Ovenruitje sprong opeens in stukken GORDIJNEN VOOR MOEILIJKE RAMEN Uiteindelijk kwam het allemaal goed Oppassen voor hexachlorofeen Fluoridebuizen f gaan langer mee EXTRA helft van het betaalde slijpgeld terug. Als de W.'s op dit „royale aanbod" nog niet toehappen, wordt de chef en een directeur, die er ook bij is gekomen, kwaad en laten ze hen verder staan met hun te kleine deurtjes. Als wij de zaak nog eens aan de di rectie van de glashandel voorleg gen, antwoordt deze ons dat zij de kwestie „geheel neutraal" heeft laten beoordelen door twee van onze naaste medewerkers. Wie die medewerkers ook zijn, ze hebben blijkbaar een moedig ad vies aan hun baas gegeven, wan' de heer en mevrouw W. krijger nieuwe glasdeurtjes. Vloer vol scherven Een heel ander glazen deurtje zit er in de Moulinex-oven, die me vrouw H. in DEn Haag al vijfjaar met plezier gebruikt. Maar op een dag als er een Mexicaanse kip in een Römertopf in staat, klinkt er een gerinkel. Mevrouw H. snelt de keuken in en vindt daar de vloer onder de oven vol met scherven. De ovendeur ligt hele maal in gruzelementen. Kan dat nou zomaar gebeuren, belt zij op naar de importeur. Door L. Bakker Ja hoor, zegt iemand daar laconiek aan de telefoon. Door de warmte binnenin de oven en de koude lucht die langs de buitenkant van de deur strijkt, kunnen er wel eens spanningen optreden die te sterk voor de ruit zijn. En hij ver bindt haar meteen door-naar de afdeling onderdelen, die haar precies kan vertellen wat een nieuwe ruit haar gaat kosten. Zo hoort het Mevrouw H. vindt dit een schan daal. Waarom zegt u bij de ver koop van die ovens niet dat de ruiten kunnen springen, schrijft zij aan de directie van Moulinex. Ik vind het nog gevaarlijk ook. Na ruim een maand heeft zij nog helemaal geen antwoord op haar brief, en vraagt de krnat om hulp. Moulinex reageert nu wel. De be handeling van de brief van me vrouw H. is door vakanties ver traagd, zegt men. Maar zij krijgt nu gratis een nieuwe ruit. En zo hoort het volgens ons ook eigen lijk. Want bij een ruit kun je toch niet van slijtage of zoiets spreken. Al is de oven tien jaar oud, dan mag de ruit nog niet helemaal vanzelf kapot gaan. Gebeurt dat vaak? Gebeurt dat nu vaak, dat een ruit ineens de geest geeft en is dat ty pisch iets bij Moulinex- Moulinex bezweert ons van niet, en geeft de volgende verklaring: „Het spontaan springen van de glazen deur van een grill-bako ven komt gelukkig slechts zeer sporadisch voor. Zoals u bekend zal zijn. gebeurt dit ook wel bij ruiten van een elektrisch- of gas Enkele belangrijke grondregels voor het kiezen van gordijnen zyn: 1. Grote dessins in gordijnen zijn alleen voor grote kamers ge schikt cn gordijnen waarin fijne dessins verwerkt zijn, moeten bij voorkeur voor kleine kamers ge bruikt worden. 2. Donkere, 'zware' kleuren verkor ten de kamer; levendige, pastelkleurige tinten doen de kamer dieper lijken. 3. Wilt u klassieke vitrages en gor dijnen toepassen, dan moeten deze ruim geplooid worden en niet alleen als raamomranding toegepast worden. In het ideale geval van gordijnbreedte - 3 x raam-(wand)breedte - moet wel met het dessin in de gordijnstof rekening gehouden worden. Nu is het niet moeilijk om gordij nen voor de traditionele ramen te hangen. Zo'n raam meer te laten Stel je voor je brengt mooie glazen kastdeurtjes naar een glaszaak om er een randje af te laten slij pen. Als je ze ophaalt, blijkt dat ze die deurtjes aan alle kanten heb ben ingekort. Spijt ons, zeggen ze, maar dat is uw eigen risi co. Of: je bent bezig een Mexicaanse kip te braden en ineens valt de glazen ovendeur in scherven. Bij de fabriek zeggen ze dat je dan maar een nieuwe deur moet ko pen. Nog zoiets dwaas: je laat je keuken vernieuwen en krijgt een reke ning te betalen voor 5 m2 tegels, maar bij natellen blijkt er maar 4 m2 tegelwerk in je keuken te zit ten. Er is f258 te veel aan tegels berekend. Nee, zegt de leveran cier als je protesteert, dat