"Mensen denken vaak aan een gekkenf abriek 'Veel mensen denken lat mijn hoofd er bij liscodansen afvalt" n Alphen krijgt al in 1980 (chr.) leao Sociale werkplaats Sassenheim wil bij jubileum beter imago 5Tentoonstelling over boek-illustraties 'Gemis aan behoefte aan emancipatie respecteren' VSDAG 30 OKTOBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Huppeté"hij neemt een pose aan, verandert als een harlekijn in drie, vier bewe gingen van houding en slaakt een lichte zucht in de richting van de wachtende camera. Flits. "Wat vind ik dit vrese lijk", zegt hij, gehuld in glit- terpak. Maar het klinkt niet erg vermoeid. Terug Telefoontjesbloemen, bezoek en aandacht voor Jan Slagter (22) Stardancer. Het is een 1 tijdje wat stil rond hem ge weest, maar hij is weer hele- 2 maal terug in de schijnwer pers. Zo'n drie maanden geleden vierde de Alphense disco- dancer zijn internationale debuut in Brussel, de Belgi sche hoofdstad die dit jaar zijn duizendste verjaardag viert. Een eerste plaats viel hem ten deel. En sinds dit weekeinde mag hij zich ook "Sterntanzer" noemen, van wege zijn winnende disco-act in het Westduitse Hannover Van de 22 solo-deelnemers, onder wie 15 Duitsers, en voor een uitverkochte zaal met ook al zo'n 2500 Duitsers eiste hij met zijn "JJ. Dance-act" de hoogste prijs voor zich op. Niet louter goede herinneringen aan deze Duitse trip. "Ik was er wel bang voor, voor al die Duitsers. Ik had nummer 17 en dacht dat één, twee en drie wel Duitsers zouden worden. Maar één werd ik zelf en twee en drie waren Fransen. We moesten twee nummers dan sen. Mijn eerste nummer was wat langzaam, meer ballet achtig. Daar kreeg ik hele maal niet zulke leuke reacties op. Boe-geroep zelfs. Maar na het tweede nummer, een veel sneller act op Fashion Pack' van Amanda Lear, kwam er applaus. We hadden haar ex pres uitgezocht, Amanda Lear, omdat ze lijkt op Marie ne Dietrich met die lage, don kere stem en daarom nog al aanslaat in Duitsland. Ze zingt trouwens ook het num mer Lili Mariene, net als Mariene Dietrich Zenuwen Zenuwen. "Natuurlijk v ïeldt h ijknarr i beva kindi -land zenuwen. Zenuwen zijn er al tijd. De eerste keer dat ik voor een zaal met zo'n duizend mensen optrad - dat was ze ker tien jaar geleden in Kras- napolsky - bleef ik naar de wc rennen. Zo erg is het niet meer, maar zenuwen zijn er toch al tijd. Je kan uit je kleren bar sten, de band kan uitval len er kan van alles ge beuren en er gebeurt ook al tijd van alles. Als iemand zegt dat hij geen zenuwen kent dan denk ik altijd: "Je liegt datje barst. Dat bestaat niet" Het geheim van zijn succes "Mijn handen, de snelheid van mijn handen. Dat is mijn sterke punt. En mijn hoofd. Veel mensen vinden dat eng, dat bewegen met mijn hoofd. Ze denken dat het er af valt. Het gaat zo snel dat mensen die het op de film zien wel denken dat de film versneld afgedraaid wordt. Ja, het is het resultaat van tien jaar oe fenen, dat kun je wel zeggen. Verder zijn belangrijk: een rechte rug en goed geoefende buikspieren" ,JEn verder is het een kwestie van keihard oefenen. Je moet zo'n honderd dansjes in je hoofd hebben die allemaal anders zijn. Elke plaats heeft zijn eigen dans en je mag niet in herhalingen vallen. Het kost,me misschien twintig uur om:een dansje uit m'n hoofd te leren" Kunstrijden Laat er geen misverstand over bestaan: het is allemaal puur amateurisme. Jan Slagter - overdag werkt hij in een kunst-reproduktiewinkel in de Amsterdamse Kalver- straa t - doet het allemaal voor zijn plezier. Voor de interna tionale tripjes, voor zover op uitnodiging van de interna tionale federatie van beat- dansers (FBI), ontvangt hij dan een reiskostenvergoe ding, maar daar houdt het ook mee