'Werkloze sneller omscholen "Vraag naar nieuwe schepen blijft uit" BATCO BLIJFT NOG ZEKER JAAR OPEN Winsten van olieconcerns nog te klein Visserij moet het kalmpjes aan doen Christelijke werkgeversorganisatie: Rotterdam standplaats theecentrum ECONOMIE DINSDAG 30 OKTOBER Europese deskundigen: (Van correspondent) LUXEMBURG - De Nederlandse visserij zal het volgend jaar in vrijwel alle Europese viswaters kalmpjes aan moeten doen. Bijna overal is het visbestand teruggelopen ten gevolge van overbevis- sing. Dat blijkt uit een rapport van het wetenschappelijk en tech nisch comité voor de visserij dat gisteren verslag uitbracht aan de EG-raad van visserijministers. Volgens de bevindingèn van het comité is er nog steeds te weinig jonge haring en makreel in de Noordzee. In de Keltische en Ierse Zee is de situatie uiterst moeilijk voor haring, terwijl ook voor makreel het paaibestand ten westen en zuiden van Ierland met 25 procent is teruggelopen. Ierse plannen om de bijvangst voor haring voor makreelvissers in de Keltische Zee terug te brengen van 5 op 0 procent worden door Nederland onaanvaardbaar geacht. Dit zou namelijk het einde betekenen van de makreelvangst als zodanig, waar enige bij vangst nu eenmaal onvermijdelijk is, zo werd door de Nederland se delegatie naar voren gebracht. Ierland wenst strenger op te treden tegen bijvangsten van haring door voornamelijk Nederlandse en Duitse treilers om het verbod op de haringvisserij in de Keltische Zee wat makkelijker verteer baar te maken voor zijn eigen kustvissers. Deze zijn de laatste tijd herhaaldelijk uitgevaren, ondanks het vangstverbod, en hebben inmiddels zware boetes opgelopen. De EG-deskundigen meenden voorts dat in de Noordzee een rede lijk evenwicht bewaard kan worden voor soorten als kabeljauw, schol, wijting, schelvis en tong, mits ook hiervoor de vangsten in 1980 behoorlijk worden teruggeschroefd. De pessimistische bevindingen van het comité worden overigens bevochten door Nederlandse biologen die vinden dat de haring vangst in de Noordzee vanaf 1980 weer in beperkte mate openge steld zou moeten worden. Voorlopig geldt zowel voor de Noord zee als voor de Keltische Zee een totaal vangstverbod voor ha ring. De Nederlandse biologen menen evenwel dat er in de Noordzee volgend jaar best zo'n 20.000 ton haring gevangen zou kunnen worden. Bij een vangstverdeling op Europees niveau hoopt Nederland dan ongeveer 3000 ton te krijgen toegewezen. De Tweede Kamer pleitte vorige week zelfs voor 5000 ton. Volgens minister Van der Stee valt een besluit over deze en andere detailkwesties in het omvangrijke pakket maatregelen dat bij de visserijministers ter tafel ligt voorlopig niet te verwachten, al thans niet voor 3 december, datum voor de volgende visserijraad. Gehoopt wordt dat tegen die tijd de Britse minister Peter Walker zijn talrijke verklaringen van goede wil met betrekking tot een Europees visserijbeleid eindelijk zal willen waarmaken. De Ne derlandse bewindsman heeft hier echter een hard hoofd in, edn bezorgdheid die gedeeld wordt door zijn Duitse college Josef Ertl. Eerst zal nog het Brits-Franse conflict moeten worden bijgelegd over Britse beperkingen op de langoustine-visserij die onlangs tot de aanhouding van twee Franse schepen door de Britse mari ne hebben geleid. Ook liggen de Britten in de clinch met Dene marken over een eenzijdig Brits visverbod op Noorse kever in de Noordzee. Het Europese gerechtshof moet zich eerst daar ter zake