betaal ik niet terug, want ik heb u een plezier gedaan door het werk bij u in huis vlug te doen. Dit zijn drie van de klachten, die wij in de afgelopen tijd voor u be handelden. Kleine klachten. De grotere kwestie die wij bij de klachtenbehandeling tegenko men, vindt u meestal uitvoeriger op deze pagina. Maar „kleine klachten" komen juist het meeste voor, daarom rapporteren wij er nu en dan ook over. Kwesties tus sen klant en leverancier, die he lemaal zijn vastgelopen. En die gelukkig nu en dan nog een op lossing krijgen. Zoals deze drie, waarvan de afloop luidt nieuwe kastdeurtjes, een nieuwe oven deur en f 258 tegels terug. Precies uitgetekend Dat geval met die glazen kastdeur tjes is wel een erg sterk voorbeeld van de machteloosheid, waarin je kunt komen te verkeren na een fout van een zaak waar je klant bent. Meneer en mevrouw De W. uit Oud- Beijerland hebben een kast, waarvan de glazen deurtjes iets kleiner moeten worden Om pre cies te zijn: 7 mm moet er van de bovenrand af. Bij een glashandel in Rotterdam kan men die 7 mm er afslijpen. Dat duurt een week en het kost f30. Er wordt een werkbon gemaakt, waarop pre cies staat uitgetekend welk randje van de deurtjes af moet. De W.'s halen de deurtjes na een week op, gaan ermee naar huis, willen ze aan hun kastje maken en ontdekken dat er niet van één rand, maar aan drie kanten 7 mm af is geslepen. Terug naar de glashandel. T^ja, zeg gen ze daar, we kunnen die rand jes er niet weer aart plakken. Wij hebben inderdaad een fout ge maakt, dat geven we toe, maar het zijn uw deurtjes en dus is het uw risico. Maar weet u wat, wij kun nen u wel aan nieuwe deurtjes helpen. Die kosten normaal f 156, maar dan krijgt u ze voor f 90. De W.'s zeggen dat ze dat een hoop geld vinden. Royaal aanbod Goed dan, zegt de chef van de zaak, dan krijgt u bovendien nog de fornuis, alsmede bij autoruiten. De ruiten die wij gebruiken voor onze apparaten, zijn gemaakt van thermisch veiligheidsglas. Dat glas is steviger en tegen hoge temperaturen bestand". Als er ooit een ruit van een oven springt, dan kan dit volgens Moulinex alleen door abnormale temperatuurverschillen die op een moment door een toevallig heid binnen en buiten de oven heersen. Mensen in onze omge ving die zelf veel bakken, denken dat het er iets mee te maken kan hebben, dat een Römertopf erg lang bij heel hoge temperatuur in de oven moet staan, met het ovendeurtje stijf dicht. Gelukkig hoor je inderdaad maar zelden van zulke dingen als van zelf springende oven- en autorui ten. Vijf vierkante meter De familie S. in Rijswijk is zijn keuken aan het moderniseren en er moeten ook mooie nieuwe te gels op de muren komen. Een keukenbedrijf uit Zoeterwoude zal de tegels leveren. Iemand die zich „de directeur" noemt, komt zelf de maat nemen en zegt dat er 5 m2 effen tegels nodig zijn en dan nog eens 10 procent sierte- gels, die de heer en mevrouw S erbij willen hebben. Het werk kan snel gebeuren, want het be drijf heeft juist twee dagen een tegelzetter vrij. De tegels gaan f 868, kosten, daar komt dan nog wat zetloon bij. Ze komen mooi op de muur te zit ten. Alleen, als het echtpaar S. de verfraaide keuken eens loopt te bekijken, lijkt het wel of er aan merkelijk minder tegels zijn dan van tevoren is berekend. Ze gaan ze natellen, en komen tot 335 te gels, waarvan 25 siertegels. In èèn m2 gaan 86 tegels, dus is er maar voor ongeveer 4 m2 geleverd en niet voor vijf, waarvoor zij intus sen al hebben betaald. Dat bete kent dat er voor f 173 te veel op de rekening heeft gestaan, plus ook nog eens de BTW die daarover is berekend en een deel van het zetloon. Ze rekenen uit dat de re kening f258 te hoog is geweest en vragen dat geld terug. Ik heb u geholpen De leverancier weigert echter de rekening te herzien, want, zegt hij, ik heb u per slot van rekening ook geholpen door zo gauw mijn tegelzetter te sturen. Het echtpaar S. zegt: „Dat nemen wij niet. Ons. geld terug, of we nemen andere maatregelen" „Wat?", roept de man van het keu kenbedrijf. „Ik laat me door geen mens bedreigen!". Maar later bindt hij toch een beetje in. „Geef me dan uw gironummer maar" zegt hij. Dat is begin april. Tegen eind mei hebben ze nog geen cent op hun giro gezien, en me neer S. schrijft het keukenbedrijf maar eens een herinneringsbrief, waarin hij zo beleefd blijft om te spreken van: „Waarschijnlijk is dit aan uw aandacht ont snapt". 