op. Wat op zijn twaalfde jaar begon met "een beetje gek doen" is nu een sport voor hem geworden. "Het lijkt eigenlijk op kunst rijden op de schaats, ook de waarderingswijze bij wed- Jan Slagter (22) in disco-pose. Hij was al "stardancer", sinds dit weekeinde mag hij zich ook "Sterntanzer" noemen. In Duits land won hij voor een bomvolle zaal een disco-concours. strijden is hetzelfde. Dat com petitie-element vind ik vrese lijk belangrijk". Na jaren van veel training bij zijn Scheveningse leermeester en begeleider Williams is Jan Slagter nu bovendien zelf aan het lesgeven geslagen bij de Alphense club van Audette Jorna. Het valt hem op dat er onder de 300 leerlingen maar één jongen is. "We hadden er drie, maar twee waren er al gauw weer weg. Jongens vin den al snel dat ze voor aap staan. Zo voel ik mezelf ook wel eens in m'ri glitterpak. Maar je moet nu eenmaal op vallen. Een disco-act in spij kerbroek wordt niet gewaar deerd. Trouwens, in Neder land vinden toch veel r dat beatdansen alleen m gek doen is met je hoofd e armen Hopeloos Zijn geboorteplaats Alphen ("Als de mensen horen dat je uit Alphen komt denken ze: dat kan nooit wat zijn") vindt Jan Slager alias JJ. (spreek uit: dzjeedzjee) een hopeloos achtergebleven gebied, waar het mogelijkheden tot dansen betreft. "Je kunt hier niks. Al phens telt 50.000 inwoners maar een discotheek ont breekt". Dat is ook de reden waarom er in het komend voorjaar een grootscheepse disco-avond in het plaatselijk gebouw Nabij op poten wordt gezet. Jan Slagter zal dan ook van de partij zijn. Maar eerst zal hij nog verdere internationale roem vergaren via een trip naar Londen over enkele maanden, ook op uitnodiging van de al eerder genoemde fe deratie. "Maar ik weet nog niet of ik mee doe aan de wed strijd. Straks denken ze nog "Oh, daar heb je hem weer". Dat moet natuurlijk ook niet". WIM FORTUYN SASSENHEIM - "Er drukt nog altijd een stempel op de sociale werkplaats. Mensen denken vaak aan een gekken- fabriek, ze weten niet wat er precies gebeurt en onbekend maakt onbemind". De directeur van de sociale werk plaats Het Spectrum in Sassen heim, de heer H. W. J. Kolkman, ziet zich nog steeds genoodzaakt dit soort constateringen te moe ten doen, ook al bestaat Het Spec trum deze week 25 jaar. Het zilveren jubileum wordt dan ook met beide handen aangegre pen om de verkeerde gedachten omtrent de sociale werkplaatsen uit de wereld te helpen. Veel be woners uit de duin- en bollen streek worden daarom verwacht tijdens de 'open dag' die morgen wordt georganiseerd. Kolkman: "Wellicht verdwijnt hierdoor de drempelvrees die bij veel mensen nog steeds bestaat". De directeur gelooft dat het onjuis te beeld rond de sociale werk plaatsen ("een naar woord") niet alleen geldt voor de bollenstreek. "Heel Nederland kampt met dit probleem", stelt Kolkman, "wij functioneren hetzelfde als een normale fabriek, alleen met wat meer medische en sociale bege leiding. Er worden volwaardige produkten gemaakt, complete zendinstallaties, klokken en ook tal van administratieve functies worden hier ingenomen. Het is geen liefde werk oud papier zoals velen denken". Momenteel werken ongeveer een 380 personen binnen Het Spec trum, allen afkomstig uit de duin-en bollenstreek. Er zijn drie verschillende werkverbanden te herkennen, te weten 'het indus trieel technisch centrum' waar klokken en elektronische in strumenten worden gemaakt. )ij "Expressie 70" vol da( O idinè .cenlLPHEN AAN DEN RIJN - Tot apol voor kort werden illustraties in een boek sterk ondergewaar deerd. Zo van: het komt er wel bij, maar nodig is het niet. Op de ze tentoonstelling zie je echter een paar hele goede voorbeelden van de samenwerking tussen de schrijver en de tekenaar" Dat is de mening van Jaap van der Nat over de tentoonstelling "boekillustraties", die momen teel in "Expressie '70" aan de zie Hooftstraat te Alphen wordt ge- houden. Een tentoonstelling die be- vooral gericht is op de schooi jeugd, en waarop vooral de tech- ten nische aspecten van de boekillu- uur straties belicht worden, itof :e^et zoals twee voorgaande ten- toonstellingen ("de familie" en "grafische technieken") heeft ook "boekillustraties" tot doel i om de schooljeugd een stukje P kunstzinnige vorming te geven. 