uitspreken en het valt te hopen dat het Verenigd Koninkrijk zich zal neerleggen bij het arrest van het hof. Minister Walker verklaarde gisteren opnieuw dat de buiten EG- verband getroffen Britse beperkende maatregelen een bittere noodzaak zijn en dat hij het recht volledig aan zijn kant acht te. DEN HAAG (ANP/GPD) - Een werkloze die na drie maan den nog geen passende baan heeft gevonden moet wor den omgeschoold. Dat is de mening van de christelijke werkgeversorgani satie NCW. De werkgevers deden gisteren op een pers conferentie een aantal voorstellen om de werkloosheid te verminderen. De bestaande werkloosheidsregelingen (ww, wwv en rww) moeten worden samengevoegd, menen de werk gevers. Ondernemingen die "moeilijk plaatsbaren" (mensen die langer dan een jaar werkloos zijn en ou deren) aan een baan helpen zou den een tegemoetkoming moeten krijgen in de kosten die daarmee gepaard gaan, aldus NCW-secre- taris D. E. Cnossen. Bedrijven die met succes ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid bestrijden zouden volgens de christelijke werkgevers daar van de vruchten moeten kunnen plukken. Cnossen: "Dat kan door de premie voor de ziektewet en de Wet op de Arbeidsonge schiktheid per onderneming vast te stellen. Hierdoor zouden de ondernemingen met een hoog ziekteverzuim de werkelijke kos ten betalen. De werkgevers vinden ook dat er tegenwoordig teveel werkne mers overstappen van het parti culiere bedrijfsleven naar de overheid. Die zuigende werking loopt de spuigaten uit, zegt het NCW. Minister Wiegel zou het trendbeleid (waarmee de ambte narensalarissen worden aange past aan de verhogingen in het bedrijfsleven) drastisch moeten herzien, anders krijgt het parti culiere bedrijfsleven zijn wer vingskracht nooit terug. Als voorbeeld noemde Cnossen de vuilwerk toeslagen die sommige bedrijven geven. Door het trend beleid vinden de ambtenaren dat ook weer terug in hun loonzakje. Dat zou volgens de christelijke werkgevers moeten veranderen. "De afromende werking van de overheid is nu zo groot dat som- DEN HAAG (ANP) - Er valt de ko mende vijf jaar geen herstel van de internationale scheepsnieuw- bouwmarkt te verwachten. Er moet zelfs rekening mee worden gehouden, dat de westelijke scheepsbouwlanden een relatief kleiner deel van de aflevering van nieuwe schepen gaan verzorgen. Dit schrijft minister Van Aardcnne maandag in antwoord op vragen van het Pvd A-Tweede-Kamerlid Van der Hek. In de periode van 1 juli 1978 tot 1 WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur I g MS Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga mist 5 2 3 licht bew. - 9 - geh. bew. 8 7 6 zwaar bew. 12 0 0 zwaar bew. 17 17 02 onbew. 19 8 0 licht bew. 9 4 2 zwaar bew. - 3 onbew. 19 12 mist - 3 geh. bew. 12 3 juli 1979 leverde de Nederlandse scheepsnieuwbouw ruim 220.000 ton af. Dat tonnage bedroeg in 1976 nog ruim 630.000 Daaruit valt te concluderen, aldus de be windsman, dat de vermindering van de Nederlandse nieuwbou- wafleveringen procentueel gelijk is aan die van het wereldtotaal. ROTTERDAM (ANP) - Het hoofd bureau van de Internationale Thee Promotie Associatie (ITPA) wordt gevestigd in Rotterdam. Dit hebben de leden van deze or ganisatie van theeproducerende en exporterende Derde-Wereld landen besloten op een vergade ring in Bombay. De ITPA werd in februari van dit jaar opgericht. Zij stelt zich ten doel het verbruik van thee in de wereld te bevorderen door onder meer het coördineren van de ac tiviteiten