'spreken' is echter een kunst. In veel moderne huizen, worden vaak driehoekige en andere on regelmatig gevormde ramen toe gepast. Erg mooi, maar er kan niet zomaar een gordijn voorge hangen worden. Enkele veel voorkomende probleemramen en mogelijke oplossingen zijn de volgen de: 1. Kleine ramen dicht bij elkaar (zie fig. 1). Deze moeten niet van apar te gordijnen voorzien worden. De kleine afmetingen van de ramen worden hierdoor extra bena drukt. Het is beter vitrage en gor dijnen van wand tot wand te han gen. Zijn de ramen erg klein, zo dat ze slechts een klein gedeelte van de wand in beslag nemen, dan moeten ze als één raam be schouwd worden. Voor zulke raampjes vormen rolgordijnen ook een goede oplossing. 2. Raam en deur (zie fig. 2). Deze komen vaak in de woonkamer van flats voor, in de aan het bal kon gelegen wand. Een combina tie van vitrages met rolgordijnen is ideaal. Om van de wand een optisch geheel te maken, moeten de vitrages van wand tot wand en van plafond tot vloer gehangen worden. De cv-radiator moet tus sen wand en vitrage staan. Wan neer de vitrage niet te zwaar en te dik is, b.v. open-weave, levert dit voor de warmteafgifte van de ra diator geen problemen op. Rol gordijnen in dezelfde tint als de vitrage worden in de deur en in het raam gemonteerd en hangen achter de vitrage. 3. Raam in de hoek. Deze ramen zijn eigenlijk alleen geschikt voor rolgordijnen. Een klassiek gor dijn, overdag opzij geschoven, neemt te veel glasoppervlak in beslag. Een rolgordijn in hetzelf de dessin als het behang en even tueel in hetzelfde dessin als meu belbekleding of bedsprei doet wand en interieur als een optisch geheel werken. Voor keukenra men geldt hetzelfde, omdat klas sieke gordijnen of te veel glasop pervlak, of te veel wandopper- vlak in beslag nemen. Wandop- pervlak in een keuken is schaars en wordt zoveel mogelijk voor kasten en andere bergruimte ge bruikt. 4. Dakramen. Het zijn vooral schui ne dakramen, die het moeilijkst van gordijnen te voorzien zijn. Twee mogelijke oplossingen: A) Wilt u geen vitrage, dan is het 't mooist om een soort rolgordijn te maken (zie fig.3). Aan weerskan ten wordt een houten rail gemon teerd waarover ringen kunnen schuiven. De stof, precies op maat geknipt en voorzien van de ringen, wordt over de rail ge schoven. Door een touw aan weerskanten aan de onderste ring vast te maken, kan het gor dijn, net als het zeil van een boot, naar boven gehaald en naar be neden gelaten worden. B) Wilt u wél vitrage, dan spant u aan de boven- en onderkant van het raam spandraad voor vitra ges. De vitrage moet zo omge zoomd zijn, dat ze aan de boven- en onderkant over de spandraad geschoven kan worden. Met de gordijnen gebeurt dit op dezelfde wijze. In plaats van spandraad kan beter een houten rail met rin gen gebruikt worden. De stof knipt u in één of twee delen pre cies op maat, naar de afmetingen van het raam. De stof met de er-' aan bevestigde ringen wordt over de rail geschoven. Het gordijn kan open en dicht gedaan worden door de ringen over de rail te ver schuiven. égenwoordig worden in de ge- velwand onder de daktop soms Bij de vervaardiging van zeep, cosmetische artikelen en geneesmiddele on wordt nog steeds de giftige stof hexachlorofeen gebruikt. Dit meldt h eei jongste nummer van Milieudefensie, het maandblad van de gelijknarr. ge vereniging in Amsterdam. In enkele landen, waaronder de Verenigde Staten, is hexachlorofeen ve oa boden, nadat onderzoekingen hadden uitgewezen dat de stof gevaarli, er