3en Een aspect van het onderwijs dat £e" pas de laatste jaren enige aan dacht begint te krijgen. Ten on rechte, vindt Chris Nobels van "Expressie '70", want kunstzin nige vorming is minstens zo be langrijk als de andere vakken. Het moet echter naar de leerlin gen, èn de leerkrachten, toege bracht worden. Dodelijke val bouwvakker ALPHEN AAN DEN RIJN - De 59- jarige B. Gans uit Hei- en Boei- cop is gistermorgen om het le ven gekomen bij een val van 3.40 meter hoogte. De man was aan het werk bij de nieuwbouw van C A in het centrum van Al phen. Hij was samen met een collega bezig met het maken van een bekisting. Hoe het ongeval zich precies heeft toegedragen is niet bekend, om dat niemand de man heeft zien vallen. Het slachtoffer moet op slag dood zijn geweest. Óf er interesse is? Ach, dat is moeilijk te zeggen. Voor rekenen hebben kinderen ook geen inte resse als er iets anders te doen is Maar ik denk dat als je steeds weer nieuwe tentoonstellingen organiseert en je hen er op die manier mee vertrouwd maakt, dat dan die interesse vanzelf wel komt. Maar dat is een lange weg" erkent Chris Nobels. Veel hangt daarbij af van wat er na het bezoek aan de tentoonstelling gebeurt op de scholen. "Je weet niet wat er dan gebeurt. Of ze doorgaan na die tentoonstelling of dat men het gewoon als een gezellig uitje beschouwd. Het staat of valt, zoals elk ander vak, met de inzet van de leerkracht. Wij geven het aan, wat er verder mee gebeurt moeten we maar af wachten", aldus Chris Nobels. Over belangstelling heeft de orga nisatie tot nu toe niet te klagen. Ongeveer 1000 kinderen mèt be geleiding, en een groot aantal belangstellenden heeft het ge zicht al laten zien op "boekillu straties". "Maar er kunnen er na tuurlijk nog veel meer komen", merkt Jaap van der Nat op. Want hoewel in de eerste plaats gericht op het onderwijs, is de tentoon stelling voor iedereen toeganke lijk. Opmerkelijk daarbij is dat het vrij wel alleen de lagere scholen zijn die interesse tonen. De middel bare scholen laten bijna allemaal verstek gaan. Toch wel teleur stellend, oordeelt Jaap van der Nat. "Juist op de middelbare scholen heb je vakleerkrachten die zelf zoiets goed kunnen be geleiden. Maar als leerkrachten niets doen, dan komen de leerlin gen ook niet. Ze krijgen dan de push niet die ze nodig hebben" Voor de rest van dit schooljaar staan er bij Expressie in Alphen nog twee tentoonstellingen op het programma: één over de plaatjes van Verkade en één foto tentoonstelling over culturele minderheden in Nederland. De Verkade-tentoonstelling zal plaats vinden in het gebouw voor jeugd- en culturele zaken aan de n op bezoek bij de tentoonstelling in de Hooftstr r voortgezet onderwijs nogal verstek gaan. Tot teleurstelling van de organisatoren laten de Rijnkade, dat veel beter geschikt is voor tentoonstellingen dan "Expressie '70". Het is trouwens een wens van de commissie voor kunstzinnige vorming, die deze tentoonstelling organiseert, om over een betere behuizing te kunnen beschikken dan de huidige. Door het gebrek aan een goede expositieruimte is men gedwongen kant-en-klare tentoonstellingen te nemen, ter wijl men juist graag wat