van de afzonderlijke landen. Minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking) heeft het centrum financiële en admini stratieve ondersteuning voor de eerstkomende jaren toegezegd. Het centrum komt in Rotterdam vanwege de gunstige ligging van de stad ten opzichte van de af zetmarkten en de goede interna tionale verbindingen, aldus de ITPA. mige bedrijven moeten sluiten omdat het personeel voor het me rendeel in overheidsdienst is ge treden, aldus het NCW. De grote vraag naar personeel zal er voor zorgen dat de lonen volgend jaar sterker zullen stijgen dan is voorspeld, meent het NCW. Voor 1980 wordt een loonstijging van 7.5 procent geraamd bij een sterk oplopende inflatie. Het NCW begrijpt dan niet hoe in de periode 1980-83 in de ramingen een gemiddelde loonsomstijging van zes procent en een inflatie van vijf procent kan worden ver ondersteld. Vacaturemelding Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat meent dat een betere vacaturemelding dringend geboden is. Het wil er bij haar niet in dat mensen uit Engeland moeten komen om in Dordrecht tankers te bouwen. Zij kritiseerde op ditpunt ook de ge ringe mobiliteit van de Neder landse werknemers, want de af stand in het scheepvaartgebied tussen Rotterdam en Dordrecht is desnoods op de fiets te doen. Mevrouw Smit-Kroes zei dit gis teravond in Amsterdam tijdens een bijeenkomst van de plaatse lijke VVD-afdeling. Een kijkje in één van de produktie c tot 1 januari Jn de tussenliggende ifdelingen van Batco Amsterdam. Het bedrijf zal in elk geval open blijven tijd zal bestudeerd worden wat er daarna met de fabriek moet gebeuren. Dat was in 1976 nog 33 miljoen ton en in de laatste periode bijna twaalf miljoen ton. Per 30 juni van dit jaar waren in Nederland 69 schepen in aan bouw, met in totaal ruim 165.000 ton. Dat betekent een teruggang van bijna 45.000 ton vergeleken met drie maanden daarvoor. De minister schrijft verder, dat de sterk toegenomen vraag naar olieprodukten de afgelopen maanden gezorgd heeft voor een levendige handel in kleine partij en. Dat heeft weer tot gevolg ge had dat de vraag naar olietankers, die kleiner zijn dan 80.000 ton, is toegenomen. De opgelegde vloot van olietankers heeft weinig schepen van dit type. Het gemiddelde tonnage van de in 1973 bestelde tankers bedroeg bijna 110.000 ton, terwijl dat ge middelde in de eerste helft van dit jaar ongeveer de helft was. De vraag naar containerschepen blijft vrij stabiel door de toene mende wijze van containerver voer, zo deelt de minister mee. UTRECHT (ANP) - Een hooglo pende ruzie tussen bezoldigde en onbezoldigde bestuurders van het centraal bestuur (CB) van de bedrijfsgroep havens van de Ver- voersbonden FNV is weer bijge legd. Negen onbezoldigde leden van het cb traden begin september af toen het hoofdbestuur van de Vervoersbonden FNV hun ad vies naast zich neerlegde om er voor de havenstakers een loons verhoging van 28,50 per week per 1 januari '79 uit te slepen. Uit de cao-onderhandelingen was 9? WASHINGTON (Reuter) - Volgens Jerry McAfee, president-di recteur van Gulf Oil Corporation, zijn de winsten van de olie maatschappijen nog niet groot genoeg. "We hopen dat er nog wat verbetering in komt", zo zei hij in een televisie-interview. "Het rendement van onze investeringen is nog steeds niet hoog genoeg om onze taak te verrichten", verklaarde hij. McAfee zei dat de extra winst die de oliemaatschappijen maken als gevolg van de opheffing van het toezicht