding op "Uijtterdijk" is dat de leerlin gen uit drie vakken twee kunnen kiezen. De derde mo gelijkheid zou dan kraamver- zorging zijn. Nu deze moge lijkheid ontbreekt hebben de leerlingen dus geen enkele keus. Oorzaak van het ontbreken van de "kraam"-richting is dat de landelijke kruisverenigingen, die zelf ook opleidingen tot kraamverzorgster verzorgen, aan leerlingen van "Uijtter dijk" (en de vijf andere scho len in Nederland die hun op leiding op deze manier heb ben ingericht) geen stage plaatsen willen aanbieden. Zij erkennen de "geherstruc tureerde" scholen nog niet. Vandaag is er weer een gesprek tussen vertegenwoordigers van de diverse betrokken scholen en de ministeries van volksgezondheid en onder wijs. Als deze besprekingen ongünstig voor de scholen uitvallen, dan zit de moge lijkheid van acties er volgens de heer Van Kralingen, een van de docenten van "Uijt terdijk", in. stelling ingericht van zelfge maakte dingen. Men vindt deze "expositie" in de gymzaal. In de personeelskamer zal er de hele dag een doorlopende filmvoor stelling worden gegeven. De film handelt over activiteiten die op het dagverblijf plaatsvinden. Vrijdag 2 november wordt ter af- sluitng van de feestweek een reisje naar Zandvoort gemaakt en s middags wordt in het "Dolfi- rama" een dolfijnenshow be zocht. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn een stoplicht komt een fietser op een bon te De grote landelijke verkeersac tie die vorige week op tal van plaatsen in het land werd ge houden heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. De ac tie. een initiatief van de Cen trale Politie Verkeerscommis- sie (de CPVC) en uitgevoerd in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland en de Ver- keerscommissie van het Openbaar Ministerie, was bedoeld om het gedrag van het langzame verkeer (bromfiet sers, fietsers en voetgangers eens onder de loep te nemen. Het verkeersgedrag van deze groep zou daar namelijk aanleiding toe geven. Volgens de CPVC beweegt het lang zame verkeer zich de laatste tijd vrijer over de weg zonder de verkeersvoorschriften in acht te nemen waardoor het aantal verkeersongevallen onder de acht miljoen fietsers en de anderhalf miljoen bromfietsers die Nederland telt sterk toeneemt. "Maar", zo weet adjudant E. de Jong van de Leidse politie, "wanneer voetgangers en fietsers een agent in uniform zien dan gedragen ze zich op eens keurig netjes. Vandaar dat de resultaten van de actie een sterk vertekend beeld ge ven. In werkelijkheid is het gedrag van het langzame verkeer veel verontrusten der" Een echte beestenboel was het gis teren bij kantonrechter Löweler. Zelfs het klassieke "hond bijt postbode", doorgaans alleen in- terressant voor schrijvers van stripverhalen, haalde de balie. "Ik zal er niet teveel over zeggen, want ik ben zelf bang voor hon den", bekende de kantonrechter. En even later: "Het zijn leuke beestjes, maar hondenbezitters, dat is wel een plaag hoor. Daar zou je af en toe een grote hond op af willen sturen". De hondenbezitter uit Oegstgeest, die terecht stond omdat hij zijn huisdier niet had aangelijnd, vond het allemaal wat overtrok ken. Natuurlijk was het niet de bedoeling geweest dat de hond de postbode zou bijten, maar dat was wel op eigen terrein gebeurd. Dat de politie, die daarna was gaan kijken en de hond toen on- aangelijnd op het trottoir had zien liggen, dan toch nog een pro ces-verbaal had opgemaakt vond hij flauw en gaf hem de indruk dat ze hem "moesten hebben Dat hij nu toevallig vlakbij het politiebureau woont... Officier van justitie Van der Ham herinnerde de man eraan dat hij al vele malen eerder is gewaar schuwd en ook al drie keer ge verbaliseerd en vreesde dat hij zijn post voortaan van straat zal moeten oprapen. Hij eiste hon derd gulden boete. Kantonrech ter Löweler legde de boete op en zei er, zoals aangekondigd, ver der niet veel meer over dan: "Als u het te lastig vindt moet u maar geen hond nemen". Bokken en geiten bijten misschien niet zo snel, maar mogen toch ook niet loslopen. De man uit Leider dorp die er drie in een plantsoen had laten lopen kreeg er een boe te van vijftig gulden voor. Maar ernstiger was dat één van de bokjes met een lelijke wond aan zijn poot rondliep. Volgens de dierenarts, die op verzoek van de politie rapport had opgemaakt was het een oude beenbreuk en zag het er