meer specifiek op Alphen gerichte ex posities zou willen organiseren. Voor medio volgend jaar zit er al een aanpassing van "Expressie '70" in de pen, en men hoopt op langere termijn op het gebouw aan de Rijnkade. De tentoonstelling duurt nog tot 7 novem bei- maandag tot er van 9.00-12.00 u en 19.30-21.30 1.00-12.00 i geopend met donderdag ir, 14.00-16.00 uu ur; vrijdag van 14.00-16.00 uur. Ook zaterdagmorgen kan er nog een kijkje worden genomen. NOORDWIJK - "Wij constateren dat het merendeel van de Noordwijkse vrouwen geen behoefte heeft aan emancipatie. Dat moeten we zeker blijven respecteren". Dat zei fractieleider Ru- bingh van de gecombineerde VVD- en Gemeentebelangenfrac tie in de Noordwijkse gemeenteraad gisteren tijdens de algemene beschouwingen op de begroting voor 1980. "We krijgen zo veel aktiviteitcn op dit gebied, dat vrouwen zouden kunnen gaan denken dat ze in elk geval ergens aan deel moeten i nog mee te tellen", aldus Rubingh Emancipatie mag /el. r het i 'het administratief grafisch cen trum', gevestigd aan de Bijweg in Sassenheim en 'het cultuur tech nische centrum' waar de werk nemers zich bezighouden met de aanleg en het onderhoud van sportterreinen en recreatiege bieden, waaronder bijvoorbeeld ook de Keukenhof in Lisse. De Werkplaats De officiële opening van het Het Spectrum, destijds nog "De Werkplaats" genoemd, vond plaats op 11 januari 1956. De leeg staande Don Boscoschool diende als onderkomen. In 1970 werd besloten de naam "De Werk plaats" te veranderen in "Het Spectrum". Dit gebeurde nadat ook de mensen werkzaam in de administratieve sector en de zo genaamde buitenprojecten bin nen het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) vielen. Begin 1964 werd na een aantal verhuizingen het nieuwe gebouw aan de Hoofdstraat betrokken. De huidige directeur van Het Spec trum is de opvolger van de heer P. C. Rodenburg, die meer dan 23 jaar in deze functie werkzaam is geweest. In een speciaal ter gele genheid van het zilveren jubi leum uitgebrachte brochure (ge heel vervaardigd door en binnen Het Spectrum) wordt Rodenburg genoemd als "de leider van het eerste uur", die verantwoordelijk is geweest voor de opbouw van de werkplaats. Open dag Met de 'open dag', die morgen wordt gehouden, hoopt de huidi ge directeur van Het Spectrum dat nu eens meer mensen een kijkje komen nemen binnen de muren. "Ook zij die denken bij ons aan de slag te komen zijn welkom. Gebleken is juist dat mensen die hier eenmaal hun werk hebben gevonden niet meer weg willen. De verkeerde ge dachten die ze hebben over het werk hier weerhoudt hen vaak naar binnen te stappen", zegt Kolkman nog eens nadrukkelijk. Het Spectrum aan ae Hoofdstraat 83 is gedurende de 'open dag' ge opend van 10.00 tot 12.00 in de ochtend en van 13.30 tot 16.00 's middags. Op donderdag 1 no vember is er een 'open dag' voor genodigden en een receptie Vrijdag 2 november viert het vol tallig personeel feest in Treslong in Hiliegom. ALPHEN AAN DEN RIJN - Mogelijk al in augustus 1980 gaat er in Alphen een leao draaien (lager economisch en administratief onderwijs). Dat wordt een christelijke school, die zal zijn verbonden aan de Chr. Nijverheids school aan de Willemstraat. Of er ook een openbare leao komt in Alphen (bij de minister ligt daarvoor wel een aanvraag) is nog onduidelijk. Weekeinde-lijst van inbraken nog gegroeid ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de lange lijst van inbraken die het afgelopen weekeinde in Alphen zijn gepleegd kunnen er weer drie worden toegevoegd. Giste ren werden nog drie inbraken ontdekt. In de scholengemeenschap Al- banianae werd gereedschap ont vreemd. Verder werden daar brandblussers leeggespoten en vernielingen