is voor de gezondheid. De stof kan ook dioxine bevatten, waarvan Dt ernstige gevolgen tijdens en na de ramp in het Italiaanse Seveso gebl| en ken zijn, aldus het blad. M> Volgens de Keuringsdienst van Waren in Enschede is het gebruik va We hexachlorofeen in Nederland wettelijk beperkt. Op de verpakking moi se uitdrukkelijk worden vermeld dat het produkt hexachlorofeen beva w evenals de waarschuwing dat het niet gebruikt mag worden voor kind( a< ren, jonger dan drie jaar. Tegen hexachlorofeen is ook in Nederland i m vaker gewaarschuwd. oi driehoekige ramen toegepast (zie h fig. 4). Deze kunnen als de ope- h, ning van een punttent be- Vi schouwd worden. Het gordijn je wordt precies op maat geknipt en n aan de schuine zijde aan de muur s< vastgemaakt. De rest van de stof laat u vallen en door het op enkel^je, plaatsen met behulp van een t, aangenaaid stukje elastiek om - een knopje te bevestigen, sluit u c het gordijn. Door het naar de, c schuine zijde op te rollen en met j, een bandje op enkele plaatsen j vast te zetten, kan het gordijn ge- opend worden. De keuken was moog geworden, toen hij klaar was, maar bij het natellen klopte het aantal tegels nietEr waren er veel te veel berekend. Maar ook die brief brengt hem niet verder. Na weer een maand, als hij nog steeds geen antwoord heeft, roept hij onze hulp in. In de war Het antwoord dat wij op onze aan schrijving van het keukenbedrijf krijgen, is nogal vreemd. Ze schrijven: „De tegels zijn ver kocht door onze dealer, de heer X., die sinds kort niet meer voor ons bedrijf werkzaam is. Wij heb ben echter de factuur terugge vonden en hieruit blijkt duidelijk dat de geadviseerde verkoopprij zen zijn gefactureerd. Bijgesloten zenden wij u een kopie van de factuur en de prijscourant. Ver trouwende u met bovenstaande naar volle tevredenheid te heb ben geinformeerd, verblijven wij, hoogachtend". Kennelijk krijgt het bedrijf meer klachten over verkeerd bereken de tegelprijzen, dan over ver keerd berekende vierkante me ters. Want, blijkbaar zonder onze brief en de klacht van de heer S. te lezen, beginnen ze meteen maar, met de prijscourant van de fabriek erbij, te bewijzen dat hun tegelprijzen kloppen. Wij vragen nog eens opnieuw aan dacht voor de klacht waar het om gaat, namelijk, dat er veel meer tegels berekend dan er zijn gele verd. Uiteindelijk heeft dit resul taat. De familie S. krijgt enkele weken later f258 op zijn giro te ruggestort. De echte directeur zit dus blijkbaar gelukkig nog wel bij het be drijf... z< Fluorid.ebuizen gaan bij intensief huishoudelijk gebruik gemid deld ruim tien jaar mee. Dat is voor de beste FL-buis 20 keer langer dan een gemiddelde gloeilamp. Gloeilampen gebrui ken ruim drie keer zoveel energie als FL-buizen. Een FL-buis is hierdoor per jaar f15 goedkoper dan een gloeilamp. Dit zegt de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek na een onder zoek naar de levensduur van FL- buizen. Dit onderzoek, dat in sa menwerking met de KEMA plaatsvond, is een aanvulling op- het levensduuronderzoek van FL-buizen, gepubliceerd in 1075. FL-buizen moeten net zo doelma tig gebruikt worden als gloei lampen. Het vergt meer energij Ze om een FL-lamp te laten brandei dan om hem regelmatig aan en uir— te schakelen. Op de levensduur ij dit schakelen qua kosten niet vat. invloed. Kantoren en bedrijven gooien vol gens de Stichting VWO drie keerr~} meer FL-buizen weg dan nodijf is. Goede FL-buizen gaan gemidf. 1 deld drie keer langer mee dat - voor groepsvervanging wordl aangehouden. Voor niet-huist houdelijk gebruik adviseert df-| Stichting VWO om FL-buizen gebrpiken met weinig spreiding in levensduur. Vervanging is pa: noodzakelijk als 10 tot 20 procenfLP van het lampenbestand kapolvo raakt. e,el de bij Telefo aan (22) ze9] tijd ruit van het oventje in scherven. Zoiets komt maar zeer zelden voor, Na jarenlang gebruik viel ineens de Moulinex;

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18