op de prijzen van olieprodukten, de olie-industrie in staat stelt meer boringen te verrichten, raffinaderijen te bouwen en al het andere te doen dat nodig is om de olieproduktie in de Verenigde Staten te vergroten en de afhankelijkheid van buitenlandse olie te ver minderen. De topman van Gulf Oil zei te verwachten dat er in de naaste toekomst nog wel enige verbetering in de winsten zal komen. De prijzen van olieprodukten zullen naar alle waarschijnlijk heid verder stijgen "doordat we onder de huidige omstandig heden helaas aan de regeringen van de olieproducerende lan den overgeleverd zijn". Dat zal naar zijn mening zo blijven "totdat we in eigen huis orde op zaken stellen door ons ver bruik te verminderen en in eigen land zoveel mogelijk te pro duceren". McAfee noemde een belasting op de overwinst van de oliemaat schappijen zoals president Carter heeft voorgesteld onnodig en ongewenst. Naar zijn mening zal die averechts werken. De re gering strijkt nu al zestig procent van de overwinst van de olie-industrie op en de oliemaatschappijen zijn beter in staat om hun geld te besteden dan de regering, zo verklaarde hij. Als alle beperkingen worden opgeheven kan de Amerikaanse olieproduktie toenemen van tien miljoen tot twaalf miljoen vaten per dag. Als de tegenwerking die de oliemaatschappijen ondervinden groter wordt zou de produktie daarentegen wel eens kunnen afnemen tot acht miljoen vaten per dag, aldus McAfee. zal in elk geval tot 1 januari 1981 open blijven. Voor die tijd zullen er geen gedwongen ontslagen vallen en zal het bedrijf niet wor den overgeheveld naar de Brus- selse vestiging van het Britse concern British American To bacco Company, zoals de directie aanvankelijk wilde. Verder heeft de directie ingestemd met de vakbondseis een bindend advies over de toekomst van het bedrijf te zullen aanvaarden van een "naar behoren samengestel de raad van commissarissen" Dat wil zeggen dat die raad moet bestaan uit vijf man, van wie twee uit de sfeer van Batco en drie van buiten het bedrijf. Thans bestaat de raad van commissarissen uit ha handelingen tussen Batco-din tie en Voedingsbond CNV. Vi tegenwoordigers van de Indu triebond FNV en de onderr mingsraad hebben de onderhi, delingen alleen als toehoordl bijgewoond. Zij wilden slecl als partner aan de onderhan^ lingen deelnemen als de direct vooraf zou verklaren i werkgelegenheid tot 31 1981 zou worden gegarandeei Daarmee ging de Batco-direct niet akkoord. Het onderhandelingsresultaj werd in een stampvolle kantij van Batco bekendgemaakt. Z wel H. Koning van de IndustriVM bond FNV als P. Nijdam van c t Voedingsbond CNV benadrui ten dat het resultaat als eerst stap moet worden beschouw M Om het bedrijf ook na 1 janua 1981 open te houden zal verdei r> strijd nodig zijn, zo voerden i De directie riep het personeel op ni rust te scheppen op het bedril zodat alle aandacht kan wordaaaa gericht op een studie over de tod komst van Batco Amsterdam. -Si M Ruzie in Vervoersbond bijgelegd ook een loonsverhoging van 28,50 gerold, maar dan pas per 1 juli en dat vonden de onbezol digde cb'ers veel te mager. Tot hun verontwaardeging bleef het hoofdbestuur echter vasthouden aan 1 juli en vervolgens stapten de negen op. Na diepgaand overleg met het hoofdbestuur hebben acht van de negen uitgetreden cb'ers echter inmiddels besloten toch maar weer in het cb te gaan zitten, zo deelde voorzitter Jan van Eldik van het cb mee. "Dat het nu weer allemaal pais en vree is