aangebracht. Bij het timmerbedrijf Van Dam aan de Raadhuisstraat werden 30 postzegels ontvreemd. Met een balk werd een ruit ingeslagen. Uit twee bouwketen van de firma Langeveld aan de Korenbloem- weg tenslotte werden een krui wagen. hamers, schoppen en knielappen meegenomen. Het bestuur van de Stichting voor Christelijk Onderwijs heeft goe de hoop dat de Willemstraat-leao komend jaar al kan beginnen. Die hoop baseert het schoolbestuur op een brief van de minister Daarin wordt gesteld dat de christelijke leao mogelijk in au gustus 1980 van start mag, als het schoolbestuur kan aantonen dat daarvoor leslokalen aanwezig zijn. Lokalen En die lokalen zijn er. Het school bestuur gaat per 1 augustus vol gendjaar vier lokalen huren in de nabijgelegen (lagere) Hoornen- borgschool. (Deze school gaat fu seren met de Oranje Nassau- school aan de Irenelaan. red.). In de Hoorncnborgschool zullen dan de "middelbare" opleidingen (kinderverzorging/jeugdverzor- ging, kostuumnaaien, couture en INAS) worden ondergebracht. In het bestaande gebouw aan de Willemstraat komt dan ruimte vrij voor de leao-afdeling. Die duurt na twee brugklasjaren (reeds aanwezig) nog twee jaar. Het bestuur van de christelijke leao rekent op zo'n 190 leerlingen in Alphen. Tot nu toe moeten leao- leerlingen uit deze streek nog naar Leiden danwel Woerden, de dichtstbij gelegen plaatsen met een dergelijke school. Openbaar "Ik ben bijzonder bly voor hen", luidt de eerste reactie van wet houder H. Donker van onderwijs op de berichten uit Den Haag. "Maar" voegt ze er direct aan toe, "het zou jammer zijn als het al leen bij christelijk leao-onder- wijs zou blijven". De eigen ge meentelijke aanvraag voor een openbare leao (bij de openbare scholengemeenschap Albania- nae) zal volgens de wethouder dan ook zeker niet worden inge trokken. Zoals bekend heeft de optichting van een leao in Alphen destijds in de plaatselijke politiek nogal wat stof doen opwaaien. Aanvanke lijk leek het erop dat er in Alphen alléén een leao kon komen wan neer alle "zuilen" onder één dak in een zogeheten samenwer kingsschool zouden zitten. De cijfers op grond waarvan men tot die conclusie kwam, werden ech ter met name door het CDA- raadslid drs. J. de Jong fel aange vochten. Met als gevolg dat er nieuwe cijfers op tafel kwamen. Die cijfers wezen uit dat er in Al phen, zij het net aan, toch plaats zou zijn voor een eigen christelij ke leao-afdeling en mogelijk ook voor een openbare leao-afdeling. Het Alphense gemeentebestuur heeft er desondanks lang naar ge streefd toch tot een samenwer kingsschool te komen. Toen die pogingen waren mislukt en er zowel vanuit de protes tants- christelijke als uit de ka tholieke (Ashram) hoek aanvra gen voor een leao-afdeling de deur uit waren gegaan, ging er ook een gemeentelijke aanvraag voor een openbare afdeling leao bij Albanianae naar Den Haag. Hoe de kansen zijn dat ook die aan vraag wordt gehonoreerd is nog onduidelijk. Over de aanvraag zal op zijn vroegst m 1980 of 1981 worden beslist. Uitgemaakt Het CDA-raadslid drs. De Jong is trouwens nog altijd de mening toegedaan dat er op grond van de cijfers in Alphen plaats is voor twee leao-afdelingen. "Ik heb geen enkel beswaar tegen een openbare school. Ik vind dat het openbaar onderwijs minimaal dezelfde rechten moet hebben als het bijzonder (protestants- christelijk en katholiek) onder wijs. Maar het grootste deel van de streek is nu eenmaal protes tants-christelijk en dat is de wer kelijkheid, al kunnen sommigen die niet accepteren. Voor mij was het een uitgemaakte zaak dat er een leao moest komen. En dat er nu éen komt. daar ben ik bly om" aldus De Jong.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19