niet naar uit dat er enige aandacht aan was besteed. Het pootje was korter dan de andere en de plaats waar het gebroken was was open. "Dacht u nou werkelijk dat ik een bok die 150 gulden waard is laat verwaarlozen? Ik heb het goed verzorgd, de wond twee keer per dag met warm sodawater afge veegd en er een hele fles veejo- dium aan gespendeerd, maar ik krijg zo'n wond niet in een week dicht", protesteerde de verdach te. De officier van justitie zag het iets anders. "U hebt eerst tegenover de poltitie verklaard dat het bokje enkele weken geleden door een hond was gebeten, dat is iets anders dan een week. En u hebt 110 gulden schadevergoeding gehad van de eigenaar van die hond. Dan moetu niet zelf blijven prutsen, daar zijn veeartsen voor". Rechter Löweler legde een boete van vjjftig gulden op (honderd gulden minder dan de officier had geëist), en verbeurdverkla ring van het bokje, dat waar schijnlijk de rest van zijn leven zal slijten op de kinderboerderij in Zwammerdam waar het nu al verblijft. De liefhebberij van een monteur uit Noordwijk leidde ook hem tot voor de rechter. Die liefhebberij bestaat uit het bouwen van bug gy's, zelfgebouwde auto's op een bestaand chassis. "Onze sport is om er een zo snel mogelijke mo tor in te bouwen en er zo breed mogelijke banden omheen te doen", verklaarde hij. Dat je met zo'n bouwsel de aan dacht van de politie trekt is een onprettige bijkomstigheid. Vooral als die dan allerlei gebre ken constateert, zoals een breuk in de kabelbaan waardoor noch de claxon en ruitenwissers, noch enig licht op de auto werkt, een voetrem die wanneer hij zo onge veer tot op de bodem wordt inge trapt nog niets doet en waar bij een normale auto de motorkap zit allerlei uitstekende onderdelen "Het is een magnifieke auto. ik heb hem nog steeds", aldus de mon teur. "Dan hoop ik maar dat u er niet meer zó mee rondrijdt", sprak de officier van justitie. "Het is natuurlijk reuze sportief, ik kan me dat voorstellen want ik ben ook jong geweest, maar er moet ergens een grens zijn". Die grens was hier ook volgens de rechter overschreden, wat de monteur op 275 boete kwam te staan. MARGA WUIS In totaal heeft de Leidse politie vorige week 17 verkeerscon troles gehouden waarbij ook sterk op de verlichting en in verband met de naderende winterperiode, op technische onvolkomenheden van mo torvoertuigen is gelet. In to taal werden 228 processen- verbaal opgemaakt. Maar liefst 93 keer werd er verbali serend opgetreden tegen au tomobilisten die hun bolide geheel of gedeeltelijk op het trottoir hadden geparkeerd. Kapotte verlichting leverde der tig keer een proces-verbaal op en 14 personen werden op de bon geslingerd in verband met het negeren van rood licht. Slechts twee voetgan gers waagden het om onder toeziend oog van de sterke arm ijskoud door rood licht te wandelen, hetgeen hun uiter aard prompt op een boete kwam te staan. "Maar wan neer je buiten zo'n actie om zou controleren dan zouden er veel meer voor de bijl gaan", zo meldden twee brigadiers die nauw bij de verkeersactie betrokken zijn geweest. "Wanneer je dan bijvoorbeeld bij de oversteekplaats op het Stationsplein gaat staan dan blijf je schrijven. Kan je na een uur terug naar het bureau omdat je pen leeg is". Het publiek bleek dus op de hoogte van de actie en gedroeg zich, zodra er een politie agent in de buurt opdook, over het algemeen correct. Ad judant De Jong: "Ook de men sen die werden bekeurd ble ken meestal door publicaties in de pers wel van de actie op de hoogte te zijn. Er heeft dan ook niemand echt vervelend gedaan toen hij of zij op de bon werd geslingerd". Adjudant De Jong gelooft niet dat de controle van vorige week directe positieve invloed zal hebben op het verkeersge drag van voetgangers, fiet sers en bromfietsers. "Dat kan alleen als je zo'n actie gere geld herhaald. Maar dat is geen haalbare kaart omdat we daar gewoon het potentieel niet voor hebben. We zijn al blij dat we aan deze actie de nodige aandacht konden be steden. Meer kunnen we echt niet doen anders komt onze taak als hulp- en assistentie- verlener in het gedrang". De Jong vervolgens: "Het enige dat je kunt hopen is dat er preventieve werking van i controles is uitgegaan. Dat de mensen er door tot bezinning komen en hun ongediscipli neerde gedrag gaan verbete-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3