in het cb, is misschien wat veel gezegd", aldus vakbondsbe stuurder Van Eldik, "maar er is wel weer een vertrouwensbasis". LEIDEN - Veemarkt: aanvoer op de markt van dinsdag 3933; totale aanvoer 6326; slachtrunderen 210; gebruiksvee 300; graskalveren 120; nuchtere kalve ren 1325; pony's 14; varkens 797; biggen 69; schapen 953; bokken of geiten 145. Slachtvee (per kilogram geslacht ge wicht): stieren eerste kwaliteit 7.25 tot 7.95; stieren tweede kwaliteit 6.80 tot 7.15; vaarzen eerste kwaliteit 7.25 tot 7.90; vaarzen tweede kwaliteit 5.60 tot 6.20; koeien eerste kwaliteit 6.80 tot 7.80; koeien tweede kwaliteit 5.70 tot 6.10; koeien derde kwaliteit 5.30 tot 5.55; worstkoeien 5.35 tot 14; extra kwaliteit plus dikbillen 9 tot 14. Nuchtere slachtkalveren 1.25 tot 2. Slachtzeugen 2.70 tot 2.80. Gebruiksvee (per stuk): melk- en kalf- r fok of mesterij rood 425 tot 600; zwart 350 tot 500; biggen 100 tot 105; schapen 155 tot 205; pony's 250 tot 700; geit i 20 tot 100. ?lichting (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen redelijk, rede lijk, matig; kalf-en melkkoeien redelijk, rustig, stabiel; varekoeien matig, matig, stabiel; vaarzen en pinken redelijk, re delijk, stabiel; graskalveren matig, ma tig, stabiel; nuchtere kalveren redelijk, rustig, stabiel; pony's matig, goed. sta biel; varkens ruim, redelijk, stabiel; lo pers en biggen matig, matig, stabiel; schapen en lammeren redelijk, rustig, stabiel en geiten redelijk, redelijk, sta biel. Verto mag reorganiseren DEN HAAG (ANP) - Minister VapAi Aardenne van economische zi ti ken zal geen pogingen in hé M werk stellen om de touw- e e< staalfabriek "Holland" in Maai r< sluis te doen afzien van het b( b sluit om de produktie naar Belgi n te verplaatsen. 6 Tussen de raad van bestuur van he 6 moederbedrijf Verto en de vak organisaties is overeenstemminj t( bereikt over een saneringsplan v voor het bedrijf in Maassluis. Di produktie zal worden overg* plaatst naar een dochterondel r neming in Hamme in België ma«l de produktie van staalkabel i) het'Belgische bedrijf zal wordel overgeplaatst naar de dochtef onderneming van Verto in Le) 1 derdorp. Gezien deze overeenstemming et het behoud van een deel van d) werkgelegenheid voor ons lanl acht de bewindsman het nié noodzakelijk met beide partijei T nog in overleg te treden, zt i( schrijft hij in antwoord op vragel van het CDA-Tweede Kamerlij Van Zeil. 106,90 65.30 320.00 275,00 123,00 60.50 1,45 863.00 690,00 124,00 113^00 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM - De Amsterdamse - effectenbeurs kon vandaag dui- delijk haar draai niet vinden. De I aandelenmarkt vertoonde maar I kleine afwijkingen aan beide I kanten, waarbij KLM enig herstel te zien gaf. De grootste aandacht ging dan ook uit naar de obligatiemarkt, waar de koersen over een breed front scherp daalden. In de staatsfond- senhoek waren verliezen van 0,60 tot 0,70 geen zeldzaamheid. De grootste daling was wegge legd voor de 7.2 pet staatslening; 1972, waar 0,90 van de koers af-, ging. De daling was een vervolg van de stemming van de laatstej dagen, maar nu in zeer versnelde vorm. Een bepaalde reden voor de grote druk viel op de vloer niet! te beluisteren. De omzetten zijn! betrekkelijk klein en het is meer een kwestie van gebrek aan vraag, zo werd gezegd. KLM was 1,80 in herstel op 79,60. De beurs wacht in spanning op dej kwartaalcijfers die donderdag middag worden gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 20